Vogelasiel: bad tegen uitdrogen zwempoten Mensen zonder geld mogen minder weten Wyn Sargent terug naar haar stamhoofd PUBLIEK Noordwijkse sprakeloos bij haar radio-debuut.. Selectieve censuurin Brazilië DONDERDAG 19 JANUARI 197 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Om te voorkomen dat van in behandeling zijnde zeevogels de zwemvliezen verdrogen en gaan kloven, is een grote betonnen bak ingegraven die zal worden gevuld met twaalf kubieke meter zeewater. De bak is anderhalve me ter diep om ook de "duikers" onder de zeevogels aan hun trekken te laten komen. Een filterpompinstallatie houdt het water schoon. Dit overdekte vogelbad is één van de voorzieningen in het nieuwe onderkomen van de Stichting Vogelasiel Noord wijk. Dankzij de goedgeefsheid van de Noord- wijkers en bijdragen van de ge meente en CRM is achter het poli tiebureau zo'n accommodatie tot stand kunnen komen, op de zelfde plaats waar het voormalige en veel kleinere asiel stond. Aan het nieuwe gebouw (80 vierkante meter vloerop pervlakte) wordt momenteel de laatste hand gelegd. Er moeten nog wat binnenhokken komen, een paar kasten en wat schappen. De behandelkamer is al inge richt. Er zijn spoelbakken, een droogapparaat om behandelde vogels te föhnen en een vis- vrieskast. Gedurende de bouw van het nieuwe asiel hebben "slach toffers" het sven moeten stellen met een noodonderkomen thuis bij asiel-secretaris Arno Bosch. In de bouwtijd is ook samen gewerkt met het asiel in Bergen. De Noordwijkse stichting, tien jaar geleden opgericht, heeft zich in de loop der jaren gespecialiseerd in de behandeling van zeevogels. Die maken tachtig procent uit van wat er binnen wordt ge bracht. Afgelopen jaar belandden zo'n 350 vogels in het asiel. "Er zit een duidelijke stijging in het aanbod ten opzichte van voor gaande jaren", zegt Arno Bosch. "Niet omdat er meer slachtoffers vallen, maar omdat men steeds beter de weg weet naar ons op vangcentrum. Het komt steeds minder voor, zo is onze indruk, dat particulieren thuis zelf zo'n Arno Bosch bij het nieuwe bad van het Noordwijkse vogela- siel, met twee van de "kostgangers": "Er worden steeds meer vogels hier gebracht dier weer beter proberen te ma ken. Ook buiten Noordwijk zijn we nu redelijk bekend. Ook dat scheelt." Van de vogels die "onder het mes" komen blijft ongeveer dertig pro cent in leven. "Er zijn er nu een maal vrij veel die niet meer zijn op te kalefateren", zegt Bosch. "Aan een olieslachtoffer bijvoor beeld is over het algemeen weinig meer te redden. Vooral niet als ze dat spul ook hebben ingeslikt. Gegarandeerd dat de adem halingsorganen dan wegbran den. In zulke gevallen schromen we niet dieren af te maken. Maar als het maar enigszins mogelijk is proberen we ze in leven te hou den". "Het streven is dan om ze weer bij zee los te laten. Soms is dat on mogelijk. Dan missen ze bijvoor beeld een poot of kunnen ze niet meer vliegen. In zo'n geval hou den we ze hier of vinden ze hun weg naar bijvoorbeeld een kin derboerderij." De stichting steunt wat de inkom sten betreft op 100 donateurs en de werkzaamheden worden ver richt door een groep van tien vrijwilligers. Het nieuwe onder komen kost in totaal 11.000 gul den. Op 2000 gulden na is dat geld er. Het ontbrekende bedrag hoopt men via nog wat acties ook binnen te halen. Half februari is de officiële opening van het asiel, tevens open huis. Het streven is om voortaan één zaterdag in de maand belang stellenden de mogelijkheid te bieden een kijkje te nemen in het vogelverpleegtehuis. Ze had haar verhaaltje zo keu rig van tevoren op papier ge zet, maar oh, wat een schrik toen ze opeens zonder moest doen. Toen kreeg ze met geen mogelijkheid meer een woord over de lippen. Draad, kwijt Mevrouw Van Duyn uit Noord- wijk zal zich waarschijnlijk nog lang haar radiodebuut heugen. Gistermiddag was ze in het gemeenschapscentrum De Kuip te gast in het VARA- radioprogramma 'De stoom radio'. Aan haar en aan nog twee Noordwijkers werd in het vaste programma-onder deel 'De drie generaties' door mede-presentator Joop Groes de mening gevraagd over de regeringsverklaring van Van Agt. Aanvankelijk kwam ze er vlot uit, zij het dat ze voorlas van een papiertje. 'Een mistig stuk', liet ze kordaat luiste rend Nederland weten, 'met veel slagen om de arm. Veel algemene waarheden. Er worden veel zaken vooruit ge schoven'. En toen de vraag van Joop Groes: 'Welke zaken bijvoor beeld?'. Dat had ze niet op pa pier staan. Ze deed nog een verwoede poging een begin netje te maken maar kwam uiteindelijk toch niet verder dan: 'Ik weet het niet, ik ben volkomen de draad kwijt'. Rood. hoofd De gepensioneerde Noordwijkse bollenkweker Van Rhijn had ook geen gefundeerde mening, maar daar kwam hij rond voor uit. Het enige wat hem van de regeringsverklaring was bijgebleven was dat Den Uyl met een rood hoofd had toegeluisterd. 'Voor de rest', zei hij, 'ben ik niet zo geïnte resseerd in politiek. Al dat ge- prakizeer er over vind ik niks'. Van Rhijn richtte zijn aandacht liever op de bloembollen waar hij dan ook prompt een enthousiast be toog over afstak. Overigens vond hij het Noord wijkse radio-gebeuren maar een slappe vertoning. 'Je krijgt nauwelijks de tijd, om je praatje te doen. Of je moet in het straatje van de PvdA pra ten, dan kom je wel aan bod'. Wat dat betreft had de VARA een betere aan de 14r-jarige leerlinge aan de Katholieke Technische School in Voor hout, Ingrid Steenvoorden. Die vond het maar 'stom dat bezuinigd gaat worden op onderwijs en cultuur'. Haar advies in dit verband aan jongeren uit Katwijk, Noordwijk en Noordwijker- hout: zo snel mogelijk lid wor den van de Federatie Jonge ren Groepen van de PvdA. En toen was er weer muziek. In De Kuip ook een gesprek met prof. Max Euwe, voorzitter van de internationale wereld schaakbond FIDE. Euwe werd uiteraard doorgezaagd over de match Spasski- Kortsjnoi. Vanwege de tussen de twee schakers gerezen on enigheid reisde hij naar Bel grado en keerde pas gister morgen terug. Euwe liet zijn licht schijnen over de listigheidjes, intimidaties en vermeende boosaardige krachten die in deze twee kamp in het geding zijn ge weest. Meer feitenmateriaal dan U daarover reeds in deze krant hebt kunnen lezen kon de oud-wereldkampioen daarover niet te berde bren gen. De match in zijn totaliteit overziend luidde zijn con clusie: 'Hoe vreemder ze doen, hoe meer .propaganda ze ma ken voor de schaaksport'. Muziekschool In 'De Stoomradio' kwamen ook aan bod leerlingen van de streekmuziekschool, die in een bovenzaaltje van De Kuip en thousiast hun tanden zetten in de bekende kindersymfonie van Leopold Mozart en. daar ook het eerste gedeelte van ten gehore brachten. Tenslotte in het VARA-ra- dioprogramma nog een te rugblik op het leven van dich teres, socialiste en later com muniste Henriëtte Roland Holst, in Noordwijk geboren en daar als dochter van een notaris opgegroeid. Geflankeerd door presentatrice Elles Berger (links) en Joop Broers rechts) "de drie generaties" Noordwijkers achter de/mJcrofoon: Van Rhijn, mevrouwNan Duyn en Ingrid Steenvoorden (v.l.n.r.) sureerde radio- en televisie-uit zendingen. Een derde van alle Brazilianen is analfabeet, nog eens een derde kan alleen heel- eenvoudige teksten lezen. SALVADOR - Als Braziliaanse studenten de straat op trekken om tegen de militaire regering te protesteren, kunnen grote kranten zoals O Estado do Sao Paulo en El Jornal do Brasil daar verslagen en foto's van publiceren, maar het televisiejournaal rept er met geen woord over. Als 2570 Braziliaanse journalisten een manifest tegen dit Ontoegankelijk soort censuur ondertekenen, kunnen de dagbladen dat manifest publiceren, maar de radiostations zeggen er niets over en beperken zich, zoals gewoonlijk, tot sam- bamuziek, reclame- en voetbalverslagen. De Braziliaanse president Ernesto Geisel spreekt op het ogenblik net als in 1974 weer veel over de „vervolmaking van de democ ratische praktijken" en Brazi liaanse regeringsfunctionarissen zeggen nadrukkelijk dat cen- suur-vooraf nu vrijwel niet- meer bestaat. En het is waan de Braziliaanse kranten kunnen op het ogenblik weer veel meer publiceren; in de Braziliaanse boekwinkèls liggen weer werken van Karl Marx en Engels en in nieuwe tijdschriften kunnen lange artikelen ver schijnen over martelingen en an dere vormen van onderdrukking. Het is echter veelbetekenend, dat de radio en de televisie nog wel vooraf gecensureerd worden. Kranten, tijdschriften en boeken worden in feite alleen in de grote steden gelezen door de ontwik kelde Brazilianen die over het al gemeen toch al goed geinfor- meerd zijn; de armen in de slop penwijken rond die steden en op het platteland moeten het doen met slechte en zwaar gecen De meeste journalisten en schrij vers gebruiken een taal die slecht geschoolde Brazilianen niet be grijpen; hun uitstekende, maar voorzichtig opgestelde teksten, vol voorzichtige toespelingen, zijn volkomen ontoegankelijk voor dorpsbewoners en andere oningewijden, die van de radio en de televisie ook niets wijzer wor den. De conclusie is duidelijk. Mensen zonder geld zijn mensen zonder opleiding en zij mogen minder weten. De belangrijkste Brazi liaanse dagbladen en tijd schriften zijn in het binnenland nauwelijks te krijgen en zelfs in grote provinciesteden zoals Sal vador, Belem en Manaus is een krant als O Estado do Sao Paulo niet elke dag te koop en altijd snel Door Jan van Wieringen uitverkocht. De kranten zijn vooral in de provincie over duidelijk elite-bladen, niet alleen door de taal en de inhoud, maar ook door de prijs: O Estado kost in Sao Paulo 4 cruzeiros (onge veer 60 cent), en in Salvador al twee keer zo veel. Iemand die per maand minder dan 200 gulden verdient kan zich zo'n uitgave iedere dag niet veroorloven. Tegen deze achtergrond is de ver lichting van de censuur niet zo veelbetekenend als het wel lijkt, al is er op dit gebied de laatste maanden toch een hoop veran derd in Brazilië. Het overigens bepaald niet extreme blad „Opiniao" ligt bijvoorbeeld weer in de kiosken, nadat het zichzelf in april 1977, tijdelijk ophief: „Dit is het laatste nummer van Opiniao onder het regime van de voorcensuur. Wij komen pas weer uit als er helemaal geen censuur meer is". Opiniao verscheen begin 1977 re gelmatig met grote witte plekken of met pagina's waar grote ad vertenties stonden: „Lees en abonneer U op Opiniao". Daar hadden de stukken gestaan die door de censor waren geschrapt. De redactie van Opiniao moest de drukproeven iedere week naar het verre Brazilia sturen en kon onmogelijk aktueel blijven. Opiniao verschijnt nu dus weer, en het hangt in de winkels naast bladen die enkele maanden gele den nog onmogelijk leken, zoals bijvoorbeeld het nieuwe blad „Reporter". Het eerste nummer van 1 december 1977 had een om slagtekening, die aan duidelijk heid niets te wensen overliet; een man die bang tegen een muur wegkruipt voor de schaduw van een gewapende militair. Reporter bracht verder artikelen over poli- tiegeweld, martelingen en andere tot voor kort verboden onder werpen. Eskader De Braziliaanse censuur werkt trouwens op een nogal merk waardige manier. In 1976 kon de Braziliaanse officier van justitie Helio Bicudo bijvoorbeeld een dik boek publiceren waarin hij de moordpraktijken aanklaagde van het „Eskader des Doods", een or ganisatie van ijverige poli tiemannen, die al sinds de jaren zestig misdadigers, politieke ac tivisten en anderen om het leven brengen. Helio Bicudo werd daarna zo vaak bedreigd dat hij zijn baan er aan moest geven, maar zijn boek is nog steeds overal te koop. De journalist Re- nato Carvalho Tapajos werd ech ter in juli 1977 gearresteerd om dat hij een soortgelijk boek schreef over de martelingen in Brazilië. De Braziliaanse censuur is inge steld tegen „de communistische strategie om de moraal van het volk te ondermijnen". De nor men van de censors zijn niet be kend, want die zijn vastgelegd in een geheim decreet van de vroegere president Medici uit 1971. Wel is iets bekend over de eisen die aan de Braziliaanse censors ge steld worden. De federale politie van' Rio de Janeiro plaatste in juni 1977 een oproep voor 58 „censuurtechnici". Belangstel lenden moesten bereid zijn een soort vormingscursus te volgen om te leren hoe zij moeten cen sureren. Van te voren moesten zij een toelatingsexamen afleggen over de Braziliaanse geschiede nis, cultuur en filosofie. Na hun opleiding moesten zij in staat zijn om opera's, films, televisieprog ramma's, radio-uitzendingen, teksten van toneelstukken en grammofoonplaten te censure ren. Een censor verdient volgens deze oproep 6.523 cruzeiros, op het ogenblik nog geen duizend gulden. Dezullen er geen weet van hebben zolang ze geen krant kunnen ko pen, niet kunnen lezen en het moeten doen met informatie via radio of televisie die nog altijd wel wordt gecensureerd. LOS ANGELES - Huntington Harbour is een uiterst ex clusieve buurt in het zuiden van Californie. Ruime huizen liggen er langs het water, waar de rijken en beroemden hun jachten hebben liggen. De hordes dagjesmensen die over de nabijgelegen hoofdweg naar Disneyland opruk ken hebben er waarschijnlijk nooit van gehoord. zend krijgers bijeen te brengen voor een feest. En ik heb uit Nieuw-Guinea gehoord dat er nu vrede heerst. Maar de Indonesi sche onderdrukking van de stammen duurt voort." Geslagen Het is de woonplaats van Wyn Sar gent, die zichzelf bescheiden „een van de beter bekende brui den van 1973" noemt. Dat jaar haalde ze de wereldpers door met het opperhoofd van een kan- nibalenstam op Westlrian (voor malig Nederlands NieuwGuinea) te trouwen en vervolgens door de Indonesische regering het Jan- d uitgezet te worden. Wyn bereidt zich er op het ogenblik op voor terug te keren naar stam hoofd Obaharok en zijn stam. Ze is aangemoedigd door een be richt uit Djakarta dat Obaharok zijn Amerikaanse bruid mist en er naar uitkijkt haar weer te zien. „Ik heb beloofd dat ik terug zou komen en ik probeer m'n belof te te houden." De schrijfster, fotografe en ama teur-antropologe studeert op het ogenblik medicijnen en verple ging, probeert artsen te vinden die een jaar in de jungle willen werken en zamelt geld in voor het ziekenhuis dat ze Obaharok- heeft beloofd. Wyn Sargent is heel rustig, spreekt zacht en kleedt zich conservatief. Ze ziet er helemaal niet uit als iemand die een internationaal in cident veroorzaakt door met iemand te trouwen wiens dage lijkse kleding niet veel meer is dan de traditionele peniskoker en wat andere onorthodoxe versie ringen. „Dc enige reden voor het huwelijk was om drie strijdende stammen bijeen te brengen. Er werd nooit van me verwacht dat ik echt als zijn vrouw zou optreden. Sex kwam er niet aan te pas. Het was allemaal opgezet om zo'n vijfdui- Wyn Sarge zegt dat ze indertijd werd uitgewezen omdat ze de be handeling door de Indonesische regering van de inheemse bvol- king aan het licht had gebracht. „De Dani werden geslagen en gemarteld. Net zo behandeld als blanika de Amerikaanse India nen heeft behandeld. Het is een negro%de volk en ik neem aan dat de Indonesiërs om die rede- n op hen neerkijken." Toen ze werd uitgewezen kreeg ze allerlei beschuldigingen te horen. Ze was een westerse spion die probeerde stammenoorlog te veroorzaken. Ze was een buiten landse agent die op zoek was naar uranium. Ze had het stamhoofd getrouwd om materiaal te verza melen voor een boek over primi tieve sex-riten. Wyn zegt dat de beschuldiging dat ze tot oorlog wilde aanzetten haar nog het Door Willem Scobie meest kwetste, „want ik ben een Quaker". Terug in de Verenigde Staten stelde ze foto's en docu mentatie over de wreedheden van het Indonesische bestuur ter beschikking aan een commissie voor mensenrechten van de Ver enigde Naties. Borneo Hoe raakte ze bij de Dani-stam ver zeild? Ze zegt dat ze op een reis voor een tijdschrift min of meer geleidelijk er toe kwam met pri mitieve stammen op Borneo sa men te wonen. „Ik was in ze geinteresseerd en ik werd woedend over de omstandighe den waaronder ze moesten le- Op Borneo zette ze, grotendeels met eigen geld, een kliniekje en een school op. (Ze heeft geld om dat haar familie een citrusbedrijf heeft). Ook kreeg ze geld van Amerikaanse bedrijven los. ïn het begin waren de Indonesische autoriten onder de indruk. Presi dent Suharto moedigde haar aan ook naar West-I rian te gaan waar naar zijn zeggen „de stammen problemen hadden om zich aan te passen aan de moderne bescha ving en hulp nodig hadden". Maar de wittebroodsweken- daar duurden kort. Wyn schreef twee boeken. „Mijn leven met de koppensnellers" over Borneo en „Het volk van de Vallei" over de Dani. Heeft ze iets gemerkt van kannibalisme tij dens de vijf maanden met de Dani? „Nee. Ik heb wel twee mannen gesproken die ervoor in de gevangenis zaten. Eten van menselijk vlees is een ritueel. Dat alleen maar dient om een vijand te vernederen". Zullen de Indonesiërs haar terug la ten komen? „Regeringen komen en gaan en soms veranderen re geringen van mening. Er is een regering in ballingschap voor West-Irian in Holland. Deze men sen strijden voor meer vrijheid, net als de Molukkers en de men sen op Timor. Ik denk dat ze eens De Amerikaanse hun zin zullen krijgen en ik hoop antropologe Wyn dat mijn werk en mijn boeken Sargent toont hier zullen helpen die dag nader- een foto van haar bij te brengen". stamhoofd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4