LEIDSCH DAGBLAD CDA VVD TEVREDEN ZIeeuwiS Israël betreurt de onverdraagzaamheid Socialistische motie tot mislukken gedoemd Meeuwis J eikern deéchte eiken meubels Experiment met middenschool op Alphense Ashram IIZH WOW vandaag Kansen DONDERDAG 19 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35453 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Minister van verlaat Israël op last van Sadat De Egyptische minister van buitenlandse zaken Mohammed Kamel wordt door zijn Israëlische collega Dajan naar het vliegtuig begeleid, dat hem naar Cairo zou terugvliegen. Kamel werd gisteravond door president Sadatvan Egypte naar huis teruggeroepen. JERUZALEM (UPI/AFP) - Israël heeft zijn leedwezen uitgesproken over het "verbazingwekkend on verdraagzame besluit van Egypte, zijn delegatie naar het politieke overleg met Israël en de Verenigde Staten in Jeruzalem, terug te roepen. "Het overleg is niet opgezegd' verklaarde de Amerikaanse m Meeuwis maakt de meeste massief eiken meubels zelf. Het brandmerk is de garantie. Let er op. Méér dan 'n halve eeuw eerlijk eiken kV OIRSCHOT - Rijkesluisstraat 25 NIEUWKOOP - Dorpsstraat 117 Veel bewolking Veel bewolking met plaatselijk regen of sneeuw. Matige tot krachtige zuidoostelijke wind. Minimumtempe raturen om het vriespunt. Maximum temperaturen omstreeks 3 graden. (opgemaakt om 11.15 uur) 20 januari Zon op: 8.37 uur; onder; 17.06 uur. Maan op: 14.15 uur; onder; 5.15 uur. Hoogwa ter te Katwijk om 0.40 en 13.04 uur. laagwater te Katwijk om 8.39 en 21.04 nister van buitenlandse zaken Cyrus Vance na een ontmoeting van 25 minuten na het midder nachtelijk uur met premier Me- nachem Begin van Israël en een telefoongesprek met president Anwar Sadat van Egypte. De vraag wanneer het zal worden hervat wordt in de toekomst beantwoord", zei hij. onderhoud van tachtig minuten met Begin om Sadats besluit hem en zijn dele gatie terug te roepen, toe te lich ten. De Egyptenaren geven de schuld aan de onverzettelijkheid van Begin en de Israëlische mi nister van buitenlandse zaken, Mosje D^jan. Veroordeeld Israëls harde communiqué, opge steld op een kabinetsvergadering van vier uur die telkenmale werd onderbroken door de gesprekken en telefoontjes die Begin tus sendoor moest voeren, veroor deelde het Egyptische besluit om de onderhandelingen op te schor ten vanwege Israëls onaan vaardbare vredesvoorstellen. "Deze abrupte Egyptische aan kondiging toewijst eens te meer dat de Egyptische regering de il lusie koestert dat Israël bereid is eisen in te willigen die op geen enkel tijdstip voor Israël aan vaardbaar waren", zei hij. "Alleen de Egyptische regering be schouwt het Israëlische vredes plan in haar verbazingwekkende onverdraagzaamheid als vertra gingstactiek en bedrog en besluit midden in de beginfase van de onderhandelingen over een be ginselverklaring, de besprekin gen op te schorten". Weizman De Egyptische militaire woordvoerder heeft vanochtend gezegd dat de Israëlische minis ter van defensie, Ezer Weizman, in tegenstelling tot het aanvan kelijke plan niet naar Cairo zal komen. Verslaggevers stonden in het pers centrum van Cairo al klaar om voor de aankomst van Weizman naar het vliegveld te gaan, maar de militaire woordvoerder, gene raal Hassan Kateb, belde op met de mededeling dat Weizman niet zou komen. DEN HAAG (SP) - Pogingen van de oppositie om het kabinet-Van Agt te pressen nog dit voor jaar te komen met uitgewerkte bezuinigings plannen zijn tot mislukken gedoemd. De regeringspartijen CDA en WD - een krappe meerder heid in de Tweede Kamer - zijn tevreden met de belofte van premier Van Agt dat vóór de zomervakantie duide lijkheid zal komen over de omvang en de aard van de bezuinigingsoperatie. Dit bleek vandaag in de Tweede Kamer tijdens de laatste dag van het debat over de plannen van het kabinet-Van Agt. De Israëlische minister zou in Cairo voor komende zaterdag bespre kingen gaan voorbereiden met de Egyptische minister van oorlog, Mohammed Gamassi, over de militaire aspecten van 'n vredes overeenkomst, met de nadruk op het lot van de door Israël be zette Sinai-woestijn. Na het onverwachte terugtrekken door president Sadat van de Egyptische afvaardiging uit Je- ruzalem was Sadat, na een tele foongesprek met president Car ter, van zijn besluit teruggeko men om de militaire besprekin gen eveneens af te gelasten. De Egyptenaren hadden gister avond daarom gezegd Weizman vandaag toch in Cairo te ver wachten. (zie ook pagina 9). Gemeente zet gastarbeiders uit gebouw In de regeringsverklaring had het nieuwe kabinet in het vooruit- zicht gesteld dat pas op Prins jesdag (eind september) bekend gemaakt zou worden welke be zuinigingen op de overheids uitgaven en de sociale voorzie ningen tot 1981 uitgevoerd zou den worden. Oppositieleider Den Uyl van de PvdA sprak daar schande van. Hij nam het CDA en VVD erg kwalijk dat ze nu genoegen ne men met uitstel van de bezuini gingsoperatie, terwijl ze het vo rige kabinet voortdurend hebben opgejaagd meer haast te maken. „Onvoldoende" De toezegging van premier Van Agt dat de bezuinigingsplannen niet dit najaar maar deze zomer op ta fel zullen komen vond de PvdA onvoldoende. Den Uyl eist in een motie dat nog vóór Pasen duide lijkheid wordt geschapen. „De mensen moeten vóór de sta ten- en raadsverkiezingen weten waar ze aan toe zijn met dit kabi net", meende hij. De oppositie verweet het kabinet voor de ver kiezingen mooi weer te willen spelen. Het argument van premier Van Agt dat het eenvoudig onmogelijk is om snel beslissingen te nemen over de besnoeiingen werd door Den Uyl afgewezen. „De bezuini gingen komen niet uit de lucht vallen. Het vorige kabinet heeft al een belangrijke aanzet gegeven", zei hij. CDA en VVD willen meer bezuini gen dan de PvdA. Terwijl het ka binet-Den Uyl niet verder wilde gaan dan vier miljard gulden wil de nieuwe ministersploeg er nog „enkele miljarden" bij doen. Voorwaarde Over de verzekering van premier Van Agt dat de sociale uitkerin gen ook onder het nieuwe kabi net gelijke tred zullen houden met het minimumloon was Den Uyl niet gerust. Als „ontbin dende voorwaarde" voor de kop peling was volgens hem gesteld dat de loonmatiging moet slagen. Door ex-minister Boersma (CDA) van sociale zaken werd dat bestreden. HAARLEM' (ANP) - Een deurwaarder heeft vanmorgen met hulp van de politie vijfen dertig Turken en Marokkanen op straat gezet in Haarlem. De groep verbleef in een oud school gebouw, waar de gemeente in maart een cursus voor verpleeg kundigen wil beginnen. De uitzetting van de groep buiten landse werknemers verliep vrij rustig. Wel kreeg de politie het aan de stok met medewerkers van de stichting Release, die hardhandig werden verwijderd. De buitenlanders zelf protesteer den met spandoeken toen hun huisraad naar buiten werd ge dragen. De Marokkanen en Turken hebben de school vorig jaar gekraakt. De gemeente liet hen met rust omdat PvdA en D'66 drongen er in een motie op aan de nieuwe kin dertoelageregeling - een samen voeging van de kinderbijslag en de kinderaftrek op 1 juli in te voe- Daarmee probeerde Den Uyl te profiteren van verdeeldheid in het CDA over kinderbijslag. De linkervleugel van de christen democraten voelt wel voor het voorstel van het vorige kabinet om de inkomens boven de 30.000 gulden een kleinere kindertoe slag te gevèn. Dit bespaart de overheid ongeveer een miljard gulden per jaar. VAD Ook over de plannen met betrek king tot de vermogensaanwas- deling wilde de oppositieleider meer duidelijkheid. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 Wie bekladt aanvankelijk geen vervang- ende woongelegenheid be- lllUCl UUlalCll schikbaar Die is er nu wel: een ander school gebouw ingericht voor de groep. Maar de gastarbeiders vinden de pensionprijs te hoog. Na een kort geding besliste de president van de rechtbank in Haarlem vorige week dat de groep de school moet verlaten. Voorlopig zorgt de stichting Release nu voor onder dak. UTRECHT (ANP) - Burgemeester Vonhoff van Utrecht wil de schade ontstaan door het be kladden van de Chileense muur schildering bij het hoofdbureau van politie verhalen op vijf jon gens uit Brabant en Rotterdam. De jongens werden zondag op he terdaad door de politie betrapt toen zij de schildering met groene verf besmeurden. „De minister-president heeft wel gezegd dat er een collectief deel in de VAD komt maar hij heeft niets gezegd over een collectief beheer. We weten dat de VVD hier tegen is. De regering dient dus duidelijkheid te verschaffen over haar standpunt in die kwes tie. Een uitspraak nu is van groot belang voor het sociale klimaat omdat thans in het bedrijfsleven wordt onderhandeld over de nieuwe cao's en over de arbeids plaatsenovereenkomsten", aldus Den Uyl (zie verder pagina zeven) Kapers geven zich over HAVANNA (Reuter) - De kapers van een Ecuadoriaans vliegtuig hebben zich vandaag na landing van het toestel in Havanna over gegeven aan de Cubaanse autori teiten. Als eersten stapen zij omstreeks kwart voor één uit het vliegtuig waarna zij in politie-auto's wer den weggevoerd. Daarna stapten ook de ongeveer 30 passagiers en bemanningsleden uit die koffie kregen aangeboden. Het is niet bekend wanneer het toe stel naar Ecuador zal terugkeren. Het toestel was gekaapt op een bin nenlandse vlucht tussen Quayaquil en Quito. In deze laatste plaats mochten 38 vrou wen, kinderen en bejaarden uit stappen, waarna het vliegtuig brandstof kreeg en op weg naar Cuba ook nog in Panama bij tankte. Minister Van der Stee blijft optimistisch ondanks het feit, dat de negen bewinds lieden van visserij van de Europese Gemeenschap het in Brussel weer eens niet eens zijn kunnen wordeh. En tussen Nederland en Enge land zijn er nieuwe moei lijkheden op komst. Ditmaal over aardappelen. Van der Stee heeft zelfs gedreigd de zaak voor de rechter te sle pen PAGINA 25 Jasperina de Jong wil een ei gen theater in Amsterdam PAGINA 5 Mildere straf geëist tegen Zeeuwse vissers PAGINA 7 FC Den Haag en Ajax hebben belangstelling voor Wilbert Witteman (RCL) PAGINA 13 Temperament gevaar voor Schots voetbalteam PAGINA 15 De liberale minister Pais (onder wijs) vóelt weinig voor een mid denschool voor alle kinderen na het basisonderwijs.Hij is beducht voor een "grauwe eenheids worst", die nu eenmaal per defi nitie smakeloos is. Tegenover die dreigende smakeloosheid dan de pikanterie dat de heer Pais zijn reserves vertolkte, uitgerekend bij gelegenheid van de presenta tie van een zeer positief rapport over de middenschool door een adviescommissie die nog door Pais' voorganger was ingesteld. Helemaal nieuw of verrassend is die afwijzing van Pais natuur lijk nietin de regeringsverkla ring van maandag klonk er al het nodige van door. Het zou jammer zijn, wanneer de middenschool van de baan zou gaan of beperkt zou blijven tot een vorm van experiment temid den van een heel scala van andere onderwijsmogelijkheden. Juist de kansen op onderwijs (of de afwe zigheid van die kansen) bepalen grotendeels beslissend de plaats van de volwassene in de samenle ving. Wie achterop raakt, doet dat blijvend, begaafde uitzonde ringen daargelaten. Juist een middenschool voor iedereen zet de startblokken eerlijker op één lijn, waarbij zij toegegeven dat voor de kleine categorie zeer scherpzin- nigen iets anders zou moeten ge beuren. De heer Pais doet het nu voorkomen alsof het veel belangrijker is om volwassenen een geschakeerd pakket vormingsmogelijkheden te bieden. Dat is prachtig, het probleem is alleen dat de reikwijdte van die latere onder- wijsverlangens ook al in een kansrijke dan wel kansarme jeugd bepaald wordt. Boeiend zijn in dit verband de er varingen in Groot-Brittannië met de "Open Universiteit". Dit troetelkind van Labour uit de ja ren zestig bedoelde met de hulp van radio en t.v. een tweede kans te geven aan mensen die om welke reden dan ook geen hoger onder wijs hadden kunnen volgen. Di dactisch en pedagogisch werd de Open Universiteit een succes, als maatschappij corrigerend feno meen wat minder: de overgrote meerderheid van de studenten had al een vorm van hoger be roepsonderwijs voltooid en wilde zijn kennis verdiepen. Voor hen was het inderdaad de tweede kans; de massa echter moest op de eerste blijven wachten. ALPHEN AAN DEN RIJN - De adviescommissie inzake de mid denschool, in 1974 door de voor malige minister van onderwijs, Van Kemenade, ingesteld, wil het aantal volledige experimenten met de middenschool uitbreiden. Voorgesteld wordt experimenten te beginnen aan het Ashram-col- lege in Alphen aan den Rijn en de nieuw te vormen Rijksscholen gemeenschap in Almere. Op het ogenblik is er vijftiental experimenten met de midden school aan de gang: vijf volledige en tien deelexperimenten. De commissie-Middenschool vindt overigens dat de experimenten geen definitief uitsluitsel kunnen geven over wat te preferen is: het bestaande schoolsysteem of te ontwikkelen nieuw stelsel. Minister Pais liet bij de presentatie van dit elfde advies van missie overigens weten dat hij wil dat er naast de middenschool ook andere experimenten moeten worden uitgevoerd. De waarne mend rector van het Ashram- college, Jac. van Leeuwen wilde nog geen reactie geven. "We zijn nog niet officieel op de hoogte gebracht", aldus Van Leeuwen. (Zie verder pagina 7) Koophuizen 24% duurder BILTHOVEN (ANP) - Vorig jaar is de prijs van bestaande koopwoningen landelijk met 24 procent gestegen. De ge middelde verkoopprijs be droeg in januari 154.800 gul den, in december 192.300 gul den. Over 1976 is de groei van de prijs 30 procent geweest. Aldus vandaag bekend gemaakte cijfers van het computercentrum van de Nederlandse bond van ma kelaars in onroerende goede ren in Bilthoven. De cijfers zijn gebaseerd op de ver koopprijzen. De NBM verwacht niet, dat de prijsontwikkeling in dezelfde explositeve mate als in het verleden zal doorgaan, omdat de stijging in de tweede helft van het jaar aanmerkelijk minder was dan in de eerste helft van het jaar. Alhoewel sprake is van een ge ringere prijsstijging in de tweede helft van het jaar, blijft de prijsontwikkeling de makelaars met zorg vervul len. ACHTERDEUREN in vuren en hardhout vanaf 95,50 tóch e i kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1