publiek! irnll „Wup en de wap" op nieuwe zeemans- kalender „Reizen naar Indonesië zullen bij Molukkers onrust brengen X M p W li ®5 /il 6 i q WQLW 1 •y (p 1/ Z 'X to ky fa „Darts" in opkomst ip INDONESIË IN TREK BIJ ZUIDMOLUKKERS Ir. ManusamaRMS-president in ballingschap PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 18 JANUARI 197! door Herman van Amsterdam ijl gijijljijij: ligH'H-ii: '.Illilii f! iSiiiiiiiii Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. Al voor het derde jaar stelt de Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen een kalender samen die de Katwijkse re derij en haringhandel M. Parlevliet aan zakenrelaties ten geschenke geeft. De inhoud van die kalenders, buiten de maand-overzichten om, heeft steeds betrekking op de visserij. Het eerste jaar be steedde Giezen aandacht aan medicijnen in de visserij, vo rig jaar ging hij wat dieper in op de haring en de kalender over 197S herbergt een grote hoeveelheid uitdrukkingen die vroeger en ook nu nog wel worden gebezigd in het Kat wijkse viswereldje. Van die typisch Katwijkse uit drukkingen heeft hij een ver zameling aangelegd. Hij is ze aan de weet gekomen door ge sprekken met Katwijkers en hij krijgt er ook wel toege stuurd van mensen die weten dat hij zich daar voor interes seert. Hij zelf noemt het een 7 ,,9 'ir 73 êcf De maand "juni" uit de visserij-kalender van rederij Par levliet. "niet-wetenschappelijke ver zameling". Giezen: "Opvallend is dat er nogal wat uitdrukkingen in voorkomen die met een klein nuance-verschil ook in Noordwijk werden of nog worden gebruikt. Hierna volgt een greep uit die typisch katwijkse uitdruk kingen: De wup en de wap hebben voor- en tegenspoed Hebben; Ziet men kerk en toren staan dan is de reis nog niet gedaan In moer's schoot leggen: in rustig water liggen; Kring om de maan, dat zal nog wel gaan, kring om de zon daar huilen de vn No'ordwijk doet wat uitdruk kingen betreft overigens niet onder voor Katwijk. Hier vol gen nog wat Noordwijkse wijsheden: Hagel op de luiken, doet de haring duiken; Wanneer de meeuwen honge rig zijn, krijgt men veel wind maar zitten ze stil op het wa ter dan krijgt men mooi weer; Komt de regen voor de wind, berg dan je zeilen maar ge zwind, maar komt de regen na de wind, dan is het wat de schipper vindt. Aan zee dus geen gebrek aan spitsvondigheden. Is de bollenstreek er ook rijk Invloed van Estec in bollenstreek t De aanwezigheid van het ruimtevaartcentrum ES TEC in Noordwijk heeft op sportief terrein als gevolg gehad dat in de Bollenstreek in de afgelopend jaren één voor Nederland nog vrij on bekende wedstrijdsport voet aan vaste wal heeft gekregen namelijk darts, "pijltje gooien" of, zoals de Belgen het noemen, "vogelpik". De vele Engelsen die bij ESTEC werken laten graag in café's in de Bollenstreek het geld rol len, vaak echter onder de voorwaarde dat er onder het genot van een goed glas bier met pijltjes kan worden ge worpen, zoals ze in Engeland gewend waren. Veel leren Geen commercieel denkend ca féhouder die daar bezwaren tegen heeft geopperd, met als resultaat dat het darts in en rond Noordwijk zo n vlucht heeft genomen dat de Neder landse Dartbond naast de Haarlemse en Haagse afde ling (groot geworden dankzij de dartslust van het personeel van de Engelse ambassade) binnenkort ook een afdeling Bollenstreek in de landelijke competitie laat meedraaien. Dart wordt momenteel ge speeld in café's in Noordwijk, Hillegom, Noordwijkerhout en ook in andere plaatsen is er nu belangstelling naar dit specifieke café-gebeuren. De huidige voorzitter van de Ne derlandse Dartbond is Noordwijkerhouter Frans v.d. Geest, die de Engelse werknemers van Estec tege moet is gekomen door in zijn hotel een pub (Engels café) te laten bouwen. 'Een paar jaar terug was het nog zo", zegt hij, "dat in mijn pub louter Engelsen deze sport bedreven. Maar nu is het al zover dat de Neder landers in aantal overheersen. Nog niet in spel natuurlijk. Wat dat betreft moeten we nog erg veel leren". Dat de Nederlandse darts-pres taties nog niet veel voorstel len bleek kortgeleden tijdens het wereldkampioenschap in Londen. Van de achttien deelnemende landen eindigde Nederland op de veertiende plaats. Beste wer per in het Nederlandse viertal was Jilles Vermaat uit Nieuw-Vennep. Ier van ge boorte. In zijn woonplaats gaat hij binnenkort ook met een darts-vereniging van start. "Zo langzamerhand wordt onze sport serieus genomen", zegt Frans v.d. Geest" en terecht. Ik vergelijk wat wij doen, al tijd maar met biljarten. Daar komt ook, tenminste als je het goed wilt spelen, grote con centratie en veel training om. de hoek kijken. Een zuiver geworpen pijltje is net zo'n prestatie als een mooie driebandenstoot". "Jammer dat de media het nog niet zo met de dartssport ziet zitten. In de regionale pers komen we redelijk aan de bak, maar de landelijke bla den houden de boot nog af. Net zo goed als de televisie. We snappen ook wel dat het geen haalbare kaart voor ze is om in elke uitzending van Studio Sport een beeldverslag van een wedstrijd te laten zien (de strijd om het wereld kampioenschap in Londen kwam rechtstreeks op de En gelse televisie, red.) maar ze zouden al een flinke stap in de goede richting doen door bij voorbeeld wat belangrijke uitslagen kenbaar te maken". "Nu zien ze er nog niets in, maar ik verwacht dat men over een jaar of wat wel zal moeten. Want ik voorspel een enorme ontwikkeling van de dart- sport in Nederland. We heb ben weliswaar op dit moment nog niet meer dan 1500 spe lende leden, maar het aantal geïnteresseerden is veel en veel groter. En zal nog aan zienlijk toenemen". "Dat houdt nauw verband met wat er momenteel in café's gaande is. Een paar jaar terug was het nog zo dat een klant het liefst aan de bar wilde zit ten. Om te praten of hooguit om een pokertje-te gooien. Tegenwoordig wordt er naar spelletjes gevraagd. Dam men, Amerikaans biljart, darts, noem maar op. Dat gaat er als koek in. Dat is de trent. Veel café-bezoekers willen ac tief zijn. En ik kan mé niet in denken dat café-eigenaars op die ontwikkeling niet inspe len. Een dartscultuur zoals in Engeland zal er één, twee, drie hier niet ontstaan, maar dat we toegaan naar een groot legioen beoefenaars staat voor mij als een paal boven water", zegt Frans v.d. Geest. Bar weinig. Als dartsland stelt Nederland nog bar weinig voor, hoewel in Londen de teams van Frankrijk, Gibraltar, Japan en Malta werden verslagen. Maar er is nog een straat lengte verschil met landen als Engeland, Schotland en Wa les. Het Engelse nationale team bijvoorbeeld bestaat louter uit professionals, die met pijltje gooien een dik be legde boterham verdienen. Die profs hebben een eigen "darts-show" waarmee ze zowel in binnen- als buiten land op tournee gaan. Een paar stunts: een (zijn mede- werking verlenende) toe schouwer wordt met een pijltje een sigaret uit de mond gegooid of er wordt over het dartsbord een krant gehangen en toch weet de dartspeler feilloos de roos te vinden. De Nederlandse selectie, met beduidend minder spec taculair vermogen in de vin gers, laat zich door dergelijk stuntwerk niet ontmoedigen. Volgend jaar willen ze met een team van de partij zijn bij de wereldkampioenschappen in Amerika. DEN HAAG (SP) -Er is een zeer grote belangstelling voor de oriëntatiereizen voor Zuidmolukkers naar Indone sië. Op dit moment liggen al twintig aanvragen op het mi nisterie van CRM van groe pen uit Zuidmolukse woon wijken uit geheel Nederland. Volgens directeur-generaal voor maatschappelijk werk van CRM, dr. G. Hendriks, komen lang niet al deze groe pen dit jaar aan bod. ,J3ij de afspraken van Djakarta en Wassenaar zijn we uitgegaan van ongeveer drie reizen in beide richtingen. Nu kunnen we dat wel wat ruimer plooien, maar twintig groe pen van laten we zeggen zes Zuidmolukkers is ondoen lijk". In het overlegorgaan, waarvan admiraal Soedarmo en dr Hendriks de voorzitters zijn. zijn meer initiatieven bespro ken, die wijzen op verbreding van de dialoog tussen de Zuidmolukkers en Indonesië. Op verzoek van de Geradja In- djili Maluku zullen een aan tal voorgangers uil de Mo lukse kerken naar Nederland komen. Mogelijk zullen ze hier langere tijd, tot een jaar, ver blijven. Ook voorgangers uit de Mohammedaanse kerk zullen daarbij zijn. Op dit moment is een predikant van Ambon al werkzaam in Ne derland. Naar alle waarschijnlijkheid zal de rector van de Pat- timura-universiteit naar Ne derland komen om te praten over de mogelijkheid, dat Zuidmolukse jongeren van hier een of meer semesters aan de universiteit op Ambon kunnen studeren. Dat zou een nieuwe doorbraak zijn in de verhoudingen. In Jakarta is men bezig een spe ciale groep te formeren, die zich zal bezighouden met de ontvangst en begeleiding van de Zuidmolukkers, die een oriëntatiereis maken. Van die groep zullen zeker hoogge plaatste bestuurders deel uit maken. Een begin met deze ontwikkeling werd gemaakt bij de aankomst van Noes So- lissa en Theo Thenu, die onder anderen werden ontvangen door de Molukse topmensen als generaal Muskita en mi nister Hendrik Siwabessy. Nieuwsbulletin Een ander plan regelt het op stellen, verzenden en ver spreiden van een speciaal nieuwsbulletin. Feiten en ach tergronden, met name van de Molukken, zouden via het persbureau Antara elke vee rtien dagen in gedrukte vorm naar Nederland komen. De gedachten gaan uit naar een blad in het behassa Indonesia met een oplaag van twee duizend, te verspreiden in de woonwijken. RMS-leider ir. J. A. Manusama heeft deze plannen als „kolo- nialer, dan in de hoogtij dagen van het kolonialisme" bestempeld. Inmiddels staat wel vast, dat het gezelschap van Zuidmo lukse voormannen, bestaande uit L. Ch. Mantouw, A.N.Ma- nuhutu, J. Rutumalessy, Th. O. Kuhuwael en R. Metekohy in de eerste dagen van feb ruari voor een maand naar Indonesië zal vertrekken. Deze reis, veroorzaakte, even als die van Solissa en Thenu, onrust in Zuidmolukse krin gen. Bij de heer Mantouw (vice-voorzitter van commis sie Kobbenwerden stenen door het ra Hoewel de hoogste leiders van de RSM de reizen naar In donesië afdoen als „indoctrinatiereizen" hebben zij geen verbod aan wie dan ook opgelegd op kosten van CRM te gaan. Ir. Manusama: „Een ieder heeft de persoonlijke vrijheid, maar ik hoop wel, dat ook CRM beseft, hoeveel onrust deze reizen zullen veroorzaken. Door het verstrek ken van faciliteiten en het opstellen van plannen, zoals de nieuwsbrief gedraagt het ministerie zich koloniaal." Ook dominee Metiary van de Ba- dan Persatuan (de Zuidmolukse Eenheidsbeweging) heeft zich fel tegen de reizen gekeerd. Pikant feit in dit opzicht is. dat drs. Fr. Mual, vice-voorzitter van de Ba- dan en voorzitter van het In spraak Orgaan zich desondanks beraadt over een mogelijke- reis naar Indonesië. Evenzeer opvallend is het, dat van de groep Zuidmolukse topmen sen, die vermoedelijk op 4 feb ruari voor een maand vertrekt, deel uitmaakt de- heer Th. O. Kuhuwael. In een interview met deze krant constateerde de Indonesische ambassadeur Sutopo Yuwono onlangs, dat de deur op slot bleef voor leden van het kabinet-Ma- nusama en voorgaande RMS-ka- binetten. De heer Kuhuwael, een onderwijs-deskundige heeft wel deel uitgemaakt van een kabi- net-Manusama. Geld Dit geld is niet plotseling op de begroting verschenen. Direc teur-generaal dr. G. Hendriks: „Uit de pot, die onder meer be stemd was voor repatriëring hebben we in de achter ons lig gende jaren gelden kunnen over hevelen. Die 5.3 miljoen is een „opgespaard" bedrag. Dat zal voortaan niet meer kunnen, om dat per 1 januari de Comptabili- teits-wet is veranderd; toegewe zen gelden moeten worden op gemaakt in het boekjaar of wor den teruggegeven. Het is overi gens zo, dat wij geen verkapte vakantiereizen betalen. We leg gen criteria aan: de deelnemers zullen een zeker intellectueel ni veau moeten bezitten, er moet sprake zijn van een functionele gerichtheid (sport, emancipatie, kerk, maatschappelijk werk) enijof een territoriale gebonden heid (bijvoorbeeld door projec ten, die gericht zijn op het ge boortedorp, de bouw van de kerk aldaar met hier ingezamelde gelden of iets dergelijks). Men kan ons geen sturen verwijten, we staan aan de zijlijn en schep pen slechts mogelijkheden in samenwerking met Indonesië." Na de drukbesproken reis van So lissa en Thenu zullen op 18 ja nuari een tiental Zuidoostmo- lukkers (van de Kei-eilanden) vertrekken, begin februari de groep Mantouw en daarna no- g enkelen. CRM vindt een aantal van zes per sonen per groep aanvaardbaar, meer zou moeilijkheden kunnen opleveren voor de Indonesische autoriteiten, die deze groepen opvangen en begeleiden. Universiteit In de groep van Mantouw, die zelf vice-voorzitter van de commissie Kobben is, zitten ook welzijn swerker en pedagoog Ruud Me tekohy, die grote invloed heeft op Zuidmolukse jongeren, A. N. Manuhutu (van de Geredja Pro- testan Maluku), J. Rutumalessy (van de Geredja Indjili Maluku) en onderwijs-specialist Th. O. Kuhuwael, die landelijke be kendheid kreeg als een van de bemiddelaars bij de kapingen '75 c De komst van een aantal kerkelijke voorgangers en predikanten naar Nederland voor een langer ver blijf is voortgekomen uit een ver zoek van de Molukse kerkorgani satie Geredja Indjili Maluku. Verheugend wordt het door ve len gezien dat ook Moham medaanse leiders meekomen. In Indonesië is ongeveer de helft van de Molukkers islamiet, hier telt de godsdienst enkele duizen den aanhangers. Het staat nog niet vast wanneer de rector van de Unpatty, de Pa timura-Universiteit, de heer Re tuluhuw naar Nederland zal k men. Hij zal voorstellen meen men. dat jonge Zuidmolukkei uit Nederland enige tijd aan de universiteit op Ambon kunnen studeren. Door Thom Olink Wat betreft de nieuwsbrief is het de bedoeling, dat met name de An- tara-verslaggevers op Ambon nieuwsfeiten en achtergronden zullen leveren. Hier zal de brief, wederom mede-betaald door CRM in het bahassa-Indonesia gesteld, worden verspreid onder de bevolking. Men hoopt dat deze veertiendaagse nieuwsbrief zal worden doorgegeven onder de bevolking. Onrust Ir. Manusame: „Dat is toch pure beïnvloeding, het nieuws kan naar eigen smaak worden opgevoerd. Het ligt in het verlengde van de reizen: indoc trinatie. Als de nu zo bezongen dialoog echt op gang wil komen, zullen de Indonesische autoritei ten en CRM niet met groepen of mensen moeten praten, maar met de officiële RMS-leiders. Er zijn dan wel veel belangstellenden voor die reizen naar Jakarta en de Molukken, een veelvoud van mensen wenst niet te gaan. Ik voorzie onrust, dat is geen drei ging, maar een nuchtere con statering. De aanvragen voor de oriëntatierei zen, die op bureaus van CRM lig gen. komen uit woonwijken uit heel Nederland: bijvoorbeeld Vaassen, Eist, Geldermalsen, Den Helder, Hoogeveen en Ge leen. Als doel van de reis worden uiteenlopende onderwerpen op gegeven: onderwijszaken, be stuurlijke indeling, de economi sche ontwikkeling van de Mo lukken, kerkelijke zaken, werk gelegenheid in de scheepsbouw enz Ook een groep oud-KNIL- militairen heeft de wens te ken nen gegeven van de mogelijk heden tot reizen gebruik te ma ken. Dr. Hendriks: „Natuurlijk wegen wij deze verzoeken nauwkeurig en we zullen eventuele deelne mers er op wijzen, dat hun gang naar Indonesië en terug con sequenties kan hebben voor de situatie hier. We zullen daarnaast proberen groepen te laten gaan op momenten, dat in de Moluk ken relevante gebeurtenissen plaatsvinden. Als er een congres van studerende jongeren is op Ambon zullen we natuurlijk pro beren de Zuidmolukse jongeren van hier te laten gaan, die een- aanvraag hebben ingediend. - pure beïnvloeding

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4