Oranje gaat in de tweede beker Oudshoom: „Ik ga; de KNSB rotzooit 9 ■flBBEBlil- Situatie voor Spasski vrijwel uitzichtloos Havelange: Protest Nederland niets te betekenen 'n Ei hoort erbij WOENSDAG 11 JANUARI 1978 PAGINA 13 geen vertrouwen in me had den. Van 't Oever praatte maar op me in, dat ik voor een inter land als tegen Noorwegen te veel wedstrijdervaring zou missen. Kortom, dat ik zou af gaan. Maar toen ik toch mee ging, werd Van 't Oever opeens vreselijk aardig tegen me. Om de haverklap stond hij voor mijn neus. Of ik nog iets nodig had en zo. Op het overdrevene af. Maar toen Noorwegen eenmaal achter de rug was en het Midden Europa Circuit voor de deur stond, voelde ik, dat ze me eruit wilden hebben. Steeds maar hamerde Van 't Oever er door de telefoon op, dat ik een tien kilometer moest rijden. Hoewel ik die afstand nog niet had gereden, was ik echt niet bang voor die tien kilometer. Temeer niet,omdat in de Schaatskroniek had ge staan, dat er voor de selectie zo mogelijk tweemaal een 10.000 meter, één in Neder land en één in het buitenland, gereden zou moeten worden. Een limiettijd werd daar niet bij genoemd. En een datum was er trouwens voor die tienduizend meter ook niet gepland. Maar toen ik woensdag voor de Kerst naar Inzeil was vertrokken, werd die vrijdag erop er prompt wel een tien kilometer georganiseerd" Uitstapje Het uitstapje van Oudshoorn naar Inzeil zou, zoals gezegd, meteen het einde van zijn kortstondige verblijf in de kernploeg betekenen. Oudshoorn: "Toen hadden ze de zo lang gezochte aanlei ding gevonden om mij eruit te gooien. Ik had namelijk niet voortijdig naar Inzeil af mo gen reizen om te gaan trainen, maar een tienduizend moeten rijden. Om je te bescheuren: ik moest uit de kernploeg en Jan Boere kwam erin, omdat zijn prestaties achteruit gin- gen...". Merkwaardig genoeg mocht Hans van Helden, die even- eens eerder naar de Beierse g wintersportplaats was ver trokken wel in de kernploeg blijven, "omdat".zoals Egbert van 't Oever verklaarde "voor Van Helden andere selectiec riteria dan voor Oudshoorn golden". Oudshoorn: "Zo zie je toch, dat er met twee maten is gemeten. Maar daar maak ik me verder niet druk om. Ze bekijken het maar met hun troep. Want dat is het. Als je ziet wat een achterstand de ploeg nu op Noorwegen heeft. Kan toch niet anders. Goed. Leen Pfrommer zal ook wel eens een fout hebben ge maakt. Maar hij had wel een enorme good-willin de schaatssport. Kon bijvoor- i beeld regelmatig bij de Noorse coach Tenmann aankloppen om wat over zijn trainings- schema's aan de weet te ko men. Wij wisten, dankzij Leen, precies hoeSten Stensen trainde. Dacht je dat daar een Kloosterboer ooit achter kwam? Een man, die als chef- schaatscoach uit de roeiwe- reld afkomstig is? Kom nou.' Die man had die baan toch nooit moeten accepteren. Nu hij ziet, dat het fout gaat, wil hij zijn verantwoording aan Van 't Oever overdragen. Nou, ze rotzooien maar lekker aan. Het mag me, nu ik uit de kernploeg ben, allemaal wat meer geld kosten, maar één zekerheid heb ik wel: Ik ben nu bij mijn eigen trainer, Jan de Vries, tenminste wel in goede handen...". GERARD VAN PUTTEN ■RIJPWETERING - Het bericht, dat hij voor de schaatsinter- land tegen Zweden, het ko mend weekeinde, is geselec teerd, laat bij hem het eigen belang boven zijn afschuw te gen alles wat met de Techni sche Commissie en leiding Ivan de KNSB te maken heeft prevaleren. "Officieel heb ik niets van de TC gehoord, maar nu ik het in de krant heb gelezen, ga ik gewoon, want van dat zooitje trek ik me niks meer aan. Daarom heb ik mijn vader al Zweedse kronen laten halen", laat Ton Oudshoorn zonder omhaal weten. Hij opnieuw: "Ik had wel ver wacht dat ik gekozen zou worden, want nu de kern ploeg voor een laatste selectie in Innsbrück blijft, is het eigenlijk een B-interland ge worden. En omdat ik tenslotte B-rijder ben en ik met mijn tijden in Inzeil zowat alle kernploegleden eraf heb gere den, konden ze gewoon niet meer om mij heen". j Niettemin mag het toch enige verbazing wekken, dat Oudshoorn welwillend ten opzichte van die uitverkie zing staat. Tenslotte is het nog niet eens een maand geleden, dat de Ripper de deur, die hem van de kernploeg scheidde, met een harde klap voor zijn neus zag dichtgesla gen, omdat hij inplaats van met die ploeg op Tweede Kerstdag te vertrekken een paar dagen tevoren reeds op eigen houtje ("Ik had die reis al besproken. Bovendien zat de ploeg van Zuid-Holland met mijn trainer Jan de Vries er ook al") naar Inzeil was af gereisd. Een vorm van zelf initiatiefdie door de beide kernploegcoa- ches Kloosterboer en Van 't Oever, maar vooral door de TC bepaald niet gewaardeerd werd. De afkeuring van die zijde nam tenslotte dermate gigantische vormen aan, dat Oudshoorn de deur werd ge wezen. Gezien het voren staande had dan ook redelij kerwijs verwacht mogen worden, dat de man uit Rijp- wetering zijn kont ten op zichte van de TC tegen de krib zou gooien. Oudshoorn echter: "Kijk ik ga alleen voor mezelf naar Zwe den, want die interland is voor mij een goede training. Ik zal tenslotte ook nog bij de eerste acht van de nationale B-kampioenschappen in Den Haag moeten eindigen, wil ik tot de A-kampioenschappen door kunnen dringen. Want alleen daar zal worden be paald, wie naar de wereld kampioenschappen zullen gaan". Eerste vijf De eerste vijf van het algemeen klassement van die nationale titelstrijd zullen namelijk au tomatisch naar Göteborg worden afgevaardigd. Via die achterdeur hoopt Oudshoorn alsnog de kern ploeg binnen te sluipen. "Daarom moet ik zoveel mo gelijk trainingsritten maken; zoveel mogelijk kilometers in de benen hebben". Grijnzend: "Stel je voor, dat het me zou lukken om bij de eerste vijf te komen. Goh, wat zouden ze dan balen...". Nog steeds schijnt er volgens Oudshoorn, zulks in weerwil met wat schaatscoach Egbert van 't Oever eerder in deze krant beweerde, waar het de selectieprocedure voor de na tionale kernploeg betreft, weinig veranderd te zijn. "Namen zeggen mij niets, al leen prestaties tellen", zo had Ton Oudshoorn; via achterdeur -wellicht- terug in kernploeg. de Lissenaar toen met een zelfbewustheid, die veel goeds deed beloven, verklaard. Oudshoorn: "Op papier leek het met die open selectiewed strijden inderdaad wel aar dig geregeld. Maar aan be paalde dingen bij die wed strijden kon je toch duidelijk merken, dat Van 't Oever bij voorkeur geen indringers wilde en liever wilde door gaan met de oude kern en en kele schaatsers, die van Jong Oranje afkomstig waren. Goed, Van 't Oever zat ook tus sen twee vuren, de Technische Commissie en de schaatsers, maar het is toch belachelijk, dat hij tegen mij eens zei, dat hij mijn trainer Jan de Vries op zou bellen om over mijn af bouw te gaan praten. En dat, terwijl ik net met mijn op bouw bezig was... Nou, die opmerking van Van 't Oever beviel me helemaal niet. Zoiets zou hij tegen Hilbert van der Duim nooit gezegd hebben. Van die jongen was ie helemaal bezeten. Het ont brak er nog maar aan, dat Van 't Oever zijn hoofd niet regelmatig kuste". Vertrouwen Oudshoorns vertrouwen in Van 't Oever slonk zienderogen, zeker toen hij na een selectie wedstrijd (voor de interland tegen Noorwegen) Jan Derk- sen uit de kernploeg had gere den, doordat hij op de 500 me ter (in 40.4 seconden) verre superieur aan de Am sterdammer was geweest en Van 't Oever die prestatie toe schreef aan het geluk, dat Oudshoorn bij de start zou hebben gehad. Oudshoorn: "Komt ie naar me toe en zegt ie dat ik een "pik- start" had gehad. Nou, dat is toch geklets. Als ik te vroeg zou zijn gestart, dan had de kamprechter mij toch terug moeten schieten. Heeft daarna de TC nog over me veraaderd. Gewoon, oyndat ze Joao Havelange'protest niets te betekenen' SAO PAOLO - Vlak voor zijn vertrek naar Buenos Aires heeft Joao Havelange verklaard dat Italië als eerste zal worden geplaatst in groep 4 voor de eindronde van het wereld kampioenschap, die zijn 'thuishonk' heeft in Mendoza. 'Er zal', verklaarde de voorzitter van de internationale voetbal federatie vier dagen voor de lo ting voor de eindronde plaats vindt, 'niets worden veranderd in de zaken die al vaststaan. Dat houdt in dat wereldkampioen West Duitsland (Cordoba), Ar gentinië (Buenos Aires), Brazilië (Mar del Plata) en Italië (Men doza) als eerste ploeg in de vier groepen staan. De protesten van Nederland hebben niets te bete kenen'. Nederland zal samen met Oosten rijk, Spanje en Polen in de beker gaan, waar de bijna-sterkste lan den uit worden getrokken. Havelange voegde aan zijn verkla ring over de indeling toe, dat Bra zilië niet vasthield aan zijn ver langen in een andere plaats dan Mar del Plata te spelen. Brazilië had liever als eerste gestaan in de groepen die spelen in Mendoza of Cordoba. De voorzitter van de FIFA stelde gisteravond in Sao Paolo nog eens nadrukkelijk dat de groepen volgens de gebruike lijke manier zullen worden 'in geloot'. Sr is een beker voor de vier ge plaatste landen en vervolgens worden er groepjes van vier ge maakt, die op sterkte zijn inge deeld. Dat betekent dat de tweede groep zal bestaan uit: Oostenrijk, Nederland, Polen en Spanje. In de derde groep wor den geplaatst Schotland, Frank rijk, Hongarije en Zweden en tot groep vier, die van de zwakste landen, worden gerekend Iran, Mexico, Peru en Tunis'. Havelange lichtte toe dat deze ver deling van de landen over vier groepen was gemaakt om te grote krachtsverschillen tussen de vier groepen te voorkomen. 'Deze me thode', vond Havelange, 'heeft al tijd eerlijke uitkomsten gebracht. Bovendien is daardoor gewaar borgd dat de belangstelling van het publiek wordt gespreid en dat betere ploegen een eerlijke kans hebben verder te komen'. Menotti Het Argentijnse elftal zal zijn oefencampagne voor de eind ronde van het toernooi om het wereldkampioenschap moeten beginnen zonder in ieder geval twee van zijn drie 'buiten landers'. Osvaldo Piazza van St. Etienne en Enrique Wolff van Real Madrid zullen niet op 19 maart kunnen uitkomen in de eerste wedstrijd van Argentinië, om de Roca-beker, tegen Brazi lië. Menotti en de Argentijnse voetbal bond hadden met de betrokken spelers, Mario Kempes van Va lencia behoort ook tot het groepje, overeenstemming be reikt over hun deelneming aan het toernooi om het wereld kampioenschap.De clubs van de betrokkenen hadden daar ook geen bezwaar tegen. St. Etienne en Real Madrid echter zijn niet bereid hun spelers ook af te staan voor de oefenwed strijden van Argentinië. Beide clubs hebben gesteld hun men sen in deze fase van de competitie niet te kunnen vrijgeven voor vriendschappelijke ontmoetin gen van Argentinië. Het Franse nationale voetbalelf tal speelt als voorbereiding op de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in Ar gentinië in elk geval vier oefen wedstrijden. Drie van de vier te genstanders hebben zich ook ge plaatst voor de eindronden van het WK. Het oefenprogramma van Frank rijk ziet er voorlopig als volgt uit: 8 februari: Italië (in Napels), 1 maart' Portugal (in Parijs), 1 ap ril: Brazilië (in Parijs), 5 april: West-Duitsland (in Hamburg). BELGRADO - Nauwelijks een half uur na de hervatting van de ze ventiende partij van de twee kamp Kortsjnoi-Spasski werd wederom duidelijk, dat Spasski en zijn Sovjet-secondanden niet de hechte, nijvere ploeg< ar men die noodzakelijk is om een loodzware match als deze tot een goed einde te brengen. Want voor de zoveelste keer in deze tweekamp toonde Spasski by hervatting van een afgebroken partij niet van de finesses van de stelling op de hoogte te zijn. Goed, hfj ging geforceerd een pion verliezen. Maar dat het daarna beslist niet geforceerd verloren was, blijkt wel uit het feit dat Kortsjnoi secondanten Keene, Stean en Moerej tot half vier 's nachts gezamenlijk inge spannen aan een winstplan heb ben gesleuteld. En zelfs toen wa ren ze nog niet helemaal zeker van hun zaak. Het spel dat Spasski in tweede zit ting ontplooide maakte, achteraf gezien, deze nachtelijke arbeid echter overbodig. Toen de ex-wereldkampioen met zijn toren ging rommelen in de witte linies in plaats van zijn ko ning snel naar de bedreigde da mevleugel te dirigeren, was de winst voor Kortsjnoi kinderlijk eenvoudig geworden. Spasski gaf, na een handvol overbodige zetten, uiterlijk onbewogen op. Er werden geen handen geschud. Met nog drie partijen te spelen heeft Kortsjnoi nu nog maar één punt te scoren, om wereld kampioen Karpov te mogen uit dagen. Dat moet gemakkelijk te realiseren zijn, tenzij Spasski nog een of andere straal van een on bekend merk in huis heeft. Vóór de match zei Kortsjnoi, dat hij, gezien beider plaats op de we reldranglijst, in Belgrado met IO'/ï-B'/s moest gaan winnen. Het ziet er nu naar uit dat dit inder daad de eindstand zal worden. "Normaal dus", was de grap in Kortsjnoi's kamp, waar men zich erg opgelucht toonde dat het einde van deze zenuwenmatch, de vreemdste sinds jaren, nu toch wel in zicht is. De afgebroken stelling was: Wit (Kortsjnoi) k e2, t c5, 1 d4, pion nen: b2, e3, f3, g3 en h2. Zwart (Spasski) k G6, t d7, p g5, pion nen: b3, d5, f6, g7 en h5. De partij verliep verder als volgt: 41. Tc5-b5 Pg5-e6, 42 Tb5xb3 Pe6xd4, 43. e3xd4 Td7-c7, 44.Ke2-d3 Tc7-cl. 45 Tb3-b5 Tcl-dl( 46. Kd3-e3 Tdl-el(+). 47. Ke3-f4 Tel-e2, 48.h2-h4 Kg6-h6. 49 b2-b4 Te2-b2, 50,Kf4-f5 Tb2-b3, 51.f3-f4 Kh6-h7. Spasski geeft op. I ZWEMMEN - Enith Brigitha heeft gisteren tijdens zwemwed strijden in het Autralische Mel bourne de 100 meter vrye slag gewonnen in een tijd van 58,36 seconden. ADVERTENTIE Vriesekoop niet tegen Hongarije DEN HAAG - Bettine Vriesekoop zal niet voor het Nederlandse team uitkomen in de tafeltenni swedstrijd tegen Hongarije op 19 april in Helmond. De Nederlandse topspeelster trok zich terug voor deze ontmoeting uit de superklasse van de Euro pese competitie wegens haar overladen programma. Vriese koop zal worden vervangen dooi Scylla-speelster Sandra de de Kruiff.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13