Schaaktoernooi Wijk aan Zee hoog genoteerd Wilbert Witteman: "Aja heeft eerste keus Vrij spel Kortsjnoi zwaar favoriet Italianen maken Australische zege in zesdaagse Kopenhagen problemen rond boksduel in Ahoy Trainers tekenen bij DONDERDAG 19 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 13 OEGSTGEEST - Zo zelfbewust als hij vaak zijn directe tegen stander zoek speelt, zo aarze lend reageert RCL-speler Wilbert Witteman op de be- I langstellingdie zowel Ajax als FC Den Haag in dit (nog) vrij vroege stadium van het voetbalseizoen als voor hem hebben getoond. Hij lijkt ge heel door twijfel bevangen, waar het gaat om de beant woording van de vraag of hij zich wel of niet in een betaald voetbalavontuur zal storten. Witteman zegt er zelf nog geen idee van te hebben, welke op lossing er voor het dilemma uit zijn koker zal rollenGoed, hij heeft al even aan het be taalde -voetbal mogen ruiken, omdat hij in de kerstvakantie een dag met de C-selectie van Ajax heeft meegetraind, maar die kortstondige erva- j ring heeft hem nog niet van j zijn tweestrijd af kunnen hel- pen. Wilbert Witteman: 'Ik ben er nog steeds niet uit wat ik zelf eigenlijk wil. Het profvoetbal lijkt me namelijk erg hard en bovendien vind ik, dat er nogal wat zwakke punten aan mijn spel kleven. Daarom heeft vooral de belangstelling van Ajax mij erg verrast' Bij Ajax is men echter sterk ge charmeerd van de voetbal capaciteiten van Witteman. Vooral de prestatie, die hij in het thuisduel tegen IJs- selmeervogels leverde, blijkt in Amsterdam nogal wat in druk te hebben gemaakt. Ajax hoofd-scout Boering: 'Wit teman liet toen zien dat hij een goede voetballer is. Met me deweten van RCL hebben wij daarna met hem een oriënte rend gesprek gehad. Daaruit is ons gebleken, dat hij in principe wel een carrière in het betaalde voetbal am bieert. Als hij bij ons zou ko men, zou hij tijdelijk zijn stu die (Witteman studeert aan de Haagse Academie voor Li chamelijke opvoeding) op willen geven. Daarop hebben wij hem geadviseerd eerst dit studiejaar maar af te maken. Daarna zien we wel verder Want van iemand, die een fuil-profcontract wil hebben, moeten we wèl goed weten, wat voor vlees we in de kuip hebben. Vandaar dat Wit teman dit seizoen door ons nog een paar keer geobser veerd zal ivorden' Concreter De interesse van FC Den Haag de vierde klasse. Hij: 'Ik had verwacht met UDO naar een hogere klasse te kunnen pro moveren. Die club had een paar spelers, die zo op eerste klassersniveau mee hadden kunnen draaien. Daarom is het voor mij nu nog steeds on begrijpelijk, dat UDO vorig seizoen naar de vierde klasse is gedegradeerd' Weinig trek Witteman zelf had weinig trek om in de vierde klasse te gaan spelen. Vooral de teruggang in publieke belangstellingdie een dergelijke degradatie nu eenmaal impliceerde, schrok hem af. Witteman: 'Het idee, om weer tegen ploegen als Be- rnardus en MMO te moeten spelen. Te moeten voetballen voor vijftig toeschouwers. Daar voelde ik niets voor. Daarom ben ik naar RCL ge gaan'. Na een wat stroef begin ging Witteman bij die zaterdag eersteklasser beter draaien. Hij bleek zich uitstekend thuis te voelen in het eerste klasse milieu. Witteman: 'Het gaat bij RCL allemaal wat sneller dan bij UDO. Maar in tech nisch opzicht is er in de eerste klasse praktisch geen verschil. Ploegen als SHO, Nieuw Lek- kerland en De Zwervers zou den moeite hebben om in de zondag derdeklasse mee te draaien. Alleen in het begin liep ik me steeds over de kop. Als ik met mijn opkomende back was meegegaan, maakte ik de fout weer even hard te rug te lopen. Dan was ik na tien minuten mijn scherpte al kwijt. Daardoor kon ik mijn back geen enkele maal meer voorbijkomen. Maar dat heb ik gauw afgeleerd. Als mijn back nu opkomt, ga ik wel mee, maar loop ik daarna niet zo snel meer terug. Daarom gaat het nu allemaal veel be ter'. Een vormverbetering die tens lotte tot de contacten met Ajax en FC Den Haag heeft geleid. Witteman: Het zou wel mak kelijk zijn als ik wat geld kon verdienen, want tenslotte be schik ik als Academiecursist nog niet over de waarde van een stuiver. Maar aan de an dere kant zou het voor mij ook geen ramp zijn, als het alle maal niet doorging. Daarom wacht ik nog een maand met mijn beslissing. Wil ik eerst alles voor mijzelf nog eens goed afwegen GERARD VAN PUTTEN KOPENHAGEN - Het Australi sche koppel Danny Clark en Do nald Allan heeft gisteren de wielerzesdaagse van Kopenha gen gewonnen. Op de tweede plaats eindigde het West- duitse/Deense koppel Peff- gen/Ritter, terwijl René Pijnen zich met zijn Deense koppelge- noot Gert Frank tevreden moest stellen met een derde plaats. Eerder op de avond waren de Australische winnaars betrokken bij een incident, waardoor later de organisatoren werden aange klaagd. Clark en Allan werden tijdens een ererondje namelijk vergezeld van een emoe, een struisvogelsoort uit Australië". Dit - wekte de woede op van vele Deense dierenvrienden, die een klacht bij de politie tegen de or ganisatoren indienden. De politie maakte er direct werk van en won inlichtingen in, maar deelde de verontruste dierenlief hebbers tegelijkertijd mee, dat de emoe het bij zijn eigenaar op het eiland Seeland uitstekend maakte TVGES5- WABT/E&Z/L UEEFT CZE- C/£S ICM'tJ. GBDUueD ~7arz£ &asr siürT CE &TAMD t/EEcen afj- ~7ï)4/£ tc/óeeir h PoMPEfJ \Oc 7 I/S/?2UJP£KI Witteman: 'De belangstelling van Ajax heeft me verrast'. is veel concreter. In het Zuiderpark ligt er als het ware al een contract voor Wil bert Witteman klaar. Luister maar naar de nogal formeel klinkende FC Den Haag-sec retaris Eddy Hartmann: 'We hebben meneer Witteman al vanaf de tijd, dat hij bij UDO speelde, op de korrel. Ons scouting-apparaat kwam toen steeds met goede rappor- Xen terug en sinds meneer Wit teman bij RCL speelt, zijn die alleen nog maar beter gewor den. Wij hebben hem in een ge sprek dan ook bepaalde voor stellen gedaan. Daar zijn ook bedragen bij genoemd. Het is Witteman of hij ja dan nee bij ons wil ko men spelen'. Dat laatste lijkt voor Witteman niet geheel on aantrekkelijk. Ten eerste zou hij bij FC Den Haag zijn stu die kunnen blijven volgen, terwijl hij in de Residentie ook aanzienlijk betere per spectieven op het eerste elftal lijkt te hebben Witteman echter: 'Ajax heeft eerder contact met mij ge zocht. Die club moet dan ook de kans krijgen om mij even eens een voorstel te doen. Ik heb geen haast, want ik heb zelf de boel afgekapt tot na de vijfentwintigste. Op het ogen blik zit ik nog midden in de tentamens. Dat legt een zware druk op mij. Daarom heb ik tegen beide clubs gezegd, dat als er van hun kant belang stelling mocht blijven be staan, ze na die datum nog maar eens terug moeten ko- Vertrouwelijk: 'Ik hoef trouwens helemaal niet zo no dig weg bij RCL. Ik heb het daar bijzonder goed naar mijn zin. Die club is voor mij een goede keus geweest'. Wilbert Witteman wilde het wat hogerop zoeken in het ama teur voetbal na de degradatie van zijn oude club UDO naar ROTTERDAM - Enkele weken geleden kondigde het sportpaleis Ahoy' trots een gevecht om het Europese kampioenschap in het halfzwaargewicht tussen de Ita liaanse titelhouder Aldo Traversaro en Rudi Koopmans aan. Wat er op 7 februari in het sportpaleis gebeurt, ge bokst wordt er in elk geval niet. De Italiaanse televisie (RAI) kan op die dag het gevecht niet rechtstreeks uitzenden en daardoor mist Traversaro een groot bedrag aan geld. De Italiaan krijgt namelijk naast zijn beurs ook de tv-rechten, die de RAI zou betalen. WIJK AAN ZEE - Wordt dit veertigste Hoogovenschaak toernooi tevens het laatste.' Angstige schakers slaan met trillende vingers de pagina van de beursberichten op, vu rig hopend op een zo snel en spectaculair mogelijk herstel van de staalmarkt. Want sombere geluiden uit het hoog- ovengebied aan de IJmond vertellen, dat met een verlies van om en nabij een miljoen gulden per dag van voortzet ting van Neerlands grootste schaaktraditie geen sprake meer kan zijn. Het toernooi, uitgegroeid van een bescheiden regionale zeskamp tot het grootste schaaktoernooi aller tijden en tenslotte, de laatste twee jaar, weer ingekrompen tot een grootmeesterlijke twaalfkamp met bescheiden ex tra's in de vorm van vier- en tienkampen, zou dan opeens in het niets oplossen. Onvoorstel baar voor de schaker die met Be verwijk en later Wijk aan Zee is grootgebracht het einde van een vast trefpunt van die merkwaar dige internationale schaakfami lie, die nu al twee generaties lang een jaarlijkse reünie houdt aan de Hollandse kust bij de Kén- nemerduinen. Een reünie met een fameuze, gezellige sfeer, uniek voor een schaaktoernooi waarin serieuze beroepsschakers hun visitekaartje voor een nieuw schaakjaar plegen af te geven- Niet voor te stellen, dat toekom stige schakers niet meer de gele genheid zouden hebben via een succes daar tot de wereldelite door te dringen. Hoe het ook zij, het toernooicomité heeft traditiegetrouw een gewel dige bezetting voor dit jaar in huis gehaald. Zonder Russen vanzelfsprekend: de deelname van Kortsjnoj was nu té zeker dan dat daar nog wat aan verholpen kon worden. En dus deed Mos kou ditmaal net, alsof de uitnodi gingen aan Tal en Romanisjin, die de organisatoren met een ver rukkelijke blijmoedigheid tegen de wind in hadden verstuurd, niet waren aangekomen. Intussen zal het iedereen benieu wen hoe lang deelname van Kortsjnoj een toernooi voor Sovjetschakers ontoegankelijk zal blijven maken, zoals nu de si tuatie is. Waarschijnlijk erg lang, misschien wel zolang als de goede Viktor blijft schaken. Want het heeft er alle schijn van, dat zijn overlopen voor de Sovjets veel en veel zwaarder te verteren is dan het legaal weglopen uit Rusland van mensen als So- sonko, Dzjindzjichasjvili, Sjam- kowitsj of Lein. Maar goed, de rest van de wereld is inmiddels zo vreselijk sterk gaan schaken dat een toernooi zonder Russen niet automatisch een zwaktebod inhoudt. Dit toernooi is daarvan het zoveelste bewijs: categorie 13 van de wereld schaakbond is een formidable troef. Viktor Kortsjnoj, die dit toernooi ziet als een onderdeel van zijn voorbereiding tegen Karpov (di- rekt na Hoogovens speelt Kortsj noj nog in het Israëlische Betsh- eba, daarna trekt hij zich terug in zijn studeerkamer), is natuurlijk sterk favoriet. Hij heeft al enkele malen gewonnen in Wijk aan Zee, eenmaal startte hij er met een on vergetelijke serie van zeven enen op een rij. En nu is hij nog veel sterker dan toen Concurrenten zijn vooral Mecking, Portisch en Miles. Enrique Mec king, wiens achterdocht die van Fischer begint te evenaren (tij dens zijn kandidatenmatch tegen Poloegajevski in Luzern vorig jaar beschuldigde de Braziliaan een eenvoudige Zwitserse gla zenwasser van spionage voor de Sovjets), heeft de laatste jaren weinig laten zien. Hij zal nu de kans krijgen om middels een di- rekte confrontatie met de of ficiële wereldkampioenskan didaat aan te tonen, dat zijn as piraties op een match met Fi scher indertijd geen hol gebral waren. Lajos Portisch, die tens lotte zo verrassend van Spasski verloor in Genève, zal zeker laten zien dat hij als matchspeler dan wel zijn zwakten bleek te hebben, maar als toernooivos tot de ab solute top behoort. Met spanning kan worden uitgezien naar zijn onderlinge partij tegen Kortsjnoj. Want die twee hadden eigenlijk de match in Belgrado moeten spelen. Tony Miles tenslotte heeft onlangs in Tilburg, waar hij wereld kampioen Karpov tot op de bo dem van zijn reserves liet putten, voor de zoveelste maal bewezen dat hij juist in een gezelschap van hoog kaliber tot geweldige pres taties komt. Miles heeft een schitterend schaakjaar 1977 ach ter de rug; zo schitterend dat je denkt dat hij dat niet meer kan herhalen. Dit toernooi zal de schaakwereld leren of Miles in 1977 in feite boven zijn stand heeft geleefd, dan wel toch het bijzondere Britse talent is waar velen hem voor houden. Interessant is de deelname van Dat de Italiaanse televisie de wedstrijd op 7 februari niet uitzendt, is te wijten aan bokspromotor Rodolfo Sabbattini. Hij heeft de onderhande lingen gevoerd met de Italiaanse televisie, maar die plotseling afgebro ken. De reden van het afbreken van het gesprek met de televisie was, dat Piero Pini, de Italiaanse secretaris van de Europese Boksunie (EBU) die in Rome kantoor houdt, op allerlei manieren druk heeft uitgeoefend om het gevecht in Italië te laten plaatsvinden. Pini, die zich als secretaris van de EBU neutraal moet opstellen, heeft verklaard dat Traversaro in Nederland aanmerkelijk minder kans heeft zijn titel te behouden dan in eigen land. Toen Traversaro voor de aan trekkelijke gage van het sportpaleis Ahoy' - het gaat om een bedrag van rond de 100.000 gulden - bezweek, trok Pini een ander strijdplan. ARNHEM - Henk Wullems', de oefenmeester van de eredivi sie-club Vitesse, blijft na het lo pende seizoen nog drie seizoe nen bij zijn huidige werkgever. Wullems heeft een contract tot 1 juli 1981 getekend. Het bestuur van de Arnhemse vereniging heeft daarbij de wensen, die Wullems naar voren bracht, kunnen inwilligen. Bert Jacobs blijft nog twee jaar trainer van Roda JC. Gister avond tekende hij een nieuwe verbintenis met de Kerkraadse club, waar hi j al drie jaar werk zaam is. Gelijk met de trainer verlengde Steen Ziegler, de Deense libero, zijn contract met Roda met twee jaar. In het sportpaleis Ahoy' heeft men goede hoop dat het gevecht een week later zal plaatsvinden. Peter Bonthuis, chef organisatie van Ahoy": "Hoewel wij de getekende contracten nog niet binnen hebben, is het wel zeker dat Traversaro zijn titel verdedigt. Die toezegging hebben wij. Momenteel onderhandelt de AVRO, die de wedstrijd weliswaar niet recht streeks in Nederland uitzendt, met de Italiaanse tv over een nieuwe wedstrijddatum. De AVRO stelt namelijk de technische apparatuur ter beschikking voor een televisie-uitzending in Italië. Binnen enkele dagen hopen wij meer te weten". Een nieuwe datum behoeft voor Ahoy' geen problemen op te leveren. Op 14,15 en 16 februari is het sportpaleis beschikbaar. Ook Rudi Koopmans heeft geen bezwaar tegen deze data. Bonthuis: "Het enige probleem is dat wij dan vlak voor de Nederlandse amateur bokskampioenschappen zitten, die van 18 tot en met 20 februari ook in het sportpaleis worden gehouden. Een voordeel is dat wij dan de variabele kosten van het gebouw kunnen afschrijven op twee evenementen. En dat maakt ze beide iets goedkoper qua organisatie". "Niet gezond" Panno en Najdorf. Kleurrijk is met name Najdorf, die al eens in Wijk aan Zee voor een incident (compleet met de dreiging van weglopen) heeft gèzorgd in een partij tegen Ree. Want daarin ge beurde iets wat volgens Najdorf tegen de regels was. Natuurlijk was dat helemaal niet zo, wel was de stand voor Najdorf verloren en daar kon hij toen kennelijk alleen maar op die manier op reageren. Najdorf, de oudste van de deelne mers, gelooft dat hij in Wijk aan Zee laatste zal worden. Zijn hese stemgeluid zal wel weer wijd en zijd te horen zijn, aan de bar of tijdens vluggertjes die hij overal en altijd bereid is te spelen. Van de Nederlanders zuUen het wel weer Timman en Sosonko zijn, die de kastanjes uit het vuur moe ten gaan halen. Beiden hebben sinds Tilburg 1977, dat voor Timman een redelijk succes werd maar voor Sosonko een tegen valler gezien zijn prachtige spel en zijn lage eindklassering, weinig meer gespeeld. Voor Paul van der Sterren, de sym pathieke Limburger uit Am sterdam die een paar jaar geleden de grote belofte van het Neder landse schaak leek te gaan wor den maar die sindsdien enigszins is blijven stilstaan, kan dit toer nooi misschien juist de stimulans zijn voor een geïnspireerd door gaan op de eertijds zo vol ver trouwen ingeslagen weg. Vanaf morgenmiddag 1 uur zal het Kennemerduinhotel in Wijk aan Zee weer het schouwtoneel zijn. De rustdagen zijn 23 en 27 januari en 1 februari. Op 2 februari is de sluiting van het toernooi. Hope lijk niet de definitiefste. ALEXANDER MUNNINGHOFF Hans Hofman, voorzitter van de NBB: "We hebben Pini telegrafisch laten weten dat wij geen bezwaar hebben. Dat telegram is in Rome aangeko men, maar Pini's secretaresse, die ik later gebeld heb, vertelde van geen telegram te weten, maar zij verklaarde tevens dat het goed mogelijk is dat Pini dat telegram in zijn zak heeft. Zij verzocht mij wel het telegram schriftelijk te bevestigen en een fotokopie van het medisch attest van Koopmans mee te sturen, opdat Pini dat kon bestuderen" Volgens Hofman heeft Pini totaal geen recht het dossier, dat is samen gesteld toen Koopmans na het gevecht op 31 oktober tegen de Braziliaan Juares de Lima in het Dijkzigt ziekenhuis werd behandeld wegens totale uitputting, in te zien. "Dat is een zaak voor een medicus. Aangezien de EBU geen medische commissie hééft zou ik niet weten wat Pini daar mee te maken heeft. Piero Pini is al meer beschuldigd van manipulaties. Ruim een jaar geleden werd hij in zijn kantoor in Rome beschoten in een wraakactie. Destijds werd daarvoor de oud-Europese kampioen in het halfzwaargewicht, Domenico Adinolfi, tegen wie Rudi Lubbers in het najaar van 1975 in de tweede ronde door knock-out verloor, gearresteerd, maar hij bleek on schuldig. Uit het onderzoek bleek later wel, dat het om een afrekening ging naar aanleiding van dubieuze handelingen van Pini. Later Lajos Portisch: had eigenlijk in Belgrado tegen Kortsjnoi moeten spelen Hij heeft verteld dat Koopmans lichamelijk niet gezond zou zijn en dat een gevecht om die reden niet kon doorgaan, waarna Sabattini de onder handelingen met de Italiaanse tv afbrak. De Nederlandse Boks Bond heeft de EBU de vorige week telegrafisch laten weten dat er medisch geen bezwaar bestaat om Koopmans om het Europese kampioenschap in het halfzwaargewicht te laten boksen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13