-'Een bad durven ïve nauwelijks meer te nemen Aanpak bij VOS te eenzijdi "Betrokken bij wel en wee universiteit Ifpezin Regeer leeft in angst na vergiftiging zoon r; J Anneke van Aken uit bestuur huisvrouwenvereniging: v.d. Water Elke zondagcreatief bezig zijn voor iedereen RI igjATERDAG 21 JANUARI 1978 spe^ ank, 2 iEIDEN - -'We durven nauwelijks i bad te nemen. Alleen jndijl als er anderen thuis zijn. En dan e 700' gaan we er ook zo snel mogelijk I weer uit. Vorig jaar raakte onze Zoon tijdens het nemen van een bad bewusteloos koolmo- noxydevergiftiging is hij naar het Academisch Ziekenhuis overge- uur bracht. Bij controle van de gasin- «llin'l stallatie bleek dat de rookgassen r, tel van de badgeiser niet goed wer den afgevoerd. En dat de lucht- :prog toevoer naar de badruimte on voldoende was. ar 2?elukkig maar dat we thuis waren, anders was het zeker verkeerd 15(| afgelopen", aldus de ouders van ove de 16-jarige Ton Regeer, die nog jaar steeds bang zijn voor herhaling. Omdat nog niets is veranderd aan »r hel de gasinstallatie. .."Het gebeurde vorig jaar april", vertelt mevrouw Regeer, "Ton zat in bad en wij vonden het wel erg lang duren. Ik ben met mijn man gaan kijken waar hij bleef, Toen wij op de deur tikten gaf hij 14.30 helemaal geen antwoord en is mijn man naar buiten gegaan om tel vanaf het keukendak een raampje in te slaan. Ik heb zelf aba- een ^e*n raam boven in de deur ir_ kapot geslagen om de deur van tnp. binnenuit te kunnen openen. idseWe waren nog net op tijd. Ton was Go, bewusteloos en zijn hoofd was al bijna onder water verdwenen. Hij had 50 pet. koolmonoxyde in zijn bloed, vertelde de dokter later. Bij 70 pet. is het zeker te laat, dan aar, was hij dood geweest. Het scheelde maar minuten volgens de dokter. Ik ben zelf ook nog zer gewond geraakt", zegt mevrouw II Regeer. "Door het inslaan van de ruit heb ik ernstige snijwonden opgelopen aan mijn armen en benen. Ik heb daarbij een 1 d«j bloedvergiftiging opgelopen en moest een spoedoperatie onder gaan. Daar heb ik een maand voor in het ziekenhuis gelegen". "Wij wonen nu drie en een halfjaar in de Richard Holstraat", zegt Ton's vader, "het bad en de gas installatie hebben wij destijds overgenomen van de vorige be woners. Zij hadden het laten aanleggen door het sanitairbe- drijf Arnoldus, en door de gasfab rieken laten controleren. Voor de zekerheid hebben wij nog eens geïnformeerd of de badgeiser mocht blijven hangen. Er is toen voor de tweede maal door een expert van de gasfabrieken ver teld dat alles in orde was. Na het ongeluk met onze zoon kwam er voor de derde maal een expert van de gasfabrieken die de zaak controleerde. Daarna pas werd ons in een brief meegedeeld dat bij de controle was gebleken dat de rookgassen van de badgei ser niet goed werden afgevoerd en dat de luchttoevoer onvol doende was. Er werd ons aange raden één en ander door een er kende gasinstallateur te laten verbeteren. De afvoerpijp van de badgeiser moest verhoogd wor den en er zou een trega-kap aan gebracht moeten worden. Indien wij niet aan dat verzoek zouden voldoen zou de gastoevoer naar ons huis worden gestaakt. "Sindsdien zijn wij eigenlijk van het kastje naar de muur ge stuurd", zegt mevr. Regeer". Ik ben zeker vier maal naar de gas fabrieken geweest. Daar vertel den ze ons steeds dat ze de zaak met Arnoldus zouden regelen, anderhalve maand geleden nog zegden ze toe de zaak binnen een week te zullen regelen. We zijn ook zelf een keer naar de heer Arnoldus geweest, maar die wilde ons nauwelijks te woord staan. Hij zei dat de gasfabrieken de installatie hadden goedge keurd en dat hij met ons niets te maken had". De heer Arnoldus verklaarde des gevraagd dat hij de familie Re geer heeft aangeboden om in op dracht veranderingen aan te brengen. "Wij hebben destijds de badkamer gemaakt en, omdat we toen nog geen erkend gasinstal- lateursbedrijf waren, een wel er kend installateur opdracht gege ven om de gasinstallatie aan te brengen. Dat is toen door de gas fabrieken goed bevonden. De heer De Groot, hoofdingenieur van het energiebedrijf Rijnland spreekt dit tegen. "De eerste in stallatie was niet volgens de voorschriften gemaakt", zegt hij. "Er heeft zich bij de vorige bewo ners al een soortgelijk geval voorgedaan als bij de familie Re geer, en pas toen zijn wij er bijge roepen. Arnoldus heeft de installatie als niet erkend installateur aange bracht, en later volgens onze voorschriften verbeteringen Mevr. Regeer, wijzend moeten aanbrengen. De afvoer badgeiser. voor de rookgassen is toen ver anderd en er is een rooster onder in de deur aangebracht voor de toevoer van lucht". Het probleem in de Richard Hol straat", zegt hoofdingenieur de Groot, is dat de laagbouw om ringd wordt door hoge flats. Bij bepaalde windrichtingen kan daardoor de gevaarlijke situatie ontstaan dat de rookgassen terug slaan in de afvoerpijp. Dat gaat ook op voor de afvoer van ketels van de centrale verwarming. Hierover zijn ook andere bewo ners van de Richard Holstraat al eens aangeschreven. De gasinstallaties zijn wel volgens voorschriften gebouwd, maar in dit bijzondere geval toch onvol doende. Dat verhaal hebben we ook aan de familie Regeer ver teld. Het is noodzakelijk, "zegt de heer de Groot belist", dat voor een grotere veiligheid extra voor zieningen worden getroffen. Wij hebben de familie Regeer geadviseerd om een extra venti- de deur aan te de afvoerpijp te latie boven brengen en verhogen". De vraag die zich hier voordoet is of niet voor alle huizen in de Ri chard Holstraat extra voorzie ningen moeten worden getroffen de omringende bebou wing een blijvend gevaar opie- verd voor de veiligheid van de bewoners. Na de gebeurtenissen bij de familie Regeer lijkt deze vraag zeker gerechtvaardigd. "Door de flats in de omgeving zul len de problemen met de afvoer van rookgassen ook in de toe komst gevaar op blijven leveren, aldus de woordvoerder van het energiebedrijf. "Het is voor ons niet mogelijk om een constructie te ontwikkelen die voor 100 pet. veilig ism De oude situatie heeft jarenlang goed gefunctioneerd, maar bleek op de duur ook on veilig". JAN RIJSDAM 6- LEIDEN - "Ik heb me op een gege- 'm. ven moment gemengd in die dis- oi". cussie over de Vos-cursus ja. Ik tel. ben het eens met Dick Tesselaar. 3&-I Vrijwilligers moetje niet gaan be talen. Juist niet. Daarom heb ik die brieven geschreven", Anneke van Aken, scheidend pre sidente van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging er van Huisvrouwen zwijgt even, gaat op het puntje van haar stoel ar- zitten en vervolgt dan in haar be- 10. kende snelle tempo op strijdbare toon: "Het wordt zo gauw ver keerd begrepen hé, ook nu weer. Ik heb niets tegen VOS-cursus- er sen, echt niet. Maar ik vind de aanpak in Leiden zo eenzijdig. Sterk gericht op het doorbreken n, van de traditionele rolpatronen, n, Ik heb er bezwaar tegen". '5. "VOS betekent Vrouwen Oriënte er ren zich op de Samenleving. Dat ar kun je natuurlijk op ver- >1- schillende manieren uitleggen, ïl. Wat ik zo belangrijk aan VOS vind is het bewustmaken van de vrouw. En dan vind ik principieel datje niet verder hoeft te gaan en dat die vrouw na dat proces van bewust worden zelf in staat moet zijn om haar conclusies te trek- r- ken. Ik vind niet datje dat als cur susleiding er van meet af aan I. moet impompen. Dat is ook het verschil tussen emancipatie en feminisme. Ik zie in onze vereni- ging ook vrouwen die behoefte hebben aan een VOS-cursus. Maar in Leiden richt men zich speciaal op de groep van wat je dan sociale-minima noemt. Ik maak daar geen punt van. Maar andere groepen hebben het ook nodig en dat wordt hier verge ten". Zeven jaar is ze presidente geweest ("een jaar te lang volgens de sta tuten, maar ik kreeg dispensatie omdat er geen opvolgster was"). Daarvoor vervulde ze andere functies binnen het afdelingsbe stuur. Tijdens de vergadering van 16 februari stopt ze en neemt de huidige vice-voorzitster Selma Hageman haar taak over. Maar ze blijft voorzitster van het gewest als zodanig ook vertegen- Selma Hageman (links) en Anneke van Aken: we zitten op dezelfde golflengte. woordigd in het hoofdbestuur van de NVVH. Zeshonderd afdelingsleden en toch problemen met het vinden van Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS een nieuwe voorzitster. "Ja, dat klinkt raar, maar toch was het zo. Je kunt moeilijk met een hele nieuwe beginnen. Het werk is veeleisend. Vraagt toch dat je goed op de hoogte bent van de activiteiten en ontwikkelingen binnen de vereniging. Dan kun je er bijna niet om heen dat het iemand uit het bestaande bestuur wordt. Selma Hageman daarover "Het is me vorig jaar gevraagd. Maar toen stond ik eigenlijk net op het punt om helemaal uit het bestuur te gaan, omdat ik te veel dingen tegelijk deed. over nagedacht en ben toen vice-voorzitster geworden en heb met Anneke meegelopen. Ik kan het nog twee jaar doen, daarna heb ik ook zes jaar be stuur gedaan en moet er iemand anders komen". Anneke is een duizendpoot en dat heeft misschien wel mensen af geschrikt om er aan te beginnen. Jk merk toch een zekere angst bij vrouwen voor bestuursfuncties. Ze zijn al snel bang dat ze het niet aankunnen. Als ik onze vereni ging bijvoorbeeld wat dat betreft vergelijk met de NVV-vrouwen. Daar is men veel meer strijd baar". Anneke van Aken: "Ik heb gepro beerd om bij ons de scholings cursussen van de grond te krijgen. Dat loopt nu echt niet gek en dat zal in de toekomst na tuurlijk toch kader gaan opleve ren. Maar ik ben het met Selma eens: men is bij ons doorgaans minder bewogen dan bijvoor beeld bij de NVV-vrouwen. Wij houden ons ook niet met politiek bezig. Wel in die cursussen, maar we hebben geen binding met een bepaalde partij. In het bestuur merkje wel datje er moeilijk om heen kunt We hebben nu sinds anderhalf jaar een eigen ruimte in het Marincecomplex. Daar is voor geknokt en dan kom je toch uit op brieven schrijven naar de gemeenteraad. Nu moeten we uit dat gebouw en begint de hele zaak opnieuw". Terugblikkend op haar jaren als presidente zegt ze: "Het recrea tieve aspect is voor ons nog steeds belangrijk, maar een groeiend deel van het werk heeft toch betrekking op de sociaal- culturele belangen van de vrouw, de permanente educatie en de consumentenbelangen. Vroeger hadden we koffieochtenden. Die zijn nu geleidelijk aan omgebo gen tot contacten gewijd aan één thema. Er is iemand van Amnesty International geweest, mevr. Karstens heeft gesproken over de positie van de vrouw die alleen komt te staan, Harrièt Freezer is ook geweest. Je bent dan toch ge richter bezig en we merken dat die aanpak aanslaat. Maar dit soort dingen gaan natuurlijk ge leidelijk. Je moet dat niet over haasten". De Vrouwenraad. "Daar ben ik heel gelukkig mee. Er zijn grote ver schillen tussen de deelnemende verenigingen. Dat weet iedereen. Maar er zijn ook duidelijk gelijke belangen. Nou, daar moet je dan van uitgaan. Ik ben heel blij met de subsidie van de gemeente, die we straks gaan krijgen". Over de nieuwe presidente: "Selma en ik zitten op dezelfde gol flengte. Er zal niet veel verande ren en geen sprake zijn van een compleet nieuwe koers. Ze is wel wat bedachtzamer dan ik, maar dat zal zeker zijn voordelen heb ben. Nee, ik probeer zeker bij de afdeling betrokken te blijven. Ik vind dat altijd zo'n onzin. Mensen die zich uit het bestuur terug trekken en zich dan meteen nooit meer laten zien. Juist voor mijn andere bestuurswerk is het be langrijk dat ik er bij blijf. Bestu ren is leuk en nodig, maar het eigenlijke werk, de uitwerking van je beleid, dat gebeurt toch in het activiteitenprogramma en op de bijeenkomsten. Dat moetje in de gaten blijen houden". TON VAN BRUSSEL Nieuwe secretaris dr. Den Os: LEIDEN/DEN HAAG - De nieuw benoemde secretaris van de Leidse universiteit dr. D. P. den Os is telg van wat hij zelf noemt een lang Leids ge slacht. Zijn grootvader had een machinefabriek aan de Herengracht. Zijn vader zette die voort, verhuisde nadien naar Valkenburg. "En een oom van mij heeft een keer uitgezocht dat onze naam al voorkwam bij de laken wevers. Dat is dus een hele tijd geleden". Zijn relatie met het Leidse le ven (hij woont in Leiden) - en in het bijzonder met de Leidse universiteit, waar hij vijf jaar als wetenschapper werkzaam was - speelde een belangrijke rol in zijn besluit om te solliciteren naar de functie van secretaris. Hij wordt in die functie straks de hoogste ambtenaar van de universiteit. Krijgt de dage lijkse leiding over het bureau (administratieve, financiële en andere beleidsvoorbe- reidende afdelingen). En wordt adviseur van het col lege van bestuur. Zijn nieuwe functie is, kortom, goed ver gelijkbaar met die van een gemee ntesecretaris Den Os is inmiddels negen jaar secretaris van de Koninklijke Nederlandse Chemische Ver eniging. Een belangen behar tigende organisatie (met ruim 8000 leden), die actief is op het gebied van de werkgelegen heid in de chemie, het che misch wetenschappelijk on derwijs en onderzoek. Binnen het bestuur van deze vereni ging is Den Os de enige pro fessionele kracht. Over zijn motieven om naar Leiden te solliciteren zegt hjj: "Ik denk dat ik in de tijd die ik bij de vereniging heb doorge bracht, een soort ervaring heb opgedaan die mij in andere posities te pas kan komen. De functie van secretaris bij de universiteit is zo'n positie en het is weer een trapje hoger. Daarbij komt dat ik me altijd nauw betrokken heb gevoeld bij het wel en wee van de Leidse universiteit. Ik heb er tenslotte gestudeerd en ge werkt. Bovendien, ik was in mijn huidige functie - door de internationale contacten die onze vereniging heeft - soms meerdere dagen van huis. En ik wilde wat meer thuis zijn". Terughoudend Tijdens het gesprek in zyn werkkamer - een gemoder niseerd vertrek, vergader tafel, boekenstelling, opval lend olieverfschilderij van één van zijn voorgangers - toont Den Os zich wat terug houdend, "Hete hangijzers" als de bijbanen van hooglera ren houdt hij af met het ar gument dat hij als secretaris geen politieke uitspraken kan doen. Een oordeel over zijn nieuwe functie wil hij niet ge ven, omdat hij nog bezig is zich te oriënteren. Hij onder kent slechts dat hij straks te maken zal krijgen met allerlei problemen die voortvloeien uit de Haagse bezuinigings drift. "Ik moet me daar nog erg op oriënteren. Ik heb daar natuurlijk geen stukken over gehad. Ik heb erover gelezen in de krant, dat is alles. Maar ik ben er niet op voorhand door afgeschrokken, nee. Ik denk alleen wel dat het een ernstige situatie is". "Je kunt je, denk ik, twee din gen afvragen. Ten eerste: kan er wel bezuinigd worden? En ten tweede: moet er wel be zuinigd worden? Dat laatste past volledig in het kader van het regeringsbeleid, dus daar ADVERTENTIE. ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere Kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER doe ik geen uitspraak over. Iets anders is of de bezuini gingen kunnen. En dan hoor je, onder andere van de voor malige staatssecretaris Klein: ja, dat kan wel. Zelf denk ik ook wel dat er mogelijkheden zijn. En wel één mogelijkheid in het bijzonder. En dat is dat er tussen de instellingen on derling betere afspraken kunnen worden gemaakt over de wijze waarop de mid delen besteed worden. Dat geeft een efficiënter beheer. Dat hoeft niet te betekenen dat het nu niet efficiënt ge beurt. Want het is natuurlijk denkbaar dat je in een huis houden geld uitgeeft op een Dr. D. P. den Os je twee jaar geleden nog dacht dat het goed was". Onderwijs Den Os voelt zich naar hij zegt nauw betrokken bij het on derwijs. Zelf was hij docent in de anorganische en fysische chemie aan de HTS in Dord recht en had hij ook een on derwijsopdracht als weten schappelijk hoofdmedewer ker bij de subfaculteit schei kunde in Leiden. Hij is bo vendien voorzitter van de mi nisteriële commissie leerplan scheikunde en lid van de be stuursraad van de Stichting voor Leerplanontwikkeling. In het verlengde daarvan zou de nu 44-jarige nieuwe secretaris een hoogleraarsambt niet misstaan. Maar Den Os wil daar niet van weten. "Het contact met studenten, de in richting van het onderwijs zodat het goed functioneert voor de ontvanger^, dat heeft me altijd geboeid", zegt hij. "Onderwijs geven is een leuke, dienende functie. En in dat opzicht heb ik wel eens gedacht aan een hoogleraar schap. Maar ik besef heel goed dat dat meer inhoudt dan alleen het contact met studenten". Over de democratisering aan de universiteit, belichaamd in de universiteitsraad, faculteits raden en vakgroepen, en uit gevoerd krachtens de Wet Universitaire Bestuursher- vorming (WUB) zegt Den Os tenslotte: "De WUB heeft geen verandering gegeven i de afstand tussen wat er aa de basis gebeurt, en aan d top. En dat is mede te verkla ren uit de informatiestroom. Besturen heeft altijd te ma ken met goed geïnformeerd zijn. En dat heeft tot nu soms ontbroken. Wat je dus moet doen is bekijken hoe je die informatiestroom tussen de basis en de top kunt inten siveren. En ik denk dat de secretaris daarin een rol kunnen spelen, dat hij kan meehelpen dat gebrek op te lossen". WIM WIRTZ LEIDEN - Nu het Leids Vrijetijds centrum, Breestraat 66, na de in terne verbouwing op 30 januari weer opengaat, zal het voor het eerst ook zeven dagen per week open zijn. Op de zaterdagavon den namelijk zal er een cultureel programma komen. Groepen of personen die een beetje experi menteel werken en voor wie geen plaats is in schouwburg of Stads gehoorzaal zullen dan voor het voetlicht kunnen treden. Ook op zondagmiddag komt er iets nieuws. "Elke zondag" gaat het heten, het wordt een open huis voor iedereen die wel eens vrij blijvend iets wil doen op het ge bied van tekenen, schilderen, fo tografie, beeldhouwen kleien, zeefdrukken, kleren maken, noem maar op. Het idee is bij de cursusleiders ontstaan omdat ze vinden dat al het materiaal dat in het Vrijetijdscentrum aanwezig is, zoals een donkere kamer, een bakoven, een pottebakkersschijf enz. niet alleen gebruikt hoeft te worden door mensen die een cur sus volgen, maar eigenlijk ter be schikking moet staan van iede reen die er iets mee wil doen. Bo vendien zijn ze van mening dat vooral op zondagmiddag verve ling troef is onder een grote groep mensen. Constateerden ze daarbij nog de cursusmoeheid, ontstaan door het dwangmatige van vijftien lessen volgen waarin je je uitsluitend bezig houdt met één soort activiteit, en het idee voor "elke zondag" was geboren. Het is vooral bedoeld voor gezin nen. Er zal dan ook kinderopvang zijn, waarbij de kinderen ook creatief worden beziggehouden. Er is een bar, muziek en een win keltje waar velletjes papier e.d. heel goedkoop gekocht kunnen worden. Dit om te voorkomen dat de één het ene na het andere vel letje volkladdert terwijl de ander een hele middag op één velletje zit te ploeteren voor dezelfde en treeprijs. Het is overigens niet de bedoeling dat er maar wat aange rommeld wordt. Er zal zoveel mogelijk individuele begeleiding zijn van de vijf cursusleiders. Het accent zal komen te liggen op het individueel kunnen werken met allerlei materiaal, maar het zou evenzogoed prettig zijn als er een binding ontstaat tussen de men sen die komen zodat er ook pro jecten kunnen worden aange pakt. "Elke zondag" start op 5 februari, van één tot zes uur. Voor het hele cursusprogramma dat 30 januari start, met ondermeer op woensdagmiddag een zeepkis ten-club voor kinderen die moet uitmonden in een zeepkistenrace over een paar maanden, kan men terecht bij het Leids Vrijetijds centrum, telefoon 146449.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3