Steun Knesseth voor Begin Contact met leden van jury verboden Wilt u regelmatig sparen? Wij helpen. ABN Bank Geen nationaal kabinet in Italië Meer vrouwen in het Franse kabinet Parlementaire commissie eens met nederzettingen WOENSDAG 11 JANUARI 1978 BUITENLAND PAGINA PARIJS (AFP/UPI) - President Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft, blijkbaar lonkend naar de stemmen van 17 miljoen kiesge rechtigde Franse vrouwen, het aantal vrouwen in zijn kabinet gisteren van vier op zes gebracht. De president bevorderde Alica Saunier Seite, onderminister belast met de universiteiten, tot minister voor de universiteiten. Bovendien benoemde hij twee vrouwen in het kabinet tot on derministers. Dat zijn Monique Pe(letier, die aan het hoofd stond van een speciaal regeringsbureau voor problemen inzake verdo vende middelen en nu ondermi nister van justitie wordt, en Ni cole Pasquier, die belast was met een speciaal bureau voor vrouwenzaken en nu ondermi nister van arbeid belast met vrouwenzaken wordt. Het Franse kabinet telde al drie vrouwen: Simone Veil, minister van gezondheid en sociaal wel zijn, Helèn Missoffe, haar onder minister en Christiane Scrivener, onderminister voor consumen tenzaken. De Franse regering staat voor een spannende strijd bij de komende parlementsverkiezingen in maart tegen de verdeelde maar mach tige linkse oppositie. Vrouwengroepen hadden al ge klaagd dat de socialisten en communisten in hun prog ramma's voor de verkiezingen, die op 12 en 19 maart worden ge houden, de vrouwen grotendeels hebben genegeerd. Giscard, die bij de presidentsverkiezingen van 1974 ternauwernood had ge wonnen, heeft zich sindsdien bij de Franse vrouwen populair ge maakt door verscheidene prog- _'s, zoals de legalisering van abortus en voorbe hoedsmiddelen en grotere finan ciële steun voor moeders. Waarnemers zeiden dat zijn nieuwe tactische manoeuvre hem veel stemmen zullen bezorgden van de 17 miljoen vrouwen die mogen kiezen en in de meerderheid zijn tegenover de 15 miljoen man nelijke kiezers. Zaak-Jespers Door Sybe Stamm GENT (SP) - Als de stem der wrake klinkt in de grote zaal van het Gentse Assisenhof het beschuldigende betoog dat namens de ouders en de broer van Rosine Jaspers wordt gehouden door mr. An- toine Dhooge. Hij roept dat Jaspers, De Cramer en Van Renterghem schuldig zijn aan poging tot moord en tenslotte dat Rosine -na haar won derbaarlijke ontsnapping aan de bomaanslag in de auto- alsnog het slachtoffer is ge worden van moord door de eigen handen van haar echt genoot. Mr. Dhooge treedt in dit proces namens de directe bloedver wanten van het slachtoffer op als „burgelijke partij". Nog voor het requisitoir en de pleidooien houdt hij zijn be toog, aan het slot waarvan hij concludeert tot schuldig verklaring van de drie hoofd verdachten en veroordeling van ieder van hen tot een symbolische schadevergoe ding van één franc (zeven cent). Later, indien de jury werkelijk het "schuldig,' zou uitspreken, zullen de ver dachten in een civiele proce dure voor een aanzienlijk pit tiger schadeloosstelling wor den aangesproken. Na zes weken van bijna einde loze getuigenverhoren neemt de spanning in het proces- Jaspers opeens weer enorm toe. Toch is de eindstreep in dit Belgische proces van de eeuw pas tegen het einde van volgende week in zicht. Na het requisitoir van de procu reur-generaal en de pleidooien van elf verdedi gers (voor zes verdachten) zal de jury aan de hand van een lange vragenlijst ten aanzien van iedere verdachte het schuldig of onschuldig moe ten uitspreken. JURY Justitie verwacht dat dit wel eens nachtwerk kan worden en heeft in Gent een heel hotel afgehuurd om de twaalf ju ryleden in onder te brengen. De weg van het paleis van jus titie naar het hotel zal per au tobus worden afgelegd, zodat de juryleden tussentijds met niemand contact kunnen hebben. Veel Gentenaren lachen ietwat meesmuilend over deze stunt. Zij vragen zich af of beïnvloe ding "niet al lang en breed heeft plaatsgevonden gedu rende dit monsterproces, waarover dagelijks in alle Belgische kranten soms ui terst partijdig verhalen wor den geschreven en waarover iedereen zeer uitgesproken en veelal tegenstrijdige me ningen heeft. Niet alleen de Nederlandse waarnemers, maar ook de Belgen zelf houden hun hart vast bü de gedachte dat twaalf volslagen onervaren leken de weg moeten zien te vinden in de onoverzichtelijke wirwar van getuigenverklaringen, beschuldigingen, ontkenni- gen, leugens en halve waar heden die ter zitting dagelijks over hen wordt uitgestort. Het griezelige van de zaak is in Nederlandse ogen dat hier geen speciaal opgeleide en in de praktijk doorknede rech ters toetsen of het wettig en overtuigend bewijs is Gele verd, doch dat twaalf huis moeders en huisvaders "naar geweten" moeten oordelen of de verdachten al of niet schuldig zyn. En dat lijkt spe ciaal in deze fantastische en gecompliceerde zaak eerder een kwestie te worden van geloof dan van bewys. AANWIJZINGEN Mr. Antoine Dhooge heeft daar namens Rosine's ouders geen enkele moeite mee. Voor de schuld van Jespers aan de door De Cramer cn Van Ren terghem gepleegde bomaan slag op Rosine weet hij inder daad heel wat sprekende aanwijzingen op een rijtje te zetten. Maar voor Jespers' schuld aan de moord in de badkuip beroept hij zich voornamelijk op het feit dat er geen enkele aanwijzing is voor een ongeluk, zodat Ro sine's dood onder zulke ver dachte omstandigheden wel een moord moet zijn... De advocaat verlucht zijn be toog voor de stil luisterende jury met een lofzang op het slachtoffer Rosine Jaspers: een voortreffelijke vrouw en moeder, met hoge opvattin gen van het leven, rein van ziel en zeden, die zichzelf niets te verwijten had. Dit dient om het verhaal van Jes pers te weerleggen dat de ver slechtering van zijn huwelijk mede aan Rosines ontrouw te wijten zou zijn. Pleiter meet dan breeduit dat Jespers er zelf meer dan één vriendin op nahield. De crisis in het huwelijk kwam in 1969, toen Rosine over de onderzoekrechter haar be klag indiende bij de president van de Gentse rechtbank. Jespers vergaf het haar nooit. Rosines verzoek om schei ding van tafel en bed werd haar echter uit het hoofd ge praat. "Jammer", vindt mr. Dhooge, "anders zou zij nu wellicht nog hebben geleefd. Sinds 1969 gaf Jespers geen snars meer om die vrouw". Het plaatsen van een bom in een auto die bij het starten ont ploft, noemt mr. Dhooge een klassiek middel om iemand uit de weg te ruimen zonder dat ooit een dader is te vin den. Alleen Jespers had hier belang bij en zyn betrokken heid blijkt volgens pleiter uit het feit dat h(j 2,5 niljoen francs heeft betaald aan De Cramer. In februari 1977, na de arrestatie van Van Renterghem met de buit uit de bankkluis van mevrouw Ledoux, heeft Jes pers aan de justitie de ver blijfplaats van de voortvluch tige De Cramer verzwegen tot hij van De Cramer een con tract had ontvangen waarin stond dat de 2,5 niljoen door Jespers waren betaald als deelname in de handelson derneming van De Cramer. Het valse contract werd van een eveneens valse datum voorzien, alsof het twee jaar eerder was opgemaakt. "Zo moest worden verheimelijkt dat het om bloedgeld ging", zegt mr. Dhooge. Facade Behalve de joviale Jespers, die thans zo verontwaardigd ont kent, bestaat er ook een keiharde Jespers, aldus pleiter de Jespers die achter de facade van- het huwelijk zijn vrouw bedroog en be dreigde en die na een week na haar overlijden met zijn vriendin afreisde naar het zonnige zuiden. Direct daarna schreven Rosines ouders de procureur-gene raal, waarbij zij vroegen om een onderhoud. "Rosine overleed onder onduidelijke omstandigheden. De twijfel laat ons geen rust", lieten zij weten. En tijdens het onder houd drongen zy aan op een lijkschouwing. "Wegens de onaantasbare respectabiliteit van een magistraat (Jespers) kon daarop niet worden inge gaan", memoreert mr. Dhooge bitter. Pleiter laat "het fameuze re laas" van De Cramer over de moord in de badkuip buiten beschouwing, omdat dit oog- getuigeverslag geen absoluut bewijs oplevert. Dat vindt hij wel in de wetenschappelijke constatering van prof. Tho mas, die voor een ongeluk geen enkel bewijs geleverd acht doch die het daarentegen zeer wel mogelijk vindt dat Rosine door moorddadige verdrinking aan haar eind is gekomen. Mr. Dhooge baseert op wat hij noemt "de wetenschap" zijn conclusie dat Jespers schuldig is aan de moord op Rosine. Aan de jury bindt hij op het hart naar geweten te beslissen over deze vraag. "Is men innig overtuigd van be- klaagdes schuld, dan moet het antwoord ja zyn Hoover misbruikte personeel van de FBI WASHINGTON (SP) - Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de voormalige chef van de FBI, J. Edgar Hoover, er gisteren van be schuldigd dat hij werknemers van de organisatie opdracht heeft gegeven om hem per soonlijke diensten te be wijzen. Bovendien heeft de 'koning' van de misdaadbe strijding samen met andere voormalige FBI-functiona- rissen jarenlang actief deel genomen aan wijdverspreide misstanden. Hoover gebruikte het FBI-per- soneel volgens een 40 blad zijden tellend rapport om zijn woning te verfraaien - FBI- agenten hebben onder meer een nieuw voorportaal aan zijn huis gebouwd - en om een vijver in zijn tuin aan te leggen, terwijl hij ook allerlei diensten heeft geaccepteerd die in de meer dagelijkse sfeer liggen zoals gratis reparaties van zijn grasmaaimachine. Behangen, zilver poetsen en meubelen verplaatsen waren karweitjes die de FBI-agen- ten graag voor hun baas op knapten. "De werknemers moesten hier dag en nacht voor beschikbaar zijn," aldus valt in het rapport te lezen. Hoover kreeg gratis "belas tingadviezen" van de accoun tant van de FBI, en de afde ling tentoonstellingen van de FBI maakte ieder jaar Hoover's kerstsurprise klaar. JERUZALEM (AP/AFP/Reuter) - De Israëlische regering heeft gisteren, een dag voor de volgende fase van de Israëlische-Egyptische vredesconferentie, goedkeuring gekregen van de parlementaire commissie voor defen sie en buitenlandse zaken om de omstreden drie nieuwe nederzettingen op de westelijke Jordaanoever door te zetten, ondanks verzet van haar coalitiepartner, de DASH (Democratische beweging voor verandering) De nederzettingen vormen één van de hete hangijzers bij de 'Caïro- conferentie', die vandaag in de Egyptische hoofdstad wordt geopend. De Egyptische president Anwar Sadat heeft gezegd dat er na een vrede 'geen enkele Israli' op Ara bisch gebied kan blijven. Pre mier Begin blijft even hard nekkig op zijn standpunt staan dat de nederzettingen moeten blijven. Campagne Begins regering is een energieke campagne begonnen om de be staande nederzettingen in de Si- naï te verstevigen voordat de vredesbesprekingen voluit op gang komen. In het woestijn dorpje Yamit werden in een paar dagen tijd 47 huizen verkocht aan Israëli's die niet willen dat het dorp aan de Egyptenaren wordt overgedragen. Het ministerie van financiën heeft bevestigd dat er op de nieuwe re geringsbegroting geld is gereser veerd voor 11 nieuwe nederzet tingen en minister van immigra tie David Levi bracht gisteren een bezoek aan Yamit en zei dat er nieuwe immigranten zullen worden geplaatst op nederzettin gen buiten de Israëlische lands grenzen. Sparen is nuttig, maar vaak ook moeilijk. Met name het regelmatig sparen is een kunst. En regelmatig sparen is nu juist het meest effectief. U kunt zonder moeite een regelmatig spaarder worden met het ABN Salaris Spaarplan. Als u aan de ABN een vast bedrag opgeeft, wordt dat periodiek van uw Salarisrekening naar een Spaarrekening overgeschreven. Dat kan een gewone Spaarrekening zijn, een Girospaarrekening, een Spaar-Extra-Rekening of b.v. een Spaar- deposito met opzegtennijn, waarop u hogere rente krijgt. Een Salaris Spaarplan wordt snel voor u verzorgd. Zodat u met regelmaat kunt sparen en dus met het beste resultaat. U kunt mij helpen met nadere inlichtingei het ABN Salaris Spaarplan. Dhr./Mevr.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongetrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. O.D. 50, Antwoordnr. 1555,1000 PA Amsterdan Gewelddadigheden duren voort ROME (AP/UPI) - Premier An- dreotti van Italië heeft gisteren zijn minister van binnenlandse zaken, Francesco Cossiga, naar het parlement gestuurd met de boodschap dat hij er niet over denkt om nu toe te geven aan de druk van links om communisten in het kabinet op te nemen. De huidige ministerploeg zal aan zijn zetels vasthouden "totdat het parlement het vertrouwen op zegt", aldus Cossiga. Terwijl hij sprak braken in Rome waar dit weekeinde al drie doden zijn gevallen opnieuw gevechten uit tussen aanhangers van uiterst rechts en uiterst links. De Ro meinse politie heeft meegedeeld dat de meest ernstige ordeversto ringen werden veroorzaakt door leden van de fascistische MSI dis auto's en busSen in brand staken, winkelruiten insloegen en enkele malen op de politie schoten. De rechtse terroristen hebben ge dreigd de leider van de Italiaanse communistische partij, Enrico Berlinguer, te vermoorden als vergelding voor de dood van de neo-fascistische jongelui. Gisteren is de Amerikaanse ambas sadeur in Italië, Richard Gardner, voor overleg naar Washington gevlogen. Vermoedelijk zal hij het hebben over de mogelijkheid dat communisten gaan deelne men aan de regering van een NAVO-bondgenoot en de im plicaties daarvan. De communisten hebben in hun streven naar een brede coalitie regering de steun ontvangen van de socialisten en de -gematigde republikeinen. De verklaring die minister Cossiga in het par lement heeft afgelegd betekent in feite dat links de regering in het parlement ten val zal moeten brengen wil het zijn doeleinden bereiken. In Turijn is gisteren een directeur van een van de Fiat-fabrieken ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen nadat gemaskerde mannen hem in de garage van zijn woning met pistoolschoten hadden begroet. Een linkse stadsguerrillagroepering heeft in een telefoontje naar een Turijns persbureau de verantwoor delijkheid voor de wandaad op geëist. In Bergamo hebben vijf gewa pende en Gemaskerde bandieten drie opslagplaatsen met 10.000 wasmachines en 50.000 was machinemotoren in brand gesto ken na eerst de eigenaar en een bewaker weggeleid te hebben. Sjah De Sjah van Iran heeft gisteren na zijn besprekingen in Assoean met president Sadat van Egypte, verklaard dat 'de bal nu op de an dere (Israëlische) helft ligt'. De Sjah, die met journalisten sprak alvorens aan boord te gaan van het vliegtuig dat hem zou bren gen naar Saoedi-Arabië, zei: 'Egypte heeft op een zeer waar dige wijze de hand uitgestoken'. De Sjah herhaalde dat hij geheel achter Egypte staat. De Egyptische president Sadat be vestigde nog dat zijn land twee miljard dollar zou eisen als com pensatie voor de olie die Israël in Sinaï gewonnen heeft sinds de juni-oorlog van '67 tot aan het tweede troepenscheidingsver drag van 1975. Arabische arbeiders int de strook van Gaza aan het werk op een bouwplaats inde door Israël bezette Sinai. De Israëlische regering heeft de daar gevestigde Israëli's toegezegd hen niet te laten vallen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9