FC Twente na rust ruim langs NAC: 6-0 Geen kans Stöve in Hollywood... Andretti winnaar eerste GP Topscorers Chinezen bevestigen suprematie SPORTTOTO Toto 1121 3 X X X X z X X X g X SPORT MAANDAG 16 JANUARI 1978 HOLLYWOOD - Betty Stöve heeft zaterdag niet de finale van het in ternationale tennistoernooi van Hollywood kunnen halen. In de halve eindstrijd werd de Neder landse sportvrouw van het jaar de voet dwars gezet door de als nummer twee geplaatste Evonne Cawley-Goolagong. De setstan den waren: 2-6. 7-5 en 4-6. Wendy Turnbull zorgde voor een verrassing door ten koste van Virginia Wade de finale te berei ken. Wade, die als nummer één geplaatst was, verloor in twee sets: 6-3 en 7-5. Björn Borg en Dick Stockton heb ben de finale bereikt van het in ternationale toernooi van Bir mingham. Borg, als eerste ge plaatst, won in twee sets van Ge- rulaiteis: 6-4 en 7-6. Dick Stock ton won onder meer dankzij der tien aces in de eerste set met tweemaal 6-3 van Eddie Dibbs. EREDIVISIE PSV-Feyenoord 2-0 (0-0) 58. Deykers 1-0, 89. Lubse 2-0. Scheidsrechten Beek. Toe schouwers: 28.000 (uitver kocht). Sparta-RodaJC 1-0 (1-0). 26. Van Staveren 1-0. Scheids rechter. Van Dijken. Toe schouwers: 6.000. FC Twente-NAC 6-0 (1-0). 35. Thijssen 1-0, 58. Thijssen 2-0, 63, Van Iersel 3-0, 76. Gritter 4-0, 78. Gritter 5-0, 85. Thore- sen 6-0. Scheidsrechter Keizer, Toeschouwers: 8.300. Ajax-FC Utrecht 6-0 (0-0). 52. Geels 1-0, 57. Geels 2-0, 58. Van Dord 3-0,60. Arnesen 4-0, 80 Ling 5-0, 84. Ling 6-0. Scheidsrechten Corver. Toe schouwers: 9500. NEC-Telstar 3-0 (2-0). 10. Frans Jansen 1-0, 20. Frans Jansen 2-0, 56. Surau (straf schop) 3-0. Toeschouwers: 4.500. Scheidsrechten Draai- AZ'67-FC Amsterdam 0-0. Toeschouwers 9.000. Scheidsrechten Weerink. FC Den Haag-Go Ahead Eagles 2-1 (0-0). 56. Groene- weg 0-1, 71. Van Leeuwen 1-1, 83. Albertsen 2-1. Scheids rechten -Gans. Toeschou wers: 4200. FC VW-Volendam 4-2 (1-0). 3. Pal a 1-0, 61. B.Bond 1-1, 70. Van der Weide 2-1, 74. Kur- cinac 3-1, 83. Advocaat (straf schop) 4-1, 87. Tol. 4-2. Scheidsrechter Beukman. Toeschouwers: 9000. Haarlem-Vitesse 2-2 (0-1). 20. Bursac 0-1, 56. Van den Berg 1-1, 84. Van den Berg 2-1, 89. Bleijnberg 2-2. Scheids rechter Wellinga, Toeschou wers: 3000. EERSTE DIVISIE MVV-Veendam 3-0 (1-0). 38 en 71. Kowalik 1-0 en 2-0, 82. F.C. Groningen - Fortuna S.C. 5-0 (2-0) 18. Eddie Bakker 41. Peter Houtman 73. Keukens 85. Houtman 86. Mulder. Scheidsrechten Van Swieten. Toeschouwers: 8100. O Heerenveen - FC Vlaardin- gen 2-0 (0-0) 73. Smirik 1-0, 90. Seegers 2-0, Scheidsrechter: Thomas, toeschouwers: 4000. FC Den Bosch - FC Dord recht 4-1 (1-0) 24. Jan Peters 1-0, 65. Van Velzen 1-1 69 en 71. Pe ters 2-1 en 3-1, 88. Van den Bosch 4-1. Scheidsrechten Mulder. Toeschouwers: 2800. Willem II -.PEC Zwolle 2-0 (0-0) 61. Van Rooy 1-0, 76. Bas- tiaanse 2-0. Scheidsrechten Bosman. Toeschouwers: 5000. Helmond Sport - Excelsior 1-1 (1-0) 31. Burhenne 1-0, 65. Roggeveen 1-1. Scheidsrechten Jonker. Toeschouwers: 3000. Eindhoven - Amersfoort 1-1 (1-1) 21. Van der Craats 0-1, 44. Strik 1-1. Scheidsrechten Ram. Toeschouwers: 4000. Heracles - Wageningen 1-0 (0-0) 81. Van Borsen Waalkes 1-0. Scheidsrechten Berre- voets. Toeschouwers: 3700. SVV - SC Cambuur 0-1 (0-0) 87. De Blaauw 0-1. Scheids rechten Van Laar. Toeschou wers: 2500. ENSCHEDE-Na de i stand gekomen winst van 3-1 op Vitesse, een week tevoren, zag het er ook gistermiddag naar uit dat FC Twente in zijn tweede ach tereenvolgende thuiswedstrijd, bepaald niet gemakkelijk twee punten aan zijn totaal zou kun nen toevoegen, tegen NAC im mers konden de Enschedeërs bij het rustsignaal van de wisselval lig leidende scheidsrechter Keizer nog meer bogen op een wankele voorsprong van 1-0. In de tweede helft verliep echter bij de thuisclub alles naar wens en met speels gemak kon een 6-0 eindstand worden bereikt, ruim voldoende om AZ'67 van de tweede positie te verdringen. NAC, zonder Brouwer, maar weer met Budisic in de basis waardoor Dierckx en Vreyssen ieder een linie opgeschoven waren, droeg een fors steentje bij aan de hoge amusementswaarde, die het duel in het Diekman-stadion oogstte. De Bredase equipe wenste zich niet louter defensief op te stellen en zocht, als het even kon, zelf de aanval. Zonder veel succes overi gens, want in het voorste gelid slaagde alleen Vreijssen erin een dikke voldoende te halen. Good- las liet het bijna helemaal, Storm zelfs volledig, afweten. Het aantal keren dat doelman Van Gerven in moest grijpen was dan ook op de vingers van één hand te tellen. Meer werk kreeg collega De Jong op te knappen, die met enkele uitstekende reddingen een vroege achterstand voor zijn ploeg voorkwam. Twee keer had hij het geluk aan zijn zijde bij kopballen van Thijssen, die een maal de onderkant van de lat trof. Diezelfde Thijssen zette FC Twente tien minuten voor de rust op het goede spoor door een pass van Mühren doeltreffend af te ronden. De Enschedese jacht op een tweede doelpunt werd pas dertien minu ten na de hervatting met succes bekroonde en weer was Thijssen de man die met een schitterend schot een half mislukte voorzet van Bos afrondde. Van Iersel so leerde vervolgens naar 3-0, waarna Gritter twee keer voorzet ten van alweer Bos omboog tot evenzovele treffers. Het Twentse overwicht in de tweede helft werd vijf minuten voor het slot gehonereerd met een zesde doelpunt van Thore- sen, waarmee het kwaliteitsver schil - by NAC speelden alleen De Jong en vooral Vreijssen op ere-divisie niveau - voldoende tot uitdrukking werd gebracht. i lachend gezicht omspeelt Van Ierssel doelman De Jong AMSTERDAM - Piet Hamberg heeft het vuur van Utrecht uitgeblazen. De middenvelderspeelde zeven minuten na rust de bal in de voeten van Geels, die zich, min of meer toevallig, tussen hem en Istatov had geposteerd. Geels scoorde na een kleine omweg en acht minuten later was het 4-0. Tot het ongelukkige moment van Hamberg was Utrecht dan misschien wel niet gelijkwaardig aan de landskampioen, maar was toch wel een elftal dat Ajax vrij gemakkelijk opving en zelfbij uitvallen ook wel eens een kansje kreeg. Han Berger had door het niet beschikbaar zijn van Coté, Van Maurik, Tervoort, Streuer, Schubert en Witbaard moeten improviseren in de laatste rij. Toen de Utrechtse trainer daar eenmaal mee begonnen was, besloot hij maar meteen zoveel mogelijk mensen achter te houden. Dat was uiteraard doelman Istatov en zo'n zeven veldspelers, vijf verdedi gers (Van Veen, Wickel, de Kruyk, Hildebrand en Flight) en twee verde digende middenvelders (Hamberg en Cabo). In die versterkte verdediging speelde Utrecht met een geweldige over gave, waardoor Ajax in feite maar een enkele kans kreeg. Dat leverde niets op en toen na een fout van Zuidema Hulshorst heel dicht bij het openingsdoelpunt was geweest, dacht Utrecht na rust op dezelfde ma nier door te gaan. Het lukte maar zeven minuten. Toen maakte Hamberg zijn fout, een mis ser die niets anders was dan een logisch uitvloeisel van de druk waaron der de ploeg ruim drie kwartier had moeten werken. Voor de tegenslag was verwerkt had Ajax nog drie doelpunten gemaakt. Twee uit hoek schoppen van Tahamata, doorgekopt door Erkens en tot doelpunt ge promoveerd door Geels en Van Dord. Arnesen voegde er nog een goede treffer San toe na puntgaaf werk van La Ling. Ajax gunde Utrecht na dat eerste doelpunt van Geels Gewoon geen geen gelegenheid zich zelf te hervinden en had het geluk dat de aanvankelijk zo broze combinaties en plannen plotseling perfect werden uitgevoerd. Utrecht ploeterde verder zonder enige illusie, de verdediging miste iedere organisatie - geen wonder. Leo van Veen was naar voren gegaan - en Ajax had de stand gemakkelijk kunnen verdubbelen. Dat gebeurde niet door eigen slordigheid. Alleen La Ling voegde aan het einde van zijn sterke tweede helft nog twee puntgave doelpunten toe aan de score van de ploeg, die bijna een uur lang zelf niet voldoende macht had om een zuiver verdedigend spelende en ernstig gehandicapte tegenstander uit zijn evenwicht te brengen. BUENOS AIRES - De 37-jarige Mario Andretti heeft gisteren in Buenos Aires op niet mis te ver stane wijze gedemonstreerd dat hij vorig jaar eigenlijk wereld kampioen had moeten worden. De in Italië geboren Amerikaan, vorig faceseizoen de meest agres sieve coureur met de meeste overwinningen en ook de meeste opgeblazen motoren, won giste ren met overmacht de Grote Prijs van Argentinië. Het was de eerste wedstrijd (van zestien) voor het wereld kampioenschap Formule 1. An dretti, snelste in de training met een nieuw ronderecord, leidde van start tot finish. Ruim 50.000 toeschouwers, be waakt door duizenden soldaten van land- en zeemacht, zagen Ma rio Andretti bij een temperatuur van 40 graden in de schaduw een bliksemstart maken. Vanuit pole-position raasde hij in zijn Lotus van het veld weg en werd door de voornaamste kans hebbers niet meer voor het einde teruggezien. Ook niet door titelverdediger Niki Lauda. De Oostenrijker, die zijn eerste Grote Prijs voor Brabham reed, eindigde weliswaar op een fraaie tweede plaats, maar hij kon Andretti nooit bedreigen. Uitslag: 1. Mario Andretti (VS) Lo tus 310,346 km in 1 uur. 37 min. en 4,47 sec.; 2. Niki Lauda (Oos) Brabham 1.37,78; 3. Patrick De- pailler (Fra) Tyrrell 1.37.18.11; 4. James Hunt (Gbr) McLaren 1.37.20,52; 5. Ronnie Peterson (Zwe) Lotus 1.38.19,32. WIJCHEN - Christ van der Smissen is op het ogenblik aardig op weg een ware revolutie te ontketenen in de Ne derlandse biljartwereld. Na de driebandentitel vorig week einde te hebben weggekaapt voor de neus van de geves tigde specialisten in die spelsoort, kwam hij nu in zaal-Ver- ploegen in Wijchen, als debutant nog wel, de kadertitel 71/2 voor zich opeisen. Hans Vultink had vlak voor die fi- nalepartij nog verkondigd: „Ik ga door met het topbiljarten zolang ik niet van de tafel word ge speeld". Ruim een uur later had het er veel van weg dat het al zo ver was: 23-jarige Van der Smis sen, zo'n 17 jaar jonger dan Vul tink greep op bepaald impone rende wijze het kampioenschap door zijn laatste concurrent in vijf beurten ontredderd achter te la ten met 300-59. Vultink bleef nog net in 't bezit van zijn nationale record algemeen gemiddelde, dat sinds november 1975 met 53.84 op zijn naam prijkt. Een erg schrale troost voor de kaderspecialist van Groenlo. Van der Smissen mocht in de fi nalepartij vier beurten verbrui ken om dit trotse record te kun nen verbeteren. Hij deed er vijf beurten over en kwam daardoor „slechts" uit op 52.19. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat Van der Smissen dit slotduel zelfs in een beurt zou uitmaken. Vultink won de trekstoot, maar liet zijn tegenstander van acquit gaan, hetgeen een kapitale fout bleek tc zijn, die Vultink overigens al meer heeft gemaakt. Van dei- Smissen naafloop: „Ook al had ik de trekstoot gewonnen dan was ik nog zelf weg gegaan. Het is immers het beste te trachten me teen je slag te slaan. Ik heb mis schien in deze partij niet het meest ideale kader laten zien, maar ik speelde vooral om zoveel mogelijk punten te maken en niet om steeds de beste plaatsing te creëren. Maar mis ik van acquit, ja dan was het waarschijn lij k- heel anders gelopen." Van der Smissen begon zijn ge denkwaardige serie van 288 angstvallig nauwkeurig op te bouwen, passend en metend, soms de keu als maatlat ge bruikend om een losse bandstoot wiskundig zuiver te berekenen. Hij dreef de kogels al spoedig naar een van de korte banden en hield Vultink nietminderdan vijf kwartier aan zijn stoel ge kluisterd. Een zitkuur die onge twijfeld zenuwslopend moet zijn geweest. Volkomen gecon centreerd reeg Van der Smissen de caramboles aaneen, dikwijls bijzonder sterk plaatsend, maar ook vaak „wringend" of genoe gen nemend met een minder aan trekkelijk patroon. Weinig ris kant amortiserend, maar wel punten makend. Wat dat betreft heeft hij de laatste jaren wel leer geld betaald in zijn zo geliefde bandstoten, waarin hij enkele malen vroegtijdig sneuvelde om dat hij te perfectionistisch wilde zijn. Toen het einde van de partij al in zicht kwam verdwaalde hij naar het midden van de tafel en daar kwam het einde van deze briljante serie. Hans Vultink nam eerst een „time out" om naar het toilet te gaan, maar kwam vervolgens niet ver der dan 10 caramboles. Van dei- Smissen over die laatste 12 ca ramboles: „Ik heb die natuurlijk niet meer op serie gespeeld. Ver onderstel dat ik een goede positie zou laten liggen. En dat nationale record kan me voorlopig- natuurlijk niks schelen." Vultink maakte in de derde beurt nog een serietje van 43, maar die brak af op een riskante eenband- stoot, waarna beiden een keer poedelden en Van der Smissen de resterende 5 caramboles ver gaarde. Mentaal was Vultink toen al reddeloos verloren. Hij ging in de nastoot nog wel goed van ac quit, maar plaatste in de tweede stoot volkomen verkeerd en daarmee kwam het einde. Alle andere spelers hebben spe ciaal de slotpartij van hun jonge kameraad met het nodige ontzag bekeken. „Geweldig", prees ti telverdediger Bessems, die als gevolg van het „knutselen" aan zijn achterhand met de voor laatste plaats genoegen moest Van der Wereld neemt revanche STEIN - Cees van de Wereld heeft gisteren in het Limburgse Stein revanche genomen voor zyn ne derlaag in het Nederlands kam pioenschap veldrijden tegen Herman Snoeyink. De prof uit Nieuwkoop won een veldrit over 24 kilometer, waaraan de vol tallige Nederlandse selectie voor het wereldkampioenschap in Amorebieta deelnam. In de eindsprint versloeg Van de Wereld zijn medevluchter Reinier Groenendaal. De Noordwjjkerhouter Hans Steekers, óok geselecteerd voor de WK, eindigde als vijfde op twee minuten en 50 seconden. De tijd van Van de Wereld over de 24 km was 1 uur, zes minuten en 53 seconden. 1. Kees Kist (AZ'67)... 2. Ruud Geels (Ajax) 3. Harry Lubse (PSV) PIET KIENHUIS Christ van der Smissen bezig i Vultink moest er aan geloven. zijn imposante serie van 288. Ook BRIGHTON - De open Engelse tafeltenniskampioenschap pen hebben, evenals daarvoor de titeltoernooien van Zwe den en Frankrijk, een te ver wachten suprematie van de Chinese afvaardiging te zien gegeven. De finale van het herenenkel spel bijvoorbeeld leverde spel van een hoog kwaliteitsge halte op, aangezien de num mer één op de wereld ranglijst, de Chinees Li Sjen Sji en zijn 15-jarige land genoot Teng Ji er een wer velende vertoning van maak ten. Daarbij bleef Li Sjen duidelijk de meerdere tert aanzien van zijn jeugdige concurrent: 21-16, 21—18, 21- 19. In de finale van het damesen kelspel ondervond Erzebet Palatinus uit Joegoslavië de kracht van Tsjoe Hsiang Joen, vijfde op de wereld ranglijst. De Chinese won re- gelmatig, met 21-15, 21-16, 21-16. De enige titel, die de Chinezen niet veroverden, was die in het gemengd dubbelspel. Reeds bij de wereld kampioenschappen van 1977, in Birmingham, moesten de Aziaten in deze spelsoort de eer laten aan de Fransen Sec retin en Bergeret. Ditmaal zorgde het sterke En gelse dubbel, dat Desmond Douglas met Linda Howard vormen, voor de surprise door Sjen Sjin Hoea en Sjoe Sjiang Joen met 21-18, 18-21, 21-13, 21-12 te verslaan. De uitslagen van de vier, zater dag gespeelde finales zijn: Herenenkelspel: Li Sjen Sji (Chi)-Teng Ji (Chi) 21-16, 21- 18, 21-19. Damesenkelspel: Tsjoe Hsiang Joen (Chi)-Erzebet Palatinus (Joe) 21-15, 21-16, 21-16. Herendubbelspel: Li Sjen Sji/Wang Hoe Joean (Chi>- Milan Orlowski/Pavel Ov- carik (Tsj) 21-16, 21-10, 21-5. Gemengd dubbelspel: Des- mond Douglas/Linda Ho ward (Eng)-Sjen Hsin Hoea/Sjoe Hsiang Joen (Chi) 21-18, lft-21, 21-13, 21-12. AZ'67-Amsterdam FC WV-Volendam NEC-Telstar Den Haag-Eagles Sparta-Roda JC PSV-Feyenoord Twente-NAC Haarlem-Vitesse Ajax-Utrecht Gron.-Fortuna Willem II-PEC - Helmond-Excelsior Heracles-Wagen - LOTTO De winnende getallen in de lotto zijn: 11 - 15 - 21 - 23 - 38 - 39. Reser vegetal is: 10. WEST-DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 10 - 18 - 25 - 26 - 34 - 36. Reservegetal is: 2. SUPERTRIO De Walter Hollandia-prijs gelopen op Hilversum: 1. nummer 3 (Olga H.); 2. nummer 14 (Nilsson B); 3. nummer 11 (Nanda W). Uitbetaling: f5873,80.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12