VERSCHILLENDE FUNCTIES VOOR SCHUTTERSVELD Ook benzine stations hebben last van winkel sluitingswet Protest bijstandregeling Raadsleden: woningen, kantoren en bedrijven DINSDAG 10 JANUARI 1978 Raad wil ontwikkeling binnenstad in de hand houden LEIDEN - .de gemeenteraad wil zo snel mogelijk de ont wikkeling van de bin nenstad veilig stellen. Dat blijkt uit een motie van het raadslid Marie-Anne Koning (PvdA), die door alle fracties werd onderschreven. Daarin wordt aan B. en W. gevraagd om bij de vaststelling van het structuurplan de ge meenteraad voor te stellen voor die delen van de bin nenstad waarvoor nog geen bestemmingsplan geldt, een voorbereidingsbesluit te nemen. Deze juridische procedure houdt in dat de gemeente de ontwikkeling van de bin nenstad daadwerkelijk in de hand kan houden en onge wenste bouwactiviteiten of vestigingen kan verbieden. De ontwikkelingsschets, die de raad gisteravond behan delde, biedt daartoe geen enkele garantie, evenmin als het structuurplan dat later dit jaar aan de orde komt. Al leen een bestemmingsplan, of een voorbereidingsbesluit dat in een bestemmingsplan moet uitmonden, geeft de gemeente de mogelijkheid om in te grijpen. Vismarkt en Aalmarkt wandelgebied LEIDEN - De fracties van PPR/D'66, PvdA en PSP zouden graag zien dat Vis markt en Aalmarkt wandel gebied zouden worden, ter versterking van de ont moetingsfunctie van de bin nenstad. "De aantrekkelijkheid van de binnenstad zou vergroot wordep wanneer deze mark ten hun oude marktfunctie terug zouden krijgen", zeg gen de raadsleden Beijen, Mentzij en Passchier in een motie naar aanleiding van de ontwikkelingsschets voor de binnenstad. Ze verzoeken B en W om bij het verkeerscir culatieplan aan te geven wat de consequenties voor het verkeer zouden moeten en kunnen zijn, wanneer de Vismarkt en Aalmarkt tot wandelgebied gemaakt zou den worden. Het CD A-raads lid Blejie drong er gister avond in de gemeente raadsvergadering op aan om ook de Botermarkt bij dat on derzoek te betrekken. De behandeling van de ontwik kelingsschets heeft verder o.m. de volgende moties op geleverd: Bij de totstandkoming van een waterrecreatiecentrum moet het gebied van de Haven op de eerste plaats komen (PvdA en PPR/D'66); luidruchtige gelegenheden als bar/dancings, discothe ken, nachtcafés en bow lingcentra (e.d.) dienen te worden geconcentreerd nabij de Lammermarkt (PvdA en PPR/D'66); De winkelfunctie van het Le- vendaal moet worden terug gedrongen ten behoeve van woningen en kleine kantoren (PvdA, PPR/D'66 en CDA). Cursussen Het Breehuys aan de Breestraat 19 start de komende week met een viertal nieuwe cursussen en clubs. Maandagavond 16 januari, van 7 tot kwart over 8 is er een speciale club voor 13- tot 15-jarigen. Vanaf half negen start diezelfde avond de gespreksgroep Praxi Eerste onderwerp is de vrij etijdsbesteding. Op donderdagavond 19 januari starten er cursussen tapdan sen. Van 8 tot 9 uur voor be ginners en van 9 tot 10 uur voor gevorderden. De cursus bestaat uit tien lessen. Tenslotte wordt er op de creatieve werkavond woensdagavondvanaf8uur- een cursus batikken gegeven. Werkclubs Het Leids jongerencentrum Stats, ondergebracht in het Leidse Volkshuis, begint me dio januari met vier werk clubs. Zo is er een club "met selen" bedoeld om in tien les sen te leren, wat klussen in ei gen huis te kunnen opknap- in de knoei komen door de nieuwe LEIDEN - Sombere geluiden werden vorige week in deze krant al opgetekend uit de mond van André de Jong, di recteur van de Leidse Groenoordhallenin een ge sprek over de gevolgen van de winkelsluitingswetHij voor ziet voor zijn hallen grote moeilijkheden in de prog rammering van evenementen als het hem door de win kelsluitingswet onmogelijk wordt gemaakt om de hallen onbeperkt open te houden. De wet heeft echter ook voor an dere bedrijfstakken niet al tijd even plezierige gevolgen. Eind vorige week werd in de staatscourant bijvoorbeeld de beschikking gepubliceerd, waarin voorwaarden bekend werden gemaakt waaraan bedrijven moeten voldoen als zij voor een vrijstelling in aanmerking willen komen. Daarbij gaat hetdan om ieder bedrijf dat buiten de normale tijden van negen tot zes open wil zijn. Zo'n categorie wordt bijvoor beeld gevormd door benzines tations. De overheid heeft dat beseft en stelt betrokkenen dan ook in de gelegenheid de pomp 's avonds en ook 's nachts open te houden, maar maakt daarbij wel voorbe houd.Elk benzinestation moet om een vrijstelling te kunnen krijgen een reeks veilig heidsmaatregelen treffen, 's Avonds en 's nachts moet min stens twee man personeel aanwezig zijn, er moet een alarminstallatie of waak hond worden aangeschaft en de pomp moet voorzien zijn van een inwerpkluis. Uit de reacties van eigenaren van benzinestations blijkt dat die veiligheidsmaatregelen door velen als onnodig wor den ervaren. "Als je in de stad zit, zoals wij, dan is zo'n kluis wel handig, maar een alar- minstallatie is onzin. Ik ben tot tien uur open en vanaf een uur of zes zit ik alleen. Ik heb wel veel aanloop. Maar er ge beurt nooit wat. Aan de over kant staan huizen. Het zou te veel opvallen. Als ik 's avonds met twee man moet gaan zit ten, is dat niet op te brengen. Dan ga ik maar eerder dicht" zegt een benzinepomphouder Voor benzinestations aan de grote wegen ligt dat anders. In de meeste gevallen zijn die al lang van een inwerpkluis voorzien en worden die ook in de avonduren en 's nachts door minimaal twee mensen bemand. Een alarminstalla tie is echter meestai niet aan wezig, zo meldt een woordvoerder van één van de grotere benzinemaat schappijen. "Met de aanleg daarvan is niet zo'n groot be drag gemoeid. Dat zal weinig problemen geven", zegt hij. Naar verwachting zal de nieuwe winkelsluitingswet medio dit jaar van kracht worden en moeten alle sta tions de veiligheidsmaa tregelen hebben getroffen. LEIDSE CONTACTEN MET NAGASAKI LEIDEN - Een telegram met nieuwjaarswensen en een "tul- pengroet" dit voorjaar moeten de basis zijn voor verdere contacten tussen Leiden en Nagasaki. Op verzoek van de Leidse universi teit heeft het gemeentebestuur hiertoe besloten. De universiteit heeft al langer contacten met Na gasaki en wilde deze ook een ge meentelijk tintje geven. De ge zamenlijke Leidse musea zullen zich eveneens in Nagasaki pre senteren met een diaserie. LEIDEN - Alle partijen in de gemeenteraad zijn het ero ver eens dat er op het schuttersveld plaats moet zijn voor zowel kantoren, woningen en bedrijven die aan de binnenstad gebonden zijn. Door middel van een motie zal de gemeenteraad uitspreken dat het Schuttersveld fasegewijs aangepakt moet worden, waarbij steeds bo vengenoemde vermenging van functies voorop staat. De raad vindt dat er voor de ont- wikkeling van het Schuttersveld wikkeling van het Schuttersveld een projectgroep moet worden ingesteld, die belast wordt met het maken van voorstellen. Het college van B en W moet, aldus de raad, uiterlijk in september van dit jaar een voorstel doen omtrent realisering van de eerste fase. Een en ander blijkt uit een motie die gisteravond werd ingediend door VVD-raadslid Van Duijn en mede was ondertekend door ver tegenwoordigers van PvdA en CDA. Hij deed dit bij de behan deling van ontwikkwingsscyts ontwikkelingsschets voor de binnenstad. Deze schets geeft in grove lijnen aan hoe de bin nenstad er in de toekomst moet uitzien. Geen afronding Hoewel de schets reeds voor de tweede maal in een gemeente raadsvergadering ter sprake werd gebracht, kwam de raad ook gisteravond niet aan een af ronding van de behandeling toe. Volgende keer moet wethouder Waal opnieuw antwoorden op de opmerkingen die vanuit de raad zijn gemaakt. Vast staat wel dat de gemeenteraad de door de projectgroep voor de binnenstad opgestelde ontwikkelingsschets vrijwel ongewijzigd zal overne men. Zoals eerder gemeld neemt het Schuttersveld, hoewel feitelijk niet tot de binnenstad behorend, een belangrijke plaats in bij de discussies. Dat bleek uit boven genoemde motie van Van Duijn. Wethouder Waal constateerde gisteravond tevreden dat er wat betreft het Schuttersveld in de raad in elk geval op vier punten overeenstemming bestaat: er moet een vermenging van func ties komen (dus én kantoren, én woningen, én bedrijven); het ge bied moet gefaseerd aangepakt worden; het moet zijn eigen par keerproblemen oplossen; er moet een hotel komen. Half om half Terwijl PvdA, CDA, VVD en ook SGP/GPV er van uitgaan dat de verhouding van het aantal be drijven tot het aantal woningen en tot het aantal kantoren tijdens de fasegewijze aanpak steeds op nieuw bepaald moet worden, staat de fractie van PPR/D'66 vooralsnog een verhouding voor van vijftig procent wonen en vijftig procent economische ac tiviteiten. Bovendien meent PPR/D'66 met de PSP dat het wervingsbeleid voor aan te trek ken kantoren op het Schutters veld gericht moet zijn op nieuwe kantoorbedrijven en niet op be staande uit andere plaatsen. De beide fracties vinden dat er een procedure ontwikkeld moet worden voor dergelijke onder handelingen. Hoeven (CPN) drong er, gesteund door VVD en het CDA, op aan om extra par keervoorzieningen bij de ont- te realiseren, gezien de huidige parkeerdruk op het nu nog onbe bouwde terrein. De PvdA gaf in een motie aan dat de kantoo rontwikkeling op het Schutters veld met name plaats dient te vinden vanaf de rand nabij de spoorlijn beginnend van de zijde van het station aan weers zijden van de Oegstgeesterweg en dat de woningbouw vanaf de Marislaan dient plaats te vinden. In de noordpunt van het Schuttersveld zouden de binnenstadsgebonden bedrijven moeten worden geves tigd. Deze opzet wordt door de meeste raadsleden wel onder schreven, al wil met name het CDA niet uitsluiten dat ook an dere bedrijven in de noordpunt een plaats krijgen. Grens De raad zal verder moeten uitspre ken waar hij de grens van het zg. kernwinkelgebied wil leggen. Er is een voorstel van de PvdA om de Vrouwenkerkchoorsteeg aan de westzijde en de Pelikaanstraat en het Gangetje aan de oostzijde als begrenzingen te noemen. Het CDA wil de westgrens bij de Princessekade en de Turfmarkt leggen. Het CDA onderschrijft het standpunt van de PvdA dat het winkelapparaat in het gebied rond de Hoogstraat zoveel moge lijk geconcentreerd en verdicht moet worden. Woon ruimteonttrekking ten behoeve van winkels dient hier verge makkelijkt te worden, aldus beide fracties in een motie. De eerste parkeergarage die in Lei den gebouwd zal worden, dient op de Garenmarkt of op de plaats van zeepfabriek Sanders (Leven daal) te worden gerealiseerd, zo spraken zowel CDA als PvdA (met uitzondering van Bor- dewijk) gisteravond uit. Als tweede plek wordt door het CDA de ir. Driessenstraat of Kaas markt voorgestaan en door PvdA de Langegracht (de partij vreest anders een overbelasting van de Hooigrach.- .PvdA en CPN spra ken als wens uit dat het parkeer terrein bij de Beestenmarkt zal verdwijnen. PvdA-fractie meent bovendien dat het aantal plaatsen dat een parkeergarage oplevert, elders in de binnenstad moet verdwijnen. Met het CDA dringt deze partij op een onderzoek aan naar de kosten van een boven grondse en een ondergrondse parkeergarage, in beide gevallen met een capaciteit van vijf honderd auto's. Kort geding van Bredero tegen Leiden pen. Of een werkclub sleute len, waarbij de deelnemers iets meer wordt geleerd over autoreparaties. Verder zijn er nog werkclubs voor jazz-bal- let en "drukken en foto", waarbij onder meer fotog rafie, zeefdrukken en lay-out aan de orde komen. NVV-vergadering De ledenvergadering van de NVV-industriebond die van avond gehouden zal worden wordt niet gehouden in het Antonius Clubhuis, maar is verplaatst naar 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 in Lei den. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt vanavond een openbare lezingavond in het gebouw aan de Korte Mare 4. Onderwerp van deze avond, is "Gnostieke visie op goed en kwaad". De bijeenkomst be gint om acht uur 's avonds. Spelden We besluiten deze rubriek weer eens met een stelling. Van de hand van Peter Michael An- dreoli. "Het verdient aanbe veling, dat de fabrikanten van overhemden en pyama's op de verpakking vermelden hoeveel spelden erin zitten". LEIDEN - Wat is het recept om heel oud te worden"? Gewoon, een voudig leven", zegt Aaltje Leeuwerke. Zij bereikte gister avond de respectabele leeftijd van 101 jaar en mag zich Leidens oudste noemen. Aan haar korte, geamuseerde lach te horen vindt ze het eigenlijk maar een onzin-vraag, ze is er dan ook totaal niet van onder de indruk dat ze een zeldzame leef tijd heeft bereikt. De burgemees ter en zijn vrouw, die bloemen en parfum geven, zijn niet voor het eerst bij haar op-bezoek: iedereen die honderd jaar is geworden krijgt elke verdere verjaardag weer bezoek. LEIDEN - Met als eis een betere bereikbaarheid van het indu strieterrein De Waard heeft Bre dero Vast Goed een kort geding aangespannen tegen de ge meente Leiden. Bredero exploi teert een deel van het bedrijfster rein tussen desumatrabrug en de Zeeheldenbuurt. Toen de firma het terrein van de gemeente kocht is er een exploitatieover eenkomst gesloten waarbij Bre dero een bijdrage leverde voor het bouwrijpmaken van het ter rein en voor het fonds boven- wijkse voorzieningen. Uit dit laatste fonds worden gewoonlijk bruggen e.d. gefinancierd. Bredero meent dat de gemeente verplicht is, op grond van de ge sloten overeenkomsten, om een doorgaande verbinding met bruggen aan te leggen vanaf de Hoge Rijndijk tot aan de Lage Rijndijk. Daarmee wordt dus de aanleg geëist van de Ad- miraalsbrug - tussen Hoge Rijndijk en het industrieterrein - die echter door de gemeenteraad definitief geschrapt is uit de plannen. Een zegsman van Bredero: "De ge bruikers klagen steen en been en het is een ellende voor de omwo nenden: het verkeer gaat nu door een woonwijk". Gesteld wordt dat met de aanpak van het indu strieterrein onverbrekelijk een optimale bereikbaarheid is ver bonden. Bij de gemeente meent men dat in de exploitatie-overeenkomst slechts bepaald is dat Bredero niet opnieuw een bijdrage zou behoeven te betalen als er een of twee bruggen zouden worden aangelegd. Gesprek II B f bij sociale dienst Leiden LEIDEN - De afdeling Leiden van de belangenvereniging van werklozen (WBV) heeft gister middag tijdens een gesprek met een aantal medewerkers van de gemeentelijke sociale dienst de nieuwe bijstandregeling als "on aanvaardbaar" van tafel geveegd. De vereniging is van mening dat door deze regeling, die op 1 ja nuari van kracht is geworden", de zwakken in de samenleving zwaar worden getroffen". De belangenvereniging doelde daarbij met name op de groep werkloze jongeren die niet meer bij de ouders thuis, maar op een kamer wonen. In veel gevallen wordt voor de veelal hoge huren geen huursubsidie ontvangen (dat gebeurt alleen als het kamers betreft die worden gehuurd van de stichting huisvesting wer kendejongeren). Nu met ingang van januari in het kader van de bijstand wet behalve een uitke ring voor levensonderhoud, geen vergoeding voor de kale huur wordt gegeven, maar in plaats daarvan iedereen die bijstand krijgt een vaste vergoeding van f 160 per maand voor huur krijgt, komen, volgens de belangenver eniging veel kamerbewoners in de knoei. Volgens de belangenvereniging ga^n ook gezinnen, die een huur hoger dan f 360 betalen er in veel gevallen op achteruit, zelfs als •hen huursubsidie wordt gegeven. De vereniging verwijt de over heid de bijstandwet alleen maar te hebben veranderd om mensen die naar "de zin van Den Haag te duur wonen, te dwingen om te verhuizen". De vereniging sig naleert voorts dat de nieuwe re geling problemen zal gaan ople veren voor bejaarden die in ser vice-flats wonen en die de huur alleen via een uitkering van de bijstand kunnen betalen. Afgelopen vrijdag heeft de afdeling Leiden op de sociale dienst sten cils uitgedeeld, waarin werklozen en andere gedupeerden worden opgeroepen een actie tegen de nieuwe bijstandsregeling te on dersteunen. Met dat stencil werd ook gereageerd op het infor matiestencil dat de directeur van de sociale dienst C. Boot eerder liet uitgaan om betrokkenen over de veranderingen op de hoogte te stellen. De belangenvereniging was het met die wijze van infor meren niet eens. "Veel mensen zijn door het stencil van de so ciale dienst in paniek geraakt, omdat ze niet konden overzien wat de veranderingen voor hen zouden gaan betekenen", aldus woordvoerders van de afdeling Leiden. Medewerkers van de sociale dienst (de directeur was wegens ziekte verhinderd) probeerden de be langenvereniging gerust te stel len met de mededeling dat voor iedereen die er eventueel op ach teruit gaat, nu al is uitgezocht hoeveel dat zal zijn. De groep ge dupeerde kamerbewoners zou niet groter zijn dan hooguit 80. De sociale dienst wees er op dat men ook intern grote bezwaren heeft tegen de nieuwe regeling, met name omdat de groep van kamerbewoners over het hoofd is gezien. Er werd gistermiddag echter op gewezen dat mensen die een huur beneden de f160 verwonen (onder wie een grote groep gezinnen in oude wonin gen) er met deze regeling "iets op vooruil gaan", omdat ze nu meer huur vergoed krijgen dan ze be talen. Honderd- en honderdeen- jarige vieren verjaardag Mevrouw Leeuwerke woont overi gens nog niet zo lang in Leiden. Haar accent verraadt nog haar Groningse afkomst: in één van de veendorpen heeft ze haar jeugd doorgebracht. Sinds ze zelf boerin werd en nog tientallen jaren daarna stond ze elke morgen stipt- .om zes uur op. Misschien is dat buitenleven de be ste manier om oud te worden. De heer Geerlings, die gisteren even eens bezoek kreeg van de bur gemeester en zijn vrouw vanwege zijn honderdste verjaardagheeft ook altijd buiten gewerkt. Als tuinman heeft hij nog de hortus onder zijn hoede gehad. Ook Albert Geerlings is geen ras- Leidenaar. Maar misschien is hij wel degene die er het langste woont: al meer dan 98 jaar. "Van de gemeente, waar hij ook vele particuliere tuinen verzorgde, kreeg hij honderd Havana's als presentje voor zijn bijzondere verjaardag.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3