Huisbroei-wedstrijd: kunst om bollen op tijd te zien bloeien Brandweer in Engeland gaat door de knieën Plaag van wilde katten in Noord wijk Ravi Shanker terug op z'n basis CDU wint steekspel om Duitse spionnen 5Opstapcursusvoor leerlingen dag-mavo MEESTER OP DE SITAR GEEN SUPERSTAR MEER VRIJDAG 13 JANUARI 1978 door Herman van Amsterdam Noordwijk heeft het momenteel te stellen met een plaag van verwilderde katten. Vooral rond de ten nisbanen van het Casino en het park Leeuwenhorst is het bar en boos. Bij het secretariaat van het plaatselijk opvangcentrum voor honden en katten zijn al talloze verzoeken binnengekomen iets aan die plaag te doen. "We zouden wel willen", zegt secretaresse mevrouw Boot, "maar we staan machteloos". In het bestuur is de suggestie naar voren gekomen de kat ten voedsel met een verdo vingsmiddel te geven en als ze suf zijn op te pakken en door de dierenarts te laten afma ken. Maar in de praktijk is dat geen haalbare kaart. Want zodra die katten gegeten heb ben trekken ze zich terug op plaatsen waar ze moeilijk zijn te achterhalen. Uit de hand Er zal naar een andere oplossing van dit probleem moeten worden gezocht. Liefs zo snel mogelijk, want het loopt met die katten danig uit de hand. Als het om het vangen van de verwilderde katten in het park Leeuwenhorst gaat zou dat John Kristel vrij gemak kelijk af gaan. De gepensio neerde voormalig or kestleider (oom van filmdiva Sylvia Kristel) heeft zich de laatste drie jaar dagelijks be kommerd om zo'n twintig verwilderde katten en een haan ("die regeert de hele boel"). Hij zegt: "Destijds stond hier in het bos een varkensstal. De eigenaar hield er katten op na om muizen en ratten uit de buurt te houden. De katten liet hij hier achter toen hij met zijn bedrijfje verhuisde. Vanaf dat moment heb ik mij met die dieren bezig gehou den'". Kristel, 55 jaar lid van de dierenbescherming, is elke morgen rond een uur of elf in het bos te vinden. Daar heeft hij een vaste voederplaats voor de katten en de haan. Het gezamelijke menu heeft steeds dezelfde samen stelling; een liter melk, stuk jes kip (bij de poelier) en wat vleesafval van een slager uit het dorp. "Ik sla bijna nooit een dag over", zegt hij, "en zo wel, dan neemt mijn vrouw het van mij over". Ik heb het vertrouwen van die dieren gewonnen. Tegenover mij zijn ze zo mak als een lam metje. Een ander hoeft er niet in de buurt te komen. Dan zijn ze er zo vandoor. Brief Ik zou ze best kunnen vangen maar ik kan het niet over mijn hart verkrijgen. Zolang ze door mij worden verzorgd is het ook niet nodig dat ze uit het bos worden gehaald. Al leen vraag ik me af wat er met het ster moet gebeuren als ik niet meer naar het bos kan. Ik sukkel nogal met mijn ge zondheid. Vind maar eens een ander die elke dag op eigen kosten voer koopt en die de dieren te eten geeft". "Binnenkort heb ik daar een gesprek over met een hoofd bestuurslid van de Neder landse dierenbescherming. Het liefs zou ik willen dat men de dieren vangt, stereliseert en weer terug zet in het bos en dat er dan iemand regelmatig naar omkijkt. Kan het niet anders, dan moeten ze inder daad maar door een diere narts worden afgemaakt. Ik Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur ean mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. John Kristel: "Tegenover mij zijn ze zo mak als een lammetje. hoop dan wel dat men het doet zonder dat ik er weet van heb". Over de behandeling van zwerfkatten in Nederland in het algemeen heeft Noord- wijker Kristel kortgeleden nog een brief geschreven aan Dries van Agt, toen nog mi nister van justitie. Daarin gaf onder meer als zijn mening dat de zwerfkat in Nederland er erg bekaaid afkomt, dat er nauwelijks naar wordt omge zien. De minister, druk in de weer met de kabinetsforma tie, hield zijn antwoord kort. "De behandeling van dieren in ons land, houdt nauw ver band met de beschaving van de bevolking". Druk zat Volgens Kristel zou het op vangcentrum voor honden en katten in Noordwijk voor uitlopend op andere maatre gelen in elk geval de moeite kunnen nemen concentraties zwerfkatten van voedsel te voorzien zodat er geen klach ten over "stelende zwerfkat ten" binnen komen. "We hebben het al druk zat met andere zaken", zegt mevrouw Boot. "Bovendien is dat geen werk voor onze vrijwilligsters. Ze ker niet als het elke dag moet gebeuren". De Leidse avondscholengemeenschap Boerhaave, die op verzoek van het gemeentebestuur van Noordwijk daar een dag-mavo voor volwassenen op poten aan het zetten is, gaat aspirant-leerlingen de gelegenheid geven als voorbereiding op de studie gedurende 18 lesavonden het geheugen wat op te frissen. Tijdens deze zoge naamde "opstapcursus" zal les worden gegeven in elementair Ne derlands, rekenen, aardrijkskunde en geschiedenis. "Het is ons gebleken", zegt rector D. J. van Kooten, "dat r de schooltijd lang achter zich hebben liggen, vooral in zo'n eerste klas van de mavo studiemoeilijkheden ondervinden. Deze cursus brengt ze weer een beetje in de sfeer en brengt de basiskennis enigszins op peil. Overigens, voor wie de opleiding aan de dag mavo gaat volgen is deze cursus niet verplicht. Men moet het niet zien als een soort toelatingscursus". Noordwijk De opstap-cursus (wie niet de dag-opleiding voor volwassenen gaat volgen kan er in principe ook voor inschrijven) kost negentig gul den. Daar is het lesmateriaal bij inbegrepen. In Noordwijk start de cursus op 23 januari, waarschijnlijk in de Willibrordmavo. De zelfde 20 lessen worden ook gegeven t.b.v. degenen die de dagop leiding voor volwassenen in Leiden (Noordeinde) willen gaan vol gen. Daar gaat de opstap-cursus een week later, op 30 januari van start. Ingeschreven kan er worden via de avondscholengemeenschap Boerhaave, Kagerstraat 7 in Leiden, telefoon 071-155754. In een maand tijd bloembollen in de huiskamer zo zien te ver troetelen dat ze op de juiste dag het mooist in bloei staan. Voor die uitdaging staan vanaf volgende week zater dag de deelnemers aan de zo genaamde huisbroeiwed- strijd, een evenement dat wordt georganiseerd vanuit het Lissese buurschap De En gel en waarvoor deelnemers zich kunnen aanmelden, "zolang de voorraad strekt". Elf potten De wedstrijd steekt als volgt in elkaar. Wie mee wil doen moet zich volgende week zaterdag rond tien uur melden bij de bollenschuur van P. v. Dijk aan de Achterweg in Lisse. Daar kan men gratis 11 pot ten met bloembollen in ont vangst nemen. Drie met kro kussen, drie met tulpen, twee met narcissen en drie met hyacinthen. Alle bloembollen hebben een voorbehandeling gehad op het laboratorium voor bloembollenonderzoek in Lisse waardoor ze in ongeveer een maand tijd in bloei kun nen staan. De potten met bloembollen mo gen mee naar huis worden ge nomen om daar ongeveer een maand te blijven. Op vrijdag 17 februari is de inleverda tum en moeten alle potten worden gebracht naar het verenigingsgebouw achter de H. H. Engelbewaarderskerk. Een jury beoordeelt dan de in zendingen, waar belangstel lende zaterdag 18 en zondag 19 februari kennis van kun- Beperkt Lissenaar Leo Schoorl, één van de organisatoren: "Deelname is voor iedereen vrij. Lis senaar of niet, bekend met de verzorging van bloembollen of niet. In de tentoonstellings zaal is echter maar plaats voor een beperkt aantal wed- strijdpotten. Er zijn er zo'n 400 te verdelen. Dus wie het eerst komt, wie het eerst maalt". Huisbroei-organisator Leo Schoorl: "Wie het eerst komt, wie het eerst maalt „Ik ben geen superstar meer. En als u diep in mijn hart kijkt, dan zult u merken hoe blij ik ben dat de tijd dat ik in West-Europa en Amerika werd aangemerkt als de Grote Mystieke Oom van de popmuziek voorbij is." Ravi Shankar, de nu 57-jarige meester op de sitar, heeft - zoals hij zegt - de cirkel rond gemaakt. Eenentwintig jaar geleden stapte hij met zijn instrument de wereld in om zowel de klassieke Indiase muziek te exporteren als te laten horen dat hij niet voor niets ze veneneenhalf jaar lang in vrijwel totale afzondering bij een guru si tar had gestudeerd. Door Frans Happel Maar, hoe mooi Ravi ook speelde, een massaal publiek kreeg hij pas in het midden van de jaren zestig. Dankzij de Beatles en andere popgroepen, die het met de sitar en de bijbehorende oosterse ijl- heid wel zagen zitten. Ravi Shan kar werd plotseling top of the pops, duizenden jongeren juich ten hem toe op het Amerikaanse Woodstock-festival als de hipste aller hippe vogels en bij tal van gelegenheden mengde de walm van Ravi's wierrookstokjes zich met die van de diverse rookar tikelen die de gebruiker een breeder spectrum bezorgen. Ravi Shankar, de vriend van Beatle George Harrison, de muzikale apostel van vrede en rust tot in de •-•euwigheid, kreeg zoveel uitno digingen om concerten te geven dat hij nauwelijks meer aan India toekwam. De „pop-periode" duurde voor hem tot globaal 1972. Vijf jaar geleden, tijdens een concert in de Rotterdamse Doelen, bestond zijn publiek nog voor negentig procent uit swin gende jongeren, die toestroom den omdat Shankar te gek was, weetjewei. Onlangs was Shankar terug in ons land En constateerde dat de on geveer duizend belangstellenden op de eerste plaats uit interesse voor zijn muziek kwamen. Hij: „Niet alleen de interesse, maar ook het pure respect voor de klassieke Indiase muziek is de laatste jaren weer toegenomen. De mensen die nu voor mijn con certen een kaartje kopen doen dan met dezelfde intentie als zouden ze naar een concert met muziek van Bach gaan." Hij geeft toe dat hij er met zijn volle ver stand bij was toen hij door de pop-scene werd ingelijfd. „Het was het nieuwe dat me trok. In het het begin heb ik alles wat er gebeurde dan ook gretig Geïnhaleerd In India waren er veel mensen die het me kwalijk, zeer kwalijk namen, dat ik samen met popmusici actief was. Jam mer, want mijn tegenstanders begrepen er toen eigenlijk hele maal niets van. Het was niet zo dat Ravi Shankar zich tot de popmuziek had gewend. Welnee. de popmuziek kwam op bezoek bij Ravi Shankar. Ik beken, dat als ik aan die periode terugdenk er stemmen in mijn achterhoofd klinken die zeggen: je was onge lukkig toen. Dat was ik, vooral toen ik merkte dat ik maar al te vaak het middelpunt werd van druggebruikers en haveloos ge klede figuren. In dat milieu voelde ik me niet thuis. Daarom: goed dat die tijd voorbij is. En toch. ik heb er geen spijt van. Want er zou geen betere ma nier te bedenken zijn geweest om de oorspronkelijke Indiase mu ziek en het instrument waarop die muziek het best te vertolken is, de sitar dus, een enorme be kendheid te geven." De tijden zijn veranderd voor Ravi Shankar. Dat geldt ook voor de belangstelling die er nu voor hem van de kant van de media bestaat. Als we het impresariaat in Den Haag Doelen dat van vanavond in het Amsterdamse Concertge bouw organiseerde) bellen om tot een afspraak voor een interview met Shankar te komen, is het simpele antwoord: „telefoneert u zelf maar met Shankar." Oftewel: de hitte is er af, er zijn geen wach tenden voor u, het zal- wel goed zijn." „Goed beschouwd is het een bela chelijke zaak", zegt Ravi Shan kar. „Toen ik nog het stempel van superstar had, betekende iedere uitspraak van mij sensatie. En nu? Slechts .weinige journalisten nemen de moeite om nog met me te komen praten. Daarom ben ik u zeer dankbaar voor uw- bezoek." Hij vouwt de handen voor de borst en buigt. We vragen hem of hij in al die jaren vrij is kunnen blijven van invloeden van westerse mu ziek. En of hij zo nu en dan niet het idee heeft om op een ander instrument dan de sitar te willen spelen. „Ik luister vaak naar de klassieke muziek van beroemde Europea nen, symfonie-orkesten mag ik graag horen, of viool- of gitaarso listen. En soms laat ik me verlei den tot een jazzconcert. Allemaal plezierige dingen voor het oor, maar me echt raken, nee, dat doet die muziek niet." Hij kijkt naar zijn in veel textiel gewikkelde si tar, die op een tweezitsbank ligt neergevlijd. „Daar ligt het in strument van de duizend moge lijkheden. Daar ligt het instru ment dat me steeds weer creatief laat zijn, dat altijd weer m'n con centratie en m'n improvisatie opeist." En tenslotte: „Waarom zou een ta melijk oude man zoals ik nu nog iets anders willen?" RAVI SHANKAR: er zijn stemmen in mijn achterhoofd die zeggen: je was ongelukkig toen." BONN - Het verlangen van so ciaal-democraten en liberalen om het parlementair onder zoek naar de gerucht makende Westduitse spio- nage-affaire Lutze op te schorten, is door de chris ten-democratische oppositie van de hand gewezen. Hoewel de CDU in de parlementaire commissie van onderzoek een minderheid vormt, heeft zij op grond van het reg lement kunnen doordrukken dat dit lichaam zonder onder breking doorwerkt. De SPD en FDP-leden in de commissie hadden een on derbreking gevraagd, omdat zij menen dat door de bewijs voering van de commissie het strafproces tegen het echt paar Lutze en hun medewer ker Wiegel, dat eind januari begint, kan worden beïnvloed De procureur-generaal van de Bondsrepubliek, Kurt Reb- mann, die eergisteren in een besloten zitting voor de commissie was verschenen, had daarover zijn beducht heid reeds uitgesproken. Renate Lutze en haar man Lot- har-Erwin Lutze hadden sa men met de ambtenaar Jur- gen Wiegel enkele jaren lang op het ministerie van defensie in Bonn spionage voor Oost-Duitsland bedreven. Of schoon zij reeds midden-1976 waren gearresteerd, duurde het tot december 1977 voor dat de betekenis van het spionage-schandaal door een gezaghebbend dagblad werd onthuld. Sindsdien is vooral de sociaal-democratische mi nister van defensie Georg Le ber hevig in opspraak geko men - en dat is er niet beter op geworden toen hij verklaarde door zijn ondergeschikten nooit volledig over de ware omvang van de in zijn huis bedreven spionage te zijn in gelicht. Al geruime tijd heeft de chris tendemocratische oppositie het op Leber gemunt. Van daar dat zij er zo op gebrand is het parlementaire onderzoek voort te zetten. Leber was de man, die twee luchtmachtge- neraals pardoes aan de dijk zette, toen deze beide heren het voor de neo-nazistische vliegheld overste Rudel b.d. hadden opgenomen. Ook be sloet Leber een aantal jonge kadetten de deur te wijzen toen zij op de militaire aca demie in Munchen ha3den deelgenomen aan dron kemansspelletjes, waarbij zogenaamd joden werden verbrand en het Horst Wes- sel-lied werd gezongen. Procureur-generaal Rebmaan is bevreesd dat door de eigen onderzoekingen van de par lementaire commissie (die overigens gelijk is aan de commissie voor verdedi gingszaken van de Bondsdag) het strafproces dat eind ja nuari begint in ongunstige zin wordt beinvloed. In tegen stelling. tot Wiegel heeft het echtpaar Lutze geen schuld bekend en moet dus volgens het strafrecht als onschuldig gelden, totdat tijdens het pro ces het tegenovergestelde wordt bewezen. De par lementaire onderzoekscom missie daarentegen gaat nu reeds uit van de schuld van de Lut?es. Het is niet uitgesloten dat de verdedigers van het van spionage verdachte twee tal van deze situatie ge bruik zullen maken. Gisteren verscheen als eerste getuige voor de parlemen taire onderzoekscommissie de inspecteur-generaal van de Bundeswehr, Harald Wust. Hij noemde de aard van de bedreven spionage „zwaar wegend", maar voegde er aan toe dat zelfs bij het aannemen van de meest ongunstige mo gelijkheden de uitvoering van de taak van de Bundeswehr nooit ernstig bedreigd is ge weest. LONDEN - De staking van de Engelse brand weer loopt ten einde. Na bijna twee maanden hebben meer dan vijftig van 's lands 65 brand weerbrigades besloten het werk te hervatten, ondanks het feit dat aan hun voornaamste eis niet tegemoet is gekomen. Dit betekent dat zij voorlopig in ieder geval genoegen moeten nemen met slechts tien procent opslag, zoals die door de regering zo nadrukkelijk is vastgesteld. Wel is hun tegen november van het volgend jaar een forse loonsverhoging in het vooruit zicht gesteld en ook zal op korte termijn gestreefd worden naar betere werktijdverdeling. De stakers hebben herhaaldelijk la ten blijken dat zij de opslag van tien procent ver beneden de maat vinden, maar kennelijk door ge brek aan stakingsgeld of andere inkomsten hebben de meesten van hun langzaam maar zeker toch het hoofd gebogen en hun Verbitterd delegatieleden toestemming ge geven om vandaag de voorstellen van de werkgevers toch maar te aanvaarden. eerste dag werd ingezet, van deze taak ontheven wordt. De ironie wil nu dat verschillende militaire brandweerlieden de wens te kennen hebben gegeven het leger te verlaten om over te kunnen stappen naar de beroepsbrand weer. Zij zeggen dat het werk van de burgerbrandweer niet alleen beter betaald wordt, maar- ook aanzienlijk veiliger is... 3it zou er op neer kunnen komen dat met ingang van maandag de brandweer in Engeland weer normaal functioneert en het le ger, dat door de regering vanaf de Het is duidelijk dat de Engelse brandweerlieden totaal andere opvattingen hebben. Een kleine, maar zeer verbitterde minder heid heeft de laatste dagen haar frustraties de vrije loop gelaten en in verschillende brandweer kazernes ernstige vernielingen aangericht De grote vraag is ook hoe de stakers zullen reageren als zij terugkeren op het werk en weer samen moe ten werken met degenen die niet aan de staking hebben deelge nomen. Het gaat hier niet alleen om rechtstreekse collega's, maar vooral ook om het kader van de brandweer, dat normaal aan het werk is gebleven en bij elke brand met het leger uitrukte om adviezen te geven. Vooral dankzij deze samenwerking hebben de militairen ondanks het vaak ver ouderde materiaal dat hun ter be schikking stond, uitstekend werk geleverd en klinkt er alom lof voor de wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak hebben gekweten. Voor de regering-Uallaghan bete kent het einde van de brandweer staking een nieuwe overwinning in haar streven de salarisverho gingen binnen de tien procent te houden. Het ziet er echter naar uit dat het spoedig tot nieuwe con frontaties zal komen. Het per soneel van de electriciteitscen- trales wil net als de brandweer lieden aanzienlijk meer opslag dan tien procent en heeft al laten weten niet voor acties te zullen terugschrikken. Dit zou kunnen betekenen dat de Engelsen spoedig opnieuw kennis zullen maken met de beruchte stroom loze periodes, waarvan zij onder hand hun buik vol hebben. Machtspositie Veel meer dan de brandweerlieden neemt het personeel van de krachtcentrales een machtsposi tie in. Want bij een stringent doorgevoerde actie is het wel de gelijk in staat het openbare leven in Engeland ernstig te ontwrichten. Toenemende onrust heerst er trouwens ook in de gelederen van de olietankwagenchauffeurs, die een looneis hebben ingediend van zo'n 125 gulden per week meer; aanzienlijk boven de vast gestelde limiet van de regering. Zij dreigen vanaf 1 februari met een stop op elk overwerk als pressiemiddel en houden een volledige staking als wapen ach ter de hand. De regering is wel gedwongen om ook hun dreigementen serieus te nemen en alweer wordt er over gesproken militairen in te zetten om de noodzakelijke bevoorra ding met benzine en dergelijke op gang te houden. Voor dit doel zou men in geval van nood 2000 militaire chauffeurs willen ont trekken aan het Britse Rijnleger in West-Duitsland. Bovendien zou de regering overwegen om tijdig een soort distributie van benzine in te stellen, want zij is vast van plan om net als tijdens de brandweerstaking het been stijf te houden. In dit opzicht lijkt de voorspelling dat de min derheidsregering van James Callaghan een zorgelijke winter tegemoet zal gaan wel degelijk uit te komen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4