De kracht van de persoonlijke noot N oodmaatregel KERKDIENSTEN -6BBBB3BE ZATERDAG 21 JANUARI 1978 Klaas Bosscher, regioleider Youth for Christ: Ik heb een goeie aan Hèm DRIEBERGEN - Gewoon het feit dat je vanuit een chris telijke bewogenheid met jonge mensen in aanraking komt, hen ten goede ziet veranderen doordat je hun een houvast mag bieden, deed Klaas Bosscher (26) besluiten, niet het onderwijs maar de Youth for Christbeweging in te gaan. Daar is hij - nu nog met vrouw en kind in Leeuwarden wonend - per 1 januari regioleider geworden voor het hele Zuidhollandse kustland met als oostelijke grens de liin Alphen - Waddinxveen. De eerste leider van de pas ge vormde regio "Haaglanden", die tot dusver een onderdeel was van het hele provinciale gebied Holland. ming in zijn leven. Echte vriend schappen had hij niet. Wat hij nu vertelt over die tijd roept het beeld op van een schuchtere jon geman, wat teruggetrokken le vend op zijn kamer. Dat veranderde opeens toen hij in 1969 een nationaal congres van Youth for Christ in Woudschoten had bijgewoond. Hij ging mee doen aan de trainingen, werd in de Friese hoofdstad de organisa- De taak van een regioleider van Youth for Christ kan in één zin worden samengevat: hij moet het plaatselijke werk, zoals comité's, bijbelkringen en koffiebars, sti muleren en waar nodig begelei den, een steuntje in de rug zijn van de plaatselijke voorzitters - "ook een beetje pastoraal", preci seert Klaas - en de weg vrij maken voor nieuw werk. Wat dat laatste betreft, Youth for Christ (landelijk) centrum in Driebergen) is geen jeugdorganisatie met een vas tomlijnd programma, zonder ruimte voor aanpassing, ver schuiving of aanvulling. "Je moet de soepelheid van de jeugd in je hebben", zegt Klaas. Met geloof, plezier en verwachting is hij zijn nieuwe functie in de Hollandse regio (waarin ook Lei den en Katwijk) begonnen. Verandering Toen Klaas Bosscher, geboren in het Groningse Siddeburen en de oudste van zeven kinderen, na de mulo de maatschappij instapte, leerling-verkoper werd in een' modezaak en zijn vrije tijd be nutte om het middenstandsdi ploma te verwerven, heeft hij geen moment gedacht, nog eens bij Youth for Christ te belan den. Als telg uit een gerefor meerd nest deed hij wel wat aan kerkelijk clubwerk, maar dat was, ook al doodde vele verhui zingen van zijn familie, niet blij vend. Die verhuizingen werden zelfs oor zaak van een zekere tor de ;rste "bijbel-in's" van deze jeugdbe weging dat kon omdat hij maar de helft van zijn tijd bij Peek en Cloppenburg werkte en liet zich inschrijven bij een ker kelijke catechetenopleiding. Dat laatste uit "nieuwsgierigheid" Maar ook om wat ondergrond te krijgen en later godsdienstles te kunnen geven. Deze opleiding kostte hem zes jaar. Twee jaar te veel, maar Klaas had meer te doen. Hij verwierf het di ploma, maar wist tegelijk, dat het onderwijs zijn bestemming niet zou worden. Praten met mensen over hun vragen, problemen en verwachtingen, waarin hij ook zijn eigen emoties herkent, ligt hem beter dan het overdragen van kennis. Hij koos daarom de finitief voor Youth for Christ. In dat interkerkelijke jongerenwerk heeft hij inmiddels zeven jaar meegedraaid. Niet levend Als Klaas, met de nuchterheid van een geslaagde sollicitant, zegt, dat hij er min of meer "ingerold" is, ligt het voor de hand, hem eens te vragen naar een diepere be- Klaas Bosschersteun in de rug an het plaatselijke werk. weegreden. Een beweging als Youth for Christ, met haar na druk op persoonlijke geloofsbe leving, kan bij de keuze van haar leiders "het motief' toch niet ge ringschatten. Klaas is daar heel eerlijk over. "In het begin was ik helemaal niet zo gemotiveerd. Ik stond vanuit mijn opvoeding wel positief te genover de Heer, maar een echt levende gemeenschap had ik met Hem niet. Zogezegd een christen op een laag pitje. Ik leidde een oijoeiKnng, maar dat was eigen lijk veel te vroeg. Bereidheid om de Heer te dienen wil nog niet zeggen dat je je leven aan Hem geeft. Merkwaardig dat ik al werkend en evangeliserend de Heer heb leren kennen. Ik ervaar, dat de groei in de omgang met God wel sterk heeft te maken met het delen met anderen. Dat zoveel christenen op dood spoor staan - en dat is een van de hiaten in de kerk - komt ook omdat ze niet delen, en daardoor ook niet ontvangen. Zeker een mens blijft verant woordelijk voor zijn eigen beslis singen, maar christen-gijn veron derstelt wel dat je die beslissin gen neemt vanuitje omgang met God, want hij is je Vader". Klaas Bosscher, getrouwd met Pe tra (24) en vader van Talitha (2), is geen zweverige geloofsoptimist. Het geloofsleven van een mens is nooit zonder gebreken. De waarde ervan ligt voor hem in een stuk vertrouwen. "Dat Hij me niet loslaat. Hij is me aan 't vor men.door schade en schande, soms ook door leuke dingen. Er valt met Hem te praten. Ook in ons huwelijk is Hij een sterke bemiddelaar". Verwaarlozing Waarom ambieer je die baan van regioleider? „Ik geloof niet zo zeer op grond van capaciteiten. De Heer kan mij gebruiken. Hij helpt me ook in mijn relaties met anderen. Ik hoef niet zo nodig te laten zien wie ik ben en wat ik kan. In je achterhoofd bewaar je gemakkelijk de gedachte dat Hij vast wel een goeie aan jou heeft. Daar moet je vanaf. Ik heb een goeie aan Hém. Zijn vertrouwen in mij is veel groter dan mijn ver trouwen in Hem". Je weet ook wel dat jongeren steeds minder voelen voor de kerk. Hoe verklaar je dan de bloei van een beweging als Youth for Christ, die buiten het officieel-kerkelijk verband opereert? Klaas: "Mijn eigen indruk is dat vooral het logge, het grote, het onpersoonlijke, misschien wel het vormelijke van de kerk veel jongeren tegenstaat. Het lijkt net alsof de kerk zegt: wij willen je we) wat vertellen, maar verder moet je het zelf maar zien. Het contact van de kerk met de jeugd is wat verouderd. De kerk ver waarloost de persoonlijke noot, iets waardoor juist Youth for Christ zich onderscheidt. Niet zo zeer discussie bij ons als wel ge sprek. De kracht van de koffiebar ligt vol gens mij daarin, dat ze ruimte geeft aan persoonlijke relaties - Middelstegracht en dan zowel in vertikale als in horizontale zin - en tegelijk haar eigen karakter behoudt. Je vra gen, gevoelens en ervaringen worden bespreekbaar onder leef tijdgenoten". Relaties leggen Klaas Bosscher weet wel, dat hij nu wat generaliserend spreekt. Hij wil beslist niet doen alsof het bij de kerk maar niks en bij Youth for Christ alles is. "Zoals je in de kerk gunstige ont wikkelingen tegenkomt, kan een koffiebar verwateren, als je niet tijdig bijstuurt en inspeelt op wat jongeren nu eigenlijk willen. Een knus leuterclubje mag dan even aardig zijn, maar dat heeft geen toekomst". Wat is een goeie bar? "Ze moet gezellig en open zijn en ook relaties kunnen leggen met mensen die er niet elke week zit ten. Een koffiebar is niet in de eerste plaats een plek waar geëvangeliseerd moet worden. Het prekerige moet er langza merhand toch meer uit. Ze legt, als het goed is, contacten en kweekt vriendschappen. En op basis daarvan kan samen gezocht worden naar openingen om zicht te krijgen op dieper liggende le vensvragen." Vroeger had je de jeugdverenigin gen, nu zijn er koffiebars en an dere ontmoetingspunten; hou den jullie er nog rekening mee, dat ook die eens hun tijd zullen hebben gehad? Klaas: "Ik geloof, dat ons koffie- barwerk, al maakt het nu nog duidelijk opgang, al aan een stuk vernieuwing toe is. Het kan, wil het jongeren blijven aanspreken, niet zonder creativiteit. Iets zelf ontdekken is veel waardevoller dan wanneer iemand het je wel even zal vertellen. Kritiek vanuit de kerk op Youth foi Christ betrof vaak de training van de medewerkers. Die zou een zijdig en onvoldoende zijn. Er wordt hieraan nu veel zorg be steed, zowel met schriftelijk ma teriaal als in modelinge cursus sen. Als er één ding belangrijk is voor een organisatie als de onze, dan is het wel dit: onze activitei ten grondig voor te bereiden en steeds weer kritisch te bezien". Brug naar kerk Hoe zie je nu de positie van Youth for Christ in de bonte mengeling van geestelijke stromingen? „Als een brug naar de kerk. Door Youth for Christ kunnen ker kelijke jongeren actief in hun kerk worden. We stimuleren dat ook bewust. Wij staan niet op on szelf. Je wordt geen leider in dit werk als je de kerk hebt afge schreven. Maar het komt ook voor, dat jonge ren in een plaatselijke kerk verlo ren zouden raken. Dan is er geen aansluiting, geen'gevoel voor hun ervaringen, wensen en vragen, te weinig luisterbereidheid. De ene plaats is de andere niet. Toch kan gezegd worden, dat Youth for Christ in de kerk iets heeft losgemaakt en haar instel ling heeft veranderd. De slapte wordt er minder". Youth for Christ, dat naast trainin- i gen, koffiebars, bijbelkringen en I acties nog „schoolwerk" op haar programma heeft - en dat breidt zich op het ogenblik sterk uit - en nu ook onder militairen actief is J geworden, moet zich eigenlijk overbodig maken. Klaas Bos scher ziet dat in het nabije ver schiet nog niet gebeuren, „maar", zeg hij, „het is wel de kabel die door ons werk moet heenlopen. Maar dat is een persoonlijke ge dachte van mij". Klimaat milder Al zal niet ieder binnen deze jeugdbeweging Klaas Bosscher in dat perspectief kunnen volgen, i een feit is wel, dat het klimaat tussen de kerk en Youth for Christ milder wordt. En dat niet alleen omdat een gereformeerd predikant nu haar directeur is. j De kerk doodverft Youth for Christ niet meer als een wereldvreemde club die met verwaarlozing van de alledaagse werkelijkheid uit- sluitend mikt op geestelijke erva- ringen. En Youth for Christ ziet in de kerk nog wel wat anders dan een statische grootheid, waar de structuur en de leer meer zijn dan het leven en de menselijkheid en de persoon ondergaat in de Waar beide op elkaas' inwerken, corrigerend en aanvullend, zul len de vruchten ni0t uitblijven. S. J. DE GROOT Jongerengroep "Silo". De Utrechtse jongerengroep "Silo" werkt morgenavond om 7 uur in de Petrakerk te Leiden (hoek Kooilaan-Surinamestraat) mee aan een dienst, waarin ds. H. Hor- tensius voorgaat. Het 40 leden tellende koor, onder leiding van Jaap Boeschoten, geeft een uit voering van de reli-musical "Groot Nieuws". "Silo" bestaat uit een koor, een combo en een liturgiegroep. De leden komen uit verschillende kerken. "Dat we toch als groep werkelijk een eenheid zijn, komt door ons gemeenschappelijke doel: door middel van muziek en zang de bijbelse boodschap in onze tijd doorgeven", zegt Jaap Boeschoten. In de musical "Groot Nieuws" vertellen de vier evangelisten iets over hun tijd. Er wordt ook gebruik gemaakt van lichtbeelden van Rien Poortvliet. I Filmavond. Dinsdagavond om 8 uur wordt in het Evangeliecen trum Zijlsingel 2 te Leiden, op initiatief van de stichting Johan Maasbach Wereldzending, de kleurenfilm "Survival" (Overle ving) vertoond. De toegang is vrij. Liedboek in 't Fries. Vandaag wordt in Bolsward de Friese edi tie van het Liedboek voor de Kerken aangeboden. De uitgave berust bij een interkerkelijke commissie, bestaande uit men sen van de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken en de Doopsgezinde Broederschap. Men is zoveel mogelijk uitgegaan van de oorspronkelijke liederen en dus niet van de Nederlandse bewerking. De eerste oplage van het Friese Liedboek bedraagt 10.000 exemplaren. Deze uitgave kost 45.000. De provincie Friesland en het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk gaven beide een subsidie van 15.000. Kerkbouw. Volgens een rk sta tistiek waren er eind 1977 in ons land in totaal 1920 rooms-katho- lieke kerkruimten in gebruik, waarvan bijna 18 procent op de monumentenlijst voorkomt. Er werden vorig jaar 10 nieuwe kerkruimten in gebruik geno men, terwijl de bouw van 6 werd aanbesteed. Vier kerken zijn aan gebruik onttrokken. Beroepen: Hervormde Kerk - beroepen te Oudkerk (Fr.) mevr. H. Poelstra Wapserveen, te Kin derdijk, Nieuwland en Ooster- wijk M. Baan Aalburg. Geref. Gemeenten in Nederland: be dankt voor Utrecht A. Vink Veenendaal. Intrede: op 5 feb ruari doet ds. P. C. 't Hooft (Em- men> intrede in de hervormde gemeente te Lisse. Johannes 5:17, het woord van Christus: ,Mijn Vader werkt tot nu toe en Ik werk ook". Het scheppingsverhaal uit Ge nesis 1 loopt uit op het rusten van God op de zevende dag. Daarom is de zevende dag door God als die dag ingesteld waarop geen werk gedaan mag worden. In de evangeliën doorbreekt Je zus bewust het strenge gebod van de sabbatsheihgingIn het genezingsverhaal op de sabbat in Johannes 5 zegt Christus: God werkt voortdu rend door, God is in zijn werk niet gebonden aan de rust dag,en daarom ben ik het ook niet, want God is mijn Vader. Motor Betekent dit nu dat God als het ware de motor is achter ons doorlopende produktieproces, waaraan we kapot dreigen te gaan? Rust betekent voor ons 'creatieve rust'; in de rust ge ven we niet, maar ontvangen we om daarna weet'aan het werk te kunnen. Wij mensen ontvangen dus de kracht tot werken van een ander, maar God heeft de kracht tot werken in zichzelf. Van Augustinus is het diepzin nige woord dat God in voort durende rust is en tegelijk voortdurend werkt. Hiermee bedoelt hij: God is zijn eigen inspiratiebron voor zijn scheppend werken; bij God valt samen wat bij ons men sen uiteen ligt en dikwijls botst. In Christus' handelen mogen we God aan het werk zien. God werkt ook door andere men sen, maar wat bij ons slechts een enkele keer blijkt, nl. dat God door ons werkt, dat blijkt in het hele leven van Christus. Christus' leven is geworteld in het werk en in de rust van God, en daarom staat Hij bo- het gebod van de sab batsheiliging. Wij hebben een aparte rustdag nodig die ons eraan herinnert dat wij men sen zijn en niet God zelf, dat wij ons ontvankelijk moeten opstellen om te kunnen wer ken. Daarvoor is de zondag, de rustdag, de meest aange wezen tijd. Maar in het voetspoor van Jezus mogen we wel - op een onvol maakte manier - proberen de scheiding tussen rustdag en werkdagen te doorbreken: waar in de week God door ons werktdaar blijkt dus ook van Gods rust iets in ons; waar wij op de zondag iets laten zien van Godsrust, daar werken we uit naam'van God op de rustdag, omdat door ons de ogen van anderen voor God geopend kunnen worden. Gods rust ontspant ons werk door de week, en dat hebben wij in onze kapitalistische prestatiemaatschappij, waarin we waarde met pres tatie dreigen te vereenzelvi gen, hard nodig. Maar Gods werk activeert ons als we rust met verveling vereenzelvigen, een verveling die alleen nog door de t.v. kan worden verdreven; als dat zo is, dan moeten we maar eens iets uit naam van God durven doen. Zondag De zondag is als het ware een noodmaatregel van God die ons eraan moet herinnerende kracht tot alles wat wij doen ontvangen wij'van een ander; laten we dus tijd vrij houden om daarvoor ontvankelijk te zijn. Maar die tijd hoeven we niet precies tot de zondag te beperken; die mogen we tot andere dagen uitbreiden, want op alle dagen kan af en toe blijken dat God in ons werkt. We volgen Christus wiens hele leven stond in het teken van Gods rust en Gods werk. e. P. MEIJERING LEIDEN - Herv. Gem. Hoogl. Kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oec. stud, dienst, Marekerk 10 ds. Meyer, 5 ds. Van Rennes Oud-Beyerland, Maranathakerk 10 ds. v. Achterberg, 10 mevr. ds. v. Everdingen, Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Boogert, Vredeskerk 10 ds. Geursen L.dorp, Waalse k. 10.30 ds. Ribs, Acad. Z.huis 10 ds. Brederveld, Diae. huis 10.30 ds. Kool Katwijk, jeugdkapel, Vr, kerk 10 dhr. Bouwknegt, psych. ziekenhuis En degeest 9 prot. dienst, 10 rk dienst, Ge ref. Kerk Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 5 ds. Huisman Z.meer, Petrak. 10 en 7 ds. Hor- tensius, O. Vest 10 dhr. Brouwer Kat wijk, 5 kand. Tenyenhuis Alphen, Mar. kerk L. Mors 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Bolwijn Rijswijk ZH, Groenhoven 10 ds. Bolwijn, De Mort 10 dhr. Venema, Mierennest 10 mevr. Owel, Merenwyk 9.30 en 11 ds. v. Leeuwen, Dolerende Noodgem. Groot Leiden (Pieters- kerkstr. 1) 9 en 5 dhr. Veth Capelle a.d. IJssel, Geref. Kerk Vryg. (Herengracht 70) 10 en 5 ds. Gootjes, Chr. Geref Kerk (Steenschuur 9) 10 en 5 stud. De Lange, Putten, Geref. Gem. (N. Rijn) 10 lecsd., 6.30 ds. Koster Barneveld, Geref Gem. in Ned. (Bethl. kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30, Evang. Luth. Gem. (Hoogl. Kerk- gracht) 10.15 ds. Happee, Remonstr. Doopsgez. Gem. (Pieterskerkstr. 1) 10.30 dr. Meijering, Baptistengem. (O. Ryn 3) 10 ds. v. Mameren. Evang. Chr. gemeen schap (Middelstegracht 3) 10 evang. Koehorst Mijdrecht, 7.30 gez. dienst in gebouw L. de HeUs Hooigr., voorg. dhr. Dikkes, Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterw. Singel 21) 5 nam., Evang. centrum Zijlsingel 2, zo. 10 dhr. Zijlstra. di. 8 film, vrij. 8 jeugdsam., Pinkstergem. (O. Rijn 3) 3 evang. Sleebos, Leger des Heils (Hooigracht) 10 dienst, 7.30 gez. dienst met Evang. Chr. gemeenschap. Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24) zo. 9.30 en 4, woe. 8. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.30, Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6) 10.15, Zevendedags adventisten (Lokhorstkerk) elke zat. 9 45,10.45 gesprek, 11-12 prediking, Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel) 10, Vrij Haagweg zat. 7, zo. 9. 10.45, 12 en 6.30, Steenschuur zat. 10 en 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7, Lammenschansweg zat. 7, zo. 9, 10.30, 12 en 6, Haarl. str. zat. 7, zo. 9.30, 10.45,12.15 en 6.30, Ryndijk 281 zat. 7, zo. 9.39 en 11.30, Boshuizerlaan zat. 7, zo. 9.30, 11 en 12.15, Herensingel zat. 7, zo. 8.30. 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem. 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Boogert Leiden, Ge ref. Kerk 10 ds. v. Harmeien, 6.30 ds. v.d. Ree, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 4 ds. Velema Nunspeet, RK Kerk zat, 7, zo. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN Herv. Gem. Adv. kerk 10 ds. Hanemaayer, 5 dhr. Goedhart, open-deur-dienst, Kruiskerk 10 ds. Oort, Opst. kerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. Honnefte L.dorp, Nabij 10 jeugdka pel, G. H. Kerk 10.30 dhr. Taselaar, 6.30 zangd. met dhr. v.d. Land, De Bron 9 dhr. Taselaar, 6.30 ds. Verheul, Drieh. 7 ds. De Ruiter, Ashram 9.30 ds. Hoogendijk, Oudsh. weg 10 kand. De Jonge Leiden, Sionskerk 9.30 ds. Verploeg, 6.30 ds. Meijers Leiden, Geref. K. Mar. kerk 10 mr. Reugebrink L.dorp, 6.30 ds. Beze- mer, Salv. kerk 10 dhr. Tenyenhuis, 6.30 De ds. Verheul, 10.30 past. Seysj ds. De Ruiter, 11.30 past. Happel en ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Verheul, Geref. K. Vrijgem. 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, Ge ref. K. Vrijg. Buiten Verband, 9.30 en 4.30 ds. Janse, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra, Oud Geref Gem. 9.30 en 4, ma. 7.15 dhr. v.d. Meer, Baptisten gem. 10 en 6.30 ds. Koekoek, Volle Evang. Gem. (school Preludeweg) 10 dhr. De Jong, Leger des Heils 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr., RK Kerken Bon. kerk zat. 7. zo. 8.30, 10 en 12, Piusk. zat. 7, zo. 9,10.30 en 11.45, De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem. 9.30 en 6 kand. Guyt, Geref. Gem. 9.30 leesd., 7 ds. Hei Gem. Dorps kerk 10 ds. Droogers, 6.30 dr. Haitsma Woerden, Salv. kerk 10 ds. Richter, 6.30 prof. dr. Graafland, Bethl. kerk 10 hulppred. De Haan, 6.30 ds. Droogers, Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Damsma Rijnsburg. BOSKOOP - Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Dijkstra, De Stek 9.30 ds. Omta, Chr. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Van Langevelde, 4.30 ds. v. Smeden, Geref. Gem. 9.30 en 6, Opwekkingsgem. (Concordia) 9.30, Verg. v. Gelovigen (Nieuwstr.) 9.30 en 5, RK Kerken kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE - Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema, av.-maal, Geref. Kerk 10 ds. Hassefras Putten, 5 ds. Omta, RK Kerk Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15, Bernardus zo. 10, dorp zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 7 gemeensch. jeugdd., Geref. Kerk 10 ds. v.d. Werff, Voorhout, 7 ge meensch. jeugdd. in Herv. Kerk, Chr. Geref. Kerk 10 evang. Schouten, 7 ds. Rebel S.heim, RK Kerk Mart. k. zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 12.45, Jozefk. zat. 7, zo. 8.30. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem. 10 dr. v. Vliet, RK Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG - Herv. Gem. 10 ds. Carstens, RK Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Gem. Dorpskerk 10 ds. Gall Den Haag, 6 Geref. Kerk 10 ds. Aalders 't Harde, 5 d De Vries, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE-He™. Gem.N. K. 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Vink, O.K. 10 ds. Teygeler, 6 ds. Arkeraats, Ichtus 10 ds. Boer. 5 kand. v. Roest, Pniëlk. 9.30 ds. Arkeraats, 6 ds. Kool, Gr. v. P. sch. 10 dhr. Bakker, Hoekst. 10 dovend., Over- duin 2 ds. Baas, Geref. Kerk Vr. kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 Aalders, Tr. kerk 10 ds. De Vries, 5 ds. v.d. Horst, Geref. Kerk Vrijg. 10 15 dienst, 3.30 ds. Hoff, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 8.45 ds. Roukema, 7 ds. Sawyer Z.meer, Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Ent, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Koster Barneveld, Volle Evang. Gem. (Voorstr. 100) 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem. 10 ds. De Vries Scheveningen, av.-maal, 7 ds. Mostert Zw.dam, av.- maal, Geref. Kerk 8.30, 10.30 en 7 ds. Swierts, av.-maal. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 ds. Knorth, Hoofd- str. kerk 10 ds. v. Loenen, av.-maal, 6.30 mevr. ds. v.d. Kolff, av.-maal, Schep, kerk 9 en 10.30 ds. Doesburg, 5 ds. v. Loenen, do. 26 jan. 7.30 av. gebed in Dorpskerk, Baptistengem. 10 dhr. Lourens, av.-maal, 5 dhr. Lourens, zat. 7 bidstond, RK Kerk zat 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Geref Kerk 9.30 en 7 ds. Los av.- maal, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem. gr. kerk 10 ds. De Gelder, Pauluskerk 10 dr. De Ru Scheveningen, 7 ds. De Wit, Herv. Geref. jeugdd., Geref. Kerk 10 ds. De Wit, 7 zie Herv. Geref. Kerk Vrijg. 10.15 ds. Sim pelaar, 4.30 dienst, Geref. Kerk Vrijg. Buiten V. 9 en 5 ds. Waagmeester, Chr. Geref. Kerk 10 ds. Rebel, 4.30 ds. v. Dijken, Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakken berg, woe. 7.30 idem, Oud Geref Gem. 9.30 en 3 en do. 7.30 dienst, in Ma- riënburcht, ma. 8 evang. dienst, ds. Gra vendeel, RK Kerken Agatha zat. 7, zo. 8.30. 10 en 11.30, Poelhuvs zat 7. zo. 9 en 11.30, Mariak. zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30 en 5.30, Engelbew. zat. 7, zo. 8. 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem. 9.30 dhr. Goedhart, 6.30 dhr. v. Eeden Utrecht, Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra, RK Kerk zat. 7, zo. 7.30,9,10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem. 9.30 ds. Lindenburg, av.-maal, 6.30 ds. Klusener, av.-maal, Geref. Kerk 9.30 dr. Vlijm Lei den, 7 dienst, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - He™ Gem. 9.30 ds. Kret S.heim, 7 ds. Den Harder, Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Visser, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDEN - He™. Gem. 9.30 ds. De Jong, Leiden, bevestiging kand. Zoutendijk, 2 ds. Zoutendijk, intrede, Geref. Kerk (Woerdense Verlaat) 10 dhr. Koenes, 7 ds. Griffioen, RK Kerk zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK - He™ Gem. Voorstr. 10 kand. Da Costa O.geest, 7 ds. v. Niel Rijnsburg, S. Mio, 9 dhr. v. Duin, Hoofd- str. 10 ds. De Jong Zoetermeer, jeugdd., 7 dr. Jansen, De Rank 10 prof. dr. Graaf land, 3.30 ds. v.d. Berg R.dam, Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Bouma Hilversum, 5 ds. Warrünk, Vinkenlaank. 9.30 ds. Warnink, 5 ds. Bouma, v.d. Berghstich- ting 11 ds. Kuiper, Ned. Prot. Bond 10.30 ds. Visser, Leiden, RK Kerken Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, aula Boerenburg 11, Zee. 7, zo. 9.30 e 11. NOORDWIJKERHOUT-He™ Gem. 10 ds. Kalkman, av.-maal. De Zilk 10 mevr. Goudt, RK Kerk Jozefk. zat. 7, zo. 10, 11.30 en 6, Viktork. zat. 7, zo. 9.30,11 en 6. OEGSTGEEST - He™. Gem. Groene k. 10.30 ds. Cramer, Paulusk. 10 ds. Sasse, Gem. centr. 10.30 ds. Ruitenberg Den Haag, Van Wyckerslooth 4.30 ds. Vegter, gem. centr. 10.30 dhr. Teeuwen. jeugdkerk, Geref. Kerk 10 ds. Vegter, 7 ds. De Haan, Geref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Kerk Will, kerk zat. 7, zo. 9, 10.30 Bon. kapel zat. 6.30, zo. 9 en 11, Volle Evang. gem. (gem. centr.) 4 dhr. v.d. Brugge. OUD-ADE - RK Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - He™. Gem. 9.30 en 7 ds. Lalleman, Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Hasper Halfweg, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30, Remonstr. Gem. 10 mevr. Vos Katwijk. ROELOFARENDSVEEN - RK Kerken P. Banden zat. 7, zo. 8, 9.30, 11 en 12.15, M. Presentatie zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11. RIJNSTAERWOUDE - He™. Gem. 9.30 ds. De Kruyf, 7 ds. Poot, Nieuw- Loosdrecht RIJNSBURG - He™. Gem. gr. kerk 9.30 ds. v.d. Bogerd, 5 ds. v. Niel, Bethelkerk 9.30 ds. v. Niel, av.-maal, 5 ds. v.d. Bo gerd, av.-maal, Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Huisman, 5 ds. Baayen, Immanuelk. 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 dhr. v.d. Land jeugdd., Mar. kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Huisman, Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Zomer, Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode, Evang. Chr. gem. (aula mavo) 10 ds. Visser, uitzendingsd., RK Gemeenschap (aula tuinb. school) zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING - RK Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - He™. Gem. 9 ds. Keu- ning Noordwijk, 10.30 ds. Juckema Scheveningen, 6.30 dhr. Kattenberg V.schoten, Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dyken, Lisse, 5 ds. Rebel, Ned. Prot. Bond 10.30 dhr. Blaauw Leiden, RK Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR - He™. Gem. 10 ds. Ste- houwer (Alphen) 6.30 ds. Lindenburg, Geref. Kerk 10 ds. Bezemer, 6.30 dhr. Tenyenhuis, RK Kerk dorp 9 en 12, Lan- geraar zat. 7, zo. 10 en 11.30. VALKENBURG - He™. Gem. 10 en 6.30 ds. Overgaauw, Geref. Kerk 8.30 kand. De Raadt, zie ook he™., Geref. Kerk Vrijg. 9.30 ds. Hoff, 2.45 ds. Joosse. VOORHOUT - He™. Gem. 10 ds. Bro kerhof, RK Kerk zat. 7, zo. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - He™. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering en pastoor Hoog- eboom, 7 kand. v.d. Kloot Meyburg Was senaar, Hulp en H. 10 ds. Lentz, aula NH 9.30 ds. De Zeeuw en kapelaan Oomens, kapel Rijndijk 10 kand. mej. Tans Lei den, Ark 10 jongerend., Geref. Kerk 10 ds. De Zwart en pastoor De Munk, 5 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vrijg. 8.30 kand. De Jong, 3 ds. Kratz Delft, RK Kerken M. Godskerk zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30, Laurentiusk. zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 12, aula NH 11. WADDINXVEEN - He™. Gemn. Be thelkerk 9 dhr. Kruithof, 10.30 ds. v.d. Berg, 5 ds. Verboom, 6.30 ds. v. Vliet, Hoekst. 9.30 en 6.30 ds. Verboom, Im manuelk. 10 prof. dr. Hulst, 5 ds. Kok, Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Modderaar, 5 ds. v.d. Berg, Ontm. kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Modderaar, Oud Geref. Gem. 10 en 6.30, Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Verloop, Volle Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a) 9.30, RK Kerk Vik- torkerk 10, Ontm. kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - He™. Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, av.-maal, RK Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - He™. Gem. Dorpskerk 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Tukker, 7 or gelconcert, Kievietkerk 10 ds. Wiersma, Messiaskerk 10 ds. Van Zanten, Dorps centrum 9.30 ds. Tukker, Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Meulen, av.-maal, Zuid 10 en 5 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond 10.30 ds. v. Straaten, Den Haag. WOUBRUGGE - He™. Gem. 9.30 en 6 30 ds. Blenk, av.-maal, Geref. Kerk 9.30 kand. Sijtsma, 6.30 mevr. ds. Jacobi, A.dam, Ned. Prot. Bond 7 nam. ds. Wer ner Wassenaar, RK Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN - He™. Gem. 9.30 ds. Nicolai, Geref. Kerk 9.30 en 7 dr. Wind, Kampen, RK Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - He™. Gem 10 ds. Bovenberg en ds. Schoch, RK Kerken Janskerk zat. 7.30, zo. 9.30, Chr. Dienaarkerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30, Rijndijk Meerburgkerk zat. 7, zo. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - He™. Gem. 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Boer Katwijk, Geref. kerk 10 en 6.30 ds. v.d. Heiden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4