8% 8% "Bij scholingscursus ongeschoolde jongeren mislukt Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! N B BUITENOM BINNENDOOR 'Paus wilde Kerk geen verwijten maken Zeer klein aantal kunstenaars kwam maar in verzet ZATERDAG 21 JANUARI 197: BINNENLAND Kardinaal Willebrands in Noordwijkerhout (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - Kar dinaal Willebrands blijft erbij, dat de paus in zijn toespraak bij het bezoek van de Nederlandse bis schoppen vorige maand aan Rome, noch de bisschoppen noch de overige katholieken in Nederland hem ook maar van iets heeft willen beschuldigen. "Ik blijf bij mijn overtuiging die ik meer dan eens heb uitgesproken dat de paus geen verwijten heeft willen maken aan de bisschop pen of aan de Kerk in Nederland als geheel", aldus de kardinaal gisteravond in zijn openings toespraak van het Landelijk Pas toraal Overleg in Noordwijker hout. Volgens hem heeft de paus alleen aan de bisschoppen zijn zorg willen meedelen over enkele be langrijke zaken in het leven van de Kerk. "Zouden wij liever woorden hebben gehoord van waardering over ons zoeken, ons worstelen met deze problemen?" zo vroeg de kardinaal zich af. Hij beantwoordde de vraag met op te merken dat "in het uitspreken van mijn zorg tot ons ook het de len met ons ligt en zeker bij deze problemen, die nl. de problemen zijn van de gehele kerk", aldus kardinaal Willebrands. "Wat ons in verband met het thema van het Landelijk Pastoraal Overleg in de toespraak van de paus het meest raakt is de vermaning tot een heid. Die vermaning geldt voor ons allen, maar vooral voor ons bisschoppen", zo hield hij de de legaties van de verschillende bis dommen voor. Over de moeilijkheden rond de bis schoppelijke vastenactie in het bisdom Roermond sprak de kar dinaal duidelijke taal. "Het con flict dat is uitgesproken rond de bisschoppelijke vastenactie is pijnlijk en schadelijk voor het kerkelijk leven. De vastenactie is een bisschoppelijke actie en zal dit blijven. Het conflict raakt niet alleen het bestuur van de actie maar ook ons college. Gezamen lijk, in overleg met het bestuur, moet hierin een oplossing ge vonden worden", zo meende de kardinaal. Met het vermelden van o.m. deze kwestie hoopte hij tenslotte "dat ze de sfeer van dit pastoraal overleg niet zullen be derven". De verschillende diocesane delega ties spraken als hun verwachting uit, dat er geluisterd wordt naar de basis en ook naar degenen, die de Kerk hebben verlaten. Zij spraken de hoop uit, dat de kreet "het Landelijk Pastoraal Overleg leeft niet bij het volk" ongedaan wordt gemaakt. Geconstateerd werd, dat het geloof leeft". Het geloof is niet dood, het leeft, zeer duidelijk, ook op plaatsen en bij mensen waar we het niet ver moeden". De delegaties ver wachten dat in een echte dialoog met de bisschoppen kan worden gepsroken over een aantal be leidslijnen, "die zullen leiden tot een aantal noodzakelijke voor zieningen". Zij riepen op tot een heid te komen. Verder werd de hoop uitgesproken dat de Kerk wat meer boeiend wordt. "Het is allemaal zo gezapig en vrij blijvend; de Kerk doet te weinig een daadwerkelijk, concreet be roep op ons", zo werd gesteld. "Voor veel m'ensen en instanties heeft de kerk geen enkele bood schap meer, zij telt niet meer mee, en er wordt geen rekening meer mee gehouden", zo werd naar vo ren gebracht. Tenslotte werd vanuit De Rotterdamse delegatie gepleit voor het behandelen van Kardinaal Willebrands slechts één onderwerp nl. het thema "geloofsopvoeding en ge loofsonderricht." Hierop haakte een voor de voorzitters, prof. dr. J. Kremers, in met de suggestie om zich tijdens dit overleg te be perken tot slechts enkele sugges ties", bij voorkeur niet meer dan twee". «li Geladen raket per ongeluk naarNederland VOORST(ANP) - De rykspo- litie heeft gistermiddag op de rijksweg Deventer-Apel- doorn een militair transport aangehouden, dat 26 lege en één volle container vervoerde van de Duitse basis Stolzenau naar Zeist. In de volle contai ner zat een kapotte hawk-ra- ket, geladen met springstof. Drie man luchtmachtpersoneel van Stolzenau zijn naar Ne derland gekomen- om te con troleren of de raket wel ver voerbaar was. Dat bleek het geval. Daarop is hij naar de vliegbasis Twente gebracht. Begin volgende week wordt de raket teruggebracht naar West-Duitsland. De rijkspolitie hield het militair transport aan op verzoek van de marechaussee. De gren spost had namelijk een pa niektelefoontje gekregen uit Stolzenau het transport tegen te houden. Daar was men er inmiddels achtergekomen een verkeerde container te hebben meegegeven. UTRECHT (ANP) - De zogenaamde schakelcursussen, be doeld om ongeschoolde, werkloze jongeren uit de wat oudere leeftijsgroep bijscholing te geven, hebben weinig resultaat opgeleverd. De jongeren met weinig of geen op leiding hebben nauwelijks kunnen profiteren van dit bij scholingsexperiment van de ministeries van sociale za ken en onderwijs. Niet meer dan tien procent van de cur sisten kon aansluitend een opleiding beginnen op een school voor beroepsbegeleidend onderwijs, zoals de be doeling van het experiment was. Deze conclusies trekt de actiegroep de ongeschoolde jonger 'minder geschikt' uit een onder zoek, dat ze heeft verricht naar de resultaten van de schakelcursus sen. De naam van de actiegroep is ontleend aan de categorie 'min der geschikt' waaronder de werkloze, ongeschoolde jonge ren op de arbeidsbureaus worden gerangschikt. De groep bestaat uit vertegenwoordigers van buurt- en clubhuizen en hulp verleningsinstellingen in Am sterdam, waar veel werkloze jon geren terecht komen. De actieg roep is sinds 1975 in de weer om de positie van ongeschoolde werklozen te verbeteren. Aan het eind van dat jaar heeft de groep een serie voorstellen gedaan om de arbeidsbemiddeling en scholingskansen voor 'minder geschikten' te verbeteren. Volgens de actiegroep is het mis lukken van het experiment met de schakelcursussen funest voor de werkloze jongeren, omdat het voor hen de enige concrete kans op bijscholing was. De bedoeling van de schakelcursussen was om opstapje te geven naar het be roepsbegeleidend onderwijs. Volgens de actiegroep is het aan tal cursisten met 700 in het schooljaar '76/'77 ver beneden de verwachting gebleven. Boven dien was het verloop onder de cursisten erg groot. Een kwart van het hield er voortijdig mee op. Als nadelige invloed op het verloop van het experiment signaleert de actiegroep 'minder geschikt' het beleid van de arbeidsbureaus, die zich bij het werven en selecteren van schakelcursisten vooral richtten op jongeren die net van school kwamen en werkloos ble ven. Ook liet de samenwerking tussen arbeidsbureaus en de streekscholen, waar de schakel cursussen werden gegeven, veel te wensen over. Uit het onder zoek bleek Voorts, dat jongeren geen garanties hadden voor het voltooien van de schakelcursus, omdat de arbeidsbureaus onge schoold werk bleven aanbieden, terwijl de jongeren dit juist pro beerden te ontvluchten. •kOUDE PEKELA - Bij een verkeersongeluk op de provin ciale weg bij Oude Pekela (Gr) zijn gistermiddag vier mensen om het leven gekomen. De 6b-jc- rige bestuurder van een per sonenauto raakte plotseling zonder enige aanleiding op de linker weghelft en botste daar frontaal tegen een tegemoetko mende personenauto. De man en zijn 62-jarige echt genote, beide uit Veendam, wa ren op slag dood. Ook het echt paar van 69 en 62 jaar uit Win schoten, dat in de andere auto zat, overleed ter plaatse. Het verkeer op de provinciale weg tussen Oude Pekela en Winscho ten was enige tijd gestremd. Regering bezorgd over Chili ADVERTENTIE Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 7%, of zes jaar vast met een rente van 8 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. u stort spaartermijn rente u ontvangt f. 873,44 2 jaar 7% f 1.000,- f.4.367.19 7% 15.000,- f. 630,17 8% f 1.000, - f.3.150,85 6 jaar 8% f5.000,- De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe taald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5 rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: spaar- hoofdsom waardoor totaal* termijn basisrente premie u ontvangt rente 2 jaar f. 1.102,50 f. 40,- f. 1.142,50 7 f 1.157.63 f. 75,- f. 1.232,63 7 74% 4 jaar f. 1.215,51 f. 1 30,- f. 1.345,51 7 3/4% 5 jaar f. 1.276,28 f.195,- f. 1.471,28 8 De NMB denkt met u mee. De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5 basisrente krijgt u een premie tot max. f 975,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Rentewijzigingen voorbehouden. DEN HAAG (SP) - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) heeft gisteren de Chileense am bassadeur in ons land te verstaan gegeven dat de Nederlandse re gering bezorgd is over de ont wikkelingen in Chili. In zeer brede kring in Nederland heerst hevige verontwaardiging over de nieuwe golf van onder drukkingsmaatregelen, aldus Van der Klaauw. De minister heeft er bij de Chileense ambas sadeur op aangedrongen dat zijn regering de recente maatregelen, waaronder verbanning van een aantal vooraanstaande Chileense christen-democraten, ongedaan maakt. PPR wil herstel progressief partij-overleg (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De PPR wil proberen het al geruime tijd opgeheven landelijk overleg tussen de prog ressieve partijen nieuw leven in te blazen. Het partijbestuur van de PPR heeft hiervoor onlangs een verzoek gedaan aan de par tijbesturen van PvdA, D'66 en PSP. Dit zei de politiek leider van de PPR, fractievoorzitster Ria Be ckers vrijdagavond op een PPR- bijeenkomst in Leiden. De PPR wil via het hernieuwde overleg de progressieve samenwerking weer inhoud geven om zo tot een progressief alternatief voor de bestaande regeringscombinatie te komen. Volgens Ria Beckers is het van be lang dat de progressieve partijen de vooruitstrevende beweging, die in de zestiger jaren op gang kwam en nu is gestokt verder in houd geven. "Bij de zestiger jaren vergeleken zijn we nu ontzettend achterop geraakt. We moesten daar nu verder inhoud aan ge- Overigens moest Ria Beckers vast stellen dat de samenwerking tus sen PvdA en PPR op plaatselijk niveau op veel plaatsen stroef loopt. Zij pleitte voor samen werking, maar voor een samen werking waarbfj de PPR zijn ei gen gezicht houdt en niet inge pakt wordt. "Dat gevaar is er een beetje", aldus Ria Beckers. Proefschrift Tweede Wereldoorlog UTRECHT (SP) - Over een flinke, principiële houding van de kun stenaars tijdens de Tweede We reldoorlog hoeft men zich geen illusies te maken. Zij, die in ver zet gingen, vormden een kleine uitzondering. Dat is de voornaamste conclusie in een proefschrift waarop Hans Mulder gisteren aan de Rijksuni versiteit van Utrecht promo veerde tot doctor in de letteren. Mulder (33) heeft drie jaar be steed aan het onderzoek naar de houding van de kunstenaars in de periode 1940-1945. Dat slechts twee a drie procent van de kunstenaars zich werkelijk verzette tegen de Duitse over heersing is volgens Mulder niet ongewoon. In vergelijking met andere door de Duitsers bezette landen of met landen die in deze tijd dictatoriaal worden gere geerd, is dat percentage normaal. "De meesten leggen zich bij opge legde maatregelen neer en trach ten de bezetter of heersende macht maar een beetje te vriend te houden", aldus Mulder. Archief doornemen van het archief van het door de Duitsers ingestelde departement van volksvoor lichting en kunsten (DVK). Daaruit is gebleken dat de bekende schilder Jan van Meegeren - we reldberoemd geworden als mees- ter-verv^lser - graag subsidie wilde hebben voor het uitgeven van een gereproduceerde prent. Van Meegeren schreef bij die aanvraag dat hij grote bedragen had geschonken aan het Duitse Rode Kruis en de Nazistische Winterhulp. In het archief trof Mulder de "on derdanige" brieven van Gabriel Smit aan de "zeer geachte doctor Van Ham" van de afdeling boekwezen, waarin hij deze NSB-er verzekert graag bereid te zijn mee te werken. In de archieven zitten ook gegevens over de vrijwillige bijdrage van de toen piepjonge Karei Appel aan de actie "Kampen en kun stenaars" van het DVK in sa menwerking met de Nederlandse Arbeidsdienst. Ook is terug te vinden dat het departement fi nanciële steun gaf aan Appel. "Er viel geld te verdienen. Een groot aantal kunstenaars liet daarvoor de principes vallen", stelt Mulder vast. Opruiming (1) Vroeger kocht ik tijdens de op ruiming boeken, waarvan ik bij de aanschaf al ongeveer wist dat ik ze nimmer zou le zen. Je kocht ze, omdat op het schutblad ƒ21.95 was uitge- stuftenernu 6.95 stond. Het was een subtiel soort mengsel van hebzucht en jezelf belaze ren. Immers, wanneer je dat boek echt graag had bezeten dan had je het wel gekocht te gen de prijs, waarmee de uit gever zijn profijt oorspronke lijk dacht te kunnen veilig stellen. Zo'n boek zat toch in de buitenwijken van je be langstelling en daarom had je die 21.95 maar in je zak ge houden of naar de kastelein gebracht. Dezer dagen hangen de biljet ten weer voor de ramen, tore nen de spijkerbroeken van de editie 1977 weer hoog op de toonbanken, liggen de foto camera's, waar nog net niet dat laatste nieuwigheidje is aangebracht, in de etalages en staan de oranjekleurige in stappers in gelid opgesteld bij de schoenenwinkelier in het gangpad. En natuurlijk de kloeke banden en de reuze pockets op de boekenafde- ling van het warenhuis. Bij gewone boekwinkels hoef je überhaupt al niet op koopjes te rekenen, want daar weten ze dat geduld een schone zaak is en een boek beter uit de band kan vallen dan uit de band kan springen. Vandaar dat je bij de erkende boekhandel in deze op- ruimingsdagen meestal niet verder komt dan een foto- jaarboek uit 1971 voor de helft van de prijs of een plaat werkje over de Etrusken. Opruiming (2) De fijngevoeligheid van menige middenstander kent geen grenzen. Sinds jaar en dag worden slaapkamera meublementen of Ameri kaanse keukens aangeboden tegen de prijs van één cent of de overdracht van één appel en één ei. Het aanbod geldt daarbij wel de allereerste klant. Dus plegen enige et malen tevoren kinderrijke gezinnen zich in de slag te storten. Zij brengen ker misbedden, thermosflessen en de laatste Story mee. Niet lang daarna verschijnt een persfotograaf, die zijn lenzen richt op de aanvallige dochter des huizes, in de slaapzak ge legen. De volgende dag prijkt de foto op de voorpagina van de krant, met de naam van het bedrijf. Een publiciteitsstunt ter waarde van enige alleraar digste Amerikaanse keukens. Zo wordt de vrijgevigheid van de hardwerkende mid denstander beloond. Opruiming (3) Enige kranten gaven deze week de foto van een meneer in Maastricht, gezeten voor een nering in geluidsapparatuur, wachtend op het uur U van opening, want dan zou het zijn eigendom zijn: die prach tige stereo-installatie voor de prijs van één Nederlandse cent. Er was wel één voor waarde verbonden aan de aan te gane koopovereenkomst: men moest als smurf gekleed zijn. En daar zat hij dan voor joker. Een smurfenmuts op de kop, een mombakkes op de neus. Men weet er in het zuiden altijd een feest van te maken. Als ge maar leut hét. Noorderlingen willen in dat soort vertoningen nog wel eens een ontluistering zien van de medemens. Wie zou er twee dagen voor smurf gaan zitten, als er geen bijzonder dringende redenen voor zijn? In Maastricht ligt dat allemaal anders. Ecce smurf, Zie de smurf, heb hem lief, zoals uzelve. Baard Nu het toch over Neerlands volk in de verstrooiing heb ben, in de provincie in de diaspora, een telexbericht van het ANP, waarvan ik in eerste instantie bij lezing dacht, dat het bij toeval enige jaren er gens in het apparaat had klemgezeten. Maar nee hoor. het bericht was kakelvers. De politiecommandant in Win- terwswijk, dat is in de Ach terhoek, had een order uitge vaardigd, waarin het zijn mensen verboden werd om snorren of baarden te dragen. De burgemeester van deze gemeente had zich gehaast om daaraan toe te voegen dat agenten een representatieve functie vervullen. En zo doende. De tijd stond even stil. Over die merkwaardige fixatie op haargroei hebben we het hier al meer gehad. Als Freudiaan zou je zeggen, waar zitten de frustraties, waar botsen ego en superego? Je gaat tenslotte ook niet voor je lol als burgemeester in een gat als Winterswijk zitten. Overigens heeft meneer Geertsema, nog wel commis saris van de koningin in Gelderland, ook een snor. In Winterswijk spreken ze d'r schande van. Plaats (1) De debatten rond de regerings verklaring zitten er op. Ook deze krant heeft zich niet on betuigd gelaten. Niet zo zerr vuurwerk, voornamelijk le zen bij de olielamp. Eén aspect heeft merkwaar digerwijze niet of nauwelijks aandacht gekregen. Dat was het antwoord op de vraag: waar gaat Wim Aantjes zit ten? Zou deze zoon der re formatie zich omringen met gelijkgestemde loyalisten, evenzeer doorkneed in de Heidelbergse catechismus als hij, of zou hij Paaps voetvolk in zijn omgeving gedogen? Maandagmiddag één uur kwam aan de martelende onzeker heid een einde. Aantjes ging gewoon zitten op de klassieke plaats, hoog op de achterste rij, tegen de groene gordijnen aan. Als zittingen zouden kunnen spreken Romme had er nog gezeten, de roze- wangige, in de dagen dat Wim Kan sprak van de zachte g en de harde Romme. Daarna de olieslimme Schmelzer en daarna Andriessen met de souplesse van een hoogpolig tapijt. Alle drie zonen van de heilige moederkerk; mensen die "op" de eerste plaats zei den en "op" vakantie. Room sen dus. Ze stemden op de KVP en ze keken naar boven, ofschoon in het geval van Schmelzer ook wel eens naar opzij, maar dan moest er wel een Gulf-pomp staan. Plaats (2) Welnu Aantjes nam plaats op een zitting die bij wijze van spreken nog warm was. Deze zoon uit de rechtzinnige klei van de Zuidhollandse eilan den samen met de schrandere telgen van de jezuïetencolle ges, verenigd in het ene ware politieke geloof, de christen democratie. Loyaal, verbon den, zo men wil. Punk De hele geschiedenis door zijn er kranten verboden, voor stellingen afgelast, mensen buiten de deur gehouden. Angst mag dan een slechte leidsman zijn, hij is in elk ge val een trouwe. In Leiden gaat een punkconcert niet door. omdat de beheer der voor zijn meubilair vreest. Door zo'n maatregel roep je waarschijnlijk eerder de gees ten op dan dat je ze sust. Het geweld bij een gemiddelde voetbalwedstrijd uit de ere divisie is het veelvoud, van wat er destijds in de roemruchte jaren vijftig bij Lionel Hampton kort en klein werd geslagen. En die muzi kale uitingsvorm staat te genwoordig al zo'n beetje on der auspiciën van CRM. Van Punk doen vooral de verhalen de ronde; de daden vallen best mee. Gaatjes in de schedel boren deed een eer dere generatie, deze draait paperclips in een oorlel, op veilige afstand van de kleine hersenen. Het kan natuurlijk best zijn dat de commissaris van politie in Winterswijk er tegen is, maar daarmee is na tuurlijk niet onmiddellijk ge zegd dut men brandschattend rond zal gaan. De Belgische opstand van 1830 begon tij dens een operavoorstelling. Desondanks is "La Bohème" of "La muette de Portici" tot nu toe toch nimmer de deur van de Leidse stadsgehoor zaal gewezen. Hoevelen hebben niet vol ont zetting hun handen smekend omhooggeheven bij het aan horen van de Beatles? In hoevele godshuizen is niet gebeden voor hun inkeer? We zijn nu vijftien jaar verder. Wedden dat die beheerder in Leiden nu "I love you. yea, yea" op de plaat heeft, zij het gespeeld op de trekpiano van John Woodhouso? HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7