"Inspraak van bevolking moet zeker gesteld" zwembad Begin werk aan marktenroute in maart? Wim de Rn volgt Herman de Wolff op GEE.N Klachtenbureau gaat zich inzetten voor strafrechtzaken DONDERDAG 19 JANUARI 1978 Q\Zt H£tyC* _cr-,\>fcA V' VKlV1 "--0 \«T ffc HVtJ W- ^2«®i rtA iA LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gistermid dag de eerste paal geslagen voor het overdekte zwembad aan de Boshuizerlaan. Het bad, pal naast de Vijf Mei-sporthal gesitueerd, zal er over ongeveer veertien maanden staan. Het heien van de paal geschiedde onder het toe ziend oog van enkele, met spandoeken gewa pende bewoners van de Boshuizerkade. Via de spandoeken lieten zij weten tegen de bouw van het zwembad op die plaats te zijn. Ze waren i de paal zakt weg bang dat het (sluip)verkeer door de komst van het bad aanzienlijk zou toenemen en pleitten derhalve voor een wegversmalling en verkeers drempels in de Boshuizerlaan. Tevens zou het parkeerterrein naast de Vijf Meihal, dat door de komst van het zwembad moet worden uitge breid, een andere ingang moeten krijgen, aldus de omwonenden. Wethouder Tesselaar stipte in een toespraakje de lange voorgeschiedenis van het zwembad aan. Omwonenden, die het slaan van de eerste paal omlijsten met protest-leuzen. Lange tijd had het er, zo zei Tesselaar, naar uit gezien dat het bad niet gerealiseerd kon worden door de problemen rond de financiering van het bad. Zoals bekend moesten de 4,6 miljoen die voor de bouw van het zwembad nodig waren uit de reserves van de Leidsche Duinwater Maat schappij komen. De eerste paal had ook lang op zich laten wachten doordat de toestemming van gedeputeerde staten uitbleef. De wethouder noemde het "een bewuste keuze" om het bad naast de bestaande sporthal neer te zetten. "Het zwembad heeft alleen bepaalde mogelijkheden in combinatie met een sport hal." In dit verband noemde Tesselaar de bouw van sauna en bowlingbaan, de aanleg van ruim ten voor denksporten en vergaderruimten. Het restaurant dat in het zwembad komt zal via een corridor benut kunnen worden door de be zoekers van de sporthal. Het uit twee verdiepin gen bestaande zwembad krijgt twee baden (één van 25 meter en één van 7.50 bij 15 meter). Ver der komen er kleed- en personeelsruimten. Tesselaar memoreerde dat er onlangs door de sportstichting "lelijke dingen," over de gemeen telijke plannen waren gezegd. Bij die gelegen heid had voorzitter van de Sportstichting, P. Biegstraten meegedeeld de wethouder een rode roos te willen overhandigen. Omdat dit nooit was gebeurd had Tesselaar nu voor zowel de voorzitter als directeur G. Philipse een bos ro zen. LEIDEN - Herman de Wolff neemt na de uitvoering van de Mattheus Passie van J. S. Bach in maart af scheid van de Christelijke Orato rium Vereniging "Ex Animo" Tot zijn opvolger is benoemd de jongs dirigent Wim de Ru. Hij heeft reeds ruime ervaring opge daan als koordirigent van ver scheidene kleine koren, die ook via de televisie te beluisteren wa ren. Wim de Ru zal dit voorjaar zijn stu die voltooien aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Hij zal met ingang van april officieel de leiding van Ex Animo van Herman de Wolff Tegenstuk LJA voor reorganisatie Henk Briër bij Madrigaalkoor LEIDEN - Bij het Nederlands Mad rigaalkoor is Henk Briër be noemd tot dirigent. Henk Briër neemt de plaats in van Andrë Kaart, die zich wegens ziekte heeft moeten terugtrekken. Dit heeft een nauwe samenwerking met het Leids Jeugd Kameror kest, waarvan Henk Briër even eens dirigent is, tot gevolg. Koor en orkest zullen nog in de loop van dit seizoen enige keren ge zamenlijk optreden. LEIDEN - De huidige reorganisatievoorstellen bieden geen enkele garan tie voor een effectieve in spraak en invloed op het beleid van de gemeente door de bevolking en de betrokken instellingen. Die is alleen gewaarborgd als uitgegaan wordt van een spreiding van des kundigheid. Er is een on dersteuningsinstituut no dig voor bevolking en in stellingen dat een niet al te groot werkterrein heeft en Actief in vrije te nemen aan het lustrumfeest dat de Hutspotten volgende week zaterdag organiseren voor alle Leidenaars. Daar aan vooraf gaat een receptie in de foy er die om half zeven 's avonds begint. Indonesisch Metselen De Vereniging Nederlandse Baksteen Industrie organi seert in een aantal plaatsen, waaronder in Leiden, een cursus metselen. In Leiden wordt de cursus gehouden in de Bedrijfstechnische school aan de Vondellaan. De cursus wordt op twaalf dinsdagen en twaalf donderdagen gehou den, te beginnen respectieve lijk op 31 januari en 2 feb ruari. Cursisten krijgen drie theorielessen en negen prak tijklessen. De lessen worden 's avonds van zeven tot tien uur gegeven. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Vereniging Nederlandse Bak steen Industrie, Postbus 51, Arnhem, tel 085-452083, mev rouw A. Mulder. Wandeltocht De Wandelkring Leiden en Om streken organiseert 21 ja nuari een internationale mo len-wandeltocht. Tussen ne gen uur 's morgens en twee uur 's middags kan er voor deze tocht gestart worden bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein 210 in Leiden. De wandelaars kunnen kiezen uit een tocht van 10 of 15 kilo meter. Ter herinnering ont vangen de deelnemers een te geltje met een afbeelding van een van de molens langs de route. Uitverkocht In dag zijn alle kaartjes uit verkocht van het carnavals feest dat de Leidse carnavals vereniging De Hutspotten za terdag in de Stadsgehoorzaal organiseert. Wel bestaat er nog een mogelijkheid om deel In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 in Leiden wordt zondag 22 januari een Indonesische middag gehouden. Er is een wayang-voorstellingin het Nederlands gebracht door de heer E. Flohr en een Javaanse dans, getiteld gatotkatja gandrung, uitgevoerd door mevrouw J. Soetrisno. Er zijn twee voorstellingen, een om kwart over twee en een om kwart voor vier. Plaatsen kunnen gereserveerd worden per telefonische opgave (071- 132641) en moeten daags voor de voorstelling worden afge haald. dat zich zowel bezighoudt met ondersteuning van de sociaal-culturele activitei ten, als met beleidsadvise ring. Dit instituut moet onafhankelijk van de ge meentewerken en her kenbaar zijn voor de deel nemers. Kritiek van deze strekking is terug te vinden in een nota van de Leidse Jeugd Actie, die bedoeld is als reactie op de voorstellen van wethouder Tesselaar en zijn werkgroep voor de reorganisatie van de welzijnssector. Gister middag werd de reactie aan de wethouder aangeboden. Dick Tesselaar kreeg daarbij uit han den van het bestuur ook een sprookjesboek en een tekening, een illustratie, vrij naar het sprookje van de wolf en de zeven geitjes, met als motto: "Wij hopen dat het gemeentebestuur kiest voor de rol van sneeuwwitje die samenwerkte met de dwergen en niet voor die van de wolf die zijn geitjes opat". Daarmee refereerde het LJA-be- stuur aan de plannen van Tes selaar om na de reorganisatie de Leidse Jeugd Actie, De Culturele Raad en de Welzijnsraad op te heffen en er één groot stedelijke ondersteuninginstituut voor de bevolking voor in de plaats te stellen. Versterking In die reorganisatievoorstellen, die in april van dit jaar door de ge meenteraad zullen worden be handeld, wordt uitgegaan van een versterking van het ambtena renapparaat op het stadhuis. De Leidse Jeugd Actie en Culturele Raad worden gezien als tus- senorganen, die deels werken voor de gemeente en deels voor de instellingen in de welzijns sector. Deze zouden moeten ver dwijnen en het werk zal in de vi sie van de werkgroep moeten worden overgenomen door het ambrenarenapparaat en door het op te richten ondersteuningsin stituut voor de bevolking. Onder steuning van het werk van de in stellingen zou vanuit het stadhuis kunnen plaats hebben. De Leidse Jeugd Actie nu maakt bezwaar tegen de voorstellen, omdat men vindt dat zowel de bevolking als de sociaal-culturele instellingen er in de toekomst te bekaaid af komen. Met een groot deel van de achterban (buurt- en clubhuizen, speeltuinverenigin gen, aangevuld met onder meer de dienstencentra) heeft het LJA-bestuur een werkgroep ge vormd die een tegenstuk heeft opgesteld. Belangen In tegenstelling tot de opvattingen van de wethouder ziet de LJA zich zelf in eerste instantie als een belangenbehartiger van de so ciaal-culturele instellingen en hun achterban. Dé LJA is om die reden van mening dat opheffing niet nodig is, maar gelooft wel in een andere werkopzet, een om buiging tot een ondersteunings instituut, echter anders opgezet dan nu in de reorganisa tievoorstellen is uitgewerkt. Samenvoeging van LJA met de welzijnsraad (een lichaam dat al min of meer functioneert als on dersteuningsinstituut zoals in de reorganisatie bedoeld) wordt af gewezen, omdat de Welzijnsraad zich "op een ander terrein be weegt" en omdat de LJA van me ning is dat "één breed onder steuningsinstituut voor de gehele welzijnssector ongewenst is" Vanavond wordt in een gezamen lijke bijeenkomst van raadsleden en betrokken instellingen onder leiding van Tesselaar gepraat over hoe na de reorganisatie de ondersteuningsfunctie voor de bevolking moet worden uitge werkt. ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - Naast de Leidse Rechtswinkelhet bureau voor gratis juridisch advies, is er voor de regio een nieuw bu reau opgericht dat zich gaat opwerpen als adviesorgaan. Dat is het Justitioneel Klach tenbureau, gevestigd in Den Haag, maar bedoeld voor de inwoners van de regio Zuid- Holland behal ve Rotterdam) Het grote verschil met de Recht swinkel is dat het Klach tenbureau zaken gaat behan delen die enkel en alleen met strafrecht te maken hebben en de instellingen die zich daar mee bezighoudenMensen met klachten over politie, rechters, officier van justitie, ad vocaat, huis van bewaring, gevangenis of kinderbe scherming kunnen bij het Klachtenbureau terecht. Voorbeelden zijn: mishande ling door de politie, een ad vocaat die volgens de cliënt niet voldoet, een rechter die partijdig zou zijn. "Opkomen voormensen die met justitie te maken krijgen en uit de boot dreigen te vallen" dat noemen de werkers van het Klach tenbureau als reden waar voor het bureau in het leven werd geroepen. In het hele land zijn in een paar jaar tijd zes van zulke bureaus opge richt. Voor wat deze regio be treft is de Coornhert-Liga ini tiatiefnemer tot de oprich ting. Coornhert-Liga is een landelijke vereniging die streeft naar hervormingen op straf rechtgebied. Naast de behandeling van klachten van individuele burgers wil het Klachtenbu reau een onderzoek gaan op zetten naar het soort klachten dat binnenkomt. Mocht het zo zijn dat vaak klachten uit de zelfde koker komen dan is dat volgens hetbureau een "sig naal" dat een aantal instel lingen niet behoorlijk func tioneren of dat de officiële klachtenorganen verstopt zit ten. "Je kunt nou eenmaal niet bij de politie je beklag gaan doen als je meent door diezelfde politie onrechtmatig te zijn behandeld" Bij procedure die door de twee werkers die het Klachtenbu reau bemannen, Gerda Kor- teland en Mieke Rom- melzwaan, wordt gevolgd moet het verhaal dat de klager doet (na zijn toestemming) worden nagetrokken bij de betrokken instelling. Blijkt er een gegronde reden te zijn om een klacht in te dienen dan gaat er een brief bijvoorbeeld naar de hoofdofficier (als het een mishandeling betreft) of naar een commissaris (als het een klacht over het optreden van de politie aangaat). Gerda en Mieke vinden het age ren tegen (vaak als onaan tastbaar beschouwde) instel lingen niet zo moeizaam als voor een buitenstaander mocht lijken. "Het scheelt na tuurlijk dat we een instelling zijn" zegt Gerda. "En verder is het zo, al seponeren ze 49 van de 50 klachten - dat maakt niet uit. We krijgen al wel vaak reacties terug. Ik geloof echt wel dat het scheelt dat we er zijn". De werkers hameren erop dat iedereen met klachten naar het bureau komt al zou er op het eerste gezicht niets aan die klacht te doen zijn. "Niet dat we er op uit zijn om te gaan zitten tur ven. Maar we willen graag weten wat er zoal aan klach ten zijn". Het Klachtenbureau leeft voor lopig van giften en lidmaat schapsgelden van de Coomhert Liga. Een subsi dieaanvraag is onderweg. Via het spreekuur of het ma ken van een afspraak kan men het Justitioneel Klach tenbureau, per adres Huma- nitas, Surinamestraat 19 in Den Haag bereiken. Het bu reau is dinsdag en donderdag van elf tot twee uur en woensdagavond van zeven tot negen uur geopend, (tel. 070- 469608, vragen naar het Klachtenbureau). LEIDEN - De gemeente wil probe ren in maart met het werk aan de Marktenroute (herstel kademu ren en vernieuwing riolering) te beginnen. Het tijdstip is echter nog onzeker omdat men nog in overleg is met verkeer en water staat en gedeputeerde staten formeel nog goedkeuring moeten verlenen. Bij de bespreking van deze zaak in de begeleidingscommissie openbare werken binnenstad kwam gisteravond naar voren dat het hele karwei in de praktijk ze ker twee jaar gaat duren. Het werk aan Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt en Boommarkt wordt overigens in gedeeltes uitge voerd. Alleen het bedienend ver keer heeft dan op beperkte wijze toègang. Op vragen uit de commissie gaf adjunct-directeur gemeentewer ken Barendrecht toe dat de pro blemen rondom de bereikbaar heid van de winkels en de par- keervoorzieningen per onderdeel worden aangepakt. Daarvoor worden speciale werkgroepjes met belanghebbende winkeliers gevormd. Op voorstel van NZH-vertegen- woordiger Van Sluys zal gemeen tewerken nog onderzoeken of het mogelijk is om het Kort Rapen burg in de eerste fase aan te pak ken. Dit deel staat nu nog als laatste op de planning. Bij het streekvervoer vreest men bij handhaving van deze opzet pro blemen met busvervoer. In de commissie kwam terloops naar voren dat de komende maanden de aanpak van ver schillende bruggen op stapel staat. Wethouder Waal deelde mee dat de restauratie van de Koornbrug volgende maand be gint, Barendrecht verwachtte dat de Nonnenbrug in maart aange pakt kan worden. Voor de Turf- marktbrug is men bezig een noodbrug klaar te maken. Als die gereed is begint het werk voor de nieuwe Turfmarktbrug.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3