Sadat schrijft de EG Jespers vermoordde Rosine omwille van carrière en minnares' Advocaten leverden Baader es pistolen Groot-Brittannië in de greep van verhit debat Aftreden Italiaanse regering ophanden Wereldraad van kerken niet tegen geweld in Z.-Afrika Overbrugbare kloof A Onthulling procureur-generaal: VRIJDAG 13 JANUARI 1978 BUITENLAND LONDEN (Reuter) - Groot-Brit- tannië zit in de greep van een verhit debat over de vraag of een rechter ontslagen moet worden omdat hij een uiterst-rechtse be klaagde die voor hem had moeten verschijnen, aanbeval mensen met een niet-blanke huid te blijven aanduiden met scheldnamen. Ruim 100 parlementsleden zijn on der degenen die vinden dat de rechter van zijn functie moet worden ontheven en 50 Afri kaanse, Aziatische en Caribische advocaten die in Groot-Brit- tannië een praktijk hebben, heb ben gedreigd zittingen onder de betrokken magistraat te zullen boycotten. Middelpunt van de controverse is rechter Neil McKinnon, een 68-ja- rige in Australië geboren jurist ROME (AP) - Na afloop van een vergadering van de zes grootste Italiaanse politieke partijen met vakbondsleiders heeft Giorgio Napolitano, een hoge functiona ris van de communistische partij, laten doorschemeren dat de christen-democratische regering van premier Giulio Andreotti voornemens is volgende week af te treden, nadat de communisten en enkele andere partijen hadden laten weten het kabinet niet meer in het parlement te zullen gedo gen. Napolitano sprak van "het ophanden zijnde aftreden van de regering". Andere deelnemers aan de verga dering waren functionarissen van de christen-democraten, de socialisten en van drie kleinere partijen. De christen-democratische afge vaardigde Guido Bodrato ver klaarde dat pogingen in het werk worden gesteld om een comp romis te bereiken, dat het uit schrijven van vervroegde verkie zingen in een tijd van hevige so ciale onrust en enorme economi sche moeilijkheden moet voor komen. Leiders van de christen-democrati sche partij hadden woensdag op nieuw gezegd geen communisten in het kabinet te zullen opnemen. Toen de communisten in 1976 bijna één derde van de stemmen ver gaarden, slechts twee procent minder dan de christen-democra ten, verwierpen de socialisten en andere vroegere bondgenoten van de christen-democraten een coalitie zonder communisten. De enige mogelijkheid bleek een christen-democratische min derheidsregering die gedoogd werd. De linkse partyen dringen onder aanvoering van de communisten aan op de vorming van een natio naal kabinet, waarin voor het eerst sinds 1947 communistische ministers zitting moeten hebben. Het nieuws dat de communisten de Italiaanse regering zullen laten vallen werd na afloop van een vergadering van de leiders van de christen-democraten en de vijf "gedogende" partijen met de vakbondsleiders bekend ge maakt. Vakbondsleider Luciano Lama verliet de vergaderruimte met de opmerking dat "conclusie nummer één is dat de regerings crisis binnen enkele dagen een feit zal zijn". Eén van de leiders van de communisten, Giorgio Napolitano, kon dit bevestigen. De christen-democraat Guido Bod rato zei dat men nog enkele compromis voorstellen over weegt om een politieke pat stelling en de noodzaak van nieuwe verkiezingen te ver mijden. DEN HAAG (ANP) - De Egypti sche president Anwar Sadat heeft de voorzitter van de minis terraad van de Europese Ge meenschappen een brief ge schreven waarin hij het stand punt van zijn regering over het Midden-Oostenconflict uiteen zet. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken, die dit desgevraagd bevestigde, wilde niet ingaan op de inhoud van de brief, noch op de aard of de vorm waarin een antwoord zal die bekend staat om zijn ex centrieke, "rechtse" of onvoor spelbare vonnissen. 'De gewraakte uitlatingen zijn door rechter McKinnon gedaan in zijn samenvatting voor en opmerkin gen na een niet-schuldig van een gerechtelijke jury tegen John Kingsley Read, een bestuurslid van een extreem-rechtse partij die wil dat de gekleurde im worden gegeven. Maar het ligt voor de hand dat de voorzitter van de EG-raad en van de Euro pese politieke samenwerking, de Deense minister van buiten landse zaken Andersen, op een gegeven moment de brief zal beantwoorden. Hij kon evenmin zeggen of deze brief zal worden besproken in Kopenhagen, waar de negen mi nisters op 13 en 14 februari spre ken over de Europese politieke samenwerking. Maar doorgaans wordt op deze bijeenkomsten migranten in Groot-Brittannië naar hun land van herkomst worden teruggestuurd. Read was ervan beschuldigd dat hij taal had gebezigd die erop gericht was rassenhaat aan te wakkeren. Hij had naar aanleiding van de dood van een Indiase jongeman in een straatruzie, de immigran ten aangesproken met "nikkers, ploppers en blauwen" en erbij ge ook over het Midden-Oosten ge sproken. Het ligt voor de hand, dat president Sadat de negen heeft gevraagd hun invloed aan te wenden om tot een snelle, rechtvaardige en vreedzame oplossing van het conflict te komen, zoals blijkt uit de uitspraken van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt na zijn bezoek aan Cairo. Het is vrij duidelijk dat Egypte graag zou zien dat de negen het standpunt zoals uiteengezet in de verklaring na de Londense top conferentie van eind juni, nader verduidelijken. De negen verwijzen in deze verkla ring naar de befaamde Veilig heidsraadresolutie van 1967 (242) waarin wordt gesproken over "ontruiming van bezette gebie den" (zonder lid woord) en zeggen dat "een einde moet komen aan de territoriale bezetting". Wordt in 242 gesproken over "een rechtvaardige oplossing van het vluchtelingeprobleem", de ne gen verklaarden eind juni dat een oplossing slechts mogelijk is als "het legitieme recht van het Pa lestijnse volk om op doeltref fende wijze uitdrukking te geven zegd: "Eén opgeruimd,nu nog een miljoen". McKinnons samemvatling vooraf gaande aan oordeelvorming door de jury, was er duidelijk op ge richt tot niet-schuldig te con cluderen. Toen de uitspraak was gevallen, verzocht de rechter de vrijgesproken beklaagde vooral door te gaan met het propageren van zijn standpunt, waarbij hij hem "het beste" toewenste. aan zijn nationale indentiteit, in feiten worden vertaald", en dat daarbij "rekening zou moeten worden gehouden met de be hoefte aan een eigen land van het Palestijnse volk". De Israëlische premier Menachem Begin en zijn minister van buitenlandse zaken. Mosje Da- jan, hebben de negen de laatste tijd en vooral sinds het bezoek van Sadat aan Jeruzalem, ge vraagd zich van publieke uit spraken over het Midden-Oos tenconflict te onthouden. Israël heeft destijds scherp afwijzend gereageerd op de verklaring van de Londense top en het ligt voor de hand dat het onder Frans-Ita- liaans-Westduitse druk een ver dere verschuiving van het ge meenschappelijk standpunt van de negen in pro-Arabische zin vreest. Voor zover bekend hebben de Is raëli's zich niet met een brief tot de negen gericht. Maar het spreekt vanzelf, dat ook Israël op allerlei manieren, zoals bijvoor beeld door het bezoek van minis ter Dajan aan Rome, begrip en ac tieve ondersteuning van zijn op vattingen probeert te krijgen. Het verhitte debat dat nu in Groot-Brittannië op gang is ge komen, betreft niet alleen McKin non, maar ook het recht op vrije meningsuiting en het gebruik van de scheldnamen door het publiek. De meeste scheldnamen zijn over blijfselen uit de dagen van het Britste imperium. De scheldwoorden zijn zelfs de woor denschat binnengedrongen en "tien kleine nikkertjes" was be halve de titel van een boek van Agatha Christie, een kin derrijmpje. Maar in het na-koloniale tijdperk, terwijl ongeveer vier procent van de Britse bevolking behoort tot een minderheid naar ras, hebben rassenwetten geprobeerd een verandering in mentaliteit door te drukken die eigenlijk nauw elijks aanslaat. MARGATE, GROOT-BRIT TANNIË (AP) - De honderdvijftig jaar oude pier van het Engelse Margate kreeg veel te verduren van de orkaanachtige storm die de laatste twee dagen over de Noord zee gierde. Een groot stuk van de pier werd door de hoge zee wegge slagen. In Groot-Brittannië zijn 25 mensen door de storm om het leven geko men. Overstromingen deden zich voor in veel kustplaatsen. Ook het grootste deel van de Franse westkust werd gisteren door zware stormen getroffen. Er werden windsnelheden van 185 kilometer per uur gemeten. Veerdiensten op Engeland en de Kanaaleilanden werden gestaakt en in een aantal plaatsen als Calais en Duinkerken deden zich stroomstoringen voor. Ook elders in Europa hield de storm huis. In het noorden van Spanje werden tientallen dorpen door sneeuw geïsoleerd en in San Sebas tian en Pamplona lag de sneeuw dertig centimeter dik. In het noorden van Italië moesten vanwege sneeuwbuien de vliegvel den worden gesloten. Terwijl in de Dolomieten het enthousiasme van de skiërs, die tot gisteren met weinig sneeuw waren bedeeld, hoog op laaide vanwege het dikke pak sneeuw dat ook daar viel. GENEVE (UPI) - De wereldraad van kerken is van mening, dat de Zuidafrikaanse regering het laatste vonkje hoop op een niet- gewelddadige verandering of ficieel heeft gedoofd. In een verslag aan de 293 aangeslo ten kerken steunt de raad dege nen in Zuid-Afrika, die geweld tegen de overheid gebruiken. "De nieuwe toestand in Zuid- Afrika eist van ons een duide lijker omschrijving van wat wij bedoelen met rechtmatig verzet. Het ontbreken van zo'n definitie mag geen reden zijn om de strijd van de zwarte Zuidafrikanen niet te steunen", aldus het discussie document van de raad. "De strijd tegen de apartheid is de strijd van een historische niet- gewelddadige meerderheid te gen een beslist gewelddadige minderheid. Wij noemen de ver zetsstrijders in het bezette Europa die geweld gebruikten tegen de nazi-onderdrukkers, geen terroristen, omdat wij vin den dat hun zaak rechtvaardig was en hun middelen gedisci plineerd". Functionarissen van de Wereldraad van kerken zeggen dat dit verslag niet moet worden gezien als een opwekking tot geweld, maar als een discussiestuk waarover de aangesloten kerken hun mening moeten geven opdat de wereld raad een officieel standpunt kan bepalen.' GENT (SP) - In een meeslepend betoog heeft procureur-gene raal mr. Van Hauwaert giste ren voor de jury de bewijzen op een rijtje gezet waaruit zijns inziens onomstotelijk blijkt dat Jespers, De Cramer en Van Renterghem samen de moordpoging door middel van een bomaanslag hebben gepleegd op Rosine Jespers en dat Jespers zelf de man is geweest die uiteindelijk zijn vrouw in haar badkuip heeft verdronken. Mr. Van Hauwaert begon eerst met een heel andere zaak; de valse aangifte van fraude te gen een Gentse vrederechter, door middel van een ano nieme brief. Het lasterlijke geschrift was destijds verstuurd naar de minister van justitie, de pro- cuceur-generaal en hoofd commissaris van politie De rechter tegen wie de ano nieme beschuldiging was ge richt, stond op de nominatie om te worden benoemd tot procureur des konings, een post die Jespers per sé voor zichzelf ambieerde. De beschuldiging werd door justitie onderzocht en vals bevonden, maar het duurde tot de nacht van 20 op 21 feb ruari voordat duidelijk werd uit welke hoek de laster af komstig was. In die nacht werd Jacky van Renterghem aangehouden met de buit van de roofover val en van de diefstal uit de kluis van mevrouw Ledoux. Behalve deze miljoenenschat vond de rijkswacht ook be scheiden van De Cramer, waaronder een kaft met de naam Jespers er op. Hierin stak een afschrift van de lasterlijke brief. Volgens de procureur-generaal kan niemand anders dan Jes pers de brief hebben gedic teerd, alleen al omdat niemand anders op de hoogte was van de feiten waarmee de valse beschuldiging in elkaar was geknutseld. Onderzoeksrechter Jespers was geobsedeerd door zijn ambi tie om procureur des konings te worden en wilde koste wat kost zijn mededinger uit schakelen, zegt mr. Van Hauwaert, die concludeert dat deze lasterlijke brief on omstotelijk is uitgegaan van Jespers, zowel wat initiatief betreft als wat betreft inhoud. MOTIEF Jespers wilde procureur des konings worden. Dat is vol gens mr. Van Hauwaert ook een voornaam motief geweest voor de moordaanslag op Ro sine en de later gepleegde moord. Want Jespers zat tus sen twee vuren: zijn ambitie om procureur des konings te worden en de aandrang die zijn vriendin op hem uit oefende om te kiezen tussen haar of Rosine. Daarom heeft Jespers zijn louche vriend De Cramer in geschakeld om haar op te ruimen. Uit De Cramers ver klaringen blijkt dat zij nach ten lang hebben overlegd hoe de moord op Rosine gepleegd moest worden: door haar met auto en al in het water te rijden, door haar te elektrocu- teren middels kortsluiting aan de ijskast of de was machine, door gas in de bad kamer, of door vergif. Volgens De Cramer zijn deze plannen niet doorgegaan, omdat hij. De Cramer, het niet wilde. Tenslotte zou dan zijn besloten tot een bomaanslag. In Rosines auto, zei Jespers. Nee, zei De Cramer, die is te klein om de bom onzichtbaar in te plaatsen en bovendien was het beter om de Mercedes op te blazen, want dan zou het lijken of de aanslag bestemd was geweest voor Jespers zelf. MIRAKEL De Cramer beweert een te zwakke bom te hebben ge plaatst om Rosine te redden. Procureur-generaal mr. Van Hauwaert weerlegt dit sprookje. Niet door de goede zorgen van De Cramer, maar door stom toeval - hij noemt het een mirakel- is Rosine Jespers in de nacht van 18 op 19 december aan de moor daanslag ontsnapt. De Cramer had Rosine al enige weken geschaduwd. Hij wist dat zij elke donderdagavond na het tennissen op bezoek ging bij vrienden. Die nacht gebruikte Rosine de Mer cedes van haar man en plaat sten De Cramer en Van Ren terghem de bom in de auto, die door Rosine nabij het huis van haar vrienden was gepar keerd. Toen zij naar huis ging had Ro sine moeite de auto weg te rijden uit de rij geparkeerde wagens. Om beter te zien had zij het linkerportier nog open. Het manoeuvreren had enige tijd gekost, toen plotseling een geweldige steekvlam uit de auto spoot en een oorver dovende knal klonk, die de omwonenden wekten uit hun slaap. Rosine wist later niet meer of zij uit de auto was gesprongen of dat zij er uit was geslingerd. Alle ruiten waren uit de sponningen gebarsten. Jes pers zelf zei later dat het een aanslag geweest moest zijn op zijn persoon. Waarom vroeg hij dan niet aan de procureur des konings om een officieel onderzoek? In plaats daarvan schakelde hij zelf een expert in die op basis van verkeerde inlichtingen concludeerde tot een tech nisch defect. De man was door Jespers in de waan ge bracht dat de auto vlak voor de explosie al een tijd had ge reden. Het wrak bestaat nog: het is zelfs te bezichtingen in de rechtszaal en men kan het gat nog zien dat door een der bomscherven is gemaakt toen het dwars door de carrosserie drong... Bepaald niet omdat het zo'n onschuldig bom metje was. BLOEDGELD Het motief van De Cramer is eveneens duidelijk. Hij werd betaald door Jespers met aandelen ter waarde van meer dan 2,5 miljoen francs. Om deze bloedgeldtransactie te dekken liet Jespers door De Cramer na de aanhouding van Van Renterghem nog gauw een contract maken, waaruit moest blijken dat hij het be drag twee jaar geleden had afgedragen als zijn aandeel in een gezamenlijk op te zetten handeltje. Advocaat Verhae- gen heeft het valse contract aan Jespers gebracht, een af schrift is in het bezit van de advocaat aangetroffen. Rosine heeft verteld dat Jespers in die jaren maar twee keer vriendelijk voor haar is ge weest. De eerste keer was toen hij haar overhaalde met zijn mooie Mercedes te gaan rijden, die prompt ontplofte. De tweede keer was de middag vóór haar dood, toen hij haar een glas inschonk omdat zij zo moe was. Rosine was zo verbaasd dat zij het aan haar buurvrouw vertelde, met de woorden: misschien komt alles toch nog goed. TROEBEL Mr. Van Hauwaert basseert zijn bewijs voor de moord op de expertise van prof. Thomas, een wereldberoemde ge leerde op het gebied van de gerechtelijke geneeskunde, op de vele "troebele omstan digheden" en op de getuige- nis van De Cramer. Volgens prof. Thomas kan Ro sine alleen in bad verdronken zijn door plotseling bewust- zijnsverlies. Hij zegt dat me disch gezien bij Rosine de elementen voor plotseling bewustzijnsverhes cr niet geweest kunnen zijn. En hij acht derhalve moord de enige verklaring. Mr. Van Hauwaert acht het "on tegensprekelijk bewezen" dat Jespers Rosine heeft ver moord omwille van zijn min nares en zijn ambitie om pro cureur des konings te wor den. "Dat is mijn innige over tuiging, zegt de procureur- genei.uil tot de jury, "en .«is u die overtuiging deelt zult u ook deze vraag met ja beant woorden". CAIRO (AFP) - Het hoofd van de Israëlische delegatie op het Israëli- sche-Egyptische militaire-commissieoverleg in Cairo, minister van defensie Ezer Weizman, heeft gisteren op een persconferentie gezegd dat er een kloof is tussen het Israëlische en het Egyptische standpunt over de joodse nederzettingen in de Sinaï, maar dat ook de kans aanwezig is die kloof te overbruggen. Generaal Gamassi, de Egyptische minister van oorlog, minimali seerde de belangrijkheid van de meningsverschillen. "Wij praten net zolang tot wij een middel hebben gevonden om de doelstellin gen van onze twee landen te verwezenlijken", zei hij. **4- - („w - it BONN (SP) - Het raadsel hoe de in Stuttgart gevangen zittende terroristen Andreas Baader en Jan-Carl Raspe op 18 oktober vorig jaar in hun cel zelfmoord hebben kunnen plegen is volgens procureur-generaal Rebmann opgelost. De pistolen zijn de gevangenen in handen gespeeld door hun advocaten Arndt Müller en Armin Newerla, die bei den ook sinds enige maanden in voorarrest zitten. Zij hadden de wapens binnengesmokkeld in akten waarin een holle ruimte was uitgesneden, net groot genoeg om de van de kolfbladen ontdane wapens te bevatten. Deze opzienbarende onthulling heeft Kurt Rebmann gisteren voor de parlementaire commissie van onderzoek in Stuttgart ge daan en later voor de pers her haald. Weliswaar hebben Müller en Newerla, beiden van het kan toor van de eveneens gevangen zittende Baader-Meinhof-ad- vocaat Croissant, geen enkele bekentenis afgelegd. Maar een andere verdachte, wiens naam Rebmann zorgvuldig verborgen hield, heeft tijdens een gerechte lijk verhoor de ware toedracht onthuld. De pistolen waren opgeborgen in dunne aktestapels, die zoals de advocaten hadden vastgesteld, niet met elektronische appara tuur op de aanwezigheid van me talen werden afgetast. Voor het oog van de controlerende beamb ten werden deze met de hand vervoerde akten alleen maar vluchtig doorgebladerd. Daarvan en van het feit dat Baader c.s. na het gesprek met hun ad vocaten zonder nader onderzoek naar hun cellen op de zevende verdieping van Stuttgart- Stammheim konden terugkeren, hebben Müller en Newerla ge bruik gemaakt. De zijkanten van de in de akten uitgesneden ruimte werden met boekbin- derslijm vastgekleefd, zodat bij het bladeren de contrabande niet zichtbaar kon worden. De ge vangenen namen na het gesprek met hun advocaten de documen ten mee naar hun cellen, waar zij de pistolen achter plinten ver borgen. Het is vooral Muller geweest die zich met deze wapenleveranties heeft bezig gehouden, nadat een eerste proef met het bin nensmokkelen van een Minox- camera zonder enige moeilijk heid was gelukt. Newerla, aldus procureur-generaal Rebmann, heeft enkele malen meegeholpen explosieven, verstopt in onder goed, de gevangenis binnen te brengen. De wapens waren afkomstig uit "depots" die door in vrijheid ver kerende terroristen in de bosrijke omgeving van Stuttgart waren aangelegd. Van die naar schatting meer dan vijftig op slagplaatsen zijn er sindsdien ne gen gevonden. In één ervan vond de politie de afgeschroefde kolf bladen van een van de bij de zelfmoord gebruikte wapens. De pistolen waren in het voorjaar van 1977 door Baader c.s. "be steld" en zijn door koeriers naar de omgeving van Stuttgart over gebracht. Daar werden zij in de depots verborgen en later de ad vocaten ter hand gesteld. Indien hun actieve medewerking aan deze wapensmokkel kan worden bewezen kunnen de beide advocaten als actieve me dewerkers aan een misdadige vereniging tot tien jaar gevang enisstraf worden veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9