PSV neemt geen risico Ivicpuntenverlies bij Vitesse is geen schande „Als Kortsjnoi dit ook nog wint is dat bijna ongezond l Y. d. Helm onttroond Record Lelieveld PAGINA 10 MAANDAG 23 JANUARI 1978 SPORT KERKRADE - Koploper PSV heeft in-Kerkrade een punt (0-0) moeten achterlaten, maar de Eindhovenaren waren er in het geheel niet rouwig om. De ploeg verkeert namelijk in de geluk kige omstandigheid dat de voor sprong op de ranglijst zo groot is dat men in uitwedstrijden tegen subtopclubs gerust op een gelijk spel kan gokken, waarbij dan een eventueel doelpunt, gescoord in een uitval, mooi meegenomen is. In Kerkrade beperkte PSV zich er dan ook voornamelijk toe het ge bied voor Jan van Beveren af te grendelen om zo de nul vast te houden. Een belangrijke rol daarbij was weggelegd voor Willy van de Kerkhof, die de gebles seerde Adri van Kraay zeer ver dienstelijk verving als laatste man. Het beviel Van de Kerkhof uitstekend op die plaats, al gaf hij na afloop wel toe liever op het middenveld te spelen. "Ik heb nu wel respect voor de libero's ge kregen. Het is een verdomd moeilijke klus. Je moet de hele wedstrijd geconcentreerd blijven spelen, want een misser kan je je niet permitteren", aldus Willy. De tweede verrassing in de ploeg van Kees Rijvers was de come back van Ton Smits. Na een maandenlange gedwongen rust periode speelde hij in Kerkrade als rechtervleugelverdediger en Smits deed dat uitstekend. Toch klopte het niet altijd in de Eindhovense defensie waarin Stevens al snel een gele kaart kreeg en dat leverde Roda een aantal fraaie kansen op. Maar in die periode werd weer eens duidelijk hoe moeilijk de Kerk radenaren de laatste weken tot scoren komen. In de laatste 270 minuten heeft de ploeg slechts één doelpunt gescoord en de supporters kijken dan ook hals reikend uit naar het moment waarop Dick Nanninga zijn co meback zal maken. Dat moment lijkt, gezien het vlot verlopend genezingsproces, niet meer veraf te liggen. Wel raakte Roda nu weer verdediger John Pfeffer kwijt. Hij kwam bij een val zo on gelukkig terecht dat hij ver moedelijk zijn sleutelbeen brak. Ook PSV kreeg een aantal kansen. De beste was voor René v.d. Kerkhof, die na een snelle rush alleen voor de uitgelopen Jan Jongbloed was verschenen en de bal over die doelman wilde heenlobben. De "truc" mislukte volledig en Jongbloed kon de bal moeiteloos in de armen sluiten. In de tweede helft drong Roda nog wel aan, maar Jan van Beve ren zorgde ervoor dat PSV in de opzet slaagde. Zei trainer Rijvers: "Wij kunnen ons in onze situatie tevreden stellen met een gelijk spel. Het is niet noodzakelijk on nodige risico's te i HUIZEN - De zelfverzekerde triomftocht van Bettine Vriese- koop na haar derde achtereen volgende overwinning in de strijd om de Limburg Coupe werd gisteren in Huizen groten deels overschaduwd door het turbulente verloop bij de heren. Een voortgang, ingezet door on verwachte nederlagen van de fa vorieten, die uitmondde in een zinderende finale met vier kans hebbers op de NTTB-beker en die uiteindelijk resulteerde in een zege voor Nico van Slobbe. Hij bewees in zijn slotpartij tegen Trevor Taylor de minst klamme handen te hebben. In de vijfde game greep hij na een 12-18 ach terstand alsnog de winst met 21- 19. Een overwinning, die hem zijn tweede NTTB-beker (eerder won hij in 1974) opleverde. Van Slobbe kreeg de beker omdat hij in de onderlinge partijen te gen Peter Taylor en tweede Van der Helm (derde) de beste resul taten boekte. Van der Helm werd wel winnaar van het winter cir cuit met 6 punten voor Van Slobbe met 15 en Trevor Taylor met 15. Het wintercircuit bij de dames werd gewonnen door Bettine Vriesekoop met 4 punten voor Judy Williams (12) en Sandra de Kruiff (14 pnt.). De tweedaagse strijd om de Lim burg coupe bij de dames was in teressant met betrekking tot de bezetting van de tweede plaats. Dat Bettine Vriesekoop de tienkamp zou winnen, ondanks een verscherpte rivaliteit door haar deelneming aan de heren- competitie, stond bij voorbaat vast. De Nederlandse topspeelsters hebben zich neergelegd bij de hegemonie van Bettine Vriese koop. Het merendeel van de deelneemsters lastte tegen de Hazerswoudse (toch een verloren partij) min of meer een rust periode in om zich te sparen voor de volgende seances. Met uitzondering van Sonja van Weelderen-Heltzel. Zij was na acht ronden met één nederlaag (tegen Marianne v.d. Vliet) nog kandidate voor de eindzege en trok in de slotronde tegen Vriesekoop fel van leer. Het le verde haar één game-winst op. Meer niet. Maar zij werd naar kwaliteit gehonoreerd, want voor haar had de Europese jeugdkam pioene nog geen game verloren. De strijd om de tweede plaats werd uiteindelijk gewonnen door Ma rianne v.d. Vliet, die ondanks niet al te overtuigend spel (veel vijf setters) te veel klasse bezat om de jeugd van zich af te houden. Ach ter Sonja Heltzel werd Sandra de Kruiff van Scylla vierde. Brigitte Kooter werd tiende. Bij de heren debuteerde Ronald Rijsdorp (17) van Avanti ver dienstelijk. Ondermeer door een verrassende zege op Trevor Taylor eindigde hij als vijfde. Maximale score van tennisteam MIJDRECHT - Nederland heeft ook de derde tenniswedstrijd in het Koning Gustaafbeker-toer- nooi met groot machtsvertoon gewonnen. Zaterdag werd in Mijdrecht voor 300 toeschouwers Monaco met 3-0 verslagen. Ne derland heeft in zijn groep de lei ding met de maximale score van 9-0 en als volgende week in de uitwedstrijd in Boekarest van Roemenië wordt gewonnen of met een klein verschil verloren, is het spelen van promotiewed strijden een feit. Nederland ont moet in de promotiegroep voor de eerste divisie naar alle waar schijnlijkheid Polen en Tsje- choslowakije. Wouter Fok won zaterdag met 6-1 7-6 van de 23-jarige Monagask Bernard Balleret. Onze Land genoot kreeg na de vlotte eerste set onverwacht veel tegenstand in de volgende reeks. Ballet et kreeg bij de stand 6-5 in zijn voordeel twee setpunten, maar Wouter wist toch een tiebreak te forceren, die hem geen moeilijk heden meer opleverde. Louk Sanders was slecht op dreef te gen Monaco's eerste man, Louis Borfica. Maar ondanks zijn ma tige vorm versloeg hij zijn 23-ja- rige tegenstander met 6-2 6-3. De score in hst dubbelspel tussen Sanders/Fok en Balleret/Borfica werd tenslotte 7-6 6-3. Van der Wereld tiende in WK veldrijden AMOREB1ETA - Het wereld kampioenschap veldrijden bij de profs is een zuiver Zwitserse aan gelegenheid geweest. De vijf Zwitsers kwamen binnen bij de eerste zeven en alleen Klaus Peter Thaler en Mare de Block konden als respectievelijk derde en vijfde de overmacht enigszins het hoofd bieden. Voor de derde keer in successie toonde Albert Zweifel (op de foto vooraan) zich gisteren de sterkste uit de groep van sterke Zwitsers. Peter Frischknecht moest bijna een minuut op hem toegeven en Klaits Peter Thaler verspeelde anderhalve minuut. Gert Wildeboer was de beste Ne derlander (negende) op ruim acht minuten, Kees van de Wereld kwam in zijn spoor binnen als tiende. In het Spaanse Amorebieta werden de veldrijders, zeker voor zover het de niet-Zwitsers betrof, voor een vrijwel onmogelijke opgave geplaatst. De omstandigheden, keiharde wind en een ijzige re gen, waren dermate slecht dat de vertegenwoordigers van het da gelijks bestuur van de inter nationale wielerfederatie UCI besloten het parkoers, zowel voor profs als amateurs met een ronde in te korten. Bij de amateurs greep de Belg Libo- ton de titel, voor de Zwitsers Bla- ser en Hebling. Hennie Stams- nijder was met een vierde plaats de beste Nederlander (op 1.18) voor nationaal kampioen Her man Snoeijink die als dertiende eindigde. Hans Steekers uit N oor dwijker hout finishte als 33ste op 7.03 var ARNHEM - Vitesse heeft voor een uitverkocht huis andermaal een spektakel stuk opgevoerd tegen een op papier superieur geachte tegenstander. Het als favoriet bestempelde Ajax verging het in Arn hem niet beter dan Feyenoord en PSV, die eerder in het stadion Mon- nickenhuizen een punt hadden moeten achterla ten. Dit keer presteerde het bol van ka rakter staande Vitesse het zelfs om na een doelpunt van Taha- mata de zeker lijkende eerste thuisnederlaag af te wenden met de in de allerlaatste minuut door uitblinker Heezen gescoorde ge lijkmaker.: 2-2. Voor Ajax- trainer Ivic was de gedeeltelijke ontluistering van zijn formatie geen verrassing "We stonden weliswaar op winst, maar je behoeft je niet eens te schamen als je bij dit Vitesse toch kleerscheuren oploopt. Voor mij is het belangrijker te kunnen constateren, dat Ajax eindelijk ook eens een sterke uitwedstrijd speelde". Zwemrecord SYDNEY - De Autralische teen ager Michelle Ford is zaterdag tijdens de zwemkampioen- schappen van Nieuw Zuid Wales in Sydney weer sneller geweest op de 800 meter vrije slag. Zij verbeterde haar eigen wereld record met 3.56 seconden en bracht het op 8 minuten en 31.30 seconden. Het oude record had zij gevestigd op 6 januari van dit jaar in Brisbane. Het inderdaad in de eerste helft bij vlagen overtuigend overko mende Ajax toonde echter te kortkomingen in de aanval. Geels werd aan banden gelegd door Heezen en de op rechts opere rende Ling profiteerde veel te weinig van de vrijheid, die Mel- laard hem keer op keer bood. Ajax kwam op 0-1, toen de Arn hemse defensie slecht weg werkte. De mee opgekomen Van Dord maakte het karwei beheerst af (0-1). In de vierde minuut van de tweede helft kwam Vitesse gelijk door Gerdsen, die na een vrije trap van Meijers door Bur- sac in stelling werd gebracht (1-1). Met deze gelijkmaker ebde meteen de permanente druk van Ajax weg en kreeg het plotseling veel beter counterde Vitesse de beste scoringskansen. Pas in ds slotfase, waarin Ivic de falende Ling verving door Meijer, moest Vitesse andermaal terug. De ploeg leek verslagen na een mooie schuiver van Tahamata (1-2), maar Vitesse bleef geloven in zichzelf, perste er nogeens alles uit en kreeg daarvoor de ver diende beloning in de luidruchtig bejubelde gelijkmaker van Hee zen (2-2). LEIDEN - Wybo Lelieveld, atleet van het Leidse De Bataven, heeft het afgelopen weekeinde tijdens internationale indoorwedstrijden in het Westduitse Dortmund een succes behaald op de 800m bij de heren. De Stompwijker noteerde een tijd van 1.49.4 en bleef Arno Körmeling van het Almelose Sisu juist eentiende seconde voor. Lelieveld verbeterde daarmee het nationale record, dat sinds 1973 op naam stond van Martin Moser met 1.49.6 en haalde de limiet voor de EK op 11 en 12 maart in Milaan. Ook Marcel Klarenbeek van SOS Soest liep in Dortmund naar een nieuw Nederlands record op de 400m jongens A in 49,5 seconden. Tijdens indoorwedstrijden in Groningen bleven de prestaties van matig niveau al evenaarde Hagenaar Jan Harland het Nederlandse record op de 50 m horden bij de jongens A met 7,0 seconden. Leidenaar Marc van Vliet (AV-Holland) kwam op hetzelfde nummer bij de heren tot 7,6 sec en sprong met de polsstok over een hoogte van 4 meter. Clubgenoot Alfred Verhoef noteerde op de 50 m. sprint heren 6,1 sec. Van De Bata ven liepen twee heren mee op de 800 meten Peter Wezel 1.59.9 en Ton van de Berg 2.03.0. Ad van Doorn van De Spartaan Lisse sprong over een hoogte van 1.95 m. een nationale cross in Breda leverde gisteren een aantal successen voor Bataven-deelnemers op. Bram Wassenaar werd op de 8600m heren derde; Marian van Schie behaalde een tweede plaats op de 2400 m meisjes A, Asti Oskam werd derde op de 1500 m meisjes B, Marice Hunck en Sandra Dorlas zaten vooraan op de 1100 m meisjes C (resp. 5de en 6de) terwijl Marcel Honsbeek de 1500 m jongens D won met voor Remco Teegelaar een derde plaats. WIJK AAN ZEE - ,^ls Kortsjnoj dit toernooi ook nog wint, na zo'n match tegen Spasski. dan zou ik dat bijna ongezond vinden". Aldus be commentarieerde internationaal schaakmeester Hans Böhm de stand na drie ronden in het 40ste Hoog ovenschaaktoernooi E'n inderdaad: het lijkt Viktor de verschrikkelijke alweer moeiteloos te gaan lukken. Alsaf hij niet na zes weken Bel grado aan rust toe zou zijn. Eerst knapte hij zaterdag met koele zakelijkheid de klus tegen Mec- king op. De Braziliaan staat wel iswaar derde op de wereld ranglijst, maar dat vermocht nummer twee op diezelfde lijst niet te imponeren. En gisteren was de tweede Zuidamerikaan aan de beurt Oscar Panno, de Argentijn die ooit jeugdwereld kampioen was en die de laatste tijd weer zoveel spirit in zijn spel weet te brengen na een lange pe riode van afwezigheid. Ook deze Panno, hoe hij zich ook inspande, moest tenslotte de koning inleve ren bij de grimmige troonpreten dent. De manier waarop Kortsjnoj hier tekeer gaat onder collega's doet vermoeden dat hij inmiddels in derdaad een soort superniveau heeft bereikt. Iets van een hogere orde, een superieur inzicht, dat hem zoveel voorsprong verschaft dat hij dit toernooi op zijn sloffen kan winnen, zonder dat hij daarbij geheime nieuwtjes, die hem straks tegen Karpov voor deel moeten brengen, hoeft te gebruiken. Mee king in feite is af gevallen als concurrent (zijn krachteloze remise tegen de oude Najdorf gisteren onderstreepte dat) rijst de vraag wie het spoor van de eenzame wolf zal kunnen blijven volgen. Portisch? Toen de Hongaar in de eerste ronde een gigantische partij tegen Panno had gewonnen werd iede reen gesterkt in deze zekerheid. Maar tot ieders verrassing is de achtervolging het krachtigst door Ulf Andersson ingezet. Zaterdajg maakte hij door een overwinning op Kavalek duidelijk dat wat hem betreft het remiseschuiven in dit toernooi met tot het dagelijks handwerk zal behoren. En omdat remise maken al meer dan een jaar het permanente oogmerk van Kavalek lijkt (en helaas slaagt hij veelal in zijn opzet) was die overwinning van de kleine Zweed meer dan i volle concentratie. Uitslagen tweede ronde Timman (Ned)-Miles (Gbr) 1-0, Sosonko (Ned)-Najdorf (Arg) 'te-'te, Mecking (Bra)-Kortsj- noi 0-1, Panno (Arg)-Van der Ster ren (Ned) 1-0, Ree (Ned)-Portisch (Hon) 'te-'te, Andersson (Zwe)-Ka- valek (VS) 1-0. Afgebroken partij uit de eerste ronde: Kortsjnoi-Sosonko 'te-'te. Derde ronde: Kavalek-Timman 'te-1/*, Portisch- Andersson 'te-1/*. Van der Ster ren-Ree afgebroken. Kortsjnoi- Panno 1-0, Najdorf-Mecking 'te-'te, Miles-Sosonko 'te-'te Stand na drie ronden: 1. Kortsjnoi 2'te, q. Timman 2 en 1 afgebroken, 3. en 4. Andersson, Portisch 2, 5. Miles, Sosonko en Mecking 1 'te, -. Ree 1 en 1 afgebro ken, 9. Panno, Kavalek en Ngjdorf 1,12. Van der Sterren 0 en 1 afge broken. winstpunt. Zijn ambities, waar Ulf buiten de speeltijd om relati verend over glimlacht, onder streepte Andersson gisteren door een geïnspireerde knokpartij te gen Portisch. Dit toernooi kan nog zeer interes sant worden als ook Jan Timman er in zal slagen zijn goede start- tempo te handhaven. Zijn over winning op Miles was weliswaar haast voorspelbaar (de En gelsman heeft in Timman zijn onoverwinnelijke partner ge vonden, het staat 6-0 voor Tim man of zoiets), maar de Finesses die de Nederlander in de stelling wist te leggen waren zeer diepzinnig en agressief. We zijn opgehouden met Timman in Ne derlandse toernooien in het openbaar als favoriet te bestem pelen. Misschien dat hij het in stilte, zonder de schijnwerpers, nu eens kan waarmaken. Voor Paul van der Sterren wordt het een heidens karwei dit zo sterk bezette toernooi redelijk af EREDIVISIE FC Utrecht - AZ '67 0-0. Scheids rechten Beek. Toeschouwers: 8500. Vitesse - Ajax 2-2 (0-1). 37 Van Dord 0-1, 49 Gerdsen 1-1, 87 Ta hamata 1-2, 89 Heezen 2-2. Scheidsrechten Derks. Toe schouwers: 18.000 (uitverkocht). Feyenoord - FC Twente 0-2 (0-1). 7 Gritter 0-1, 65 Thoresen 0-2. Scheidsrechten Corver. Toe schouwers: 23.000. Telstar - FC Den Haag 0-1 (0-0). 61 Van Leeuwen 0-1, scheids rechten Thomas. Toeschouwers: 2.000. FC Amsterdam - FC VW 3-0 (2-0). 25 Otto 1-0,45 Wiggemansen 2-0, 55 Van de Merkt 3-0. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers 1200. Roda JC - PSV 0-0. Scheids rechten Berrevoets. Toeschou wers: 16.500. Volcndam - NEC 2-0 (2-0). 37 Helling 1-0, 43 Kramer 2-0. Scheidsrechten Ram. Toe schouwers: 5000. Go Ahead Eagles - Sparta 1-2 (1-2). 7 Schneider 1-0 strafschop). 12 De Jong 1-1, 25 Van Staveren 1-2. Scheidsrechten Mulder. Toe schouwers: 8000. NAC - Haarlem 2-1 (0-1). 45 Len- sen 0-1, 80 Goodlass 1-1,86 Storm 2-1. Scheidsrechten Beukman. Toeschouwers: 5500. EERSTE DIVISIE Fortuna SC - FC Groningen 4-0 (2-0) 27 Ruys 1-0, 43 Zuidersma 2-0, 61 Hutting 3-0, 72 Van Daele 4-0. Scheidsrechten Weerink. Toeschouwers: 3200. FC Vlaardingen - Heerenveen 2-0 (2-0). 21 Lohman 1-0, 44 Beek 2-0. Scheidsrechten Bakker. Toeschouwers: 1500. PEC Zwolle - Willem II 4-0 (2-0). 13 Frandsen 1-0, 44 Jans 2-0, 49 Frandsen 3-0, 83 Jans 4-0. Scheidsrechten Jonker. Toe schouwers: 6200. FC Dordrecht - FC Den Bosch 2-2 (2-1). 28 Schoon 1-0, 38 Klin kenberg 2-0, 43 Plasman 2-1, 76 Peters 2-2. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 1600. Excelsior - Helmond Sport 2-1 (2-0). 29 en 34 Swanenburg 1-0 en 2-0, 70 Van der Hooft 2-1. Scheidsrechter. Janssen. Toe schouwers: 2100. SC Amersfoort - Eindhoven 0-0. Scheidsrechten Ettekoven. Toe schouwers: 2500. Wageningen - Heracles 2-0 (0-0). 46 Van der Klift 1-0, 85 Bish 2-0. Scheidsrechten Van Dijken. Toeschouwers: 3000. SC Cambuur - SW 2-2 (1-1). 39 De Blaauw 1-0,43 Hoogmoed 1-1, 54 De Blaauw 2-1,69 Versteeg 2-2. Scheidsrechten Manuel.Toe schouwers: 3500. Veendam - MVV 0-2 (0-0). 51 Vosmaer 0-1, 76 Schrijnemakers 0-2. Scheidsrechten Keizer. Toe schouwers: 3600. WIELRENNEN - Leidenaar Reinier Groenendaal, tweede tij dens de NK, heeft gisteren in Drunen een veldrit over 20 kilo meter voor junioren gewonnen. Zijn stadgenoot John Kuyven- hoven werd tweede. ATLETIEK Ryud Wielart heeft tijdens internationale indoor-at- letiek wedstrijd en in San Sebas tian het nummer hoogspringen op zijn naam gebracht. Wielart kwam tot 2.18 meter, drie cen timeter meer dan de Belg Nach- tegael. VOETBAL - De tuchtcommissie van de Uefa heeft het afgelopen weekeinde zware straffen uitge deeld. Wegens wanordelijkheden tijdens de wedstrijd tegen Carl Zeiss Jena, moet onder meer Standard Luik een volgende Europa Cup-wedstrijd 150 km van Luik spelen. Verder werd Johnny Rep voor één wedstrijd geschorst wegens zijn tweede gele kaart tijdens zijn Europa Cup-wedstrijden voor Bastia. te sluiten. Een van de kansen op een punt of een half punt had hij, gezien de ranglijst, gisteren tegen Hans Ree. Maar deze moet 5,5 punt bijeenspelen voor een grootmeesterresultaat, is een eind op stoot na twee snelle openingsremises, en dan is Van der Sterren opeens voor Ree de underdog, al werd de stelling tot tweemaal toe afgebroken. So sonko wil wel vechten, maar komt voorlopig niet verder dan remises. Zijn kwaliteit en inzet blijkt wel uit het feit, dat hij de enige is die tot dusverre Kortsj noj op een afstand heeft weten te houden. Najdorf, die in de eerste ronde kansloos van Miles verloor, her stelde zich in het afgelopen weekend bekwaam met twee re mises. Zeker geschrokken van de sterkte der jeugd, die hem nu om ringt en die hem - terecht kor zelig - met armgebaren wegwuift als hij in tijdnoodfase al te dichtbij de speelborden komt. ALEXANDER MliNNINGHOFF Toto 1 2 3 Amsterdam - VVV w Volendam - NEC x| Telstar - Den Haag X Eagles - Sparta x Roda JC - PSV X Feyenoord - Twente X NAC - Haarlem X Vitesse - Ajax X Utrecht - AZ'67 X Fortuna SC - Groninger O Vlaardingen - H> veen X Amersfoort - Eindhoven X Wageningen - Heracles X LOTTO De winnende getallen zijn: 10-29- 30-35-36-40. Reservegetal: 26 WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse Lotto zijn: 1-4-17-31-33^19 Reservegetal: 19 SUPERTRIO 1. nummer 3 (Olaf Fez); 2. (Johnny Walker); 3, (Maestro Voorne). Uitbetaling: 425,30

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 10