"Werkloosheid noodzaak tot bezuinigingen' manna YPRO-experiment: chaos in nachtelijk Woudrichem onder dwang naar stembus Chilenen gingen r4\ 1 Minister Albeda waarschuwt: Pelle Mug voorzitter voor PvdA in raad Honden sterk verwaarloosd, damherten doodgeschoten Recherche speurt naar moordenaar van meisje OUD VERZET ZIET AF VAN KORTGEDING Alsu vijf minuten de tijd hebt is het voldoende om heerlijke kipfilet te maken. DINSDAG 10 JANUARI 1978 rentieln Amsterdam. Hij keerde zondagavond terug uit Chili, waar hij het referendum van 4 ja nuari bijwoonde. In Santiago sprak hij onder meer met verte genwoordigers van de Unidad Popular, de christendemocrati sche party, de vakbonden en de kerk. "Ik heb gezien, dat de namen geno teerd werden van de mensen, die tegen de junta stemden", zegt Bogaard. "Dat kon, doordat de stembiljetten van transparant papier waren gemaakt. De stem hokjes waren bovendien nauw elijks gesloten. In verscheidene wijken in Santiago, zoals in de wijk La Reina, gingen soldaten de huizen langs om de mensen te vertellen dat er razzia's zouden komen, als de wijk in meerder heid tegen de junta zou stem men", aldus Bogaard. "Bovendien was de mensen wijs gemaakt dat zij moeilijkheden zouden krijgen, als zij niet aan het referendum zouden deelnemen. Daaruit is de hoge opkomst te verklaren. Het officiële opkomst- cijfer van 89 procent moet met een korreltje zout genomen wor den", zegt Bogaard. "Dit cijfer werd al halverwege de dag van het referendum bekend ge maakt". Volgens de buitenland-secretaris is in Chili een nieuwe golf van rep ressie te verwachten na het refe rendum. "De twintig procent nee-stemmers kunnen rekenen op problemen,zei hij gisteren in Amsterdam. Zelfheeft hij weinig moeilijkheden gehad bij zijn aankomst in Chili. Wel werd zijn telefoon afgeluisterd en is hy enige tijd gevolgd. Ook werd zijn kamer doorzocht. Door tijd gebrek heeft hij niet kunnen spreken met de minister van jus titie en de voorzitter van het hooggerechtshof. Hij werd niet toegelaten bij de politieke ge vangenen die hij wilde spreken. "De laatste tijd wordt de relatie tus sen de linkse partijen van de Unidad Popular en de chris tendemocratische party beter", stelt Bogaard, "er heerst opti misme over de totstandkoming van een democratisch front tegen de junta, gevormd door beide groeperingen. Hoewel de chris tendemocraten verdeeld zyn, be staat daar algemene verontwaar diging over het bezoek van de Westduitse CSU-leider Franz Jo sef Strauss aan de junta. Bogaard noemt dit bezoek "een klap in het gezicht van de democratische krachten in Duitsland en Europa". AMSTERDAM (SP) - Pelle Mug is gisteravond door de fractie van de PvdA in de Amsterdamse ge meenteraad gekozen tot voorzit ter van de fractie. Pelle Mug volgt Paul Rutgers van der Loeff op, die onlangs aftrad omdat naar zijn mening de partij onvoldoende vertrouwen in hem stelde. Bij het kandidaten stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen kreeg Rutgers van der Loeff maar vijf van de zestien afdelingen in het gewest Amsterdam achter zich, Mug wordt gesteund door dertien afdelingen. Niet alleen Rutgers van der Loeff viel in ongenade bij het gewest. De vervoerswethouder van Am sterdam, Pitt Treumann, werd gesteund door maar twee afde lingen en dreigt op een onver kiesbare plaats terecht te komen. Eerder bedankte een andere PvdA-wethouder, Cees de Cloe, voor de eer, omdat hij verwachtte dat zijn werk niet in dank was af genomen. DEN HAAG (SP) - Wil de schrijnende werkloosheid in ons land met succes worden bestreden, dan zal niet aan maatregelen te ontkomen zijn tot matiging van inko mens, collectieve uitgaven en sociale zekerheid. Hoe die maatregelen precies zullen uitpakken, maakt het kabi net komende maandag bekend in de regeringsverkla ring. "We moeten onze financiële lasten in elk geval beperken al zullen de laagste inkomenstrekkers wor den ontzien". Minister Albeda van sociale zaken betoogde dit gisteren na afloop van het eerste gesprek tussen een delegatie van het kabinet, de werkgevers en de vakbeweging Bij dit eerste treffen van het kabi net-Van Agt en de sociale part ners lag de nadruk op het naar voren brengen van de standpun ten. "Het was meer het peilen van gevoelens waarmee het kabinet rekening dient te houden bij het opstellen van de regeringsverkla ring", aldus Albeda. Hij leidde de gesprekken bij afwezigheid van premier Van Agt die met griep bed moet houden. De vergade ring werd ook bijgewoond door de ministers Van Aardenne en Andriessen van economische za ken en financiën. Uit het overleg kwam wel naar vo ren dat het nieuwe kabinet de toezegging van de vorige rege ring wil overnemen om 100 mil joen gulden beschikbaar te stel len ter subsidiering van het mi nimumloon, dat per 1 januari jl. fors omhoog is gegaan. Ook streeft de rERING%Van Agt ernaar de vraag en het aanbod op de arbeidsmarkt 'beter op elkaar af te stemmen'. De vermogens- aanwasdeling en het (eventueel) uitbreiden van de bevoegdheden van de ondernemingsraden kwam eveneens aan de orde. Minister Albeda van sociale zaken keerde zich niet bij voorbaat te gen de vakbewegings-eis om in nieuwe cao's zogeheten "ar- beidsplaatsenovereenkomsten" af te sluiten waardoor de vak bonden meer greep krijgen op het werkgelegenheidsbeleid bij bedrijven en bedrijfstakken. Maar hij signaleerde wel dat nog sekwenties voor de overheid hiervan het gevolg zijn. Dit laatste met het oog op de uitla tingen van de kant van FNV-vi- cevoorzitter Wim Spit die aan kondigde ee.i beroep op de rege ring te zullen doen om met apo- subsidies over de brug te komen. Hoewel minister Albeda de apo's "in zekere zin creatief' noemde, stelde hij toch twijfels te hebben als de vakbeweging het onder- handelingsbeleid met de werk gevers zo strak maakt, dat ontsla- Minister Albeda van sociale zaken (rechts) en FNV-certegenwoordiger Spit begroeten elkaar tijdens het gisteren gehouden oriënterende gesprek tussen de regering, werknemers en werkgevers. gen voortaan geheel onmogelijk worden. Komende week wordt in het kabi net overlegd op welke manier de 500 miljoen gulden, die de rege ring wil uittrekken in de vorm van tegemoetkomingen aan werkgevers en/of werkgevers en de middenstand, zullen worden besteed. Ook hierover worden nadere mededelingen in de rege ringsverklaring gedaan en in het nieuwe gesprek met de sociale partners, volgende maand. VNO-voorzitter Van Veen, ge steund door Perquin (midden stand) en Schouten (land- en tuinbouw) deed wederom een be roep op het kabinet tot las tenverlaging voor het bedrijfs leven. Vakbondsvertegenwoor digers Spit (FNV) en Van der Meulen (CNV) lieten weten het beleid van het kabinet-Van Agt "met een grote mate van wan trouwen" te zullen volgen. De FNV drong er met name op aan om de nieuwe huurverhoging niet op 1 april maar op 1 juli in te vueren - zoals door het kabinet- Den Uyl was toegezegd. Albeda zei dat de argwaan "misplaatst" was. en haalde een uitlating van Thorbecke aan: "Beoordeel mij op mijn daden". SCHAATSEN - Sytje van der Lende heeft tijdens selectiewed strijden in het Zuidduitse Inzeil een uitstekende tijd op de 1500 meter gereden. Ze finishte in 2.15.4 ruim anderhalve seconde langzamer dan het Nederlandse record dat met 2.13.95 op haar naam staat. WOUDRICHEM (SP) - In het ves tingstadje Woudrichem speelden zich in het holst van de afgelopen nacht chaotische taferelen af in het kille duister. Omstreeks drie uur vanmorgen trok een kilome ters lange stoet van auto's het slapende, zich van niets bewuste stadje binnen. concrete inhoud van die "apo'; bekend zijn en dat er vraagtekens zijn in hoeverre financiële kon- Protest tegen uitwijzing van Des Celles MAASTRICHT (ANP) - Het Lim burgse CD A-statenlid j. Hoen heeft gisteren in een telegram aan zijn partijgenoot minister De Ruiter van justitie geprotesteerd tegen de voorgenomen uitwijzing van Wim des Celles.- Volgens Hoen is de 29-jarige man uit In donesië te ziek om terug te vlie- AMSTERDAM (SP/ANP) - De gen naar Soerabaja, zijn lunchpakketten waarmee de Ne- woonplaats. Hoen, die ook fractievoorzitter is van het CDA in Maastricht, vraagt minister De Ruiter om de zaak-Des Celles opnieuw in on derzoek te nemen. 'Het zou men sonwaardig zijn om Des Celles nu uit te leveren', zegt hij, maar ik vind ook dat de zaak om prin cipiële redenen nog eens uitge zocht moet worden'. Wim des Celles kwam vorig jaar naar Nederland, officieel voor drie maanden familiebezoek bij zijn opa in Zwolle. Omdat hij een toeristenvisum heeft moest hij na drie maanden weer vertrekken. Hij wil echter blijven, omdat hij - als kind van een Indische moeder en een Nederlandse vader - in In donesië met de nek wordt aange keken. ADVERTENTIE Op de klanken van het VPRO-ra- dioprogramma op Hilversum III verlieten de duizenden inzitten den gehoorzaam hun voertuigen en begaven zich als gehypnoti seerd naar de oevers van de Waal. Daar, aan de overkant van het gitzwarte water, lag het eindpunt van hun mysterieuze nachtelijke escapade: het minuscule licht puntje van een fakkel in de buurt van de veronderstelde contouren van Slot Loevestein. onvoldoende gegevens over de Veerbaas Janus Baks (72) had zelfs op toeristische hoogtijdagen in derlandse werknemers dagelijks op pad gaan, deugen voor 85 pro cent niet. Ze leveren teveel calo rieën en er zit te weinig fruit in. Datzelfde geldt voor 95 procent van het voedsel dat door moeders wordt klaargemaakt voor hun kinderen die tussen de middag op school overblijven. Dit zei de heer A.H. Reinders, hoofd van de afdeling gastenservice bij Philips in Eindhoven, gisteren op de beurs Horecava. Kwalijk is het bovendien, zo ver volgde de heer Reinders, dat de broodtrommeltjes op weg naar huis worden leeggeschud om vrouw en moeder een teleurstel ling te besparen. Het voedsel komt op de weg terecht, waar de toegesnelde vogels en andere dieren worden doodgereden. de verste verte nog nooit menigte bij zijn pontje gehad. Hij stond voor de onmogelijke taak om met zijn vletje, met plaats voor een achttal personen, enige duizenden passagiers over te zet ten, in het nachtelijke duister. Moedeloos liet hij dan ook na een paar tochtjes de riemen in het wa ter zakken. Apathisch zag hij toe hoe niets een deel van de menigte weerhield de nachtelijke radiozender te ge hoorzamen om het water over te steken. Alles wat kon varen werd van de wal het water in gesleept; van wankele mini-jolletjes tot de grote halflekke, afgekeurde vee rpont toe. Mensen liepen tot hun middel het ijskoude water in. Bootjes verdwenen overvol met het water tot een paar centimeter onder de boorden de duisternis in. Andere kapseisden voortijdig. Slechts een luttel aantal bereikte de overkant, waar hun niets an ders wachtte dan een smal, dras sig paadje naar Slot Loevestein. Dat was het slot van de "Tweede Doodsangst-Escapade", een griezel-radioprogramma dat de VPRO van 1 uur 's nachts tot 4 uur vanmorgen over de zender Hilversum III uitzond. Prog rammamaker Willem de Ridder had het al aangekondigd als een spectaculair, verpletterend ge beuren; een angstwekkend ra dio-experiment, waaraan de luisteraar zelf actief zou kunnen deelnemen. Op eigen risico zou deze in de stikdonkere nacht een avontuurlijke maar angst- t wekkende trip maken, die hij niet eredoctoraat licht zou vergeten. De huiver zou je om het hart slaan Na enen vannacht kreeg de luiste raar het consigne een in de VPRO-gids afgebeeld doodshoofd op de voorruit van zijn automobiel te plakken en op weg te gaan, naar de driehoek Vianen, Gorinchem, Waarden- burg. In afwachting van nadere radioberichten moesten de luisteraars op deze driehoek van verkeerswegen blijven rond cirkelen. De verkeerscentrale van de rijkspolitie meldde rond half drie al een overstelpende drukte op dit punt. Op Hilversum III voltrokken zich intussen de lugubere lotgevallen van een liftster, die na enige sexuele uitspattingen aan stukjes werd gesneden. Uit- .de luidspreker kreeg men vervol gens de instructie spoorslags de wijk te nemen naar Werkendam. Het advies: "Keer desnoods nu direct om", werd door menig au tomobilist soms letterlijk ge volgd. Halverwege de smalle dijk mocht men opnieuw keren om de tegenovergestelde richting naar Woudrichem te rijden. Daar gordde zich een rij van honder den auto's aaneen in de nacht. Het stadje was weldra volgelopen en tot ver buiten de stadspoorten parkeerde men de auto's. De VPRO-programmamakers hadden wel op enige tientallen, maar zeker niet op vele honder den actieve luisteraars gerekend. Die vorige middag nog hadden ze met veerbaas Baks afgesproken dat deze voor de somma Gulden zo'n 20 a 30 het nachtelijke water zou zet ten Willem de Ridder had een nacht aangekondigd van gruwelen, die het bloed zouden doen stollen. Gruwelijk kwam de nacht niet zo zeer over op de deelnemers aan het radio-experiment, maar eer der op de plaatselijke politie. Waarnemend groepscom mandant van de rijkspolitie in Woudrichem D. Eekhof: "Wat we hier vannacht hebben meege maakt, heeft alle records gesla gen. Ach, wat het verkeer betreft zijn we flexibel genoeg om die problemen het hoofd te bieden. Maar de toestanden aan de wa terkant waren levensgevaarlijk. En waar straks de schade ver haald moet worden, dat wordt de grote moeilijkheid". Ver over vieren stonden nog talloze mensen op het steigertje langs de Waal-oever. Een jongen zegt half ironisch: "Het kan me niet sche len wat er aan de overkant is. We zijn gekomen om bevelen op te volgen". Willem de Ridder vlak voor het einde van z'n "verpletterend ge beuren": "Het was een prog ramma waarin we getracht heb ben de luisteraars een actieve rol te laten spelen". AMSTERDAM - Onder luid applaus is gistermiddag aan de universiteit van Amsterdam een eredoctoraat uitgereikt voor de Zuidafrikaanse zwarte vrijheidsstrijder en wetenschapsman Govan Mbeki. Deze zit al dertien jaar wegens politieke activiteiten gevangen op Robbeneiland. Het eredoctoraat werd in ontvangst genomen door de 32-jarige Moeletsi Mbeki (links), zoon van de nieuwe eredoctor. Moeletsi Mbeki noemde het zijn vader een erkenning voor diens werk als lid van de vrijheidsbeweging ANC (African National Congress) en een 'slag in het gezicht' van de blanke minderheidsregering in Zuid-Afrika. Volgens Mbeki's erepromotor prof.dr. F. de Jong, is het de eerste keer, dat een universiteit een eredoctoraat verleent aan een vrijheidsstrijder die bovendien door het bewind in zijn land als een gewone misdadiger wordt beschouwd. ARNHEM (SP/ANP) - Tien sterk verwaarloosde honden zitten thans in het Velpse asiel Larenstein op krachten te komen, nadat de dieren vo rige week meer dood"dan le vend uit een boerderij in Lo- bith werden gehaald. Tijdens een routinecontrole troffen politiemensen en ver tegenwoordigers van de dierenbescherming in de bij zonder smerige accommoda tie van hondenfokker M.K. (30) duidelijk ondervoede en verzwakte Sint Bernhard- honden, tekkels en een Duitse dog met vijf jongen aan. Twee van deze puppies zijn inmiddels overleden. Volgens een woordvoerder van het asiel kan pas over een maand gezegd worden of de andere dieren, die vel over been zyn, er door zullen ko men. De Lobithenaar, die al eerder een bekeuring wegens het verwaarlozen van een dier heeft gehad, is in het bezit van een hondcfokvergunning. De man mocht enkele gezonde honden houden. Herten In het hertenkamp van het rec reatiepark de Efteling in Kaatsheuvel hebben onbe kenden vijf drachtige dam herten doodgeschoten. Een dierenverzorger ontdekte zondagmorgen dat vyf van de negen herten door hagelscho- ten om het leven waren ge bracht. De overige vier her ten, waaronder de bok, zyn meer of minder ernstig ver wond. Bekeken zal worden of de dieren moeten worden af gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. HAARLEMMERMEER (SP. ANP) - Tientallen rechercheurs speu ren naar de man die gisternacht een 20-jarig meisje wurgde en haar Verborg onder een viaduct in de autoweg Amstelveen-Haar- lem-Alkmaar. Het meisje, vermoedelijk een pros tituee, werd gistermorgen om kwart voor zeven onder een viaduct, langs de Zwanenburge- rdijk gevonden door de 40-jarige chauffeur Jan Kooi. Hij woont naast het viaduct in een woon boot. Jan Kooi vertelde gisteren: "Toen ik in myn vrachtwagen wilde stappen en naar myn werk wilde gaan zag ik ineens een vrouw liggen. Roerloos. Ik ver moedde meteen dat er iets ern stigs was gebeurd, al waren er op het oog geen verwondingen te zien. Ik riep mijn vrouw, die ver volgens in haar ochtendjas naar de buren, zo'n 200 meter ver derop, is gehold om de politie te bellen". De politie wist aanvankelijk niet wie het slachtoffer was, maar te gen de avond werd duidelijk dat het om een 20-jang meisje uit de omgeving van Haarlemmermeer ging. De juiste identiteit wilde de politie gisteravond nog met be kend maken, omdat de ouders niet thuis waren en ook nog niet konden worden opgespoord en ingelicht. De doodsoorzaak was aanvankelijk ook onbekend, maar gistermiddag wees sectie uit dat het meisje met de handen was gewurgd. Het misdrijf is waarschijnlijk ergens anders ge pleegd dan op de vindplaats. Volgens de politie dacht men eerst ook aan een zedenmisdrijf, maar de door gerechtsarts dr. J. Zeldenrust verrichte sectie heeft daar geen uitsluitsel over kunnen geven. Volgens dr. Zeldenrust is het slachtoffer zondag kort voor of kort na middernacht om het leven gebracht. Geen zelfmoord De op 7 december vorig jaar dood- gevonden 52-jarige Utrechtse Cornelia van Ee blijkt te zijn vermoord. Aanvankelijk hield de Utrechtse politie het op zelf moord. Maar by het nader aan de tand voelen van de zi<jh haar pleegzoon noemende 32-jarige kantoorbediende H.P.L.W. gaf deze zulke tegenstrijdige verkla ringen dat de recherche hem op verdenking van moord aanhield. In eerste instantie had een man, die bij het slachtoffer inwoonde, verklaard dat hij de vrouw 's morgens vroeg levenloos in de keuken had aangetroffen. Ze zou zich hebben opgehangen. De po litie trok deze verklaring eerst niet in twyfel, onder meer omdat in de tas van de vrouw af scheidsbrieven werden gevon den die wezen op zelfmoord. Ook vond men vele lege medicijn potjes en bleken haar polsen te zijn doorgesneden. In de loop van het onderzoek be kende de kantoorbediende ech ter dat hy zijn pleegmoeder had gewurgd met een honderiem. Dat zou hij gedaan hebben op haar verzoek. Het waarom is de politie nog niet duidelijk. W. is inmid dels voorgeleid aan de officier van justitie in Utrecht en in hech tenis genomen. UTRECHT (ANP) - De vier organi saties van ex-verzetsstrijders in ons land die een kort geding aan spanden tegen de journalist Ischa Meijer hebben dit nu definitief ingetrokken. Zij besloten hiertoe omdat Ischa Meijer inmiddels de uitlatingen over het voormalig verzet die hij deed in een gespro ken column voor de VPRO-radio op 11 november heeft ingetrok ken en zijn excuses heeft aange boden. Een woordvoerder van de oud-ver zetsstrijders heeft dit meege deeld. Het kort geding zou mor gen dienen. Volgens de woordvoerder heeft Meijer zich bereid verklaard om de VPRO te verzoeken, hem zendtijd te geven om een verklaring voor te lezen. Ook heeft Meijer uitgesproken, dat hij zich in de toekomst zal onthouden van onware, beledi gende en onrechtmatige uitlatin gen over oud-verzetsstrijders. Ischa Meijer had in de gewraakte uitzending verzetsstrijders in de tweede wereldoorlog ondermeer betiteld als 'een handjevol men sen, dat zich hoe dan ook ver weerde tegen de bezetter en waarvan het overgrote deel be stond uit halfgare avonturiers, die onder andere omstandighe den gewis in gevang of gesticht zouden zijn beland'. AMSTERDAM (ANP) - "Door de dwaasheid van de vraagstelling (voor of tegen Chili), de sfeer van intimidatie, het niet-geheim zijn van de stemming en het propa- ganda-monopolie van de junta, kan er geen sprake zijn van een democratische stemming. De uitslag, stellig door frauduleuse telling verkregen, geeft niet de wil van het Chileense volk weer". Dit is éénn van de conclusies van de secretaris buitenland van de PvdA, drs. Wim Bogaard, na zijn vijfdaags verblyf in de Chileense hoofdstad Santiago. Bogaard sprak gisteren op een persconfe-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7