Nienwe voorman van „BloenMIencultnnr" kent bollen alleen vanuit zijn tuintje... Diverse winkelplannen voor Henri Dunantplein VOORZITTER DE JONGE: „VOORAL ORGANISATORISCHE CAPACITEITEN BELANGRIJK..." IN HAARLEMMERMEER Reeks voorstellen ter verbetering van contact met burger Nu al record aan boekingen voor dit jaar Lisse steeds meer in trek bij toeristen Vrachtwagen rijdt nieuwe sportauto in kreukels Aanhouding WOENSDAG 11 JANUARI 1978 STREEK PAGINA 21 HILLEGOM-In de komende zes maanden wil jonkheer mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden nog drie grote problemen in het bloemenvak aanpakken of in elk geval zó afronden dat zijn opvol ger ze gemakkelijk kan oppakken. Maar na die zes maanden, on geacht de resultaten van zijn werkzaamheden gedurende die pe riode, keert Van Nispen het bloembollen vak definitief de rug toe. Eind vorig jaar heeft hij overigens al af scheid genomen als voorzitter van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Hij heeft toen tijdens een bijeenkomst in Tres long (eigendom van de vereniging en verhuurd aan Van den Broek) zijn op volger aan de leden voorgesteld. „Een vreemde eend in de bijt", zo zullen veel bezoekers van deze vergadering over de nieuwe man hebben gedacht. Tot op dat moment had buiten het be stuur nog niemand van J. P. M. de Jonge gehoord. Deze 60-jarige inwo ner van de gemeente Nieuwerkerk aan den IJssel heeft het grootste gedeelte van zijn leven doorgebracht in de con fectie bij C A als beheerder van een aantal zaken in de Rotterdamse regio. Door Henk van der Post Geboren in 1917 in Sloten (Noord-Hol land). tegenwoordig hoort dat bij Am sterdam, doorliep De Jonge in de hoofdstad het gymnasium. In 1938 trad hij in dienst bij eau de colognefabriek J. C. Boldoot, later overgenomen door het Akzo-concern. Daar is hij tijdens de oorlog met onderbrekingen (De Jonge is twee jaar ondergedoken ge weest om te ontkomen aan de Arbeit- seinsatz) werkzaam geweest. In 1946 begon hij zijn carrière bij Cees en Arie Brenninkmeijer (C A) in Am sterdam. Hij heeft zich daar vooral be ziggehouden met organisatie en per soneelszaken, na aanvankelijk ook boekhoudkundig bezig te zijn geweest. „In de korte tijd dat ik mij heb verdiept in het bollenvak, ben ik tot de conclusie gekomen dat er veel overeenkomsten bestaan tussen mijn werk hier en mijn werkzaamheden bij Brenninkmeijer", aldus De Jonge, die tot voor kort - bui ten de bloembollen in zijn tuintje - nooit iets met het bollenvak te maken heeft gehad. Maar volgens hem is bui ten kennis van het bollenvak, vooral belangrijk dat een voorzitter van Bloembollencultuur beschikt over or ganisatorische capaciteiten. Op 1 januari van het vorig jaar ging De Jonge met pensioen. Hij werd reeds in maart van dat jaar benaderd om met ingang van 1978 Van Nispen tot Pan nerden op te volgen. Sinds die tijd heeft hij zich verdiept in het bloembollenvak. De Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur telt een dikke vijfduizend leden en dat is zo'n tachtig a negentig procent van alle kwekers, handelaren en broeiers die op Nederlands bodem rondstappen. Het bollenareaal bedraagt zo'n 12.000 hec tare, verdeeld over Noord- en Zuid- Holland, Zeeland en Brabant. In het gebouw van de Bloembollencul tuur in Hillegom (Parklaan) zijn ook het scheidsgerecht, bloembollenraad, bloembollenkeuringsdienst en de bloembollenbeurs (die elke maandag wordt gehouden) ondergebracht. Problemen Het bollenvak kent ook zijn problemen. Eén daarvan is de onderlinge con currentie en het niet goed in de hand kunnen houden van de produktie. Kwekers die zich onttrekken aan on derlinge afspraken, kunnen daarvoor niet worden gepakt. Dat geldt ook voor vrijwillige afspraken over de beper king van de produktie. Als drie boeren afspreken tien procent minder te kwe ken, dan kan één van hen de gewone hoeveelheid kweken, zonder dat er een stok achter de deur staat. „Het is trouwens erg moeilijk om ten aanzien van de produktie eisen te stel len. Het kweken staat onder invloed van de weersomstandigheden. Bij een strenge vorst komen er minder gewas sen tot bloei, dan bij een minder strenge vorst. Daarbij komt ook nog dat zich plantenziekten kunnen voor doen", aldus De Jonge. Iedereen kan volgens hem bollen gaan kweken. Hij wil het vrije onderne merschap weliswaar niet aantasten, maar hij vindt dat toch bedenkelijk. „Als dit jaar bijvoorbeeld de narcissen veel goed opleveren, dan gaan veel kwekers er volgend jaar toe over om meer narcissen te kweken. Dan raakt de markt weer overspoeld en daalt de prijs", aldus de nieuwe voorzitter, die meent dat op een dergelijke ontwikke ling maar weinig greep is te krijgen. Het Produktschap voor Siergewassen (PVS) oefent daar enige invloed op uit daar het vaststellen van zogenaamde overname-prijzen voor bepaalde ge wassen. Als de prijs onder de mini mumprijs daalt, ontvangt de kweker in elk geval de overname-prijs. Een be zwaar van die regeling is weer dat kwekers een braakliggend stuk grond gemakkelijk bij de produktie betrek ken, omdat zij toch de overname-prijs krijgen. De verhoging van de kostprijs is niet noemenswaard, de machines moeten slechts een paar uur langer draaien. Deze problematieken zullen waar schijnlijk zijdelings worden betrokken bij het zogenaamde structuuron derzoek. Een afrondend rapport woFdt verwacht in maart van dit jaar. Verder zal in de komende maanden nog een stevig woordje worden gesproken over de besteding en de hoogte van het nieuwe vakheffingssysteem. Ook is Bloembollencultuur nog druk be zig - in de persoon van Van Nispen - met het samengaan van de stand sorganisaties met de Koninklijke Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Daarover liet de ex-voorzitter zich eind vorig jaar zeer sceptisch uit. Hij vindt dat de standsorganisaties erg weinig hebben in te brengen, maar vindt het desondanks toch noodzake lijk dat het tot een samenvoeging komt, met name om een snellere be sluitvorming te bevorderen. HAARLEMMERMEER - De commissie van tien deskundigen, die zich in de Haarlemmermeer al geruime tijd buigt over de vraag hoe de relatie tussen gemeente lijke overheid en bevolking ver beterd kan worden, gaat een aan tal discussiepunten opstellen. Op basis daarvan gaat de commissie in wijken en kernen in de Haar lemmermeer praten met de be volking over de relatieverbete ring. Uitgangspunt van de commissie bij het opstellen van discussiepun ten is een Grotere, meer directere meer directer invloed die de bur ger kan uitoefenen op het ge meentelijk beleid, vooral waar het de eigen leefomstandigheden Sassenheim opgeschrikt door geloei BB -sirene SASSENHEIM - De gemeente Sassenheim is gistermorgen opgeschrikt door het plotse ling afgaan van een BB-si- rene op het dak van de Park school aan de Parklaan. De sirene heeft twintig minu ten geloeid, van tien voor negen tot tien over negen. Een woordvoerder van de Be scherming Bevolking in Leiderdorp vermoedt dat als gevolg van kortsluiting de sirene is gaan loeien. De si renes zijn aangesloten op een PTT-lijn. Mogelijk zijn werkzaamheden uitgevoerd aan de telefoonlijnen in Sas senheim. De woordvoerder verklaarde tevens dat nog wordt onder zocht waar de werkzaamhe den door de PTT - in de meeste gevallen wordt het werk volgens de woordvoer der uitbesteed aan onder aannemers - worden ver richt. betreft. Dorpsraden, wijkraden en buurtverenigingen zijn dan de aangewezen kanalen om die in vloed gestalte te geven. Uit een voorlopige lijst van discus siepunten blijkt dat de commis sie niet alleen met de burger gaat praten over het functioneren van wijkraden en dorpsraden en over de terreinen waarop deze orga nen vooral een beleidsstem moe ten hebben. De commissie zal ook andere mid delen aandragen ter verbetering van de relatie bestuurden-be- stuurders. Eén daarvan is het mogelijk plaatsen van hulp postkantoren en hulpsecretarièn van de gemeente in de ver schillende Haarlemmermeerse kernen. De commissie noemt de grote onderlinge afstanden van kern tot kern in de gemeente "een typisch Haarlemmermeers pro bleem". Die afstand speelt een rol als iemand naar Hoofddorp moet voor bijvoorbeeld geboorte-aan gifte, hetgeen geld, tijd en moeite kost. Volgens de commissie moet bovendien worden nagegaan in hoeverre verkeers- en vervoer svoorzieningen kunnen worden aangepast. Verder zou er een goede, tijdige en gerichte voorlichting en infor matieverschaffing tot stand moe ten komen. Niet alleen aan vol wassen burgers, maar ook aan leerplichtigen via de scholen en aan werkende jongeren. Informa tie kan ook worden verstrekt via dienstencentra voor ouderen, wijk- en buurtcentra. VOS-cur- sussen en volwassenen-Mavo's. Een laatste door de commissie ge noemd punt ter verbetering van de relatie bestuur-bestuurden is het bevorderen van een ambtelijk gedrag, dat zo goed mogelijk te gemoet komt aan de behoeften van de bevolking. Een mogelijk heid zou zijn een contactamb tenaar aan te stellen die be zoekers aan het gemeentehuis opvangt en naar de juiste man of vrouw brengt. Geloop van het kastje naar de muur zou dan tot het verleden behoren. Zo'n contact-ambtenaar of sociaal raadsman zou ook vasts spreeku ren moeten houden in wijk. buurt, dorp of op het raadhuis. HILLEGOM - Er bestaan ver schillende plannen om rond het Henri Dunantplein in Hillegom winkels te bouwen. Het plein, dat straks een groot deel van de parkeerbehoefte in Hillegoms centrum zal moeten opvangen, is een be langrijke schakel in het ge meentelijk streven de dorps kern een sterkere winkelfunc tie t% geven. Aan het Henri Dunantplein ge vestigde bedrijven zijn mo menteel bezig zich voor te be reiden op verhuizing naar het industriegebied aan de Mar conistraat. De oude opstallen zullen daarna worden ge sloopt. B en Wzijn bereid medewerking te verlenen aan de bouwplan nen rond het plein. De voor naamste van die plannen is dat van de heer H.J. Wekking, die een verf winkel aan de Hoofdstraat bestiert. Deze plaatselijke middenstander wil tussen Hoofdstraat en Henri Dunantplein vijf win kels bouwen met daarboven tien woningen. Behalve de verf winkel van Wekking zelf. moet ook de zaak van de aanpalende poelier voor dat winkelblok wijken. In principe is het de bedoeling dat naast de poelier en de verfwinkel ook andere plaatselijke middenstanders hun intrek zullen nemen in de nieuw te bouwen winkelsdie ongeveer langs de Hema-pas- sage komen te liggen. Aanpassen Alvorens de bouw kan starten moet de gemeente allereerst het voor dit gebied geldende bestemmingsplan aanpassen B en W, die het winkelplan zien als een verlevendiging van het Henri Dunantplein, stellen daarom de gemeente raad voor de vergunning via artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening te verle nen. Als de gemeenteraad daarmee instemt volgt eerst een bezwaarschriftenproce dure, hetgeen inhoudt dat de herziening van het bestem mingsplan maand een maknd ter inzage ligt tijdens welke periode bezwaren kunnen worden ingediend. Pas daarna kan de vergunning (eventueel) worden verleend. De herziening van het bestem mingsplan zal zich ook uit strekken tot een achter de Hema gelegen terrein loaar een magazijn voor dit win kelbedrijf moet komen. Voor de bouw van dat magazijn gaat de gemeente een stuk grond verkopen aan de west kant van het Henri Dunant plein ter groottevan 240 vierkante meter voor een kleine honderdduizend qul- den. Een derde bouwplan is dat van de heer N. Koopman, eige naar van een groentezaak aan de Hoofdstraat waar vroeger de wassalon was ge vestigd. Die wasserette komt nu terug aan het Henri Du nantplein, waar Koopman 150 vierkante meter grond van de gemeente wil kopen. In ruil daarvoor zal Koopmam een woonhuis aan de Meer straat 29 aan de gemeente overdoen. De gemeente wil dat pand slopen om de Kroch- slraat door te trekken naa r de Meer dor pst raat. Het Henri Dunantplein: straks spil van een sterker winkelgebied in de dorpskern van Hillegom. LISSE - De omzet van de Lissese afdeling van het VVV is gedurende het afgelopen jaar drastisch gestegen. Het VVV zette maar liefst een bedrag om van vierhon derdduizend gulden, en dat is geprojecteerd op de omzet van enkele jaren geleden een verdubbeling. Voorzitter H.J.C. van der Kroft waarschuwt in het jaarverslag van de vereniging echter dat het bestuur en medewerkers niet mogen inslapen vanwege die gunstige ontwikkeling. "Men zal kritisch het servicepakket moe ten blijven toetsen aan onder meer de toeristische prijsont wikkeling en men zal zich er voor dienen te behoeden zand in de ogen te strooien", aldus Van der Kroft. Het aantal overnachtingen in de gemeente Lisse is in 1977 ook drastisch gestegen. Er werden SASSENHEIM - Een 16-jarig meisje uit Noordwijk is vanmor gen rond kwart over negen door nog onbekende oorzaak in Sas senheim boven op een gepar keerde auto gereden. Het meisje kwam met haar bromfiets van de Zandslootkade en botste tegen de auto na de Hoofdstraat te zijn overgestoken. Het Noordwijkse meisje is met onbekend letsel overgebracht naar het Diacones- senhuis in Leiden. Even eerder reed een 21-jarige Sassenheimse nabij de Hoofd straat haar fonkelnieuwe Triumph Spitfire total-loss. Zij wilde afslaan toen een vrachtwa gen met aanhanger achter op haar sportwagentje reed De Sas senheimse bleef ongedeeld. vorig jaar maar liefst 12.075 over nachtingen geboekt, tegen 10.710 in 1976. Het aantal zogenaamde voorboekingen voor 1978 slaat alle rekords. Zo'n zeventig bus maatschappijen hebben al ge boekt voor een driedaagse reis naar Lisse en omgeving (overna chtingen in Lisse). Vorig jaar wa ren er dat om deze tijd slechts veertig. Het ziet er naar uit dat Lissé steeds aantrekkelijker wordt voor toe risten. Het merendeel van de gas ten kwam weer uit Duitsland (ruim 9000), terwijl ook ruim 400 gasten uit de Verenigde Staten van Amerika werden geregi streerd. De jaarvergadering van de Lissese VW wordt vrijdag 20 januari om 20.30 uur gehouden in de Tavee rne aan de Wagendwarsstraat. Op de agenda staan onder meer be stuursverkiezingen. Aftredend cn herkiesbaar zijn H.J.C. v.d. Kroft en H.J. Bakker. HILLEGOM - De rijkspolitie in Hillegom heeft twee jeugdige in woners van het bollendorp aan gehouden in verband met de diefstal van een bromfiets. Het tweetal, van 14 en 16 jaar, bleek na verhoor bovendien voor ruim honderd gulden aan vuurwerk te hebben gestolen uit een winkel aan de Meerstraat. Het duo werd aangehouden tijdens een verkeerscontrole, waarbij de 16-jarige op een brommer reed die Gestolen bleek. Het voertuig, dat toebehoort aan een inwoner van Ben nebroek, was gestolen door de 14-jarige Hillegommer die het voertuig had verkocht aan zijn vriend. De nieuwe voorzitter De Jonge: vreemde eend in de bijt

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21