Kortsjnoi laat zich niet van de wijs brengen Sport en politiek moeten elkaar innig omarmen VRIJ-UIT PARTIJ Spasski ziet toekomst donkerin DINSDAG 10 JANUARI 1978 Strafschop De natie wéét het arbiter Frans Derks (die merkwaardige ij deltuit met dat nerveus gesne den broekje) heeft verzuimd Sparta een strafschop te geven in de strijd tegen Feyenoord. De mooiste reactie daarop vond ik terug in Trouw. Daarir verklaart Sparta's vice-voorzit- ter Han Bannink (in het dage lijks leven gemeente-secretaris in het socialistisch program college in Rotterdam): "Derks handelt zoals het CDA. Als het op kleine dingen aankomt is het CDA het altijd eens met de socialisten, maar als het om grote, essentiële zaken gaat, kiest de party voor de WD", Met andere woorden, staat er dan verder, omdat Derks Feyenoord een belangrijker club vindt dan Sparta meende hij de club uit Zuid herhaalde lijk te moeten bevoordelen. Als in extase zuig ik deze gouden regelen in. Schit-te-rend. Al zo vroeg in 1978, dé voetbal-ana lyse van het jaar. Je zult zien dat dit op tal van manieren navol ging krijgt. Volgende week al verschijnen er in deze krant passages als: "In de tweede helft speelde RCL geheel en al op hebben en houden, wat ui teraard is terug te voeren op de recente politieke keuze van trainer Huguenins de WD" "Het collectivisme van UVS, ingegeven door de communis tische gezindheid van Gerard Désar...." "Al voor rust toonde Ryns- burgse Boys zich van zijn liefste kant, het weigerde welke kogel dan ook af te vuren, want Atte Bouma bemint nu een maal met hart en ziel de PSP..." Door Ruud Paauw De orthodoxe, zeer be houdende strijdwijze die Quick Boys 90 minuten lang op de grasmat legde, maakte aan alle onzekerheid een einde: trainer Arie Lagendijk heeft zich be kend tot de SGP" "Met de Sippiaanse variant van het kapitalisme hakte LFC er vurig op los...." Wat héérlijk toch als sport en po litiek elkaar ongeremd tege moet kunnen treden. Mooie act Zoals in deze rubriek was voor speld heeft voorzitter Piet Biegstraaten de nieuwjaarsre ceptie van de Leidse Sport stichting aangegrepen om zich heftig te verzetten (zeker voor zijn doen) tegen de gemeente lijke plannen om de Sportstich ting weg te vagen. (Beleid en beheer van de sportgelden zouden Straks in handen ko men van een gemeente raadscommissie, de georgani seerde sport krijgt dan alleen een adviserende stem). Biegstraaten maakte er een mooie act van, met een ferme scheut emotie erin. Begrij pelijk hoor, want voor hem is de Sportstichting bijna zoiets als het ouderlijk huis. En als ze dat willen afbreken dan ga je tekeer tegen de onverlaten, wat voor argumenten die wellicht ook hebben. Zelf was ik niet in alle opzichten gelukkig met wat Biegstraaten te berde bracht. Hij vertelde nogal eens wat dingen half. Kannibalen Zijn angst voor de constante be moeienis van de politici met de Leidse sport kan ik me leven dig voorstellen. Als ze allemaal het inzicht hadden van Duives- teijn (PvdA), Bosch of De Geus (CDA) dan viel er best mee te ploegen, maar er komen na tuurlijk ook kannibalen in te zitten, die een goalpaal niet van een lantaarnpaal kunnen on derscheiden en zich desalniet temin willen waarmaken. Móe zullen we er van worden. Aan de andere kant: er zijn ge noeg plaatsen aan te wijzen waar geen Sportstichting zoals in Leiden bestaat en waar de zaken ook redelijk marcheren. Dus zo'n grote ramp, als onze Piet het voorstelde, is het nou ook weer niet, als het inderdaad allemaal doorgaat. Bovendien was het beeld dat hij opriep wat misleidend. Met neergetrokken mondhoeken over de politici spreken en geen woord besteden aan de nogal krikkemikkerige manier waarop de sportstichting zelf organisatorisch in elkaar zit, is op zijn minst eenzijdig. Ik heb hem al eerder gezegd: een instituut dat er na al die jaren nog niet toe is gekomen om zijn vergaderingen openbaar te maken, staat bij mij niet erg hoog aangeschreven. Ja, in de in augustus ingediende (nu Frans Derks: het CDA ver strekt geen strafschoppen. wellicht overbodige) reorgani satieplannen van de raad van beheer van de Sportstichting (bestaande uit vertegenwoor digers van de verschillende takken van sport in Leiden) is dat dan nu wél opgenomen. Het werd tijd. Maar het aantal ver plichte vergaderingen per jaar van de raad van beheer werd tegelijkertijd teruggebracht van drie tot één Dus tel uit je winst. Bovendien blijven de belangrijke commis sievergaderingen mede dankzij het bangbroekerige gepraat van ene meneer Van Winkel mooi besloten. Waar zijn de he ren toch bang voor? Voor luistervinken van de Leidse clubs, Vader Abraham, de CIA? Probleempjes Ik heb mijn licht maar eens opge stoken bij drs. J.P. van de Rey- den, de voorganger van Biegstraaten, een zeer dynami sche man die met bitter weinig middelen zoveel tot stand heeft helpen brengen in de periode 1964 -1970. Vraag: waar praatte die raad van beheer nu eigen lijk over? VandeReyden: "De discussies in de raad stelden nooit veel voor. Het waren steeds probleempjes van alledag waarmee ze kwa men: de lekkende kraan in het zwembad, het hek dat niet goed werkte. Dingen die gewoon via het bureau van Philipse te re gelen waren. Het ging zelden of nooit over het beleid, de toe komst. Aan de grote dingen kwamen ze niet toe. Bij de meesten ontbrak het inzicht, de ambitie of de tyd. Mensen als Joop van Egmond, Cor van Zijp, mej. Pley en nog een paar leden leverden behoorlijk weerwerk, maar de rest - nee". Van de Reyden is weliswaar al zeven jaar weg, maar zou er in middels veel veranderd zijn? Mijn informaties wijzen niet in die richting. Dient die hard nekkig vastgehouden beslo tenheid er soms voor om de po- verheid van de discussie aan onze oren te onttrekken? Handjevol der Tesselaar dat deze de Sportstichting wilde opheffen. Dat "in vertrouwen" had hij na tuurlijk aan zijn laars kunnen lappen, want wat moet je nou met geheimhouding als het no ta bene om de ondergang van je eigen organisatie gaat? Veel deed het er niet toe, want kort daarop stond het in de krant. Riep Biegstraaten toen voor deze toch zeer belangrijke ont wikkeling onmiddelijk de raad van beheer in spoedzitting bijeen? Morgen brengen. Voor zover mijn inlichtingen rei ken ging van de raad van be heer zelf ook niets uit. Hun kennis bleef beperkt tot wat in de krant had gestaan. Dat Biegstraaten namens hen zal "doorvechten" vernam in elk geval een aantal pas op de nieuwjaarsreceptie. Eén van hen zei droogjes: "Het is mooi van Piet dat hij voor ons vecht, het zou nog mooier zijn ge weest als hij ons er in gekend had". Dé leden van de raad van beheer wachten nu braaf tot eind ja nuari, dan komt de wethouder hun vertellen wat ze al lang we ten. Intussen is kostbare tijd vermorst. Ik bedoel maar bij het opheffen van zó'n instituut zal ik niet te veel tranen laten. De macht die de sportstichting heeft (en daarvan moeten we ons geen overdreven voorstel ling maken) berust bij het handjevol mensen dat het da gelijks bestuur vormt. De rest hangt er maar bij. Hoezeer Biegstraaten zelf de raad van beheer een te verwaarlozen or gaan beschouwt, toont zijn ei gen handelwijze aan. Pijnlijk Bij de uitreiking van de prijzen in het kader van de Leidse sport man-vrouw-ploeg van 1977 (die altyd samenvalt met de nieuwjaarsreceptie van de Sportstichting) bleek één club (LMHC) en enige individuele sportlieden (onder wie twee van Scylla) niet aanwezig om de prijzen in ontvangst te ne men. Ook was er niemand die hen optrad. Na het van de namen volgde alleen maar stilte. Dat is door velen als pijnlijk Hoe kan dat nou, was de alge mene opmerking, de Sport stichting vraagt toch altijd (na inzage te hebben gehad van het juryrapport) tevoren aan de prijswinnaars aanwezig te zijn. En als ze zelf niet kunnen ko men, dan toch wel iemand van de club? Bij navraag bleek dat de Sport stichting wel pogingen had ge daan maar niet iedere prijs winnaar meer had kunnen be reiken. Directeur Philipse nam grootmoedig de schuld op zich, wees er alleen op dat hij maar zeer weinig tijd hiervoor had gehad. Dat was ook zo. Maar uit het feit dat de sportredactie van deze krant de dag erna binnen het half uur contact had met vrijwel alle nietaanwezige individuele prijswinnaars (die betreurden de gang van zaken zeer) mag men wel afleiden dat de Sportstichting zich nu niet direct uit de naad heeft getele foneerd. Niet op de Sportstichting rust echter de blaam, maar op de clubbesturen van LMHC en Scylla. Als zij alleen maar de beleefdheid hadden getoond om zich op de nieuwjaarsrecep tie te laten vertegenwoordigen dan was er niets aan de hand geweest. Dan had men ten minste de prijs in ontvangst kunnen De uitnodiging voor de receptie heeft vrijwel elke vereniging tijdig bereikt. Aanwezigheid is dan een kwestie van fatsoen. Je maakt ten slotte deel uit van een sportgemeenschap. Of zouden Scylla en LHMC op nóg een onderscheiding azen: de onhoffelijkheidsprijs? BELGRADO - "Je bent er, Viktor!" riep iemand uit het publiek toen Kortsjnoi in de zeventiende partij tegen Bo ris Spasski zijn 41e zet onder couvert had afgegeven. Er volgde een ovationeel staand applaus van de bijna 2000 toeschouwers in het Don Sindikata, die vijf uur lang ademloos haddn toegekeken hoe een herboren Kortsjnoi een poging waagde om de match te forceren. Bij de loge van Kortsjnoi .hofhou ding kreeg de secondantenploeg tientallen opgestoken duimen toegezwaaid. "Viktor, Viktor", juichte de menigte toen de veel geplaagde uitgeweken Rus door middel van op laagste snelheid dichtschuivende toneelgor dijnen langzaam aan het gezicht werd onttrokken. Een dramatisch beeld als slot: Kortsjnoi, in gedachten verzon ken, bewegingloos achter het speelbord. Spasski was inmid dels schielijk van het podium verdwenen. Van de in Belgrado aanwezige grootmeesters was niemand optimistisch over de remisekansen van Spasski die met zwart geforceerd een pion gaat verliezen. Gesteld dat Kjtsjnoi vandaag in derdaad wint, dan is zijn voor sprong met nog slechts drie par tijen te gaan weer tot twee punten opgelopen. Niet zoveel als de vijf die hij er heeft gehad, maar zeker voldoende om Spasski definitief terug te wijzen. Want de kwalijke grappen, waarmee de ex-wereld kampioen zo'n goede sier heeft gemaakt blijken nu geen effect meer te sorteren. Spasski kreeg in deze zeventiende partij meteen een protest aan zijn broek, toen hij in de openingsfase weer met die zonneklep op het toneel ver scheen. Ook liep hij even later met het malle witte halvemaan vormige voorwerp in de hand van het toneel weg. "Het lijkt wel een Australische in boorling met een boemerang", zei Kortsjnoi's secondant Raymond Keene. Maar dat zal hij wel niet zo in het protest, dat hij bij wedstrijdleider Kazic liet aan tekenen geformuleerd hebben. Even later verscheen Spasski met een donkere zonnebril, die hij zwierig iets boven de haarlijn op zijn schedel had geklemd, on geveer op de manier die bij vlot tere types in zomerse badplaat sen wordt waargenomen. Natuurlijk verzuimde Spasski niet, om even later ook met de zon nebril in gebruikstoestand, dus gewoon op de neus, aan het speelbord te verschijnen. Aan een Joegoslavische wederzijdse vriend, die vakk met Spasski tennist, vroeg ik, of Boris de laatste tijd soms zo'n bijzondere Spasski (met zonnebrilspurt weer weg van het bord zijn grappen sorteren geen effect meer. last van zijn ogen had gekregen. "Welnee, helemaal niet", luidde het antwoord, "hij wilde juist vaak met opzet tegen de zon in serve ren." Maar de laatste tennispartij was alweer een paar weken gele den, en in de tussentijd- .tijd kan er van alles gebeurd zijn. In eder geval liet Kortsjnoi-.zich niet meer van de wijs brengen. Er kwam een modieuze variant van het Dame-Indisch op het bord, die ook al in Kortsjnoj's match met Petrosjan was voorgekomen, evenals in een partij Spasski- Karpov in 1975. Na een zet of vijf tien was het al duidelijk, dat Spasski grote moeilijkheden zou gaan krijgen met zijn geïsoleerde centrumspion. Wit beheerste de c-lijn. en al slaagde Spasski, die veel tijd gebruikte in het midden spel, om een dreigende aanval via de zevende rij nog net te voorko men, toch kon hij materiaalver- lies niet ontlopen. Vanmiddag zal blijken, of de eerste indruk, die overweldigend gun stig voor Kortsjnoi was, ook ver zilverd kan worden. Als er winst Kortsjnoi de stand zit, dan halen Kortsnoj en zijn secondanten die er beslist uit. Voorlopige stand 8 en half- 7 en half voor Kortsjnoi plus een hangpartij. Wie het eerste 10 en half punt heeft is winnaar en mag wereldkampioen Karpov uitdagen. ALEXANDER MUNNINGHOF Wit Viktor Kortsjnoi, zwart Boris Spas- Dame-Indisch 1d2-d4 Pg&-f6. 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 b7-b6, 4. G2-g3 Lc8-a6. 5. Ddl-a4 LfB-e7, 6. Pbl-c3 0-0, 7. Lfl-g2 La6-b7. 8. Da4-c2 d7-d5, 9. c4xd5 e6xd5, 10. 0-0 Pb8-a6, 11. Tfl-dl TfB-e8, 12. PO-e5 c7-c5, 13. d4xc5 Le7xc5. 14. Pe5-d3 Dd&-c8, 15. Lcl-g5 Pf6-e4, 16. Pd3xc5 Pa6xc5, 17. Lg5-c3 Pe4xc3, 18 Dc2xc3 Pc5-e4, 19. Dc3-a3 Dc8-e6, 20. Tal-cl De6-e7, 21. Da3xe7 Te8xe7, 22. Tcl-c2 n-f6, 23. Lg2-h3 Kg8-f7, 24. Le3-d2 a7-a5, 25. Ld2-e3 b6-b5, 26. Tdl-cl Ta8-e8, 27. Lh3-fl b5-b4. 28. Lc3-c5 Te7-e6, 29. Lc5-d4 Lb7-a6. 30. Tc2-c7 schaak Kr7-g6. 31. Tc7-a7 Te8-e7, 32. Ta7xe7 Te6xe7, 33. Tcl-c2 a5-a4, 34. e2-e3 b4-b3, 35. a2xb3 a4xb3, 36. Tc2-c6 La6xfl, 37. Kglxfl Te7-b7, 38. Kfl-«2 h7-h5. 39. £2-f3 Pe4-g5. 40. Tc6-c5 Tb7-d7. De afgebroken stelling is: Wit (Kortsj noi) ke2, tc5, ld4, pionnen b2, e3. (3, G3 en h2. Zwart (Spasski) kg6, td7, pg5, pionnen b3, d5, f6, G7 en h5. Steekers toch in ploeg voor WK veldrijden DEN HAAG - Herman Snoeijink, die zondag in Nieuwkoop op overtuigende wijze Nederlands kampioen veldrijden werd en "nieuwkomer" Reinier Groenendaal zijn de nieuwe ge zichten in de nationale afvaardi ging rtaar de wereldkampioen schappen. Amateurs en profs zullen zondag 22 januari, ge scheiden, strijden om de wereld titels in Amorebieta bij Bilbao in Noord-Spanjë. De Nederlandse ploeg bestaat uit Amateurs: Herman Snoeijink (De nekamp), Hennie Stamsnijder (Enter), Reinier Groenendaal (St. Michielsgestel) en Hans Steekers (Noordwijkerhout). Reserve is Wil Brouwers (Horst-America). Professionals: Gerrit Scheffer Hengelo-Gld), Gertie Wildeboer (Apeldoorn) en Kees van der We reld (Nieuwkoop). Wildeboer en Scheffer, die in Nieuwkoop ontbrak omdat hij herstellende is van de bof, reden vorig jaar in Hannover bij de pro fessionals, Stamsnijder. Van der Wereld, Brouwers en Steekers reden mee bij de amateurs. Ton Oudshoorn tegen Zweden DEN HAAG - De KNSB heeft de Nederlandse schaatsploeg sa mengesteld die het komende weekeinde in het Zweedse Orebro tegen Zweden zal rijden. Bij de heren komen de volgende rijders op het ijs: Ton Oudshoo' n, Hermannus Moek, Rien de Roon en Rolf Sybrandy. Op de sprint wordt Nederland vertegenwoor digd door Sies Uilkema, Jos Va- lentijn, Bert de Jong en Miel Go- vaert. Bij de allrounders is het opvallend dat niemand van de kernploeg in Zweden aanwezig zal zijn. De vier overgebleven kernploegleden, inclusief Hans van Helden rijden in Innsbruck als laatste selectie voor het EK, op 28 en 29 januari in Oslo.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9