m Teveel olie is ook niet goed Z KlfcPPEfM>00* ONGELOOFWAARDIG De haan Een zwaan Dop en pim Weelveéi Piet-hein 6 jiur i/ ZATERDAG 21 JANUARI 1978 De Porsche 928 (foto) werd. dooreen jury van vijftig redacteuren van zes Westeuropese autobladen uitgeroepen tot de auto van het jaar. Met de BMW-zeven-serie op de tweede plaats. Natuurlijk, de bekroonde Porsche is een pracht auto. maar toch heerste er tijdens de officiële bekendmaking in het Voorschotense kasteel Duivenvoorden een nogal katterige stemming. Die het duidelijkst naar voren kwam, toen Meindert Pon, de importeur van Volkswagen en ook Porsche een toespraak ging houden .die een feestspeech had moeten zijn. Maar het beslist niet werd. Want hij deelde het gevoel van onbehagenfom het zacht uit te drukken), dat het journalistieke clubje beheerste. Ook hij noemde zo'n uitverkiezing ongeloofwaardig en weinig geluk kig. Een auto van 80.000 gulden. Een auto, die mondjesmaat wordt gemaakt. Een in de autowereld zeer uitzonderlijk stukje handwerk. Natuurlijk is dat een heerlijk brok speelgoed voor de liefhebbers. En die juryleden zijn liefhebbers. Maar dat is toch geen auto, die iets wezenlijks heeft bij te dragen tot de automarkt. Vorig jaar met deverkiezing van de Rover 3500 was volgens Meindert Pon ook al zoiets gebeurd. Toen was men rustig voorbij gegaan aan de verdiensten van de Golf diesel,die op diesel- gebied een omwenteling teweeg lijkt te gaan brengen. Hij voor spelde dat binnen een aantal jaren een kwart van het Nederlandse autopark zal „dieselen". Maar toch werd de exclusieve Rover het predikaat .Auto van het jaaropgeplakt. En nu werd het nog gekker met een auto, waarvan Nederland er dit jaar vijftig zal kunnen krijgen. Niet meer. En die zijn al verkocht. .Nou ja", verzuchtte hij. ,JDe concurrentie wordt er dan ook niet beter van". Hij had groot gelijk. De juryleden beoordelen de wagens volgens hun opdracht op originaliteit, technische conceptie, estetische eigen schappen en tegenwaarde van het betaalde geld. Met zo'n formule kan men gemakkelijk bij iets als deze Porsche 928 terecht komen. Maar voor de gewone automobilist is het ongeloofwaardig als zo'n stuk speelgoed voor de jet-set, voor de playboys en -girls, voor een heel kleine elite wordt gebombardeerd tot het meest opzienbarende dat de autowereld het afgelopen jaar had te bieden. Dat armoe troef was bleek uit het geringe aanbod van nieuwe modellen, maar dat het zo erg was.... De juryleden hadden het niet nadrukkelijker kunnen onderstrepen. De Japanners moeten niet denken aan een boycot van hun auto-export. Dat zou namelijk een ramp betekenen. „Het zou onherstelbare schade aan onze economie aanbrengen", zegt vice- president M. Okuma van Japans op één na grootste autoproducent Nissan. Maar hij denkt niet dat het ooit zo ver zal komen. „Er is de laatste tijd geregeld contact met de ver tegenwoordigers van de ex portlanden en we hebben begrip voor eikaars problemen". Hij wijst er nadrukkelijk op, dat Japan geen voorstander is van door velen in het Westen zo ge vreesd éénrichtingsverkeer. „We sluiten geen buitenlandse produkten uit van onze markt en evenmin is er sprake van discri minatie van de import. Te vaak wordt echter vergeten dat de Ja panners eigen smaak en eigen behoeften hebben. De man-in-de-straat stelt nu een maal hogere eisen aan veiligheid en duurzaamheid dan in de wes telijke landen", meent Okuma. Volgens hem is de kritiek op Japan de laatste maanden als zou dit land ondanks het grote overschot op de handelsbalans niets doen om de invoer te bevorderen en de export af te remmen, beslist niet gegrond. De invoerrechten zijn dit jaar opnieuw verlaagd voor buitenlandse auto's en ook de andere formaliteiten (inspectie) Te weinig olie kan schadelijk zijn, teveel is ook niet goed. Bij een te lage oliestand kan snel wegtrekken of „sportief' nemen van een bocht nare gevolgen hebben. De aanzuigbuis wordt niet meer door olie omspoeld, er wordt lucht aangezogen en de oliedruk valt geleidelijk weg. Ook zonder dat het rode waar schuwingslichtje gaat branden kan lagerschade door onvol doende smering zijn opgetreden. Bij snel optrekken of het snel ne men van een bocht komt de oliespiegel door de middel puntvliedende kracht omhoog. Daarmee is rekening gehouden bij het vastleggen van het maximale oliepeil. Wordt nu desondanks een half liter tje meer bijgevuld, dan kost dat extra vermogen, omdat de kruk aswangen met drijfstanglagers in de olie slaan. Dat kost energie. Daar komt nog bij, dat door de hogere toerentallen een deel van de olie via de carterontluchting verdwijnt. Meer bijvullen dan het maximum peil geeft dus op twee punten verspilling. zijn vereenvoudigd. „Maar door gaans doen de importeurs in Ja pan weinig om de invoer te ver groten. Ze wachten veelal alleen maar af', aldus de topman van Nissan. Hij voegt er aan toe dat de overheid het buitenland opnieuw de hel pende hand heeft toegestoken. Zo stellen bijvoorbeeld lege Ja panse schepen uit Europa en Amerika hun capaciteit be schikbaar voor auto's, die be stemd zijn voor Japan. Meer Europees Watbetrefthet uiterlijk voorspelt de heer Okuma, dat de Japanse wa gens meer en meer Europees zullen worden. „De styling is de laatste jaren al wat gewijzigd. Ja renlang heeft Japan alles wat Amerika maakte prachtig ge vonden. Die tijd schijnt voorbij te zijn. Ook op andere deelmarkten. De Europese stijl komt er meer en meer in". Naar zijn oordeel heeft deze verandering ook iets te maken met wat hij noemde de culturele kloof tussen Japan en Europa. „De jongere generatie in dit land gaat langzaam een, an dere koers volgen dan de geves tigde orde gewend was. Hun wijze van benadering is anders en verschilt sterk met die van de ouderen. Dat zal in de toekomst nog veel meer wijzigingen ge ven", voorspelt hij. Wat Nissan betreft wijst hij naar de nieuwe Sunny en de Violet, die niet al leen onlangs op de motorshow in Tokio, maar ook kortgeleden op de salon in Brussel hun opwach ting hebben gemaakt. Twee mo dellen. die volgens Okuma al duidelijk dat Europese stempel hebben. Andere sfeer Overigens waren deze Datsun-mo- dellen bepaald niet de enige nieuwtjes, die te zien waren op de personenautotentoonstelling, die eind vorig jaar ruim één miljoen bezoekers trok in Tokio. Vooral de eigen industrie kwam met vele andere modellen op de proppen. Maar het is een goede Japanse gewoonte deze wagens eerst grondig uit te testen op de thuismarkt, zodat het nog wel enige tijd kan duren voor ze alle maal in de Nederlandse show rooms te zien zullen zijn. Alleen wat opzet betreft is de Tokio Mo tor Show te vergelijken met een Europese autotentoonstelling. Voor het overige speelt het ge hele gebeuren zich af in een vol ledig andere wereld. Met name de sfeer is er totaal anders. Ondanks de drukte nergens echt gedrang rondom de auto's. Beschadigin gen aan lak en interieur komen sporadisch voor (op de RAI vorig jaar verdween zelfs een reser vewiel..), in de meeste paviljoens mag niet worden gerookt en zoals overal in Japan is het op elk plekje griezelig schoon. Er wor den talloze kilometers film ver schoten. Datsun, Toyota, Mit subishi, Daihatsu, Honda, ze toonden stuk voor stuk nieuwig heden. Brussel Enkele daarvan kwamen ook naar Brussel begin deze maand. Japan kwam met de meeste primeurs naar de Belgische hoofdstad. Mazda toonde de 121 Landau, een 2-liter coupé-uitvoering die in april in Nederland op de markt komt. Mitsubishi bracht van de Sigma een stationcar uit. Toyota introduceerde de vernieuwde Carina en Celica-serie., Daihatsu kwam met de 1000-cc Charade en de 550-cc Cuore en Datsun zoals gezegd met de nieuwe Violet-se- rie. Wereldprimeur van Chrysler, de Horizon genaamd. De fabriek gaat dit jaar in Europa 220.000 exemplaren van deze kleine driedeurs-auto produceren en eenzelfde aantal in de Verenigde Staten waar de auto wordt ver kocht als Plymouth Horizon en Dodge Omni. Een andere noviteit was de 1200-cc Pony van Hyundai. Deze Zuidko- reaanse autofabriek gaat dit jaar ruim 100.000 pony's produceren, waarvan er ongeveer 20.000 be stemd zijn voor West-Europa. In mei wordt deze Koreaan in Ne derland verkrijgbaar. Nieuw wa ren verder de Peugeot 305 (ont worpen door de Italiaan Pinin Farina), de Giulietta 1300/1600 van Alfa Romeo en de ver nieuwde Auto Bianchi-serie van Fiat. Nieuw bij Renault is dat de r-5 nu ook met automaat lever baar wordt. In mei is deze nieuwe versie in ons land te koop. De Alfetta 2000 is wat langer, wat com fortabeler, wat sneller en wat feller dan de Alfetta's die tot het begin van dit jaar bekend waren. Want vlak voor de sluiting van de personen- auto-RAI in februari van dit jaar kwam Alfa Romeo pas met deze ster kere versie voor de dag. Herkenbaar onder meer door de vierkante koplampen en de andere grille. Verkrijgbaar voor bijna 23.000 gulden. Een fiks bedrag, maar men krijgt er wel iets bijzonders voor te rug. Geen allemans vriendje. Niet iedereen /.al zich even gelukkig voe len in dit typische driftige ras- paardje, dat fel bereden moet wor den om er het plezier dat erin zit ook te kunnen uithalen. Het is geen auto gemaakt voor de echte rustige rij ders, die de wagen alleen maar zien als een gemakkelijk middel om rus tig van het ene punt naar het andere te toeren. De Alfetta 2000 is een instrument dat met verve moet worden benaderd om er de juiste tonen uit te kunnen ha len. Het zangerige Alfatoontje zal de liefhebber als muziek in de oren klinken als hij de wagen flink op toe ren rijdt om de pit tot het uiterste te voelen of de top van meer dan 180 kilometer per uur te ervaren. Dan is deze Alfa op zijn best. Natuurlijk is dan het windgeruis niet onaan zienlijk. Dat begint trouwens al mee te spelen bij zo'n 100 kilometer en dat neemt met de snelheid stevig toe, maar de motor blijft rustig. Zeer rus tig zelfs. Het is een formidabele krachtbron deze 1962 cc tellende vier cilinder met een maximaal vermo gen van 122 DIN-pk. Een motor waarvan men naar hartelust kan genieten door de uitstekende wegligging van deze Alfetta 2000. Vooral door de onafhankelijk opge hangen voorwielen en de Dion-ach- teras. De wagen heeft de koppelings- yersnellingsgroep achterin, wat een goede gewichtsverdeling geeft. Door dat mindere gewicht voor op de vooras is het ook gemakkelijk ma noeuvreren met de Alfetta 2000. De minder slijtage aan de banden door deze gewichtsverhouding kan nau welijks als een serieus pluspunt wor- aen genoemd, want zo goedkoop is het rijden in zo'n Alfetta niet. In de eerste plaats omdat men er altijd nog 23 mille voor moet neertellen eer men zich eigenaar van zo'n wagen kan noemen (hoe fijn die dan ook mag zijn), maar bovendien tijdens onze rijperiode kwamen we op een verbruik van nauwelijks boven de één op acht. Ook niet zo uitzonderlijk gunstig. De betere wegligging en de prettige ve ring zijn belangrijker kenmerken voor ons dan die wat geremde slij tage. De aankleding is volledig zonder over daad. De instrumenten zitten gunstig in het Sobere, maar daardoor voor ons erg aantrekkelijk interieur. Vooral het strakke dashboard sprak ons erg aan. Maar ondanks de vele verstel mogelijkheden waren we toch niet ondersteboven van de stoe len. En de achterbank is zelfs een beetje aan de krappe kant. De versnellingsbak vonden wij wat "zeperig". Men kan nogal "roeren" met de lange pook, zodat men er ze ker bij die vijf-versnellingsbak ge makkelijk naast kan zitten. We geven de voorkeur aan een stuggere bedie ning met een korte slag. De verwarmings- en ventilatiemoge- lijkheden zijn zeer royaal aanwezig, maar het duurde in onze testwagen nogal lang voordat de motor op tem peratuur kwam, wat vooral tijdens enkele vorstdagen nogal onplezierig aandeed. Dan moet men flink ver rijden om uit de vorstperikelen te Alles bij elkaar is deze Alfetta 2000 een echt kind uit de roemruchte Alfa stal. Ken karaktervol raspaardje, dat heel fijn te berijden is. Een goede ge zinswagen, maar ook zo gemakkelijk manoeuvreerbaar, dat men er in de stad goed mee uit de voeten kan. Niet goedkoop, maar wel plezierig. toètoit Arthur v. d. Wijngaard (7 jaar) Tesselschadestraat 13, Leiden Baron van Til Baron van Til krijgt alles wat hij wil een zakje zilver, een zakje goud, of een zak drop, waar hij zoveel van houdt De drop zat op de wanden de baron had hele slechte tanden hij snoepte, steeds maar weer en op het laatst had hij een grote zweer Hij schreeuwde en blerde "auw, auw". "hoe moet dat nou. hoe moet dat nou". Eindelijk ging die zweer daar vandaan en de baron heeft alle snoep laten staan Appel en peer Wat is het verschil tussen een appel en een peer? Een appel ken je gten en een peer wel. Marcel Uljé (7 jaar) Valeriusstraat 70, Leiden f lr.\\\\ \ll MarieSa v. d. Ven (5 jaar) De Kempenaerstraat 91, Oegstgeest Mijn vader heeft een deuk in zijn auto want de buurman hat zijn auto digt bij onzen auto gezet. Frans Mechelse (8 jaar) Lusthoflaan 39 Leiden 's Morgens vroeg wordt de haan wakker. Hij rekt zich uiten hij roept heel hart kukele- kuuuuuuuu. De kip wordt ook wakker. Ze kijkt in haar nest. Er liggen vijf eitjes in. Er zijn ook vijf kuikentjes uit. Susanne van Eeden (6 jaar) Kromstevenwerf 12 Leiden Bij mijn voor in de sloot komt elke keer één zwaan. Hij kan niet vliegen omdat hij één paar grote veren kwijt is. Dus hij komt 's morgens 's mid dags en 's avonds brood ha len. Maar als het vriest dan kan hij geen brood halen. Als hij brood gehaald heeft gaat - hij weer weg. Als hij weer honger heeft wacht hij in het water. Als ik zeg, kom maar, komt hij uit het water en haalt het brood. Hij probeert het steeds uit mijn handen te pakken en dat vindt ik steeds eng. En als mijn moeder het probeert wordt hij kwaad. Hij ver trouwd mijn moeder niet. Mariska v. d. Werff (11 jaar) Korte Miening 5 Zoeterwoude Dop is in het bos en pim is in het bos pim is weg pim pim maar pim is in de boom Michael v. d. Steenhoven <7 jaar) Dotterbloem 7 Leiden Johan Scherft (7 jaar) Cobetstraat 38, Leiden pi men dop het Kast eel ze zieD j Piet-Hein Leune (6 jaar) Gloxiniadal 24, Leiden Redactie: Astrid Guns en Henk de Kat Voor kinderen van 4-12 jaar. elke zaterdag in deze kranl. Inzendingen (met vermelding van naam. adres, leeftijd) naar: Kinderrubriek "De Klepperdoos" Witte Singel 1 Leiden Poesje uit Drente Ik ken een poesje uit drenten die liet zijn staartje permenenten een muisje die het zag schoot vreselijk in de lach Fenna Bol (7 jaar) Jan Steenlaan 10, Voorhout Petra Driessen (7 jaar) Cornelisstraat 80, Leiden Naar het museum Beste allemaal. Zijn jullie in de vakantie ook naar Het museum van Vol- kenkunden geweest? Ik wel. Je kon in de vakantie er alles doen: speurtochten, batik ken, weven. Er was ook een kledingshow. Je kreeg kleren uit verschillende landen en tijden. Het duurde ongeveer een half uur. Er draaien zon dagmiddags ook filmen. Ze beginen om 3 uur en ze duu- ren een half uur. De filmen gaan over dingen die in an dere landen gebeurt zijn. Er is nu een tentoonstelling over chineese slaapkamers en hoe ze daar schrijven. De tentoonstelling heet taal en teeken binnen Chinese mu ren. In het museum zelf is ook veel te zien. Ga er maar een kijken. Het is echt de moeite waard. Paulien Huygcns jaar) Witte Singel 28 Leiden Het stapelbed Wij gaan verhuizen. Gelukkig niet in een huis met muizen. Bij het huis is een grote tuin. En mijn kamer is erg ruim. Daar komt een stapelbed in. Dat is erg naar mijn zin. Er komen gordijntjes voor het bed. Daar slaap ik achter, da s een pret. Dit is mijn besluit. Oogjes dicht en lampje uit. Martine Bakker 8 jaar Menneweg 69 Sassenheim

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27