Sadistische stiefvader dreef hem tot het uiterste" Harry Kip: "Janbroers nu coach zonder team" Schakers Alphen naar winst tegen Philidor 4 Bende in Italië opgerold !L Pleiter over Aadje D. (na eis van acht jaar voor doodslag op "dc biinde"): Icn razende Roeland. Gisterer signaleerden ze hem in Zurich Loting Europese bekertoer nooien; Ernst Happel, hij moest en zou er zelf heen. Waarom? Nou, daarom. Kaik-eens: organi satorisch blijven het boeren, dat geldt voor alle Belgen. Wat ze hem destijds met Panathinaikos lapten was de limit. Een rapport daar klopte geen regel van. Dus ging hij nu zelf. HoewelZo- simpel lag het ook weer niet. FC Brugge-trainer Ernst Happel Geëerd, gehaat, eigenzinnig. Oranjes interim-bondscoach Happel is weer iets anders. Daar over straks. Eerst de Belgische Happel. Die van zijn superieuren eiste dat hij - te gen zijn gewoonte in - bij de lo ting aanwezig zou zijn. Op het antwoord moest hij wel eerst drie weken wachten. Toen stelde hij als ultimatum dat het fiat er bin nen 24 uur zou zijn. Anders, ja anders mijne heren, ben ik ge noodzaakt de pers in te lichten. „Kaik-eens, dat vliegreisje naar Zurich lap ik aan mijn laars. Ik reisde de hele wereld rond. wat denken jullie wel". Gladgescho ren. goed in het pak. Een uiterlijk, waarop de sporen van veel ar beidsintensief werk in tegenstel ling tot het fotootje in een kran tecolumn niet zijn af te lezen. Ontspannen. Hoewel. Dat gezeur over Johan Cruijff, daar kan hij knap moe van worden. Maar het besluit van Cruijff om niet mee te gaan naar de overkant wil hij wel graag hoogstpersoonlijk uit de mond van J.C., superstar, ver- op andere gedachten te brengen. Maar ik wil de argumentatie wel horen. Misschien is hij bang. Bang voor een afgang. Hij is na zijn operatie de oude nog niet geweest. Is niet fit. Heeft veel pijn. Ik heb zelf gevoetbald. Weet uit ervaring hoe je ergens tegen op kunt zien wanneer het niet naar wens gaat. Een psychische zaak". „Kaik-eens: hij kan zeggen dat de carrière van Cruyff positief dient te worden afgesloten. Dat hij niet het risico wil lopen dat dat op een negatieve wijze gebeurt. Mis schien, misschien vraagt hij me om de argumentatie niet openbaar te maken. Ook daar zal ik begrip voor opbrengen. Ach ik heb er all'e respect voor. Bel fast, hoe mank liep Cruijff niet in Belfast Plankgas „Kaik-eens. Die kleine krijgt een seintje van me, dat ik er aan kom. Stiekum. En daar mag verder niemand anders van af weten. Nee, ik zal niet proberen om hem Praten met de bondscoach, snel heidsmaniak. „Aan radar controle kun je ontsnappen. Ge woon plankgas. Harder scheuren dan 180 kilometer per uur. On zichtbaar blijven op het radar scherm. „Nee, hij heeft geen tijd om tijd te verliezen. Legde in KNVB-dienst inmiddels een kleine 16.000 kilometer af per auto. Brugge-Feyenoordstadion. Brugge-Zeist. Brugge-AZ'67, Ajax, Eindhoven. Zeist-Rot- terdamZuid. want in het Haantje zitten z'n beste vrienden. „Kaik-eens, dat van Cruijff moet ik zo snel mogelijk weten. Met Cruijff kunnen we met minder .oefenwedstrijden volstaan dan zonder Cruijff. Anders moeten we variaties vinden. Als Cruijff voet bij stuk houdt? Moeilijke zaak. Rensenbrink? Nee, Ren- senbrink is een specifieke links buiten. Meer niet. Rensenbrink kan geen Cruijff-rol aan. Ik heb met spelers gesproken van Brugge, die Rensebrink nog hebben meegemaakt Hy is tien minuten sterk en vervolgens tien minuten passief. Een momenten-voetballer kan geen spelmaker zijn. Cruijff praat, geeft aanwijzingen, is 100% architect. Karakterologisch een onmogelijke opgave voor Ren senbrink. Alleen „der Willem" is zo'n figuur. Maar met Wil lem ligt het weer heel anders." Hij zwijgt. Kijkt naar buiten, maakt zich onverwacht boos. Zegt dat der Willem nu eenmaal altijd an ders moet doen dan iedereen. „Der Van Hanegem had nog niet getekend. Was met Rene van de Kerkhof de enige die zijn be reidheidsverklaring nog niet had ingestuurd. Waarom? En waarom moet-ie zo nodig uitroepen dat hij alle wedstrijden wil spelen, dat-ie niet bereid is om op de bank te zitten? Zoiets kan ik toch niet ga randeren. Zelfs niet aan „Willem. Kaik-eens, ik ken Willem. Werkte vier jaar met hem samen bij Feyenoord. Ik voelde hem aan en hij mij. Had alleen moeite om hem conditie-training te laten- doen. kaik-eens daar had ik begrip voor, want Willem was en is een ve dette. Ik hou van vendetten, werkte het liefst met Willem, met Israel en met Moulijn. Het liefst had ik acht vedetten, maar zoals het er thans voorstaat heb ik er- straks geen een." Cruijff-rol opstelling Ook Willem niet? Happel: „Kaikeens. Graag of niet. Boven dien, Willem is in principe een fi guur, die de Cruijff-rol aan kan. Zoals we met Feyenoord op 6 mei 1970 de Europa Cup wonnen. Maar hoe lang is dat geleden? Hoe zit het conditioneel? Alleen honderd-procent fitte mensen kunnen architect spelen. Willem is een aparte figuur. Ik wil graag rekening met hem houden. Maar niet ten koste van alles." Zo blijkt de bondscoach het minder gemakkelijk te hebben, dan je in eerste aanleg geneigd bent te ge loven. Hij zal zich - zegt hij - in de nabije toekomst ook harder gaan opstellen. Eisen stellen, om te beginnen tijdens de bijeenkomst op 6 februari. Happel: „Treytel en Geels hebben bedankt, dat is een standpunt. Ik wil alleen mensen, die mentaal gezond zijn. Mensen, die met de gedachte rondlopen dat ze straks in particulier-costuum op de tri bune kunnen plaatsnemen, blijven thuis. De mentale voorbe reiding begint op 6 februari, ik kan niet wachten tot mei. Met de negen trainers heb ik een begin gemaakt. Ik zag daar tegen op, had veel moeilijkheden ver wacht. Spitz Kohn, meer Hol lander dan Luxemburger. Die zegt: succes in Argentinië is het belang van het Nederlandse voetbal. De oogst halen we na Ar gentinië wel binnen. Als het lukt allemaal Typhusprik KNVB dan maar betalen. Er is ook geopperd om gewoon dat vaccinatiebewijs af te geven. Maar dat is gekkenwerk. Wie neemt de verantwoording? Zal er een speler typhus krijgen in Ar gentinië. Belachelijk." En de begeleider? Happel: „Die komt er. Het heeft lang genoeg geduurd. Die spelerseis neem ik over. Gelet op de loting dienen we er rekening mee te houden dat we lang van huis zijn. Van Zan ten, ach ik was niet tegen die man. Maar het stuitte op zoveel bezwaren. Ik zat er tussen. Had de knoop misschien kunnen doorhakken. Maar ten koste Volgens mij zouden Zwikstra en Hogewoning zijn afgetreden. En vervolgens had Meuleman ze weer teruggehaald. Dan zou het zo zijn geweest: wie mee wil mag, wie thuis wil blijven onder de door ons gestelde voorwaarden, steekt zijn vinger maar op. Dan zou het een principezaak zijn ge worden. Zo althans had ik het me voorgesteld. Waren we met een B-elftal naar Argentinië g Der Rijvers, positief. Als ik met Feyenoord een succes behaalde kreeg ik een gelukstelegram van Kees. Ik zeg: ik heb begrip voor jullie standpunten, ben zelf club trainer. Rijvers wilde mijn ideeen eerst aan Van Gelder voorleggen. Ik ben ervan overtuigd dat het lukt. Het zijn praktijkmensen, waar je mee werkt. „Die prik tegen typhus, daar ben ik tegen", zei Rijvers. Daar had-ie geen ongelijk in. PSV doet nog druk mee in de Europa Cup. Zullen ze door vormverlies een finale mislopen. Daar kan ik in komen. Dokter Kessel zegt dat er geïmproviseerd kan worden. Geen prik maar iets anders. Kost alleen wat meer. Dat moet de Keizer De begeleider, een zaak die Happel nog altijd hoog zit. „Der Piet zegt hij. „der Keizer, die zag ik helemaal zitten. Ja, Keizer is door mij ter sprake gebracht.Ik heb hem benaderd, heb met hem ge sproken. Officieel heeft hij me nog niet gezegd dat hij het niet doet. Afgelopen maandag zou hij tussen twee en drie uur in Zeist zijn geweest. Maar hij kwam niet. Dat is het enige wat je tegen Keizer zou kunnen aanvoeren. Soms is-ie iets te gemakzuchtig. Maar verder? Hij is jong genoeg om de spelersmentaliteit aan te voelen. Het kan geen vent van zestig zijn. Keizer maakte in 1974 zelf nog deel uit van de groep. Hij voelde niets voor een verraders rol, zei-ie tegen me. Ik zeg: je hoeft geen verrader te zijn. Ik wil het niet eens weten wat er leeft in de groep. Maar jy bent de ge schikte man om over te brengen wat wel belangrijk is. A la minute. In de praktijk is het zo dat je da gen later pas achter iets kan ko men. In een wereldvoet baltoernooi als dat in Argenti nië kan dat fataal zijn." Een razende Roeland. Vandaag in Luik. „Kaik-eens, we moesten in afzondering. De hattrick is een obsessie voor me. Drie punten voor in de competitie, de beker strijd - Cerkel, een thuiswedstrijd dus - en de Europa Cup. Als we we van FC Luik winnen en An- derlecht verliest, staan- we op vijf punten." Dat was dus weer de trainer van Club Brugge. Dreigend: „Er zijn er twee die niet willen meewer ken. Als ik weer merk dat ik tegen muren praat, schop ik ze eruit. Ik ben 52. Het loopt gesmeerd bij Brugge. Ik zie me op korte ter mijn niet veranderen. Maar als ik zeker weet dat die twee saboteren kunnen ze hun koffers pakken. Kaik-eens: ik ben geen jo ker GER STOLK LEIDEN - De komende dagen zul- I len de spelers van het Nederlands basketbalteam druk overleggen over wat hun te doen staat nu de Nederlandse Basketball Bond (NBB) heeft besloten om Jan Janbroers opnieuw aan te stellen als bondscoach. Janbroers werd na afloop van de Europese kam pioenschappen in België vorig jaar door acht van de twaalf in ternationals als bondscoach af gezworen. De drie jongste spelers waren het met de motieven van de anderen eens. maar verbon den aan hun kritiek op Janbroers niet de conclusie nooit meer in een Nederlands team onder zijn leiding te willen uitkomen. Jan Loorbach. als twaalfde spelers, verwoordde met Jan Dekker en Harry Kip het spelersbesluit, maar stelde zich verder neutraal op omdat hij zijn eigen inter nationale loopbaan als definitief beëindigd beschouwde. Gisteravond was Parker-speler Harry Kip, aanvoerder van het Nederlands team zoals dat uit kwam op de Europese kam pioenschappen, al niet mals in zijn oordeel op het bondsbesluit. Janbroers, aldus Harry Kip, wordt een coach zonder team want alle Nederlandse inter nationals zullen nu hun in België gegeven woord gestand doen en niet meer voor Oranje uitkomen. Kip noemde namen: "Kees Akeiboom, Al Faber. Jan Dek ker, John van Vliet, Herman Pluim, Jimmy Woudstra, Renso Zwiers, Bert Kragtwyk en waar schijnlijk ook Toon van Helfte ren, Theo Kropman en Ruud Harrewijn en ikzelf Kortom de hele formatie die de laatste jaren onder Bill Sheridan ën Jan Janb roers voor aanstekelijke Neder landse basketbalsuccessen heeft gezorgd door overwinningen op Cuba, Canada, Brazilië en Spanje, door een tiende en ze vende plaats in het Europese eindtöernooi en een bijna plaat sing voor de Olympische Spelen en van Montreal. Zuur stelt Harry Kip dan ook: "Het Nederlands team zal de Olympische Spelen in Moskou niet halen, het team komt niet eens verder dan de Duitse grens". Kip zal zich nu be raden over zijn positie in ver schillende commissies van de NBB als vertegenwoordiger van de nationale ploeg. Kip: "Ik zal die nu op moeten geven, maar ik moet nog kijken hoe". Dan citeert Harry Kip met een blik van waar dering de journalist Berend van Baak die in het basketballblad „Play-Offstelde dat de NBB be ter een nieuwe voorzitter had kunnen zoeken alvorens een be sluit te nemen over de benoe ming van een bondscoach. Harry Kip- "Wat nu is gebeurd is bela chelijk, de klok wordt weer vijf jaar teruggedraaid. Alles wat is opgebo wd is in één klap afge broken" Sprekend over de kwestie Janb roers en de motie van wantrou wen van de spelers vertelde bondsvoorzitter Berteling dat veel van die spelers met het oog op Moskou toch geen betekenis meer hadden voor het Neder lands team. Zelfs iemand als Kees Akerboom was eigenlijk niet meer nodig, de ploeg was, zo concludeerde de bondsvoorzitter alleen maar afhankelijk van de grillen van de Bossche schutter Dan Cramer (25), vorig spelmaker bij landskampioen Amstelveen en speler van het Nederlands team, is uit de Ver enigde Staten teruggekeerd in Nederland. De Amerikaanse Nederlander zal gaan spelen voor AR Twente, dat hem al eer der wilde inlijven. Vanavond speelt Cramer al zijn eerste wedstrijd voor Twente tegen Punch. Janbroers, indien herbenoemd, zou door moeten gaan met jonge spelers zo zei Berteling, die daarbij voorbij ging aan het feit dat ook Renso Zwiers (22) en Bert Kragtwijk (19) zich tegen de coach hadden uitgesproken. Be rteling stootte daarna alle spelers voor het hoofd door zijn uit spraak dat de invitatie van de Coach Janbroers met ''zijn" spelers, tijdens het vorig jaar gehou den Eu ropees kampioenschap .Ook toen was het niet meer koek en ei Chinese Volksrepubliek om met het Nederlandse team daar een paar wedstrijden te komen spe len de dissidenten wel op hun schreden zou doen terugkeren. Harry Kip". Berteling kent ons nog niet. de bezwaren tegen Janbroers liggen er, wij willen niet meer onder hem spelen en ook niet in China. De principes wijken niet voor snoepreisjes". Het is niet duidelijk wat de Neder landse Basketball Bond te doen staat wanneer de belangrijkste gegadigden voor Oranje inder daad volharden in hun afiwijzing van Janbroers, die een benoe ming op zak heeft tot en met de Europese kampioenschappen van 1979 plus een optie voor ver lenging van zijn contract indien de nationale ploeg zich plaatst voor de Olympische Spelen. Janbroers heeft zelf na de EK in België ook een aantal tafel gelegd bij de bond, nog onderhandeld moet worden. Daarop kan de verbintenis alsnog afspringen, hoewel het vreemd is dat Janbroers, wiens aanstelling als opvolger van de succesvolle Bill Sheridan al fel omstreden was (Harry Kip weer. "Janbroers begon met een achterstand en die is steeds groter geworden"), de eer niet aan zichzelf laat. Dat lijkt de weg van de minste weerstand, maar het is tevens de meest voor de hand liggende oplossing in het voor alle partijen schadelijke conflict. HANS JACOBS LEIDEN - Het eerste tiental van de Alphense schaakvereniging heeft in de eerste klasse van de LSB competitie de winst op Philidor 4 op een voudige wijze kunnen veilig stellen. Bij de stand van 4V2-IV2 in het voordeel van Alphen was het voor Leidenaar De Korte zaak om min stens een remise uit zijn partij tegen De Boer te slepen, wilde Philidor tenminste nog kansen op een matchpunt behouden. De verre pion van De Korte was echter niet gevaarlijk genoeg, en zonder uitspelen werd de stelling daarom opgegeven. Voor Dc Ru had het toen weinig zin meer om zijn minieme winstkansen tegen Lambooy uit te proberen, een pun- tendeling was vlot beklonken. Bij een stand van &-2 zijn er nog twee arbitragepartijen die gunstig staan voor Philidor 4, zodat de vermoede lijke einduitslag 6-4 zal zijn. Het hoger beroep van Philidor 4 tegen het door de arbiters verloren ver klaarde eindspel uit de wedstrijd tegen Katwijk is tot veler verrassing niet toegewezen. De arbiters van hoger beroep vonden een winstweg, welke noch Philidor 4 noch Katwijk gevonden hadden. Alzo bleef de eindstand 4V2-5V2 in het voordeel van Katwijk. Philidor 3 had niet al te veel moeite met Leiderdorp, dat op een voorlopige 5'/2-2'/2 achterstand werd gezet. In de tijdnood-fase ging er teveel mis bij de Leiderdorpers Philidor 3 kwam met gemakkelijke zeges van Van Steenwijk en Prinsen op een 2-0 voorsprong, voordat Goeman kon tegenscoren. Pool overzag in vliegende tijdnood op de 40e(!) zet een winnend aftrekschaak, en kon direct daarna tegen V.d. Zijden opgeven. V. Sandtvoort tructe Vergeer meteen eeuwigschaak combinatie (3V2-IV2). Binnendijk vloerde Jeroen Selier d.m.v. een fraai matoffensief. Lubotsky bracht Philidor de over winning door een kwaliteitswinst goed uit te buiten. Toorman deed nog wat terug voor Leiderdorpers met behulp van een pionwinst in het eindspel. De twee resterende partijen worden gearbitreerd. Barendse staat met een pluspion zeer goed tegen Spoel, terwijl Jongsma een ruimteoverwicht heelt in een gecompliceerde stelling tegen Piet Sellier. De prognose is daarom 7"_»-2,/2 of 7-3 voor Philidor 3. De gedetailleerde uitslag Philidor 3- Leiderdorp: L. Barendse-A. Spoel afg; M. Vergeer-C v. Santvoort V2-V2; A. Lubotskv-H. de Goede 1-0; W. Binnendijk-J. Selier 1-0: C. Gerritsen-H.Goeman 0-1; G.vd.Zijden-J Pool 1-0; L. Jongsma-P. Selier sr. afg; G. Prinsen H. v. Osnabrugge 1-0; J.v.d. Wijn gaard-J. Toorman 0-1; K. v. Steenwijk-L. Minnigh 1-0. Leiderdorp staat nog steeds op de hatelijke nul, maar krijgt in de wedstrijden tegen Philidor 4 en 5 alle kans om dit recht te trekken en de degradatie alsnog te ontlopen. De tussenstand in de eerste klasse luidt nu. inclusief prog noses, als volgt: 1 Alphen 1 4gesp-8m.p-24b,p; 2 Philidor 3 5—8—33V2 )ij i j 3 Katwijk 5-6-27: 4 LSG 3 4-4-20; 5 Philidor 4 4-2-18; 6 Philidor54-2-15- 7 Leiderdorp 4-0-12 V2 ROME (UPI) - In Italië zijn in vier steden 13 mensen gearre steerd die in betrekking ston den met de Amerikaanse Maf fia en gestolen schilderyen aan Amerikaanse musea ver kochten. In Rome werd de rooms-katholieke priester Fernando Taddei aangehou den. Deze gebruikte de pas torie van de kerk van San- t'Angelo in Pescheria als op slagplaats voor de bende. Er werd daar onder meer een kostbaar 16de-eeuws schilderij van Michelangelo gevonden, vijf 15de-eeuwse schilderijen, een 18de-ccuws van Canaletto en voor 2,4 miljoen dollar aan juwelen en Amerikaans, Westduits en Zwitsers geld. De schilderijen stonden voor verzending naar de V.S. ge reed. Dc bende hield zich vol gens de politie voornamelijk bezig met het besteden van door ontvoeringen verkregen losgeld. Zij zou in twee tot drie jaar tijd voor 5,7 miljoen dollar hebben geïnvesteerd. Een andere arrestant is de ge pensioneerde prefect An tonio Sampaoli Pignocchi, wiens vrouw en dochter eveneens zijn aangehouden. Andere arrestanten zijn Walter Beneforti, een voormalig commissaris van politie, GianniMelloni, een bank roete scheepseigenaar uit Genua, en de Siciliaan Sa- verio Spano. die als een ge vaar voor de gemeenschap werd beschouwd en gedwon gen in een Noorditaliaanse stad moest wonen. De politie heeft herhaaldelijk erover geklaagd dat ver dachte fylaffia-leden uit Sici lië naar het vasteland zijn ge deporteerd. Dat heeft volgens haar de verspreiding van ont voeringen en andere misda den naar het rijke industrie gebied in de hand gewerkt. DEN HAAG - „Eigenlijk is hij best een aardige jongen", constateren alle ambtenaren en justitiële autori teiten die na het drama met Aadje in aanraking zijn gekomen. Er lijkt enige verbazing door te klinken in deze constatering. Aadje D., die op 26 oktober zijn stiefvader Cor de Jong heeft doodgeschoten in de woning aan de Lange Beesten markt. is een telg uit „de" roemruchte Haagse familie. Zijn broer Daan zit vast voor roof overvallen. de gijzeling van het boerengezin te Deil en voor zijn aandeel in de gijzeling van een zangkoor in de Scheveningse ge vangenis. Broer Laurent zit vast voor gewapende roofovervallen. Broer Eddy, intussen overleden, zat gevangen voor het doden van een homofiel. Aadje (19) heeft zyn bijna blinde stiefvader gedood met een salvo van dertien kogels uil een automa tisch geweer. Het is niet zijn eerste geweldpleging. Eerder werd hij al veroordeeld voor het beroven van alleenlopende mannen in donkere straatjes. Officier van justitie mr. J. Th. de Wit acht hem daarom een gevaar voor de maatschappij. Hij eist acht jaar gevangenisstraf tegen Aadje. die volgens de psychiater sterk verminderd toerekeningsvatbaar voor zijn daad moet worden geacht, maar die naar het oordeel van de officier toch langdurig dient te worden opgeborgen. De deskundi gen adviseren een korte „af zienbare" straf. „Maar ik moet ook rekening houden met andere be langen dan alleen met die van de verdachte", zegt de officier. De jongen zelf heeft niet veel te zeggen ter zitting. Hy kan zich ver baal moeilijk uitdrukken, aldus de voorlichters. Dit blijkt tevens een der oorzaken van het drama. Aadje kon nooit lik op stuk teruggeven aan zijn stiefvader, die jarenlang alle zoons van het gezin D. voor rot schold. Aadje incasseerde alle beledigin gen zwijgend, maar zijn wrok en ag ressie tegen de stiefvader groeiden gestaag, zonder dat hij zich kon ui ten. Ook niet door er op te timme ren. Wantje slaat geen blindeman. „Eigenlijk best een aardige jon gen", vindt ook verdediger mr. N. A. M. Schipper, zo langzamerhand de vaste raadsman van het gezin D. Hij vertelt de rechtbank dat Aadje, tegen alle negatieve invloeden in, toch normaal aan het werk was ge gaan om in zijn onderhoud te voor zien en dat hij verder snakte naar een huiselijk leven met zijn moeder, broers, zusjes en verloofde Door de enorme familieband heeft Aadje zich niet kunnen losmaken van dit gezin, waar „de blinde" als een sadistische tiran te keer ging, tierend, spugend en scheldend. Uit alle voorlichtingsrapporten die in de loop der jaren over de zonen D. zyn opgemaakt, blijkt dat Cor de Jong een sarrende sadist was, aldus mr. Schipper. Op 26 oktober was het weer raak. „De blinde" spoog in het rond, gooide met brandende peuken, dreigde met brandstichting en dood. Tot moeder D. zei hij: „kryg de kanker aan je borsten, wanneer ga je dood°' Tot zyn eigen dochter van 15: „kankerhoer, je komt achter 't luik". En tot Aadje: „Ik maak je dood als je slaapt. Je komt naast je broer Eddv te liggen en je meisje zal op je graf staan huilen". „Toen brak er iets in mij", vertelde Aadje later aan de politie. Uit het psychiatrisch rapport blijkt dat hij op bijna ziekelijke manier rouwde om de dood van zijn liefste broer Eddy, met wie hij zijn leven lang samen was opgetrokken. Het is De Jongs opmerking over Eddy ge weest die Aadjes lang opgekropte baar deed losbarsten. Vandaar ook dat hij in blinde woede bleef door schieten toen De Jong al dood was. Advocaat mr. Schipper ziet Aadjes reactie als een reflex, waarmee hij zich te weer stelde tegen de moorddadige geestelijke agressie van zijn stiefvader De advocaat stelt deze geestelyke agressie op een lijn met lichamelijke agressie, waartegen een slachtoffer in nood weer straffeloos kan reageren. Het argument van de officier dat de maatschappij tegen Aadje dient te worden beveiligd, acht pleiter on juist. Want deze doodslag is een eenmalige gebeurtenis, die zich al leen onder deze zeer bijzondere omstandigheden heeft kunnen voordoen. Mr. Schipper vraagt de rechtbank dringend om zich te houden aan de weloverwogen ad viezen der deskundigen, die een korte overzichtelijke straf aanbe velen Vonnis 3 februari. SYBESTAM Ernst Happel: 'Kaik

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15