de angst voor RBB IJmuiden - Ter Leede slaapverwekkend Tisseur valt uit: Roodenburg geeft winst uit handen Lugdunum met tien man opnieuw naar nederlaag Nederlaag voor Teylingen DONKERE WOLKEN MAANDAG 16 JANUARI 1978 PAGINA 15 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT IsPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Freek Rienks hoofd bewees Katwijk dit seizoen al vele goede diensten RIJNSBURG - De laatste minuut. Ze moeten er in Rijns burg zo langzamerhand nachtmerries van krijgen. Eerst was het Volendam dat vlak voor tijd op 2-2 kwam en nu kon Katwijk op het allerlaatste moment nog langszij ko men. Met veel moeite had het oppermachtige maar tege lijkertijd onmachtige Rijnsburgse Boys via een straf schop een voorsprong kunnen nemen. Maar net als tegen Volendam had dat een soort averechtse uitwerking. Angst maakte zich meester van de Rijnsburgers, waarna Katwijk zonder veel moeite het initiatief kon overnemen wat uiteindelijk resulteerde in een doeltreffende kopstoot van Freek Rienks, wiens hoofd Katwijk al eerder dit seizoen goede diensten bewees. Sneu was deze gelijkmaker vooral voor de net zestien gewor den Henk van Voorbergen, die halverwege de tweede helft de door kramp gevelde doelman Cees Star moest vervangen. Schijnbaar niet gehinderd door enige zenuwen wierp hij zich met veel elan voor de voeten van de Katwijk-aanvallers en had zich zelf dan ook niets te verwijten bij de van dichtbij afgevuurde kop bal van Rienks. Dat Rijnsburgse Boys-Katwijk zon turbulent slot zou beleven was in de eerste helft in het geheel niet te voorzien. Een matte wedstrijd waarbij het sterkere RBB nauw elijks kansen wist te creëren en de Katwijkers zich slechts zelden over de middenlijn waagden. Rijnsburgse Boys-trainer Atte Bouma had een simpel excuus voor het zwakke spel van zijn pu pillen. Hij moest het stellen zon der degeschorste Hennie de Klerk en aanvoerder Cor Vreugdenhil (vakantie). Twee dominerende en veelvuldig diepgaande middenvelders die bovendien een beslissende pass in de voeten hebben. Duidelijk dat de twee invallers. Lijs van Egmond en Jac den Heijer dat gemis niet konden com penseren. Van Egmond beschikt weliswaar over een goede tech niek maar is veel te traag, terwijl Den Heijer hard werkte maar op bouwend weinig betekende. Voeg daarbij het feit dat ook de derde Rijnsburgse middenvelder Gert Ouwersloot minder op de voorgrond trad dan gewoonlijk en het is duidelijk dat Henk van der Zwaan en Gé Perfors slechts zelden gevaarlijk konden zijn. Bij Katwijk lag dat niet veel beter. Trainer Frans van der Zeeuw heeft de beschikking over een solide defensie, waarin doelman Kees Koelewijn en voorstopper Piet Kruyt wekelijks tot de uit blinkers behoren. De problemen voor Van der Zeeuw beginnen pas op het middenveld maar vooral bij de voorste linie. Het te nue van Cees Star dat tot zijn uit vallen vrijwel smetteloos wit bleef sprak wat dat betreft boekdelen. Rijnsburgse Boys daarentegen kon alleen maar over rechts gevaar lijk zijn. waar Piet Haasnoot zijn naamgenoot Wim vaak te snel af was. Vlak voor rust leverde dat bijna een treffer op, maar het schot van Piet Haasnoot ging net voorlangs. Na rust werd het wat feller, maar de enige problemen waarmee scheidsrechter Van Dodewaard IJMUIDEN - Slechts één helft kon Ter Leede zaterdag in een slaapverwekkende vertoning het gegroepeerde en techni sche spel van IJmuiden rede lijk volgen. Maar na de pauze moesten de Sassenheimers het duidelijk afleggen en mede door eigen fouten met een 3-1 nederlaag huiswaarts keren. Meteen na het eerste fluitsig naal was er al een mogelijk heid voor Ter Leede's Hans Bisschops weggelegd, zonder succes. IJmuiden beant woordde die verrassende start met een nog gavere aan val, toen spits Krab zich langs de Sassenheimse verdediging speelde en scherp voor kon geven. Het leer rolde onbe roerd langs de mistastende Wim van Harskamp en IJ- muiden's spits Voskamp. Ter Leede bevestigde daarop nog eens het in die beginfase op en neer gaande spelbeeld en wist een bijna niet te missen kans te creëren. Nanne Sluymer mocht die verzilve ren. Maar in plaats van de bal geplaatst in het lege doel te werken, knalde hij hoog over. Zowel Ter Leede als IJmuiden leken die spectaculaire ope ning van het duel niet te kun nen voortzetten. Als gold het een duel van 22 slaapwan delaars, zo weinig initiatief durfde men te nemen. Scheidsrechter Ekering leek daar geen vrede mee te heb ben. Vijftien minuten voor rust blies hij de spelers wak ker en wees naar de elfmeter- stip in Ter Leede's straf schopgebied. Wat bleek? Voorstopper Jan Schoen (verdienstelijk spelend) weerde op de rand van het strafschopgebied een voorzet van IJmuiden af. Ter be scherming van gezicht hield hij daar de handen voor en daar kwam nu net de bal te gen. Onverbiddelijk was het oordeel van Ekering. Krab had geen moeite dat buiten kansje te verzilveren. Ter Leede leek wakker te zijn geschud en probeerde de aanval te zoeken. Een hand vol minuten voor rust met succes, toen Nico Vonk een scherpe hoekschop op het hoofd van Jan van Harskamp plaatste: 1-1. Na de pauze bleek dat de IJ- muidenaren beter uitgesla pen waren dan Ter Leede, want met uitstekend spel werd de ploeg van trainer Turkenburg in de tang geno men. Twee verdedigingsfou- ten van Van de Zwart en Vonk moesten er echter aan te pas komen om de punten in IJmuiden te houden. Ver woerd en Meiders straften die af. Het kleine en kram pachtige slotoffensief van Ter Leede had niets te betekenen. WALTER OOMFN t Jac den Heijer speelt zich tussen Katwijk's spelers Freek Rienks en Amerik van Duyvenvoorde. had te stellen, ontstonden toen hij RBB in de vijfentwintigste minuut een strafschop toekende. Een steenhard schot van Jac den Heijer eindigde op de vuisten van ausputzer Wim Guyt I, die zich tevergeefs beriep op gezichts bescherming. Anne Ouwersloot verzilverde dit buitenkansje. In plaats van door te gaan trokken de Rijnsburgers zich terug op ei gen helft en er was nog niets aan de hand geweest als Gé Perfors na een knappe counter alleen voor doelman Koelewijn wat zorgvuldiger had gemikt. Met het doelpunt van Freek Rienks kreeg Rijnsburgse Boys het loon van do angst gepresenteerd, waar mis schien aan het eind van het seizoen in Rijnsburg nog wel eens met enige spijt aan zal wor den teruggedacht BART JUNGMAN Lisser Boys zakt af naar derde plaats CAPELLE - Derdeklasser Lisser Boys heeft het in Capelle tegen de club van die naam net niet kun nen reden. Al na zeven minuten keken de Lissenaren tegen een 1-0 achterstand aan en ondanks verwoede pogingen van Lisser Boys hierin verandering te bren gen, bleef deze stand tot aan het laatste fluitsignaal van scheids rechter Van Andel ongewijzigd (1-0) Door dit resultaat, en de winst van de naaste concurrenten, is Lisser Boys op de ranglijst afgezakt naar een Gedeelde derde plaats. Capelle begon de inhaalwedstrijd tegen Lisser Boys onverwacht sterk. De Lissenaren hadden vooral in de beginfase geen ant woord op de talrijke snelle com binaties van de Capelle-voor- hoede; waarin vooral John Ta- hamata (een neef van de Ajacied) opviel door zijn snelheid. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam tot stand toen na enkele fouten in de achterhoede van Lis ser Boys Capelle-spits Huib Moerman ineens vrij voor Nico Groeneweg kon verschijnen en makkelijk kon scoren (1-0). Pas na een half uur spelen kreeg Lisser Boys meer vat op het spel en dit leidde op slag van rust zelfs bijna tot de gelijkmaker, toen Piet Boot na een voorzet van Ge rard Nijkamp vrij kon inkoppen, maar doelman Ad de Keijzer plukte de bal met een fraaie red ding nog net voor Boot weg. In de tweede helft was Lisser Boys voortdurend in de aanval, maar de eigenlijk verdiende gelijkma ker bleef voor de Lissenaren uit. HILLEGOM - Teylingen kan niet anders dan na de onverwachte 0-1 nederlaag tegen Hillegom de hand in eigen boezem te steken. Ondanks de stevige greep op het spel ontbrak het de Sas senheimse voorhoede aan het benodigde lef om door te stoten. Technisch gezien heeft Hillegom in Teylingen veruit zijn meerdere moeten erkennen. Tegenover de goed opgebouwde aanvallen van Teylingen kon Hillegom slechts stug en ondoordacht voetbal stellen. Slechts weinig echt ge vaarlijke aanvallen kreeg de Tey- lingen-defensie te verwerken. Aan de andere kant van het veld waren de situaties voor het doel talrijker en gevaarlijker. Schoten van Peter van der Vlugt en Ko van der Krogt waren lastig ge noeg, maar keer op keer wist doelman Van der Velde het leer uit zijn doel te werken. Na een half uur in de tweede helft gebeurde het onverwachte. Het bijna voltallig op de vijandelijke helft opererende Teylingen liet een paniektrap uit de Hillegomse verdediging passeren. Boude- wijn Pijper kreeg de kans alleen op het Sassenheimse doel af te gaan en scoorde simpel: 0-1. Het hevige slotoffensief van Tey lingen mocht niet meer baten. Alleen als Ko van der Krogt niet per ongeluk de inzet van teamge noot Peter van Rijn uit de vijandelijk doelmond had ge houden, hadden de Teylingen het verdiende gelijkspel nog kunnen incasseren. Verre van dat. Zijn ploeg was vijf minuten voor tijd, na diep in de tweede helft nog tegen een 2-0 achterstand te hebben aangeke ken, alsnog door een treffer van rechtsback Arie Jongejan naast Rodenburg gekomen (2-2) en de vreugde van de Koning daarover was dermate groot, dat hij een ogenblik vergat, dat hij het ver lengstuk van de arbiter was. Maakte die voor DBGC zo op luchting brengende goal de sup- Een van de weinige keren, dat Reinier Verkuylen gevaarlijk was. Met één schijnbeweging heeft hij twee DBGC-verdedigers - Van Weezei en Hanieete - misleid. Kromwijk (links) kijkt toe. Ruud de Groot: "We komen er PAPENDRECHT - Zo langzamerhand pakken de donkere wolken zich boven Blauw Zwart samen. Gisteren in Papendrecht kwam de zwakte van de blauwzwarte formatie opnieuw op een pijnlijke manier aan het licht. Papendrecht kon, zonder zelf tot een geweldige prestatie te ko men, daardoor een gemakkelijke 3-0 zege behalen. Na negen minuten al keek Blauw Zwart tegen een 1-0 achterstand aan, toen een vrije schop van John v.d. Valk door Addie van Ooyen achter goalie Peet Pieterse werd gekopt. Het was slechts aan die laatste te danken dat Blauw Zwart met een 1-0 achterstand kon gaan rusten, want halverwege de eerste helft had hij twee keiharde inzetten van Wout v.d. Linden en Van Ooyen op sublieme wijze onschadelijk gemaakt. Na de pauze bleek ook Papendrecht vast te zitten. Pas een kwartier voor tijd kwam de ploeg via een strafschop van v.d. Linden op 2-0, wa diezelfde speler een minuut voor tijd ook voor 3-0 verantwoordelijk NIEUWENHOORN - Het zit Lug dunum dit seizoen in vele opzich ten niet mee. Uit twaalf wed strijden wist de Kikkerpol derploeg tot gisteren slechts twee zeges te behalen, terwijl het toch redelijk getalenteerde team zes maal een nederlaag moest incas seren. Voeg daarbij de vier ge lijke spelen en de één na laatste plaats in de tweede klasse is ver klaard. Deze reeks van negatieve feiten zette zich ook gisteren weer voort in de inhaalwedstrijd tegen de nummer twee van de tweede klasse A, Nieuwenhoorn. Nu moest de equipe van trainer Ruud de Groot met een 3-0 ne derlaag afdruipen. En opnieuw beëindigde Lugdunum de strijd met tien man, want nu moest Wim de Roo wegens bemoeienis met de arbitrale leiding voort ijdig de douches gaan opzoeken. Het lukt de sombere trainer Ruud de Groot desalniettemin optimis tische geluiden voort te brengen. 'We komen heus wel terug, want uit de resterende elf wedstrijden zullen we genoeg punten halen om degradatie te ontlopen. Het euvel schuilt voorlopig nog in het niet goed uitvoeren van de op drachten. Niet uit onwil. Het lukt de spelers gewoon niet. Als ik nu naar zo'n wedstrijd als tegen Nieuwenhoorn kijk, dan kom ik tot het besef, dat winst louter van toevalligheden afhankelijk is'. In de eerste helft was Lugdunum zeker niet de mindere van Nieuwenhoorn. Integendeel. De beste kansen waren zelfs voor de Leidenaars, maar Sjardijn (tot twee maal toe). Pracht en de vo lijverige Schildhuyzen hadden echter geen geluk. LEIDEN - Een minuut lang stond DBGC-vlaggenist de Koning met zijn vlag omhoog. Wat was er aan de hand? Wat wilde hij scheidsrechter Blankestein beduiden? Had hij wellicht iets onrechtmatigs geconstateerd, zo vroeg men zich af. porter weer even m nem waKKer. Het was één van de weinige verma kelijke momenten van een amu- sementsarme wedstrijd, waarin Roodenburg hoofdzakelijk de winst miste, omdat Hans Tisseur in de slotfase met een spierbles sure moest uitvallen. Als name lijk ooit is duidelijk geworden, hoe belangrijk Tisseur momen teel voor de Leiden-Noordbewo- ners is, dan bleek dat gisteren wel. Vooral in het rommelige eerste bedrijf was juist hij het geweest, die het kwaliteitsarme aanvalsspel af en toe nog met wat creativiteit injecteerde, terwijl de bebaarde aanvoerder voor Rood enburg in defensief opzicht eveneens verdienstelijk werk af leverde. Goed, na een half uur had hij na een vlotte Klein-Verkuylencombina- tie een uitstekende kans gemist - een voorbeeld, dat Jan Kromwijk hem even later zou volgen - maar dat nam niet weg, dat juist Tis seur het verschil tussen beide matige ploegen bepaalde. Dat hij daarom vlak voor rust met een schitterende lob de openingstreffer voor Rooden burg zou scoren, was in alle op zichten dan ook de rechtvaardige beloning, voor zijn inspirerende arbeid. Drie minuten na de pauze vond in het strafschopgebied dan de ko medie voor drie heren plaats. Wim de Roo ging gelijktijdig met tegenstander Verboom de lucht in. Beide spelers vielen. Verboom stond vervolgens op en trapte De Roo in de rug. Scheidsrechter Mijer wilde niet verder gaan dan een officiële waarschuwing we gens ruw spel, waarop De Roo A/T hem vroeg of Verboom er n.et uitgestuurd werd. 'Nee', ant woordde arbiter Mijer, waarop De Roo zei; 'Dan trap ik hem er zelf wel uit', waarop De Roo de kleedkamers op mocht zoeken. Van de daardoor ontstane nume rieke meerderheid profiteerde Nieuwenhoorn. Den Doelder. McLocklan en Klomp schoten Lugdunum naar de zevende ne derlaag. Tisseur rust nog nadrukkelijker zijn stempel op de wedstrijd druk ken. In negatief en positief op zicht. Eerst belandde hij in het boekje van scheidsrechter Blan kestein, toen hij rechtermidden velder Arie Hartog - al dan niet opzettelijk 8 tegen de vlakte had geschopt en even daarna nam hij sportief revanche (nadat Ver kuylen daarvoor uit vrije positie had gefaald), toen hij na een pass De wedstrijd leek toen afgelopen. Onder aanvoering van Tisseur ontregelde Roodenburg de krampachtige aanvallen van het hevig teleurstellende DBGC. waar aanvalsspits Hans Teijn, toch een speler van geduchte re putatie, niet meer dan een onbe grepen figurant was. Dat voor stopper Leo Lagendijk na een vrije schop de achterstand tot 2-1 verkleinde werd door Rooden burg, dat na rust duidelijk beter speelde, dan ook als een onbete kenend incidentje ervaren. Tot Hans Tisseur zich door Kees Verver moest laten vervangen. Duidelijk viel er toen "een stuk" organisatie bij de Leidenaars weg. DBGC-trainer Hans v. d. Wekke: "Die Tisseur kon werke lijk alles. Hij regelde bij Rooden burg de boel en scoorde boven dien nog twee goals. Het kwam voor ons dus goed uit, dat hij uit het veld moest, want wij konden vanmiddag helemaal niets". Wat inderdaad waar was. DBGC ac teerde gistermiddag zo mogelijk nog zwakker dan Roodenburg. Maar toen Tisseur zich gebles seerd door Verver had laten ver vangen, kreeg DBGC steeds meer vat op het spel van de Leidenaars, wat met name Teijn met twee gevaarlijke vrije schop pen onderstreepte. Vijf minuten voor tijd kwam DBGC via Jon gejan (na een corner van De Vos) alsnog langszij en De Vos miste daarna zelfs nog een unieke kans op 2-3. Wat gerechtigheid bete kende, want met de 2-2 deling kreeg DBGC al een te ruime be loning voor de geleverde wan prestatie, die allen door het kol derieke optreden van grens rechter De Kèning nog enige rmate was verhuld. GERARD VAN PUTTEN

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15