Zeker zeventien man verdronken de Noordzee Hij werd de laatste tijd te gevaarlijk Uitlevering betekent doodstraf Dat noemen ze 'n maandblad. Het lijkt wel 'n stripboek! Vier jaar geëist voor moord op drankzuchtige echtgenoot Tijdens zeer zware storm Dr.Herrem a mogelijk wethouder in Arnhem Uitgezette Chileen terug in Nederland VRIJDAG 13 JANUARI 1978 BINNENLAND PAGINA 7 99 AMSTERDAM (SP) - Vol bitter- heid sprak de 34-jarige Doortje S. in sappig Amsterdams tot recht bankpresident mr. S. Slagter "tot voor kort luisterde niemand naar mijn problemen. Overal stootte ik mijn hoofd. Maar nu, nu er een moord is gepleegd, zijn er ineens zat mensen die zich met je gaan bezig houden. Nu is het te laat, en wil ik eigenlijk alleen maar terug naar myn zes kinder tjes". Doortje stond gisteren voor de Am sterdamse rechtbank terecht omdat zij vorig jaar op de laatste dag van Augustus betrokken was geweest bij de moord op haar man Dino (38). Officier van justi tie mevrouw mr. B. Broers eiste tegen haar een gevangenisstraf van vier jaar, alsmede ter beschikkingstelling van de rege ring. Nog drie verdachten ston den terecht wegens het medeple- gen van de moord. Tegen de 19- jarige Hennie, de vrouw bij wie Doortje de laatste tijd in huis was, eiste de officer drie jaar. De zaak tegen de twee anderen, de 17-ja- rige Willem en de evenoude Diana, werd vanqege hun min derjarigheid achter gesloten deu ren behandeld. Wat de zitting van de Amsterdamse rechtbank betrof leek het op een soort "dag van de wouw". Be halve de officier en drie van de verdachten waren er nog enkele rollen in dit proces voor een vrouw weggelegd, zoals die van één van de advocaten, een rech ter, de griffier en drie van de vier rapporteurs (twee maatschappe lijk werksters en de psycholoog). En dat zie je toch maar uiterst zelden in de rechtszaal. - De in Napels geboren Dino deed, volgens de verhalen van alle be trokkenen, allesbehalve denken aan zijn naamgenoot, het aan hankelijke, trouwe huisdier van de stripfamilie Flintstone. Inte gendeel. Deze Dino maakte er in het huwelijk een potje van. Zijn leven scheen te bestaan uit drin ken, drugs en slaan. Kittige Doortje daarover "Hij werd de laatste tijd té gevaarlijk. Om dat hij als het ware constant dronken achter het stuur zat hoopte ik dat hij zich nog eens te pletter zou rijden. Maar dat ge beurde alsmaar niet. Op een ge geven moment zei mijn vriend Willem: "Waarom geef je hem geen doodsklap. En dat hebben we toen maar gedaan". Pas in de laatste maanden voor het misdrijf kregen de moordplan nen hoe langer hoe meer een de finitief karakter. De details wer den echter een dag voor de moord doorgesproken. Bij die bespre king waren Doortje, haar vriend stemmen de volgende motie aan genomen: Dino moest dood. De rollen werden ook al verdeeld. Hennie zou de volgende dag door middel van een telefoontje Dino naar haar woning lokken. De an dere betrokkenen zouden daar dan al aanwezig zijn. Voor ieder was een vast plaatsje in de zit kamer gereserveerd. Zo zou Hennie op de stoel naast de schoorsteen gaan zitten, zodat ze bij de bandrecorder kon en die harder zou kunnen zetten als Dino zou gaan gillen. Ook Dino zou aanspraak kunnen maken op een besproken plaats. Als hij eenmaal in de diepe fauteuil zat zou Willem uit de keuken zijn hamer halen en Dino de afge sproken doodsklap verkopen. Willem, vriendin Hennie en ook Alles geschiedde volgens plan. De Diana, die bij Doortje op 13-jarige leeftijd in het gezin was opgeno men, een tijd later een verhou ding met Dino was begonnen en ook een kind van hem had. Na die bespreking werd met algemene mokerslag van Willem kwam zó hard aan dat boven de reacties uit het kraken van Dino'S schedel te horen was. Vervolgens hebben Doortje, Willem en Diana hem in de kofferbak van zijn eigen auto gestopt en hem verzwaard met een stuk beton, bij Muiden ge loosd in het Amsterdam-Rijn kanaal. Hennie begon alvast met het schoonmaken van de kamer. Pas zes dagen later werd Dino's lijk gevonden. Nagenoeg alle verdachten, zo blijkt uit de rapporten, hebben een moeilijke jeugd gehad. De des kundiger. waren het er over eens dat de verdachten als groep tot het besluit waren gekomen dat Dino uit de weg moest worden geruimd. Het in-trieste van dit vreselijke drama is dat het niet had hoeven gebeuren'zo zei de officier van justitie in haar requisitoir. "Ook andere oplossingen waren mo gelijk geweest, maar daar zoch ten ze niet naar. Ze grepen naar het allerergste middel, het beëindigen van het leven van een medemens. En dat leven moet de opperste bescherming genieten. Het is zonneklaar dat ik aan de ene kant een jarenlange gevang enisstraf moet vragen. En dat ik aan de andere kant rekening moet houden met allerlei om standigheden. Zo zal een lange straf funeste gevolgen hebben voor die zes kinderen, die alle maal jonger zijn dan twaalf jaar. Ik sta eigenlijk voor een dilemma dat ik niet kan oplossen". De raadsvrouw van Door begreep niet waar de officier de ter beschikkingstelling vandaan haalde. Volgens haar bleek uit de rapporten niet dat een dergelijke maatregel noodzakelijk was. Zij illustreerde nog: "Doors huwe lijk is langzamerhand tot een hel geworden. Dino is vele malen door de GGD opgenomen. Steeds kwam hij een dag later weer thuis. In de ogen van deze ver dachten was er geen enkele op lossing. Na een echtscheiding zou Dino haar toch wel weten te vinden. Bovendien was Door bang dat hij er met haar kinderen vandoor zou gaan". Uitspraak 26 januari LONDEN/DEN HAAG (SP, ANP) - Tijdens de zeer zware storm van de afgelopen twee dagen zijn minstens zeven tien zeelui in de Noordzee verdronken. Dr. Tiede Herrema ARNHEM - Dr. Tiede Herrema, de vroegere directeur van het Ierse bedrijf Ferenka (Akzo) heeft zich voor de VVD kan didaat gesteld bij de komende gemeenteraadverkiezingen in Arnhem. Dr. Herrema, thans werkzaam op het hoofdkantoor van Akzo in Arnhem stond in oktober 1975 in het wereldnieuws toen hij in het Ierse plaatsje Monasterevin weken lang werd gegijzeld. De in de Arnhemse politiek cir culerende geruchten dat dr. Herrema de VVD-wethouder mevrouw C.J. Lavell-de Vries zal opvolgen wilde een woordvoerster van het be stuur gisteravond ontkennen noch bevestigen. De definitieve samenstelling van de kandidatenlijst en de aanwijzing van een wethou derskandidaat komen later in ledenvergaderingen aan de orde. Mevrouw Lavell speelde een belangrijke rol in de Biliton-affaire die in Arn hem veel stof heeft doen op- Onder hen bevonden zich de vijf Het wrak opvarenden van de Groningse vaarder kustvaarder Holmar 1. Ook twee andere kleine schepen - de Griekse kustvaarder Diamond en het Cyprische scheepje Gloriosa - verdwenen in de golven. de Groningse kust- gevonden. Een vliegtuig van de Britse marine ontdekte het even uit de kust bij de Engelse plaats Flam- boroughhead. Van de bemanning van de duitse kustvaarder Anna Graebe, die gisteravond voor de kust bij het Noordhollandse Bergen kap seisde, was rond het midder nachtelijk uur nog niemand ge vonden. Het schip, geladen met kunstmest, was op weg De veerdienst Harwich- Hoek van Holland liep stevige vertragingen op. Het veerschip Koningin Ju liana liep gistermiddag pas tegen half vijf in de Hoek binnen, ter wijl de boot 's morgens vroeg had moeten afmeren. Amicales verliest kort geding DEN HAAG (SP) - Het is niet on aannemelijk dat de federatie van Marokkaanse Amicales in ons land spionage-activiteiten voor Marokko bedrijft. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw, gisteren gezegd in zijn vonnis in het kort geding dat Amicales tegen de stichting Ma- rokko-comité had aangespannen en heeft verloren. CHILEENSE SCHILDERING IN UTRECHT VERNIEUWD UTRECHT (ANP) - De Chi leense kunstenaarsgroep „Al Frente" heeft gisteren de om streden en al een aantal keren bekladde muurschildering op de schutting van de hoofdbu reau van de Utrechtse politie weer opgeschilderd tot zoals zij oorspronkelijk was. De kunstenaars kregen daarbij steun van mensen van het Chili-comité Utrecht, het gemeenteraadslid B. Schreuder (CPN) en wijk bewoners. De Chilenen zijn in Nederland om maandag in Leiden en dinsdag in Dord recht een muurschildering te maken. De Utrechtse politie heeft, in tegenstelling tot vorige week vrijdag toen Utrechters een restauratiepoging van het kunstwerk ondernamen, niet ingegrepen. De Chilenen hadden samen met leden van het Chili-Comité het advocaten-collectief en wijkbewoners gistermiddag een gesprek met burgemees ter H. Vonhoff. Het gesprek is bij Vonhoff thuis, omdat hij ziek is. Twee gemeenteraadsleden (PvdA) hebben intussen vra gen gesteld aan het college van B en W. Zij willen onder meer weten bij wie de be voegdheid ligt te beslissen over de plaats van deze muur schildering en wat de resulta ten zijn van het onderzoek van de politie naar de be schadigingen. Zoals bekend is de muur schildering kortgeleden één maal met witte en één maal met gele verf beklad. Boven dien zo bleek gisteren, heb^ ben onbekenden blauwe verf erop gespoten uit een spuitbus. Nora Salomons en Met Marokko-comité had in een brochure geschreven dat Ami cales in Nederland een spio- nage-organisatie is, die in op- TT dracht van de Marokkaanse rleCly Cl AïlCOIia overheid inlichtingen verzamelt J over Marokkanen in ons land, speciaal over hun politieke en nipt ïti roof] vakbondsactiviteiten. Illcl ill iddU De Amicales eiste in het kort ge- ding dat het Marokko-comité Vel II -/VlllS 101X13.111 deze beschuldigingen terugnam Deze eis is door mr. Blaauw af gewezen. De brochure hoeft van hem ook niet uit de roulatie wor den genomen. Eén van de geredde bemanningsleden van de Hermann Helene wordt op hel marinevliegkamp De Kooy uit de helikopter gedragen door een mari neman. Bij de reddingsactie waren in totaal twee helikopters en een Nep tune van de Marine Luchtvaart Dienst betrokken. Mr. Blaauw bepaalde dat de bro chure de eer en Goede naam van Amicales niet aantast en dat het Marokko-comité niet onrecht matig heeft gehandeld. Amicales moet nu de kosten van het kort geding betalen. Hamburg Londen. Hoeveel opvarenden er aan boord van de Anna Graebe wa ren, die gisteravond laat nog op zijn kop ronddreef, is niet be kend. Van een ander Duits schip de Her mann Helene dat bij Vlieland in moeilijkheden raakte en zonk konden de opvarenden worden gered door een helikopter van de Nederlandse Marine. Bij het zoeken naar mogelijke overlevenden van de kustvaar ders zijn tot dusver drie lichamen geborgen. Eén daarvan - ver moedelijk een opvarende van de Groningse Holmar 1 - werd op gepikt door de Nederlandse on derzeebootjager Groningen. Het zoeken werd gisteravond bij het invallen van de duisternis ge staakt. Advocaten van RAF-leden Wackernagel en Schneider: 99 99 DEN HAAG (SP) - Evenals by de behandeling van het uitlever ingsverzoek voor het RAF-lid Knut Folkerts, woensdag in Maastricht, hebben de verdedi gers van de RAF-leden Christoph Wackernagel en Gert Schneider bij soortgelijke behandelingen gisteren in Den Haag betoogd dat uitlevering aan de Duitse bonds republiek gelijk staat aan een vorm van doodstraf. Wackernagel en Schneider werden op 11 november vorig jaar in Am sterdam gearresteerd. De aan houding liep toen uit op een schietpartij, waarbij naast de Duitsers ook drie politiemannen gewond raakten. Eén van de RAF-leden slaagde er toen zelfs nog in een handgranaat te ont steken. Inmiddels heeft de bondsrepubliek ook van Wackernagel en Schneider uitlevering gevraagd, omdat de mannen er van worden verdacht op enige wijze betrok ken te zijn geweest bij diverse misdrijven. De behandelingen van de uitleveringsverzoeken van Folkerts, Wackernagel en Schneider vertoonden veel over eenkomst. De vraag waar de rechter over moet oordelen is: kunnen de door deze mannen be gane misdrijven worden aange merkt als politieke delicten? Is dat het geval, dan mogen zij niet worden uitgeleverd. De raadslieden van Wackernagel en Schneider, respectievelijk mr. G. Spong en mr. J. Th. Duijnstee, hebben zeer nauw samengewerkt en hielden gisteren ook volko men identieke pleidooien om aan te tonen dat die juridische vraag volgens hen bevestigend beant woord dient te worden. De ad vocaten, die ook veel overleg hebben gevoerd met de raadsman van Folkerts, lieten gisteren horen, dat hun cliënten in Duitsland geen kans maken op een eerlijk proces. Bovendien werd naar voren ge bracht dat detentie van RAF-le den in Duitsland vaak hun dood tot gevolg heeft. De advocaten vestigden de aandacht op een groot aantal punten, die de col lectieve zelfmoord van de RAF- leden Baader, Ensslin en Raspe op 18 oktober vorig jaar zeer on geloofwaardig maken en die er op zouden kunnen duiden dat de gevangenen wel degelijk door de staat zijn vermoord. Na Folkerts hebben Wackernagel en Schneider nu ook politiek asiel in Nederland aangevraagd, omdat zij zich in de Duitse bondsrepubliek vervolgd achten. AMSTERDAM (ANP) - Het Tweede-Kamerlid Nora Salo mons en het Eerste-Kamerlid Hedy d'Ancona (beiden PvdA) zullen zich niet kandidaat stellen voor de Amsterdamse gemeente raad. Dit hebben zij het bestuur van het gewest Amsterdam van de partij laten weten. Evenals woensdag oud-staatssec retaris Jan Schaefer, heeft nu ook Nora Salomons voor het werk in de Kamer gekozen. Hedy d'An cona bedankte voor een plaats op de kandidatenlijst, omdat zy te kort tyd voor het lidmaatschap van de raad heeft, aldus het ge- westsbestuur. Salomons werd door twaalf, d'Ancona door elf van de 16 afdelingen gesteund. Lichaam vermist jongetje gevonden RAALTE (ANP) - Op een open ter rein in de buurt van Raalte is gis termiddag het lichaampje ge vonden van de driejarige Gerben ten Dam. De kleuter werd. sinds het afgelo pen weekeinde vermist. Hoewel de doodsoorzaak nog niet vast staat, is er volgens de politie in Zwolle geen sprake van een mis drijf. ADVERTENTIE „Wie niet horen wil moet voelen" ROTTERDAM (ANP) - De politie in Rotterdam heeft de 40-jarige A. V. P. in zijn woning aan de West-Varkenoordse weg in de Maastad aangehouden. Hij wordt ervan verdacht zijn 26-jarige vrouw met een stok zodanig ge slagen te hebben, dat deze brak. De vrouw liep dusdanige ver wondingen op, dat zij niet meer kon lopen. Zij verliet het huis kruipend en liet zich per taxi naar kennissen buiten de stad vervoe ren. Zij ligt thans in het zieken huis in Raamsdonksveer. Op de stok, waarmee de man had gesla gen, stond geschreven: "Wie niet horen wil moet voelen". Elke maand 64 pagina's vol dubbeldikke superlange stripverhalen Urenlange avonturen en in het eerste nummer van Mickey van 1978 zelfs een fantastische wed strijd waarmee je een radiografisch bestuurbare auto kunt winnen. Geweldig! En dan de strips: een spannend spook verhaal van Mickey en Goofy, een dwaze geschiedenis met de Doerakkers en natuurlijk een nieuwe aflevering van Schateüand, ons boeiende vervolgverhaal. Verder; De tekenfilmrubnek waarin deze keer alles honden in de Disney tekenfilms! En er is nog veel meer. Laat al die verhalen en die prachtige wedstrijd je niet voorbijgaan! Maandblad Mickey. Je dikke vriend. Overal te koop voor f 3,60 SCHIPHOL (ANP) - De man, die vorige week dinsdag naar Chili werd uitgewezen, maar die geen Chileen bleek te zyn zoals men aanvankelijk had gedacht, is weer terug in Nederland. De man arriveerde gisteren onder bege leiding van een Nederlandse ma rechaussee, die hem had opge haald, met een lynvlucht van de KLM uit Santiago de Chili op Schiphol. Na zijn aankomst is hij overgedra gen aan de Amsterdamse vreem delingenpolitie. Pleidooi nieuwe opzet rijexamen DEN HAAG (ANP) - Kortere wachttijden en snellere herkan sing alsmede een nieuwe opzet van het rij-examen, zodanig dat de rijschoolhouder zelf het exa men afneemt in het byzijn van een rijksgecommitteerde. Met deze schriftelijke eis heeft het PvdA-Kamerlid Wöltgens zich tot de minister van verkeer en waterstaat gericht. De man werd op 24 december op het centraal station in Am sterdam aangehouden. Hij was niet in het bezit van papieren. Ook beschikte hy niet over mid delen van bestaan. Na confrontatie met de Chileense consul in Amsterdam werd aan genomen dat het om een Chileen ging. Hij kreeg van het Chileense consulaat een laissez passer, zo dat hij naar Chili kon terugkeren. In het KLM-vliegtuig waarmee hy op 3 januari naar Chili reisde viel de man een aantal passagiers lastig, waarop de bemanning be sloot naar Schiphol terug te ke ren en marechausseebegeleiding voor de man aan te vragen. Na zijn aankomst in Chili hebben de Chileense autoriteiten aan de Nederlandse justitie laten weten dat de man geen Chileen is. Het ministerie van justitie heeft daarop laten weten dat de man dan maar weer naar Nederland moest worden teruggestuurd. Bij aankomst gisteren op Schiphol riep de man dat hy Libanees zou zijn. De Amsterdamse vreemde lingenpolitie zal proberen achter de ware identiteit van de man te komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7