Wethouder gaat zelf hoeve van hand doen „Afwachten, als de bruid die moet worden gevraagd..." Oranjevereniging Rijnsburg vergadert Bouwplannen Hillegom pijn in het hartvan hand gewezen POLITIE WIL APARTE "BOUWWEG" RIJNSOEVER RAAD VAN HILLEGOM GEEFT VOLMACHT OM PARKLAAN-BOERDERIJ TE VERKOPEN LAUWE START VAN VRAGENUURTJE IN RAAD HILLEGOM Hillegomse inbreker (23) aangehouden Julianastraat en Emm astraat in nieuw jasje VRIJDAG 13 JANUARI 1978 STREEK HILLEGOM - Het gaat er op lijken dat de Hillegomse 'Geld waard' boerderij aan de Parklaan toch bewaard blijft voor het nageslacht. Hoewel erin eerste instantie geen voor B en W aanvaardbare aanbiedingen waren binnengekomen blijkt wethouder Smits intussen op eigen houtje contact te hebben gezocht met particulieren die (financieel) meer perspectief bieden. Volgens Smits is er een kunstenaar in de markt die denkt in bedragen van vijf tot zes ton. Tot ongenoegen van de progres sieve fractie (Wotte, Voskuil, Van Vree en Van der Laan) heeft Smits gisteren volmacht gekre gen de boerderij aan een particu lier te verkopen. De progressie ven willen niet alleen behoud van de boerderij, ze willen er boven dien een sociaal-culturele be stemming voor. Pas als dat niet blijkt te lukken kan eventuele verkoop aan een particulier wor den overwogen. Intussen zou de boerderij benut kunnen worden Dat was althans de suggestie van Wotte (D'66). 'We hebben ver zocht om een onderzoek naar de mogelijkheden van sociaal-cul tureel gebruik. We hebben ook in de eigen fractie wel geen concrete bestemming kunnen vinden, maar wat we nu van B en W horen is uitsluitend een financieel ver haal', aldus Wotte namens zijn fractie. De rest van de gemeenteraad zag het duidelijk anders en stelde be houd van de boerderij centraal. 'Dat is ons wel wat geld waard', vond Van Dalen (WD), die werd gesteund door Van der Kamp (CCP). De CCP-fractieleider noemde als minimum-bedrag waarvoor de boerderij de deur uit mag een bedrag van 4,5 ton: 'Dan tellen we de kosten van de boerderij zelf niet mee. Ik heb gehoord dat renovatie twee tot drie ton kost'. Van Dalen wilde wel harde afspra ken over behoud van de boerderij bij verkoop om te voorkomen dat het pand in een vervallen staat blijft en over een jaar toch afge broken moet worden en de eige naar met de grond gaat specule- De plannen van de progressieve fractie zag noch Van Dalen, noch Van der Kamp zitten. Van Dalen: 'Uitstel van verkoop door eerst te gaan zoeken naar een bestem ming betekent alleen maar dat de boerderij verder vervalt. De kos ten om de hoeve op te knappen zullen verder stijgen en dan raak je, zeker als je er tijdelijk mensen in laat wonen, de boerderij steeds moeilijker kwijt en wordt sloop onvermijdelijk'. Ook bij verkoop aan een particu lier, als blijkt dat een sociaal-cul turele bestemming niet te vinden is, blijft de progressieve fractie intussen over een afwijkende mening beschikken. In dat geval wil de fractie een zo hoog mogelijke prijs voor de boerderij en geen bod accepteren waarbij de gemeente er geld op gaat verliezen. Van der Laan sprak van minstens De bewuste boerderij aan de Parklaan. Loco-burgemeester en wethouder Smits weet i kunstenaar voor die er fors voor in de buidel wil tasten. vijf a zes ton. De prijs die voor de boerderij bedongen wordt zal namelijk bij de exploitatie-opzet voor de woningbouw die rond het pand gaat plaatsvinden (wo ningwet bij Treslong) worden be trokken. Hoe hoger de prijs, hoe goedkoper de huizen derhalve. Wotte wilde daarom dat er eerst een exploitatie-opzet wordt ge maakt, uitgaande van behoud van de boerderij. 'Dan rolt er van zelf een prijs uit die nodig is om de exploitatie lonend te maken'. Van der Kamp vond echter dat Wotte de zaken daarmee om draaide. 'Bij het maken van een exploitatie-opzet moeten we eerst weten of de boerderij wel of niet behouden blijft. Door hem zo snel mogelijk van de hand te doen weten we dat'. Wotte echter. 'Het is toch normaal datje eerst een exploitatie-opzet maakt en daarna een prijs gaat vaststellen omdat je dan pas weet welke prijs nodig is'? Overigens stelde wethouder en loco-burgemeester Smits tijdens de discussie terloops de vraag of hij de boomgaard bij de boerderij apart mocht verkopen. De raad gaf hem geen uitsluitsel. HILLEGOM - Het "vragenuurtje", een mogelijkheid voor de Hil legomse burger om vragen te stellen aan de raad en B en W welke na de raadsvergadering worden beantwoord, is gisteren HILLEGOM - De Hillegomse poli tie heeft dezer dagen een 23-jarige inwoner van die gemeente aan gehouden, die heeft bekend in gebroken te hebben bij Edel- kerna. Hij heeft overigens dit jaar tot twee keer toe ingebroken bij dat be: drijf. De eerste keer, op nieuwjaarsdag, ontvreemdde de Hillegommer een rekenmachine en wat Bèlgisch geld. Deze week is hij 's nachts weer op bezoek geweest, zonder iets te hebben weggenomen. nogal flauwtjes van start g Er was slechts één vragensteller, de heer Beere (actief lid van D'66) die namens de ouders van de kleuterschool de Robbedoes de vraag stelde waarom een naar B en W en de raad gezonden brief niet in de raadsstukken was op genomen. De heer Beere suggereerde dat de brief min of meer "verduisterd". Dat werd hem door wethouder Van der Laan kwalijk genomen. De brief blijkt te zijn binnenge komen vlak voordat de wethou der op vakantie ging in december en kwam daardoor pas laat onder zijn ogen. "Omdat deze brief meer vraagt dan alleen maar "afhandeling door B en W" of "ter kennisgeving aan genomen" hebben we besloten hem niet in deze, maar in de vol gende raad te behandelen. Dan kunnen we ons in de materie ver diepen en een advies aan de raad uitbrengen", aldus Van der Laan. De brief van de ouders handelt over tegenstellingen tussen de ouders en de kleuterleidsters over de be geleiding van de kleuters. Wet houder Van der Laan, die de post onderwijs in de gemeente be heerd, zal trachten te bemidde len. HILLEGOM - De gemeenteraad van Hillegom vindt dat B en W actief moeten streven naar aansluiting bij "Kennemer- land". De afwachtende hou ding die het college van BenW tot nu toe innam moet het ge meentebestuur laten varen. De gemeente zou alvast als toe moeten tre- Aanleidingen tot die opmerkin gengemaakt door ver schillende fracties, is een mo tie van de gemeente Heemstede waarin uitbrei ding van Kennemerland met Hillegom bepleit wordt. Die motie wil het gemeentebe stuur "voor kennisgeving aannemen" om af te wachten wat volgt. "We wachten af als de bruid die gevraagd moet worden. Dat is toch de mooiste positie', aldus loco-bur- gemeester Smits. De aansluiting van Hillegom bij Kennemerland, een soort overlegorgaan als het SOB is voor de bollenstreek, speelt al jaren. Hillegom, dat wel aan sluiting wil, zit enerzijds met hogere kosten ten opzichte van het SOB die Kennemerland met zich meebrengt voor de gemeente (volgens Van der Laan - financieel wethouder gaat dat zo n 50.000 gulden per jaar meer kosten) en an derzijds met de binding met de bollenstreek. B en W bleven dan ook bij hun standpunt dat Hillegom net zo lang moet afwachten tot er daadwerkelijk een aanzoek komt van Kennemerland. "De raad heeft destijds zelf beslo ten voorlopig verder te gaan in Zuid-Holland In die pro vincie ligt Hillegom; in die provincie lossen we onze pro blemen op", aldus Van der Laan. De aansluiting van Hillegom is sterker gaan spelen sinds de plannen van ex-minister De Gaay Fortman over her-in deling van de provincie in de openbaarheid zijn gekomen. Volgens die plannen, die wel een stroom van kritiek los maakten, is Hillegom inge deeld bij Kennemerland. Hillegom is voor diverse voor zieningen ziekenhuizen aangewezen op Haarlem. NET RIJNSBURG - De Rijnsburgse Oranjevereniging houdt maan dag 16 januari haar jaarvergade ring in de Voorhof. Op de agenda staan onder meer bestuursver kiezingen. Aftredend en herkiesbaar zijn mej. A. Kampman, J. Loerakker en P. de Leeuw. Aftredend en niet her kiesbaar is J. Kromhout. Uittre dend zijn A. de Mooy en A.van der Mey. Het bestuur stelt maan dag de heren D.van Delft, A.van der Kwaak en C. Visscher voor om het bestuur weer te complete- Tegenkandidaten moeten voor aanvang van de vergadering kenbaar worden gemaakt bij het secretariaat. Na de vergadering wordt een spelletje bingo gehou den. Aanvang 19.45 uur. Aanvoer in kg va ij muiden (notering in gld. per kg) pe riode 12/1 tong 3569, tarbot 505, griet 277, kabel jauw 63085, schelvis 100, wijting 4725, 1730-1667, tong klein middel 1660-1619, tong klein I 1480-1406, tong klein II 1301-1268, tarbot I 2250-2148, Tarbot 561-354, griet 328-231, kabeljauw I 156- 120, kabeljauw II 228-156, kabeljauw III 168-124, kabeljauw IV 124-102, kabel jauw V 108-59, schelvis IV 150-146, schol I 84-80, schol II 100-96, schol III 125-96, schol IV 114-98, Wijting III 92-67, schar 128-45. HILLGEOM - De woonomgeving van de Julianastraat en de Em- mastraat ("Goed Wonen") zal het komend najaar in een nieuw jasje worden gestoken. Als de renova tie van de huizen in deze straten klaar is (naar verwachting zal dat ongeveer in augustus zijn), kan de nieuwe aankleding van de buurt beginnen. De gemeente raad van Hillegom heeft er giste ren 161.000 gulden voor uitge trokken. "Linquenda': gesprek over school-veld NIEUW VENNEP - De bewoners van de wijk Linquenda in Nieuw-Vennep zullen maandag met wethouder Licher van de Haarlemmermeer gaan praten over her-indeling van het sport veld bij het scholencomplex aan de Kalslagerring. Die her-indeling geschiedt op ini tiatief van de wijkraad. Ze is nodig omdat het scholen complex in augustus '78 weer uitgebreid moet worden met een aantal noodlokalen. Het sport terrein wordt daardoor kleiener, aar kan door een her indeling zijn functie vrijwel be houden. Hoe die her-indeling plaats moet vinden gaan de bewoners nu zelf bepalen. Om ergens te beginnen heeft de gemeente een tekening, die huis-aan-huis is verspreid, gemaakt. Op deze "praatprent" is één van de mogelijkheden ge schetst. Daarbij is de gemeente er van uitgegaan dat het terrein een trapveld van 40 bij 60 meter, een verhard veld met twee bas kets en een hondcuitlaatplaats moet omvatten r - her-in deling heeft de «mente o5.000 gulden beschikbaar. De bewoners kunnen nu, binnen het raam van die 85.000 gulden, op- en aanmerkingen maken tot er een voor hen acceptabel plan ligt. De bijeenkomst volgende week maandag wordt gehouden in de openbare lagere school aan de Kalslagerring en start om 20.00 uur. HILLEGOM - De raad van Hillegom heeft gisteren met enige moeite twee bezwaarschriften tegen geweigerde bouwvergunningen verworpen. Vooral het niet verlenen van een vergunning aan de heer W. Th. M. de Boer voor het bouwen van een woning aan de Pastoorslaan zat ver schillende raadsleden dwars. Hier eindigt de weg Rijnsoever te Katwijk. De politie wil t.b.v. de verkeersveiligheid dat de weg vanaf hier naar de Zwarteweg wordt doorgetrokken. KATWIJK - De politie van Katwijk wil de weg Rijnsoever die de Katwijkse nieuwbouwwijk van dezelfde naam doorsnijdt, ontlas ten van het bouwverkeer. Dat is nodig, zo meent de plaatselijke Hermandad, uit veiligheid soverwegingen. De politie acht daarom de aanleg van een noodweg noodzakelijk. Deze moet het eind van de Rijn soever aan de westzijde by de wegen Saturnes en Venus gaan vebinden met de reeds bestaande Zwarteweg (verbinding tussen Noordwijk en Katwijk langs de duinen) Als een dergelijke nood weg er is, behoeft het bouwver keer niet meer de hele Rijnsoever tot aan de Biltlaan af te rijden, maar rijdt het direct de wijk-in- opbouw aan de rand uit. De politie vindt het verder noodza kelijk dat er bij de eventueel te vormen tijdelijke kruising Zwar te weg-Rijnsoever een stop verplichting komt voor het bouwverkeer dat vanaf de Rijn soever komt. Dan gaat daar de re gel gelden: eerst stoppen, goed kijken en dan pas de Zwarteweg" oprijden. De Hermandad wil dat in verband met de soms grote verkeersintensiteit op de Zwar teweg. De politie heeft daarom aan Burgemeester en Wethouder voorgesteld de noodweg aan te leggen en de verkeersmaatregel te treffen. B en W willen over deze zaak de mening weten van de raadscom missie voor bestuurs- en juridi sche zaken van Katwijk. Deze commissie bespreekt dit punt tijdens haar vergadering van dinsdag 17 januari. De vergade ring is vanaf 19.30 uur in het ge meentehuis aan de Zeeweg 127 te Katwijk aan Zee. Reden daarvan is onder meer een brief van B en W in april '77 aan De Boer, waarin B en W gesug gereerd zouden hebben dat de bouw van een dubbele bedrijfs woning voor deze agrariër niet, maar een enkele woning wél zou worden toegestaan. Een aan vraag voor een enkele bedrijfs woning is nu toch niet gehono reerd met het verlenen van een vergunning. Omdat de bouw van een bedrijfswoning niet mag vol gens het plan "Landelijk gebied" (dat overigens nog moet worden vastgesteld) moest de vergun ning worden aangehouden. Als het plan te zijner tijd is aangeno men kan de discussie, als een voorstel tot definitieve weigering in de raad komt, opnieuw losbar sten. Van Dalen (VVD) zei dat de raad weliswaar zelf heeft bepaald dat op de betrokken plek aan de Pas toorslaan niet gebouwd mag worden, maar stelde tevens dat B en W met het schrijven van de brief "een beetje dom" waren geweest. Het aanhouden van het bezwaarschrift steunde hij "met pijn in zijn hart". Van Houten (CDA) vond dat de vergunning moest worden ver leend. Een agrariër met 13 tot 14 hectare bollengrond moet vol gens hem een woning kunnen bouwen. Altijd open Wethouder Van der Laan bestreed dat. "Het gebied bij de Pastoors laan is altijd open geweest; de raad heeft zelf bepaald dat dit zo moet blijven. De Boer heeft zelf ook nooit een huis op die grond gehad. Dat hij nu wel een huis wil bouwen komt doordat de huizen in de gemeente zo duur zijn door de hoge grondkosten. De Boer kan zó een huis in Elsb- roek kop'en. We moeten wel be seffen dat als we bouw van een huis toestaan in dat open gebied er straks meer huizen komen en dan zitje een paar jaar later aan de verplichting vast een riool aan te leggen", aldus hield Van der Laan de raad voor. Niettemin voelt de raad voor het soepel hanteren van de regels die het plan „Landelijk gebied" in zich bergt. Wotte (D'66) bepleitte dat ook bij het tweede bezwaar schrift, van de firma Europlant aan de Hyacinthenlaan. Dit be drijf mag niet uitbreiden. Wotte, die sprak van een „bloeiend bedrijf met normale uit breidingsplannen," vond dat, daar de normen van „Landelijk gebied" nog niet in alle hevigheid geldig zijn, er soepel opgetreden moet worden. "We moeten niet te bang zijn voor precedenten", meende Wotte die vond dat de belangen van het bedrijf niet vol doende zijn afgewogen. Hoekstra (CCP) vond dat ook. Bo vendien zag dit raadslid de be zwaren niet zo. "De uitbreiding heeft vrijwel geen effect omdat het bedrijf ten opzichte van de weg in de diepte wil uitbreiden zodat de uitbreiding nauwelijks zichtbaar zal zijn." Ook Van der Laan betreurde dat Europlant geen vergunning kan worden verleend. "We kunnen nu r Wethouder Van der Laan: "We kunnen niet anders...' niet anders. We hebben voor alle bedrijven de ruimte gelaten voor een uitbreiding op basis van de hoeveelheid grond die zij be bouwen. Europlant, dat zelf niet veel kweekt, valt nu door die re geling uit de boot." De gemeenteraad zal zie nader over beraden om dergelijke bedrijven me vredigende regeling te Als daar iets uitrolt ka: lant opnieuw een bou\

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25