Alles goud dat blinkt Nederlander jaar in dienst koning Chaled SATERDAG 21 JANITART 1Q7S PAGINA 19 door Jan Westerlaken foto's: Wim Dijkman Gouden kranen bove klijke wasbak Koning Chaled Zelfs de toiletborstel, die ach teloos in een hoekje staat en het spoelkraantje op de ko ninklijke wc-pot zijn van goud. De kranen in de bad kamer zijn fraai gevormde "goudvissen", die zijn beves tigd op groen-marmeren was tafels. In de vertrekken van Zijne Koninklijke Hoogheid Chaled, eigenaar van het sprookjesjacht "Al Riyadh", is het ook alles goud dat blinkt: schemerlampen, deurknoppen, wandversie ringen en omlijstingen. Slechts twee vertrekken zijn sober gehouden: de opera tiekamer en de ziekenboeg. Voorzieningen die later zijn aangebracht op aandringen van Chaleds lijfarts om direct te kunnen ingrijpen wanneer dat nodig zou zijn: de Arabi sche vorst is zwaar hart patiënt. Twee weken proefvaren op zee zitten er op. Het jacht, dat voor tweeëndertig miljoen gulden bij Van Lent in Kaag werd gebouwd, is vandaag op weg gegaan naar Saoedie- Arabië. Over een kleine drie weken komt het daar aan. Ruim twee jaar heeft de jachtbouwer aan dit kapitale schip gewerkt, het grootste én mooiste én duurste dat ooit op zijn werf werd gebouwd. De voorgeschiedenis van dit jacht stamt al uit de tijd toen koning Feisal nog aan het bewind was in Sadoedi-Ara- bië. Deze vorst had de Kaagse jachtwerf opdracht gegeven voor de bouw van een boot. Feisal werd echter vermoord en Chaled kwam aan de macht. Hij vond het schip "te klein" en wilde een grotere. Kleurtekeningen werden gemaakt waarop alle details werden aangegeven. Van Lent zat aan de ene kant van de tafel, Chaled aan de an dere. Zo kwam men tot over eenstemming. Voorspoedig "Alles is bijzonder voorspoedig gegaan", vertelt Theo van Lent na een proefvaart. "Voor zo'n groot schip is dat nogal wat hoor". De motoren, met een kracht van vijfenzestig honderd paardekrachten, kunnen een snelheid ontwik kelen van ruim zevenendertig kilometer per uur. In de ma chinekamer staan drie gene ratoren, die stroomsterkten kunnen opwekken van 380, 220, 110 en 24 volt. Het jacht kan zo water, waar vandaan dan ook, innemen en in een ommezien verwerken tot drinkwater. Het hele schip is voorzien van centrale ver warming en airconditioning. Dieven of indringers hebben weinig kans om binnen te dringen. Er is een gesloten televisie-circuit waarmee alle hoeken en gaten in het jacht kunnen worden bespied. Alle hutten, ook die van de bijna dertig bemanningsleden, zijn voorzien van een eigen douchegelegenheid en een toilet. Het zwembad, voor op het dek, valt wat tegen. Dit doet denken aan een ouder wetse badkuip. Aardig ge vonden zijn de kijkraampjes. Van binnenuit kunnen de sierlijke bewegingen in het badje worden gevolgd. Eén trapje hoger is een mogelijk heid gecreëerd om een heli copter te laten landen. In een sauna kan de koning de no dige poffdjes overgewicht kwijtraken. Op het dek kan ook een barbecue-party wor den gehouden. Automatische piloot Het technische gedeelte wordl helemaal met een computei gestuurd. Heeft de kapitein geen "trek" orq het roer ter hand te nemen, dan stelt hij de automatische piloot in werking en hij kan rustig een praatje gaan maken elders op het schip. De computer houdt alles nauwlettend in de gaten. Aan de zijkanten van het jacht zijn ook schroeven bevestigd. Hierdoor is het mogelijk om "dwars" te varen. Aan boord is een telex en allerlei appara tuur waarmee de weersin vloeden kunnen worden ge meten. Mocht er brand uit breken, geen nood. Door het hele schip- is een sprenkelin stallatie aangebracht. Chaleds gasten hoeven nooit met verwarde haren rond te lopen. Naast de operatieka mer is zowel een heren- als dameskapsalon ingericht. De ruimten in het midden van het schip maken veel indruk. De grootte van de Neder landsehuiskamers kan er niet aan tippen. Hiervoor zijn de meubelen speciaal door een architect ontworpen. Een Franse kunstschilder heeft er enige maanden gebivakkeerd en fraaie wandschilderingen aangebracht. Het vijfenzestig meter lange, witte jacht, heeft de afgelopen weken heel wat bekijks ge trokken bij de sluizen van IJmuiden. Zoveel zelfs dat er een wacht moest worden in gesteld om al te opdringerige mensen uit de buurt van het schip te houden. Wat dan wel was toegestaan was, dat die mensen op hun knieën moch ten gaan zitten om even door één van de kleine raampjes naar binnen te gluren. Verliet iemand het schip dan werd hij of zij direct "belegerd" door de kijkers met vragen "Hoe mooi het nu binnen wel was" en "of er inderdaad gouden kranen inzaten". Ama teurfilmers en fotografen hebben de kans niet voorbij laten gaan om de nodige beelden te schieten. Van Lent is erg zuinig met de boot. De bekleding op de pa den is met zeilen bedekt en het meubilair blijft zorg vuldig omder het plastic. "Begrijpelijk hé?" vraagt hij. "We zijn er trots op en willen het jacht zo mooi mogelijk afleveren. Het hele personeel, ook de vrouwen ervan, vin den dat we een prestatie van de eerste orde hebben gele verd". De Arabische kapitein is tijdens de bouw op het eiland ge weest. Hij is van alles op de hoogte. Drie mensen uit het Midden-Oosten zijn door Van Lent wegwijs gemaakt in het technische vernuft. Zij waren anderhalf jaar bij hem te gast Frits IJzendoorn, machinist, is de enige Nederlander die een jaar meegaat naar het Mid den-Oosten. Als een soort ga rantie van de werf. Hij moet de bemanning begeleiden, die straks het technische ge deelte van het Arabische jacht voor haar rekening moet nemen. Zijn vrouw en drie maanden oude dochter gaan mee. Niet op het schip, maar met het vliegtuig. Een huis in Saoedi-Arabië staat kant en klaar te wachten op de nieuwe bewoners. Frits pakte het aanbod met beide handen aan. "Weet je„' vertelt hij, "ik kwam net uit Liberië en had geen werk. Toen kreeg ik dit aangebo den. Eigenlijk hoefde ik niet zo bar lang na te denken. Het gebeurt niet iedere dag datje zo'n baantje kunt krijgen. Een poosje varen op dit bootje trekt me wel. En zijn vrouw, hoe denkt die erover? Ach, dat kostte ook niet zoveel moeite. Ze was gewend om in een vreemd land te bivakke ren. Dus in Arabië zal ze zich ook wel kunnen aanpassen." Zal hij straks niet met taalproblemen te kampen krijgen? Arabisch is niet zo gemakkelijk te leren. Frits wuift de problemen ach teloos weg. Zegt: "Daar maak ik me nu nog niet zo druk De operatiekamer die op aandringen van Chaleds lijfarts wera ge creëerd. Rondlopen met verwarde haren hoeft niet. Voor heren en dames is er een kapsalon. over. Kenners hebben me aangeraden eerst maar eens een paar maandjes goed m'n oren de kost te geven en er pas dan over te gaan denken een cursus in het Arabisch te gaan volgen. Nederlands-Arabisch bestaat niet, wel Engels-Ara bisch. Nou, dat is ook niet erg want dat spreek ik vloeiend". Als hij nu eens een aanbod krijgt om daar te blijven wat doet hij dan? "D'r is al een beetje in die rich ting gezinspeeld, weet je. Ze ker is dat ik na een jaar terug kom naar Nederland. Al is het alleen maar om vakantie te houden. Ik zal beslist geen overhaaste stappen nemen, maar eerst eens rustig de kat uit de boom kijken. Wanneer het me daar bevalt kunnen we allicht over een vast dienstverband praten. En niet te vergeten m'n vrouw moet het er natuurlijk ook naar haar zin hebben. Als dat niet het geval is komen er natuur lijk moeilijkheden,"meent Frits. Het is overigens niet de eerste keer dat hij naar het Mid den-Oosten gaat. "Wat jaar tjes terug ben ik er eens ge weest," vertelt IJzendoorn. "Niet zolang, maar toen al vond ik het een boeiend land waarover ik wel eens wat meer wilde weten. Nu krijg ik het als het ware op een pre senteerblaadje aangeboden. Ik zou toch gek zijn als ik die kans niet met beide handen zou grijpen Eén nadeel ziet hij nu al op doemen: "Je mag daar geen alcohol drinken. Zelfs geen pilsje. Nou ja, dan doen we het maar met bubble up, da's nog gezond ook... Het slaapvertrek van de Arabische vorst met een breed lits-jumeaux

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19