LEIDSCH DAGBLAD PvdA eist meer duidelijkheid over bezuiniging "JERUZALEM" BEGINT ZONDER VERRASSINGEN SLs F aéen lengen MILIKAN DURFT PUNK NIET AN vandaag Verkiezingen op Filippijnen "Grauwsluier wordt uitgespreid" 'n Jeans DINSDAG 17 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35451 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 'Blondie" (nog) niet naar Leiden Deborah Harry, de lead-zi geres van Blondie. 'LEIDEN - Het concert van de Ame rikaanse new-wavegroep ,Blon die", dat op 26 januari in Stadsgehoorzaal zou worden geven, gaat niet door. Directeur Milikan van de Stadsge hoorzaal durft na de televisie- uifzending van Vara's „Won derland" zondagavond (gewijd aan de punkmuziek) niet de antwoording op zich te nemen om zoals hij zegt: „Twaalfhonderd jonge mensen in een donker lo kaal van een mooi gebouw te stoppen In de tv-uitzending was ondermeer te zien hoe „punkers" deuren in trapten en stukken handdoek uit een automaat sneden. Milikan: ,Jk heb met gefronste blik zitten kijken. Nu ben ik nooit zo overdreven bang, maar ik wil toch beter geïnformeerd zijn voor ik zo'n groep laat komen. Gezien de ervaringen vooral in Enge land waar ernstige zaken zijn ge beurd, en gezien de mededeling van Mojo Concerts dat drie zalen in Nederland het concert niet la ten doorgaan, wil ik ook nog even wachten. Ik ga deze week zelf naar Engeland om een aantal concerten mee te maken en te ver gaderen met collega's die erva ringen hebben met dit soort groe pen. Ik hoop dat ik dan beter geïnformeerd terugkom. Dat ik nu het concert afzeg, houdt geenszins in dat ik er ook in de toekomst niet aan begin". Op de vraag waarom Milikan dan in eerste instantie wel een boe king heeft gemaakt antwoordt hij: „Omdat die man van Mojo Concerts me verzekerde dat Blondie niets met de punkbewe ging te maken heeft. Maar na dat tv-programma weet ik wel be ter". Mojo Concerts is niet van plan nog stappen te ondernemen tegen de heer Milikan. De heer Ramakers van Mojo Concerts noemt slechts als voorbeeld dat bij optredens van de Rolling Stones in Den Haag twee keer 30.000 mensen in bedwang zijn gehouden. Hij ziet niet in dat dat met twaalfhon derd mensen bij Blondie niet zou lukken. Blondie trad overigens al op in Pa- radiso in Amsterdam. De enige agressie waarvan sproke was- die ook voor de tv te zien was - werd volgens Ramakers veroor zaakt door foutjes. „Omdat iemand zo stom was geweest die deur op slot te doen, i muur werd ingetrapt. En omdat er geen handdoeken in de kleed kamers hingen. Maar wij zijn echt wel professioneel geworden ondertussen. Zulke fouten maken we niet meer. De concerten die nog op stapel staan gaan gewoon door: vrijdag 27 januari in de Stokvishal in Arnhem en zaterdag en zondag daaropvolgend in Paradiso in Amsterdam. De kaartverkoop voor het concert in Leiden is gisterochtend meteen stopgezet. Wie al kaarten heeft gekocht krijgt zijn geld uiteraard terug. MANILLA (Reuter) - president Ferdinand E. Marcos van de Fi lippijnen heeft vandaag bekend gemaakt dat op 2 april landelijke verkiezingen zullen worden ge houden voor een tussentijdse na tionale vergadering. Het worden de eerste verkiezingen van deze aard sinds Marcos in 1972 de staat van beleg voor de Filippijnen af kondigde. De president deed zijn bekendma king in een redevoering voor de Filippijnse constitutionele bond. Een belangrijke oppositiefiguur op de Filippijnen, ex-president Diosdado Macapagal, heeft ge zegd dat hij niet zal meedoen aan verkiezingen in het kader van een staat van beleg, omdat zij een "klucht" zouden zijn. Maar andere oppositieleiders wachten af onder wat voor om standigheden de verkiezingen zullen plaats hebben, alvorens zij hun standpunt bekendmaken. Die omstandigheden zullen wor den vastgesteld op de bijeen komst die de legislatieve advies raad van de president op 27 en 28 januari houdt. ROTTERDAM - Om de gang van kinderen naar school veiliger te maken zijn in Rotterdam-Zuid twee looproutes op straat geschilderd. De routes zijn uitgezet in een straal van 500 meter rond het schoolgebouw naar de gebieden waarde meeste kinderen wonen. Op plaatsen waar overgestoken moet worden zijn witte rechthoeken aangebracht. Volgens de verkeers dienst van Rotterdam wordt een dergelijk experiment voor het eerst in Nederland uitgevoerd. DEN HAAG (SP) - De PvdA eist dat het kabi net-Van Agt vóór 1 maart duidelijk aangeeft hoeveel en waar het miljarden wil gaan be zuinigen. Deze eis heeft oppositieleider Den Uyl van de PvdA van-' middag op tafel gelegd tijdens het debat in de Tweede Kamer over de regeringsplannen van het nieuwe kabinet. JERUZALEM (AP) - De politieke onderhandelin gen tussen de Egyptische en de Israëlische ministers van buitenlandse zaken zijn vanmorgen geopend door de Amerikaanse mi nister Vance. In de 800 woorden lange verklaring van Vance werd niet afge weken van het officiële Amerikaanse standpunt zoals dat in de loop der maanden was ontstaan - een standpunt waarbij harde eisen worden ge steld aan de twee partijen. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Tijdelijk regen of sneeuw In het algemeen veel bewolking en plaatselijk regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Minimumtemperaturen omstreeks een graad, maximumtemperaturen om streeks 4 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) De vrede, aldus Vance, moet zijn gegrondvest op „normale be trekkingen tussen de partijen" en op een terugtrekking van Israël uit de door dit land in de oorlog van 1967 bezette Arabische ge bieden. De Egyptische minister Kamel zei dat zijn land eist dat Israël zich terugtrekt uit de bezette Arabi sche gebieden en voor de Pales- tijnen „een huis beschikbaar stelt". Er kon geen vrede zijn „als men het bestaan van een Palestijnse reali teit ontkent", aldus Kamel zich richtend tot zijn Israëlische ambtgenoot. Voor hem had de Israëlische minis ter Dgjan zijn waardering aan president Carter en minister Vance uitgesproken voor hun pogingen die konden worden be schouwd als „een fundamentele factor bij hetgeen door Egypte en Israël werd ondernomen om tot de vrede te komen". „Thans vinden voor het eerst wer kelijke vredesbesprekingen plaats", aldus Dajan. Hij voegde eraan toe „dat wij allen weten welke afstand er ligt tussen het begin van het vredesoverleg en het sluiten van een vredes verdrag. Maar wij bevinden ons op de goede weg". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeftin Jeruzalem gezegd dat hij een uitnodiging voor een bezoek aan Turkije op de terugreis naar Washington eind deze week heeft aangenomen. Volgens Vance heeft de Turkse eerste-minister, Bulent Ecevit, hem gevraagd voor een „algemeen gesprek" naar Ankara te komen. Verwacht wordt dat op de agenda de kwestie Cyprus en de daarmee samenhangende kwestie van de Amerikaanse militaire bases in Turkije zullen staan. Filiaalhouder "vergat'' geld over te boeken LEIDEN; DRACHTEN - Een 30-ja- rige filiaalhouder van een slage- rsbedrijf in Drachten heeft giste ren tegenover de Leidse politie bekend zijn werkgever voor een bedrag van 80.000 te hebben benadeeld. De man had niet voldaan aan de verplichting om de inkomsten uit filiaal regelmatig op de rekening van het hoofdkantoor over te boeken. Bij een controle van de boeken kwam de zaak aan het licht en werd de filiaalhouder voor een gesprek uitgenodigd in 'bet Leidse hoofdkantoor. Tijdens dat gesprek werd de politie inge schakeld. Den Uyl vertolkte de algemene klacht over de kabinetsplannen: dat ze te vaag en te onduidelijk zijn. Ook de regeringspartijen CDA en VVD vinden dat het ka binet-Van Agt teveel zaken in het midden heeft gelaten. De hoofdschotel in het debat in de Tweede Kamer was de omvang en de aard van de bezuinigings operatie, die nodig is om de eco nomie weer in het rechte spoor te krijgen. Premier Van Agt heeft gisteren duidelijk gemaakt dat hij op de overheidsuitgaven en de sociale voorzieningen meer wil bezuini gen dan vier miljard gulden. Pas in de loop van dit jaar zal het ka binet uitgewerkte planden aan het parlement voorleggen. Sarcasme Oppositieleider Den Uyl hekelde dit uitstel in scherpe bewoordin gen en met een fel sarcasme. "Er gaat een jaar verloren", meende hij. "Het zijn uitgerekend VVD en CDA die het vorige kabinet hebben achtervolgd omdat zo'n haast geboden was met de om buigingen". Nog dit voorjaar eist de PvdA op heldering. Voor de staten- en raadsverkiezingen (die in maart en mei worden gehouden) moe ten de mensen in het land weten waar ze aan toe zijn met dit kabi net, meende Den Uyl. De verwijten die Wiegel indertijd tegen het kabinet-Den Uyl richtte, richtte Den Uyl nu tegen het kabinet-Van Agt/Wiegel. "Wie bluft er nu eigenlijk, wie demonstreert er eigenlijk gebrek aan moed"? Volgens de PvdA- aanvoerder mist het nieuwe ka binet de moed te doen wat het heeft aangekondigd. Punten Den Uyl eiste van premier Van Agt duidelijkheid op een hele reeks punten. t Onomstotelijk moet komen vast te staan dat sociale uitkeringen (zoals WW en bijstand) in de ko mende tijd de verhoging van het minimumloon blijven volgen. Uiterlijk 1 juli moeten kinderbij slag en kinderaftrek worden ver- Vangen dooréén kindertoelage. Een operatie die ten koste gaat van de hogere inkomens en de laagstbetaalden ten goede komt. Zo snel mogelijk moet het nieuwe kabinet laten weten of het bereid is overeenkomsten tussen de sociale partners over herver deling van het werk (zoals deel tijdarbeid en vervroegde pen sionering) financieel te steunen. Duidelijkheid moet er komen over de bezuinigingen op de huur- en woonsubsidies en de Nevelig Algemeen is de regeringsverkla ring gekenschetst als vaag en ontwijkend. Den Uyl maakte zich tot tolk van deze opvatting. "Het is er redelijk in geslaagd de uit gangspunten zo algemeen, de beleidsvoornemens zo vaag en de conclusies zo nevelig te houden, dat het duister ontstaat, waarin alle katten grauw zijn. De grote grauwsluier wordt uitgespreid", zei Den Uyl over het kabinet. De PvdA-fractieleider miste in de regeringsverklaring het voorne men de bestaande ongelijkheid in inkomen, bezit, macht en ken nis terug te dringen. Volgens Den Uyl is zo'n beleid, al ingezet on der het vorige kabinet, steeds meer noodzakelijk geworden. Den Uyl wees er op, dat zijn kabinet aanzetten heeft gegeven tot een hervorming van de samenleving. Naar zijn mening hebben de kiezers op 25 mei 1977 voor voort zetting van zo'n beleid gekozen. "Er diende een kabinet te komen, waarin de mensen die bereid wa ren een offer te brengen, ook al zou dat hard aankomen", ver trouwen konden stellen, waarin zij zich zouden kunnen herken nen", zei de PvdA-leider. "Het echte probleem van vandaag is, dat dat kabinet er niet is Miljoenenstrop voor Alphen met Ridderveld (Van een verslaggever) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het tekort op het eerste deel van de Alphense nieuwbouwwijk Rid derveld zal bijna 40 miljoen groot worden. Die voorspelling deed wethouder J. W. Haanstra gistermiddag, tij dens een hoorzitting in het Haagse provinciehuis. Een Al phense deputatie, onder wie bur gemeester R. M. Gallas, bepleitte daar met name twee zaken: een "boog" van de nieuw ge plande rijksweg 11 (Leiden-Alp- hen-Utrecht) om de Alphense polder "Kerk en Zanen" heen. begrip voor de wens van het Al phens gemeentebestuur om in die polder ook een nieuwbouwwijk van enige om vang neer te zetten. "Alphen wil nog een stukje overloop", beaamde burgemeester Gallas. In een reactie op het miljoenen-te kort zei wethouder Goedhart van financiën desgevraagd, dat Alp hen bij de dekking van het tekort niet in bijzondere problemen zal komen. De wethouder baseert dat op de gelden die de gemeente nu al elk jaar opzij legt, terwijl hij verder om. de winst die gemaakt wordt uit de verkoop van indu strieterreinen wil gebruiken om het gat te vullen. Formatie Uitvoerig ging Den Uyl in op de gang van zaken tijdens de zeven maanden durende formatie. Hij verweet het CDA, dat deze groepering onvoldoende bereid is geweest te aanvaarden, dat de PvdA bij de verkiezingen tien ze tels heeft gewonnen en de groot ste groepering in de Kamer heeft. Hij verwierp de gedachte, dat de PvdA door onredelijke eisen te stellen het CDA heelt gedwongen tot samenwerking met de VVD. "Aan de verbintenis van CDA en VVD heeft niet zozeer dwang, maar dan wel drang ten grond slag gelegen", zei Den Uyl. De PvdA had het niet voor mogelijk gehouden, dat het CDA eerst een progressief regeerakkoord zou sluiten met PvdA en D'66 en latei- een anders geaard akkoord met de VVD. De PvdA-leider zei dat deze beslis sing van het CDA een zware hy potheek legt op een mogelijke toekomstige samenwerking van PvdA en CDA. Maar Den Uyl deed de deur voor die samen werking niet dicht. "Mijn fractie meent dat het nog te vroeg is om daarover uitspraken te doen. Maar er is wel iets ge knapt", zei Den Uyl. 20 PAGINA'S - jHHb jk A FNV-voorzitter Kok en zijn collega Spit (links) tijdens de gisteravond gehouden pers conferentie naar aanleiding van de enkele uren eerder af gelegde regeringsverklaring van het kabinet-Van Agt. De vakbondsvoorlieden hadden er weinig goede woorden voor over. In feite lieten zij er geen spaan van heel. Trouwens, over het alge meen werd de verklaring "vaag" genoemd. Alleen de werkgevers waren nogal po sitief PAGINA .7. Opmerkelijk compositie Charles Ives vanavond op tv PAGINA 5 Clubtrainers achter het duo Happel-Zwartkruis PAGINA 9 Eddy Merckx niet in i daagse van Rotterdam PAGINA 11 Universiteitsraad besluit niet te breken met Zuid- Afrika PAGINA 12 "Nederlandse vissers mogen 30 procent minder vangen" PAGINA 17 bij zit 'ie goed! Nieuwe Rijn 30 Leiden U kunt de prijsverhogingen nog even voor blijven. Zelfs nu in januari ziet het Motorhuis kans u een splinternieuwe Opel te leveren tegen nog niet verhoogde prijzen. Diverse types en modellen (zolang de voorraad strekt). Kom snel Itijken. Het Motorhuis Leiden - Katwijk - Voorschoten - Leidschendam 4 weken lang hei LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS besks meteen e Naam Adres

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1