„Als er morgen een club wint is dat Katwijk Deel 5 is niet zo leuk Lezers schrijven Shell helpt Hans Steekers is gebrand op (wk) revanche Trainer Van der Zeeuw over derby: Gomez traint in Zevenhoven voor het EK-schaatsen Shell helpt. Watje wel en niet moet doen in noodsituaties. VRIJDAG 13 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 17 Hans Steekers: "Ik wil me in Spanje van mijn beste kant laten zien". NOORDWIJKERHOUT - Het pad van veldrijder Hans Steekers gaat niet over rozen, hoewel hij deze week voor de vierde maal is geselecteerd voor het wereld kampioenschap (op 22 januari in Spanje). Acht jaar geleden, op zijn negentiende, besloot hij zich te spe cialiseren in deze winterse tak van wielersport, die alleen weggelegd schijnt te zijn voor de karakterjon gens onder de cyclisten. Tweemaal per weekeinde rijden die met twee fietsen op het dak van de auto stad en land af om aan wedstrijden deel te nemen. Meestal onder verschrikkelijke weersomstandighedenmet de enkels in de modder, de fiets op de rug, vervolgens die gladde heuvel nemen, weer op de fiets springen en de wielen ondankbaar voren laten trekken in het drassige parcours. Hans Steekers bleek het werk aan te kunnen. Al snel schaarde hij zich tussen de aanstormende talenten in de cycle cross. Juist op het moment echter, dat hij leek door te breken, werd hij geveld door trombose in het been. Het betekende dat de fiets een jaar in de schuur moest blijven en de handicap uit die tijd is nooit helemaal verdwenen. Steekers heeft ook nu nog vaak last van de gevolgen van die trom bose. Vorig jaar kwam hij desondanks terug en werd toen tiende tijdens het NK. Dit jaar moest een klassering bij de eerste vijf en misschien zelfs een ereplaats tot de mogelijkheden behoren. Droevige familie-omstandigheden waren er echter oorzaak van dat Hans Steekers afgelopen zondag in Nieuwkoop niet optimaal ge concentreerd aan de start verscheen en dat hij uiteindelijk tevre den moest zijn met een zevende plaats, op bijna vier minuten van winnaar Snoeyink. Roet in eten Wil Brouwers, tot afgelopen zondag steeds de mindere van zijn Noordwijkerhoutse collega, dreigde met zijn vijfde plaats dan ook nog roet in het eten te gaan gooien, want normaliter gaan de vier beste rijders van het NK naar een wereldkampioenschap. Als de gebruikelijke selectie-procedure was toegepast, zou Steekers dus uit de boot gevallen zijn. Afgezien van de prof V. d. Wereld en Wildeboer eindigden, naast Snoeyink en Brouwers, namelijk ook Stamsnijder, Groenendaal en Brouwers nog voor Steekers. Coach Harry van Gestel wilde de constant rijdende Steekers echter niet laten vallen. Na een dag bedenktijd wees hij Brouwers als reserve aan. Die selectie verraste Hans Steekers nauwelijks, want hij is al ge ruime tijd bezig met zijn voorbereiding op het WK in het Spaanse Amorebieta, al verloopt ook die bepaald niet zoals hij zelf wenst. Steekers: "Omdat het hoogteverschil op het parcours in Spanje zo n dertig meter is, ben ik ai een tijdje aan het trainen op dergelijke klimmetjes. Maar ik kan niet zeggen dat die voorbereiding nou verloopt zoals ik het wil. Eerst trainde ik nog in Noord wijkerhout. Duin op - duin af. Na een paar trainingen werd ik door de boswach ter weggestuurd. Wel heb ik het daarna nog stiekum geprobeerd, maar die boswachter was me steeds te slim af. Vervolgens ben ik naar Duinrell gegaan, vragen of ik op het terrein mocht oefenen. Dat mocht, maar dan moest ik wel iedere keer twee gulden entree betalen. Dat heb ik een paar keer gedaan, tot dat op een gegeven moment ook niet meer mocht. Ik ruineerde de paden was het argumnet. Nou ja. Daarna heb ik nog even een talud van een viaduct in-aanbouw in de Zilk geprobeerd, maar daar kon ik in mijn hoogste versnelling nog niet tegenop komen. Van ellende lóóp ik nu maar door de duinen. Drie keer in de week, een uur lang. Voor de rest fiets ik zo'n tachtig tot honderd kilometer per keer". Bewijs Met die voorbereiding hoopt Hans Steekers in Amorebieta een twaalfde of dertiende plaats te bereiken, de beste klassering die hij ooit op een WK behaalde. Daarmee wil de huidige kampioen van Zuid-Holland dan bewijzen dat zijn selectie inderdaad terecht was en dat hij beter kan dan hij in Nieuwkoop liet zien. Steekers: "Vanwege die familie-omstandigheden stond mijn hoofd totaal niet naar wielrennen. Ik kon in Nieuwkoop onmogelijk een top-prestatie leveren. Bovendien konden we het gat dat Snoeyink en Stamsnijder al direct na de start sloegen door het onzorgvuldige rijden van Lammertink niet dichten. Vandaar dat ik er zo op ge brand ben me in Spanje van mijn beste kant te laten zien." Waarom Han Steekers destijds voor het veldrijden heeft gekozen, kan hij zelf niet helemaal verklaren. "Precies weet ik dat niet meer, maar ik geloof dat de sfeer en het wisselende parcours me wel aansprak. Wat me van wegwedstrijden zo tegenstaat is het ge wriemel in het peloton direct na een start. Grote valpartijen kun nen daarvan het gevolg zijn. Ik zie het wegseizoen dan ook enkel als een trainingsperiode en dan is er nog maar één koers die me kan boeien: de Ronde van Luxemburg. Gewoon vanwege het geaccidenteerde terrein.'Voor de rest rij ik a|leen criteria. Rond de Kerk zogezegd. Verder hou ik me maar liever bij het veldrijden. Ja, je wordt er vies van, maar dat kun je van je afwassen. De smurrie die je na een wedstrijd op je lichaam hebt, tekent eigenlijk de sport. Walter Oomen LEIDEN - Het kost Frans van der Zeeuw nauwelijks moeite om iets zinnigs over de streekderby tussen Rijns- burgse Boys en Katwijk te zeggen. Driejaar lang immers was hij trainer bij RBB. Hij kwam daar toen de club in de derde klasse tenonder dreigde te gaan. Legde in het eerste jaar de fundamenten, waarop in het tweedejaar het kam pioenschap kon worden gebouwd. Het eerste jaar in de tweede klasse sloot hij af met een derde plaats. Toen vond hij het welletjes, had hij met de club iets bereikt en wilde hij zijn heil, zonder een puinhoop achter te laten, elders zoeken. De voetbalverengiging Katwijk en Van der Zeeuw vonden elkaar. Van beide clubs kent Frans van der Zeeuw dus terdege het reilen en zeilen en dat laat hij tijdens het lange gesprek meer malen blijken. kwam was er niet veel heel meer. Veel dingen klopten er toen niet. Het eerste jaar heb ik geprobeerd van de selectie een hechte groep te maken. Een eerste vereiste was dat de sfeer terug kwam, op die basis kun je pas verder bouwen. Dat lukte. Het tweedejaar heeft dat zijn vruchten afgeworpen, en het jaar daarop hebben we in de tweede klasse vrijuit gevoetbald met af en toe wat problemen. We hebben bijvoorbeeld het zaal voetbalprobleem gekend. Fikse Opvallend daarbij is dat de be scheiden Leidenaar daar het liefst in zijn algemeenheid over praat. Hij probeert zichzelf steeds uit te schakelen, schuift de eer naar anderen door. Praat het ene ogenblik over Katwijks talent Stef Groeneweg en het andere over Jantje Peters, Johan Cru ij ff. Van der Zeeuw is dan ook de hele dag met voetbal bezig is. straffen werden er toen aan een aantal spelers uitgedeeld, dat heeft het elftal punten gekost, maar het moest. Jeugdspelers en spelers uit het tweede kon ik niet inzetten, want dat elftal stond op het punt kampioen te worden.Ik moest bij blessures en schorsin gen roeien met de riemen die ik had. Desondanks een leuke tijd." Zee Over Katwijk: "Een geheel andere vereniging, maar met een zee aan talent. Afgezien van het feit, dat we Rijnsburgse Boys dit seizoen nog niet hebben ontmoet, ben ik nog geen tegenstander tegenge komen die sterker is dan wij. We hebben tegen enkele clubs wel de punten moeten inleveren, maar vraag niet op welke manier. Ik zie ons nog echt niet uitgeschakeld voor deze competitie. We staan dan wel vijf punten achter op Rijnsburgse Boys, maar dat kunnen er nu drie worden". De vraag welk plan hij voor Kat wijk heeft ontwikkeld ontlokt hem een antwoord van im pulsieve eerlijkheid. "Promotie naar de eerste klasse. Is het niet Frans van der Zeeuw dit jaar, dan het volgend". Wan neer hij de gevolgen van die uit spraak overziet, probeert hij wat terug te krabbelen. "Het reserveteam kan niet hoger, de jeugd speelt in de regionale afdeling en het eerste in de tweede klasse. Dat niveau moetje proberen te handhaven en dat is moeilijk. Aan de andere kant kan ik natuurlijk niet ontkennen, dat een eerste klasse het hoofddoel Sleutelduel Rijnsburgse Boys-Katwijk ziet hij voor de laatste club als een sleutel wedstrijd. In geen geval kan hij met verlies genoegen ne men, dan immers is het seizoen voor hem afgelopen, want zeven punten zijn niet meer in te lopen. „Maar we verliezen niet, want als er morgen één club wint, dan is het Katwijk. Ik heb er wel ver trouwen in. Daarom vind ik het ook zo jammer, dat jongens als Cor Vreugdehil en Hennie de Klerk niet meedoen, want dan hadden we tegen het echte Rijnsburg kunnen spelen. Daarnaast kunnnen we eigenlijk ook niet met een gelijkspel tevre den zijn, want volgende week spelen we tegen de runner up ZCFC en daar pakken we naar alle waarschijnlijkheid ook pun ten van, met als gevolg dat Rijns burgse Boys nog verder kan uit lopen en zelfverzekerder kan spelen, hetgeen ons niet in de kaart speelt. De plicht om te win nen zal ik nooit verzaken ook te gen ZCFC niet". ADVERTENTIE De boekjesin de,.Shell helpt" serie gingen tot nu toe overvrij aardige onderwerpen. Deel 5 is, zoals u hiernaast ziet, heel wat minder vrolijk. Het gaat over die situaties, waar je als automobilist eigenlijk liever niet bij stil staat Maar toch... ongelukken gebeuren nu eenmaal. En elke automobilist heeft wel eens meegemaakt dat het bijna mis ging. Daarom is het goed om te weten, wat je op zo'n moment nog kan doen om brokken te voorkomen. En vanzelfsprekend staat ook in deel 5 hoe je voorkonit.dat je in noodsituaties verzeild raakt. „Shell helpt',' deel 5 is een boekje dat eigenlijk elke automobilist moet lezen. In de loop van de volgende week valt het daarom bij alle Nederlanders in de bus. Gomez, werkzaam bij de PTT in Barcelona, nam drie maanden onbetaald verlof op en traint nu dagelijks tweemaal op de Utrechtse kunstijsbaan. Daar naast volgt hij de trainingen van de trainingsgroep SVZ in Zeven hoven. Volgens Wim Schenk maakt Go mez duidelijk vorderingen op de gladde ijzers. Schenk: "Hij heeft nu meer ijservaring dan vorig jaar toen hij nog maar drie weken op het ijs had gestaan. Hij bezit nu de techniek van een redelijk geoefende Nederlandse schaat ser. Van zichzelf heeft Gomez een goed getraind lichaam. Dat komt doordat hij vanaf zijn jeugd aan afstandlopen heeft gedaan. Ook doet hij aan wielrennen en lang- laufskieen". Heeft hij in dit seizoen al wed strijden gereden? Schenk: "Ja, één keer in Utrecht. Zijn tijden waren toen bedroevend. Hij zat Antwoord Naar aanleiding van het artikel ge schreven door Piet Wesseling op 5 januari wil ik graag bij deze in de gelegenheid worden gesteld enkele opmerkingen te maken. Eerst iets over de werkeloosheid. De werkers onverschillig wat voor beroep men uitoefent zijn te verdelen in drie categorieën. Groep één erVaart werk als een ze gen. Voor iemand uit die groep is werkloosheid een ramp. Groep twee vindt werk een noodzake lijk kwaad. Zij trekken liever 400 gulden uit de ww dan dat ze voor 425 gulden in de week werken. Hun redenering is dan: "Wie gaat er voor 25 gulden in de week wer ken". Groep drie vindt werken een vloek en die zullen zich in al lerlei bochten wringen om buiten schot te blijven. Wie werkelijk behoort tot groep één -is zelfs bereid een stapje van de ladder af te komen en vindt dan ook werk. Jaren geleden heeft iemand eens tegen me ge zegd: "Als werken begraven wordt dan ga ik er met de hoge hoed achter". De werkloosheid gaat nooit meer over en wordt steeds groter. Er zullen steeds meer buitenlanders moeten komen om dat werk te doen, waar ze hier hun neus voor ophalen. Vroeger hadden de werkers heel veel plichten en weinig rechten. Niemand wenst die tüd terug. Tegenwoordig hebben de werkers door allerlei vakbondsuitvindingen zoveel rechten dat ze dat kleine beetje plicht dat er nog over is met een beetje slimmigheid gemakkelijk kunnen omzeilen. Ik vrees dat er onder de werklozen niet alleen van groep drie maar ook van groep twee een veel gro ter percentage dan twee procent het wel goed vindt dat werk voor hen dood en begraven is. Nu iets over profeet Pronk. Merk waardig toch dat men over een bepaalde functie zo verschillend kan denken. Nederland heeft voordien nooitzo'n grote Sin terklaas gehad. Zo wil ik ook wel profeet zijn. Verder siert Wesse ling zijn artikelen op met poli tieke steken waardoor het voor ieder duidelijk wordt welke kleur bij hem het beste past. Ik bemoei me niet zo veel met politiek. Maar gelukkig eindigde het artikel van Wesseling nog hoopvol. In dit welvoldane, volgevreten, zat- gedronken welvaartcircus is er een ambtenaar die heeft beloofd dat als zijn kinderen de deur uit zijn hij zichzelf op de loonlijst zal laten halveren. Heel graag wil ik weten wanneer die kinderen de deur uit zijn. En of hij zijn belofte gaat waarmaken. Als ik dan het adres krijg stuur ik hem een bloempje. C. M. v. d. Does Valkenburgweg 21 Katwijk aan de Rijn (Van redactiewege bekort) Verwarring Het treft mij altijd weer als ik lees hoe er over de bijbel en over Je zus Christus gedacht en geschre ven wordt. Het schijnt zo moeilijk te zijn, God in zijn woord zelf aan het woord te laten en de bijbel te laten zeggen wat Hij zeggen wil en wil laten zien. Wij leren dan immers in het N ïeuwe Testament, dat het evangelie niet naar de mens (wel voor de mens) is en dat niemand kan zeggen: "Jezus is Heer" dan door de Heilige Geest. Waarom beweert professor Smits, dat Jezus "verandert"? Terwijl er toch geschreven staat, dat Jezus dezelfde blijft tot in eeuwigheid. Bovendien, als deze professor de moeite neemt in de Heb- reeenbrief te lezen, dat zonder bloedstorting geen vergeving ge- ZEVENHOVEN - Antonio Gomez is er weer. De sympatieke Span jaard die vorig jaar het vader landse schaatsvolk verbaasde door zijn stuntelige schaatsstijl is vastbesloten om op 28 en 29 ja nuari bij Europese kampioen schappen schaatsenrijden in Oslo opnieuw aan de start te ko men. En om goed beslagen op het ijs te komen trok Gomez (32) en kele weken geleden in bij schaat- strainer Wim Schenk in Zeven hoven, een dorpje in het vlakke polderland ten oosten van Alp hen aan den Rijn. schiedt, dan begrijp ik niet, hoe hij als predikant op de kansel heeft durven staan om Gods Woord te brengen. Ik betreur het, dat zulke mensen alleen maar meer verwarring stichten, o.k. Heilige Geest is het onmogelijk, de boodschap van het heil te verstaan. Dit geldt ook voor de bijbel van Guus en Hans, die menen weer een aparte bijbel te moeten ma ken en die dit doen op een wijze die de eer van en het gezag voor God aantast, waarbij men zich niet ontziet zich van familiare en vulgaire taal te bedienen. Een taal die in tegenstelling staat tot het ootmoedig benaderen van en eerbiedig luisteren naar Gods Woord. En dat past ons als schepsel tegenover de Schepper. Tot slot zou ik de lezers van de rub riek "geestelijk leven" willen toevoegen: laat u nooit ont moedigen door wat zulke mensen spuien. Wat voor de wijzen en verstandigen verborgen is, is de kinderen geopenbaard. A. Kraaijenbrink Haagweg 10, Leiden zo 'vast' als een huis. Toch moet hij zijn tijden kunnen verbeteren. Ik verwacht dat hij op de 500 me ter aan de 48 seconden komt. Op de 1500 meter kan hij in de buurt van 2.30 komen en op de vijf ki lometer aan 8.40. Dat is een mi nuut sneller dan vorig jaar. Van de club heeft hy nieuwe wed- strijdschaatsen gekregen. Dat was nodig, want zijn andere paar was zo krom als een hoepel". Tafeltennis- teams zijn kansloos in Engeland BRIGHTON - Op de eerste dag van de strijd om de open Engelse ta- feltennistitels heeft China de ge legenheid te baat genomen zijn suprematie nog eens omonwon- den aan het licht te brengen. In beide finales (dames en heren) komen twee Chinese teams tegen elkaar in het strijdperk. De Nederlandse equipes werden al vroeg uitgeschakeld. De dames verloren in de eerste ronde met 3-0 van het derde. Engelse team. De heren hadden geen verweer tegen Tsjecho-Slowakije. De uit slag was 0-3. Telebril Door een toevallige omstandigheid zag ik in uw krant van vrijdag 6 januari een foto van een Joegos laaf die na het bezoeken van vele klinieken eindelijk in New York een telescoop-bril heeft gevon den, waar hij baat bij heeft. Ik kan u verzekeren dat de goede man die lange reis niet had hoe ven te maken. Ook in Nederland zijn telescoop-brillen te krijgen van hetzelfde model als op de foto. heel eenvoudig bij de opto metrist, dus bij de opticien, die ook oogmeting doet. In Arnhem kan ik u een adres aanwijzen waar een dergelijk apparaat op deskundige wijze wordt aange meten. Mijn vrouw, die al 20 jaar zeer slecht ziet, heeft er ook een. Het is een prachtig instrument voor in de schouwburg; of bij het bekijken van dia's en niet te vergeten het kijken naar t.v. Ik schrijf u dit alleen omdat door de foto met het onderschrift de in druk gewekt zou kunnen worden dat dergelijke apparatuur alleen in Amerika is te verkrijgen. En dit is geenszins het geval. M.J.van den Endel Sonnenbei glaan 58 Oosterbeek deel 5

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17