Studenten van China kunnen weer studeren Verzet Warnsveld tegen inlijving Bewoners van Kooiwijk willen demonstratie brandweer in de flat Na jarenlange stagnatie Patiënten Sole Mio willen nu eens wat terugdoen voor 'hun Dirk vDuyn PAGINA 4 VARIA DINSDAG 10 JANUARI 1978 SINGAPORE (SP) - In een grote actie om bijna een miljard Chine zen op te trekken uit het Tijdperk van Onwetendheid waarin ze tij dens de Culturele Revolutie van de jaren zestig waren weggezakt, zijn over heel China onlangs uni versitaire examens afgelegd, de eerste sinds elf jaar. Maar de univesiteitsleiding voor ziet een moeizame strijd. Een hoogleraar bekende kort geleden tegenover een buitenlandse di plomaat in Peking dat het peil van het onderwijs en dat van de studenten die het moeten ont vangen diep is gezonken. De nieuwe pragmatische leiding on der voorzitter Hoea Koeo-feng heeft sterke nadruk gelegd op wetenschappelijke en technische studie opdat China tegen het einde van de eeuw op gelijk ni veau kan komen met de moderne westerse wereld. Weten schapsmensen is beloofd dat ze voor hun onderzoekingen meer vrijheid en grotere subsidies krijgen. Maar leidinggevende Chinezen zeggen dat dit alleen maar de al zo brede kloof kan verwijden tussen wetenschapsmensen en docen ten. De meeste geleerden houden zich al uitsluitend bezig met on derzoek en geven maar zelden les. En ook zij hebben maar be perkte toegang tot kennis uit het buitenland omdat ze slecht zijn in vreemdeialen. Het handjevol dat vloeiend Engels (of Duits of Frans) beheerst is verplicht we ken, soms maanden te besteden aan de vertaling van technische geschriften voor hen die geen ta len kennen. Fraude Aan de andere kant moeten de normen voor de universitaire examens - een fenomeen dat aan de Chinese jeugd vreemd is - voorzichtig worden gehanteerd, zegt een onderwijsdeskundige nadrukkelijK- In de tyd van voor de revolutie was de beoordeling zo streng dat maar ongeveer der tig procent van de studenten door de examens kwam, maar China kan zich niet langer veroorloven om zeven van de tien redelijk knappe jongelui aan de dijk te zetten omdat ze net niet over een academische hindernis heen komen. Verder kan een te zware exame nopgave fraude in de hand wer ken. Daar is al voor gewaar schuwd, maar het communisme geeft zelf de drogredenaar de verontschuldigingen in de mond. Tegen het eind van de jaren vijftig moesten studenten hun trouw aan de partij bewijzen door de garantie te geven dat ze door hun examen zouden komen. Maar omdat ze hadden geleerd dat een goede communist zich zelf opoffert voor het collectief wezen ze prompt persoonlijk succes als „individualisme" van de hand, pasten ze het principe van „wederkerige hulp" toe en vonden het „gezamenlijk slagen" uit waarbij niemand werd uitge sloten. Maar China zou de dag beleven dat radicale maoïstisch leiders - met name de beruchte bende van Vier onder leiding van mevrouw Mao - op luide toon het voorbeeld pre zen van de student die zijn mi nachting voor het systeem toonde door lege velletjes in te le veren op zijn examen. Want in 1965 besloot voorzitter Mao om de gevestigde „revisionistische" hiërarchie in China uit elkaar te scheuren en daardoor zat- je goed als je opstandig was. Als Rode Gardisten kregen de jon gelui volmacht om de jacht in te zetten op iedereen die „burger lijk" en bureaucratisch was en de eerste slachtoffers werden hun leermeesters. Het was gedaan met de discipline, de examens werden afgeschaft en de scholen en universiteiten gingen gedu rende twee jaar dicht. In 1968 begonnen de scholen weer open te gaan. maar het systeem zou anders zijn. Mao had de volksmassa's opgezet tegen de intellectuele elite en nu waren het comités van boeren en arbeiders die de leerkrachten aannamen en ontsloegen en die uitmaakten wat er moest worden onderwe zen. De beste papieren om te worden aangenomen waren ne derige afkomst en een niet-aca- demisch optreden. In een gemid delde school werd ongeveer zes tig procent van de lestijd besteed aan het bestuderen van Mao's „Gedachten" en de helft van de overige tijd aan „leren van boe ren, arbeiders en soldaten". De rest kon worden gespendeerd aan gewoon onderwijs". Chirurg De nadruk werd gelegd op het ver garen van kennis door praktische ervaring. Zo werden arbeider studenten naar een ziekenhuis in Sjanghai gestuurd om chirurgie te leren. Ze werden geacht na twee maanden in staat te zijn een blindedarm eruit te halen. Leer lingen die van de middelbare school kwamen gingen niet di rect naar de universiteit maar werden naar het platteland ge stuurd om „produktief werk" te verrichten en pas als ze drie jaar mest hadden geharkt, kwamen ze in theorie in aanmerking voor een plaats op de universiteit. De meesten kwamen niet zo ver. De Radicale Bende van Vier streefde ernaar dit systeem te la ten doorwerken. Precies zoals ze produktiviteit verdacht vond als die een belemmering vormde voor de „politieke studie" op de fabrieken, zo vonden ze studie verdacht als die de „klassestrijd' in de scholen in de weg stond. Het Chinese volk moest zowel „rood als deskundig" zijn, zo was de af spraak, maar de linksen be schuldigden jongelui die hard studeerden ervan „wit en- deskundig" te zijn. De Bende is verweten dat ze wilde dat studenten negen-tiende van hun tijd zouden besteden aan de Confucius Op het ogenblik is de aansporing van wijlen premier Tsjoe En-lai weer in de mode om „respect te hebben voor leraren en liefde voor studenten". De zo vaak aan gevallen intellectuelen zitten weer op hun stoel. Studenten zullen in het vervolg worden ge selecteerd en beoordeeld naar hun verstand inplaats van naar hun boerenafkomst en de elite universiteiten voor de intel- ligentsten en de besten, die (zoals bijna niemand weet) de laatste elf jaar rustig hebben overleefd, zijn nu veilig voor de „Bende". Er is officieel bekend gemaakt dat wel dertig procent van de univer sitaire studenten direct worden ingeschreven uit de jongelui die van de middelbare school ko men, zodat die. niet eerst driejaar behoeven rond te hangen op een boerderij. Een hoogleraar zegt dat dit aantal tot veertig en mis schien wel tot vijftig procent kan oplopen. China heeft zich eindelijk afge wend van de radicale scherpslij pers die er heil in zagen rode „nietsweters" te produceren en heeft gekozen voor een systeem tot opleiding van socialistische „deskundigen". En het doel van de studie zal zijn de jongeren in staat te stellen zich moreel, intel lectueel en lichamelijk te ont wikkelen. „strijd tegen kapitalistische zwervers". Een van hen (Tsjang Tsjoen-tsjiao) zou hebben gezegd dat mensen niet hoeven te kun nen lezen om revolutie te maken en dat hij liever „arbeiders zon der cultuur" had dan „intel lectuele aristocraten met cul tuur". Maar de Chinese com mentatoren hebben dit argument fijntjes tegen hem gebruikt door hem ervan te beschuldigen dat hij de arbeiders in slavernij wilde houden door hen onwetend te la ten. ARNHEM (SP) - Het Achterhoekse dorp Warnsveld is als één-.man in verzet gekomen tegen de plan nen van het ministerie van bin nenlandse zaken om het lan delijke dorpje te laten opslokken door grote buur Zutphen, met achterlating van het platteland dat aan het nabijgelegen Vorden moet toevallen. Vooral heel boos zijn de Warns- velders op de voormalige minis ter De Gaay Fortman, die in 1974 nog zei Warnsveld met rust te zullen laten tot er eindelijk eens wat meer duidelijkheid zou zijn over de nog altijd mistige plan nen om Nederland in minip- rovincies te verdelen, en die hal verwege 1977 ineens zonder enig overleg de provincie Gelderland opdracht gaf de eerste stappen tot opheffing van Warnsveld- te zetten. „Dit is ondemocratisch,-.dit kan niet", aldus Henk Denekamp, voorzitter van het comité dat ijvert voor het behoud van Warnsvelds zelfstandigheid. En burgemeester mr. W. W. Hop perus Buma denkt er al net zo over „Dit is nou wat je noeirit onbehoorlijk bestuur". Negentig procent van alle stem gerechtigde Warnsvelders zette zijn handtekening onder een pe titie die aan commissaris der Ko ningin in Gelderland, mr. W. J. Geertsema, is aangeboden. Geertsema heeft ooit zelf eens, als burgemeester van Wassenaar, als een leeuw gevochten om te voor komen dat het fraaie dorp werd geannexeerd door grote buur Den Haag en met succes-.„Hij weet dus wat het is", aldus Dene kamp, die hoopt dat de ruim 350 Warnsvelders die met spandoe ken en petitie naar Arnhem reis den de argumenten voldoende kracht hebben bijgezet om de sympathie van de commissaris te winnen. Volgens de provincie - die zegt het protest zeer zorgvuldig te zullen wegen - is de annexatie van Warnsveld nodig omdat Zutphen (groeikern in de Achterhoek) geen ruimte meer heeft voor wo ningbouw. De Warnsvelders zijn bang dat het dan met de gezellig heid en de grote samenhang tus sen de dorpsbevolking en hun agrarische achterland helemaal is gedaan. „Nu kan je de bur gemeester 's avonds om tien uur nog opbellen als je iets van hem nodig hebt. Die aandacht kan je in een grotere gemeente niet verwachten". Warnsveld verweerde zich al eerder - toen met sukses - tegen een dreigende inlijving: in 1972 werd er tegelijk met de verkiezingen een referendum gehouden. Ook toen stemde zo'n negentig pro cent van de 5400 stemgerechtig den (Warnsveld heeft in totaal 7600 inwoners) voor zelfstandig heid. Die zelfstandigneid wordt overigens, al sinds zo'n jaar of zestig van tijd tot tijd bedreigd. Met de 4700 handtekeningen willen de Warnsvelders nu opnieuw duidelijk laten uitkomen dat „ze onder elkaar willen blijven". Oud-minister De Gaay Fortman liet in 1974 nog weten Warnsveld met rust te laten tot er meer duidelijkheid zou zijn over de mistige plannen om Nederland in mini-provincies in te delen. stratie betreft; nog geen maand geleden hebben we in één van de Kooiflats een oefening gehouden". "Geen nut" "Wat je een oefening noemt", zegt Kooiraad-secretaris J.v.d Geest. "Dat stelde alles bij el kaar niet veel voor. De brandweerwagen is hier voor komen rijden, wat brand weerlieden zijn naar de zesde etage gegaan, hebben daar de brandslang aangesloten en daarna nog een minuut lang water op het plein daarvoor gespoten. Dat was alles. En dat gebeurde nog in het don ker ook. Ik denk dat maar erg weinig flatbewoners iets van het op treden van de brandweer hebben gemerkt. Dan heeft zo'n oefening voor ons geen nut. De brandweer moet als dat even kan de flatbewoners erbij betrekken. We hopen dat ons tweede verzoek nu wel gehoor zal vinden bij B en W". Vinden betrokken flatbewo ners ook dat er nodig een demonstratie moet komen? Hierna volgf de (beknopte) reacties van vijf flat bewoonsters. Mevrouw Olsen: "Zeer zeker. Het lijkt allemaal leuk en aar dig zo'n brandtrap of extra galerij. Maar ik vraag me af hoe gehandicapten of zwan gere vrouwen zich moeten zien te redden. Je mag toch niet verwachten dat die ook langs de brandladder gaan. Dat zou levens kosten. Een demonstratie kan nooit kwaad. Iedereen heeft het recht te weten wat hem of haar in geval van brand te Brandtrap in de Kooiwijk te Sassenheim. (Kagerplein) Andere flats missen zo'n voorzieningDe bewonersraad van de wijk wil daarom een demonstratie over hoe te handelen bij brand doen staat". Mevrouw Meyer: "Ik zie het nut' er wel van in. Als er op dit moment in onze flat een grote fik zou uitbreken zou ik mij geen raad weten. Ik denk dat ik in paniek zou raken. Wel licht dat zo'n demonstratie mij wat geruster kan stellen". Mevrouw v.d. Wiel: „Wat mij be treft hoeft de brandweer niet te komen voor een demon stratie. De situatie van nu maakt mij niet ongerust. Mis schien komt dat wel omdat mijn woning vlakbij de brandtrap ligt". Mevrouw Steenvoort: "Ik ver trouw volkomen op de Sas- senheimse brandweer. Toen een paar weken geleden één van mijn kerststukjes in de brand vloog waren ze in een mum van tijd bij de flat. Met groot materieel Angstig ben ik daarom helemaal niet". Mevrouw Van Duyvenboden: "Als ik zes hoog zou wonen, zou ik wellicht wat meer het nut van zo'n demonstratie in zien. Maar nu ik op één hoog woont ligt de zaak anders. Breekt er brand uit, dan spring ik desnoods van het balkon naar beneden. Met die paar meter durf ik de gok wel te wagen". Hijzelf mag het dan een van zelfsprekende zaak vinden en er liever het stilzwijgen over bewaren, anderen vinden dat nu het tijdstip is aangebroken dat ook hij eens in het zonnetje wordt gezet. Die anderen zijn patiënten en oud-patiënten van de Noordwijkse verpleegin richting voor reuma-patiën ten Sole Mio en 'hij' is de Noordwijkse vertegenwoor diger Dirk van Duyn. Regelmaat In de afgelopen 25 jaar richtte Van Duyn elke zaterdag avond zijn schrede richting Sole Mio om daar tussen zeven en negen samen met de reumapatiënten te zijn. Week in, week uit, jaar in, jaar uit. Door zijn niet verflauwende regelmaat zijn de pa- tiëntenmp hem gaan rekenen. Als het zaterdagavond zeven uur is zitten de rolstoelpatiën ten al op hem te wachten in de personeelskamer. Dirk van Duyn sjoelt daar wat met ze. Vaak om prijsjes, die hij ook zelf meeneemt: stukjes zeep, een lekker geurtje voor de dames. Zijn ze eenmaal in de personeelkamer volop in de weer dan knijpt Van Duyn er even tussen uit en maakt hij zijn ronde langs de bedlege rige patiënten. Een opbeu rend woordje hier, een praatje over net-wat-van- pas-komt daar. En om negen uur is hij er weer vandoor. Tijdens de viering kortgeleden van het 25-jarig bestaan van Sole Mio is Dirk van Duyn in toespraken al wat lof toege zwaaid voor zijn volhardend onbaatzuchtig ziekenbezoek. Maar hij komt méér toe, vindt Valkenburger Johan Imthorn, zelf twee keer patiënt in Sole Mio. Vandaar ook dat hij via deze rubriek alle oud-patiën- _1 Dirk van Duyn .onbaatzuchtig ten wil oproepen een beschei den financiële bijdragen te doen en met het totaal inge zamelde bedrag voor Van Duyn 'een aardigheidje' te kopen. Toegeleefd 'Als oud-patiënt weet ik hoe er altijd naar de komst van Van Duyn werd toegeleefd', zegt Imthorn. 'Zijn aanwezigheid, al was het ook maar een uur, maakte het lange weekeinde een stuk draaglijker. Ik geloof dat veel patiënten en oud-pa- tiënten op de gelegenheid hebben zitten wachten om ook eens iets terug te mogen doen. De laatste zaterdag van deze maand willen we hem dan wat aanbieden'. Patiënten en oud-patiënten worden door de Valkenburger uitgenodigd een bijdrage te storten op gironummer 1450611 t.n.v. Joh. Imthorn, Mar. Poststraat 66, Val kenburg (Z-H) onder vermel ding Sole Mio. De bewonersraad van de Sassenheimse Kooiwijk zal er binnenkort bij B en W nogmaals schriftelijk op aandringen dat ten behoeve van de bewoners van de vijf flats in deze wijk een brandweerdemonstra tie wordt gegeven. Een al eerder in deze richting gedaan verzoek is afgewezen. "Omdat het teveel zou gaan kosten en omdat het proble men zou opleveren de hoog werker van de Leidse brand weer te lenen", zegt voorzitter Broer. "Maar dat zijn ar gumenten van niks. Per slot van rekening is de veiligheid van een paar honderd mensen in het geding. Als het er om gaat één of andere officiële gebeurtenis in het dorp te omlijsten, is de brandweer wél steeds van de partij. Dat kost ook geld. Zo'n demon stratie moet er dan toch ook van afkunnen?" Noodzakelijk Volgens de bewonersraad is een demonstratie noodzakelijk omdat zowel de bewoners van de flats Kagervoorde en Pla- tanenlaan als die van de flats op het Kagerplein er nauw elijks notie van hebben wat hen te doen staat als er een flinke brand uitbreekt. "In structies staan nergens aan gegeven en er is ook nimmer enige voorlichting over ge weest", zegt Broer. "De men sen moeten zeker maar voor zichzelf bepalen wat ze in ge val van brand doen. Dat vin den wij onverantwoord. Een demonstratie zou heel wat onzekerheid bij de bewoners kunnen wegnemen". De vijf .bewuste flats zijn, zo verzekert brandweer commandant v.d. Merwe, toegerust met de bij de wet vereiste brandvoorzieningen. Die op het Kagerplein hebben brandtrappen van het inge korte type, dit om vandalisme tegen te gaan. De trap houdt twee meter boven de grond op. In alle trappenhuizen zit een aansluitkraan voor een brandweerslang. In de flats aan de Platanenlaan en Kage rvoorde ontbreekt de brand trap. Maar er is een alternatief ontsnappingssysteem. Breekt bijvoorbeeld in de keu ken van één van de flatwo ningen brand uit en kan de bewoner niet meer over de galerij wegvluchten naar het trappenhuis dan kan hij via het voorbalkon ontkomen. De balkons zijn namelijk van elkaar gescheiden door een raamwerk dat vrij gemakke lijk en zonder kans op ver wondingen kan worden inge drukt. Zo ontstaat aan de voorkant van de flat min of meer een extra galerij en vluchtweg. V.d.Merve: "Deze voorzienin gen spreken dacht ik voor zich. Dat heeft geen demon stratie nodig. Maar natuurlijk kan zich een situatie voor doen dat mensen door de brand geisoleerd raken en niet meer van brandtrap of galerij gebruik kunnen ma ken. In dat geval moet men er op vertrouwen dat we snel met groot materieel ter plaatse zullen zijn. En wat die aanvraag voor een demon-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4