SADAT ROEPT MINISTER KAMEL TERUG Is Groenewold een terroristenhelper? "Brazilië heeft vreedzame bedoelingen met uranium" Peking actief in Indochina Amnesty vreest meer executies Z.-Afrika Deur blijft op een kier voor verder overleg tussen commissies Amnestie in Bolivia Alshetuom minder kalorieën en minder vet gaat, kunt u het allerbeste kip eten. DONDERDAG 19 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA CAIRO (AFP/Reuter) - President Anwar Sadat van Egypte heeft zijn minister van buitenlandse zaken, Ibrahim Kamel, gisteren uit Jeruza lem teruggeroepen naar Cairo. Volgens het Egyptische persbureau Mena heeft Sadat dit gedaan van wege "de houding die Israël heeft ingenomen" tijdens het overleg van de politieke commissie in Jeruzalem. Aan het overleg van die commis sie wordt behalve door Israël en Egypte ook deelgenomen door de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Ibrahim Kamel, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, veria at, omringd door veiligheidsmensen, het hotel in Jeruzalem. Kamel is gisteravond door president Sadat naar Cairo teruggeroepen. Op verzoek van zijn Amerikaanse ambtgenoot Jimmy Carter heeft Sadat toegezegd dat de politieke commissie voor het Midden-Oos ten in Jeruzalem kan verder pra ten wanneer Israël zijn tot dusver vertolkte standpunten herziet. Sadat heeft Carter verder toege zegd dat de militaire commissie haar overleg reeds op zaterdag (21 januari) mag voortzetten. Telefoongesprek Carter belde Sadat na te hebben gehoord dat deze ook zijn hele delegatie uit Jeruzalem had te ruggeroepen. Het gesprek duurde tien minuten. Sadat zou er zich bij zijn Amerikaanse col lega over hebben beklaagd dat "Israël geen vrede maar ge biedsuitbreiding wil". Op aandringen van Carter stond Sadat toe dat de Israëlische mi nister van defensie, Ezer Weizmann, zaterdag in Cairo kan komen verder praten met zijn Egyptische collega El-Gamassi. Minister van buitenlandse zaken Kamel en de zijnen komen echter pas weer naar Jeruzalem als de Israëli's hun "onaanvaardbare voorstellen" herzien. PEKING (DPA) - De Chinese lei ding is in Indochina een diploma tiek offensief begonnen om een wapenstilstand tussen Vietnam en Cambodja te bewerkstelligen. De Vietnamese onderminister van buitenlandse zaken Phan Hien is al sinds 9 januari in Pe king. Dat werd gisteren uit diplomatieke bron vernomen, hoewel de Vietnamese ambassadeur in de Chinese hoofdstad het bericht niet wilde bevestigen. Phan Hien, die in 1977 al drie keer in Peking is geweest, geldt als specialist voor territoriale problemen. Over de contacten van Phan Hien in Peking werd gisteren de grootst mogelijke stilte bewaard. In tegenstelling daarmee staat de enorme propaganda naar aanlei ding van het bezoek van de we duwe van de voormalige Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjoe-En-lai aan de Cam bodjaanse hoofdstad Phom- Penh. Teng Jing-tsjao bekleedt een belangrijke functie in de Chinese partijtop. In Cambodja wordt zij vergezeld door de Chinese vice-minister van buitenlandse zaken, Han Nien- loeng. In diplomatieke kringen in Peking is men van mening dat de Volks republiek China de huidige situa tie in Zuid-Oost-Azië redden moet om een Russische macht suitbreiding in het gebied te voorkomen. De Verenigde Staten hebben giste ren de Cambodjaanse regering ervan beschuldigd "hon derdduizenden" mensen te heb ben gedood in een van de "op zienbarendste" en omvangrijkste schendingen van de men senrechten" ter wereld. "Niemand buiten Cambodja kent de volledige omvang van de sys tematische terreur en onder drukking van het Cambodjaanse volk die plaatsvinden onder hen die daar de macht hebben gegre pen", aldus Warren Christopher, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Onaanvaardbaar Overigens maakte Sadat via zijn woordvoerder duidelijk, dat de Israëlische voorstellen bij de mi litaire commissie eveneens vol komen onaanvaardbaar zijn voor Egypte. Dat er toch kan worden verder gepraat is de "hommage" van Sadat "aan het standpunt van de Amerikaanse president en aan zijn vurig verlangen naar vrede". Sadat heeft in het verleden her haaldelijk gezegd dat de Ameri kanen dankzij hun enorme finan ciële en militaire steun aan Israël voor het bereiken van een vre desregeling beschikken over "99 procent van de troeven". Toen Egypte eerder op de avond Kamels terugkeer aankondigde deed het een beroep op het "we reldgeweten". Volgens waarne mers was dat appèl voornamelijk tot de Amerikanen gericht. Overigens heeft de officiële Egypti sche zegsman in Jeruzalem er kend dat Sadats besluit Kamel terug te halen niet rechtstreeks verband hield met de gang van zaken op de tweede conferentie dag. Diner Aan het einde daarvan maakten de Israëli's, de Egyptenaren en de Amerikanen eenstemmig mel ding van vorderingen op weg naar de langverwachte begin selverklaring voor een vredes regeling. Het staat zo goed als vast dat Sadat Israël niet alleen onder druk heeft willen zetten maar ook premier Begin heeft willen "straffen" voor de harde uitspra ken die hij dinsdagavond aan het diner deed. Tijdens een toast voor de Egyptenaren leverde Begin openlijke kritiek op de dingen die Kamel in de ochtenduren tijdens de openingszitting had gezegd. Verder trok Begin van leer tegen de eis voor Palestijnse zelf beschikking. Niet mislukt Na Carters interventie staat het vast dat Sadats besluit om Kamel te rug te roepen niet betekent dat de politieke besprekingen definitief zijn mislukt. Samengevat luidt het Egyptische standpunt "We gaan naar huis om de hele zaak nog eens goed te bekijken en zijn bereid terug te komen zodra Is raël een flinke scheut water in de wijn doet, voornamelijk inzake de Palestijnse kwestie". Vance gaat morgen zoals voorzien naar Cairo om met Sadat van ge dachten te wisselen. Die heeft dan van minister Kamel kunnen horen welk effect zijn shockt herapie op de Israëlische leiders heeft gehad. Israëlische commentatoren zien Sadats coup als een poging om Begin te dwingen zijn kaarten bloot te leggen. Zij voorspellen verder een "nog grotere Ameri kaanse druk op Jeruzalem". Egyptische journalisten voorspel den al dat de Amerikanen zich nog veel duidelijker zullen gaan manifesteren als de besprekin gen in Jeruzalem eventueel wor den hervat. Wat de komende dagen verder zul len brengen is moeilijk te voor spellen. Kamel en de zijnen kon den het ook niet zeggen want hun instructies luidden simpelweg "terugkomen naar Cairo". President Sadat zal het Egyptische parlement zaterdag volledige opening van zaken geven. Vol gens waarnemers doet hij dat pas dan om de Israëlische leiders minstens 48 uur gelegenheid te geven om hun standpunten als nog - en waarschijnlijk onder Amerikaanse druk - te herzien. WILLEMSTAD (ANP) - Presi dent Ernesto Geisel van Bra zilië heeft gisteravond op de luchthaven van Curasao, desgevraagd verklaard dat zijn land, voor wat betreft de ontwikkeling van kernener gie zal zich houden aan zijn verplichtingen en nucleaire energie uitsluitend voor vreedzame doeleinden zal gaan gebruiken. Refererend aan ds recente overeenkomst met Engeland, Nederland en West-Duits- land voor de levering van de in de ultracentrifugefabriek van Urenco te Almelo, ver rijkt uranium zei het Brazi- heeft regeringswoordvoerc Klaus Boiling gisteren Bonn bekendgemaa Breznjev heeft bondskan lier Schmidt in een persoi lijke boodschap laten wel dat zijn artsen hem hebb geadviseerd zich in acht nemen na een recente ver koudheid. Schmidt heeft de Russische ambassadeur in de Bonds republiek gevraagd Brezpjev de beste wensen over te bren gen. Volgens Bólling zullen de twee landen in contact blijven om een nieuwe datum voor het bezoek af te spreken. De nu vervallen data waren 16 tot en met 19 februari. Het bezoek van Brezryev zal een tegenbezoek zyn voor de reis van Schmidt naar Moskou in oktober 1974. De Russen hebben de datum al ver schillende malen opgescho ven wat in Bonn enkele malen geïrriteerde reacties heeft uitgelokt. De jongste afzeg ging houdt in dat het bezoek nu voor onbepaalde tijd is uitgesteld. liaanse staatshoofd, dat zyn land reeds te kennen heeft gegeven bereid te zijn con trole toe te staan van het in ternationale atoomenergie agentschap. Brazilië is van nature een vreedzaam land", aldus president Geisel. Het Braziliaanse staatshoofd wees er verder op dat de over eenkomsten met de drie West-Europese landen steunt op de toezegging van zijn land dat het de internationale con trole zal toestaan. Brazilië zal er naar streven dat de gehele wereld zich onderwerpt aan de controle van het inter nationale agentschap voor atoomenergie. Dit is de kernvraag van een gisteren voor het Hamburgse gerechtshof begonnen proces tegen Groene wold, dat vermoedelijk een jaar in beslag zal nemen. Negentig ge tuigen en deskundigen moeten hun licht laten schijnen over de vraag of deze Baader-Meinhof- advocaat alleen maar "een geëngageerde verdediging" heeft gevoerd, dan wel of hij zich op strafbare wijze met de handelin gen van zijn cliënten heeft ver eenzelvigd. Dat laatste beweert procureur-ge neraal Rebmann, die twee van zijn aanklagers naar de Han zestad heeft afgevaardigd om het schuldig van Groenewold te be pleiten. In een 229 bladzijden tellende dagvaarding heet het dat Groenewold, verdediger van 17 Ten aanzien van de politieke si tuatie in zijn land zei Geisel, dat er een misverstand be staat over het militaire re gime. „In werkelijkheid be staat er geen militair regime", aldus president Geisel. Hij zei, dat de Braziliaanse rege ring geen militaire regering is. Natuurlijk heeft de regering de steun van de strijdk rachten, maar het land heeft een congres, een justitiële macht en een oppositie, die zeer sterk is. Dit jaar zullen voor de derde maal tijdens zijn regeerperiode verkiezin gen worden gehouden in Bra zilië, waar men volgens presi- terroristen, onder wie Meinhof, Baader, Enselin en ook korte tijd de Nederlander Ronald Augustin van het begin van 1973 tot en met 1975 in zijn Hamburgse kan selarij een informatiesysteem ten gunste van de gevangen zittende leden van de Rote Armee Frak- tion heeft opgebouwd, gefinan- ceerd en in stand gehouden. Daardoor, aldus de lijvige aan klacht van Rebmann, is het "saamhorigheidsgevoel en de strijdlust van deze stads- guerrilla's ongebroken geble ven". Bovendien wordt Groene wold ervan beschuldigd de hon gerstaking van Baader c.s door opwekkende circulaires te heb ben ondersteund. In cellen van BM-gevangenen zouden docu menten gevonden zijn met de dent Geisel, een twee-par tijen-stelsel kent. Over de Braziliaanse belangen in het Latijns - Amerikaanse en het Caribische gebied, zei de Braziliaanse president, dat zijn. land deze belangen wel zou willen uitbreiden maar dat men dit dan niet zou moe ten zien als een soort wedijver met Venezuela. Brazilië is zeer geïnteresseerd in het verstevigen van de banden met Latijns-Amerika en trouwens met alle landen van de wereld, vooral gezien de grootte van het land en het relatief kleine inwonertal (meer dan honderd miljoen inwoners). handtekening of de paraaf van de Hamburgse advocaat. Groenewold heeft een soort tegen- geschrift opgesteld, een in eigen regie uitgegeven en verkochte brochure van 50 pagina's waarin hij het omvangrijke initiatief van de procureur-generaal af schildert als een poging om "poli tieke verdediging" in de Bonds republiek als misdadig te be stempelen en onmogelijk te ma ken. Dit is het steeds weerkerende thema van Groenewolds ver- ween hij zag zijn cliënten als poli tieke activisten op wier hande lingen de bepalingen van het normale strafrecht niet van toe passing kunnen zijn. Hij zegt ook dat hij de beweegredenen van Baader c.s. heeft aanvaard zonder zich ooit met hun handelingen te hebben vereenzelvigd. Een van de grote moeilijkheden waarmee de Hamburgse straf- senaat te maken heeft bestaat daarin dat het moeilijk zal zijn in DEN HAAG (ANP) - Amnesty In ternational vreest dat bij toekom stige processen in Zuid-Afrika steeds meer de doodstraf zal worden uitgesproken tegen ac tivisten die het systeem van apartheid bestrijden. Deze vrees is gebaseerd op cijfers die Amnesty de afgelopen jaren heeft vergaard over de gevolgen door de bevolking van het rep ressieve karakter van de apart heid. Zo werden aan de in 1974 uitgesproken 86 doodstraffen er metterdaad 40 voltrokken. In 1976 vonden al 67 executies plaats. Dit verklaarde een woordvoerder van de Nederlandse afdeling van Amnesty International gisteren tijdens een persbijeenkomst in Den Haag. De bijeenkomst vormde het begin van een inter nationale campagne tegen de schending van de mensenrech ten in Zuid-Afrika. In een ruim honderd pagina's tellend rapport, getiteld 'politieke gevangenen in Zuid-Afrika, geeft Amnesty uit voerige informatie over aantallen politieke gevangenen, martelin gen, sterfgevallen in gevangen schap en het optreden van de Zuidafrikaanse politie tijdens onlusten het afgelopen anderhalf jaar. Volgens de Nederlandse afdeling van Amnesty International telt Zuid-Afrika het hoogst aantal executies in de wereld. Uit do cumenten van de Verenigde Na ties blijkt bijvoorbeeld dat tussen de jaren 1961 en 1965 in totaal 1033 executies werden voltrok ken, waarvan meer dan de helft voor rekening kwam van het Zuidafrikaanse regime. Amnesty heeft altijd geprobeerd via het verschaffen van informatie over schendingen van de men senrechten, het geven van morele steun aan politieke gevangenen en hun familieleden en het uit oefenen van druk op de autoritei ten politieke gevangenen vrij te krijgen en garanties te scheppen voor het naleven van de men senrechten. In Zuid-Afrika heeft ze geruime tijd het middel van adoptie van ge vangenen gebruikt, maar dit heeft door de starre houding van de machthebbers zelden tot re sultaat geleid, vandaar dat nu door middel van een groot scheepse campagne nog grotere pressie wordt nagestreeft om aan het alom veroordeelde systeem van de apartheid een einde te maken. Het stelsel van de apartheid (ook wel 'gescheiden ontwikkeling' genoemd) is in 1973 door de Ver enigde Naties bestempeld als 'een misdaad tegen de mensheid'. Op grond van het systeem is Zuid-Afrika op zodanige wijze verdeeld dat 87 procent van het land (waaronder alle belangrijke stedelijke en industriële centra) bestemd is voor de 4 miljoen blanken die slechts 1/6 deel van de totale bevolking uitmaken. De resterende 13 procent is toegewe zen aan de zwarte bevolking en is verdeeld in een tiental thuislan den. Desondanks woont de helft van de zwarte bevolking in feite in 'blanke' gebieden, zoals Soweto, en in andere stadsgebieden aan de buitenkant van de voornaam ste industriële centra. de praktijk de grens tussen pas sieve en actieve solidariteit te trekken en daarmee de schuld van Groen wold vast te stellen. De vraagstukken worden nog ge compliceerd door het feit dat de aanklacht spreekt van onder steuning van een "criminele ver eniging". Maar toen Groenewold in 1973 uit volle overtuiging de verdediging van de kopstukken der terroristen op zich nam, zaten alle betrokkenen al hoog en breed in de gevangenis. Reeds op de eerste dag van het proces rees de vraag in hoeverre er nog sprake kan zijn van een "misda dige vereniging" als de leden er van achter slot en grendel zitten. Die gedachte aan ondersteuning wijst Groenewold uiteraard verre van zich. Volgens hem is er wel iswaar sprake geweest van cir culaires maar die hadden alleen tot doel de verdediging te ver sterken die destijds daarom zo ingewikkeld was, omdat zij door vele advocaten gezamenlijk ten behoeve van vele clienten werd gevoerd. Groenewold, sinds 1976 door een beslissing van de ad- vocatenkamer door een voorlo pig beroepsverbod getroffen, wordt door verschillende verde digers van naam, zoals de Bremer staatsrechtsgeleerde Ulrich Preuss bijgestaan. Aan de fines ses van de tenlastelegging zijn zij gisteren, op de eerste procesdag. bij lange na niet toegekomen. Preus heeft er - en dat zeker niet ten onrechte - de senaat op gewe zen dat door politici en justitie ambtenaren al zoveel openbare verklaringen tegen Groenewold zijn afgelegd dat van een on vooringenomen procesvoering nauwelijks nog sprake zal kun nen zijn. Daarom verlangt hij een onmiddelijke stopzetting van deze strafzaak. Het gerechtshof zal daarover morgen beslissen. HARTFORD. Ver. Staten - Duizenden m sporthal compleet instortte. Slechts enkele ure nog een basketbalwedstrijd in het complex. nsen zijn woensdag in Hartford aan de dood ontsnapt toen een i voordat het dak omlaag kwam, volgden ruim 50.000 toeschouwers LA PAZ (AFP) - De Boliviaanse president Hugo Banzer heeft gis teren een algemene amnestie voor politieke gevangenen in Boliviaanse ballingen afgekon digd. Banzer maakte zijn besluit bekend in een rechtstreekse ra dio- en televisieuitzending. On geveer 1.300 mensen waren al 20 dagen in hongerstaking om kracht bij te zetten aan eisen voor een algemene amnestie voor de politieke gevangenen in Bolivia. Banzer zei echter ook dat de "alge mene amnestie niet inhoudt dat de vijanden van Bolivia onge straft zullen blijven". Wie deze vijanden zijn, zei hij niet. In poli tieke kringen in La Paz was men dan ook nogal terughoudend met verklaringen over de werkelijke waarde van de amnestie. Banzer verklaarde voorts dat nu het probleem van de hongerstaking is opgelost (de aanleiding zou zijn weggenomen), zijn regering kan doorgaan met de uitvoering van het plan voor democratisering, daarbij gesteund door de strijdk rachten. Weer uitstel bezoek van Breznjev aan Bonn BONN (AFP/Reuter) - De Rus sische president Leonid Breznjev heeft opnieuw een voorgenomen bezoek aan West-Duitsland uiteesteld. zo Ier kt. se- an- ;en te Proces tegen Baader-Meinhof-advocaat: BONN (SP) - Is de Hamburgse advocaat Kurt Groenewold (40) alleen maar een "politiek verdediger" of iemand die de Baader-Meinhof-groep actieve steun heeft verleend en daardoor zelf in de kring van terroristische misdadigers belandde?

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9