Speelse film van Truffaut Verbetering oude wijken kan doorgaan Boisset bevestigt grote kunnen Vfethouder moet met een nieuw voorstel komen Nieuw renovatieplan Maar „Een paarse taxi" niet zo sterk als „Le Sheriff" Films deze week Voortgezette subsidiering geef t Leiden mogelijkheden J. JONGELEEN JUBILEERT VRIJDAG 13 JANUARI 1978 Een man die zo bezeten is van vrouwen dat hij zich in de vreemdste bochten wentelt om achter hun adres te komen, moet wel een beetje komisch zijn. Frangois Truffaut heeft de hoofdfiguur in 'De man die van vrouwen hield dan ook met een flinke vleug humor neergezet, zonder de toeschouwer overigens de vertederende kant van de kwestie te ontzeggen. Charles Denner als de man die 'De man die van vrouwen hield'; regie: Francois Truffaut; hoofd rol: Charles Denner; Lido 3; 16 jaar. Men beweert dat het door Truffaut zelf geschreven scenario voor deze film sterk autobiografisch is. En dat laat zich gemakkelijk geloven. Het pleit voor Truffaut dat hij zichzelf niet heeft ge spaard door de hoofdfiguur met de nodige zelfkritiek en nuance ringen uit te rusten. Daardoor is 'De man die van vrouwen hield' een tamelijk bezienswaardige film geworden, waarmee je als kijker prettig wordt gecon fronteerd. Ook de manier van filmen scènes uit het verleden in het heden plaatsen en gebeurtenissen van de toekomst alvast laten zien, is weliswaar niet nieuw, maar voor dit gegeven zeer toepasselijk. Bertrand Moran is de man die het lonken niet kan laten, om het maar eens populair te zeggen. De ene vrouw is nog niet uit zijn le ven verdwenen of de andere volgt haar weer op. Bertrand maakt een soort cultus van zijn liefde voor vrouwen.'Op een gegeven ogenblik is hij er zelf zo mee be zig, dat hij al zijn herinneringen op papier zet. En dan begint het door elkaar halen van verleden, heden en toekomst pas goed. Was dit niet gebeurd, dan was het ver haal zeer waarschijnlijk als een saaie aaneenschakeling van vrij alledaagse avontuurtjes ovèrge komen. Maar Truffaut heeft er met zijn filmgrapje een speels geheeifvan gemaakt, dat van be gin tot het einde boeit. Zonder 'valse kunstgrepen heeft hij het leven varteen vrouwenliefhebber aaneen weten te rijgen tot een zeer aannemelijk geheel, dat een voorspelbaar, maar toch zeer ver rassend slot krijgt. Een speelse film. deze Truffaut, even speels als de liefdes en verliefdheden van de hoofdfiguur zelf. ANNEMIEK RUYGROK PARIJS - De Franse filmindustrie heeft in een advertentie in de Franse bladen ter grootte van een pagina gepleit voor een vermin dering van het aantal films dat per televisie wordt uitgezonden. Op het ogenblik vertoont de staats omroep ongeveer 10 films per week. Als gevolg daarvan is het bioscoopbezoek sinds 1958 van 410 tot 175 miljoen teruggelopen, aldus de Franse filmindustrie. Iets meer dan een maand geleden was van de regisseur Yves Boisset "Le juge Fayard dit le sheriff' in Leiden te zien. Een boeiende politie-thriller die vooral bewondering afdwong voor de aantrekkelijke verpakking die voor de maatschappij-kritiek was gevonden. "Un taxi mauve"; regie: Yves Boisset; Hoofdrollen: Philippe Noiret en Fred Astaire; theater: Lido 2: leeftijd: 16 jaar. Gelijk met deze film ging op de Arnhemse filmweek vorig jaar nog een andere produktie van deze jonge Fransman in pre mière: "Un taxi mauve" of "A purple taxi", zoals de Engelse versie die nu hier te zien is, (uiter aard) heet. Een film die een heel andere kant van het talent van Boisset laat zien. Zo dynamisch en zo direct als "Le sheriff' was zo ingetogen en zo raadselachtig is "Een paarse taxi". Zó verschillend dat het niet of nauwelijks mogelijk is deze films te vergelijken. Doe je dat met alle voorbehoud toch, dan zou die in het voordeel van Le sheriff' uit vallen, al dient daar onmiddellijk de lof aan worden toegevoegd die Boisset verdient om zich aan een project als "Een paarse taxi" te wagen. Grote namen als Philippe Noiret, Fred Astaire, Peter Us tinov en Charlotte Rampling in een film die een in- en een over zicht verlangt, die je eigenlijk al leen van een zeer geroutineerd filmer zou mogen verwachten. Want "Een paarse taxi" is één grote puzzle. Zes mensen van wie het verleden stukje bij beetje duide lijk wordt in het fraaie rustieke decor dat het groene Ierland te bieden heeft. Jerry Kean, die in het land van zijn voorouders moet bijkomen van een misstap, zijn zuster Sharon, op zoek naar een minder oppervlakkig leven, de fantast Taubelman en Anne die op één of andere manier aan elkaar gerelateerd zijn, Philippe Marchal die naar Ierland is ge komen om te sterven en tenslotte dokter Scully als een soort bin dend element. Voorwaar een scenario dat enige nauwgezetheid vraagt. Boisset bezit dat, krijgt de puzzle aardig rond en weet zich daarbij ge steund door een stel voortref felijke acteurs. Zelfs de poseur Ustinov is aanvaardbaar als Taubelman. Al is dc rol van zel fingenomen kwast hem natuur lijk ook op het lijf geschreven. Ondanks dat alles kan "Een paarse taxi" mij niet optimaal bekoren, zoals "Le sheriff' dat wel kon. Allereerst niet omdat de dialogen hier en daar wat zwak zijn: te lite rair en ver gezocht. Maar bovenal omdat Ierland niet zo overkomt als de bedoeling was. Gesuggereerd wordt een sooit i Charlotte Rampling als Sharon oerkracht, maar het levert niet schap heeft die overigens wel in veel meer op dan een handvol ruime mate te bieden. mooie plaatjes. Het Ierse land- BART JUNGMAN CAMERA: „Jabberwocky", da. Rlii\7t»rc 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. ook ■Diij vei b 4 30 uur 12 jaar CINEAC: „The gum ball rally", „Twee door het dolle heen", do., vrij., ma. en di. 1.30, 4.00 twee vechtersbazen bij de poii- uur, 7.00 en 9.30 uur. za., zo. en tie, Luxor, Leiden, Euro 3, Alp- woe. alléén 7.00 en 9.30 uur, a.l. hen. CORSO: „Soldaat van oranje", da. 2.30 en 8.30 uur, 12 jaar. „Soldaat van Oranje", Rutger DU MIDI: „Twee door het dolle Hauer als Leids student in oor- heen", da. 8.15 uur, vr. en zat. logstijd, Camera, Leiden, Euro 7 00 en 9.30 uur. zo. 4.00. 7.00 en 4, Alphen. 9.30 uur, 12 jaar. „The spy who loved me", Ja- EUR0: "Solda2' mes Bond in volle glorie. Lido 1, za',70 e^WOe'o 'nn fi nn Leiden, Euro 1 en 2, Alphen. wenge dagen 2 00 e" 8 00 uur' METROPOLE 1: „Orca the kil- „The last remake of Beau Ge- ierwale". da. 2.00, 6.15 en 9.30 ste", de vele facetten van bolo- uur zo j js 4 oo, 6.45 en 9.30 gige Marty Feldmann, Studio, uur 12 jaar Leiden. METROPOLE 2: „The spy who loved me", da. 2.00, 6.45 en 9.30 „ABBA, the movie", speciaal uur. zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 voor de fans, Trianon, Leiden, uur, 12 jaar. „Blue Movie", sex in de Bij- METROPOLE 3: „Annie Hall", lmer. Rex, Leiden. da. 2.00.6.45en 9.30uur, zo. 1.15, 4.00. 6.45 en 9.30 uur. 16 jaar METROPOLE4: „Providence", Kindermatinee ^2 00,«6A5en 92duurzo 115> 4.00 en 6.45 uur. 16 jaar. METROPOLE 5: ..Modern ti- „Pim Pandoer in het nauw", mes", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, Camera, Leiden, zo 1 15,4.00,6 45en 9.30uur,a I. r» li 4 t j o t ODEON 1: „De reddertjes", da. „De reddertjes Lido 2, Lei- j 45 6 45 en 9 30 uur z0 oolt den- 4.15 uur, a.l. m «-I r moi ODEON 2: „Wordt u al gehol- „Tekenfilmfestival met de 9 no B4cï Q is uur zo Pink Panther". Lido 3. Leiden, 4.15 uur a 1 T ODEON 3: „Zeven moorden op „Popeye Rex, Laden. bestelling", da. 7.00 en 9.30 uur, do., vr., ma., di. ook 2.15 uur, 16 jaar. Nachtfilms „De fluit met de 6 smurfen", woe. en za. 2.15 uur, zo. 2.15 en .Bonnie and Clyde", Camera, OE^EON 4: „Les vacances de M. ^iaen- Hulotda. 2.15.7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, a.l. „Pornomeisjes m de onderwe- OLYMPIA; „Once upon a time reld". Rex, Leiden. in the West", da. 2.00 en 8.00 uur, 12 jaar. PASSAGE: „The spy who lo ved me", da. 2.00, 6.45 en 9.30 uur. za. en zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 12 jaar. ROYAL '70: „Butterfly op de Zweedse toer", do., zat. zo. 2.00, en 9.30 uur, vr. 2.00 en 6.45 ma. 2.00 en 8.00 uur, di. en alleen 2.00 uur, zat. extr. voorstelling 4.30 uur, 16 jaar. ROYAL op zolder „Bloedwraak van de Haagse bioscopen foiTenVao'uu^mr'tm0 2.00 en 8.00 uur, zat. en zo. extr. APOLLO 1: „ABBA, the mo- voorstelling 4.30 uur, 12 jaar. vie", da. 2.30, 7.30, 9.45 uur, zo. STUDIO 2000: „De reddertjes", 2.00, 4.15 uur enz., a.l. da. 2.00, 7.00 en 9.00 uur, za., zo. APOLLO 2: „De reddertjes", en woe 1 30,3.45 en 7.00 uur. a.l. da. 2.00, 7.00 en 9.00 uur, za., zo. DE UITKIJK: „Rosemary's en woe. 1.30, 3.30 uur enz., a.l. baby", da. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, ASTA: „Star wars", da. 2.30, 16 jaar. 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30,4.00 uur Sfe.SK Leids "vrijetijdï- zo. ook 4.15 uur, 16 jaar. Centrum CALYPSO: „The last remake of Beau Geste", da. 2.15, 7.15 en Donderdag 19 jan. 20.00 uur 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15 uur enz., „Lina Braake", regie: Bernard a.l. Sinkel. 99 LEIDEN - Er is een nieuw plan om de hek jeswoningen tussen de Gortestraat en de Derde Haverstraat te renoveren. De wo ningen die rug-aan-rug gebouwd zijn zul len volgens dit plan gedeeltelijk verheeld worden tot 9 grotere eengezinswoningen en 18 woningen voor één en tweepersoons huishoudens. Volgens gemeentewerken is het zeer waarschijnlijk dat het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening met dit plan akkoord gaat. Zoals bekend is de Haver en Gortbuurt een zogenaamd rehabilitatiegebied. In juni vorig jaar is de gemeenteraad akkoord ge gaan met een bestemmingsplan voor deze buurt. In dit plan zouden de 38 woningen tussen de Derde Haverstraat en de Gorte straat verheeld worden tot 19 eengezin swoningen. Het aannemersbedrijf Du Prie had becijferd dat de kosten ongeveer 90.000 gulden per woning zouden be dragen. Later is er nog een plan gemaakt voor 23 woningen. In beide gevallen wa ren de hoge kosten het struikelblok en is door het ministerie negatief beslist. Om dat subsidie van het rijk voor de uitvoe ring van de plannen noodzakelijk is moest naar een andere oplossing worden ge zocht. In het nieuwe plan komen er in totaal 27 nieuwe woningen waarvan er 18 geschikt zullen zfin voor één en tweepersoons huishoudens, 18 andere zullen worden verheeld tot 9 grotere woningen. Aannemersbedrijf Ooievaar BV heeft bere kend dat de kosten 59.900 gulden per woning zullen bedragen. Het rijk moet, aldus gemeentewerken, een subsidie verlenen van 120.000 gulden. De gemid delde huur zal dan 193 gulden per maand gaan bedragen. LEIDEN - Leiden kan dit jaar toch nog verder met het verbeteren van de woonomgeving in de oude stads wijken. De voortgezette subsidie van het ministerie van crm geeft de gemeente de mogelijkheid nog de nodige plannetjes voor het leefbaar maken van de oude buurten uit te voeren. Bij de gemeente is men daar erg blij mee. Zoals wethouder Waal gisteren al meedeelde heeft het ministerie van crm de subsidiekraan niet dichtgedraaid. Aanvankelijk zou crm deze subsidie-regeling eind vorig jaar stopzetten. Leiden mag nu dit jaar nog voor een half mil joen aan wijkverbetering uitge ven. Een halve ton daarvan komt voor eigen rekening. Op het stadhuis verzekert men dat er hard aan gewerkt is om de sub sidie binnen te krijgen. „We heb ben er flink achteraan gezeten", zegt ambtenaar Stigt van de af deling volkshuisvesting en openbare werken. Leiden komt in vergelijking met andere ge meenten ook gunstig uit de bus. Voor het benutten van de subsidie moeten de meeste plannen nog uitgewerkt worden. Eén ervan heeft de gemeente al bij crm in gediend. Het gaat om een plan netje om het schoolplein van de lagere 'Gunningschool' in De Kooi een speelfunctie voor de wijkjeugd te geven. Het terrein wordt daarvoor beter toeganke lijk gemaakt en krijgt een aan trekkelijke sierbestrating. Leiden is bij het ministerie van crm in meer dan één opzicht suc cesvol geweest. Naast de flinke subsidie voor dit jaar heeft men ook bereikt dat voor een aantal oudere projecten die door ver schillende omstandigheden niet uitgevoerd konden worden toch nog geld wordt verstrekt door Als voorbeelden van deze zoge naamde inwissel-projecten noemt Van Stigt een plannetje in Groenoord (omgeving slacht huis, herindeling straten), Panc- ras-Óost (Uiterste Gracht, groenvoorziening, opknappen straat), Transvaalwijk (school terrein Bloemfonteinstraat) en Lammermarkt (aanpassing be strating). Schoolplein Gunningschool krijgt wijkfunct, Geld voor plan van Endegeest: 1,1 miljoen LEIDEN - De raadscommissie voor o.m. Gezondheidszorg is gisteravond akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van 1.120.000 voor de aan koop en verbouw van de Ko ningin Julianaschool in Oegstgeest. In deze school zal, als de plannen van psy chiatrisch centrum "En degeest" worden verwezen lijkt, de regionale opleiding voor leerling-verplegenden en ziekenverzorgenden wor den gevestigd. Verder ging de commissie ak koord met het verlenen van 2500 gulden subsidie aan de Leidse Vrouwen Raad. Dit overkoepelende orgaan wordt daarmee verplicht jaarlijks een begroting en ver slag in te dienen. Over Culturele Raad LEIDEN - Wethouder Ooster man zal opnieuw met een voorstel over de Culturele Raad in de raadscommissie voor onder meer culturele za ken moeten komen. De com missieleden waren gister avond geenszins van plan met het gezamenlijk voorstel van de wethouders Tesselaar en Oosterman in zee te gaan. Tesselaar en Oosterman meenden de leden van de CR (die reeds in oktober.'77 ont slag genomen hebben) te moeten bedanken, en de be voegdheden die de CR had, terug te nemen. Haar taken kunnen dan door het college zolang worden waargeno men. Eén en ander zou in houden dat het personeel van de Culturele Raad onder su pervisie van B W gaat wer ken. Frits van Oosten (PPR) zei boos en teleurgesteld te zijn over het pré-advies van de wet houders. Boos omdat het college de adviezen van de Culturele Raad in vele geval len "aan de laars had gelapt", teleurgesteld omdat "het al lemaal zover was gekomen". Van Oosten probeerde zyn ergernis te rechtvaardigen door voorbeelden te geven LEIDEN - De heer J. Jongeleen viert vandaag zijn veertigjarig ju bileum bij de Leidse onderwij sinstellingen in Leiderdorp. Hij is daar chef van de afdeling Ma rine/Leger/Buitenland. Op 3 januari 1938 begon de heer Jongeleen zijn loopbaan bij de LOI Twee jaar later werd hij voor actieve militaire dienst opgeroe pen. In 1945 werd hij in Schot land gedetacheerd, en enkele ja ren later vertrok de heer Jon geleen naar Indie. In al die "lege- rjaren" behield hij intensief con tact met de LOI. Na zijn Indische jaren was hij weer van harte wel kom bij de Leidse Onderwijsin stellingen, die toen nog aan de Rijnsburgerweg gevestigd wa ren. Vandaag keek hij terug op een vruchtbare periode, waarin hij "zijn' afdeling Marine/Le ger'Buitenland uitbouwde. Zijn contacten met militaire overhe den, opgedaan in de oorlogsjaren, bleken daarbij van grote waarde. van CR-adviezen waarop door het college niet eens was gereageerd. Hij hoopte dat B W lering zouden trekken uit de situatie, die nu was ont staan. Wel ging de PPR-er mee met hetvermoeden van beide wethouders, dat er nu waarschijnlijk niemand meer te vinden zou zyn die zitting zou willen nemen in een nieuw algemeen bestuur van de Culturele Raad. Woorden van dezelfde strek king sprak het CD A-lid De Geus. Lof had hij voor het CR-bestuur dat onder zeer moeilijke omstandigheden (die echter tot voor kort niet bij de commissie bekend wa ren) had moeten werken. Ook De Geus was boos. Hij had al tijd gedacht, dat het aan coör dinatie tussen stadhuis en Culturele Raad niet ontbrak. Samen met Schouten (VVD) was De Geus van mening dat alleen opheffing nog een reële mogelykheid was. De VVD-er voegde hier nog aan toe, dat Leiden zich de luxe van een adviesorgaan als de Culturele Raad zo zoetjes aan niet meer zou kunnen permitteren. Oud-bestuurslid Van Brussel speelde de bal door naar de raadsleden: "Niet alleen het college is de schuldige. Ik heb de raadsleden nooit horen vragen wat het advies van de Culturele Raad over een be paald voorstel van B W was. En dat terwijl wij op de begro ting goed waren voor zo'n drie ton. Daar zou je dan toch wel iets voor mogen verwachten". Oosterman bleef het oneens met het voorstel de hele zaak maar op te doeken. Hij vond het verstandiger de zaken door B W te laten waarne men mede omdat de voorge stelde reorganisatie van de sociaal-culturele sector nog niet rond is.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11