Fotografie blijft populaire hobby Reddingsvlotten terug Vlekken in het wo len tapijt Acht van de tien poetsen tanden Grote verschillen in stroomverbruik 2-deurs koelkasten Gouden tram Een onderdeel te vast gemonteerd Flitser heeft geen invloed op horloge MAANDAG 16 JANUARI 1978 EXTRA PAGINA 9 Op elke 100 gezinnen in ons land zijn 95 foto camera's aanwezig. Dit is gebleken uit een onderzoek dat het NIPO instelde in opdracht van de Stichting Amateurfotografie. Fotog rafie blijkt een nog steeds toenemende vorm van vrijetijds besteding te zijn wantin 1974 bedroeg het aantal fototoestellen per 100 gezinnen 87 en in 1970 was er in 80 van de 100 gezinnen een toestel aanwezig. In aantallen is dat een groei van bijna 3 miljoen toestellen in 1970 naar aanzienlijk meer dan 4 miljoen fotoapparaten in 1977. Ook het aantal gezinnen dat meer dan één toestel in gebruik heeft stijgt nog steeds. Van 65 procent in 1970 naar 72 procent nu. Gebruikt of niet? Nu betekent een fototoestel in huis hebben, niet altijd dat het ook gebruikt wordt, al neemt het aan tal bezitters dat een camera een jaar lang niet gebruikt heeft af. Uit de NIPO-cijfers blijkt dan dat in 1970 in twaalf maanden tijd 70 van de 100 bezitters hun toestel wel hadden gebruikt en 30 pro cent dus niet. In 1974 was het per centage wel gebruikers al opge lopen tot 81 en 19 van de 100 be zitters hadden hun toestel niet aangeraakt. In 1977 verklaarden 84 van elke 100 camerabezitters dat ze wel hadden gefotografeerd en het percentage niet gebruikers slonk tot 16. Wie fotografeert? Wie gebruiken die camera's dan wel? Ook dat ging het NIPO na. De 3.6 miljoen aktieve camerabe zitters zijn 1.6 miljoen mannen (vaders), 1.4 miljoen moeders en 0.6 miljoen zoons of dochters. De cassettecamera is nog steeds populair met een aandeel van 1.6 miljoen, direct gevolgd door 1.5 miljoen kleinbeeldcamera's en 0.5 miljoen wordt ingenomen door allerlei andere toestellen zoals boxjes, balgcamera's en di- rect-klaarcamera's. Kleinbeeld Opvallend is het sterk toegenomen gebruik van de kleinbeeldcamera door de vrouw. In 1974 was dat aandeel 24 procent, nu steeg het al tot 32 procent. Er worden jaarlijks indruk wekkend veel opnamen gemaakt in ons land. In 1977 waren dat er 306 miljoen, een stijging ten op De cassettecamera is nog steeds populair met een aandeel van 1.6 miljoen. Ook voor de piepkleine poc- kettoestellen - zoals hier de Fujica 450 met ingebouwde elektronen flitser - is veel belangstelling. Vooral en de jeugd gebruiken die toestellen graag omdat ze zo licht en probleemloos zijn. zichte van 1974 van ongeveer 14 procent. Van al die opnamen ging het om 170 miljoen kleurenfoto's (afdrukjes jop papier) en dat is 56 procent, en om 72 miljoen kleurendia's (24 procent) en om 64 miljoen zwart-witafdrukken (20 procent). Overigens blijkt 37 procent van alle camerabezitters het hele jaar door evenveel te fotograferen, 56 procent doet dat alleen in de zo mer, 8 procent in de lente, 5 pro cent in de herfst en 6 procent in de winter. Ruim 8 van de 10 Nederlanders ge bruiken regelmatig tandpasta, voornamelijk 's avonds voor het naar bed gaan. Van jonge mensen tot dertig jaar gebruikt zelfs 95 procent tandpasta. Van de ouderen - 65 jaar en ouder - gebruikt 70 procent tandpasta, maar daar staat tegenover dat die groep tot de grote gebitsreini- gingsverbruikers behoort. Dit alles blijkt uit een rapport van Marketing Europe gepubliceerd in het Detailhandelsbulletin. Het verbruik van mondwaters en sprays is maar bescheiden. On geveer 12 procent van de Neder landers gebruikt deze artikelen. Er wordt niet verwacht dat dit verbruik zal toenemen. Het belangrijkste tandpastamerk hier is Prodent met een mark taandeel van 45 procent, gevolgd door MacLeans met 15 procent. Colgate met 9 procent en Signal met een aandeel van 6 procent. Het restant wordt ingenomen door allerlei andere merken. Naambiljet moet op uw bagage Jaarlijks komt één procent van alle vliegtuigbagage op een ver keerde plaats terecht. Het meeste hiervan wordt binnen 24 uur te ruggevonden, maar het geeft toch veel gezoek en het is vooral voor de reizigers erg vervelend. De internationale vereniging voor luchttransport (IATA) heeft nu verplicht gesteld dat iedere pas sagier een naambiljet op z'n ba gage plakt. De luchtvaartmaat schappijen en reisorganisaties verstrekten die stickers al lange tijd. maar sommige mensen ge bruiken ze niet. Dat mag sinds 1 november niet meer. De passagiers moeten er zelf voor zorgen dat hun koffers en tassen voorzien"'zijn van een naambiljet of label. vlekkentabel Vlek lauw of warm w£ eventueel met et zeepwasmiddel melk én koffieroom rode wijn etc. vethoudende spijzen In Zürich hebben ze 'n oude tramt van 1928 weer rijklaar gemaakt en hem helemaal goud geverfd. Er worden nu stadsrondritten mee gemaakt, die ongeveer een uur du ren. Maar alleen op woensdagen, vrijdagen en zondagen, en niet in de winter. Ze noemen de tiam "Gold- timer". ckcnm.'itoriiücn vulpcninkt Amateurschilders kunnen in het Zuidengelse plaatsje St. Ivens (Cornwall) teken- en schilder cursussen volgen. Deze worden het hele jaar gegeven in ateliers in dit Britse schildersoord. Er zijn appartementen te huur. Voor maaltijden moet men zelf zorgen. Inlichtingen bij het Britse Ver keersbureau, Leidseplein 5, Am sterdam. sing opnemen met behulp van een warm strijkijzer (nylonstand) en vloeipapier opnemen met behulp van een lauw strijkijzer (stand wol) en vloeipapier In het februari-nummer van de Wa terkampioen zal een vergelijkend onderzoek van zelfo^blazende reddingsvlotten bestemd voor de pleziervaart worden gepu bliceerd. Dat onderzoek wordt uitgevoerd door de afdeling kon- sumentenbelangen van de ANWB. Vooruitlopend op de pu blicatie van dat onderzoek waar schuwt de ANWB in het decem- ber-januari-nummer van de Wa terkampioen alvast voor een aan tal ondeugdelijke en gevaarlijke Besto-reddingsvlotten. Tijdens de proeven bleek namelijk DEN HAAG -Tweedcurs koelkasten met aparte koel- en vriesruimte verschillen aanzienlijk in stroomverbruik. Goedkope combikas- ten verbruiken tot twee keer zoveel electriciteit als duurdere. Per jaar kost een stroorriverslindende kast 88 gulden meer aan elec triciteit dan een zuinige. Dit concludeert de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek na een onderzoek onder met vier sterren getooide tweedeurs koelkasten. Acht van de veertien onderzochte combikasten vriezen en koelen goed, zo bleek. In de aparte viesruimte van alle kasten kan voedsel worden ingevroren. Wel hebben de kasten volgens de stichting VWO ene liters minder inhoud dan door de fabrikanten wordt opgegeven. De bijgeleverde gebruiksaanwijzingen voor hel invriezen zijn mees tal volstrekt onvoldoende, aldus de stichting. Slechts volgens haar eigen invriesmethode kon voldoende voedsel op de juiste manier worden ingevroren. Aan het bedieningsgemak van de kasten schort volgens de stichting VWO het een en ander, evenals aan het schoonmaakgemak. Ook over de geluidshinder die de combikas- ten produceren is de stichting niet te spreken. Aiie onderzochte kasten maken lawaai. Hoewel twee kasten van dezelfde fabrikant wel in geluidssterkte kunnen verschillen. een vlot van het fabrikaat Bcsto niet te functioneren. De contai ner waarin het vlot was opgebor gen sprong, ondanks herhaalde lijk rukken, niet open. Zo'n weigering is natuurlijk levensge vaarlijk als je zo'n vlot in een noodgeval nodig hebt. Te vast De fabrikant, ingelicht door de ANWB, deed zelf een onderzoek en toen bleek de weigering geen op zichzelf staand geval te zijn. Een onderdeel bleek bij de mon tage te vast te worden aange draaid. Controle In de lopende produktie is dat euvel verholpen, maar alle reeds verkochte vlotten moeten ook worden gecontroleerd. Dat wil zeggen de 4-, 5-, 6-, en 8- persoonsvlotten met een van de volgende serienummers: 4-per- soonsvlotten nr 401 tot en met 496, de 5-persoonsuitvoering nr. 501 tot en met 599: de 6-per- soonsvlotten 601 tot en met 680 en van de 8-persoonsvlotten de serienummers 801 tot en met 828 en de nummers 5100 tot en met 5527. Melden De nummers kunt u vinden op het valies of de container en ook op het bij het vlot behorende groene certificaat. Bezitters van een Besto-vlot met een van die nummers moeten zich melden bij Van de Beid Van der Stouwe b.v.,Zomerdijk 4 in Zwartsluis. Telef-05208-1721 Een fotoflitsapparaat heeft geen enkele invloed op elek tronische digitale horloges, dat zijn horloges zonder wij zers die de tijd aangeven als bij voorbeeld: 13.02, en die op een batterijtje-werken. Een Deense wetenschapsman had vastgesteld dat zijn pols horloge niet meer gelijk liep, nadat hij het in z'n laborato rium had gedragen tijdens foto-opnamen. Siemens twijfelde daaraan en ging het onderzoeken. Het in terieur van de horloges (zon der het huis dus) werden blootgesteld aan flitslicht. Geen van de onderzochte elek tronische uurwerken werd beïnvloed door dat- geflits; ze bleven gelijklopen. Zeven van de tien consumenten kopen hun tandverzorgingspro- dukten in de levensmiddelenzaken Vrijwel alle jongeren gebruiken tandpasta. Wollen vloerbedekking pluist de eerste tijd sterk, toch kan deze vloerbedekking evenals Synthe tisch tapijt direct na het leggen worden gestofzuigd. Het is na melijk voor een tapijt schade lijker, vuil, zoals zand en derge lijke, te laten zitten dan de plui zen op te zuigen. Dat staat te lezen in de Bouwcentrumbrochure „Vezelige vloerbedekkingen". Het verwijderen van vlekken kan, volgens de brochure, in tapijten rampzalig zijn als men niet zo snel mogelijk na het ongelukje de vlek te lijf gaat. Zo doen Doe het zo: De vaste substantie zo goed en kwaad als het gaat van het tapijt afscheppen. De vloeistof direct betten met ongekleurd" of wit vloeipapier, totdat het papier geen vocht meer opneemt. Eventueel gebruik maken van een droogschuim. Niet gaan wrijven, dat kan uw ta pijt ter plaatse een ander aanzien geven. Dus daarom deppen. De vlek altijd van buiten naar binnen behandelen, om hem niet groter te maken. Maak het tapijt niet te nat, anders ontstaan witte kringen. Loop niet op de vochtige plek, eerst goed laten drogen om op nieuw vuil worden, pletten en vervilten van de vezel te voorko- Vlekkenmiddel Blijven er toch nog vlekken, dan kan men de bijgaande vlek kentabel nog raadplegen. Be denk echter wel dat een ontvlek- kingsmiddel de vlek kan weg werken, maar ook de kleur van het tapijt. Probeer daarom op een onzichtbaar stukje hoe het tapijt op het middel reageert. Het Bouwcentrum wijst er op dat door het gebruiken van een ta pijtshampoo het tapijt soms nog sneller vuil wordt. Gaat u sham- poneren kies dan een zoge naamde uitkristalliserende shampoo. Na het drogen vormt deze soort een op te zuigen poeder op het tapijt. Ook de „deep-steam"-methode, waarbij warm water en een reini gingsmiddel wordt gebruikt dat gelijk weer wordt opgezogen, voldoet goed. Maar deze methode kunt u het beste door een gespe cialiseerd bedrijf laten uitvoeren. Brochure te koop Wie overigens veel meer over wol len of kunststoffen en andere ve zelige vloerbedekkingen wil we ten kan de brochure kopen of be stellen. Afhalen kan bij het Bouwcentrum, Weena 700 in Rotterdam, Ontvangen per post kan ook. Dan stort u op gironummer: 35 76 96 van het Bouwcentrum 5 gulden plus 1,70 portokosten. Op de gi rokaart vermelden: „Vezelige vloerbedekkingen". Passagiers die reizen via de Lon- dense luchthaven Heathrow kunnen nu direct per onder grondse naar het hart van de Britse hoofdstad. Van Heatrow naar hartje van Londen pence, naar Hyde Park Corner duurt de rit 37 minuten en de prijs bedraagt 80 pence. Een ritje luchthaven-Piccadilly Circus kost u 80 pence en die rit duurt 40 minuten. Voor 90 pence rijdt u naar King's Cross in 47 minuten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9