Verhuizing centrale PTT-directie mislukt burgemeester MIRO BLIJFT MOGELIJK IN" LEIDEN Benthuizen heeft'nieuwe' Aandacht provincie voor drug problemen Jonge blanken vluchten weg uit Zuid-Afrika Maredorp: onderzoek behoefte pakhuizen Directieraad maakte balans op WOENSDAG 18 JANUARI 1978 Herplaatsing Uit het vertrouwelijke zwartboek blijkt dat de verhuizing niet al leen in de afgelopen maanden medisch-sociale problemen ver oorzaakte, maar dat deze pro blemen nog zullen toenemen, temeer omdat herplaatsing op den duur steeds moeilijker te verwezenlijken zal zijn. "Mede daardoor ontstaat bij de per soneelsleden, die niet naar Gro ningen willen, door de onzeker heid over hun werksituatie een grote stress-toestand", aldus het rapport. De vijf centrales van ambtenaren zijn "geschokt" over hetgeen uit het PTT-zwartboek is uitgelekt. Desgevraagd verklaarde een woordvoerder van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel (NCBO - 62.000 leden) het rap port "treurig, zorgelijk en veront rustend te vinden". De NCBO: "Dit is de droeve balans van fei ten, waarachter een jaar onzeker heid, soms gelatenheid en in veel gevóllen opstandigheid schuil- BENTHUIZEN - De drukte in het gemeentehuis van Be nthuizen gistermiddag was vergelijkbaar met die nu al weer bijna een jaar geleden. Toen ging het om het ontslag van burgemeester Keijzer. Nu om een heel wat vreugde voller feit: de installatie van de nieuwe burgemeester, annex gemeentesecretaris, de 31-jarige anti-revolutio nair Anthony Verbree. 'Het duurde lang, te lang voor een nieuwe burgemeester werd be noemd", sprak loco-burgemees ter Van Noort in zijn instal latierede. "Wij verlangden geen superbestuurder, maar iemand die in goed overleg met ons aan de toekomst van Benthuizen zou willen werken. Iemand die in staat zou zijn de ambtenaren op deskundige wijze te leiden. Thans is echter volgens ons vol ledig aan deze verlangens vol daan". LEIDEN - Wethouder Van Aken heeft de projectgroep voor de binnenstad gevraagd bij de win keliers in Maredorp na te gaan hoe groot de behoefte is aan op slagruimte. Dat zou er misschien gekomen kunnen worden tot ge concentreerde opslagruimten. Deze suggestie opperde hij gister avond tijdens de raadscommissie voor economische aangelegen heden waar het bestem mingsplan Maredorp besproken werd. Hierdoor zou tegemoet ge komen kunnen worden aan de klachten van winkeliers die vre zen dat door dit bestem mingsplan hun bevoorrading in de knel komt. Bovendien zouden enige onder nemers door de geconcentreerde opslagplaatsen, meer ruimte in hun eigen winkel krijgen, wat uitbreiding mogelijk maakt. Van Zijp (CDA) gaf als algemeen oordeel over het bestem mingsplan, dat er toch te veel naar het wonen was gekeken in dit kernwinkelapparaat. "We moeten voorzichtig omspringen met het idee alles te bestemmen VERLENGD DEN HAAG - De Haagse recht bank heeft de termijn voor ge vangenhouding van de 25-jarige grondwerker L.B. uit Bodegra ven, die wordt verdacht van moord op de winkelier J.A. de Gelder oktober vorig jaar, ver lengd. De verdachte verblijft momenteel voor onderzoek in de Psychiatrische Observatiekli niek in Utrecht. Hij zal uiterlijk 14 april terécht moeten staan. Voorstel over Noord vest teruggewezen LEIDEN - Op verzoek van het buurtcomité Noordvest heeft de commissie volkshuisvesting gis teravond nog geen beslissing ge nomen over de mogelijke be bouwing van de hoek Lan- gegracht/Pelikaanstraat. B en W hadden voorgesteld om in prin cipe ten behoeve van Woning wetwoningen en premiekoop woningen de nog bestaande be bouwing tussen Emmastraat en Langegracht te slopen. Een ver tegenwoordiger van Noordvest noemde het gisteravond uiterst betreurenswaardig dat dit voor stel buiten de bewoners om ge lanceerd was. "Door dit prin cipebesluit van het college staan we met de rug tegen de muur. Het is zeer de vraag of de woningen aan de Oostdwarsgracht plat moeten. Het toegezegde kwali teitsonderzoek is nooit gehou den". De commissieleden waren una niem van mening dat het voorstel van B en W niet zo'n beste basis voor overleg met de buurt was. Het voorstel werd voor de tijd van een maand teruggewezen. In die maand zal de gemeente contact opnemen met de buurt over uit gangspunten voor de bebouwing van genoemd gebied. In zijn antwoord liet de 'nieuw' be noemde burgemeester duidelijk merken dat hij zich de haken en ogen van zijn eerste burgemees terspost volledig bewust was. "We hoeven elkaar niet te verhullen dat er in Benthuizen van een bij zondere situatie sprake is. Het Benthuizens gemeentebestuur leeft landelijk gezien in een gla zen huis met de daarbij beho rende glazen inventaris. Leven hierin vereist meer voorzichtig heid dan in normale omstan digheden. Er zal behoedzaam gewerkt moeten worden terwijl de zaak toch netjes 'en opgeruimd zal moeten zijn. Dit betekent ech ter niet dat er geen ruimte mag zijn voor afwijkende standpun ten met respect voor eikaars me ning. Als hieraan wordt voldaan zal Benthuizen weer een ge meente worden als honderden andere in dit land". Namens de per bus aangevoerde supportersschare uit Sint Phi- lipsland, de Zeeuwse gemeente waar Verbree tot zijn benoeming in Benthuizen als gemeentesec retaris werkzaam was, overhan digde burgemeester G.J. van der Berg hem een barometer. "Re gen", gaf deze aan. Wat Verbree de vraag ontlokt of dit symbo lisch was voor zijn vertrek uit Sint Philipsland of voor zijn toe komstige werkzaamheden in Be nthuizen. Loco-burgemeester Van Noort feliciteer' de "nieuwe" burgemeester Verbree. Klachten over subsidiëring restauraties LEIDEN - De Leidse wethouder van ruimtelijke ordening, Waal, en zijn collega-wethouders in Delft, Gouda en Dordrecht willen binnenkort met de minister van CRM praten over de stagnaties in de verlening van restauratiesub sidies. In een brief aan de minis ter stellen de vier wethouders dat zij in de eerste plaats willen pra ten over de honorering van lo pende aanvragen. De wethouders doelen op de zoge naamde particuliere restauraties, waarvoor het ministerie van CRM de subsidie-uitkeringen heeft stopgezet. De betrokken gemeenten vinden dat een onbe vredigende situatie is ontstaan nu eigenaren, met een voorschot van de gemeente, restaura tiewerkzaamheden zijn begon nen, waarbij niet op een verdere subsidiëring kan worden gere kend. 9? LEIDEN - Het vestigen van een zelfbedieningswaren huis als weidewinkel blijft voor hst gemeentebestuur te allen tijde onaan vaardbaar. De vestiging van een zelfbedieningswa renhuis in de Leidse bin nenstad wordt echter be keken aan de hand van het distributie planologisch onderzoek, dat eind mei zal zijn afgerond. Dit is het concept-antwoord op de brief van de Stuurgroep Regio naal Distributie Planologisch Onderzoek, die begin december aan de gemeenteraad werd ver zonden. In deze brief noemde de bestuursgroep de motie van de Leidse gemeenteraad, waarin deze zich tegen de vestiging van een weidewinkel uitsprak, ver bijsterend, en zei dat hiermee de grondslag van het onderzoek op losse schroeven werd gezet. Volgens de stuurgroep is de aan vraag van Ahold BV om een Miro vestiging aan de Plesmanlaan te 'mogen beginnen mede aanlei ding geweest een dergelijk on derzoek in te stellen. In het ant woord op de brief van de stuurgroep, opgesteld door de afdeling economische aangele genheden van de gemeente, wordt er op gewezen dat een weidewinkel onaanvaardbaar is, maar dat de mogelijkheid voor een zelfbedieningswarenhuis in de Leidse binnenstad nog altijd aanwezig is. Hiervoor heeft de gemeenteraad zich namelijk niet uitgesproken. Dit hangt dan af van het distributie planologisch onderzoek dat duidelijk zal móe ten maken wat de gevolgen van zo'n vestiging zijn. De brief van de stuurgroep werd gisteravond in de raadscommis sie voor economische aangele genheden besproken. Wethouder Van Aken zei dat eind februari een tussenrapportage van het distributie planologisch onder zoek kan worden verwacht, waarin wordt ingegaan op de ge wenste uitbreiding van het win kelcentrum aan het Diamant plein in het Morskwartier. BOUWTEAM SOPHIASTRAAr LEIDEN - Bij de Leidse Wonings tichting zal de gemeente erop aandringen dat met toekomstige bewoners van het gebied Sophia- straat-Noord een bouwteam ge vormd wordt. Zonder enkele moeite ging gisteravond de commissie volkshuisvesting ak koord met de nieuwbouwplan- nen voor 92 woningen daar ter vervanging van 195 af te breken huizen. Wel grepen de bewoners dit punt aan om hun beklag te doen over de samenwerking met de LWS, dat (na opheffing van het voorbereidingsteam) pas een bouwteam zou willen oprichten vlak voor het slaan van de eerste paal. Bewoners klaagden er gis teravond over dat ze nu het zicht op de voortgang van de werk zaamheden dreigen te verliezen. Daarop zegde wethouder Verboom (volkshuisvesting) toe dat hij bij de LWS zou aandringen op spoedige instelling van een bouwteam. Ter Wisscha: gematigd optimistisch over steun voor de Grof LEIDEN - Districtbestuurder Dick ter Wisscha van de In dustriebond NVV is "gema tigd optimistisch" over de kansen van de Grofsmederij om financiële steun van het ministerie van economische zaken te krijgen. Hij zei dit na afloop van een bespreking gistermiddag tussen het mi nisterie, de vakbonden en wethouder Van Aken van economische aangelegenhe den. Ter Wisscha had de indruk dat economische zaken "niet c.. welwillend" stond tegenover de steunaanvraag. Wel zou den hierbij ook de Amrobank en de Nationale Invësterings Bank (een staatsinstelling) moeten worden ingeschakeld naar de mening van de verte genwoordigers van het minis terie. Over de concrete mogelijk heden heeft men zich volgens Ter Wisscha niet uitgelaten. Economische zaken heeft gis teren echter nog eens duide lijk gesteld geen geld in een bodembloze put te willen gooien. de bonden hebben tijdens het gesprek van gisteren ook het afsluiten van een arbeids plaatsenovereenkomst bij de Grofsmederij ter sprake ge bracht. Bij het ministerie van economische zaken staat men hier niet negatief tegenovt de hond voor rechter DEN HAAG (SP) - Een jeugdige Haagse chauffeur en diens voor malige vriendin hebben na beëindiging van hun samenwo ning zo'n ruzie gekregen over de eigendomsrechten op herder shond Tjiko dat de rechter er aan te pas moest komen. In kort geding eiste de man gisteren dat het meisje zal worden veroor deeld het dier aan hem terug te geven. De chauffeur stelt dat hij zijn trouwe "bijrijder" niet kan Volgens de chauffeur heeft hij Tjiko in januari voor 175 gulden als pup gekocht en heeft hij sindsdien alle kosten van voe ding en inentingen betaald. Toen zijn vriendin hem in augustus verliet mocht zij de hond zo lang meenemen, op voorwaarde dat zij hem meteen zou teruggeven zodra de man erom vroeg. Dit nu wordt door haar en haar ouders geweigerd, aldus de eiser. Namens het meisje en haar vader werd in het midden gebracht dat de pup direct na aankoop aan het meisje cadeau gegeven was en dat alle kosten - ook de aan koopprijs - uit de gezamenlijke huishoudpot van de gelieven wa ren betaald. Volgens het meisje wil haar ex- vriend Tjiko alleen maar terug hebben om zijn gram op haar te halen. Over de kwestie zijn zelfs al klappen gevallen en ook de po litie is er al aan te pas moeten ko- "Ija, je kunt een hond niet in tweeën delen", zei de rechter spijtig. Na enige vergeefse po gingen om de parijen via eeri fi nanciële transactie tot een schikking te bewegen, bepaalde hij zijn vonnis op 23 januari. LEIDEN - De provincie Zuid- Holland gaat in samenwerking met andere provincies extra aan dacht besteden aan het probleem van de alcohol- en drugs verslaafden. Daarvoor zal door de provincie een nota worden opge steld in overleg met de bureaus voor alcoholisme en drugs gebruik. Volgens gedeputeerde drs. Boone is het de bedoeling dat de actie niet alleen wordt opge richt op die personen die al con tact hebben met opvangcentra maar ook met de "ongemotiveer- den". ZOETERMEER - Op een pro vinciale weg bij Zoetermeer is gisteravond een Volkswagen met zes militairen over de kop geslagen. De zes inzittenden in de leeftijd van 20 tot 23 jaar werden allen uit de auto geslin gerd. Vier van hen zijn met ver wondingen opgenomen in een ziekenhuis, de overige twee konden na behandeling van enige lichte kwetsuren naar huis. De bestuurder van de auto ver klaarde, na verblinding door een tegenligger van de weg af te zijn geraakt. Vanwege de ont stane ravage heeft de politie de weg anderhalf uur moeten af zetten voor het verkeer. Ruzie over DEN HAAG (SP) - De spreiding van de centrale directie is mislukt. Dat valt op te maken uit de balans, die de PTT zelf heeft opgemaakt in het rapport "spreiding CD korte termijn", opgesteld ten behoeve van de directieraad van de PTT, en sedert vandaag ook in bezit van staatssecreta ris drs. N. Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, onder wie PTT-zaken ressorteren. In eerste instantie werden op 21 de cember 1976 170 functies voor verplaatsing aangewezen - een aantal dat in de loop van afgelo pen jaar tot 237 functies is ge groeid. Tussentijds werden er al problemen gesignaleerd, maar in het nieuwe en nog geheime PTT-zwartboek staan de laatste bekende gegevens genoemd. Nadrukkelijk wordt in het rap port geconcludeerd dat de ge schetste problemen niet "onsa menhangend" zijn, maar juist zo danig zijn verweven dat de schade die aan de mens wordt toegebracht "onmidellijke ge volgen heeft voor het bedrijf en omgekeerd". Enkele hoofdpunten uit het zwart boek over de Haagse verhuizing naar Groningen: de korte termijn-spreiding gaat de grenzen van de draagkracht van de PTT-organisatie en de mensen te boven; de personeelsvoorziening, vooral van de middelbare functies, ver toont een zeer somber beeld; herplaatsing van de Haagse niet-meegaanders verloopt zeer moeizaam en is tot dusver weinig succesvol: 9 procent kon worden herplaatst bij de rijkspsychologi- sche dienst, 8 procent in de re gio-Den Haag en 32 procent bij de centrale directie. Maar deze laatste categorie PTT'ers wordt nu opnieuw geconfronteerd met de kans op overplaatsing. Vijf PTT'ers kregen eervol ontslag en 14 werden op wachtgeld geteld, 34 ambtenaren konden niet her plaatst worden - voor hen wordt nog steeds een functie gezocht. gaat van al degenen die de storm van de regeringsbeslissing over zich heen lieten komen". "Meer dan drieduizend mensen en hun gezinnen, die nog voor nieuwe spreidingsplannen "op de lijst staan", zien eveneens de toe komst in spanning en onzeker heid tegemoet". Volgens de NCBO mag niemand aan de in houd van het PTT-rapport voor bijgaan: de regering niet, de be drijfsleiding van de PTT niet, en de vakorganisaties niet. "Zolang er voor mensen geen aan vaardbare vervangende banen worden gevonden, is het niet ver antwoord functies te verplaatsen en mensen ontredderd achter te laten", zo wordt gesteld. De centrale PTT-directie is zélf van mening dat bij het afwegen van persoonlijke belangen van het personeel, en de organisatorische belangen, "de zorgvuldigheid in tal van opzichten in het gedrang is gekomen" A. Verbree geinstalleerd LOESAKA - Steeds meer blanke Zuidafrikaanse dienstplichtigen verlaten het land en worden op die manier dienstweigeraars. Dit heeft een groep dienstweigeraars in de hoofdstad van Botswana, Gaborone, meegedeeld. Jonge Zuidafrikanen moeten twee jaar onder de wapenen. Het is niet ondenkbaar dat ze tijdens hun dienstpicht in Namibië moeten vechten. Het aantal dienstweigeraars wordt op enige honderden geschat. De meesten van hen, aldus de groep in Botswana, zijn naar Europa gegaan onder het voorwendsel daar verder te willen studeren. Maar slechts enkelen denken er over terug te komen zo lang ze nog voor de dienst kunnen wor den opgeroepen. Ook komt nu een kleine stroom deserteurs op gang. Een van de dienstweigeraars in Gaborone is John Coast, een 26- jarige student van de universiteit van Kaapstad. Hij kwam eind no vember met de trein in Botswana aan. Op 7 oktober moest hij zich melden voor een diensttijd van drie maanden in Namibië Zuidaf rikaanse troepen vechten hier te gen guerrillastrijders van de Zuidwestafrikaanse Volksorga nisatie, Swapo. Hij kreeg vanwege examens uitstel tot 1 december, maar vier dagen voor die datum verliet hij Zuid- Afrika. Hij zegt: „Ik zou Zuid- Afrika niet hebben verlaten als ik niet was opgeroepen. Ik ben niet van plan in actieve dienst te gaan en helemaal niet in Namibië. We weten dat de veiligheidstroepen in de grond van de zaak een on derdrukkingsmacht zijn en dat Namibië een illegaal bezet- land is." Op de Zuidafrikaanse scholen worden alle blanke burgers en iedereen die niet de Zuidaf rikaanse nationaliteit heeft maar vijf jaar in het land heeft ge woond, op zestienjarige leeftijd voor de dienstplicht geregi streerd. Als ze studeren worden ze pas op hun achttiende opge roepen. Zij die uitstel om stu dieredenen hebben gekregen, worden wel in de gaten gehou den. Als zij een cursus van drie jaar niet in vijfjaar hebben afge maakt, vervalt hun uitstel. In augustus heeft de anti-apart- heidsconferentie van de Ver enigde Naties in Lagos een reso lutie aangenomen waarin er bij de lidstaten van de VN op wordt aangedrongen onmiddellijk poli tiek asiel te verlenen aan bona fide dienstweigeraars en deser teurs uit legers, die voor de apartheid vechten. Maar de Zuidafrikanen hebben moeilijk heden om landen te vinden die hen als politieke vluchtelingen willen aanvaarden, omdat ze blank zijn. Zelfs Zweden, dat veel Amerikaanse Vietnam-weige- raars opnam, is niet hulpvaardig. Een Zuidafrikaanse deserteur die in Gaborone aankwam, zegt dat vertegenwoordigers van de Ver enigde Naties hem vertelden dat ze hem best een ticket naar Europa wilden geven, als hij maar een brief kon laten zien waarin staat dat Zweden of welk ander land ook, hem accepteert. Maar de Zweedse vertegenwoor diging in Gaborone heeft geweigerd. John Coast zegt dat hij vijandig' werd behandeld toen hij een di plomaat sprak op het Britse con sulaat in Gaborone. Volgens hem suggereerde de diplomaat dat hij maar naar Zuid-Afrika terug

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13