Aalsmeer in de allerlaatste minuut nog voorbij UYS: 3-2 van blaffende 'Zwervers NOORDWUK-ZWART WIT: ARMOE TROEF (1-1) Kans op periode-titel definitief verkeken jl Incident beslist wedstrijd yuKTv ooys Krijgt nulp RCL in anderhalve minuut van winst naar verlies: 3-1 MAANDAG 16 JANUARI 1978 SPORT SPORT SPORT SRORTH SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT r Theo van Seggelen -fraaie treffer - Wijnand Sloos - goed op dreef- AALSMEER - Volledig bedolven onder zijn mede-spelers vierde Cees Duprie uitbundig éen feestje. Want hij, en niemand anders, had zojuist de gelijk maker (2-2) voor UVS binnengekopt. Een kwartier voor tijd pas was hij ko men opdraven, vond trainer Désar de tijd rijp voor een rentree van, de lang geblesseerd geweest zijnde en daarna door Hans Neuteboom naar de reser ves verwezen, Duprie. Vijf minuten later dook heel UVS bo venop de "pinch-hitter", was hij het stralend middelpunt van een kluwen dolblije spelers. Van lange duur was die vreugde evenwel niet. Welgeteld vier minuten later - met nog vijftig se conden in totaal te gaan - draaide Aalsmeer de douchekraan wyd open en stortte het ijskoude water met volle kracht op Duprie en de zijnen neer. Dag gelijkspel, dag periode-titel. De beurt aan Aalsmeer om op en rond spits Biesing een menselijke pyramide te bouwen. De klap kwam hard aan voor het moege streden UVS, dat in de tweede helft van deze, van het begin tot het einde boeiende, wedstrijd uitstekend had te ruggevochten. UVS kreeg trouwens in het begin van dit, voor de tweede pe riode-titel én de vijfde plaats, belang rijke duel ook al een forse tegenvaller te verwerken. Op het schitterende doelpunt van Theo van Seggelen (derde minuut al), die samen met Henk Zandbergen en Frits van der Heiden door de Aalsmeer-de- fensie was geflitst, had de thuisploeg namelijk een supersnel antwoord klaar. In dezelfde minuut reeds lag de gelijkmaker (Hans de Rijk tikte voor zet van Van 't Schip in) achter Sloos. Waardoor UVS, inplaats van met een rustgevende voorsprong de zaak te kunnen bekijken opeens met zijn rug tegen de muur kwam te staan, want Aalsmeer putte duidelijk moed uit de zo vlot tot stand gekomen gelijkmaker. Ruim een half uur moesten de Leide- naars zich in allerlei bochten wringen om het fel aanvallende Aalsmeer van zich af te houden. Dat lukte redelijk, want de uiteindelijke schade - een doelpunt van Meyer - viel erg mee. UVS moest namelijk een aantal malen het antwoord schuldig blijven op de loepzuivere lange pass waarmee met name Dick Fiene en laatste man Van Haalem de defensie passeerden ten gunste van de snelle voorwaartsen Meyer en De Rijk. Die kwamen herhaaldelijk gevaarlijk door, maar Wijnand Sloos, die een uit stekende wedstrijd speelde, liet zich slechts eenmaal verschalken. Pas zo n tien minuten voor rust hervond UVS zichzelf. De Leidse ploeg, die tot dan toe het ini tiatief aan Aalsmeer had moeten laten, kreeg weer greep op het middenveld, waar eerder routinier Dick Fiene ex celleerde ten koste van Mat Kan tebeen. De Leidenaar, normaliter het rustpunt en de belangrijkste schakel van de Désar-formatie, had gisteren zijn dag niet. Verspeelde veel ballen aan de tegenpartij en liep zichzelf her haalde malen voorbij. Desondanks kwam UVS in de tweede helft sterk terug. Vooral via Theo van Seggelen en Bert Kort op het midden veld. Henk Zandbergen op de vleugel en Frits van der Heiden in de spits. Bo vendien sloot de achterhoede nu veel beter dan in het eerste part en kreeg Fiene weinig gelegenheid meer voor het geven van zijn splijtende pass. Desalniettemin moest er een "kunst greep" aan te pas komen om UVS aan de gelijkmaker te helpen. Niemand van de basis-elf zag namelijk kans om de juiste voortzetting te vinden al kre gen met name Van der Heiden, Van Seggelen en Kantebeen de mooiste kansen. Vooral Kantebeen kreeg een ideale mogelijkheid op 2-2, maar ge heel in de lijn van zijn onzekere spel trok hij op het beslissende moment zijn hoofd terug bij de fraaie voorzet van Frits van der Heiden. Even daarvoor was Koos Hannaart verwisseld voor Cees Duprie. Een verdediger eigenlijk, maar hij maakte van zijn uitverkiezing een "gouden greep". Razendsnel was hij mee naar voren gestormd, toen Jan Verver eindelijk eens van zijn bewa kers loskwam. En opeens stond hij daar, vlak achter de vertwijfeld graai ende Frits van Berge Henegouwen. Meer nog dan Kantebeen daarvoor had hij reden om zijn hoofd in te trekken, want Duprie wist de paal slechts een luttel aantal millimeters van zijn haar dos verwijderd. Maar moedig knikte hij toe op de indraaiende voorzet en tot zijn verrassing kopte hij het leder nog precies langs de goede kant van de staander. Het verdiende gelijkspel leek binnen. Alleen.Biesing stond daar waar Henk Zandbergen, toen hij de voorzet van Fiene "blind" wegtrapte, niet ver moedde. Dat betekende wel 3-2 AD VAN KAAM KATWIJK - De hulp kwam voor Quick Boys-trainer Arie Lagen dijk op een even onverwacht als welkom ogenblik. Van "Bond genoten", die ook door de Kat- wijkse oefenmeester nimmer als zodanig herkend zullen zijn. Want juist op het moment, dat de Quick Boys-defensie halverwege de tweede helft bij een 1-1 stand leek te bezwijken onder de aan houdende pressie van De Zwer vers, renden twee honden het veld op, die de simpele oplossing tot het .ontkrachten van het De Zwervers-offensief zouden aan dragen. Ongrijpbaar als zij waren, zorgden de twee "hulpverleners" voor een dermate langdurig oponthoud, dat de Zwervers na dat incident volledig uit het ritme-bleek. Met nauwelijks verholen dankbaar heid (vraag: hebben de honden nog een kluif gehad?) accepteer den de Kat wij kers de toegesto ken helpende poten en wisten in de slotfase alsnog beide punten (via een treffer van Cees van Rooyen) op Nieuw. Zuid te hou den: 2-1. Een nauwelijks verdiende zege, dat vooropgesteld. Want zelden zal het krachtsverschil tussen een koploper en hekkesluiter zo mi nimaal zijn geweest als juist za terdagmiddag. Arie Lagendijk sprak later dan ook terecht over "een moeilijke pot". Toegegeven: Quick Boys mocht na afloop zeker wijzen op wat meer doelrijpe kansen, maar daar stond wel tegenover, dat de IJs- selmonders vooral na rust uitste kende uitzichten op de zege heb ben gehad. Temeer, omdat de Haas-pupillen in die fase zo ge nadeloos het zwakke punt in de anders zo sterke Katwijkse de fensie blootlegden. Laurens Mouter, ditmaal als linksback opgesteld omdat Martin Heerik- huisen ziek was, liep daar hard nekkig te bewijzen zich op die plaats niet thuis te voelen. Het gevolg daarvan was, dat zijn op ponent Hans van Neck hem re gelmatig voorbijliep alsof hij er niet stond. Dankbaar Wat trouwens een kwartier voor rust ook al eens gebeurd was, toen op het middenveld Ben de Waal de bal aan rechtsback Kees Heiden had verspeeld en die laatste de volkomen vrijstaande Van Neck (waar was Mouter?) lanceerde, die vervolgens dank baar 1-1 binnenschoot. Die ge lijkmaker - Gert Zwaan had na acht minuten de openingstreffer Gescoord, door een corner van Sis-Thu-Pan in te koppen - deed bij De Zwervers het besef groeien, dat "dit" Quick Boys te pakken was. Weliswaar hadden de zeekanters na dat doelpunt van Zwaan nog goede mogeljkheden (Haasnoot en Kuyt) gehad om de 1-0 marge te verruimen, maar daarnaast was toch duidelijk aan het licht gekomen, dat de Lagendijk-bri gade bepaald niet in beste doen was. Wat ook De Zwervers- oefenmeester Piet de Haas had onderkend. In de rust gaf hij zijn ploeg de opdracht een hoger tempo te draaien. De gevolgen van dat consigne ble ven niet uit. Quick Boys moest "terug". "Hondsbrutaal" trachtten de IJs- selmonders met gave combina ties het Quick Boys-bastion te slechten. De aanvallen liepen daarbij stereotiep "over rechts", waar Lourens Mouter steeds meer moeite kreeg om Van Neck te volgen. Zoals vier minuten na rust bijvoorbeeld, toen spel bepaler Leo Vos na een stuk of drie Katwijkers te hebben mis leid met een cross-pass Kees Heiden inschakelde. Die laatste kon ongehinderd oprukken en vond met een loepzuivere voorzet vervolgens Hans van Neck, die met een keiharde kopbal Floor Schaap tot een sublieme redding dwong. Zoals de Katwijkers even later op nieuw opgelucht mochten ademhalen, toen Van Neck Mouter zijn hielen weer eens had laten zien, maar daarna de fout maakte de bal te ver (en dus on bereikbaar voor vrijstaande spits Bosveld) terug te trekken. Het leken de voortekenen van een onverwachte Quick Boys-ne derlaag. De honden zouden ech ter anders beslissen. Enthousiast over de speelweide rennend zorgden ze voor een minutenlang oponthoud. En toen de honden eindelijk verwijderd waren en de uitstekend leidende Bob Dam mers, na zich eerst nog te hebben afgevraagd of radioverslaggever Leo Touw wel op de tribune zat, beide partijen weer kon laten be ginnen, bleek het daarvoor zo soepel draaiende De Zwervers ineens vast te zitten. Quick Boys profiteerde ervan. Vooral Teun v.d. Plas kreeg het, mede omdat zijn directe tegen stander John Migielsen con ditioneel volledig op was, op zfjn heupen en gaf Bart Zandbergen een niet te missen kans die de frêle linkerspits toch zou missen. Zoals hij even later ook zou doen, toen Kees Heiden foutief op zijn doelman Van Dijk terugspeelde. Maar toen Van der Plas Migielsen opnieuw had uitgespeeld en Cees van Rooyen de winnende 2-1 had laten maken, pakte Quick Boys toch nog de volle buit en vond De Zwei-vers de hond alsnog in de pot GERARD VAN PUTTEN WERKENDAM - Zesenzestig speelminuten lang had RCL zaterdag geen kind aan het in eigen huis doorgaans zeer roerige Kozakken Boys. In die periode controleerden de Leiderdorpers de manoeuvres in het veld volledig. De in de ^)ste minuut van de eerste helft veroverde 0-1 voorsprong werd werkelijk moeiteloos vastgehouden, want de Kozakken-aanval bakte er absoluut niets van. De door trainer Huguenin aangegeven strijdwijze (de technisch vrij matige Werkendammers "kortbij" dekken om hun het goed aannemen van de bal onmogelijk te maken) werkte wonderwel. Misschien wel té goed. Omdat de RCL-defensie ruim een uur lang niet echt op proef werd gesteld, verslapte de aandacht kennelijk. In elk geval werd het van 0-1 in een tijdsbestek van 90 seconden 2-1 voor Kozakken Boys. En in de slotfase liepen de Werkendammers zelfs nog verder uit: 3-1. "Een verdiende overwinning voor Kozakken Boys", zei RCL-trainer Hu guenin na afloop ruiterlijk, "want ze vonden, ook al ging het zo lang niet goed, toch de kracht om door te gaan. Maar aan de andere kant zeg ik: we hebben onnodig verloren. We hadden ze immers volkomen in de greep" Kort op de man Inderdaad, die eerste helft verliep precies zoals Huguenin het zich moet hebben voorgesteld. Het door hem bepaalde kort op de man dekken, hoewel niet zonder gevaren (blessures, grote kans op ruzie-achtige tafe relen), werkte prachtig. Het Kozakken-spel werd er door ontregeld. Het regende balverlies en foutieve passes en Koos Haneveld, de Braaten en Daaf Brandt konden steeds de voet plaatsen tussen het Werkendamse frutsel werk. Kozakken Boys reageerde nogal lauw op de eigen onmacht, taferelen zoals Quick Boys en vooral Noordwijk eerder dit seizoen hier meemaakten, deden zich niet voor. Alleen Ab Braat en Jan van Vuuren voerden een stille guerrilla tegen elkaar. Tussen hen deden zich dingen voor die de KNVB bij voorkeur niet op de velden tegenkomt. Op dit punt had scheidsrechter Cameron wel iets steviger mogen optreden. Maar dat is dan ook de enige aanmerking die men op zijn leiding kon hebben. Voor het overige deed hij het voortreffelijk, hij had de wedstrijd krachtig in de hand. RCL zocht zelf voorzichtig aanvallend zijn weg. Wilbret Witteman was zijn man vaak te snel af en op die vleugel ontplooiden de Leiderdorpers hun grootste dreigingen. Een mooie kopbal van Heemskerk leverde net geen treffer op, maar één in de 20ste minuut genomen vrije schop aan de zijl ijn (op rechts), bracht wel succes. Het harde, strakke schot van Wally van Haver werd door doelman Ottevanger verkeerd beoordeeld. Via zijn handen vloog de bal het doel in. Het doelpunt sterkte RCL. Holl en zijn makkers legden de Kozakken vrijwel aan banden. Het enige gevaar dat doelman Bram Brandt voor rust te duchten had, kwam van één van zijn eigen ploeggenoten. Daaf Brandt speelde op zeker moment zo adembenemend slordig terug op zijn doelman dat die er een blessure voor moest riskeren om de situatie te klaren. Na rust werd Bas Klop in de Werkendamse voorhoede vervangen door Krijn Vonk - en hij zou de held van de dag worden. Aanvankelijk leek het overigens een wissel die weinig aan de situatie veranderde. RCL hield zich zó gemakkelijk overeind dat het bijna vervelend was om naar te kijken. Haneveld had zelfs kort na de hervatting bij een puike kans RCL op 0-2 kunnen brengen en dan zou het waarschijnlijk gebeurd zijn geweest. Maar Haneveld miste en kon zich daar na afloop nog wel voor tegen het hoofd slaan. Met de muziek mee De ramp voltrok zich voor RCL tussen de 20ste en 22ste minuut. Ineens waren dekking en organisatie in de Leiderdorpse defensie met de mu ziek mee. En bij Kozakken Boys lukte het plotsklaps. Op de vleugel van Ab Braat kwamen de doorbraken tot stand. Eerst van Vuuren en daarna middenvelder Korsman lanceerden heel knap de voorzetten waaruit de bij de verste paal volkomen vrijstaande Krijn Vonk met kopbal en schot twee treffers fabriceerde. De RCL-middenlinie kon zich de beide doelpunten ook aantrekken (met name het tweede) omdat ze veel te traag was teruggekomen. De zeer goed spelende Korsman had nooit de vrijheid mogen krijgen om zo diep door te dringen. RCL probeerde daarna de wedstrijd weer in zijn macht te krijgen, maar de Kozakken lieten zich nu niet meer van de wijs brengen. Het stond niets meer toe, vond zelf nog wel de ruimte voor een prachtige centrum-door braak waaraan Dick Damen de laatste hand legde: 3-1. RUUD PAAUW ROTTERDAM - Het is zo zoetjes aan wel duidelijk geworden: Noordwijk is allang het Noord- wijk van vroeger niet meer. De standenlijst geeft wat dat betreft nog een enigszins vertekend beeld, want hoewel niet onbetwist bovenaan draait de ploeg van trainer Eelman nog wel degelijk mee in de bovenste regionen. Maar wie gelooft er nog serieus in de kampioenskansen van dit Noordwijk? Niemand toch. De spelers in ieder geval niet. Dat werd zaterdag bij Zwart Wit '28 wel duidelijk. Een punt pakte Noordwijk, dat nog wel. Maar vraag niet hoeveel moeite dat kostte en vooral niet naar de ma nier waarop die deling tot stand kwam. Er is nog eens een tijd geweest - en dat is echt nog niet zo lang gele den - dat Noordwijk met derge lijk zwakke tegenstanders als Zwart Wit volkomen de vloer aanveegde. Meestal trok "het slachtoffer"bij het zien van de rood-witte formatie alleen al, een menselijk cordon rond het eigen doel op en werd dan vervolgens vaak toch nog volledig over speeld. Dat was toen. Maar, zoals gezegd, die tijd lijkt definitief voorbij. Slechts hoogst zelden vang je nog wel eens een glimp op van het kwalitatief hoogstaande spel waarmee Noordwijk zich naar de top van het amateurvoetbal speelde. Tegen Zwart Wit kende Noordwijk drie van die momen- De eerste bevlieging kwam al na vijf minuten toen Bröring knap drie grove Rotterdamse tackles ontweek en vervolgens de bal op het hoofd van de gretig knikkende John van Dijk liet neerdalen: 0-1. De twee andere acties van allure vonden plaats vlak voor tijd toen Noordwijk geheel onverwacht een riant uitzicht kreeg om de 1-1 in 1-3 te doen wijzigen. Suttorp knalde na een hele knappe solo evenwel onbesuisd de bal in de tribune en Bröring kopte na knap voorbereidend werk van Hans West geest het leder net langs de verkeerde kant van de paal. Voor het overige was het armoe troef. Echte armoe. Soms stuitend om te zien. Neem bijvoorbeeld het mid denveld, dat toch in grove lijnen overeenkomt met de linie uit de succesvolle periode. Waar is dat plotselinge versnellen, waar zijn die subtiele tikjes en waar is die uitgelezen techniek gebleven? Waarom is er geen sprake meer van dat vroeger zo moeiteloos wisselen van de onderlinge posi ties waardoor mandekking voor de tegenstander opeens een on doenlijke zaak werd en de ene kans na de ander werd ge creëerd? Waarom staat Ab Spaanderman veelal stil, verliest Karstens zo vaak de bal, onttrekt Bogers zich aan het spel en loopt Bröring er zo verloren bij? Zwart Wit snapte er in ieder geval ook niet veel van. Kroop, mede door de vlot opgelopen achter stand, daarom maar uit zijn schulp en toog ten aanval. Zonder veel overtuiging. Een beetje drei gen, daar bleef het bijDe potentie om echt gevaarlijk te kunnen worden heeft Zwart Wit nu een maal niet. Een blik op de stan denlijst maakt wat dat aangaat veel duidelijk. Toch kwamen de Rotterdammers nog aan een ge lijkspel. Noordwijk verleende daaraan evenwel de bereidwil lige medewerking. De in de eerste helft onzeker optre dende defensie (later zou dit deel van de ploeg zich goed herstellen) deed een aantal gebrekkige po gingen om de buitenspelval open te gooien en dat ging tweemaal achtereen goed fout. Éénmaal profiteerde Lobman (1-1) terwijl Frans van der Veen daarna, zij het door middel van een zeer grove overtreding, Van Deelen van een tweede doelpunt kon af houden. Opmerkelijk genoeg kreeg ook Zwart Wit, dat voor het overige veelal uit eigen vrije wil de bal bij Noordwijk inleverde vlak voor tijd een unieke kans op de overwinning. Nadat eerst Noordwijk twee fraaie mogelijkheden op een treffer had laten liggen moest Jaap van Kes- teren, zeker niet de slechtste Noordwijker, in de laatste mi nuut de bal van de lijn trappen toen Van Leer een voorzet van Wander met het hoofd verlengde. Ruud Bröring tenslotte werd een paar seconden voor tijd wegens aanmerkingen op de leiding door de bijzonder zwak leidende ar biter Mellenbergh genoteerd. Brö ring kreeg zelfs een gele kaart voor de ogen getoverd, iets wat helemaal niet kan want dit at tribuut wordt uitsluitend in het profvoetbal gebruikt. Viel er uit eindelijk toch nog ergens om te (glim)lachen... AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13