Salarissen van ministers de tijden zijn veranderd Mini-Keukenhof voor sjeikdom Koeweit BLOEMBOLLENVAK RICHT DE BLIK OP HET OOSTEN Wiegel moet omgekeerde doen van dat wat Toxopeus deed WOENSDAG 11 JANUARI 1978 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. In de orderportefeuille van het Nederlandse bedrijfs leven steken meer en meer niet te versmaden con tracten met de Arabische landen. Met name veel grote bouwondernemingen hebben in de afgelopen jaren miljoenenprojecten toegeschoven gekregen. Ook het bloembollenvak staat al enige tijd te dringen om een plaatsje aan de goedgevulde ruif te kunnen innemen. De blik is naar het oosten gericht. Momenteel op Koeweit, het sjeikdom aan de Perzische Golf. Als alles volgens plan verloopt zal daar in het be gin van volgend jaar in de paleistuin van de sjeik een omvangrijke partij (ge schonken) bloembollen in bloei staan. 'Het wordt een soort Keuken hof in het klein', zegt Frans Roozen, in Hillegom werk zaam bij de afdeling afzet bevordering van de bloembollenraad en onder meer belast met het onder zoek naar afzetmogelijk heden in de Arabische lan den. In de winter Aan het project in Koeweit zijn heel wat proeven vooraf ge gaan, want de bloembol is van origine niet bestand tegen zulke extreme buitentempe raturen. Onder meer heeft men lering getrokken uit proeven die een paar jaar te rug met bloembollen zijn ge nomen op de Nijldelta in Egypte. Roozen: 'De bloembollen heb ben daar alleen maar kans van normaal bloeien in de 'win terperiode' tussen eind ja nuari en maart, al is het er dan toch nog een graad of twintig'. 'We sturen er voorlopig 50.000 naar toe. Die zijn zo Geprepa reerd dat ze precies in die winterperiode uitkomen. In 1979 willen we er in Koeweit een grote happening van gaan maken. Als de sjeik daarin toestemt willen we, als de bloemen in de paleistuin eenmaal in bloei staan, sjeiks uit andere staatjes uitnodigen een kijkje te komen nemen. Zo slaan we misschien een paar vliegen in één klap'. De afdeling afzetbevordering heeft twee adviseurs van de sjeik uitgenodigd komend vooijaar een kijkje te komen nemen in de Keukenhof in Lisse. 'Kan men zich alvast oriënteren wat de mogelijk heden met bloembollen zijn', zegt Roozen, 'en ook welke kennis wij daar inmiddels over vergaard hebben'. Hapt Koeweit toe (voor het jaar daarna staat de 'bewerking' van het Arabische emiraat Dubai op het programma) Gladiolen in Koeweit. De kas sen dienen hier om de tempera tuur laag te houden. Tussen de dubbele ak- swanden stroomt gekoeld water. dan zit voor de afdeling afzet bevordering de belangrijkste taak erop. Aan het vak is het daarna om orders in de wacht te slepen. Zo zoetjes aan resteren er nog maar weinig gebieden op de wereld waar de Hollandse bloembol nog geen wortel heeft geschoten. In China wil het echter nog niet erg luk ken, al hebben prinses Beat rix en prins Claus tijdens hun recent bezoek aan China nog wel een beetje aan de weg Ge timmerd voor het bloembol lenvak door hun gastheren een zending Hollanse bloembollen in het vooruit zicht te stellen. Rekening Roozen: 'Het aanbieden van die bloembollen hebben we aan gekaart via de secretaris van de prinses. Wij vonden het toen vanzelfsprekend dat wij die partij gratis aan de prinses ter beschikking zouden stel len. Per slot van rekening is het een stukje vakpromotie. Tot onze verbazing echter wilde de prinses en de prins daar niets van weten. Ze stonden er op dat ze een re kening zouden krijgen voor die bloembollen. Anders, zo zeiden ze, is het geen per soonlijk geschenk van ons, maar van jullie. En dat wil den ze niet'. De afdeling afzetbevordering houdt zich ook dichter bij huis bezig met de promotie van de bloembol. In samen werking met het Nationaal Bureau voor het Toerisme zijn vorige week even ten zui den van Parijs 10.000 hyacin ten, 2000 tulpen, evenveel na rcissen en wat bijgoed (sneeuwklokjes, krokussen, blauwe druifjes) de grond in gegaan. Het zouden er aan vankelijk in totaal aanzienlijk meer zijn maar er is 'mond jesmaat' geplant omdat op het ogenblik de bloembollen, vooral de tulpen, erg duur zijn. De 5000 vierkante meter lap grond waarin de bollen nu de winter door brengen maakt onderdeel uit van een 800 hec tare groot gebied rond Cha teau de Thoiry, een ruim vier honderd jaar oud kasteel. De eigenaar ervan, een Franse graaf, heeft tot nu toe op zijn grondgebied slechts een groot safaripark gehouden, maar de exploitatie daarvan leverde de laatste jaren steeds meer financiële problemen op. Zilveren schop De commercieel-directeur van het dierenpark, de oud-Ha genaar Slootman, adviseerde de graaf toen op zijn grond gebied als extra attractie een Hollandse, Engelse en Franse tuin te laten aanleggen. Dat plan gaat ook worden uitge voerd. Met de Hollandse tuin is inmiddels een begin ge maakt. Onze ambassadeur in Frankrijk Jhr. De Ranitz, spitte met een zilveren schopje de eerste bloembollen in de grond (lichte klei). In de Hollandse tuin zullen voorlopig de in bloei staande bloembollen de enige bezienswaardigheid zijn. Het is de bedoeling dat het Nationaal Bureau voor Toerisme er nog een molen plaatst (een miniatuur die al zo'n beetje de halve wereld is rondgesjouwd om Holland te promoten). Er komt in de Hollandse tuin ook een draaimolen te staan. In de tuin (verwacht wordt dat er per jaar zo'n miljoen men sen een blik op zullen wer pen) zal op grote borden wor- Onze ambassadeur in Frankrijk, jhr. De Ranitz, plant met behulp van een zilveren schopje de eerste bloembol voor de Nederlandse tuin ten zuiden van Pa rijs. In tien jaar tijd zijn de salarissen van ministers verdub beld. In 1967 was het bruto-salaris 77.440,-. Per 1 ja nuari 1978 is het 152.292,geworden. (Vakantiegeld, ambtstoelage en auto-met-chauffeur om maar enkele andere inkomensbestanddelen en emolumenten te noemen laten we nu buiten beschouwing). Toxopeus, hoge ministerssalarissen anders worden capabele i weggezogen naar bedrijfsleven. Toch verdient een minister in ver gelijking met iemand met een topbaan bij het bedrijfsleven niet zoveel. Sterken een minister verdient ook beduidend minder dan een bur gemeester van een van de vier grote steden of dan een commis saris van de Koningin. Deze be stuurlijke topbanen leveren meer dan twee ton op. En in het be drijfsleven hebben sommigen een inkomen van vier ton. De ontwikkeling van de ministers salarissen is in de afgelopen vijf tien jaar grillig verlopen. In 1963 sprong het salaris in een klap bijna tienduizend gulden om hoog tot 49.120,-; een gevolg van de befaamde Toxopeus- ronde. De toenmalige minister van bin nenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus van de WD, streefde bewust naar vergroting van in komensverschillen. De hogere ambtenaren moesten beter wor den betaald en ook ministers moesten meer verdienen. An ders, zo redeneerde Toxopeus, werden de mensen met capacitei ten weggezogen naar het be drijfsleven. Sinds 1963 stegen de ministerssalarissen elk jaar snel, dankzij de procentuele verho gingen. In de jaren zestig beleefde Neder land een sterke welvaartsgroei. Gemopper over hoge salarissen was er alleen bij de mensen die er bekaaid afkwamen. Maar over het algemeen had men er wel vrede mee. Tij kerde Het tij keerde in de jaren zeventig. Het kabinet-Biesheuvel was het eerste, dat de salarissen van mi nisters ging bevriezen. In het na jaarvan 1971 besloten Biesheuvel c.s. dat in het volgende jaar de ministerssalarissen niét reeel verhoogd zouden worden. Er zou alleen vergoeding worden gege ven voor gestegen prijzen - een prijscompensatie dus. In maart 1973 werden de ministers salarissen op deze manier aange past. Er werd een prijscom pensatie van 7,4 procent toege past. Het maandsalaris van een minister werd 10.428 bruto. In vergelijking met andere inko mens werd toen toch een stukje genivelleerd. Leden van de Tweed Kamer bijvoorbeeld kre gen toen een salarisverhoging van 9,41 procent. Deze verhoging hield gelijke tred met de verho ging van de ambtenarensalaris sen. In mei 1973 trad het kabinet-Den Uyl aan. Het nam twee salaris- besluiten. Het begon de salaris sen van de ministers te verlagen met tien procent. Het tweede be sluit was om het salaris in 1973 niet meer te verhogen - ook niet met een prijscompensatie. Daarna was het weer gedaan met de nullijn voor de ministerssalaris sen. Op Prinsjesdag 1975 werd bekend, dat per 1 januari 1976 de ministerssalarissen met 21.000 omhoog zouden gaan. Opmerkelijk waren de reacties des tijds van drie politici die nu mi nister zijn. KVP-fractieleider Andriessen: „Ik geloof niet dat mensen met een minimaal inko men dit zullen begrijpen". Zijn CHU-collega Kruisinga voegde eraan toe: „Juist nu onze econo mie zo zwak is, komt het vreemd over als een minister er in een keer 21.000 gulden op vooruit gaat". WD-leider Wiegel zat meer op het spoor van Toxopeus in 1963: „Je zal zulke functies goed moeten blijven betalen, anders krijg je er geen capabele mensen voor". Het ministerssalaris werd 1 januari 1976 bruto 143.000,-. Ook op een andere manier was het inko men van ministers hevig in dis cussie geraakt. Drees jr. en zijn partij DS'70 fulmineerden tegen de uiterst voordelige pensioenre geling voor politieke ambtsdra gers. Halfmiljoen schap is voldoende om zeker te zijn van een welvaartsvast pen sioen van 60.000.(in guldens van 1977). Iemand met een nor male pensioenopbouw zou om hetzelfde te bereiken een salaris van vijfhonderdduizend gulden moeten hebben. In 1975 waren de Tweede-Kamer leden Drees en Staneke van DS'70 dan ook met het voorstel gekomen om ministers (en an dere politieke ambtsdragers als bijvoorbeeld Kamerleden) voort aan net als ambtenaren en andere werknemers jaarlijks 1,75 pro cent van hun pensioen te late- n opbouwen. Dit sympathieke voorstel werd in de Tweede Kamer weggestemd, nadat minister De Gaay Fortman had beloofd met een regerings voorstel over de pensioenen voor politieke ambtsdragers te ko- Het voorstel werd begin 1977 inge diend. De regering wilde voor alle politieke ambtsdragers de eerste vier jaar een pensioenpercentage van 3,5 hanteren en vervolgens een percentage van 1,75. Maximaal zou men niet meer dan 70 procent van het laatstgenoten salaris als pensioen kunnen op bouwen. Ruim een maand voor de Tweede Kamervjkiezingen werd het re geringsvoorstel van de agenda van de Tweede Kamer afgevoerd. Sindsdien zit het in de ijskast. Het is de vraag hoe het nieuwe kabinet Van Agt-Wiegel er over denkt. Vorig jaar op Prinsjesdag maakte het kabinet-Den Uyl bekend, dat de salarissen van ministers per 1 januari 1978 met tien procent omhoog zouden gaan. Het aftre dende kabinet liet weten, dat het salarisbeperkende maatregelen achterwege had gelaten. „Dat is een zaak voor het nieuwe kabi net", liet premier Den Uyl des tijds weten. Drees becijferde t nister in Nederland ongeveer een salaris van een half miljoen gul den per jaar heeft. De redenering was als volgt. Acht jaar minister- „Blunder" Protesten allerwegen. FNV-voor- zitter Wim Kok vond de verho ging „een blunder van de eerste orde". De partijraad van de PvdA eiste een verlaging van de minis terssalarissen. Den Uyl liet nog weten, dat in vergelijking met de prijsstijgingen de salarissen van de ministers er sinds het optre den van het kabinet-Den Uyl in mei 1973 met 25 procent op ach teruit waren gegaan. Bij de ge middelde loonstijging van de af gelopen vier jaar zijn de minis terssalarissen met 29 procent achtergebleven, meldde Den Uyl. Niettemin, in de geest van de tijd: nullijn voor de modale werkne mer; fikse bezuinigingen op overheidsuitgaven, kwam de nieuwe minister van bin nenlandse zaken. Wiegel, met de suggestie om de toegedachte verhoging van tien procent onge veer te halveren. Ministers zou den er niet zestien mille maar on geveer zeven mille minder op vooruit gaan per 1 januari. Een teruggang van ruim 158 mille naar ruim anderhalve ton b- ruto per jaar. Maar tot nu toe heeft het kabinet Van Agt-Wiegel niet het voor beeld gevolgd van de kabinetten Biesheuvel en Den Uyl. De eer der aangekondigde salarisverho ging gaat gewoon door in afwach ting van een breed opgezette stu die. Het salaris is dus nu bruto zonder vakantiebijslag en andere sociale uitkeringen 158.918.-. In 1977 was de jaarwedde voor een minister 142.930.- en in het jaar daarvoor: 144.500.-. Voor 1977 had het kabinet-Den Uyl de ministerssalarissen „afgestvt'. Als logisch gevolg van de verlaging van de verhoging van de minis terssalarissen, zouden uiteraard ook de staatssecretarissen een minder grote salarisverhoging krijgen. Dat zou er echter toe lei den, dat staatssecretarissen een inkomen zouden krijgen lager dan dat van de hoogste ambtena ren op de departementen. De studie zal er dan ook op zijn ge richt om de hogere ambtenaren ook te laten matigen, zodat zij net wat minder verdienen dan hun bazen, de minister en de staats secretaris. Toxopeus van de WD zette vijftien jaar geleden als minister van bin nenlandse zaken de denivellering in. Wiegel van de WD moet nu op dezelfde stoel, noodgedwon gen, het omgekeerde doen. De tijden zijn wel veranderd.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4