Ook gordijnen pedagogisch verantwoord Nieuwe hobby: miniaturen [=eidse agenda Rudolf Steiner kleuterschool wordt zaterdag geopend PAGINA 2 stad en Rand DONDERDAG 19 JANUARI 1978 n VOORSCHOTEN - Zaterdag zal met een groots feest het nieuwe gebouw van de Rudolf Steinerkleuterschool in de wijk Noord-Hofland ingebruik genomen worden. Het is dan ruim tien jaar geleden dat een Leidse school met regionale voorzieningen naar Voorschoten kwam. Thans is het een echte Voorschotense school geworden, die in nauwe relatie Donderdag Troef, Noordeinae 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. I Pieterskerkhof 19. architektenburo, gra- j tis advies, 20-21 uur, tel. 142771. I Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, I open-café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg L 33. Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. g Troef, Noordeinde 2a. nederlands voor I buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden; handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport-café; toneelworkshop; gitaarcur sus; Go. 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kera- §i miekkursus, 19.30 uur; tapdansgroep; 'f> koffiebar, 20 uur. Leidse Schouwburg, Ballet National de Senegal, 20.15 uur. Stadhuis, cie. beroepschriften, 16.30 uur, cie. ruimtelijke ordening, 20 uur; avond over reorganisatie sociaal culturele sec- staat tot de Rudolf Steiner bassisschool in Leiden Zuidwest. Sprookjes De ingang van de Rudolf Steinerkleuterschool: de haan die „Goud Marietje" begroet Tien jaar geleden meende het toe nmalige bestuur van de Rudolf Steiner lagere school in Leiden dat het nuttig zou zijn om een kleuterschool te stichten. Het aantal kleuters dat voor die school in aanmerking zou komen was te gering voor Leiden, maar voldoende voor een gemeente als Voorschoten. De start van een school houdt ten nauwste ver band met het inwonertal van de gemeente. In Voorschoten werd een stuk grond gevonden en een houten keet. Door middel van het inmid dels afgebroken bruggetje van 'Noordman' over de Korte Vliet bleef de band met Leiden" Zuidwest en de daar gevestigde lagere school intensief. Toen het bruggetje afgebroken werd in verband met de verbreding van de Korte Vliet werden cle Leidse ouders gedwongen hun kinderen per auto naar de kleuterschool te brengen. Alles went en de kleuterschool groeide uit tot twee klassen. Duur Twee jaar geleden verzocht het be stuur van de Rudolf Steiner- school het gemeentebestuur van Voorschoten om mee te werken aan de bouw van een kleuter school. De gemeenteraad van Onenigheid over plan medegebruik tennishal LEIDERDORP - De overeenkomst die het medegebruik van de nieuw te bouwen tennishal in Leiderdorp zou moeten regelen viel niet bij alle betrokkenen in even goede aarde. Dit bleek tij dens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscom missie voor bestuurszaken. De problemen concentreerden zich rond het voorstel van gemeente wege om andere verenigingen dan de tennisvereniging in het weekend van de hal gebruik te laten maken. Over het medege bruik door de vérenigingen Velo- citas en Alecto, was al overeens temming bereikt. Deze worden in de overeenkomst echter niet met name genoemd. Dit om het mo gelijk te maken dat ook andere verenigingen in de toekomst de hal kunnen gebruiken. De tennisvereniging De Munnik kon zich echter niet met deze re geling verenigen. Volgens haar zou het eigen karakter van de tennisvereniging dan verloren gaan. Bovendien zou hierdoor een subsidie van de Provinciale' Sportraad van 50.000 gulden in gevaar «kunnen komen. De sec retaris van de tennisvereniging, Huigens, deelde mee dat deze subsidie al was toegezegd onder de voorwaarde dat de tennishal behalve voor tennis slechts ge bruikt zou mogen worden voor microkorfbal en zaalhockey. Door het ruimere begrip „mede gebruik van de hal door sporK beoefenaars'" zou de Provinciale Sportraad zijn subsidietoezeg ging misschien weer intrekken. De commissieleden betoonden zich niet erg gelukkig met deze mededeling van Huigens. Een van hen sprak zelfs van een naar chantage riekende opmerking, om de overeenkomst te kunnen veranderen. Zo moest zijn op merking echter niet worden op gevat, deelde Huigens mee. Rijksbijdrage fietspaden VOORSCHOTEN - Minister Tuynman van Verkeer en Water staat heeft dé gemeente Voor schoten een rijksbijdrage van 227.000 gulden toegezegd. Hier mee kunnen de fietspaden langs de Van Beethovenlaan en de Prins Bernhardlaan worden aan gelegd. Deze paden zullen zoveel mogelijk vrij komen te liggen. De fietspaden gaan deel uitmaken van een fietsroute tussen Voor schoten en Leiden via de nieuwe Hoflandbrug. Voorschoten voelde er weinig voor. Allereerst was het bouwplan duurder dan dat van de scholen die al in Noord-Hof land staan of komen. Bovendien wilde het gemeentebestuur al leen nog medewerking verlenen aan een zogenaamde k.b.o.- school, dat is een school waarin" zowel kleuter- als basisonderwijs gegeven wordt. Het bestuur van de Rudolf Steinerschool hield staande dat integratie tussen kleuter- en basisonderwijs zeker mogelijk was. Inmiddels waren Leiden Zuidwest en Noordhof land via een brug over de Korte Vliet met elkaar verbonden. Het bestuur van de school was bereid wat te bezuinigen op de nieuwbouw en daarna ging de Voorschotense gemeenteraad met de plannen accoordi In het Burgemeester De Koolplant soen aan de Trompweg staat nu tussen de woningen een kleuter school, die qua vorm en inrich ting van de andere scholen af wijkt. Maar daar is het dan ook een Vrije School of Rudolf Steinerschool voor. Een Rudolf Steinerschool streeft er naar om zoveel voor de kinderen te doen, dat niet alleen de lessen en het materiaal, maar ook de vloerbedekking, gordijnen, kor tom de gehele school pedago gisch verantwoord is. Eenvoudig gezegd: De school is een speels geheel. Rudolf Steinerkleuter school heeft een eigen gezicht. Bij de ingang, versierd met een aardewerkplastiek, wordt al di- rekt een sprookjesachtige sfeer opgeroepen door de kraaiende haan, die 'Goud Marietje' be groet. De psychologie van Rudolf Steiner gaat niet in de eerste plaats uit van datgene wat de maatschappij schijnt te eisen, maar van datgene wat het kind in iedere levensfase nodig heeft om elke volgende fase op gezonde wijze te doorlo pen. De Rudolf Steinerkleuterschool telt thans 70 kleuters, waarvan ongeveer 15% uit Voorschoten komt. JOOP PEETERS De nieuwe Rudolf Steiner kleuterschool in Noord Hofland Voorbeeld van groot! ZOETERWOUDE - Vanuit Zoeterwoude zal de Ameri kaanse Sylvia Maniscalli ons land een nieuwe hobby gaan voorschotelen: het werken met miniatuur. Niet met als eindresultaat een goed ge vulde letterbak die na eens origineel object te zijn ge weest nu al in vele gezinnen geen dienst meer doet. De Amerikaanse houdt zich be zig met volledige kamerin richtingen op verkleinde schaal, die een grote nauw keurigheid van de maker ver eisen. Alles moet in een juiste verhouding tot elkaar staan. Volgens Sylvia is de letterbak als voorloper van haar hobby te beschouwen. Ze is er vrijwel zeker van dat het ma ken van miniaturen bij heel veel mensen zal aanslaan. Deze nieuwe vorm van creatief bezig zijn behoort in Engeland en Amerika al tot een van de populairste hobby's. "Talloze clubs en verenigingen organiseren daar tentoon stellingen en ruilbeurzen", vertelt Sylvia. "De leden kunnen elkaar op zo'n bij eenkomst dingen leren die voor het maken van zo'n ei gen kleine huiskamer nuttig kunnen zijn. Alle onderdelen die deel uitmaken van het in terieur moeten met de hand worden gemaakt". Sylvia heeft inmiddels van haar hobby haar werk weten te maken. "Ik heb een koffer gemaakt waarin allerlei voor beelden zitten zodat de men sen kunnen zien wat zij be stellen. Er zit zelfs een mi niatuur letterbak bij". Haar werk brengt veel onder zoek met zich mee. Wanneer een kamer in Victoriaanse stijl gemaakt moet worden kan zij zeggen wat daar wel of niet in thuis hoort. De vele be zoeken aan musea zijn voor haar de voorbeelden geweest. Shopping-bags Twee maanden geleden heeft Sylvia zich in Zoeterwoude gevestigd. Ze heeft nog veel moeite met de Nederlandse taal maar ook andere proble men zal zij moeten oplossen. In het voorbeelden-koffertje zitten veel gebruiksvoorwer pen die in Amerika gemeen goed zijn, maar voor ons land nog onbekend. Zij hebben daar de „shopping-bags", pa pieren zakken voor de bood schappen. Bij ons is dat plas tic. Ze heeft nog niet bedacht hoe ze de kleine plastic zakjes zal gaan maken. "Het is beslist geen kinderach tig gedoe, geen "poppehuis- bezigheid". Je moet zoveel dingen zelf maken dat je op hele verschillende gebieden bezig bent iets te scheppen. De variatie in het werken, of het nu borduren is of knutse len met hout, is volgens mij de reden dat zoveel blijven doen". In Zoeterwoude is Sylvia Ma niscalli binnen korte tijd aanraking gekomen met kele inwoners van deze ge meente die net zo enthousias zijn als zij. Zij zijn nu gezame lijk bezig een club op te rich ten die deze vorm van kunst bij zoveel mogelijk mensen wil introduceren. LEIDEN - De dadertjes van de brandstichting achter de Prinses Ireneschool aan de Vollenho- venlaan zondagmiddag zijn be kend. Het zijn twee jongetjes van 5 en 12 jaar. Ze hadden oud papier opgehaald en dat achter het hou ten gebouw in brand gestoken, dat daardoor vlam vatte. De schade aan gebouw en interieur was aanzienlijk. Lucas-college Voorschoten krijgt geen atheneum VOORSCHOTEN - Het beroep van het Lucascollege te Voorschoten op de Kroon heeft niets opgele verd. Het Lucascollege is bij de Kroon in beroep gegaan tegen de beslissing van de staatssecretaris voor onderwijs om de school niet voor een atheneum in aanmer king te laten komen. De school heeft thans alleen een MAVO en een HAVO-afdeling. De Kroon kon zich echter met de beslissing van de staatssecretaris verenigen. Het is niet te verwach ten dat het leerlingental aan de voor een atheneum gestelde norm van 23 leerlingen in het laatste leerjaar zal voldoen. Het kleine aantal leerlingen dat aan het Lucascollege atheneum-on derwijs zou willen volgen kan bovendien nog naar omringende gemeenten toe. Daar is vol doende plaatsruimte voor op roomskatholieke en protes tants-christelijke scholen. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdiensten der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 13 tot 20 januari dooi apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. I 120136, en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedrecep- r. ten van een taxi, tel. 122444 gebruik ma- SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. 1 Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. 1 Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a i (voormalig marinecomplex), tel. 130775, I Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. L Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang- V durig zieken en gezinsverzorging. Haarlemmerstraat 133 tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Het waren de krakers niet LEIDEN - Door een bericht in deze krant van maandag is de inmid dels bekend geworden krakers onrecht aangedaan. Het bericht vermeldde dat zij het waren ge weest die met verf 'Wij willen wonen' op het stadhuis en andere gebouwen (waaronder de woning van wethouder Oosterman, dus «niet die van Verboom) hadden gespoten. Dat is echter door an deren, niet bekende personen gedaan. Bromfietser(18) gewond bij val LEIDEN - Op de Hooigracht bij de kruising met de Ir. Driessenstraat kwam gistermiddag een 18-jarige bromfietser uit Leiderdorp ten val. Hij liep een hoofdwond op die in het Academisch Zieken huis gehecht moest worden. De bromfietser trachtte uit te wijken voor een auto die vóór hem voor sorteerde om de Ir. Driessen straat in te slaan. De bromfietser reed op het trottoir tegen een paaltje en viel. Cursussen Nog een paar K en O cursussen in Oegstgeest. Op woensdag 1 feb ruari begint een drietal cursus sen. Bridgen voor gevorderden in het gemeentecentrum aan de Lijtweg begint om 20 uur. Op hetzelfde tijdstip begint in ge bouw Taberna aan de Juliana- laan de cursus stoelenmatten. De cursus Italiaans voor begin ners begint om 19.30 uur in het gemeentecentrum. Eveneens op woensdag, 25 januari voor de eerste keer, begint de KEMA-cursus voor volwasse nen. 20 uur in gebouw Taberna. Tenslotte een cursus Ikebana, Ja panse bloemsierkunst. Vanaf 31 januari iedere dinsdag om 20 uur. U kunt zich voor deze cur sussen opgeven bij mevrouw Daens-Elshof, Terweeweg 3 te Oegstgeest. Tel. 150393. Meisje „Wat ieder meisje weten moet" is de veelbelovende titel van het spektakelstuk dat Robert Long en Dimitri Frenkel Frank zater dag 21 januari in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest op de planken brengen. Toegangs kaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K en O Leiden, Oude Vest 45. Voor zover voorradig zullen zaterdag vanaf 19.30 uur toegangskaarten aan de zaal verkrijgbaar zijn. BÜM229 Fotografie Eveneens in De Lindehoeve gaat binnenkort een cursus fotog rafie van start. De cursus duurt zes maandagavonden. Aanmel den bij E. de Stoppelaar. Tel. 01717-2442. Film De film „700 jaren Zoeterwoude" zal zaterdag - na de première voor genodigden - voor het eerst te zien zijn in „De Drie Eendjes" aan de Hoge Rijndijk. Er zullen drie voorstellingen worden ge geven: om 2 uur, 5 uur en om 8 uur. Op 28 januari wordt de film EllTOpa in ,,'t Centrum" in het dorp ver toond. De toegangstijden voor de voorstellingen in het dorp zijn dezelfde. presenteren dan „Een lekker '78". Het krisistheater brengt een soort cabaretshow in ver haalvorm. De avond begint om 20 uur. VVV De VW Wassenaar houdt op maandag 23 januari te 20.15 uur de jaarlijkse algemene vergade ring in restaurant „Deylzicht", Rijksstraatweg 348. Na het huishoudelijke gedeelte zullen dia's worden vertoond over een reis naar Indonesië. uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 t uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartien Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuinstadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Dierenbescherming Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071- 126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep aleenstaanden Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere don- Spelletjes In de Lindehoeve te Voorschoten kunt u zaterdagavond terecht als u een liefhebber bent van spelletjes. Kaarten, mens erger je niet, stratego enzovoorts. Schakers die het willen opne men tegen huisschaakmeester Bert Houweling moeten zich wel even van tevoren opgeven. De toegang is vanaf 12 jaar, met uitzondering van kinderen die buiten Zoeterwoude een school bezoeken. Vrijkaartjes zijn (onder andere) te verkrijgen bij H. van der Hoe ven, Hoge Rijndijk 37 en J. van der Geest, Noortbuurseweg 35a. Ook de andere leden van de coördinatiecommissie stellen kaartjes beschikbaar. Krisistheater In sociëteit De Fuik (in Taberna), Julianalaan 1 te Oegstgeest, treedt zaterdag 21 januari het Krisistheater op. Zes artiesten Op de contactochtend van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, dinsdag 24 januari om 10 uur, zal mevrouw Van Emb- den spreken over de verkiezin gen voor het Europese Par lement. Mevrouw Van Embden is secretaresse van de Europese Beweging in Nederland. De con tactochtend wordt in het NPB- gebouw aan de Lange Kerkdam te Wassenaar gehouden. Max Max (Tailleur, van de zak) deelt mee dat de inzamelactie in Was senaar begin december genoeg heeft opgebracht om twee per sonen gratis met vakantie te kunnen laten gaan. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2