Huizen staan hier de dag te rammelen Leidse mast: erfenis van belast verleden Wijk zoekt oplossingen voor verkeersproblemen Doe-het-zelt telefoon geen soulaas voor wachtlijsten Zuid-West: steeds meer sluipverkeer en bussen *>1 WOENSDAG 11 JANUARI 1978 LEIDEN - Al vaker is door bewo ners en de gemeente Leiden ge zegd, dat de verkeerssituatie in Leiden Zuid-West veel te wensen over laat. Het Vijfhovenhuis heeft daarom samen met een aan tal buurtbewoners het initiatief genomen om een verkeerscir culatieplan voor de wijk op te stellen. Een oproep in het wijkkrantje en aan de vaste bezoekers van het Vijfhovenhuis heeft er voor de zomervakantie toe geleid dat bij het buurtcentrum tal van reacties zijn binnengekomen. Uit de buurtbewoners, die interesse hebben getoond, is een werk groep gevormd die al verschei dene malen bijeen is gekomen. De bedoeling van deze bewoners- groep is om op korte termijn naar oplossingen te zoeken voor een aantal knelpunten in de wijk op verkeersgebied. Het eerste con ceptplan is nu klaar. Als het met de bewoners is doorgesproken zal een definitief plan, nog voor de verkiezingen, worden aange boden aan het gemeentebestuur. "Het is een uitstekend plan", aldus Don Hansen, één van de ini tiatiefnemers. "Er is daarom goede hoop dat het uiteindelijke plan ook door de gemeente zal worden uitgevoerd, het is tens- lotte één van de weinige plannen waarvan bekend is dat de hele buurt er achter staat". Grootste probleem in de wijk is het sluipverkeer. De buurt wordt namelijk omzoomd door twee brede verkeersaders (de Vijf Meilaan en de Churchilllaan) die zijn bestemd voor doorgaand verkeer. Om de verkeerslichten op hun route te ontwijken zoeken chauffeurs van vrachtwagens en snelle auto's sluiproutes. "Een aantal van die sluiproutes ligt dwars door onze wijk", zegt Don Hansen, "de Rooseveltstraat, de Telderskade, de Hoflaan en de Boshuizerkade nodigen de au tomobilist als het ware uit om van deze wegen gebruik te maken. In deze wegen zijn ook vrij lange rechte stukken die de weg gebruiker inspireren sneller te rijden dan uit veiligheidsover wegingen is toegestaan. Wij me nen daarom, dat de verkeerssi tuatie in de buurt zodanig moet veranderen, dat het doorgaande verkeer op de Vijf Meilaan en de Churchilllaan blijft en dus niet de neiging heeft sluiproutes te zoe ken door onze buurt. Onze voor stellen zijn er derhalve op gericht om zoveel mogelijk het verkeer terug te dringen naar die straten die wel geschikt zijn voor veel au toverkeer". In het plan is de buurt opgesplitst in drie blokken: het blok tussen de Vijf Meilaan en de Tel derskade, het blok tussen de Tel derskade en de Willem Klooslaan en het blok tussen de Willem Klooslaan en de Toussaintkade. Een snelle doorlopende weg langs alle blokken is de Bos- huizerlaan en de Boshuizerkade. Door nu de verkeersrichting op de Boshuizerlaan en de Bos huizerkade te wijzigen bij de punten dat bovengenoemde blokken worden verlaten, heeft men dus een van de belangrijkste sluiproutes op, die loopt van de Vijf Meilaan via de Roosevelt straat, Telderskade en Bos huizerkade naar de Haagweg. Volgens het plan moet men er wel voor oppassen dat er elders in de buurt geen nieuwe sluiproutes ontstaan. Dat kan vermeden worden door in alle straten één richtingsverkeer in te voeren. Volgens de bewonersgroep zal dat weer uitnodigen tot sneller rijden omdat er geen tegenliggers zij. Dat is ?t alleen een gevaar voor spelen*-,r kinderen maar ook voor het verkeer dat uit de zijstraten komt. Het is daarom noodzake lijk dat een aantal wegversmal lingen en verkeersdrempels worden aangebracht, die bedoelt zijn om op lange rechte stukken de snelheid er uit te halen. Een van de uitgangspunten is ver der dat men zo weinig mogelijk beperkingen wil opleggen aan het openbaar vervoer, omdat in de buurt veel bejaarden wonen die uitsluitend op het openbaar vervoer zijn aangewezen. Men mag van deze bewoners niet ei sen dat ze grotere afstanden gaan lopen om bij de haltes te komen. Voor het openbaar vervoer zou daarom een ontheffing moeten gelden van het eenrichtingsge- bod. Ook aan het milieuvriendelijke verkeer wil men geen beperkin gen opleggen. Met andere woor den de fiets zal zo weinig moge lijk hindernissen mogen onder vinden. Dit is eveneens op te los sen via ontheffing van het één- richtingsgebod. Op korte termijn zal opnieuw een bewonersavond worden georganiseer waarna een definitief plan wordt gemaakt dat aan B en W wordt aangeboden. LEIDEN - Een groep bewoners van Leiden Zuid-West is zeer boos op de gemeente omdat nog steeds niets is ge daan aan de verkeersproblemen in hun wijk. De ver keerssituatie ten westen van de Churchilllaan laat vol gens hen veel te wensen over. Vooral het sluipverkeer dat, via de Cornelis Schuytlaan, de Sweel- incklaan, de Debussystraat en de Brahmslaan, de verkeerslichten op de Churchilllaan wil ont wijken \eidt al jarenlang tot grote onvrede. Daar is sinds de opening van de Noord-Hofland brug nog bijgekomen dan inplaats van twaalf bussen nu zestien bussen per uur door deze straten rijden. Er wordt volgens de groep bewo ners niets gedaan om het sluipverkeer tegen te gaan in laatst genoemde straten. Een al uit April 1976 daterend raadsbe sluit om in de Brahmslaan ver keersdrempels en een weg versmalling aan te leggen is nog steeds niet uitgevoerd. "De huizen staan hier de hele dag te rammelen", zegt mevrouw Der nee uit Sweelincklaan. "Er gaat nu elke vier minuten een bus voorbij, tussenbeide heb je het gevoel dat de hele voorgevel om valt. Deze huizen staan nu zestien jaar, maar er zitten overal al scheuren in de muren. De riole ring gaat door de trillingen ook steeds kapot, dan zitten we weer met verstoppingen. Je hoort de mensen allemaal klagen. De gemeente werkt nog steeds met cijfers uit de verkeerstelling van 1975, maar die cijfers zijn al vele malen achterhaald", aldus mev rouw Dernee. "Sindsdien is de si tuatie alleen maar erger gewor den. Behalve het abnormaal hoge aantal bussen en het sluipverkeer dat door de straten rijdt is er bo vendien veel vrachtvervoer naar! het garagecomplex Van der Velde en naar het winkelcentrum in de Kennedylaan". De groep bewoners in Zuid-West is ook zeer ongerust over veiligheid van de kinderen. Mevrouw Der nee: "Er wordt altijd veel te hard gereden door de woonwijk. Tot dusver zijn er alleen een paar stopstrepen geplaatst in de Vale- riusstraat, maar dat heeft gewoon geen nut want een paar weken geleden is er weer een meisje aangereden op de hoek Valerius- straat/Sweelincklaan. In één van de volgende vergaderin gen van de gemeenteraad zal een beslissing worden genomen over de bouw van de Churchillbrug, de verbinding Galgewater tussen Zuid-West en Morskwartier, die in 1979 zal worden uitgevoerd. Dat neemt een nog grotere ver keersstroom mee naar onze wijk". Niet alleen met het verkeersbeleid, maar ook met de inspraak is het volgens de groep bewoners uit Zuid-West slecht gesteld. Alle brieven met klachten bleven tot dusver onbeantwoord. Wethouder Waal desgevraagd: "Ja, dit is een zaak die veel te lang is blijven liggen, ik hoop dat binnen enkele maanden in het kader van herbestratings werkzaamheden voor Zuid-West ook de situatie in de Brahmslaan aangepast zal worden". Inmiddels zal de groep bewoners uit de Sweelincklaan in een brief aan de gemeenteraad opnieuw vragen om uitvoering van het raadsbesluit van april '76. Zij me- Trimmen De 61 jaar oude Leidse gym nastiekvereniging Jahn start morgenavond een spe ciaal trim-uur voor heren. Een uurtje recreatieve sport beoefening zonder pres tatiedwang. Het trimuur wordt gegeven in de Dr. van Voorthuizenschool aan de Marnixstraat nabij de volk stuinen. Er wordt getrimd van kwart over negen 's avonds tot half elf. Voor meer informatie kan men terecht op telefoonnummer: 763061. Onderzoek Op 16 januari wordt in Leiden begonnen met het derde ge deelte van het bevolkingson derzoek naar baarmoeder halskanker. Aan alle vrou wen die zijn geboren in de ja ren 1925', 1928, 1931, 1934, 1937, 1940 en 1943 zal in de loop van de komende weken een oproepkaart worden ge stuurd. Het organiserende comité begint weer in het ge bouw van de GG en GD aan de Roodenburgerstraat, waarna er verhuisd wordt naar het kruisgebouw Zuid-West. De genen, die niet op hun oproep reageren krijgen een tweede oproepkaart toegezonden. Daarop staat waar men zich kan vervoegen. Afsluiting Morgen, vanaf negen uur 's morgens tot acht uur 's avonds zal de route Oegstgeesterweg Willem de Zwijgerlaan, tus sen de Haarlemmertrekvaart en de Boerhaavelaan afgeslo ten zijn voor alle verkeer. Deze afsluiting houdt verband met de werkzaamheden aan het in aanbouw zijnde viaduct voor de Schipholspoorlijn. Het verkeer wordt die dag omge leid via respectievelijk de route Schuttersveld-Sta- tionsplein-Rijnsburgerweg en de route Boerhaavelaan- RijnsburgerwegDe omlei dingen worden met borden aangegeven. Postduiven De Leidse postduivenvereni ging "De Reisduif' houdt dit weekeinde een club tentoonstelling in het gebouw van de zustervereniging "De Vriendenclub" (tegenover de Anna Paulownastraat). De openingstijden zijn: zaterdag van 15 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur. De duiven worden gekeurd door T. Win ters uit De Kwakel. Chris Hinze Fluitist Chris Hinze "and friends" treedt 15 februari op in de Leidse schouwburg. Dit optreden maakt deel uit van een landelijke tournee, die van 25 januari tot en met 4 maart zal duren. Het bege leidende trio van Hinze be staat uit pianist Rob van Kreeveld, drummer Lala Ko- vacev en bassist Gregor Ma ker. Eén nen dat behalve de aanleg van verkeersdrempels en een weg versmalling in de Brahmslaan de stoplichten in de Churchilllaan voorzien moeten worden van een groene golf, dat de ingang van de Cornelis Schuytlaan versmald door de Sweelincklaan rijden. zou moeten worden en dat voor een klein stukje daar éénrich tingsverkeer zou moeten gelden. Zonodig zou ook een nieuwe ver keerstelling gehouden moeten worden. Ook wordt gevraagd om het busverkeer te beperken. "Ons destijds verzekerd zegt Dernee, dat als lijn 30 zou gaan rijden er een andere lijn ingekort zou worden, daar heb ben wij nog steeds niets van ge merkt. Ik ben benieuwd hoelang de huizen dit nog uithouden!" Bleijie wil eindelijk eens opheldering LEIDEN - "Wat kan er nu nog misgaan?" Opgewekter dan ooit stapte wethouder Van Aken af op het groepje dat zich al verzameld had op de bouwplaats van de Leidse maSt. Dat er nog een heleboel mis zou gaan bleek korte tijd later: van bovenaf werd ingegrepen, de bouw van de Leidse mast werd gestopt. Daarmee had de firma Multivisie de strijd gewonnen: haar mast in Oegstgeest zou de enige in de hele regio zijn om signalen voor kabeltelevesieprog- ramma's op te vangen. Die mast staat er nu en fungeert al een tijdje. LEIDEN - In zijn nieuwjaarsrede liet de directeur van het telefoondi strict Den Bosch het fenomeen zelfbouwtelefoon vallen. Ten on rechte is toen aangenomen dat dit artikel binnenkort al op de markt zou komen. Men is echter nog bezig de zelfbouwpakketten te ontwikkelenwaarna er eerst binnen het PTT-bedrijf mee zal wor den geëxperimenteerd. Het is nog met geen mogelijkheid te zeggen wanneer ze op de markt zullen komen. Men moet zich er overigens niet teveel van voorstellen, van die zelf bouwtelefoon. Het gaat niet om complete toestellen, die kunnen nu al vaak zelf worden geplaatst omdat de aansluiting al in het huis is gemaakt. Vooral in nieuwbouw is dat het geval. Het gaat meer om nevenartikelenzoals een extra belletje. Dat zou dan compleet met plugjes en moertjes gekocht kunnen worden en zelf bevestigd. Hoewel dit natuurlijk allemaal erg aardig klinkt, voor het grootste probleem biedt het geen oplossing. Het probleem dat is te om schrijven als: er zijn nog zoveel wachtenden op een telefoonaanslui ting vóór mij .Want daarbij ligt het knelpunt niet in de woningen of in de kabel tussen de woning en de centrale, maar in de centrale zelf. Men moet vaak zo lang op telefoon wachten omdat er in de centrale niet genoeg nummers beschikbaar zijn. En zonder tele foonnummer is een telefoontoestel slechts een decoratief meubel stuk. Maar ook hier is hoop. "Het aantal wachtenden op een telefoon aansluiting in Leiden zal dit jaar nagenoeg volledig worden weg gewerkt"aldus de heer Verstraten,secretaris van het PTT-district 's Gravenhage. Ondanks de nog steeds stijgende vraag naar tele foonaansluitingen: "Met name doordat de telefoon niet langer het privilege is van mensen met hogere inkomens. Bovendien door het bijzondere nut ervan voor alleenstaanden .ouden van dagen, e.d.", is de prognose voor Leiden erg gunstig. Verstrcten verwacht dat al in maart een behoorlijke verlichting zal optreden in de wachtlijst. Leiden telt drie abonneecentrales, Leiden Centrum en de centrales aan de Cornelis Schuytlaan en de Willem de Zwijgerlaan. In totaal zijn er op dit moment 2945 wachtenden. Nu zijn er twee mogelijk heden om die wachtenden toch te helpen als de centrale vol is, als het aantal beschikbare nummers dus is uitgegevenDe meest gebruikte oplossing is het aantal beschikbare nummers, de capaciteit van de centrale, uit te breiden. De tweede ojAossingsmogelijkheid is om het kabelnet te wijzigen, zodat aansluiting op een andere telefooncen trale mogelijk wordt. In dat geval zullen de bestaande abonnees in het over te hevelen gebied een nieuw telefoonnummer krijgen. In de centrale aan de Cornelis Schuytlaan, waarvoor 547 wachten den staan genoteerd, zal op 15 maart een uitbreiding plaats hebben met 2048 nummers, gevolgd door 1024 nummers in oktober. Na de uitbreiding in maart zal waarschijnlijk de wachtlijst al worden opgehevenHetzelfde geldt voorde centrale aan de Willem de Zwij gerlaan,met 398 wachtenden, waar in maarteen uitbreiding komt van 960 nummers en in oktober van nog eens 1024 nummers. De centrale Leiden Centrum heeft de langste wachtlijst van 2000 mensen die telefoon hebben aangevraagd. Maar de capaciteit van deze centrale wordt niet meer uitgebreid. Door verlegging van de grenzen van het kabelnet kunnen aanvragers uit dat gebied wor den aangesloten op de beide andere centrales. Naar verwachting zal de wachtlijst dan in oktober grotendeels of geheel zijn weg gewerkt. Begin 1979 zal er ongetwijfeld weereen nieuwe wachtlijst ontstaan. Maar bij de PTT is men vol goede hooj) dat die tegen het eind van dat jaar weer zal zijn weggewerkt. ADVERTENTIE In een hoekje van dé Merenwijk staan nog drie betonnen sokkels waar ooit de Leidse mast op had moeten komen. Voor de bouw van die mast was een aparte stichting opgericht waarin Lei den en Leiderdorp, met instem ming van nog meer regiogemeen ten, samenwerkten: de stichting Mast. De erfenis van deze stich ting moet nog verdeeld worden. Gistermiddag in de Leidse werk groep kabeltelevisie had daar over een korte maar heftige dis cussie plaats. Want de erfenis uit dat even geheimzinnige als woelige verleden bestaat uit een schuld van meer dan twee ton. "Kom nou!" Alle beraadslagingen rond de uit eindelijk mislukte bouw van de Leidse mast hadden plaats achter gesloten deuren. Als Leidse ge meenteraadsleden bij de plannen betrokken werden moesten ze hun standpunt bepalen aan de hand van de informatie die ze van wethouder Van Aken kregen. Daarbij moet niet vergeten wor- - den dat het een tijd vol weder zijdse verdachtmakingen was. Directeur Mulder van Multivisie - die ooit nog eens onverwachts bij een commissievergadering kwam opdraven om bij de ge meenteraadsleden zijn zaak te bepleiten - riep herhaalde malen uit dat er een "politieke zaak" werd gemaakt door Van Aken. Toen Multivisie de grond werkzaamheden na het heien voor lange tijd stillegde sug gereerde wethouder Van Aken en zijn ambtelijke secondant Cre- mers dat het allemaal bluf was geweest die bouw van de Oegstgeester mast: "Heb je ge teld hoeveel palen er geheid zijn? Nou, dacht je werkelijk dat dat genoeg was?" Elke dan nog weifelende reactie werd afgedaan met het veelzeggende maar weinig fundamentele: "Ach, kom Op die weinige palen heeft de Oegstgeester mast de afgelopen najaarsstormen overleefd dus we mogen aannemen dat het alle maal toch wel stevig is. Kosten Na het in het begin genoemde in grijpen vanuit Den Haag kwam er een compromis uit de bus: Mul tivisie zou voor de regio haar mast in Oegstgeest afbouwen; die mast zou vervolgens via de PTT overgedaan worden aan een Ge meenschappelijke Regeling van de regiogemeenten. De mast die Van Akens stichting Mast onder tussen al besteld had zou door de PTT worden overgenomen voor gebruik elders. Verder kwamen de regiogemeenten overeen, al dus wethouder Van Aken, dat die Deze mast had in de Merenwijk moeten komeii. Van Aken leek daar SKM klant tijdens zijn bezoek aan de Brabantse constructiewerkplaats niet aan te twijj'elen. De mast is gekocht en weer verkocht door Van Akens stichting Een derde partij die een forse solo Mast, maar slechts weinigen kennen de details van die transacties. placht te blazen in dat woelige verleden is de SKM, de Stichting Kabelnet Merenwijk, die het ka belnet dat al in de Merenwijk is gelegd beheert. Die voormannen van de Merenwijk maakten dan weer de ene partij verdacht en dan weer de andere en schroom den daarbij het spelen op de man niet. Met een regelmaat ooit van één keer per vergadering verlie ten zij de werkgroep kabeltelevi sie en traden dan toch weer toe. Steeds heeft de SKM geprobeerd ook een stem te krijgen in het gemeenschappelijk beheer van de mast. In liet ontwerp reg lement is er echter voor de SKM geen plaats gelaten. Haar positie is slechts die van klant de stich ting koopt signaal van de mast. TOM MAAS De Leidse werkgroep kabeltelevi sie - een groep raadsleden, verte genwoordigers van diverse maat schappelijke groeperingen en adviseurs - besprak gistermiddag het ontwerp reglement van die Gemeenschappelijke Regeling. Het CDA-raadslid Bleijie nam geen genoegen met de simpele mededelingen dat de Gemeen schappelijke Regeling alle tekor ten zou overnemen. Hij merkte op dat officieel de raad nooit is ingelicht over het oprich ten van de stichting Mast. De stichting heeft vier ton uitgege ven: het standpunt van Bleijie is dat nu eens duidelijk moet wor den gemaakt wat er allemaal ge passeerd is in de stichting, de boeken met cijfers moeten zoge zegd open met de notulen van de besprekingen. Verder vraagt hij zich af wat er gebeurt met de drie sokkels in de Merenwijk. Tens lotte wil het CDA-raadslid nu ook eens zwart op wit die toezegging van de regiogemeenten dat alle schulden worden overgenomen. Wethouder Van Aken en secon dant Cremers pruttelden eerst wat tegen dat dat allemaal zinloos nakaarten over het verleden zou zijn, maar zegden tenslotte wel de accountantsrapporten over het wel en wee van de stichting Mast toe.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3