Sosonko in de ban van winst Gomez: 'n schaatsnar die pootje over kan race naar volgende titel afgeremd KNVB te laks en Anderlecht ligt dwars PSV en Ajax matig tevreden over EC-loting A.S.C.— Bernardus ZATERDAG 21 JANUARI 1978 PAGINA 13 Antonio Gomez: "Zijn bewegin gen roepen vage herinneringen aan het schaatsenrijden op". UTRECHT/ZEVENHOVEN - De vorderingendie hij ten opzichte van vo rig jaar heeft gemaakt, zijn onmiskenbaar. Antonio Gomez slaagt er zowaar al in om, zonder ook maar één keer in onzachte aanraking met het Utrechtse kunstijs te komen, zijn baantjes te trekken. Het Spaanse schaatsfenomeen heeft zelfs al de euvele moed om "pootje over"' door de bochten te gaan. Weliswaar gaat het allemaal nog wat krampachtig "maar",om zijn trainer Wim Schenk na te spreken, "wat wil je van een ventdie zonder de meest elementaire schaatsbeginselen onder de knie te hebben, in tweemaanden datgenewil lerenwaar ieder ander vier of vijf jaar over pleegt te doen". Antonio Gomez (34) heeft ten aanzien van de Europese in Osloen wereld kampioenschappen (in Göteborg) grootse plannen. "Qie tpden, die ik vorig jaar op de WK in Heerenveen heb gemaakt,gaan eraanTenminste als ik niet val", laat de Catalaanse telegrafist strijdlustig weten. Zelf bewust: "De 500 meter rijd ik zo maar in 48 seconden, terwijl de 50Ö0 meter in 8 minuut 30 is te doen. En de 1500 meter doe ik in tweeënhalve minuut, let maar op". Zo. dat is andere koek dan die 53 seconden .9 minuut 33 en 2 min uut 46, die hij indertijd voor die afstanden nodig had. De wereld zal nu zien, dat er een andere Antonio Gomez is opgestaan. Hij zal nu bewijzen niet langer die ijsbeschadigende schaatsnar te zijn, die elk ogenblik tegen de re clameborden dreigde te pletteren. De lachers van vorig jaar zullen dade lijk raar op hun neus kijken, "want", zo stelt Gomez zelfverzekerd vast, "ik heb veel bijgeleerd" Behalve, dat hij inmiddels bewegingen, weet te produceren, die zoals zijn coach Wim Schenk het uitdrukt "vage herinneringen aan het schaat senrijden oproepen", is Gomez emu ook achter, wat een wereldtitelstrijd eigenlijk betekent. Daar had ie vorig jaar nog geen flauw benul van. op de knieën Daarom was hij bij de Spaanse schaatsbond (Gomez: "dat was de kunst schaatsbond. Hardrijden kenden ze niet in Spanje, vandaar dat ze mij in eerste instantie prompt ook naar de skibond dooruur den'...) op de knieën gegaan om zijn inschrijving voor de WK er doorgedrukt ie krijgen. Gomez verkeerde namelijk in de veronderstelling na drie weken schaatservaring best aan dat toernooi mee te kunnen doenGomez: "Ik was eerst langlaufer. Een in Catalonië onbekende sport, die ik met kunst schaatsen probeerde te propageren. Gewoon, omdat de bewegingen van beide sporten nogal op elkaar lijken. Op een gegeven moment kwam ik in contact met Ramon Franquesa, de enige schaatser, die Spanje ooit heeft voortgebracht. Door hem ben ik naar het hardrijden op de schaats overgestapt, wat een veel interes santere sport dan het langlaufen bleek te zijn". Wim Schenk vertrouwelijk: Gomez ondervond bij het langlaufen teveel concurrentie, daarom heeft ie maar voor het schaatsen gekozen''. Gomez opnieuw: "Ik ben na die overstap drie weken op de ijshockeybaan van Barcelona gaan trainen. Ik vond toen zelf dat het aardig gingDaarom hnh ik mii r<onr die WK in laten schrijven"Waar de Spaanse bond, platgekletst als zij door Gomez waren, na veel vijven en zessen toe over ging. In Heerenveen zou Gomez voor zijn Spaanse lef duur moeten betalen.Werd hij zelfs door de andere zwakke broeders nog op minuten gereden. Go mez: "Ik ben me toen werkelijk te pletter geschrokken. Zo hard als die rijders allemaal gingen, niet te geloven gewoon. In mijn hart had ik dan ook zo weg willen lopen,maar mijn verstand zei toen,dat wie eenmaal A had gezegd daarna ook B moest zeggen". Niettemin zou het clowneske optreden in Heerenveen Gomcz geen windeie ren opleveren. Zo werd hij een veelgevraagde gast op bruiloften en par tijen. Werd hij tegeti een redelijke financiële vergoeding uitgenodigd door bestuurders van carnavalsverenigingen .omdat hun ledenzograag "Gomez wilden kijken"...Zoals hij ook werd geinviteerd om als practical joke mee te doen aan de WK-sprint, die vorig jaar in Alkmaar werd verreden. Ontmoeting Juist daar ontmoette Gomezdie eerder al een aanmoedigingstelegram van hem had ontvangen.zijn latere trainer Wim Schenk.Schenk: "Ik heb nu eenmaal de eigenaardige tic om. compleet gek te zijn van alles wat met Spanje te maken heeft. En omdat ik ook al jaren stapelmes jog ge ben van de schaatssport, was er voor mij een ideale combinatie gevonden. Daarom heb ik Gomez dan ook mijn hulp aangebodenUit een vlaag van verstandsverbijstering eigenlijk. Wantje weet van tevorenwaar je met zo n kerel aan begifit. Je weet gewoon dat er eigenlijk geen eer aan te behalen is". Nadat Gomez in november met zijn volledig doorgeroeste Fiat in Zevenho ven was gear riveerdf Schenk: Als ie met dat wrak Barcelona weer weet te bereiken, kan er van een godswonder worden gesproken"is de schaat st ra ine r van SVZ-schaatsvereniging Zevenhoven onmiddelijk met het karwei-Gomez begonnen. Schenk: "De training was er niet zozeer op gericht om de prestatie te verbeteren. We hebben op de techniek, techniek en nog eens op de techniek gewerkt. En na twee maanden moet ik zeggen dat zijn technisch vermogen inderdaad verbeterd is. Zo valt hij bijvoor beeld niet meer.- Maar als hij onder druk komt te staan, laat ie onmiddelijk zien. dat de schaatsbeweging nog niet zijn tweede natuur is. Dan gaat hij, net als vorig jaa r weer op zijn hondjes schaatsen. Is hij weer de krabbelaar, de stuntelaar. Daarom hamer ik er steeds maar weer op. dat hij zijn hoofd niet moet verhezenAan de techniek moet blijven denken; moet blijven glijden. In dat stadium verkeert hij namelijk nog. Aan vertrekschema's hoef ik dan ook helemaal nog niet te denken. Daar heeft ie deJlauwste notie nog niet van. Stel je voor. dat ik daar langs die baan zou gaan staan met twee vingers omhoog .Ik maak me sterk dat Gomez dan zou denken,dat ik twee bier wil hebben".... GERARD VAN PUTTEN WIJK AAN ZEE - De eerste ronde van een schaaktoernooi: voor zichtig aan, eerst even polsen hoe de concurrentie zich voelt, heeft Piet wellicht aan bioritmisch on gunstige periode? Dan straks misschien voluit de beuk erin en weg met Piet. Maar eerst even toernooilucht op- de schaakzintuigen spitsen. Vergeet het maar, dat deden ze vroeger. Maar niet in het 40e Hoogovenschaaktoernooi, waar slechts elf ronden wachten om het internationale aanzien van de professionals middels een overwinning weer wat meer ge stalte te geven. Dus direct in de eerste ronde die de aandacht de volle vijf uur wist vast te houden. Met als trekpleister vanzelfsp rekend Kortsjnoi-Sosonko De onderliggende animositeit tus sen beide heren mag als bekend worden verondersteld. Rivaliteit, stoelend op vroegere gemeen schappelijke Sovjet-jaren. In ieder geval geen prettige, vlotte partij. Meer een extra rondje Bel grado, al werden er wel handen geschud aan het begin. Sosonko verraste vriend en vijand met al op de vierde zet een nieuwtje, waar Kortsjnoi geen overtuigend antwoord op had. Eigenlijk had de wereldkampioenskandidaat helemaal niets behalve een wat mindere stelling met wit, toen rond de 25e zet de lichte stukken van het bord verdwenen. Maar Sosonko, in tijdnood gekomen, kwam weer. zoals vaak tegen ex-landgenoten, zelfs als deze zelf ook ex zijn, in de ban van het door de vingers glippende winst punt. Afgebroken in een stand die Kortsjnoi zelf als remise taxeeerde. De remise tussen An derson en Timman had ik al ge noteerd, zo vastgebakken is deze puntendeling tussen twee jaren lange schaakvrienden op de in ternationale toernooitabellen geworden. Maar nee: Timman of ferde een loper, althans Anders- son kon hem winnen. Langdurig gepeins volgde. Tenslotte kwam een bedachtzame paardzet van wit, die de betere positie over hield. Dat hij gewoon had kun nen winnen, althans een stuk meer voor onduidelijke com pensatie had kunnen krijgen, was hem en Timman ontgaan. Een soort telepatisch foutief zijspoor, waar twee makkers gemakkelijk op verdwalen in het heetst van de strijd. Remise gegeven terwijl Andersson nog 15 seconden had voor zeven zetten. Van wrede kracht was de overwinning van Portisch op Panno. De Hongaar, die tegen Spasski in de kandida tenmatches grote teleurstellin gen te verwerken kreeg, is tradi tioneel goed voorbereid naar het toernooi gekomen. Zijn nieuwtje in de nimzo-Indiër mocht er we zen; Panno kon niets anders doen dan werkloos toezien hoe hij in de beste partij van deze ronde ten onder girtg. Droevig was de ne derlaag van debutant Paul van der Sterren tegen de Braziliaan Mecking. In een Siciliaan, nota- bene van het merk dat Van der Sosonko: verrassende opening Sterren tegen zijn trainer Bouwmeester onlangs op het bord heeft gehad, blunderde de Nederlander al op de 14e zet. Kwaliteitsverlies en ondanks driftig spartelen een onafwend bare nederlaag. De oude Najdorf schijnt gezegd te hebben dat hij verwacht veel partijen in Wijk aan Zee te gaan verliezen. Hij be gon inderdaad met een nederlaag tegen Miles. Nu is de Engelse grootmeester natuurlijk een po tentieel toernooiwinnaar en tien keer zo fel als de Argentijnse Pool. Maar dat de jaren voor Na jdorf beginnen te tellen en dat hij het schaken niet echt serieus meer neemt, was toch wel aan zijn spel voering te merken. Uitslagen: Andersson - Timman remise; Kavalek - Ree remise; Portisch - Panno 1-0; Van der Sterren - Mecking 0-1; Kortsjnoi - Sosonko afg; Najdorf - Miles 0-1. LEIDEN -Joop van Gurp. Hij was na afloop van het yshockeyduel Leiden Lions-Den Bosch een veelbesproken man. De Den Bosch-forward had in deze door talrijke incidenten ontsierde con frontatie op alle mogelijke en onmogelijke manieren de aan dacht op zich gevestigd. Eerst was hij in de tweede periode met Jiri Anton op de vuist ge gaan, vervolgens bezorgde hij met een intens gemene cross- checking een overtreding, die goed was voor een vijf minuten penalty,-André Janssen een oog blessure, waarvoor die laatste zich in het AZL moest laten be handelen en tenslotte zette hij zijn ploeg vijf minuten voor tijd, toen hij zich zowaar eens niet op de strafbank bevond, op een 2-3 voorsprong. Leiden Lions leek na die treffer rijp voor de slacht bank. Maar juist op het moment, dat het water de Leidenaars naai de lippen steeg, bracht het erva ren duo Martin-Anton redding. Knalde de Tsjech na een assist van Martin, twee minuten voor het einde de gelijkmakende derde treffer achter de Bosse goalie Michiel Geestester. Leiden Lions mocht met die 3-3 deling de handen dichtknijpen, want de Martin-formatie was gis teravond allesbehalve op dreef. Vooral in de eerste periode had den de Bossenaren op een aan zienlijk hoger niveau geacteerd. Had de thuisclub geen moment de gelegenheid gekregen om in het normale spel te komen, for- gecheckt als ze in die fase werden door de twee Bosse aanvals- lijnen. Met name Jean Martin en Jiri Anton hadden daar last van gehad. Het gevolg was, dat de Brabanders de Martin-pupillen in een steeds knellender greep gevangen hielden. Daarom was het des te verbazing wekkender dat de thuisploeg na elf minuten via Frank Dobbelaar (na assist van Bakker) op voor sprong was kunnen komen:, 1-0. Maar die regiefout werd doof de Canadese center John Griffith rechtgezet: 1-1. Den Bosch ging onverdroten verder en het leek slechts een kwestie van tijd dat de ploeg tot scoren zou komen. Tot in de tweede periode Joop van Gurp meer aandacht voor de Leidse ledematen dan voor het ijshockey begon te krijgen. Het gevolg was, dat de "boosaardige vonken" van hem op zijn medes pelers overdroegen. Het regende in de tweede periode dan ook strafminuten. Tot drie maal toe verkreeg Leiden Lions daardoor een numerieke meerderheid van twee man, waar echter niet van werd geprofiteerdGoed, Frank Dobbelaar had zijn ploeg in de negende minuut van de tweede periode (na een assist van Bakker) op voorsprong gebracht, maar Pennings (met medewer king van Mark Dobbelaar) zou de zaken gelijktrekken. Waarna Van Gurp tot zijn enige positieve daad van dit duel kwam door 2-3 te scoren, waardoor hij in één klap van Bossche zondebok tot held werd gebombardeerd. Het duo Martin en Anton bleek hem ech ter die heldenrol niet lang te gun- GERARD VAN PUTTEN LIMA - Peru, tegenstander van het Nederlandse elftal in groep vier van het eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal, zal twee oefenwedstrijden spelen tegen Mexico, dat zich eveneens geplaatst heeft voor Argentinië. De voorzitter van de Zuidameri- kaanse voetbalbond, de Peruaan Teofilo Salinas, is van mening dat zijn land gelukkig heeft ge loot. De samenstelling van groep vier is volgens hem te ver gelijken met de indeling die Peru in 1970 in Mexico trof. Acht jaar geleden moesten de Perua nen het opnemen tegen West- Duitsland, Bulgarije en Ma rokko. Deze landen tonen, aldus "Kwartfinale is voor Peru haalbaar...." Salinas, veel overeenkomst met de huidige tegenstanders, res pectievelijk Nederland, Schot land en Iran. In 1970 verloor Peru alleen de wedstrijd tegen West-Duitslan. Salinas meent dan ook dat er een goede kans bestaat dat Peru ook deze keer de kwartfinales zal bereiken. t Antonio Gomez, voor bruiloften en partijen ZEIST - Niets lijkt de verantwoor delijke keuzeheren van de KNVB bespaard te blijven. In Brussel ontstond gisteren opperste ver bazing omdat Zeist verzuimd had Anderlecht te kennen in de selec tie van Rensenbrink en Dus ba ba. Het een en ander leidt er vrijwel zeker toe dat het oefenduel tegen de Strangers, zoals de wedstrijd op het AZ-terrein inmiddels heet, zonder genoemde An- derlechttwerknemers gaat. Raymond Goethals C. S. laat toch al geen mogelijkheid onbenut om den "Ollanders" een hak te zet ten. Reden waarom manager Armand Schelfhout gisteren uit riep: "Nog geen telefoontje heb ben we van de KNVB ontvangen. Nee, dit kunnen wij niet toestaan. Rensenbrink en Dusbaba wor den door ons niet vrijgegeven". Waarom niet? "Wel volgend weekeinde staat het compt- titieduel Club Brugge-An- derlecht te gebeuren. En weet ge wie de dubbelfunctie bekleedt bij Oranje en Club Brugge? Juist, daarom". Oranje en de WK. Het dreigt een verhaal zonder einde te worden. Tscheu-la Ling heeft zich inmid dels de draagwijdte gerealiseerd van bepaalde uitspraken. Zijn onvrede blijkt groot. Niettemin staat zijn besluit om niet naar Ar gentinië te reizen nog niet vast. Zowel Happel als Ling staan bij IF onder contract, dus moet het Maarten de Vos weinig moeite kosten om volgende week woensdag voor de bal in Alkmaar rolt een gesprek te arrangeren. In dat gesprek wil Ling de zeker heid dat de onelegante manier van doen, zoals die op Holland- Rusland volgde, voortaan taboe zal zijn. VOETBAL - Voorzitter Dé Stoop van Amsterdam heeft trainer Leo Steegman benaderd om het vol gend seizoen te komen werken bij FC Amsterdam als opvolger van Pim van der Meent. Steeg man traint op dit moment de •amateurvereniging Zilvermeeu- EINDHOVEN - De spelers van PSV zijn maar matig tevreden over het resultaat van de loting, dat hen in de kwartfinale van het toernooi om de Uefa-beker te genover het Oostduitse Mag deburg zal brengen. Met name het feit dat Magdeburg in de vo rige ronde Schalke 04 heeft uitge schakeld, heeft op de Neder landse koploper nogal wat in druk gemaakt. Trainer Kees Rij vers: "Magdeburg is een sterke ploeg, die als mijn bescheiden in formaties kloppen, vooral op de counter speelt. Van de ploeg weet ik eigenlijk niets". Het is echter de bedoeling, dat Rijvers de toe komstige tegenstander een paar maal, zowel uit als thuis, gaat be kijken. "Het is alleen spijtig dat in Oost-Duitsland de winterstop nog niet geheel voorbij is. Ik ben trouwens wel blij, dat we eerst uit spelen en dan thuis". FC Magdeburg-trainer Urbaczyk öcht zich in deze kwartfinale- ronde niet kansloos: "PSV is een uitstekende ploeg. We hebben veel respect voor de prestaties van deze Nederlandse topploeg. Maar in het voetbal zijn verras singen niet uitgesloten. Daarom ben ik licht optimistisch". FC Twente-managerTon van Dalen was uitermate vergenoegd, toen hij vernam dat het Deense Velje BK de tegenstander werd in de kwartfinale van het Europese toernooi voor bekerwinnaars. "Natuurlijk ben ik blij", aldus van Dalen, "het had allemaal ook een stuk ongunstiger uit kunnen vallen. Velje stond bij ons hoog genoteerd, omdat het op papier toch één van de zwakste ploegen is. Aan de andere kant zullen we die Denen bepaald niet onder schatten. In de tweede ronde hebben zij immers het Griekse Paok Saloniki uitgeschakeld, en dan moet je wat in je mars heb ben". Juventus was nu niet bepaald de wens van de verzamelde Ajacie- den met trainer Tomislav Ivic voorop. Er waren vele voorkeu ren uitgesproken, maar helemaal onderaan het lijstje stond het Ita liaanse Juventus. Ivic: "Juventus bezit volgens mij het sterkste clubteam van Europa. Het had niet slechter kunnen uitvallen. Met de kern van het Italiaanse elf tal in de gelederen. Dat wordt een bijzonder'zware klus". "Er zal stevig gewerkt moeten worden, willen wij een gunstig resultaat behalen. Vooral in Turijn zal Ajax er beulswerk aan hebben". Twee jaar geleden ontmoetten de beide ploegen elkaar voor het laatst. Toen schakelde de koploper van de Italiaanse competitie de Am sterdammers in het toernooi om de Uefa-cup uit door een uit ge scoord doelpunt: 1-0 tegen 2-1. In 1973 won Ajax haar derde Europa Cup door een 1-0 zege op Juven tus in de finale, die in Belgrado gespeeld werd. Ruud Geels. "Ju ventus heefl nog dezelfde ijzer- sterke ploeg als twee jaar gele den. We moeten de eerste wed strijd tenminste met 2-0 of 3-0 winnen, willen we in Turijn een kans maken. Ik hoop maar dat het bestuur op ons verzoek ingaat en dat we in de Meer zullen spe len. Dat geeft ons veel meer inspi ratie dan in het Olympisch sta dion. We spelen hier met meer vertrouwen, dat is wel gebleken. Onder andere tegen Lilleham- mer". Juventus had zich geen be tere tegenstander kunnen den ken. Voorzitter Boniperti: "Het is de beste loting voor ons. Het huidige Ajax verschilt nogal vah het Ajax dat ons toen in de Europa Cup versloeg. De grote sterren zijn weg en onze spion in Nederland houdt ons iedere week op de hoogte hoe het met de ernstige vormcrisis van Ajax staat"-. Het volledige resultaat van de lo ting is: EUROPA CUP I: Wacker Innsb- ruck-Borussia Mönchenglad- bach; Benfica-Liverpool; FC Brugge-Atletico Madrid; Ajax- Juventus. EUROPA CUP II: Betis Sevilla- Dynamo Moskou; FC Porto-An- derlecht; Austria Wien-Hadjuk Split; Velje BK-FC Twente. UEFA CUP: Eintracht Frank furt-Grasshoppers; Aston Villa-Barcelona; Bastia-Carl Zeiss Jena; FC Magdeburg-PSV ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZONDAG A.S. 14.00 UUR LUGDUNUM- CELERITAS Sportpark aan de Oegstgeesterweg A.s. zondag 14.00 uur Terrein de Kempenaerstr. j£/eNSTAP0£L z/roPDE7Ri- boajp a//i. p/3(5£A/r/P/£, DOS U//D/E. Z/PlOOSc MPTOP-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13