LEIDSCH DAGBLAD Storm teistert Groot-Brittannië Noordzee en de aéen lengen Italiaanse regering: Geen communisten vandaag Y< Folkerts wil blijven Vijftien landen bereiken kern- akkoord A age M. weer in arrest Kalma wil 1 afvloeiings- J regeling Stemerdink: negatief advies over Ploeg ITALIË DONDERDAG 12 JANUARI 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35447 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (ANP) - Zware stormen met windstoten van soms 145 kilometer per uur hebben vannacht en vandaag de Noordzee en Groot-Brittanië geteisterd. Britse schepen en vliegtuigen en een Amerikaanse helikop ter zijn de bemanning van de Groningse kustvaarder Holmar te hulp gesneld. De vijf opvarende hadden het schip verlaten in een rubberboot, toen de lading 50 mijl uit de kust van Flamborough Head tijdens het zeer slechte weer was gaan schuiven. Knut Folkerts Het 26-jarige RAF-lId Knut Folkerts wil in Nederland blijven. Hij beeft om politiek asiel gevraagd. Deze week diende hij een aanvraag daartoe in bij de Maas trichtse vreemdelingen-po- litie. Volgens zijn raadsman mr. A. Willems acht Folkerts zich politiek vervolgd in de Duitse Bondsrepubliek. Op 14 december heeft West- Duitsland om de uitlevering van Folkerts gevraagd. De rechtbank in Maastricht be handelde dat uitleverings verzoek gisteren... PAGINA 7 Het gaat slecht met Getty... PAGINA 5 Ten noordwesten van Terschelling verkeerde vanmorgen het 1600 ton metende Zweedse vracht schip "Fenix" in moeilijkheden. Om half twee vannacht liet de Zweed via Radio Scheveningen weten dat de lading aan het schuiven was en dertig graden slagzij werd gemaakt. Later was het schip weer veilig, nadat het de deklading overboord had gezet. Het lichtschip Noordhinder is van ochtend op drift geraakt nadat het zijn ankers moest kappen om te voorkomen dat het overvaren zou worden door een tanker. Een tonnenlegger van het loodswe zen is uit Vïissingen vertrokken om te helpen. Het lichtschip moest zijn ankers laten schieten omdat het in aanvaring dreigde te komen met een oud oorlogs schip, dat als sleep was verloren door een sleepboot. Twee helikopters en een Neptune van de Marineluchtvaartdienst verleenden assistentie aan de Duitse kustvaarder "Hermann Helene", die op vijftien mijl ten noorden van Vlieland vanmor gen in moeilijkheden geraakte. Vier bemanningsleden werden met een Lynx-helikopter van boord gehaald. Het schip maakte slagzij en de lading was aan het schuiven. Het reddingsvlot van het schip was weggeslagen. De reddingsboot "Carlot" uit Ter schelling is op weg gegaan naar de "Hermann Helene". De storm met windstoten tot een snelheid van 145 km per uur heeft gisteren Bretagne, de Vendee en K u Normandie geteisterd. Er vielen Boulevard Zo hoog lag het zand door de storm dat begaanbaar te maken. te pas moest komen om de Scheveningse WASHINGTON (Reuter) - Vijftien landen waaronder Nederland hebben vandaag een overeen komst bereikt volgens welke wordt gewaarborgd dat andere landen zich niet zondermeer in het bezit van kernwapens kun nen stellen. In Schotland bleven 70 auto's op de weg van Glasgow naar Fort Wil liam in een sneeuwstorm steken. Ook in andere gebieden van Groot-Brittannië woedden sneeuwstormen. In het hart van Londen werden windstoten met snelheden van 130 km per uur ge registreerd waardoor een ware slachting onder de opgestoken paraplu's werd aangericht. Een vijfhonderdtal inwoners van het Oostengelse kuststadje Cleethopes moest de huizen ver laten die door stortzeeën onder liepen. Later werd bekend dat zeker drie mensen omkwamen bij auto-on gelukken op Britse besneeuwde wegen. De gemeentelijke diensten ter be strijding van overstromingen in Londen zijn gisteravond in staat van paraatheid gebracht met het oog op de storm. De hoofdstede lijke deskundigen staan in voort durend contact met de nationale weerkundige diensten en de be volking zal via de radio worden gewaarschuwd als er gevaar voor overstroming in bepaalde delen van Londen dreigt. Dit heeft een gemeentelijke woqrdvoerder meegedeeld die nog opmerkte dat het voor het eerst is dat een dergelijke staat van paraatheid is afgekondigd. 24 pagina's Russische primeur in de ruimte... PAGINA 9 Intrekking anti-kraakwet bepleit... PAGINA 11 „Laatste stuiptrekkingen" van Spasski... PAGINA 13 Congrespartij zonder Indira Gandhi minder sterk... PAGINA 17 Saoedi-Arabië zet dollar onder druk... PAGINA 19 "Meesterkraker" van heling beschuldigt (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Meestcrkraker" Aage M., die vele malen in het nieuws is geweest door zijn spec taculaire stunts, is weer gearres teerd. De 35-jarige, tegenwoor dig in Goes wonende Aage M. wordt verdacht van heling. De politie stuitte op zijn naam bij de oplossing van twee antiekdief stallen uit woningen in Am sterdam en Monnickendam. De diefstallen, gepleegd door de inmiddels aangehouden 31-jarige F. S. uit Bloemendaal, de 18-ja- rige Z.H. en de 36-jarige C.T. bei den uit Amsterdam, werden vo rig jaar mei en december ge pleegd. In mei in Monnickendam had de buit een waarde van 25.000 gulden. In december werd in de hoofdstad voor 120.000 gulden aan antiek weggesleept. .age M. die nu een sexclub in Goes drijft, zou als heler zijn opgetre den. Overigens deelde een poli- tie-woordvoerder vanmorgen mee dat er bij Aage M. thuis geen ontvreemde antiekspullen waren aangetroffen. De kans is dan ook groot dat hij vandaag al weer op vrije voeten zou komen. ROME (UPI) - In Italië heeft Een volksfrontregering de christendemocratische partij van premier Giulio Andreotti vannacht ge stemd tegen opneming van de communisten in de regering. De socialisten dreigden dat zij zul len proberen een volksfrontrege ring met de communisten te vormen die de christendemocra ten in de kou zou laten staan. einde maken aan 32 jaar chris tendemocratisch bewind. De politieke crisis komt op een tijd stip van economische moeilijk heden en politiek geweld in het land. In de eerste acht dagen van het nieuwe jaar kwamen vier mensen om bij schietpartijen en bomaanslagen van uiterst-links en extreem-rechts. (zie ook pagina 9) Weer behandeling van verzoeken tot uitlevering De leiding van de christendemoc ratische partij besloot eenstem mig een rapport van secretaris generaal Benigno Zaccagnini goed te keuren waarin stond dat DEN HAAG (SP) - In Den Haag de partij niet mocht afwijken van werden vandaag de verzoeken tot een overeenkomst van 1976 vol- uitlevering van de bondsrepu- gens welke de communisten de bliek voor de RAF-leden Christof minderheidsregering van An dreotti zouden gedogen. De deelgenoten in het akkoord, dat is voorbereid tijdens geheime onderhandelingen in Londen die tweeëneenhalf jaar hebben ge duurd, omvatten de voornaamste leveranciers van kernmateriaal als Amerika, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Engeland, Japan, West-Duitsland en Canada. De overige deelnemers aan het ak koord zijn: Oost-Duitsland, Ne derland, België, Italië, Polen, Tsjechoslowakije, Zweden en RnTTFRnAM Zwitserland. De overeenkomst A V^, Het socialistische dreigement tot vorming van een volksfront - numeriek een mogelijkheid die politiek echter als twijfelachtig wordt beschouwd - zet kracht bij de eis van links tot vorming Wackernagel (26) en Gert Schneider (28) behandeld. Deze Duitsers werden op 11 november in Amsterdam gearresteerd. De aanhouding ging toen gepaard met een schietpartij, waarbij zo wel de RAF-leden als enige poli tiemannen gewond raakten. Een van de Duitsers wist zelfs een handgranaat te ontsteken. een noodcoalitie re gering met Wackernagel werd vanmorgen (SP)- Vandaag bevat de vogende voorzieningen: Landen die kernbrandstof of -uit rusting kopen, moeten officiële garanties verschaffen, dat het ge kochte niet zal worden gebruikt voor de vervaardiging van kern wapens, of dit nu een wapen is of dient voor een kernexplosie met vredelievende doeleinden. Bovendien moet het Internationale Agentschap voor Kernenergie (IAEA) in Wenen het ingevoerde materiaal of enig soortgelijk ma teriaal, dat plaatselijk is vervaar digd met hetzelfde oogmerk, kunnen inspecteren. Minder wind Opklaringen maar aanvankelijk ook nog hier en daar een bui. Tot matig of zwak afnemende wind, aanvankelijk noordelijk, later uit uiteenlopende richtingen. Minimum temperaturen omstreeks min 2 graden, maximum temperaturen circa plus 2 graden. (Opgemaakt om 11.15) 13 januari Zon op: 8.43 uur; onder: 16.55 uur, Maan op: 10.45 uur; onder: 22.54 uur. Hoogwater te Katwijk 6.08 en 18.27 uur, laagwater te 2.00 en 14.21 uur. hoopt Kalma's raadsman W. J.van den Bon op het stadhuis te horen te krijgen wat voor afvloeiings regeling zijn cliënt ten deel zal vallen. Zowel de raadsman als een woordvoerder van de ge meente noemen de berichten, dat de vertrekkende hoofdinspec teur een wachtgeldregeling tot zijn 65ste krijgt aangeboden erg voorbarig. Het is één van de mo gelijkheden die momenteel wor den onderzocht. De chef van de zeden- en kin derpolitie is niet van plan het al leen bij het indienen van ontslag te laten. Hij wil er een artikel uit het ambtenarenreglement Ge meentepolitie bijhalen om in aanmerking te kunnen komen voor een afvloeiingsregeling. Kalma vindt het niet reëel zomaar op te stappen, omdat hij zich min of meer weggepest voelt. "Bo vendien is het een verzet tegen de tegen mij ingezette procedure, omdat mij feitelijk een be roepsverbod is opgelegd". Raadsman Van den Bos voegt er nog aan toe, dat hij Kalma's han delswijze logisch vindt, omdat iemand op 53-jarige leeftijd re kening moet houden met de fi nanciële consequenties". De raadsman stelt, dat de procedure niet het gevolg is van rancune. deelneming van de communis- De socialisten schreven in hun par tijdagblad Lavanti dat als zij de regering-Andreotti ten val brach ten en de christendemocraten zouden weigeren een noodcoali tie met links te vormen, president Giovanni Leoni hen eerder zou moeten laten proberen een volks frontregering te vormen dan nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De christendemocraten zullen dan in de oppositie moeten gaan, al dus het blad. Hoofdredacteur Paolo Vittorelli zei in het hoofd artikel dat de socialisten hopen dat het niet zo ver zou komen. „Wij zijn ervan overtuigd dat een (zeer linkse) partijenregering niet de verkieslijkste oplossing op dit ogenblik is. Maar laten de chris tendemocraten oppassen dat zij de situatie niet naar een punt drijven die noch links noch, ver moedelijk, de christendemocra ten zelf wensen te bereiken". i door motoren geëscorteerde pantserwagen van de rijkspolitie het zwaar bewaakte paleis van justitie in Den Haag binnenge bracht. IOPHEFFINGS VEILING I Op maandag 16 januari a.s. aanvangende om 19.30 uur, en volgende dagen zal door ons op verzoek van de weledele heer J. Bosman, een veiling worden gehouden wegens opheffing van zijn zeer gerenom meerde antiekzaak 'HET ANTIEKCENTRUM' aan het PLEIN 6 TE DEN HAAG. Tevens zal worden meegeveild al het hotelzilver van het voormalige Hotel Harja. Verkocht wordt om kontant geld aan de meest biedende en wel ten overstaan van de weledelgestrenge heer M. Korving, Deurwaarder bij de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage. Verkocht worden de volgende goederen: antiek en klassiek meubi lair, zeer fraaie kollektie schilderijen uit de Romantische en Haagsche School, gouden en platina sieraden, zilveren serviezen, kandelaars, broodmanden enz., antieke klokken waaronder antiek Hollandse staartklokken, Friesche stoel-, staart- en schippersklokken, Perzische tapijten, porselein en aardewerk, koper en tin, curiosa enz. De Kijkdagen worden gehouden op vrijdag 13 januari van 10.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot 22.00 uur, op zaterdag 14 en zon dag 15 januari van 10.00 uur tot 18.00 uur. Veilingbedrijf Gebr. Hirschberg B.V. Tijdens de Kijk- en Veilingdagen zijn wij beschikbaar onder nr. 070-466718. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DEN HAAG (SP) - Oud-minis ter Stemerdink (defensie) heeft zijn opvolger Kruisinga afgeraden om de WD-er Ploeg als staatssecretaris aan te stellen. Stemerdink heeft dat negatieve advies gister avond bekend gemaakt, toen hij een spreekbeurt voor de PvdA in Veghel hield. De aanbeveling om Ploeg niet te nemen deed Stemerdink toen hij zijn portefeuille officieel aan Kruisinga overdroeg. „Mijn kritiek op Ploeg is op zuiver zakelijke motieven ge baseerd. Het gaat mij er niet om dat Ploeg VVD-er is, maar hij heeft in de Kamer nog nooit zinnige ideeën op de fensiegebied geuit. Kruisinga heeft zélf gezegd weinig ver stand van defensiezaken te hebben. In zo'n geval moetje dan zeker geen man als Ploeg tegenover je krijgen. Ik vind dat Kruisinga met zijn afwij zing groot gelijk heeft", aldus Stemerdink vanmorgen. De oud-defensieminister nu weer Kamerlid, heeft aan Kruisinga „geen enkele naam van een geschikte WD-kan- didaat" voor de defensie-post' kunnen noemen De politieke en maatschappelijke situatie in Italië wordt hand over hand riskanter. Het land is in feite nu onregeerbaar. De terreur van extreem links en extreem rechts in de straten van de grote steden neemt langzamerhand ij zige vormen aan. Daarnaast dreigen de vakbonden,één van de weinige enigszins stabiliserende factoren in de Italiaanse samen leving hun greep op de achterban te verliezen, nu alle plannen en plannetjes van de weifelende re gering-Andreotti op een fiasco uitlopen. Na de verkiezingen van 1976 die een fotofinish opleverden tussen christen-democraten en com munisten heeft de leider van de laatsten, Enrico Berlinguer, ge kozen voor een 'gedogende' op stelling. De communisten zouden buiten een regering blijven,maar de 'Democrazia Cristiana'zou als minderheidsregering wel zoveel concessies moeten doen dat Ber linguer dat gedogen voor zijn kiezers aanvaardbaar kon ma ken. Veel alternatieven had hij overi gens niet, want de christen-de mocraten wilden niet met de communisten in één regering en een wiskundig mogelijk zijnde meerderheidscombinatie van communisten, socialisten en re publikeinen, durfde Berlinguer op zijn beurt weer niet aan, om dat hij voor een herhaald Chili vreesde met Amerikaanse inter ventie. Nu, anderhalf jaar verder, met een zelfs naar Italiaanse maatstaven ongehoorde escalatie van geweld en hooggestegen arbeidsonrust, moet het definitief politiek bank roet van de minderheidsrege- ring-Andreotti worden vast gesteld. Het heeft er alles van dat de chaos pas dan met kans op enig succes kan worden geattaqueerd als er in Rome een regering komt die op een brede parlementaire steun kan rekenen. Toetreden van de kleinere partijen is daarvoor niet voldoende; een coalitieregering van 'nationale solidariteit', waar Berlinguer zich onder druk van zijn volge lingen, maar tegenstribbelend, nu toch heeft achter gesteld, is hoognodig. De explosieve situatie van het ogenblik op het Appenijns schie reiland maakt het ongewenst dat één van de twee grote partijen buiten de regering staat. Een stuurloos Italië aan de zuidflank van Europa is een gro ter gevaar voor het internatio nale systeem dan een breed ge componeerde regering, waarin ook een aantal communisten zijn opgenomen. Het zou op het totaal dan nog altijd om een minderheid in regering en parlement gaan. Het is daarom voor iedereen die dit anderzijds zo rijk begiftigde land aan de Middellandse Zee een goed hart toedraagt, maar uiteraard voor Italië zelf in de eerste plaats, een verdrietige zaak dat de top van de Democrazia Cristiana vannacht opnieuw een regering met de club van Berlinguer heeft afgewezen. NIEUWE EIKEN BIELS 260 cm lang 12x20 cm (ruw) f 39,50 per st. 9x11 cm (glad)f 25,50 per 8t. 4x11 cm (glad)f 15,00 per st. 5x 9 cm (glad)f 15,00 per st tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentnjm Zijldijk 22 - Leiderdorp. Tel. 071-899311 Op het terrein van de Verenigde Touwfabriek Zaterdags geopend 4 weken lang »ei LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS i 4 weken voor half geld e Leidsch Dagblad e Ik beslis meteen e- abonnee noteren e de krant grabs Gironr Hokje a a

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1