Breken met Zuid-Afrika krijgt geen meerderheid Commissie positief over woonwagenplan provincie "Onder de pannen": 19 mille subsidie kantonrechter Illegaal vissen inZuid-duinen? Nog steeds twijfels aan zelfmoord van Baader es. In Leidse universiteitsraad: Jubileumwijntje in universiteitsraad Brandweercommandant was "buiten de orde" DINSDAG 17 JANUARI 1978 LEIDEN - De stichting "Onder de pannen" in Leiden is één van de 142 projecten die via het Koningin Julianafonds een bij drage heeft gekregen. De stichting, die zich wil beijveren voorde huisvesting van jongeren die (nog) niet in staat zijn zelf standig te wonen kreeg via dit fonds een bedrag van 18.900. Het geld is bestemd voor inrichtingskosten (öyuu guiaen; en startkosten van het project. Er zit een "maar" aan: het Koningin Julianafonds heeft als voorwaarde voor het verlenen van die subsidie gesteld dat er een sluitende exploitatie is en de per soneelskosten (een mentor die de jonge ren begeleidt) via subsidie verkregen worden. De gemeente Leiden heeft echter laten weten dit jaar geen mogelijkheden te zien om de personeels kosten van de stich ting te subsidiëren. "Onder de pannen" is een onafhankelijke stichting die is ontstaan uit de werkgroep hulpverlening en vorig jaar werd opge richt. Bedoeling is, een groot pand (tien a elf kamers) aan te kopen in de binnenstad tor zou wonen die zorg draagt voor de praktische begeleiding. Bestuurslid J. de Verver over de toekenning van de bij drage: "Het is een stukje erkenning voor ons werk, maar we kunnen er vooralsnog niets mee doen omdat we gebonden zijn aan die voorwaarden. We blijven echter proberen subsidie los te krijgen". LEIDEN - De zware en fundamentele Zuid-Afrika-discussie in de Leidse universiteitsraad werd gisteravond voorafgegaan door een lichtvoetig en allerminst fundamenteel intermezzo. De raad stond kort, maar hevig stil bij het feit dat men voor de 150ste keer in vergadering bijeen was. Voorzitter Van Esch zorgde voor een onverwachtse bekroning van deze mijlpaal. Hij bood alle leden een speciaal flesje wijn aan. De flesjes waren voorzien van een etiket met daarop de aanduiding Universiteitsraad 150 en de datum van vergadering. Op het etiket prijkten verder wapens met de naam van de voorzitter. De universiteitsraad nam de attentie met graagte in ontvangst. Met een instemmend applaus en enkele korte speeches aanvaardde men het alcoholische gebaar van de voorzitter. Voor de verdere - lange duur van de vergadering bleef het aangeboden overigens allerwege onder de kurk. LEIDEN - De Leidse universiteitsraad is in meerderheid geen voorstander om op dit moment zonder meer alle universitaire contacten met Zuid-Afrika te verbreken. Dit bleek gisteravond na een uitvoerige discussie over deze zaak. De kwestie - waarover al eerder een motie was ingediend - kwam nog niet tot een beslissing. De uiteindelijke stemming over de motie om de contacten met zuid-Afrika te verbreken, werd aangehouden toen in de tweeën half uur durende discussie bleek dat de situatie in Zuid-Afrika vrijwel unaniem wordt veroor deeld, maar een groot verschil van mening bestaat over de hou ding die men als universiteit aan moet i ln de motie wordt het college van bestuur verzocht te bevorderen dat alle universitaire contacten met Zuid-Afrika worden verbro ken en ook geen nieuwe contac ten worden aangegaan. Daar naast vraagt de motie het college van bestuur maatregelen om de studierichting Zuidafrikaans recht aan de Leidse universiteit op te heffen. De indieners van de motie betoog den dat de vergaande en voortdu rende schending van de men senrechten in Zuid-Afrika de universitaire gemeenschap et hisch verplicht de situatie in het land af te keuren en daar met da den ook gevolg aan te geven. Als praktische consequentie van de motie bedoelde men dat de me dewerkers van de Leidse univer siteit, die aan de Nederlandse sterrenwacht in Zuid-Afrika verbonden zijn, teruggeroepen moeten worden. Daarnaast zou de motie beteken dat medewer kers van de universiteit niet lan ger voor universitaire doeleinden naar Zuid-Afrika gaan. De motie werd in de universi teitsraad van verschillende kan ten te zwaar en te absoluut ge vonden. Verscheidene leden ver klaarden de situatie in Zuid- Afrika evenzeer af te wijzen, maar omwille van de dialoog en de mo gelijkheden om verandering te weeg te brengen niet alle contac ten af te breken. Van de kant van het college van be stuur noemde waarnemend- voorzitter Gevers de motie te simpel. „Het is met de botte bijl hakken als je alle contacten af sluit. Dat gaat voor een universi teit niet aan", betoogde hij. Wel verklaarde Gevers dat het col lege van bestuur het leggen van nieuwe contacten uitsluit. Hij zei dat tegen de achtergrond van vele bezwaren die het bezoek van de Zuidafrikaanse hoogleraar Hamman al twee jaar geleden op riepen. Op grond van de nunanceringen en bedenkingen in de raad kwam Van Lieshout namens de in dieners van de motie met een be langrijke wijziging. Hij stelde voor om tot het afwijzen van con tacten met Zuid-Afrika over te gaan als deze een bijdrage voor het herstel van de mensenrech ten betekenen. Van de kant van het college van be stuur wees Gevers de motie aan vankelijk ook met deze wijziging af. Na een door anderen gesteund pleidooi van Van Lieshout om te pogen als universitaire gemeen schap op één noemer terug te komen, stemde hij daarmee in. Het vervolg is nu dat voor- en te genstanders van de motie probe ren hun verschillende opvattin gen over de houding ten opzichte van Zuid-Afrika op één lijn te brengen. Dat geldt dan ook voor de ongeveer vergelijkbare motie over de houding van de universi teit tegenover dergelijke situaties in zijn algemeen. Maar hoe moet het na 1985? In Rijpwetering hebben afgelopen zondag vijftien vissers van VOP '74 hun hengel uitgegooid. De uitslag: 1. A. v.d. Meij (19 stuks, 1510 gram), 2. H. v. Houten (15, 1540), 3. M. Kerkvliet (12,1250), 4. A. Segijn (12, 940), 5. F. Veltman (11, 860), 6. R. v.d. Zeeuw (9,1260), 7. H. v.d. Berg (8, 770), 8. J. v.d. Kaay(7,1100), 9. H. A. v. Kampem (7, 900), 10. J. v. Kampen (3, 840). Het viscollege HSV viste in de Leidse stadswateren. De vangst was matig. Uitslag: 1. K. Later- veer (43,2510), 2. Laterveer sr. (38, 2025), 3. P. Wondergem (30,1630), 4. J. Bontje (22, 1475), 5. J. Leue- ring (21, 1435), 6. P. Blok (26, 1400), 7. G. de Bruin (23, 1125), 8. F. Boot (18,1075), 9. J. v.d. Linden (13, 725), 10. P. Bontje (11, 720). DVS haalde 125 vissen naar boven in het Noord-Hollands kanaal. Hoewel het aantal vissen als ma tig beschouwd werd, noemde men het totaalgewicht (32.680 gr.) zeer goed. Uitslag: 1. J. Sinteur (21, 6075), 2. W. v. Berkel (8,2625), 3. J. Helverstein (8, 2300), 4. J. v. Loon sr. (7, 1850), 5. T. Hop penbrouwer (7, 1825), 6. W. v. Loon (7, 1650), 7. H. v. Loon (5, 1750), 8. F. Zandbergen (5, 1500), 9. J. Moenen (5, 1480), 10. C. Hop penbrouwer (5, 1425). LEIDEN - Katwijkse sportvisser P. had zich kosten noch moeite gespaard om zo goed mogelijk voor de dag te komen tegen over kantonrechter mr. Van Dijke. Zijn uitgebreid ver weer, dat volgens de officier van justitie zo gedegen in el kaar stak als het pleidooi van een advocaat, was keurig op papier gezet en hij had een oproep aan al zijn medestan ders om de zitting mee te ma ken in de Katwijkse Post ge plaatst. En inderdaad zat er een aantal supporters op de publieke tribune. Ook een tegenstander had ge hoor gegeven aan de oproep, dat kwam goed uit voor de rechter die de zaak nu van beide kanten kon vernemen door de tegenpartij als ge tuige naar voren te roepen. Die tegenpartij is Staatsbos beheer, namens wie ook een heer P. de genoemde getuige Het gaat om een in Katwijk tot in de gelederen van bur gemeester en wethouders doorgedrongen geschil over het wel of niet mogen vissen in de meertjes in de Zuidduinen. Sportvisser P.: "Vijftien jaar lang is het gebied onder be heer geweest bij de Leidse Wa terleiding, toen hebben we er altijd rustig mogen vissen. Maar in januari 1976 is het overgegaan naar Staatsbos beheer en toen begon de el lende. Ineens gaf het VVV geen duinkaarten meer uit en hoorden we zeggen dat er sprake van was dat er niet meer gevist zou mogen wor den. Maar de vissers zelf hoef den dat'blijkbaar niet te we ten. We hebben nooit wat ge hoord, ze dachten zeker: stik de moord maar. In 1976 en tot na het hoogseizoen van 1977 hebben ze niets van zich laten horen en ook geen verbodsborden geplaatst ofzo. Een heleboel toeristen en ook veel Duitsers hebben ze er nog laten vissen, en toen die weg waren begon ineens de klop jacht op ons. Wij hadden een gewoonterecht dat ons hier mee wordt afgenomen. Er is inmiddels een actie op gang gekomen voor het behoud van dit viswater waar ook de bur gemeester achter staat. Want zo gaat een uniek vissportge- beuren verloren". De heer P. van Staatsbosbeheer: "Het gebied is eigendom vam de Staat, tot voor 1 januari 1976 was het in beheer bij de Dienst Domeinen en werd het door de Leidse Waterleiding gebruikt. Op 1 januari 1976 is het overgegaan naar het mi nisterie van Landbouw en heeft Staatsbosbeheer het on der beheer gekregen. Het ern aast liggende duingebied van de gemeente Wassenaar werd al door ons beheerd en wat nu gebeurd is is niets anders dan de regels die voor dat duinge bied al golden ook voor dit ge bied dat in de gemeente Kat wijk valt, toe te passsen. Die regels houden in dat de grond van de Staat voor iedereen toegankelijk is, voor zover het de wegen en paden betreft. Er zijn dus ook geen duinkaar ten nodig. Maar voor het ge bied buiten de wegen en pa den geldt dat het niet betreden mag worden. We beheren het als een natuurgebied. Daarin is wel plaats voor recreatie, maar alleen voor zover die de natuurlijke waarde van het gebied niet aantast. We zijn van mening dat de sportvis- serij dat wel doet, en zijn dan op dit moment ook niet van plan vergunningen uit te ge- De officier van justitie was evenals de kantonrechter van mening dat de heer P. wel in overtreding was en dat hij dat had kunnen weten ook, want er was eerst een keer gewaar schuwd voordat er proces verbaal werd opgemaakt. Wat jarenlang is toegestaan en waardoor een gewoonte recht kon ontstaan was fot- meel fout, aldus de qfficier van justitie die een boete van tien gulden eiste. Rechter Van Dijke, die begreep dat het voor P. een principiële kwestie is, zag ook geen an dere uitweg dan een boete op leggen. "Ik geloof dat u het principieel moet verliezen. Ik vertrouw er op dat u niet meer daar zult gaan vissen en vindt de normale boete in dit 'geval niet nodig. Daarom zal ik de boete laag en geheel voorwaardelijk houden. Tien gulden, voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar." Sportvisser P.: "Is dat uw uit spraak? Ja? Nou er ligt een snoek van een meter in dat water, die ga ik er wel gelijk morgen proberen uit te vis sen." Absoluut ontstemd ver liet hij de zaal, met de man van Staatsbosbeheer op zijn hielen. Vanuit de zittingszaal was nog geruime tijd een heftige woordenwisseling op de gang te horen. LEIDEN/DEN HAAG - De leden van de vaste commissie van advies en bijstand voor sociale aangelegenheden toonden zich gistermiddag in eerste instantie positief ten opzichte van het voorontwerp van de provinciale werk groep woonwagenbeleid, dat vorige week werd gepu- Hem werd toegezegd dat het in de bliceerd. In dit voorontwerp krijgen de diverse gemeen ten in Zuid-Holland een aantal standplaatsen voor woon wagens toegewezen. Ondanks de positieve geluiden we zen enige sprekers ook op negatieve aspecten, met name op de bijzonder trage gang van de gehele woonwagenpro cedure. "Het loopt allemaal zo moeilijk, wat Ook de heer Tilanus stipte het lang gere overheden niet mee willen werken. Het ontwerp van de werkgroep gaat uit van een reali sering van hun plannen voor 1985. de samenwerking tussen de pro vincie en CRM op dit gebied be treft. Als er plannen gemaakt zijn in de diverse regio's waarmee de diverse gemeentebesturen in stemmen, presteert CRM het al tijd weer met nieuwe plannen te komen, die alles omver werpen. Het is daarom tot nu toe alleen bij verhalen gebleven. Ik hoop dat we met dit ontwerp nu eindelijk eens tot daden komen", aldus het "Het is me ook niet helemaal commissielid Zwinkels. duidelijk hoe het na 1985 verder Afluisterzaak aangepakt BONN (AFP)-De Westduitse rege- deelstaat Beieren verzocht een ring heeft besloten een onafhan- vertegenwoordiger in de com- kelijke commissie te vórmen die missie van onderzoek te benoe- een onderzoek moet instellen men. naar de afluisterzaak waarvan Franz Josef Strauss, de leider van de Beierse CSU, in 1976 het slach toffer zou zijn geworden. In 1976 zou een telefoongesprek over door de Amerikaanse Lock- heedfabrieken betaalde steek penningen tussen Strauss en een redacteur van het CSU-weekblad "Bayern-Kurier" zijn aige- luisterd. moet. Hoe kunnen we de ge meenten in de toekomst blijven beïnvloeden en zonodig dwingen woonwagenbewoners op te ne men?", vroeg Tilanus zich af. d toegezegd dat het in bedoeling van de werkgroep ligt om anderhalf jaar nadat het ont werp rechtsgeldigheid gekregen heeft al met een bijstelling te ko men die iets verder in de toe komst kijkt. Tilanus vond het verder nog jammer dat nauw elijks wezenlijk over de integratie van de woonwagenbewoners ge sproken wordt in het ontwerp. Hij sprak daarop van een verder gaand onderzoek dan tot dus verre is geweest. vincie moet ingrijpen als de la- Mevrouw Hartveld baarde het z tering van het overleg met de HSV Club '77 viste de vierde wed- woonwagenbewoners. "De vraag bij u of er nu eindelijk iets gebeuren zal blijven Ik denk dat wij met dit plan en de nodige politieke wil in staat zijn in 1985 de voorgeschreven standplaat sen te verkrijgen", aldus Van Eijk. strijd in het Korte Vlietkanaal. De vangst was slecht. De uitslag is: 1. R. de Bezemer 2510 (27), 2. W. Moenen 2400 (25), 3. H. van der Laan 2080 (24), 4. H. Moenen 1910 (22), 5. H. Schouten 1830 (24), 6.1. Mazurel 1680 (21), 7. B. Ruis 1610 (18), 8. G. van der Laan 1350 (14). LEIDEN-Brandweercommandant Broekman heeft zijn kennisma king met de verkeerscommissie gistermiddag moeten bekopen met een standje van wethouder Waal: hij was "buiten de orde" met een paai- aanmerkingen over slecht overleg. De brandweer was volgend de commandant met name niet betrokken geweest bij de maatregelen rond de Suma- trabrug. In de verkeerscommissie is de zame verloop van zaken aan. In het gehele ontwerp miste hij ver der nog een "soort van ter mijnstelling", wanneer de pro- De Westduitse regering heeft met nadruk verklaard dat geen enkele officiële inlichtingendienst in de Bondsrepubliek opdracht heeft gehad gesprekken af te luisteren. Strauss liet het afgelopen week einde weten dat hij geen enkel vertrouwen heeft in een even tueel onderzoek naar de af luisterzaak door federale over heidsorganen. De regering in Bonn heeft de regering van de Geen kranten-actie LEIDEN - de stapel oude kranten, die er de oorzaak van was dat het afgelopen weekeinde brand ont stond in de Prinses Irene- school was niet zoals giste ren stond vermeld voor een oud-papieractie op school bestemd. Op de school was geen sprake van zo'n actie. Volgens buurtbewoners zouden kinderen wel onder het mom van een oud papier actie de kranten hebben meegekregen. gen dat woonwagens in dicht be volkte gebieden onevenredig veel ruimte gaan innemen. De heer Van der Eijk maakte nog enkele opmerkingen ter be scherming van de provinciale overheid. Hij schoof de verant woordelijkheid voor de trage gang van zaken naar de kant van CRM. "CRM heeft het moeilijk gemaakt. Eerst spraken ze over woonwa gens in grote eenheden, later moesten ze kleine eenheden vormen. Al dat heeft veel tijd in beslag genomen. Het heeft te lang geduurd, maar niet verwijtbaar lang", aldus Van der Eijk. Zoals al voorde bespreking van het agendapunt over het woonwa genplan de bedoeling was, werd het punt ter kennisgeving aange nomen en voorlopig gedepo neerd. Inhoudelijk zal de zaak doorgesproken worden binnen brandweer vertegenwoordigd. De brandweer is niet vertegen woordigd in de club die de ver keersmaatregelen voorbereidt. Volgens wethouder Waal gister middag was de brandweer wel geraadpleegd over alle aan de orde zijn veranderingen. Toen de commandant uitweidde over het slechte overleg hamerde Waal hem af met de opmerking dat hij buiten de orde was. Hij zei dat hij andere informatie had wat betreft het gewraakte overleg en wees de commandant nogal pinnig te recht: "U had zich tot het college dienen te wenden". Het abrupte optreden van de wethouder wekte wrevel en verbazing bij de leden van de verkeerscommissie. Desgevraagd verklaarde wethou der Waal achteraf dat hij terecht- wijziging niet zo fel bedoeld had als blijkbaar was aangekomen: "Ik wilde alleen de goede proce dure aangeven." de de i ties van onder andere de gemeen ten binnen zijn. Volgens de heer Van Eijk, secreta ris van de commissie, heeft het verschuiven van de verantwoor delijkheid van het rijk naar de provincie "gevoelens van verbit tering en frustraties opgewekt". 'Het beleid is voortgesukkeld, STUTTGART (DPA/UPI) - Irmgard Möller, die in West-Duitsland is veroor deeld wegens terroristi sche activiteiten, heeft gis teren voor een parlemen taire commissie van on derzoek verklaard te wij- felen aan het verhaal van de Westduitse autoriteiten 'dat drie leiders van de Baader-Meinhof groep zelfmoord hebben ge pleegd in de gevangenis. Volgens Möller hadden de drie leiders, Andreas Baader, Jan- Carl Raspe en Gudrun Ensslin, geen wapens. Möller werd op de zelfde ochtend dat Baader cs. dood werden aangetroffen in hun cel in de gevangenis van Stutt- gart-Stammheim, bewusteloos gevonden in haar cel. Zij had op diverse plaatsen steekwonden. de werkgroep heeft het Gisteren verklaarde zij dat de drie overleg weer op gang geholpen Van Eijk was het in zijn repliek op vragen van de commissiele den eens met Tilanus over verbe- dode gevangenen nooit het plan hadden geopperd zich van het le ven te beroven. Evenmin hadden zij een radioverbinding met el kaar gehad, zoals in het officiële rapport over het onderzoek naar de dood van het drietal staat ver meld. De Westduitse procureur-generaal Kurt Rebman had vorige week tegen de commissie gezegd dat de pistolen waarmee Baader en Raspe zijn gedood, naar binnen zijn gesmokkeld door hun ad vocaten. Drie rechercheurs vertelden giste ren voor de commissie aan deze lezing te twijfelen. Volgens hun hebben de advocaten regelmatig al het materiaal dat zij bij bin nenkomst in de gevangenis bij zich hadden, door de politie laten onderzoeken. Ook werden de ak tetassen van de juristen met een metaaldetector onderzocht, al dus de rechercheurs. Rebman had juist gezegd dat de advocaten hun aktetassen niet hadden hoe ven afgeven. Pohle Onder scherpe veiligheidsmaa tregelen is gisteren in München het proces tegen de voormalige wapenleverancier van de Baader-Meinhof-groep, Rolf Pohle begonnen. De 36-jarige Pohle moet zich verantwoorden voor gemeenschappelijke afper sing door ontvoering in verband met de ontvoering van de West- berlijnse CDU-politicus Peter Lorenz in maart 1975. Pohle werd al gelijk bij het begin van de zitting uit de rechtszaal verwijderd "wegens wanordelijk gedrag". De voormalige rech tenstudent moet al een straf van zes jaar uitzitten. In maart 1975 werd hij samen met vier andere gevangenen uitgewisseld tegen Peter Lorenz. Zij vlogen naar Zuid-Jemen, met een bedrag van 120.000 gulden op zak. De actie was op touw gezet door de "Be weging van de tweede juni". Bij het betreden van de rechtszaal droeg Pohle een papieren masker voor het gezicht en balde zijn vuist. Toen de voorzitter van de rechtbank de zitting opende, schreeuwde de verdachte, ge steund door enkele toeschou wers: "Mensenrechten voor alle gevangenen, hier en overal. Te gen het uitzitten van straf. Tegen folter en moord", moord" werd de zitting verdaagd tot don derdag. Dansconcours DEN HAAG - De Nederlandse Volksdansvereniging (NEVO) heeft een concours Nederlandse dans georganiseerd. Het wordt half april gehouden. Choreogra fen krijgen zo de gelegenheid nieuwe Nederlandse dansen te presenteren. Alle choreografieën worden bekeken op hun bruikbare elementen voor een nieuw Nederlands volksdansre- pertoire. De choreografiën worden beoorde eld door een jury die wordt sa mengesteld uit de (volks)dans- en theaterwereld. Een aantal van de beste werken wordt gehonoreerd met een geldprijs. De NEVO wil zo een eerste aanzet geven tot het ontwikkelen van een nieuw Ne derlands volksdansrepertoire. In kringen van de volksdansers hoort men maar al te vaak, dat de Nederlandse dansen wel leuk zijn om een keertje te doen. Duidelijk wordt voorkeur gegeven aan dansen uit de Balkanlanden en Israël, aldus de NEVO, die ook de beoefening van de (eigentijdse) nationale en internationale volksdans aangepast aan de be hoefte van de beoefenaars, wil stimuleren.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12