„„Voor Spasski heb ik geen interesse meer" Oranje krijgt zijn zin: toch als eerste geplaatst in groep vier ALLE BILJARTERS OP WINST EN VERLIES Toto en Lotto Kortsjnoi nog ruim over de streep Meuleman opgelucht na 'zenuwentoestancT Pijnen in zesdaagse favoriet VRIJDAG 13 JANUARI 1978 SPORT PAGINA 15 BUENOS AIRES - Je weet het achteraf natuurlijk nooit maar het schijnt toch dat de woede van KNVB-voorzitter Meuleman indruk gemaakt heeft in hoge voetbalkringen in Buenos Aires. Na een ver gadering die vijf uren in be slag nam, plaatste het organi satiecomité van het WK- voetbal Nederland toch als nummer I in groep vier. Dat betekent dat Oranje de drie wedstrijden in de eerste ronde (op 3,7 en 11 juni) zal spelen in het fraaie stadion van Mendozaen rustig zijn intrek kan nemen in het Grand Hotel Porterillos. Italiëtot gisteren de gedood- verfde leider van groep vier is nu als tweede in groep I achter Argentinië ingedeeld. Deze groep heeft als basis Buenos Aires. Italië moet echter twee wedstrijden in Mar del Plata spelen, een badplaats vierhonderd kilometer bene den Buenos Aires, waar het klimaat in de wintermaan den (in juni is het winter in Argentinië) veel regen, mist en kil weer pleegt te brengen. Dit dan in tegenstelling tot het woestijnklimaat van Men doza waar de temperaturen laag kunnen zijn maar waar een onbewolkte hemel slechts acht dagen per jaar door re gen wolken aan het gezicht wordt ontrokken. Goed, Nederland dus in Men doza en Ernst Happel, de bondscoacn is uuui uuj om. Happel: 'Gelukkig hoeven we nu niet te verhuizen. Aan de andere kant bestaat nu het gevaar dat we ons de woede van al die Italianen daar in Mendoza op de hals hebben gehaald. Stel dat die woede zich tegen ons keert op de tri bunes. Dan konden we nog wel eens een paar benauwde kwartiertjes krijgen Zaterdagavond wordt beslist wie Oranje in Mendoza zal ontmoeten. Van de sterke lan den kunnen dat zijn Schot land, Spanje en Polen, daarbij ook Peru of Mexico en van de 'zwakkere' landen Iran, Tunesie, Oostenrijk of Frankrijk met als kantteke ning natuurlijk dat Oosten rijk en Frankrijk geduchte te genstanders zullen blijken. De plaatsing van Nederland als eerste in Mendoza is geschied op voorspraak van Hermann Neuberger, voorzitter van het organisatiecomité. De 'machtstrijd' tussen H ave- lange en Neuberger is dus in het voordeel van de Westduit ser beslist. De Braziliaanse FIF A-president had namelijk eerder verklaard dat Neder land niet in aanmerking kwam één van de vier groepen aan te voeren. Jan Zwartkruis, de assistent bondscoach was verheugd over de ontwikkeling: 'Ik had er na alle tegenstrijdige be richtgeving van de laatste dagen niet meer op Gerekend.' BELGRADO - Viktor Kortsjnoj heeft de schaaktweekamp tegen zijn vroegere land genoot Boris Spasski met IOV2-7V2 gewonnen. Volgens de reglementen van de wereldschaak bond zal er nu binnen zes maanden een match om de wereldtitel worden gespeeld. Kortsjnoj zal daarin titelhouder Anatoli Karpov van de Sowjet-Unie ontmoeten. Het einde van de tweekamp in Bel grado, in Kortsjnoi's eigen woor den "de merkwaardigste die ik ooit gespeeld heb", kwam toch nog verrassend snel. De 18e partij was afgebroken in een stand die weliswaar als kansrijk voor zwart beoordeeld werd, maar de secon danten van Kortsjnoi (de Engel sen Keene en Stean en de Israë liër Moerej) waren na een hele nacht analyseren toch tot de con clusie gekomen, dat remise bij de beste voortzetting van wit (Spas ski) onvermijdelijk was. Bij de hervatting van de partij ver scheen Spasski vijf minuten te vroeg. Zwijgend nam hij achter de speeltafel plaats, zichtbaar in gedachten verzonken. Niemand, behalve zijn vrouw Marina en zijn secondant Bondarewski kon op dat moment bevroeden dat Spas ski de partij in zijn hart al lang had opgegeven. Want alleen hij wist, dat hij 41. Dc3 had afgege- Niet de beste zet, dat was 41. Kei geweest, maar juist één van de zetten die al door de Joegoslavi sche tv-commentator Gligoric in het avondprogramma ten be hoeve van de huisschakers als di rect verliezend voor wit waren aangegeven. Dat Spasski over die zo simpel verliezende zet nog een kwartier had nagedacht bij het afbreken tekent wel de verziekte atmosfeer waarin deze match was verzeild geraakt. Een Spasski in zijn normale vorm, niet afgeleid door allerlei malle trucks die hij om god weet welke reden meent te moeten uithalen tijdens de partij, zou de beste zet in deze stand in een oogwenk gevonden hebben. Kortsjnoi reageerde, toen de afge geven zet werd uitgevoerd, ogen blikkelijk en genadeloos: 41 Lbd2, de witte koning zit in een dodelijke omklemming. Het des kundige publiek kon een ver baasd gemompel niet onder drukken: wat gebeurde hier? Had Spasski iets gevonden dat heel de schaakwereld had over zien? Enkele seconden later werd alles duidelijk: Spasski zei iets tegen hoofdarbiter Kazic, er werden wat handtekeningen gezet op de notatiebiljetten, Kortsjnoi verliet zonder dat er van hapden schud den sprake was, haastig het po- BUENOS AIRES - KNVB-voorzitter Wim Vermeulen was uiterst opgelucht over de plaatsing van Oranje als leider van groep 4 in Mendoza. Meuleman: "Ik heb hier twee dagen lang alle mogelijke autoriteiten afgelopen en op ze ingepraat, tot dat ze me wel konden schieten. Het was een zenuwentoestand. Maar gelukkig heeft het effect gehad. Het valt me mee want volgens alle Argentijnse kran ten had Nederland geen schijn van kans gehad om geplaatst te worden." De overige groep-aanvoerders zijn: Argentinië in groep één, West- Duitsland in groep twee en Brazilië in groep drie. Het uit zestien man bestaande organisatiecomité heeft de volgende criteria gesteld voor de officiële loting, die zaterdag in Buenos Aires gehouden wordt: 1. Italië is in groep één als tweede geplaatst 2. De overige drie sterkste Europese landen. Schotland, Spanje en Polen, loten om de tweede positie in de groepen twee, drie en vier 3. De twee resterende Zuidamerikaanse landen, Peru en Mexico, loten om de derde plaats in groep twee en vier 4. Hongarije en Zweden loten om de derde plaats in groep één en drie 5. Iran, Tunesie, Oostenrijk en Frankrijk loten om de vierde positie in de groepen één t/m vier. Met deze oplossing is Polen 'geofferd" voor de Italiaanse belangen. De Polen hadden door hun derde plaats op het laatste WK-toer- nooi in West-Duitsland recht op plaatsing als nummer twee in groep één. dium, maar de totale zekerheid werd pas geopenbaard toen de jeugdige bebrilde Joegoslavische bediener van het demon stratiebord, zijn laatste daad ver richtte en de aankondiging 0-1 bevestigde. De match was voorbij, met toch nog een ruim verschil voor Kortsjnoi, nadat Spasski met een hoop malligheid tot op één punt was ingelopen. Spasski was, na deze nederlaag, zoals altijd de zwijgzaamheid zelve. Hij verliet de speelzaal, samen met zijn vrouw, door een zijdeur. Een handvol supporters scandeerde voor het laatst zijn naam. "Er komt geen persconfe rentie van Boris", had zijn vrouw vóór de hervatting gezegd. Zo te zien was Spasski aan het eind van zijn krachten en zijn zenuwen. Zij blik stond op oneindig en hij transpireerde hevig. In het kamp van Kortsjnoi brak de vreugde over het gelukkige einde van de match langzaam maar ze ker door. Kortsjnoi stond de pers te woord terwijl hij een dikke Ha vanna-sigaar rookte. Toen de si tuatie, na de elfde partij, kritiek werd en Spasski steeds meer in liep, kreeg Kortsjnoi, die met ro ken gestopt is, drie sigaren van een supporter één voor ieder punt dat hij toen nog nodig had om zich uitdager van Karpov te mogen noemen. "Deze match is een typisch voor beeld van een psychologische oorlogvoering geweest", aldus Kortsjnoi, "eigenlijk had de hele affaire al na veertien a vijftien partijen voorbij moeten zijn, zo groot was mijn voorsprong. Maar toen is Spasski begonnen met psychologische beïnvloeding. Die psychologische oorlog heb ik goed beschouwd verloren. Ik be grijp nog steeds niet hoe ik al die punten ben kwijt geraakt. Maar ik heb me kunnen herstellen. Hoe- het ook zij; ik heb geen belang stelling meer voor Spasski. Mijn aandacht is nu uitsluitend gericht op Karpov. Op de vraag, waar die match met Karpov gespeeld zal worden, zei Kortsjnoi: "Dat laat ik maar aan Karpov over. Keene, mijn of ficiële secondant, zal met hem hierover onderhandelen. Maar ik ben er zeker van, dat Karpov de beste omstandigheden zal uit zoeken. Dat wil zeggen: hij kiest de plaats die het meeste geld biedt. Ik ken hem, laat hij maar beslissen". Over zijn kans tegen Karpov was Kortsjnoi terughoudend: "Het zal niet gemakkelijk zijn, want hij is jong en inderdaad wordt hij ieder jaar sterker. In ieder geval zal ik me op allerlei trucs moeten voorbereiden, zodat ik me niet meer zal laten intimideren zoals nu tegen Spasski. Want Spasski was, als halve dissident, niet de echte barrière die de Sovjets voor mij wilden opwerpen. Karpov daarentegen is hun symbool, zij zullen alles doen om te zofgen dat hij niet verliest. Ik sluit het niet uit dat de stralen, waarmee nu in direct gedreigd werd, in de match met Karpov echt gebruikt zullen worden". Zonder twijfel staat de schaak wereld nu de meest geladen ti- telmatch aller tijden te wachten. Karpov, idool van het Sovjet schaak en bovendien een van de personen die rechtstreeks tot Kortsjnoi's vlucht uit Rusland hebben bijgedragen (al heeft Kortsjnoi herhaalde malen ver klaard, dat h\j Karpov hoogacht) mag eenvoudig niét verliezen. Dat zou ondenkbaar zijn: dat een overloper, een verrader als Kortsjnoi in zijn eentje het hele Sowjet-schaak zou kunnen bero ven van het hoogste dat het bezit en voor altijd wenst te behouden: de wereldtitel. Maar evenzo is het voor Kortsjnoi een kwestie van leven of dood aan het worden: zijn wraak op de Sovjet-autoriteiten en de Sovjet samenleving, die hem zo zwaar hebben benadeeld, kan pas vol ledig zijn als Karpov wordt ver slagen. Er staat de schaakwereld nu een verschrikkelijke, over spannen, keiharde confrontatie te wachten. De partijen die Kar pov en Kortsjnoi zullen spelen zullen niet veel meer kunnen zijn dan het decor van de haat. Alexander Münninghoff. ROTTERDAM - In de zes jaar dat hij nu optreedt als wed strijdleider van de zesdaagse van Rotterdam, heeft Peter Post het nog nooit zo moeilijk gehad om een rennersveld samen te stel len.Post had voor de zesdaagse van Rotterdam, die van 26 tot en met 31 januari in het sportpaleis Ahoy wordt gehouden, graag het koppel René Pijnen/Gerben Kar stens willen brengen. Pijnen, momenteel Nederlands be ste baanrenner, wenst echter riiet te rijden met Karstens. Hy had een voorkeur voor de Australiër Danny Clark, met wie hy vorig jaar de zesdaagse van Rotterdam won. Pijnen en Clark zijn op nieuw de favorieten voor de Rot terdamse zesdaagse, waarvoor ook ditmaal van de zijde van het publiek grote belangstelling be staat. Inmiddels zijn ruim 20.000 kaarterf in de voorverkoop van de hand gegaan en dat is tien procent meer dan op hetzelfde tijdstip in 1977. Post ("Pijnen en Clark zijn eigen lijk te sterk voor dit veld") had voor Rotterdam graag enkele be kende wegrenners willen con tracteren. Hij had een contract met oud-wereldkampioen Freddy Maertens maar de Belg was toch niet beschikbaar omdat zijn sponsor hem grdag in een trainingskamp ter voorbereiding op het nieuwe wegseizoen wilde hebben. Post zegt ook bekende wegrenners als Francesco Moser, Bernard Hinault en Didi Thureau te heb ben benaderd". De sponsors willen niet dat zij een zesdaagse rijden", aldus Post. De grote tegenstrevers van Pijnen en Clark zullen het koppel Eddy Merckx/Patrick Sercu (Belgie) en het Westduitse duo Wilfried Peffgen/Albert Fritz moeten worden. De dertien koppels strijden in Rot terdam om een prijzenbedrag van ruim 100.000 gulden. Volgens Pe ter Post het hoogste dat in een Europese zesdaagse beschikbaar is. Traditiegetrouw wordt in Rot terdam ook weer een zesdaagse voor amatéurs gehouden. WYCHEN - De gloednieuwe natio nale kampioen driebanden, Christ van der Smissen, was in de eerste partij van de Nederlandse titelstrijd kader 7lU nog niet he lemaal aangepast, hetgeen niet onbegrijpelijk was. Binnen en kele dagen overschakelen van het wijdlopige driebandenspel naar het zuinige kader valt niet mee. Zeker niet als men nauw elijks de kampioensroes achter de rug heeft. 'Ja', lachte de nieuwe heerser in het bandenspel, 'het was zondag avond een mooi feest bij me thuis. Ik had wel dertig man over de vloer en ik heb het die avond drukker gehad dan in het hele toernooi. Maar mooi was het'. Van der Smissen maakt in Wychen zijn debuut in de ereklasse 71/2, nadat hij dit seizoen ook pas voor het eerst in het kader 47/1 in de topklasse was gestapt en meteen de tweede plaats voor zich opeiste achter Hans Vultink. In het 71/2 moest hij het spit- safbijten tegen Hagenaar Wim van Deventer, die verrassend winnaar werd met 212-300 in tien beurten. Van der Smissen: "Ik had moeite met aanpassing aan het materiaal en hij speelde bovendien goed'. 's Avonds tegen Willy Steures pakte de veelzijdige man uit St. Willebrord de zaken wel wat for ser aan. In slechts twee beurten ging Van der Smissen naar de DEN HAAG - De eerste lotto het nieuwe jaar heeft i opgeleverd voor de hoofdprijs. Het totale prijzenbedrag bedroeg 1.778.911,08 gulden, waarvan de enige winnaar van de eerste prijs bruto 666.666,67 gulden ont vangt. In de eerste toto van 1978 waren dertig deelnemers die alle resul taten juist hadden voorspeld, zij ontvangen ieder bruto 4.220,30 gulden. LOTTO De inleg bedroeg 3.465.457,00 gul den en er was een prijzenpot van 1.778.911,08 gulden. De uitkeringen zijn: Eerste prijs: één winnaar, die bruto 300, met 52 en een uiterst solide reeks van 248. Steures kwam tot 77 totaal. Ook in de voorwedstrijden voor het kampioenschap had Van der Smissen zijn visitekaartje al ge presenteerd door de partij tegen Ben Velthuis in één beurt uit te maken en tegen Havermans een serie van 290 te scoren en in drie beurten te finishem. Hij stapte uit die voor wedstrijden met het ij- zersterke algemeen moyenne van 54.80. Er was nog een verrassing in de eerste ronde. Hans Vultink werd meteen opgescheept met een ne derlaag door zijn streekgenoot Ben Velthuis. Vultink kwam in de vijftien beurten 17 caramboles Ben Velthuis: stunt tegen Vultink tekort, hoewel hij aanvankelijk een forse voorsprong had (143- 232). Hij had echter veel last van een zwerende vinger aan de hand waarmee hij de keu moet onder steunen, 'Nu heb ik eens goed ge traind', aldus Vultink, 'en nu heb ik dit'. Gisteravond herstelde hij zich door titelverdediger Jean Bessems twee kostbare punten te ontne men met 253-300 in slechts zes beurten. Daarna ging Vultink nog naar de dokter, die hem een penicilline injectie gaf en hem aanraadde meteen in bed te stap pen. Bessems was het toernooi begonnen met een weinig op windende zege op Luis Haver mans met 195-300 in niet minder dan 19 beurten. De kampioen speelde nu en dan weer veel te gehaast en te slordig, ook tegen Vultink zodat hij geen enkele se rie boven de honderd maakte. Piet Vet en Hans Sundquest ont breken in Wychen in verband met hun voorbereiding res pectievelijk voor het Europese kampioenschap 47/2 en voor de Europese titelstrijd bandstoten. Tweede debutant is de jonge Jos Bongers, die in het eerste duel moest zwichten voor Willy Steures met 300-228. Na de eerste dag hebben alle spe lers één partij verloren. Van De venter zo goed begonnen tegen Van der Smissen, was kansloos tegen Havermans, die onder meer met een vroege serie van 131 de Haagse speler alle-illusies ontnam. Van Deventer blun derde weer enkele malen op een voudige ballen en bleef na tien beurten op 146 achter. Jos Bongers rekende knap in negen beurten af met Ben Velthuis, de triomfator over Vultink, dankzij onder meer een serie van 154. PIET KIENHUIS Stand: (matchpunten, hoogste se rie, algemeen gemiddelde): 1. Van der Smissen 2 248 42.66 2. Vultink 2 129 27.76 3. Van Deventer .2 115 22.30 Bessems 2 93 22.12 5. Bongers2 154 17.60 6. Havermans 2 131 17.06 7. Velthuis2 87 16.91 8. Steures 2 46 16.39 wordt vervolgd. 666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: zeven winnaars, die ieder bruto ƒ.2315,60 ontvangen. Derde prijs: 378 winnaars, die elk 653,20 ontvangen. Vierde prijs: 14736 winnaars, uitkering 23,50. Vijfde prijs: 13235 win naars, uitkering eveneens 23,50. TOTO De inleg bedroeg 666.364,00 gulden, het aantal winnaars was 8.629 en er was 316.522,90 gulden aan prij zengeld beschikbaar. De prij zenpot is als volgt verdeeld: Eerste prijs: 30 winnaars, per foutloze kolom: 4.220,30 bruto. Tweede prijs: 712 winnaars, ieder 111,10. Derde prijs: 7.887 win naars, uitkering 14,00.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15