Koppeling blijft voorlopig Middenschool nu een eenheidsworst Uitbreiding "Almelo" afhankelijk van Kamer Mildere straffen tegen Zeeuwse vissers geëist Van Agt: bezinning Sociale uitkeringen aan minimumloon Uit in de Randstad DONDERDAG 19 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Huren één juli omhoog DEN HAAG (SP) - De huren gaan dit jaar op 1 juli met 7 procent omhoog. Premier Van Agt heeft dit gisteren in de Tweede Kamer laten we ten in het debat over de plan nen van het nieuwe kabinet. Aanvankelijk zou de huurver hoging al op 1 april ingaan. Met het uitstel van drie maanden hoopt het kabinet- Van Agt een bijdrage te leve ren aan het slagen van de loononderhandelingen, die momenteel in de bedrijfs takken plaatsvinden. Het nieuwe kabinet is terugge komen op het besluit van zijn voorganger dat voortaan de huren altijd op 1 juli verhoogd zullen worden. Volgend jaar is 1 april weer de datum van de huurverhoging, zo is de bedoeling. Na aandrang van opposi tieleider Den Uyl van de PvdA beloofde premier Van Agt dat in "bijzondere om standigheden" ook in 1979 de huurverhoging wordt uitge steld. Maar daar is dan een af zonderlijk kabinetsbesluit voor nodig. DEN HAAG (SP) - Premier Van Agt heeft beloofd dat de uit breiding van de ultra-cen- trifugegabriek in Almelo niet doorgaat, als de Tweede Ka mer onoverkomelijke bezwa ren heeft tegen de levering van verrijkt uranium aan Bra zilië. Met deze toezegging kwam de minister-president gister avond tegemoet aan de scherpe kritiek - vooral van PvdA en D'66 - dat een defini tieve beslissing over uitbrei ding van "Almelo" genomen 'is zonder dat het parlement het groene licht heeft gege ven. Eind vorige week heeft het ka binet-Van Agt besloten de splijtstoffabriek uit te brei den nadat Brazilië beloofd niet de had het verrijkt te zullen gebruiken produktie van kernwapens. Het vorige kabinet had verze kerd dat de Kamer vóór de eindbeslissing erover zou mogen praten. Dit verschil van aanpak werd het nieuwe kabinet erg kwa lijk genomen door opposi tieleider Den Uyl (PvdA), en ex-staatssecretaris Brink horst (D'66) van Buitenlandse Zaken. Premier Van Agt beriep zich op de tijdnood waarin het kabi net zat. Op 19 december ging het van start en al voor de jaarwisseling moest een be sluit worden genomen. "Als we niet in tijdnood hadden gezeten, was een andere werkwijze gevolgd", zei hij. De minister-president verweet het vorige kabinet te lang te hebben getalmd met het ne men van een beslissing over "Almelo". Om iets van de bezwaren weg te nemen beloofde Van Agt dat de uitvoering van het kabi netsbesluit alsnog niet door gaat, als het parlement die afwijst. Maar de oppositie was niet tev reden. Volgens Den Uyl heeft het kabinet de Tweede Kamer voor het blok gezet. "Als de uitvoering nu alsnog niet doorgaat is het gezag van Ne derland in het buitenland aangetast. Dan krijgen we het verwijt dat we ons niet hou den aan een aangegane inter nationale verbintenis", meende hij. DEN HAAG (SP) - Van de al gemene klacht dat de plannen van het nieuwe kabinet erg vaag en onduidelijk zijn trekt premier Van Agt zich niets "Wie al na enkele weken weet wat hij wil, onderschat de in gewikkeldheid van de pro blemen of beschouwt zijn ei gen visie als alleen zalig makend", zo zei de minister president gisteravond in de Tweede Kamer. Het kabinet heeft nog meer tijd nodig om zich te bezinnen. Het verwijt van de PvdA dat het nieuwe kabinet geen ernst wil maken met de "spreiding van kennis, macht en inkomen", bestreed premier Van Agt. Met voorbeelden toonde hij aan dat ook het kabinet van CDA en WD zich inzet voor een "eerlijker verdeling van inkomen, kennis en macht" DEN HAAG (SP) - De sociale uitkeringen blijven voorlopig gekoppeld aan het netto-minimum loon. Nog voor de zomervakantie wil het kabinet-Van Agt-V/iegel met uitge werkte plannen komen voor het afremmen van de groei van de over heidsuitgaven. Met deze twee toezeggingen heeft minister-president Van Agt gis teravond gepoogd een meerder heid in de TNveede Kamer tevre den te stellen tijdens het debat over de regeringsverklaring waarmee Van Agt maandag zijn kabinet aan de volksvertegen woordiging had gepresenteerd. De toezegging van Van Agt over de bezuinigingen is zowel een tege moetkoming aan CDA als aan WD. Eerder had het kabinet be sloten om pas op prinsjesdag be kend te maken welke bezuini gingsplannen het tot 1981 wil uit voeren. Het gaat hier om een eerste fase van vier miljard aan bezuinigingen, waarover onder het kabinet-Den Uyl al afspraken waren gemaakt. In een tweede fase komen er "enkele miljarden" bij. De nieuwe minister van financiën Andriessen heeft vorige zomer als lid van de CD A-fractie nog ge zegd dat in totaal 11 miljard gul den bezuinigd moet worden in de komende regeringsperiode. Maar minister-president Van Agt was thans niet bereid om nadere ge tallen te i Koppeling Het meningsverschil over de kop peling van de sociale uitkeringen aan het netto minimumloon tus sen CDA en VVD is voorlopig in de ijskast gestopt. Het kabinet wil in de bestaande situatie geen verandering brengen zolang niet een advies over deze zaak ts uit gebracht door de Sociaal Eco nomische Raad. Het kabinet-Den Uyl had al een ad viesaanvrage aan de SER gericht Actie tegen nodeloos gebruik van proefdieren ROTTERDAM (ANP) - Twee derde-jaars studentes, Greta Noorderwier en Connie 't Hart, zijn op de Erasmus-universiteit in Rotterdam een actie begonnen tegen het "nodeloos" gebruik van proefdieren. Jaarlijks worden er op de medische faculteit van deze universiteit zo'n 42.000 proefdie ren gedood, waarvan 41.000 rat ten en muizen en duizend grotere dieren, zoals apen, honden, kat ten, varkens en konijnen. In het kader van hun actie hebben de beide studentes een enquête gehouden, waaruit blijkt dat meer dan 60 procent van de eerste en tweede-jaars studenten van medische faculteit meent dat overbodig veel dieren omkomen bij de praktijklessen. Iets meer dan de helft is van mening dat de informatie even goed op andere wijze, bijvoorbeeld door middel van films, dia's en literatuur, ver kregen kan worden. Ruim 90 procent van de ondervraagden vindt dat de faculteit respect moet hebben voor de gevoelens van studenten, die er moeite mee hebben in dode of levende dieren te snijden. De actievoersters leggen uit, in een en het nieuwe kabinet handhaaft deze. Net als het vorige kabinet gaat ook het kabinet-Van Agt er van uit dat in de komende jaren geen bijzondere verhoging van het minimumloon mogelijk is. Het nieuwe kabinet wil het mini mumloon in beginsel de trend la ten volgen van de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven. Maar het hoopt wel dat de SER adviseert te komen tot een ge zuiverde loonindex. Dat wil zeg gen, dat voor de verhoging van het minimumloon bepaalde ele menten van de loonsverhogingen in het bedrijfsleven in de toe komst niet meegeteld zullen worden. De opzet is om het minimumloon zoveel mogelijk pas op de plaats te laten maken. De daaraan ge koppelde sociale uitkeringen zullen dan ook maar mond jesmaat stijgen. Op die manier wil het kabinet bereiken, dat een groter deel van het nationale in komen beschikbaar komt voor herstel van de rendementen van het bedriifsleven. Vóór 1 april komt het nieuwe kabi- *Net als vroeger: PvdA-fractievoorzitter Den Uyl net met nadere voorstellen over mier Van Agt luistert. de Vermogensaanwasdeling. Dit is de deling van werknemers in - de overwinst van bedrijven. Tot verrassing van oppositieleider Den Uyl kondigde Van Agt gis teravond aan, dat ook het nieuwe kabinet een deel van de op brengst van deze vermogens aanwasdeling in een collectief VAD-fonds wil storten. Den Uyl had uit eerdere uitlatingen van Van Agt begrepen dat alleen individuele werknemers in de vermogensaanwas zouden delen, geheel volgens de wens van de VVD. Op dit punt hebben de libe ralen dus een concessie gedaan aan het CDA. Over het beheer van het collectieve VAD-fonds liet Van Agt zich niet uit de tent lokken. Het vorige ka binet had besloten om het beheer van dit fonds in handen te geven van de vakbeweging en verte genwoordigers van de overheid. Nadrukkelijke vragen van oppo sitieleider Den Uyl of het nieuwe kabinet deze opzet zou overne men ontweek de minister-presi dent. Op 1 april wil het kabinet ook de eerste fase laten ingaan van de wet investeringregeling, de WIR. Dit is een wet die de bestaande regelingen voor investerings premies en aftrekmogelijkheden bij de vennootschapsbelasting moet vervangen. Van Agt kondigde aan dat bij de WIR wel overheidspremies zul len worden gegeven voor inves teringen die zijn gericht op ver nieuwingen maar dat een beslis sing over premies voor investe ringen die extra arbeidplaatsen scheppen voorlopig door het ka binet niet zal worden genomen, AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 20, 25 en 26 jan., 20.15 uur en 22 jan., 14.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Carlo Maria Guilini; 21 jan., 15.00 uur, Radio Philh. Orkest o.l.v. Okko Kamu; 21 jan., 20.15 uur,- Berliner Philharmonisches Orkest; 24 jan., 20.15 uur, Ned. Studentenorkest o.l.v. Louis Stotijn. Kleine zaal: 20 en 22 jan., 20.15 uur, ,,'n Rondje Schubert"; 21 jan., 20.15 uur, Tom Burmanje, gitaar; 23 jan., 20.15 uur, Lucy van Dael, viool, Alan Curtis, hammer-flügel en Rene van Ast, barokcello. Stadsschouwburg20 en 26 jan., 20.15 uur, het Nationaal Ballet; 23 jan.. Zuidelijk Toneel Globe met „Burger Schippel" van Carl Sternheim; 24 jan., Toneelgroep Theater met „Opgestaan, plaats vergaan" van Neil Simon. Carré: 20 t/m 22 jan., 20.15 uur en 21 en 22 jan., 14.30 uur, „I Colom- baioniItaliaanse clowns. De Brakke Grond: 20 en 21 jan.. 20.30 uur. Nieuwe Komedie met „Gansch het raderwerk" van Otto Dijk; 23 t/m 26 jan., 20.30 uur. Toneelgroep Theater met „Metamorfose" van Kafka. Centrum Bellevue: 20 t/m 26 (beh. 23 en 24) jan., 20.30 uur. To neelgroep Centrum met „Tussen de middag" en „Later op de avond" van Don Dekker. Tingel Tangel: 20 t/m 26 (beh. 23) jan., 20.30 uur, Miel Cools met „Achter de Schelde vrijen de helden". Werktheater: 20 jan., 20.30 uur, het Werktheater met „Je moet ermee leren leven". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 20 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Tweelicht" van Eric Schneider; 21 en 26 jan., 20.15 uur en 22 jan., 14.00 uur, Haagse Comedie met „Een maand op het land" van Toergenjev; 22 jan., 20.15 uur, Haagse Comedie met „De waaier" van Goldoni; 23 t/m 25 jan., 20.15 uur, Ned. Dans Theater. HOT-Theater: 20 janM 20.30 uur, Haagse Comedie met „De bul tenaar" van Mrozek; 21 jan., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Elizabeth I" van Paul Foster; 22 jan., 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Padoedepoppelos"; 22, 24 en 25 jan., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Spoorloos" van Rob Bognar; 26 jan., 20.30 uur, Ned. Dans Theater. Congresgebouw: 20 jan., 20.15 uur, optreden van Nana Moskouri; 21 jan., 20.30 uur, concertgebouworkest o.l.v. Carlo Maria Giulini; 25 jan., 20.15 uur, Ballet National du Senegal; 26 jan., 20.00 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Libor Pesek; 26 jan., 20.15 uur, „Boeing-Boeing", blijspel van Camoletti. Circustheater: 26 jan., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met „Hof fmanns Erzahlungen" van Offenbach. Diligentia: 20 en 21 jan., 20.15 uur, solotoneel Henk van Ulsen „Mijn held Tsjitsjikow" van Gogol; 22 jan., 11.30 uur, Herman Krebbers, viool en Daniele Dechenne, piano; 22 jan., 14.30 uur, Lucy van Dael, viool. Alan Curtis, forte-piano en René van Ast, cello; 24 jan., 20.15 uur. Frits de Jonge, viool en Gerard van Blerk, piano; 25 jan., 12.45 uur, lunchprogramma King's Galliard; 25 jan., 20.15 uur, Elisabeth Söderstrom. sopraan. Appeltheater: 20,21 en 26 jan., 19.30 uur, toneelgroep De Appel met „Oresteia". Theater in de Steeg: 20 en 21 jan.. 20.30 uur. Cabaret 220 valt; 22 jan., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met „De legpuzzel van Leopardo". Theater Pepijn: 20 en 21 jan., 20.30 uur, cabaret NAR met „Roman tiek met mayonaise", 22 jan., 14.30 uur, „Zo de ouden zongen...." met Dorien Mijksenaar, Perry Cavello en Hans Meyer. LEIDEN Leidse Schouwburg: 20jan.,20.15uur, Marjol Florell: 21 jan., 20.15 uur, Vrouwenkabaret Natascha Emanuels met „Een traan voor elke roos"; 25 jan., 20.15 uur, Toneelgroep Theater met „Opge staan plaats vergaan", blijspel van Neil Simon; 26 jan., 20.15 uur, het Onafhankelijk Toneel met „De meeuw". LAK-Theater: 20 jan., 20.15 uur, Beeldentheater met „Broodspo ren"; 21 jan., 20.15 uur, toneelgroep Baal met „Orpheus" een mythe van Lodewijk de Boer en Louis Andriessen; 22 jan.. 15.00 uur. „Blootgenooteen kinderprogramma over sexualiteit voor kinderen van 8 tot 14 jaar en ouders; 24 jan., 20.15 uur. het Fak keltheater uit Antwerpen met „De verloren eer van Katharina Blum". Stadsgehoorzaal: 22 jan., 11.30 uur, koffieconcert door het Reger Trio, fluit, viool en altviool. ADVERTENTIE i een karakteristieke houding tijdens een interruptie. Pre- PEPERZAK bêheorst'tvakt Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Minister Pais wil ook andere experimenten AMSTERDAM -In het Amsterdamse stadhuis hebben leerlingen van het Slotervaartziekenhuis in Amsterdam gistermiddag handtekeningen aan geboden aan wethouder Treumann(midden).Bij monde van Weloet Sprey rechts) eiste men van de gemeente dat zij geen gevolg geeft aan het advies van het ministerie van binnenlandse zaken om in gemeenteziekenhuizen geen salaris te geven aan leerlingen in de vooropleiding. DEN HAAG (SP) - Zoals uit de regeringsverklaring al duidelijk werd voelt de nieuwe minister van on derwijs en wetenschap pen, de WD'er dr. A. Pais, niets voor de midden school als enige onder wijsvorm na het basison derwijs. de Evenmin wilde Van Agt toezeggen dat de overheid financiële steun geeft bij zogenaamde arbeids plaatsen-overeenkomsten, de APO's. Dit zijn overeenkomsten die de vakbeweging met de werkgevers wil sluiten tijdens de onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden voor 1978. Het doel is te garanderen dat zoveel mogelijk bestaande arbeids plaatsen behouden blijven. Wel zegde Van Agt toe dat de over heid eventueel een bescheiden bijdrage zou geven voor experi menten met APO'; interview met het universi- Het kabinet zal in deze regerings- teitsblad Quod Novum, dat het hun er niet om gaat alle dierproe ven en practica met dieren defini tief uit te bannen. Zij menen dat dat niet mogelijk is. Wel willen zij het gebruik zo klein mogelijk maken, mede omdat het dieren betreft, "die tegen hun wil gefokt of gehouden worden om bij proe ven of practica aan hun einde te komen". Verder streven Greta en Connie naar principiële erkenning van studenten, die er bezwaar tegen hebben in dieren te snijden. periode een aanzet geven voor een wettelijke regeling inzake een algemene pensioenplicht voor werknemers. Met zo'n rege ling kan worden voorkomen, dat een "pensioenbreuk" optreedt als werknemers van baan veran deren. De VVD had er op aangedrongen om deze algemene pen sioenplicht nog voor 1981 in te voeren. Maar Van Agt zei, dat het niet zou lukken om dit ingewik kelde karwei binnen vier jaar te klaren. DEN HAAG (SP) - De Nederlandse tong- en scholvissers stonden in 1976 voor de keus: de wet naleven en failliet gaan, of vissen en overleven. Dit zegt de Rot terdamse advocaat mr. W. L. Nouwen ter zitting van het eco nomisch gerechtshof te Den Haag in zijn pleidooi voor negen vissers uit Goederee en Stel lendam. Zij staan terecht voor overtreding van de "individuele contingente ringsregeling", waarbij voor 1976 (en ook vorig jaar) per schip was vastgesteld hoeveel tong en schol mocht worden gevangen. De zaak heeft reeds eerder gediend voor het Hof, dat in juni de hele contingenteringsregeling onver bindend verklaarde en de vissers ontsloeg van rechtsvervolging. Dit vonnis werd in cassatie ver nietigd door de Hoge Raad die de zaak daarop weer terugwees naar het Hof: een juridische overwin ning voor advocaat-generaal mr. P. A. H. Bos. Hij had boetes tot 25.000 gulden geëist tegen de vis sers, aan wie hij verweet dat zij door overbevissing bezig waren de tong en de schol uit te roeien. Voor 1978 wordt de landelijke con- tigentering in EG-verband gere geld, waardoor de quota nog aan zienlijk zullen worden verlaagd. Mr. Bos kondigde aan dat - nu de contingenteringsregeling water dicht is gebleken - tegen overtre ders hardere maatregelen zullen worden genomen dan alleen pro ces-verbaal. "Het zou kunnen dat men dan voor de prins vist", aldus mr. Bos, die hiermee aan overtreders in het vooruitzicht stelt dat hun vang sten of mogelijkerwijs zelfs hun schepen zullen worden gecon- fisceerd. Na deze dreigende taal laat de ad vocaat-generaal echter aanzien lijk mildere eisen horen dan de vorige keer, toen het beleid er op was gericht het door de vissers onrechtmatig verkregen voor deel af te romen. Thans wil het O.M. proberen de toch al gedu peerde vissers met grotendeels voorwaardelijk op te leggen boetes in toom te houden. De ei sen variëren van 4.000 tot 10.000 gulden boete, waarvan telkens de helft voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. Advocaat mr. Nouwen bepleit op nieuw ontslag van rechtsvervol ging, ditmaal met een beroep op overmacht. Hij betoogt dat de vissers ernstige verliezen zouden hebben geleden indien zy zich in 1976 aan de regeling hadden ge houden. Voor verscheidenen zou het zelfs zijn uitgelopen op een faillissement. Dat maakte hij gistermiddag duidelijk tijdens een toelichting op het elfde advies van de ver nieuwingscommissie midden school in Den Haag. Hij bestem pelde de middenschool zoals zijn ambtsvoorganger dr. J. A. van Kemenade (PvdA), die graag zou zien - de enige vorm van voortge zet onderwijs voor alle 12- tot 16-jarigen - als een grauwe "een heidsworst". Wél kende hij de experimenten middenschool, zoals die momenteel aan vyf scholen volledig (en tien gedeel telijk maar daarover is iedereen minder enthousiast) een belang rijke plaats toe, maar dan naast de totale vernieuwingsactiviteiten zoals die in het gehele onderwijs plaatsvonden. Veelvormigheid met bijvoorbeeld ook aandacht voor experimenten met onderwys voor 11- tot 14-ja- rigen, daarop zal het beleid van minister Pais zijn gericht. Het departement zal in de komende tijd vooral aandacht besteden aan her-, bij- of omscholing van oude- "Het zal in de toekomst niet meer zo zijn", aldus de nieuwe minister, "dat je een opleiding en vervol gens een beroep kiest waarin je oud wordt. Je zult meer en meer moeten omschakelen. De keuze die dan ook in het onderwijs wordt gemaakt is niet langer be palend". De integratie van kleuter- en lager onderwijs, door Pais een belang rijke zaak genoemd, zal pas dan kunnen geschieden als de oplei dingen voor onderwijsgevenden en ook de huisvesting van de scholen daarop zijn afgestemd. Het wetsontwerp zal met veel wijzigingen te maken krijgen. Andere wensen die de bewinds man uitte: een betere overgang tussen basis- en voortgezet on derwijs en aandacht voor de scholing van 16- tot 18-jarigen. In hoeverre de gedachtengang van minister Pais ook metterdaad een omschakeling van het onder wijsbeleid zal betekenen is nog niet duidelijk. Staatssecretaris drs. K. de Jong (CDA) liet bij de zelfde gelegenheid weten dat zijn partij de contourennota van oud-minister Van Kemenade volledig en nog onderschrijft. Zuidmolukker blijft nog ondergedoken DEN HAAG (ANP) - De Zuidmo- lukse onderwijzer Docianus Sa- halesse blijft voorlopig onderge doken in Nederland. Zijn ad vocaat mr. W. J. van Bennekom wil eerst van het ministerie van jystitie een schriftelijke bevesti ging hebben van de afspraak dat Sahalessy niet wordt vastgehou den als hij zich meldt bij de vreemdelingenpolitie. En die verklaring krijgt hij niet, zegt het ministerie van justitie. Dinsdag, aldus een woordvoerder, zijn mr. Van Bennekom en het ministerie overeengekomen dat Sahalessy tevoren zal aankondi gen waar en wanneer hij zich meldt bij de politie. Over een schriftelijke bevestiging is niet gepraat, aldus het ministerie. Mr. Van Bennekom is daarover verbaasd. "Ik ben gewend bij dit soort zaken dat het ministerie een dergelijke afspraak schriftelijk bevestigt. Als dat niet gebeurt, maakt me dat wantrouwend".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7