"Koken is een familieziekte" 'Huurders al vroeg inschakelen bij bouw van nieuwe huizen" Vragen raadsleden over opbouwwerker Samenvoeging Rijnstreek dorpen binnen vier jaar aan de orde Meepraat-avond over Witte Singel-plan Onderscheiden Alphense kok: PvdA blijft verdeeld over subsidie V.O.S. DONDERDAG 19 JANUARI 1978 PAGINA 23 KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De provincie Zuid-Holland denkt binnen vier jaar in de Rijn streek te kunnen beginnen met het samenvoe gen van gemeenten, die minder dan tienduizend inwoners hehhen. Maarten Vrolijk, commissaris van de koningin, zei dit gisteren tij dens zijn werkbezoek aan Koudekerk. Vóór de staten verkiezingen (eind maart) komt deze herindelingsproblematiek niet meer aan de orde. De com missaris noemde het echter heel reèel als gedeputeerde staten het laten samenvloeien van dorpen met een gering aantal inwoners in hun programma voor de ko mende "regeerperiode" zullen opnemen. Het inwonertal van tienduizend, dat als maatstaf wordt genoemd voor de te vormen nieuwe ge meenten, is echter géén wet van meden en perzen, zo liet Vrolijk doorschemeren. "Die grens is niet hard," zei hij. "Waar dat „na tuurlijk" voor de hand ligt zullen kernen worden gevormd met minder inwoners. Dit is zonder meer te accepteren," aldus de commissaris. Identiteit Vrolijk vertelde dat op dit moment wordt gewerkt aan herindeling op het eiland Voorne-Putten, in Bromfietser tegen auto HAZERSWOUDE - Een bromfiet ser uit Hazerswoude is vanmor gen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht nadat hij tegen een stilstaande vrachtwagen was gereden. De man werd na de botsing onwel. Over de aard van de verwondin gen kon de politie niets meede len. Kledingdiefstal LEIMUIDEN - Uit de winkel van Van der Geest aan het Noord einde in Leimuiden zijn kle dingstukken gestolen ter waarde van vijfenzeventighonderd gul den. De dieven drongen het win kelpand binnen via het kantoor waarvan zij een raampje openbraken. de Krimpenerwaard, Alblas- serwaard en Vijfheerenlanden. In de Hoekschewaard zijn onlangs dertien dorpen "ingekrompen" tot zes. Volgens professor Bras zou men hier zelfs hebben kun nen volstaan met één gemeente. Dit hebben gedeputeerde staten echter niet aangedurfd, zei de commissaris. "Herindeling is iets anders dan an nexeren." hield Vrolijk de raad van Koudekerk voor. „De dorp jes bewaren hun eigen identiteit en de eigen kern blijft zoveel mo gelijk gehandhaafd." Het probleem van de herindeling werd aangekaart door de KVP-er Heemskerk, die Koudekerk straks al in één "grote malaise" zag zitten als de groei wordt afge- remd.de scholen halfleeg komen te staan en het verenigingsleven een ferme knauw zal krijgen. Ook de dreigende financiële tekorten zag hij in de verte al opdoemen. Heemskerk vroeg Vrolijk of het zin zou hebben als de gemeente zelf stappen ondernam om nu al vast te gaan praten over die samen voeging. De KVP-er dacht met name aan Hazerswoude- Rijndijk. "We zouden nu bijvoor beeld al alles samen kunnen doen," zei hij. Vrolijk liet de vraag in het midden of het nuttig is af te tasten hoe de situatie ligt. Hij noemde het wel verstandig als Koudekerk zou proberen gebruik te kunnen ma ken van de ervaring die de pro vincie nu al heeft met de herin deling. Gedeputeerde staten staan in ieder geval open voor een informatief gesprek over deze materie. Streekplan Verder merkte de commissaris op dat het met die groei van kleine kernen maar eens afgelopen moet zijn. Het streekplan Zuid- Holland oost maakt ernst met de planologische beginselen. De totstandkoming van het plan noemde hij "zorgvuldig" on danks de geringe tijd waarin dit is gebeurd. "Het geheel is redelijk geworden," stelde Vrolijk. "We zullen dit plan ook regelmatiger dan voorheen het geval is ge weest toetsen aan de werkelijk heid en het van tijd tot tijd bij stellen" ALPHEN AAN DEN RIJN - Willem Sengers, de 30-jarige dieetkok in de keuken van het ziekenhuis Rijnoord en het verpleegtehuis Oudshoorn, heeft de voorbije maanden tot twee keer toe het bewijs geleverd het koksvak helemaal in de vingers te hebben. De Alphense dieetkok Willem Sprengers (30), de afgelopen tijd twee keer onderscheiden: "Het moet ook haalbaar zijn om die maaltijd voor een paar honderd mensen klaar te maken." Nadat hij twee maanden geleden eerste was geworden op een vakwedstrijd in Vlissingen, ging hij deze week strijken met de tweede prijs in de strijd om de Zilveren Koksmuts. En dat terwijl het de eerste keer was, dat hij aan laatstgenoemde wedstrijd deelnam; een wed strijd waarbij het puikje van de Nederlandse koks zijn proeve van vakbekwaamheid aflegt. "Natuurlijk is het hartstikke mooi, dat je gelijk al tweede wordt", glundert Sengers, de oorkonde die van de prestatie gewaagd in de hand. Een nog heel gebleven herinnering aan het gebeuren op de Amsterdamse horeca-beurs. Een andere herinnering aan de prestatie, een geldsbedrag van vijfhonderd gulden, is inmiddels voor een deel al stuk geslagen. Want met zijn collega's uit de keuken van ziekenhuis en ver pleeghuis werd Willem's succes stevig gevierd. In het kantoor bij die keuken zet hij uiteen, waarom hij met zoveel Serenade in geleende uniformen ROELOFARENDSVEEN - De "Liefde voor de Harmonie" bracht de scheidende (hoofd-)onderwijzer Niewint van de Ignatiusschool in Roelofarendsveen gisteren een serenade in geleende uni formen. De "Liefde" heeft haar oude kleding voor vijf honderd gulden verkocht. Dit geld is in een potje gestort Waaruit binnenkort nieuwe uniformen zullen worden be kostigd. "OCEAN" NAAR MIDAS ALPHEN AAN DEN RIJN - In Mi- das treedt zaterdag de popgroep Ocean op. Deze groep meent een eigen stijl te hebben ontwikkeld gebaseerd op funk- en rock-mu- ziek. Ocean besteedt verder veel aan dacht aan het optreden zelf via het brengen van show-elemen ten en een meegevoerde licht show. Ocean bestaat uit basgitarist Alex van Leeuwen, lead-gitarist Hugo de Bruin, organist Bob Dekenga, drummer Ruud Saelman en zan ger Hans van Pol. Het optreden begint om negen uur. WETHOUDER WIL EEN POGING WAGEN: ALPHEN AAN DEN RIJN - Wethouder J. W. Haanstra van ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling wil een poging doen om in Alphen een blokje met huurwoningen te realiseren, waarbij de toekomstige bewo ners al in een heel vroeg stadium mee kunnen denken en praten over hun woning. Hij heeft die suggestie bij de beide woningbouwverenigingen gedaan en heeft ook zijn ambtelijke medewerkers gevraagd naar zo'n plan toe te werken. Wel zal er daarbij volgens de wethouder angstvallig voor gewaakt moeten worden dat de prijzen van de woningen niet uit de hand gaan lopen. Ook zal ervoor gezorgd moeten worden dat geen vertraging in de bouw ontstaat, waardoor hogere huren kunnen ontstaan. Enquête De woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn heeft onlangs een en quête gehouden onder de woningzoekenden die ingeschreven staan bij de gemeente Alphen naar hun woonwensen. De verwachting is dat de resultaten van die enquête eerstdaags bekend zullen worden. Hoewel er volgens de wethouder wel bezwaren kleven aan een dergelijk experiment moet volgens hem in Alphen "eerst maar eens bewezen worden dat het in deze gemeente niet zal gaan" plezier en inzet meedoet aan vakwedstrijden. "Van die wed strijden gaat een prikkel uit, ze helpen mee om te blijven streven naar een verbetering van de voe ding in instellingen. En verder ontmoet je weer eens collega's. Zo'n vakwedstrijd is wel 'n com petitie, maar je staat er niet als eikaars tegenstander, maar als collega's". Sengers ging met zijn prijzen op de Salon Culinaire International de Zéelande (één keer tweede, één keer eerste) en de Horecava (tweede) strijken in de klasse "in stellingen". Door Jan Uitzetter Hij legt uit wat dat betekent. "Je moet voor de dag komen met een compleet menu van drie gangen. Een maaltijd die te brengen is in een instelling, ook wat de kosten betreft. En dat laatste wordt echt goed in de gaten gehouden. Ver der wordt er gelet op smaak, ui terlijk, kooktechniek, originali teit en praktische uitvoerbaar heid. Dat laatste is natuurlijk ook van veel belang. Want je kan wel iets moois in elkaar zetten, maar het moet ook haalbaar zijn om dat voor twee-, driehonderd of nog meer mensen te maken". Willem Sengers beoefent zijn vak met plezier. "Koken is mijn hobby en ik heb er mijn vak van gemaakt". Nu was dat bij Willem bijna vanzelfsprekend, want het koksbloed stroomt hem onge twijfeld door de aderen. "Het is een familieziekte. Mijn vader is kok, staat nu al weer 32 jaar als chef in hotel Centraal in Dord recht". Willem zelf ging na de lagere school naar de afdeling brood- en ban ket van de lts, stapte met z'n zes tiende jaar naar de witte brigade van een horecabedrijf en bleef er acht jaar werken. Onderwijl via de stichting leerlingwezen z'n verdere diploma's halend. de inrichtingskeuken rolde hij min of meer bij toeval in. "Ik sollici teerde naar de baan van chef-kok in een bejaardenhehuis in Zierik- zee en werd, ook wel een beetje tot mijn eigen verbazing, aange nomen. Die uitdaging wilde ik niet uit de weg gaan en tot voor twee-en-een-halve maand heb ik er gewerkt. Reuze naar mijn zin gehad. Maar ik wilde wel eens wat anders, om niet vastgeroest te komen zitten", zo verklaart hij zijn komst naar Alphen. Hier wil hij meer van de fijnere kneepjes van heh koken in een ziekenhuis en verpleeghuis leren. Om nog weer later in zijn loop baan zelf in een grote instelling aan het hoofd van de keuken te recht te kunnen. Voorlopig maakt hij als kok in elk geval wel naam met het vergaren van prijzen. Over hoe dat zo toe gaat vertelt hij: "Ik heb de maal tijd waarmee ik tweede werd hier tussendoor gemaakt. Die heb ik meegenomen naar Amsterdam en daar uitgestald". Voor de beoordeling van de smaak lijkt koud proeven nu niet direct de beste methode. Willem: "Na tuurlijk wordt de smaak iets minder. Maar de jury bestaat uit vakmensen, die komt er echt wel uit". In Amsterdam kreeg die jury voor geschoteld een heldere groente soep op Westlandse wijze; kuikenborstfilet met Indisch verleden en kwarktaart. De soep, getrokken van runderpoulet be vatte alle groenten van het West- land, dus prei, worteltjes, bloemkool, doperwten, peter selie en selderij. "En dat dan fijn op smaak gebracht met kruiden aldus Willem, die ons echter niet zo ver in zijn geheimen wil laten doordringen dat we te horen krijgenjnet welke. De kuikenborstfilet met Indisch verleden ("mijn hobby is de Indi sche keuken") werd op tafel ge bracht met Chinese kool ("met kummel, niet te vergeten, want dat is zoiets heerlijksrijst en een sperziebonen-salade. De kuikenborstfilet kende een vul ling van gember, taugé, ham, ananas; er hoorde verder een ker- rysausje en een garnering van geblancheerde wortel en prei in julienne gesneden bij. Rijk maal Een gerecht, dat zowel in het ziekenhuis als verpleeghuis en niet te vergeten bij de mensen van Tafeltje Dekje en het bejaar dencentrum de Driehoorne (die ook eten betrekken van de keu ken van Oudshoorn) op tafel zou komen te staan. Want al klinkt het als een rijk maal, het kan wat de kosten betreft. Als je Willem Sengers zo hoort praten over zijn vak, vraag je je af wie er bij hem thuis kookt en vooral wat. Willem: "Mijn vrouw kookt, en ze heeft geen angst dat ze iets niet naar mijn zin doet. En ze heeft het in zekere zin makkelijk, want ik ben een gemakkelijke eter, ik lust alles". Willem zegt een liefhebber te zijn van de Franse keuken, maar schuift ook graag aan als de da gelijkse pot stampot schaft. "Het hoeft niet altijd een tournedootje te zijn, op zijn tijd hutspot is ook fantastisch lek ker". LEIDEN - De raadsleden Hilda Passchier (PSP) en Frits van Oosten (PPR/D'66) hebben B. en W. vragen gesteld over de onzekerheid rond de opbouwwerker van de Stich ting Samenlevingsopbouw Woonwagencentrum regio Leiden. Zoals bekend is deze vacature na het vertrek van Frans van Hel- lemondt per 1 juli '77 opgevuld door Roger de Jager. Volgens de beide raadsleden heeft het dage lijks bestuur van de stichting Woon wagen centra opdracht ge geven de nieuwe medewerker (nog) geen salaris uit te betalen. Van dat dagelijks bestuur is ook het college lid. De raadsleden vragen zich i en het Landelijk Woonwagen- werk van CRM zouden daarente gen de verzekering hebben ge kregen van CRM dat De Jager wel gesubsidieerd kan worden. De raadsleden verwijzen in dit verband naar een interview met wethouder Oosterman in het blad "Info" waar hij zegt: "Als CRM die man wil subsidiëren, als het dan persé moet, dan mag het van mij hoor' t W. beweren dat het Hilda Passchier en Frits van Oosten ministerie van CRM Roger de Ja ger niet wil subsidiëren. Volgens het DB zou De Jager niet aan de gestelde normen (opleiding etc.) voldoen. Het stichtingsbestuur vinden het vreemd dat zich verschuilen achter het "niet voldoen aan de CRM normen van de kandidaat" terwijl het college in een eerder stadium zou hebben Negen nieuwe schoollokalen LEIDEN - In de Meren wijk worden negen nieuwe schoollokalen ge bouwd, zo heeft het college van B en W besloten. De lokalen komen naast de sportzaal aan het Broek plein te staan. Bovendien worden op een terrein tussen de Zwar- temeerlaan en het Regenboog- pad, vlakbij het in aanbouw zijnde gymnastieklokaal nog vier mobiele lokalen neergezet. Brandstichting onder flat LEIDEN - In de kelderberging onder één van de flats aan de Kennedylaan is gistermiddag door kinderen brand gesticht. De brandweer moest, gehin derd door de sterke rookont wikkeling, met maskers naar binnen om de brand te blus sen. Behalve rookoverlast voor de bewoners, was er geen sprake van schade. gezegd dat het moeite heeft met de opvulling van de vacature. Niet zozeer door de figuur van De Jager maar door de principiële vraag of er überhaupt nog wel een welzijnswerker op het Woonwa gencentrum moet komen. Ook vragen de raadsleden zich af hoe het mogelijk is dat wethou der Tesselaar "niet op de hoogte zou zijn van de beleidsvoorne mens van B. en W. die ook zijn sector aangaan". Zc verwijzen hierbij naar uitspraken van Tes selaar tijdens een commissiever gadering van ORSS (3 november 1977). Wat let de gemeente, aldus de raadsleden tenslotte, om, als het argument "niet voldoen aan CRM normen" vervalt, zo snel mogelijk tot uitbetaling van De Jager over te gaan. LEIDEN -Gistermiddag ging de vlag in top op het bouwterrein van het Hoogheeinraadschap van Rijnland aan de Breestraat.Die vlag werd door de ingenieur-directeur technische dienst de heer De Groot gehesen in ver band met het bereiken van het hoogste punt van de bouw. Op het terrein tussen Breestraat en Boommarkt wordt op het ogenblik een nieuw kantoor gebouwd, voor de technische dienst van het Hoogheemraad schap. De totale kosten van de bouw worden geraamd op een bedrag dat boven de dertig miljoen ligt. In september 1976 werd de eerste paal voor het gebouw geslagen door de oudste nog zittende hoogheemraad van Rijnland, de heer H.CJi. Folmer LEIDEN - De PvdA-raadsfractie blijft verdeeld over de vergoe ding van het vrijwilligerswerk bij de vrouwen-cursussen (v.o.s.) in Leiden. Een compromis-voor stel van fractievoorzitter Meyer om de fractie op één lijn te bren gen, mislukte. De standpunten bleven verdeeld tussen wel en voorlopig geen subsidie toeken- Het honoreren van het vrijwillige rswerk bij de vos-cursussen speelt al geruime tijd. Het college adviseerde de raad al vorig jaar geen subsidie toe te kennen. Men stelde zich op het standpunt dat ander vergelijkbaar vrijwillige rswerk ook niet gehonoreerd wordt. Binnen de PvdA-fractie en later ook in de afdeling werd deze op vatting aangevallen. Gezien het emancipatie-karakter van de cur sussen achtte men vergoeding van het werk van de vrouwelijke begeleidsters op zijn plaats. In de vergadering van de PvdA- fractie deed voorzitter Meyer het compromis-voorstel het vos- vrijwilligerswerk voorlopig niet te honoreren totdat de mogelijk heden voor de hele sector van het vormings- en ontwikkelingswerk bekeken zijn. Wethouder Tesselaar (welzijns sector) kon zich in dit idee vin den. Verschillende fractieleden (Duyvestein, Bordewijk) bleven voor onmiddellijke toekenning van de vos-subsidie. De PvdA- fractie zal nu bij de behandeling van het voorstel in de raad met twee opvattingen komen. LEIDEN - Aan de bewoners van de Trekvliet en omgeving zal vol gende week dinsdag, 24 januari, de gelegenheid worden geboden mee te denken over de plannen voor het Witte-Singelgebied en het terrein van de Doelen kazerne. Tijdens deze avond wordteen toelichting gegeven op de bouwplannen zelf, het begin en het verloop van de bouw. Bovendien zal informatie worden gegeven over de mogelijkheden om de Trekvliet, hetzij helemaal hetzij gedeeltelijk weer open te graven. Van gemeentezijde zul len de voorgenomen maatregelen om de verkeers- en parkeero verlast in andere stadsdelen tij dens en na de bouw te beperken worden besproken. De dienst Gemeentewerken heeft inmiddels verschillende moge lijkheden voor het oostelijk deel van de Trekvliet van Groenho- venstraat tot Telderskade uitge werkt. Er zijn een aantal moge lijkheden uitgedacht. Plan A en B gaan beide uit van de bouw van drie bruggen: de Wouterbrug, een tweede Jaagbrug en een brug over de Vliet. Bij plan B komt er nog een brug over de Vliet bij. Beide plannen gaan er vanuit dat de Trekvliet van Groenhoven- straat tot Telderskade wordt opengegraven. Bij plan A zou er een singelachtig kanaal ontstaan, bij B een kanaal met lange rechte oevers. De plannen kosten res pectievelijk 2,72 (a) en 3,4 miljoen gulden (b). De tekeningen C en D gaan uit van de gedempte Trekvliet tussen Groenhovenstraat en Tel derskade. In beide varianten wordt het wonen gescheiden van het doorgaande verkeer. Bij plan C zou één rijbaan dienen voor het doorgaande verkeer. Bij plan C zou één rijbaan dienen voor het doorgaande verkeer in twee rich tingen terwijl een tweede als woonerf en parkeerruimte dient. Deze oplossing kost ongeveer 2.9 miljoen. Tekening D neemt de aanluiting op de bestaande toe stand als uitgangspunt. Het be schikbare terrein wordt voorna melijk voor groenaanleg ge bruikt. Ook in dit plan is ruimte opengelaten voor een woonerf (kosten 2,2 miljoen). Tekening E tenslotte is al ter sprake geweest tijdens de informatie avond van 23 juni 1976. Destijds drongen meerdere aanwezigen aan op het ontwikkelen van een paar verschillende mogelijk heden voor het oostelijk deel van de Trekvliet (Van Groenhoven- straat tot Telderskade). In E is naast een weg voor beperkt ver keer ook bescheiden woonbe bouwing aan de oostkant gepro jecteerd. De kosten van dit plan bedragen 1,4 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 23