Jongeren marcheren door regio Simon de Haas: hengelen naar kunstwerken flessen voor glazen "Jij wilt die cursus hal es, ik niet Landbouwschap: geen huizen in Vinken veld -mxrmm- DIEREN-EHBO: "Voor meer werk Oude populieren neergehaald WOENSDAG 18 JANUARI 1978 roet in het eten door van windk racht 7 aan te wakkeren tot windkracht 9. Toen werd besloten om het programma uit te stellen omdat het te gevaarlijk zou wor den in de tent. Vorige week was het ook weer raak met de storm. De uitzending van afgelopen zaterdag moest vanuit een andere lokatie plaatsvinden, omdat de tent het onder de storm had begeven. Het was trouwens bij die eerste rit naar Abcoude helemaal een pechdag voor de familie De Haas - het was ook de 13e - want het bezoek leverde ook nog een boete op wegens het fout pakeren van de auto. Heel wat betere herinneringen be waart Simon aan zijn tweede be zoek aan Abcoude op 5 november. Niet alleen won hij de gouden stuiver, maar ook kreeg hij van het ,JStuif-es-inteam een glazen olielamp, omdat hij die dag 12 jaar werd. Reacties Al gauw na de uitzending kwamen de eerste reacties, niet alleen van familie en kennissen, maar ook kwam er veel post van onbekende kijkers die in leeftijd variëren van 7 tot 73 jaar. De meeste brief schrijvers wilden weten hoe hij het glassnijden nu precies doet. Simon heeft hen inmiddels allemaal teruggegeschreven, ook die brief schrijvers uit België. Naar aanleiding van de televi sieuitzending werd hij eind no vember uitgenodigd om in Sas sen h eim voor de WAO-groep ,De Kring" een demonstratie glas- snijden te geven. Daar liet hij zien hoe je na het snijden van het glas de fles ongeveer 25 seconden bo ven een kaars moet verhitten en hem dan gauw moet laten afkoe len onder de koude kraan. Als al les goed gaat, moet defies precies op de cirkel doorknappen.Zo kan je bijvoorbeeld ringen uitsnijden, die je op alle mogelijke manieren weer aan elkaar kunt lijmen, bij voorkeur met twee-componen tenlijm. Het enthousiasme was daar zo groot dat Simon, die ook al een echte handelaar is, in een mum van tijd alle voorwerpen die hij had meegebracht om te laten zien had verkocht. NOORDWIJK- Wie regelmatig boodschappen doet bij de winkels aan het Rederijkersplein in Noordwijk, kijkt niet meer verbaasd op als hij daar een jongen ziet henge len in de grote containers die daar staan om lege flessen in te deponeren. Zij u eten inmiddels dat het Simon GlaSSnijder de Haas is uit de nabijgelegen Jo seph de Veerstraat, die probeert Het begon allemaal eigenlijk uit i de mooiste flessen e te vissen. Hij doet dat met een geïmproviseerde hengel, waar aan zich aan het uiteinde van het touwtje geen aas bevindt maar een lus, die hij behendig om de hals van de fles laat zakken, waarna het ophalen van de 'buit' nog maar een peuleschil is. De voorkeur van Simon gaat uit naar getinte flessen, die hij nodig heeft om zijn grote hobby te kun nen uitleven: het vervaardigen van allerlei kunstvoorwerpen van glas. De techniek om het glas op de goede manier te snijden en om aldus verkregen delen vervol gens weer in allerlei variaties aan elkaar te lijmen, leerde hij twee jaar geleden van zijn oma, mevrou w Lengers uit De Zilk. Die kwam er op haar beurt weer mee in contact via het plaatselijk be- jaardenwerk. wsgierigheid. Het 'Oma, hoe doe je dat nou' werd beantwoord met 'als je dat wilt weten, kom dan maar mee naar de keuken dan zal ik het je laten zien'. Kijken alleen was echter niet ge noeg om Simons nieuwsgierig heid. te bevredigen en al gauw was hij met de glassnijder in de weer om het zelf te proberen. Al gauw vond hij het niet genoeg om steeds weer dezelfde dingen te maken en begon hij nieuwe voor werpen te bedenken. Hij ontving zoveel waardering voor zijn scheppingen, dat hij op het idee kwam om er wat van te verkopen om zo te kunnen sparen voor een cassetteradio, een lang begeerd bezit. De radio is er anniddels al lang en breed, maar nog steeds vervaardigt Simon kandelaars, ccctuspotjes, bureausets en plan- tenpotten. Zijn materiaal bestaat uit aller hande Jlessen, zoals maggi- en ketjapflesjes, de gewone groene sherryflessen en de grote Jlessen met oortje. Bekendheid kreeg hij echter pas na een optreden in het AVRO-televisieprogramma 'StuiJ'-es-in'waar hij zijn hobby mocht demonstreren. Hij werd hiervoor beloond met de „gouden stuiver" die steeds aan de beste deelnemer wordt uitgereikt. Moeilijker Als winnaar moest hij daarna nog eens terugkomen om in de jury de prestaties van anderen te beoordelen. Eerlijk gezegd vond hij het jureren veel moeilijker dan zijn eigen optreden, maar uit eindelijk wist hij toch een rol- schaatsgroepje als winnaar aan te wijzen. Overigens moest hij voor zijn de monstratie twee keer naar Ab coude reizen, waar het prog ramma toen werd opgenomen. De eerste keer was in oktober. De op name zou gewoontegetrouw wor den gemaakt in een grote tent, maar de storm gooide (figuurlijk) Simon de Haas uit Noordwijk: vissen naar flessen. De kunst-produk- ten die hij ervan maakt hebben hem al een radio opgeleverd WASSENAAR - „Het streven van deze cursus is er voor te zorgen dat mensen, wanneer een dier in hun buurt een ongeluk krijgt, niet onherroepelijk in alle staten van op winding raken. Dat ze eerst zelf, liefst kalm en veloverwo- gen, eerste hulp geven, om het dier daarna naar de dichtstbijzijnde dierenarts te brengen" de rijksuniversiteit in Utrecht, Aan het woord is de heer C. G. Westgeest, de Voorschotense dierenarts die eind vorig jaar twaalf weken lang elke dinsdag avond een cursus EHBO met die ren heeft gegeven in het poli tiebureau aan de Hofcampwe- g in Wassenaar. Gisteren werd de cursus, al voor de tweede keer in Wassenaar, afge sloten met een examen. Deze maal mondeling, opgesplitst in een theorie- en een praktijkge deelte. Iets meer dan een maand geleden, op 6 december om pre cies te zijn, was daar trouwens al een schriftelijke toetsing van de theoretische kennis van de cur sisten aan voorafgegaan. Doorzetten De allereerste bijeenkomst was bij zonder goed bezet: 20 heren en 32 dames. Niet allemaal hebben ze het einde van de rit gehaald. Bij de heren is het aantal afvallers het hoogst. Er zijn er nog maar vijf over. „Gebrek aan doorzet tingsvermogen", katten de da mes. En-inderdaad, zij steken bij die cijfers gunstig af. Van hen doen er tweeëntwintig examen. Vlak voordat de eerste groep van elf dames de vragen op zich krijgt afgevuurd - de andere kandida ten volgen later op de avond - neemt examinator prof. dr. G. H. B. Teumssen, hoogleraar ge neeskunde kleine huisdieren aan nog even de namenlijst door. „Ze komen van overal uit de buurt. Katwijk, Den Haag. Pijnacker, Hazerswoude, Zoetermeer, Sas- senheim. Voorburg en natuurlijk Wassenaar". Hij vertelt zeer in het kort waar men tijdens het examen zoal op zal let ten. „Men moet weten hoe een dier in elkaar zit, wat voor orga nen het heeft en wat de funkties daarvan zijn. Daarnaast moet men, om maar een voorbeeld te noemen, in staat zijn een een voudig kopverband of een spalk aan te leggen. Ik moet er echter wel meteen bij zeggen, dat dit ge deelte het simpelste onderdeel van de hele cursus is. Het schrif telijk graaft veel dieper. Daar hebben de meesten dan ook aar dig wat moeite mee". De dames die in een kring voor de deur op hun beurt wachten, bea men dit. „Voor dat schriftelijk heb ik heel wat uurtjes zitten blokken. Dat was goed pittig", zegt de jongste cursiste, een zes tienjarig meisje. Voor de rest viert de gespannen heid hoogtij. Nerveus vertellen de dames elkaar nog snel de laastste wetenswaar digheden, of hoe een bepaald verband het best kan worde- n aangelegd, Op de vraag waarom ze aan de cur sus zijn begonnen hebben ze al lemaal snel een antwoord klaar. Ze houden erg veel van dieren, hebben bijna allemaal een eigen huisdier, en willen daar gewoon wat meer van afweten. Professor Teunissen komt de eerste twee kandidaten halen. Er moet ook een hond mee. Verban den aanleggen behoort immers ook tot de stof. De basset voelt er helemaal niets voor. Met geen stap is hij over de drempel te krijgen. Hij kijkt omhoog met een blik van „Jij wil met alle geweld die cursus halen, ik niet". Dan maar een andere hond. Hic- kery, een zesjarige Engelse setter, is minder angstig uitgevallen. Rustig gaat hij mee, en ploft lan guit op de daarvoor aangewezen tafel. Hij vindt het allemaal prachtig, een verbandje meer of minder kan hem niets schelen. In de andere hoek van de zaal pei len dokter Westgeest en dr. Gouda Quint, geneesheer-direc- i elkaar zit, wat voor organen het I en 'proefkonijn'. teur van het dierenziekenhuis „De Wagenrenk" in Wageningen de theoriekennis van de dames. Voor de eerste dame zit het erop. Opgelucht komt ze door de deuropening. Voor ze ook maar een behoorlijk woord heeft kun nen uitbrengen, wordt ze over stroomd met vragen. „Het ver band aanleggen was makkelijk. Maar ik had dan ook al vaak op de grote teddybeer van de kin deren geoefend". Alle cursisten die voor het examen slagen, krijgen waarschijnlijk op de algemene ledenvergadering van de afdeling Wassenaar van de Dierenbescherming in maart of april, een officieel diploma uitge reikt. „Daar houdt het echter niet mee op. Om de drie jaar volgt een herhalingscursus", zegt de heer Teunissen. eeft en wat de functies ervan zijn'. Jammer Ook hij vindt het jammer dat er eigenlijk geen cursus bestaat die op de EHBO-lessen aansluit. „D< volgende stap die men kan ne men, is de opleiding tot diere nartsassistente. Maar dat vergt wel hele dagen. Vaak niet te doen voor huisvrouwen. Binnenkort komt er wel een nieuwe cursus, speciaal voor de zogeheten asielverzorging." Imiddels zijn de examen uitslagen bekend. Van de 27 kandidaten zijn er drie gezakt. Alle drie da mes. Twee meisjes van zestien en een al wat oudere dame die, nadat ze haar schriftelijk al had ver knald, het mondeling niet meer de moeite waard vond. BOLLENSTREEK - De ongeveer 500 Europese jongeren die zondag in Amsterdam begonnen aan hun mars „voor meer werk" door Nederland naar het centrum van de EG, Brussel, trekken, doen deze week ook de bollenstreek Donderdag worden de jongeren in Hillegom verwacht nadat zij al Zaandam, de Hoogovens en Haarlem hebben aangedaan. De tocht zal worden vervolgd via Lisse, Sassenheim en Leiden naar Rotterdam, waar de scheepsbouw onderwerp van de demonstrerende jeugd zal zijn. In Brussel, waar de tocht eindigt, ontmoet de groep op 4 februari vier andere groepen van mede demonstranten. Behalve uit Am sterdam zijn groepen uit Enge land, Frankrijk en Italië voor de demonstratiemars vertrokken. De marsen worden georganiseerd door het actiecomité „Europese jeugdmars", gevestigd in Duits land, dat ook vorig jaar al een demonstratieve wandeltocht or- ganiseerde van Dortmund naar Londen. Het comité noemt zich zelf „socialistisch" en ziet de EG als een grote veroorzaker van werkloosheid. Het actiecomité heeft verschillende routeplaatsen verzocht om me dewerking aan de demonstratie B en W van Lisse lieten tijdens de raadsvergadering van vorige week al weten geen bijzondere medewerking te verlenen. In Leiden zal wethouder Verboom de marcherenden vrijdag ont vangen op het stadhuis. Tijdens een discussie-avond zullen wet houder Van Aken en het PvdA- kamerlid Stan Poppe spreken over jeugdwerkloosheid. Diezelfde avond, in de bovenzaal van het complex Noordeinde 2a, zal een film vertoond worden over de verleden jaar gehouden Euromars. BOLLENSTREEK - Het Land bouwschap wil dat Noordwijk de uitbreidingsplannen in Vin- kenveld laat vallen voor het ge bied tussen Noordwijk en Noordwijk-Binnen. Het Schap wil daarmee de bollengrond sparen, die anders door de bouw in Vinkenveld zou worden opge slokt. Ook in Hillegom ziet het Landbouwschap de dorpsuitb reiding liever niet plaatsvinden op bollengrond. Daar zou het uitbreidingsgebied verkleind moeten worden. Deze wensen heeft het Landbouw schap geformuleerd in een be zwaarschrift tegen het ontwerp- streekplan Zuid-Holland west. De bedrijfsorganisatie sprak al eerder uit dat de provincie de ag rarische belangen teveel wil opofferen aan woningbouw en recreatie. Over de plannen in de bollenstreek toont het Land bouwschap zich overigens nog betrekkelijke tevreden, omdat 1 daar in de eerste plaats is uitge gaan van de agrarische functie van het gebied. Dat geldt ook voor het Westland. Toch vindt het schap dat de bol lenstreek niet voldoende gevrij waard is van de stedelijke invloe den en dat het accent sterker moet worden gelegd op behoud van de werkgelegenheid door middel van een veelzijdige ag rarische ontwikkeling. Op zich betrekkelijk het Schap het juist dat de stedelijke concentratie in de bollenstreek in de zóne Hil- legom-Lisse-Sassenheim is gep land, maar toch zou de woning bouw - ter besparing van bol lengrond - meer naar het oosten verplaatst moeten worden dan volgens het ontwerp-streekplan de bedoeling is. Vinkenveld bij Noordwijk zou om die reden moeten vervallen als woonwijk. De gk-tuinbouw krijgt een speciale nadruk van het Landbouwschap, dat zich daarbij gesteund weet door de "Tuinbouwstructuur- commissie Zuid-Holland". De twee organisaties vinden dat, mede in het belang van de agrari sche werkgelegenheid, de moge lijkheden tot intensivering moet worden verruimd. Ook als dat met meer kassenbouw gepaard gaat. Zo moet bij Rijnsburg het ontwikkelingsgebied voor de tuinbouw worden vergroot tot aan de gemeentegrens, zoals ook volgens het bestemmingsplan van de gemeente de bedoeling is. Het gaat hier om het gebied ten noorden van Rijnsburg, Kloos- terschuur-Trappenberg. Ook bij Valkenburg moet het streekplan meer ruimte laten voor de glas tuinbouw, zoals ook op de plan- kaart staat aangegeven. Ten aanzien van de recreatieve en landschappelijke plannen vin den Landbouwschap en Tuinbouw-structuurcommissie dat de "groene aders", die de pro vincie voor ogen heeft gedeelte lijk geschrapte moeten worden. Ernstig bezwaar heeft het Land bouwschap tegen het nu al gede tailleerd vastleggen van toekom stige "beheersgebieden". De provincie wil gebieden met grote natuurwaarden of landschappe lijk belang behoeden voor nega tieve invloeden van de land- en tuinbouw. Door een agrariër al- lerlie beperkingen op te leggen en in ruil daarvoor een be- ALKEMADE - Niet alleen het op knappen van het kruispunt AI- kemadelaan in Roelofarends- veen, waarmee inmiddels een begin is gemaakt, heeft het kap pen van oude populieren langs deze weg in de hand gewerkt. De bomen, die de Alkemadelaan meer dan dertig jaar hebben "op gesierd", zijn in het vorig voo;- jaar aanleiding geweest voor het houden van een handtekenin genactie. Hiermee wilden de be woners van deze straat het ge meentebestuur erop wijzen hoeveel hinder zij ondervonden van de "pluisjesregen". Maar ook dit protest was niet de di recte aanleiding voor de ge meente om de populieren neer te halen. De werkelijke reden was de ouderdom van de bomen. Zij vormden een gevaar voor de om geving omdat in de kern een ver rottingsproces aan de gang was. Bij een flinke storm zouden de bomen het kunnen begeven. De- populieren zullen binnen twee jaar worden vervangen door es sen. De gemeente Alkemade le vert die zelf: gekweekt op de ei gen kwekerij. Het Landbouwschap is daar al geen voorstander van omdat een ag rariër zijn beloning primair uit de markt moet halen en daarin al leen kan slagen als hjj moderne productiemethoden kan in schakelen en zich veelzijdig kan blijven ontwikkelen. Zeker, zo stelt het Landbouwschap, in Zuid-Holland, welke prvincie over slechts acht procent van het nationale landbouwareaal be schikt maar die wel voor 22 pro cent in de nationale landbouwp- roduktie bijdraagt. Het Landbouwschap eist bij de aanwijzing van reservaten en be heersgebieden een grote mate van zorgvuldigheid en een maximale zekerheid. Volgens het Schap, dat constateert dat er overeenstemming ontbreekt tus sen rijksplannen en provinciale planning, is die zorgvuldigheid en zekerheid momenteel ver te zoeken. Geld weg uit tas van Loper ALPHEN AAN DEN RIJN - Vroom en Dreesmann in Alp hen aan den Rijn mist sinds maandagmorgen een bedrag van 2.250,- aan wisselgeld. Dat bedrag zat in een tas die gereed stond voor transport van het filiaal Van Boetze- laerstraat naar het filiaal Raadhuisstraat. De man die het geld moest overbrengen had de tas een tijdje onbeheerd laten staan. Bij terugkomst stond de tas er nog wel, maar was het geld eruit verdwenen. Straf voor verboden wapenbezit Vis een gebied eenmaal is aange wezen als reservaat of be heersgebied wil het Landbouw schap bovendien dat het recht op onbelemmerde bedrijfsuitoefe ning moet worden vastgelegd voor de periode die aan realise ring van de plannen vooraf gaat. Dat moet zeker worden gesteld in het streekplan. TER AAR - De Haagse politierech ter heeft een 31-jarige chauffeur uit Ter Aar tot vier weken ge vangenisstraf beroordeeld. De politie vond in zijn dashboard kastje een pistool toen zij een al gemene controle hield. De chauffeur vertelde niet te weten hoe het vuurwapen daar terecht was gekomen omdat ook anderen wel eens in de auto reden. De of ficier eiste acht weken celstraf.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17