Universiteit houdt behoefte aan ruimte in centrum Commissie beslist over Oranjestraat G. Devilee wint weekhoof dprij s Actief in vrije tijd Ook na gereedkomen Witte Singel/Doelencomplex Meer groen en routes in „Noord" Hinderwetprocedure is soms bijzonder tijdrovende zaak... VRIJDAG 13 JANUARI 1978 De panden aan de Oranjestraat: slopen of laten staan? LEIDEN - Volgende week wordt een belangrijke stap gezet op de weg naar de vaststelling van het ont- werp-bestemmingsplan voor de wijk Noorderk wartier. De raadscommis sie voor Volkshuisvesting buigt zich dan over het zg. programma van eisen en zal daarbij een aantal kno pen moeten doorhakken. Dat geldt bijvoorbeeld voor de toe komst van de Oranjestraat. Vol gens het in 1974 door de Natio nale Woningraad opgesteld reha bilitatieplan zouden de woningen aan de even zijde van deze straat moeten worden afgebroken om zo meer ruimte te creëren in de wijk. De bewoners van deze 22 woningen, die overwegend te vens eigenaars zijn, verzetten zich tegen afbraak. Zij weten zich inmiddels gesteund door de meeste leden van de raadscom missie voor Volkshuisvesting, die op een buurtbijeenkomst hebben verklaard geen voor standers te zijn van sloop. Als voorwaarde stelden zij daarbij dat ook de totale wijk zich daar mee zou moeten kunnen vereni gen. Voorzichtig Op dat moment was van ambtelijke zijde al voorzichtig gepoogd om met de bewoners in onderhande ling te komen, omdat de voor keur voor afbraak bij de amb tenaren onverminderd gehand haafd was en er juist nu, dank zij de interim-saldoregeling van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening, finan ciën beschikbaar zijn. Om de af braak te kunnen uitvoeren, moet de gemeente de huizen aan de Oranjestraat aankopen of ont eigenen. De afdeling Volkshuis vesting en openbare werken ter gemeentesecretarie toont zich nog altijd voorstander van de af braak van de 22 huizen, uit stede- bouwkundige overwegingen. Zij pleit er bij de raadscommissie voor om vast te stellen "dat voor een verbetering van de stede- Opfriscursus Voor vrouwen die een beetje vergeten zijn wat ze op school hebben geleerd begint er op maandag 23 januari een op friscursus. In de cursus wordt de kennis een beetje opge haald, er wordt geleerd om' een goede brief te schrijven en vrouwen die moeite hebben met de d's en de t's of de pro centen en de breuken kunnen er terecht. De cursus duurt twaalf weken en wordt van kwart over negen tot half twaalf gehouden in het ge bouw aan de Pieters kerkgracht 11. De kosten per ochtend zijn twee gulden. De cursus wordt georganiseerd door de Vrouwenbond NVV in samenwerking met de Vrou wen uit het onderwijs. Er wordt gestart met één groep en in februari volgt eventueel een tweede. Voor meer infor matie kan men terecht bij Ma rianne Passchier Oude Vest 29, tel 126859 of Tiny de Witte, Zaanstraat 122, tel 132635. Tuinstadwijk In het dienstencentrum Tuinstadwijk aan de Heren straat 45 worden voor de buurtbewoners diverse clubs georganiseerd. Voor enkele clubs zijn nog plaatsen vrij. Dat geldt voor de sjoelclub, de handenarbeidclub en de kaartclub. Amateur-tuinders De Leidse Bond van Ama teurtuinders houdt zaterdag 14 januari een nieuwjaarsre ceptie in het cafe-restaurant van de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan. De receptie duurt van drie tot vijf uur 's middags. Dansen In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat 60 worden zondag 15 januari de voorronden ge houden van de Nederlandse damkampioenschappen voor Amateurs. De wedstrijden beginnen om half elf 's och tends en duren 's middags tot ongeveer zes uur. Popsessie Het jongerencentrum Stats - in het Leidse Volkshuis - geeft zondagavond ruimte, aan een aantal Leidse muzikanten voor een jamsessie. Met me dewerking van Touchwood wordt er vanaf 9 uur 's avonds tot middernacht gespeeld in drie sets. Dat betekent dat drie soorten muziek de revue zullen passeren. Aan de uit voering 's avonds gaat een re petitie overdag vooraf. bouwkundige structuur het op den duur niet handhaven van de 22 woningen aan de evenzijde van de Oranjestraat gewenst zou zijn". De afdeling Volkshuisvesting schaart zich daarmee aan de zijde van de Nationale Woningraad, die bij het opstellen van het prog ramma van eisen van een derge lijke formulering is uitgegaan. Het zou volgens de ambtelijke afdeling betekenen dat de ge meente in de komende tijd actief moet proberen om de huizen aan de even zijde van de Oranjestraat aan te kopen. De bewoners zou den dan de keuze hebben om na verkoop van hun huis óf direct een door de gemeente aangebo den andere woning te accepteren, óf aan de Oranjestraat te blijven wonen tot de huizen op een na dere te bepalen tijdstip gesloopt worden en dan te verhuizen. Het is aan de raadscommissie om te bepalen of bovengenoemde pro cedure inderdaad werkelijkheid wordt. Komt de commissie tot de conclusie dat de afbraak niet no dig of niet gewenst is, dan wordt uit het programma de zinsnede die de sloop van de 22 huizen aan de Oraryestraat aangeeft, ge schrapt. Tien jaar Voor het zg. gebied D in Noord erkwartier zal de ontwikkeling in de komende tien jaar nader be keken worden. Plan D omvat de Bronkhorststraat, Willemstraat, Mauritsstraat, Prins Frederik- straat, Prins Hendrikstraat- en plein, Koningstraat en een deel van de Maresingel, ook wel "Gasbuurt" genaamd. Vorig jaar ontstond onder de be woners van deze buurt - met voornamelijk particuliere huurwoningen, door de eige naars zelf bewoond 8 de nodige onrust toen er een onaangekon digd onderzoek naar de kwaliteit van hun huizen werd gedaan. Dat heeft overigens wel geleid tot het doen van vier mogelijkheden, waarover met de bewoners ge sproken moet worden. Aan amb telijke zijde is er een voorkeur voor handhaving van zoveel mo gelijk woningen in dit gebied. De adjunct-directeur Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening van de dienst gemeentewerken heeft het advies gegeven om de woningen in plangebied D in principe te handhaven en te ver beteren. Alleen 81 woningen, die bij het eerste globale onderzoek door de Nationale Woningraad als "slecht" uit de bus zijn geko men, moeten aan een ander bouw- en woontechnisch onder zoek worden onderworpen. Aan de raadscommissie wordt door de afdeling v.o. w. voorgesteld om de passage waarin de wenselijk heid van vervangende nieuwbouw wordt uitgesproken in de concept-ontwerp van eisen te schrappen. Een en ander blijkt uit een dezer dagen verschenen ontwik kelingsplan van de universiteit voor de periode 1980-'83. In dit plan wordt aangegeven hoe de universiteit zich op diverse ge bieden (onderwijs, onderzoek, werkgelegenheid, huisvesting eet.) denkt te gaan ontwikkelen. De universiteit zal voorlopig nog groeien, zo blijkt uit het ontwik kelingsplan. Dat zit hem niet zo zeer in het personeel dan wel in het aantal te verwachten studen ten tot 1983. Vooral bij de stu dierichting rechtsgeleerdheid is een flinke stijging ts verwachten, namelijk 10 procent (is 70 studen ten). Deze groei zal binnen de be staande huisvestingsmogelijk heden niet kunnen worden opge vangen. "De oplossing kan wor den gevonden door het in ge bruik nemen van ruimte die in de binnenstad vrij zal komen nadat de overige alpha-vakken (bijv. letteren) in het in aanbouw zijnde Witte Singel/Doelencomplex zijn ondergebracht, respectievelijk in vrijkomende gebouwen vanwege de verplaatsing van de subfacul teit biologie naar de buitenterrei nen", aldus het college van be stuur in het ontwikkelingsplan. De uitbreiding van rechts geleerdheid wordt overigens ge schat op 1500 vierkante meter. Meer extra Behalve voor rechtsgeleerdheid denkt het college van bestuur ook voor andere studierichtingen extra ruimte nodig te hebben. Dat geldt bijvoorbeeld voor de faculteit letteren, die los van het Witte Singel/Doelencomplex straks zal moeten uitbreiden met 2000 vierkante meter vloerop pervlak. Een zelfde uitbreiding wordt verwacht voor sociale we tenschappen. Nog niet bekend is waar de faculteit sociale wetenschappen zal ko men. De bedoeling is ii) elk geval deze faculteit te concentreren. In overleg met de gemeente Leiden wordt bekeken waar dat mogelijk Sloop fabrieks complexen aan Veslestraat LEIDEN - De sloop van het voor malige Van Wijkcomplex en het voormalige Zaalbergcomplex, beide aan de Vestestraat komt de gemeente op een bedrag van 1.185.000 gulden te staan. De ge meenteraad wordt gevraagd dit krediet te verstrekken. Overigens zal het rijk deze kosten groten deels subsidiëren. De afbraak van het Van Wijkcomplex (Ves testraat 40a tot en met 64) en van het Zaalbergcomplex (Veste straat 12 tot en met 34) wordt uit gevoerd om ruimte te maken voor de bouw van woningen. is. Op het ogenblik is sociale we tenschappen grotendeels ge huisvest in huurpanden aan het Stationsplein. Het pand van de subfaculteit geologie aan de Garenmarkt komt omstreeks 1980 voor twee-derde deel vrij door de ver plaatsing van enkele onderdelen van deze subfaculteit naar Utrecht. Natuurkunde, zo wordt verwacht, zal haar benodigde uitbreiding van ongeveer 1000 vierkante meter eventueel kun nen vinden op de buitenterreinen (aan de Wassenaarseweg), waar ook biologie (plus de Hortus) zal komen. Nog groter In het ontwikkelingsplan wordt met nadruk gesteld dat de ruimtelijke groei van de universi teit niet zal eindigen in 1983. De behoefte aan huisvesting zal met name bij rechtsgeleerdheid, far macie, letteren en sociale weten schappen groter worden. Overi gens is er bij de universiteit een structuurplan voor huisvesting in voorbereiding. VRAGEN OVER VERSTREKKEN GEGEVENS BEVOLKING LEIDEN - De VVD-gemeente- raadsleden Zonnevylle en Schoute hebben het college van B en W opheldering gevraagd over de koers die door de ge meente wordt gevaren bij het verstrekken van gegegevens uit het bevolkingsregister aan der den. Volgens het besluit bevol kingsboekhouding si dat alleen toegestaan wanneer sprake is van een "gerechtvaardigd en' niet commercieel belang". De raadsleden zijn verontrust om dat het college is ingegaan op een verzoek van het energiebedrijf Rijnland om in geval van een verhuizing van een ingezetene naar een andere stad, het nieuwe adres aan Rijnland bekend te maken. Dit zou het bevol kingsregister moeten doen, om Rijnland in de gelegenheid te stellen eventuele nog openst aande rekeningen te vereffenen. Het is de raadsleden echter geble ken dat bedoelde informatie ook wordt doorgegeven aan andere energiebedrijven, in de plaats waar de Leidenaar naar toe ver huist. De raadsleden zijn bang dat mensen die in Leiden een schuld hadden bij het energiebe drijf in hun nieuwe woonplaats problemen krijgen met de ener gievoorziening, doordat ook daar het energie-bedrijf van hun te kortkomingen op de hoogte is. De WD-raadsleden achten die handelswijze niet toelaatbaar, en vragen het college garanties "ge zien het belang van de be scherming van de persoonlijke levenssfeer". de weekhoofdprijs in de AD LD- LEIDEN - Directeur G. Koopmar van het Leidsch/Alphens Dag blad heeft gisteren een cheque tei waarde van 3750 gulden nett< (1250 gulden is voor de belasting overhandigd aan het echtpaar G Devilee. De heer en mevrouw Devilee, wo nende aan de Van 't Hoffstraat 38 kregen de cheque in handen dooi het winnen van de wekelijkse hoofdprijs van de puzzel "Zet ze ook eens in 't zonnetje". Met de opbrengst van de puzzel die deze krant wekelijks opneemt worder gehandicapten m de gelegenheid gesteld om op vakantie te gaan leactie van de winnaar. "Dit had ik heus niet verwacht. Ik dacht eerst dat het een grapje was toen ze vertelden dat ik de hoofdprijs naa. ue neer Lievilee, ex-werk nemer van het inmiddels ver dwenen textielbedrijf Van Wijk, is volgens zijn zeggen "een ver woed puzzelaar". DEALER VAN O A. B0USSAC gordijnen pi nee tapijt rLULU gordijnen BES0UW tapijt Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Leiden Telefoon 071-142627 LEIDEN - De vaak steenach tige indruk van de straten in Noord en De Kooi moet ver vangen worden door een groen straatbeeld. Voor deze stadsvernieuwingsgebieden heeft de dienst stedebouw van de gemeente ideeën op papier gezet die uitbreiding en verbetering van de groenvoorziening behelzen in combinatie met de aanleg van loop- en fietsroutes. Voor uitbreiding van de groenvoorzieningen is niet veel plaats. Gesuggereerd worden mogelijkheden bij het Spoortje, langs de Zij loever, bij de stadshulpwerf en bij het Huigparkje. Bij de verbetering van de groenvoorziening gaat men er van uit dat ook de bewo ners zelf hun bijdrage leve ren met bijvoorbeeld gevel tuintjes en bloembakken. Verder wordt gedacht aan verbetering van het groen langs de kades, het Zwarte Pad, de Marnixstraat, de Singeloever, de Sumatra- straat/Timorstraat, de At- jehstraat en van het groen van de woonerven^ Beschutte en veilige routes moeten de groene plekken van de buurt verbinden. Op drukke kruispunten zouden beschermende maatregelen moeten worden genomen. Gedacht wordt aan zo'n route in Oost-Westrichting langs de Willem de Zwijge rlaan. Verder staan op het lijstje van de dienst stede- bouw: de Kooilaan, Suma- trastraat, Lage Rijndijk, Su- rinamestraat, Sieboldstraat, Julianakade en Marnix straat. LEIDEN - De Leidse universiteit zal ook na het gereed komen van het Witte Singel/Doelencomplex nog ruimte nodig hebben in de binnenstad. Een aantal vrijkomende panden van de universiteit zal straks weliswaar een woonfunctie kunnen krijgen, maar de grotere gebouwen in de omgeving van het Ra penburg blijven hun universitaire bestemming behou den. In de hal van het stadhuis kan men de aanvragen voor een hin derwetvergunning zien hangen aan de prikborden. LEIDEN - Het Brabantse ad viesbureau Twijnstra en Gudde heeft een paar maan den geleden in opdracht van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne in Noord-Brabant een onder zoek ingesteld naar het ver loop van hinderwetprocedu- res. Daarbij ging het om de vraag hoe lang het duurt voordat iemand die een hin derwetvergunning aan vraagt, die vergunning ook werkelijk in huis krijgt. Bedrijven en instellingen die werken met apparatuur die voor de omgeving overlast kan veroorzaken, moeten zo'n vergunning bij de gemeente aanvragen. Eind volgend jaar, als de nieuwe wet Alge mene Bepalingen Milieuhy giëne van kracht wordt, moet de behandeling van zo'n aan vraag binnen zeven maanden zijn afgerond. Wat blijkt nu uit het onderzoek: in veel ge vallen is veel meer tijd nodig en dat komt dan met name door het tekort aan mi lieuambtenaren, veelal bij uitstek de deskundigen die zich met de beoordeling van zo'n aanvraag bezighouden. Uit de resultaten van dit onder zoek is de conclusie getrokken dat de ambtenarenkorpsen van de grotere gemeentende provincie en het rijk, met vele honderden krachten moeten worden uitgebreid, om straks te kunnen voldoen aan de ei sen die de nieuwe wet gaat stellen. Zoals gezegd, "het on derzoeksveld" beperkte zich tot Noord-Brabant, de con clusies hebben daarvoor ui teraard alleen betrekking op de ervaringen die in het zui den zijn opgedaan, waardoor het in principe heel goed mo gelijk is dat op andere plaat sen in het land een ander beeld zou zijn bereikt. Dat zou bijvoorbeeld het geval geweest zijn in Leiden. Hier werken bij de dienst Gemeen tewerken vier mensen aan de aanvragen voor een hin derwetvergunning en zitten er op de gemeentesecretarie nog eens twee voor de admini stratieve kanten. Volgens een woordvoerder van de ge meente kunnen die zes mensen de aanvragen "makkelijk aan". Het afgelopen jaar kwamen er 70 aanvragen binnen, waarvan ongeveer een kwart veel tijd en aan dacht vroeg, terwijl de rest in de categorie "bewerkelijk" tot "eenvoudig af te doen" waren onder te brengen. Toch wordt ook in Leiden de termijn van zeven maanden nog al eens overschreden. Dat heeft volgens één van de be trokken ambtenaren heel an dere oorzaken: "Het is niet zo dat de gemeente alleen over het al dan niet toekennen van een hinderwetvergunning be slist. Bewoners moeten wor den gehoord en vaak wordt aan allerlei instanties om ad vies gevraagd". De arbeidsinspectie is er bij voorbeeld vaak bij betrokken. De praktijk wijst uit dat het lang kan duren voordat zo'n advies van de arbeidsinspec tie binnen is. Vermoedelijk komt dat daar wel door een tekort aan mankracht. Over schrijden we de zeven maan den dan ligt de oorzaak mees tal bij de adviserende instan ties en niet bij ons". "Wel is het zo dat er tegenwoor dig steeds vaker ook andere factoren een rol spelen in de afweging. Bijvoorbeeld een bedrijf dat 80 man in dienst heeft en een hinderwet vergunning aanvraagt. Stel dat men niet aan de voor waarden voldoet en dat het bedrijf om die reden moet gaan sluiten. Dan staan er 80 .nensen op straat. Zonder de wettelijke bepalingen uit het oog te verliezen, proberen we in zo'n geval alles te doen om het bedrijf open te houden. Dat kost natuurlijk veel tijd. Maar een tekort aan mensen, nee, dat hebben we zeker niet".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3