Weemhoff jichtpmitje iii slechte wedstrijd Amstelveen - Leiden Herman Filippo verbetert record trekken Foreholte zorgt tegen Sittardia bijna voor sensationele uitslag MAANDAG 16 JANUARI 1978 SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De vier overgangsklassers hebben in de micro-competitie de punten keurig verdeeld. Waren vorige keer De Danaïden en De Algemene de winnaars, ditmaal waren de rollen en resultaten omgekeerd, wat me teen voor eerst genoemde ploegen degradatieplaatsen heeft opgeleverd. De opmars van Zuiderkwartier is spectaculair. Van de overige Leidse teams was de puntenoogst bedroevend. Slechts Fiks en Top vergaarden resp. twee en één punt (en). De nederlagen van Crescendo en Ons Eiland waren verrassend, de gestaakte wedstrijd van KNS viel ook op. De Danaïden - Zuiderkwartier £-10 (5-6) Spanning vrijwel de gehele wedstrijd, met gelijke kansen en gemiste straf- worpen over en weer. Het was verba zend, dat Zuiderkwartier in de zin derende slotfase toch al een volle winst binnenhaalde, want nadat Zuiderk wartier al een 8-6 voorsprong ver speeld had, kreeg Dirk Derksen in de laatste 5 minuten tot tweemaal toe de gelegenheid vanaf de strafworpstip de strijd te beslissen, maar beide malen faalde de anders zo trefzekere speler. Uiteindelijk maakte Ineke de Hertog, die in die periode als enige nog in staat was gevaar te stichten 8-9, maar nog was Zuiderkwartier niet zeker van winst, want in diezelfde minuut brak Henny Devilee knap door. De afwerking was evenwel zwak. Het spelen op balbezit deed De Danaïden terecht overgaan tot het nemen van ri sico en dat liep, zoals vrijwel altijd in dergelijke situaties, voor de risicone- mende partij verkeerd af. Els Lardee profiteerde koelbloedig. Bij de Danaï den ontbraken Aad v Nierop (te hoge bloeddruk) en Pieter Koornneef en bij Zuiderkwartier Jimmy v. Daim. SCOREVERLOOP: 1-0 Christiaanse; 1-1 De Groot; 2-1 Yvon Kamerking; 2-2 De Wit; 3-2 Christiaanse; 3-3 De Groot; 4-3 Schrama; 4-4 de Kreek; 4-5 De Groot; 5-5 Christiaanse; 5-6 De Wit; RUST 6-6 Schrama; 6-7 Ineke de Her tog; 6-8 De Groot; 7-8 Schrama; 8-8 Nap; 8-9 Ineke de Hertog; 8-10 Els Lardee. De Algemene - Fides Pacta 6-8 (2-5) Ook Fides Pacta kreeg zijn revanche en ook bij dit duel was er sprake van een zeer spannende slotfase. Een vreemde wedstrijd in feite, want terwijl De Al gemene zich schitterende kansen creeerde (Wim van Iterson en Ruud van Vliet) en Ruud van Vliet van af stand uiteindelijk toch 1-0 zou inschie ten, bracht de vakwisseling na 1-1 Fi des Pacta plotseling het meeste voor deel. Binnen twee minuten was het 1-3 door Onderwater en Diet Rijsbergen en de klap kwam voor De Algemene nog harder aan, toen Hen Brakel tweemaal van afstand succes had om vervolgens door Wim van Vliet volledig aan ban den te worden gelegd. Rond de rust was De Algemene door het uitvallen van topscorer Ruud van Vliet (verloor een contactlens) in aanvallend opzicht Hink in het nadeel. Invaller Aad Rusman bedwong Onderwater evenwel knap, waardoor het voor Fi des Pacta moeilijker werd dan de grote voorsprong aanvankelijk deed ver moeden. Het werd zelfs 4-5 en vanaf dat moment kreeg De Algemene een overwicht, maar faalde in de afwer king. Te lang bleef de gelijkmaker uit, hoewel Fides Pacta tegen het einde van de wedstrijd ver terugviel. Slechts het spelen op balbezit rechtvaar digde de overwinning (voor de periode na rust althans), want dat gebeurde zonder meer knap. Met een afstand schot van Henny Waasdorp was De Al gemene nog het dichtst bij de gelijk maker, waarna Joke Noordervliet be heerst Fides Pacta bij de eerste vier op de ranglijst schoot. SCOREVERLOOP: 1-0 Ruud v Vliet; 1-1 Pikaar; 1-2 Onderwater; 1-3 Diet Rijs bergen; 1^1 en 1-5 Brakel; 2-5 Wim van Yvon Kamerling scoort voor De Danaïden Vliet; RUST3-5 Wim v Vliet; 4-5 v Iter son; 4-6 Yvonne Neuteboom; 5-6 Wim v Vliet; 5-7 Onderwater; 6-7 Henny Waasdorp; 6-8 Joke Noordervliet. TOP-VEO 9-9 (3-4) TOP blijft alleen nog maar gelijke spelen te halen. Of het nu tegen één van de onderste achttallen is, (Kinderdijk, Swift) of tegen een titel kandidaat zoals het Voorburgse VEO, dat met 0-2 een goede basis voor een voortdurende voorsprong gelegd had. Tot halverwege de tweede helft bleef die voorsprong met wisselende marges in tact (3-6), maar TOP kwam sterk te rug (6-6). Kwam nog wel een keer ach ter (6-7), maar was daarna tweemaal dicht bij de volle winst: 8-7 en 9-8. De gelijkmaker viel in de laatste secon den. Doelpunten: Dirk Meyer (4), Wijnand v Vliet (3), Wilma Kuhn., Ilse Wes terbeek. Pemix-VES 8-9 (4-3) Geen herhaling van de vorige wedstrijd tussen deze teams, toen VES als enige tot nu toe een nederlaag tegen Pernix leed. Per- nix begon zo sterk, dat al na 4 minuten een imposante voorsprong was opge bouwd: 3-0. De voortzetting was min der spectaculair. Halverwege was de voorsprong er nog wel, maar dat ene punt was te weinig om VES uit de wedstrijd te spelen. Dat bleek erna (4-6), toen Pernix via 5-6 en 6-9 de schade en de achtste nederlaag tot het kleinst mogelijke verschil be perkte. De Bermen - Crescendo 10-7 (4-4). Kop loper Crescendo leed zijn tweede ne derlaag na een wisselvallige wedstrijd tegen De Bermen, dat sterk startte: 3-0. De familie Kok (Louis, Leny en Lies- beth) werkte dit verschil weg, terwijl Joke Geyser zelfs 3-4 op het scorebord liet zetten. Na rust leek Crescendo weer op de goede weg (5-7), maar de ommekeer kwam snel. Ds slotfase was geheel voor de thuisclub, die met 10-7 een knappe zege behaalde. Ons Eiland - De Overkanters 7-11 (3-6) Even verrassend was een dag eerder het verlies van Ons Eiland, dat nu de titelkansen aanzienlijk zag verminde ren. De nederlaag was zonder meer te recht, want de Leidse ploeg speelde na de vlotte 0-4 (11 min.) zo zwak verder. dat de Rotterdamse ploeg een eigen lijke simpele overwinning kon beha len. Juliana - KNS 14-13 (8-8) Zeldzame tafe relen bij dit duel, waarbij het puntloze KNS opnieuw verloor, al was de ploeg erg dichtbij de eerste winst. Het doelpuntrijke duel werd een kwartier voor tijd gestaakt, nadat de arbiter een goal van Juliana bleek te hebben ge constateerd, m^ar in die mening alleen stond. Grote opwinding, toen KNS-coach Wim Brakel de zaal moest verlaten nadat hij in overleg met de tegenpartij en derden de leidsman van zijn gezichtsbedrog trachtte te overtuigen, wat niet lukte. Omdat Brakel uiteraard de zaal niet verliet, hield de goede man er maar mee op. KNS schoot er trouwens niets mee op. Bolnes-Fluks 9-6 (4-5) Koploper Fluks leed een verrassende nederlaag bij het lager geklasseerde Bolnes, dat goed profiteerde van de. overigens onno dige, fouten die Fluks maakte. Fluks was qua spelopbouw beslist beter, maar was niet geconcentreerd genoeg. AMSTELVEEN - Slechts twee betalende toeschouwers telde de penningmeester van basketbalvereniging Am stelveen woensdag bij de eredivisie wedstrijd tegen Rotterdam-Zuid. Een schril contrast met vorig seizoen toen wekelijks drommen mensen de Bankrashal bin nenstroomden om landskampioen Kinzo te bejubelen. Zaterdag kon men in Amstelveen weer even glimlachen want de komst van Parker Leiden dat i twee bussen met supporters meenam, betekende direct een "recordrecette". Naast de acht eigen aanhangers had Am stelveen nog eens een kleine 200 gasten binnen de muren en dat stemde tot vreugde. En daarmee is eigenlijk ook het enige vreugdevolle over de ont moeting tussen hekkesluiter Amstelveen en de Leidse bas- ketbalploeg gezegd. Leiden won, dat wel en zonder dat het veei moeite hoefde te doen. De mee gekomen supporters waren ech ter ontevreden, want aan de al gemene verwachting dat Am stelveen met een monsterzege (en liefst een monsterscore van Art hur Collins) van het veld gebla zen zou worden werd niet (vol doende) voldaan. Arthur Collins scoorde 32 punten, Leiden won met 113-82. En dat was niet ge noeg. Coach Henny Blom dacht daar duidelijk anders over. Hij liet de licht geblesseerde Sid Bruinsma de hele wedstrijd aan de kant, terwijl Roy Leysner niet eens op het wedstnjdformulier werd ge noteerd. Leysner heeft nog steeds last van zijn knie, die hij verdraaide tij dens het Haarlemse Nieuwjaarstoernooi. Marcel Rijsbergen nam zijn plaats nu in. Wel van de partij was Wim Weem hoff, die eindelijk weer eens rus tig kon aanleggen voor een schot. De Rotterdammer deed dat met succes: 20 punten. Leiden was op alle fronten supe rieur, maar dat kon ook moeilijk anders tegen de leeggeplukte ti telhouder. Alleen Hans van Sta veren en tweede coach Roel Tuinstra zijn nog over van het sterrenteam van de vorige jaren. De vernederlandste Amerikaan Tim Parker probeert samen met de uit Haarlem overgekomen Cees Amama de zaak nog een beetje bij elkaar te houden, zon der veel succes. Leiden kon iede reen inzetten terwijl het verschil sieeas groter werd. jbij rust leid den de mannen van Blom met 35-62. In de tweede helft-deed Leiden het wat rustiger aan, de wedstrijd zakte ook naar een bedenkelijk peil omdat niemand meer gemo tiveerd was. Het eindsignaal kwam bij 82-113. Veel meer opwinding en spanning was er op andere plaatsen. In Groningen pakte Buitoni na ver lenging de winst tegen Donar, 81-83 (73-73). Een Haarlemse ploeg notabene zonder Rob Vis ser, die deze week spoorslangs naar Amerika vertrok. De Groningse coach Parks wis selde zoveel, dat hij op het laatst geen goed vijftal meer bij élkaar kon brengen. B/Haarlem profi teerde hiervan in de laatste tien minuten van de wedstrijd. In de laatste seconde scoorde Croft trouwens nog voor de thuisclub, maar de zoemer voor het einde was al gegaan. Deze derde thuis-nederlaag van Donar betekent voor Leiden dat het weer samen met de noord elijke formatie op de tweede plaats terecht is gekomen. DL Amsterdam bewees in Delft nog steeds aanspraak te maken op de titel "stuntteam". Twee minuten voor tijd leidden de Am sterdammers tegen Punch met 72-82, tien seconden voor het eindsignaal bracht Jackson zijn ploeg op 81-81 maar Amsterdam hield stand. Spektakel was er tenslotte ook in Rotterdam waar de plaatselijke favorieten met veel vertoon van macht van het duo Washington-Fritz (en goed spel van de junioren Van Solm en Verkerk) de baas bleef over streekgenoot Strijen: 118-107 (53-51). Strijen is aanstaande zaterdag en volgende week woensdag tegen stander van Leiden. In de tweede divisie leed Luba een verwachte nederlaag tegen lijs taanvoerder Juventus. Na zeven minuten was de stand 17-2 en wa ren de Leidcnaars kansloos. Een press voorkwam dat de Schie dammers veraer uimepen loz-io; maar bij rust was er duidelijk ver schil: 46-22. Juventus bleef het spel dicteren. Ook een free-lance spelende Eric Ross (21 punten) kon geen uitkomst bren gen. Eindstad 86-60. Bij de regionale jeugd haalde Leiderdorp een geweldige krachttoer uit door het als tweede geplaatste DAS na een 32-46 ruststand te verslaan met 96-80. Daarmee is de weg naar de tweede plaats voor Leiderdorp weer helemaal open. Gang makers waren Joost Cornelissens (37), Arno Filippo (30) en Ton Paulides (41). P/Leiden zorgde eveneens voor een verrassing door met 75-65 te winnen van Rowic. Luba verloor in de slot fase bijzonder ongelukkig van Red Stars: 63-66 (rust 36-24). ALKMAAR - Herman Filippo heeft zaterdag bij het beslissende duel om de gewestelijke titel tegen Alkmaar zijn eigen Nederlandse record trekken verbeterd. De Leidenaar verbeterde zijn record blessures te vermijden stelde Fi lippo zijn aanval dan ook maar uit tot de Nederlandse club kampioenschappen die op 11 maart in Nijmegen gehouden zullen worden. met twee kilogram en bracht het Niet alleen Filippo Herman Filippo verbeterde in Alkmaar zijn eigen nationale record. op 125 kilo. LKV De Spartaan won de belangrijke wedstrijd in Alkmaar met 862 kilo tegen 824 kilo en mag zich voor de negende maal kampioen van de westelijke afdeling noemen. Herman Filippo, die uiteraard dol blij was met de verbetering van het trek-record, slaagde overi gens maar ten dele. Hij was na melijk van plan om het stoot-re- cord, dat nog op naam staat van Smeekens, ook omver te kegelen, maar op het laatste moment zag hij toch maar af van een poging daartoe. Het plankier bleek na melijk dermate glad te zijn, dat een dergelijke onderneming een riskante zaak zou worden en om Alkmaar LEIDEN - De heren van Sano- cel/Saturnus hebben zich giste ren een uitstekende positie ver worven om een serieuze gooi naai het kampioenschap van de afde- lings tweede klasse te doen. In de Velo-hal te Wateringen werd de grote concurrent voor de titel, Velo, met 19-14 bedwongen. De gehele ploeg kan op een sterke wedstrijd terugzien, maar vooral de Joegoslavische doelverdedi- ger Serdo Verbanac, die hal verwege de eerste helft - stand 4-4 - de door bronchitis gekwelde Cor Bakker verving groeide uit tot de matchwinner met een serie spectaculaire reddingen, die het zelfvertrouwen van de toch goed Maar Sittardia, dat met de moed der bleef er in de slotfase van het duel weinig over van organisatie in de Wateringse defensie. Bij de rust leidde Sanocel/Saturnus met 8-7 na een achterstand van 5-7. De dames van Foreholte hadden bijna voor een sensationele ver rassing gezorgd door in Sittard de nog ongeslagen leidster van de regionale eerste klasse, Sittardia, te bedwingen. Met nog 11 minu ten speeltijd leidde Foreholte met 8-4. Voor deze voorsprong, die in die fase beslissend leek, te kenden Hannie Boskamp (2), Jet Verdegaal (3), Marjan Mens, Elly Hoek en Anke van der Nouland. gestarte Wateringse schutters duidelijk aantaste. Naast hem kwam ook Peter Waal wijk voor het voetlicht met 7 da verende lage kogels, waar de Velo- doelverdediger geen hand naar uitstak. Met die dreiging vanuit de tweede lijn en de drei ging van cirkelspeler Wolf Weber ïhoop aan een slotoffensief begon, wist zowaar de hopeloos lijkende achterstand om te bui gen: 12-11. Daarmee kreeg het, met uitzondering van de slotfase, steeds dominerende Foreholte bepaald te weinig. HVS liet zich in de regionale derde klasse niet verrassen door de re serves van Quintus, rust 7-5, eindstand 12-7. Lenie en Ank van der Bosch namen met respectievelijk 5 en 6 treffers het leeuwendeel van de produc tie voor hun rekening. Antionette Lexmond maakte het dozijn vol. In het Stompwijkse doel keepte Anja van Geilswijk een voortref felijke wedstrijd. Jong Ade bewees HVS een goede dienst door in dezelfde klasse Westlandia op 6-6, rust 4-2 voor Jong Ade, te houden. Daarmee raakte de concurrente van HVS zover achterop dat de Stomp wijkse ploeg zo langzamerhand wel aan een kampioensfeestje kan gaan denken. Loon naar werken voor trainer Jan Mac- kaay. Bij Jong Ade was Helma van der Geest met 4 treffers weer eens topscoorster. Northa kon de opgaande lijn van de afgelopen weken niet doortrek ken. Ondanks het goede keepen van Mieke van Duyvenvoorde, die drie strafworpen stopte, bleef UVG in Schiedam met 11-7, rust 7-3, in de meerderheid. Voor Northa scoorden Ineke Streng en Lydy Vink, (beiden tweemaal), Thea Terheide, Hilde van der Berg en Mary van der Berg. In de afdelings eerste klasse dames was MMO met 13-8, rust 6-6, duidelijk sterker dan CWP. De heren van MMO bleven eveneens aan de goede kant van de score. Zij behielden hun leiderspositie in de afdelings derde klasse door na hard werken het verzet van de reserves van Sanocel Saturnus met 14-11 te breken. Gerard Elsgeest scoorde voor MMO zevenmaal, Hans Hekese voor Sanocel Saturnus vijfmaal. De dames van NIO konden tegen Athene 3 geen zege behalen, 10- 10, terwijl de heren van HVV'70 in de afdelings eerste klasse to taal geen moeite hadden met Wings 2 27-9. op record-jacht, ook routinier Dirk van 't Riet greep deze wed strijd aan om zijn naam op de lijsten te doen bijschrijven. Voor hem lag het allemaal wat gemak kelijker, want in de pas door de Bond ingestelde klasse (90/100 kilo) was de recordlijst nog onbe schreven. Nu prijkt daar de naam van de Leidehaar, die bij het trekken tot 115 kilo kwam, bij het stoten, net als Filippo niet het onderste uit de kan halend, tot 145 kilo reikte en het totaal op 260 kilo stelde, bovenaan. Records die voor Van 't Riet zeker nog wel voor verbetering vatbaar lfjken. Behalve de twee "trendsetters" kwamen de andere leden van de ploeg ook tot goede prestaties. Dat moest ook wel, want tot schrik van LKV-coach Brandt was Alkmaar op een bijzonder hoog schema weggegaan. In de thuiswedstrijd van De Spartaan bewees Alkmaar al tot veel in staat te zijn en ook nu bleek, dat de ploeg nog steeds aan kracht wint. Trainer Dirk van 't Riet nam der halve geen risico. Iedereen moest flink wat neerzetten. Dat lukte, want uiteindelijk eindigde de Leidse ploeg nog twaalf kilo bo ven het geplande schema van 850 kilogram. Eigenlijk alleen Sam Holswilder kreeg een teleurstel ling te verwerken. Tot verbazing van iedereen keurde de arbiter een goede stootbeurt van hem af, zodat hij met een, voor zijn doen, vrij laag totaal genoegen moest nemen. Ten Brinke en Swagers bewezen goed in vorm te zyn. Resultaten: Filippo 125-147'/*; Van 't Riet 115-145; Ten Brinke 105- 135; Swagers 95-127'/* en Hol swilder 100-120. ATLETIEK - De Leidse polsstok hoogspringer Marc van Vliet (AV Holland) heeft zaterdag voor een uitstekende verrichting gezorgd tijdens indoorwedstrijden in de Groningse Martinihal. Van Vliet haalde een hoogte van 4.30 meter en bleef daarmee slechts tien cen timeter achter op winnaar Eltjo Schutter uit Nijmegen, de Ne derlandse recordhouder cp dit atletiek-onderdeel. Nico Pikaar (links) en Hen Rusman duelleren onder de korf.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17