Leiderdorp: kalm met woonerven Herbouw of opknappen? Wijziging tennishal in De plannen Munnik "Niet improviseren bij huisvesting ambtenaren 1-eidse agenda Nog geen besluit over sloop Wassenaarse pastorie LEIDSCH DAGBLAD Voorlichting gewenst over kabel-televisie PAGINA 2 STAD EN HAND DINSDAG 10 JANUARI 1978 fc«AW- WASSENAAR - Onder de historie-minnende Wassenaar- ders is enige beroering ontstaan door het bericht dat het College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente van Wassenaar van plan zou zijn de voormalige pastorie in de Schoolstraat, dicht bij het Plein, af te breken. Er is een handtekeningenactie gestart voor het behoud van het ge bouw. Het College van Kerkvoogden, dat over deze kwestie besprekingen voert met het gemeentebestuur, heeft nu in een nota haar plannen en overwegingen nader toege licht. Die plannen houden in: op de plaats van het oude gebouw een nieuwe pastorie te bouwen voor de dienstdoende predikant, waarbij er alle zorg aan zal wor den besteed dat het nieuwe ge bouw beeldbepalend zal zijn voor de omgeving. Restaureren Vele jaren heeft het plan bestaan de pastorie te restaureren en weer zijn oude bestemming te geven. De benodigde fondsen ontbra- eindelijk zal kosten gaat, aldus de kerkvoogden, de draagkracht van de Hervormde Gemeente ver te boven. Zelfs als de financiering haalbaar zou zijn dan nog acht het college van kerkvoogden het niet verantwoord om een groot ge deelte van de geldmiddelen vast te leggen in één object. Boven dien zullen de woon- en exploita tiekosten van een gerestaureerd pand aanzienlijk hoger zijn dan die van een nieuw pand. Men acht het onverantwoord op een ko mende generatie een grotere schuldenlast te leggen dan strikt noodzakelijk is. tegen het niet plaatsen van een pand op de monumentenlijst niet ontvankelijk waren. In verband daarmee heeft Monu mentenzorg in overweging gege ven het door de gemeenteraad ingestelde beroep in te trekken. Deze zaak is momenteel nog in studie. Verder merkt men van gemeente lijke zijde op dat de grens van het „beschermde dorpsgezicht" op de voorgevelrooilijn van het be wuste pand loopt. Dat betekent in elk geval dat het plein voor Schoolstraat 2 en het bouwsel links ervan binnen het be schermde dorpsgezicht vallen. Ten aanzien van het pand zelf is er onzekerheid of het er binnen valt of niet. Monumentenzorg schijnt er van uit te gaan dat het pand wel tot het beschermde dorpsgezicht gerekend moet worden. Bij de beoordeling van de aanvrage om sloop- c.q. bouwvergunnin gen zal hiermee rekening gehou den moeten worden, aldus de gemeente, die dus nog geen defi nitief standpunt over de plannen van de kerkvoogden heeft be- De oude pastorie in de Schoolstraat. De kerkvoogden van paald. vormde Gemeente in Wassenaar willen het gebouw slopen ken echter. Omdat het pand niet A1 deze overwegingen hebben het college doen besluiten bij de ge meente een sloopvergunning aan te vragen voor het pand School straat 2, waarna in een tijdsbestek van 2 a 3 jaar een nieuwe pastorie kan worden gebouwd. Monumenten Van de zijde van het gemeentebe stuur tekent men hierbij aan, dat indertijd de minister het pand Schoolstraat 2 niet op de lijst van beschermde monumenten heeft geplaatst omdat de kwaliteit er van niet voldoende werd geacht. De gemeenteraad ging daartegen in beroep bij de Kroon. Op dat beroep is nog niet beslist. Wel is bij Koninklijk Besluit van 26 feb ruari 1975 in een soortgelijk geval uitgemaakt dat bezwaarschriften voorkomt op de Monumen tenlijst kan er geen sprake zijn van een restauratiesubsidie van het ministerie van CRM. Daarna is een plan uitgewerkt om het pand verticaal te splitsen in twee wooneenheden. Een deel zou pastorie kunnen worden, het andere deel zou kunnen worden verhuurd. Intussen werd een nieuwe predi kant beroepen. Hij nam het be roep aan, onder de voorwaarde dat hij in de Schoolstraat de be schikking zou krijgen over een huis dat de functie van pastorie ten volle zou kunnen vervullen. Een verticaal gesplitst pand leek hem voor dit doel minder ge schikt. De kerkvoogden kwamen toen voor de beslissing te staan: óf het pand als een geheel restaureren óf op dezelfde plaats een nieuwe pastorie bouwen, passend in de historische omgeving. Men koos voor het laatste. Daarbij werd overwogen dat het gebouw geen „monument" is, waardoor de res tauratiekosten volledig voor re kening van de Hervormde Ge meente zouden komen. Een ver antwoorde restauratie zou bij het huidige prijspeil naar schatting 250.000 a 300.000 gulden méér kosten dan de nieuwbouw van een pastorie die aan alle functio nele eisen voldoet. Er is voorts onzekerheid of het pand valt onder het „beschermd dorpsgezicht". Maar zelfs als het daar wel onder valt is het - zo heeft Monumen tenzorg meegedeeld - onzeker of gerekend kan worden op een zo- Gereedschap gestolen ROELOFARENDSVEEN - Uit een in aanbouw zijnde woning aan de Nachtegaallaan in Roelo- farendsveen zijn twee boren, ter waarde van duizend gulden ge stolen. Het bouwbedrijf Grim- bergen-Noordermeer is al eens meer "slachtoffer" van diefstal geweest. Onlangs werd van deze firma op een bouwwerk in Kat wijk een goed gevulde gereed schapskist ontvreemd. Wij zoeken op korte termijn een CORRESPONDENT(E) in de gemeente OEGSTGEEST De medewerker of medewerkster zal in samen werking met onze stadsredactie de nieuwsvoorzie ning in Oegstgeest verzorgen. Bovendien zijn we op zoek naar enkele PARTTIME-VERSLAGGEVERS of VERSLAGGEEFSTERS voor Leiden en omliggende gemeenten Zij zullen worden ingeschakeld voor de verslagge ving met name in de avonduren Aanmelden of nadere informatie bij: Bram van Leeu wen, Ingrid Cramer of Charles Lennartz (overdag: 071-125260). Ingang nu tegenover zwembad "Fietspad langs Nieuwewegzou geen overbodige luxe zijn" ZOETERWOUDE- Het gemeente- oestuur van Zoeterwoude is van mening dat een fietspad langs de Nieuweweg geen overbodige luxe zou zijn. Ruim een jaar gele den, tijdens de algemene be schouwingen van de begrotingen voor 1977, werd door Progressief Zoeterwoude voor de aanleg hiervan gepleit. Het gemeentebe stuur hield toen de boot af maar blijkt haar standpunt nu herzien te hebben. Het argument hier voor is dat als gevolg van de toe neming van het sluipverkeer de verbindingweg tussen het dorp en de Weipoort steeds drukker bereden wordt. Het vollopen van het industriegebied Grote Polder en de Heinekenvestiging in de Barrepolder zijn hieraan zeker niet vreemd. Het is bekend dat op de Nieuweweg door veel automobilisten te hard wordt gereden. "De put eerst dempen als het kalf verdronken is, is ons inziens een weinig te bewonderen beleid" zo delen B en W de raad mee. De aanleg van een fietspad is ook van groot be lang voor een veilige bereikbaar heid van het sportcomplex Haasbroek. Vele jeugdige fietsers gaan u ook in de avonduren langs de onverlichte Nieuweweg. Ter wijl bovendien de kinderen van het buurtschap de Weipoort er gebruik van moeten maken, om scholen in het dorp te bezoeken. Zoeterwoude kent een verorde ning waardoor het parkeren van grote vrachtauto's in woonstra ten kan worden tegengAAN. Er zal echter pas effectief tegen dit euvel kunnen worden opgetre den wanneer, op basis van deze verordening, de gemeente par keerplaatsen aanwijst. Daarvoor zijn er mogelijkheden in de Loethe en het industriegebied Grote Polder. Bovendien wordt momenteel in commissiever band nog gedicussieëerd over een andere mogelijkheid, (achter het raadhuis?). Bij de gemeente raad bestaat echter de indruk dat de hu beschikbare ruimte lang niet volledig benut wordt, zodat het beslist niet onredelijk lijkt om het parkeren van de grote kolos sen in woonstraten te verbieden. LEIDERDORP - De ingang van de nieuwe tennishal van „De Mun nik' zal niet op het plantsoen, maar op de Hoogmadeseweg uit komen. Dat bleek uit de gewij zigde tekeningen die gisteren in de gemeentelijke commissiever gadering van openbare werken en ruimtelijke ordening werden getoond. Tegen die plaats werd bezwaar ge maakt door het KVP-raadslid Tieken, die constateerde dat deze nieuwe ingang nu schuin tegen over de uitrit van zwembad „De Does" komt te liggen. „En ver keerstechnisch gezien is dat een kwalijke zaak", aldus Tieken. Wethouder Drenth was het met die kritiek wel eens, maar voerde als verweer aan, dat uit twee kwa den, de minst kwade gekozen moest worden. Als voordeel voor de nu gekozen oplossing noemde Drenth het feit dat een deel van het terrein waar oorspronkelijk parkeerplaatsen waren gepland nu groenvoorzieningen aange legd kunnen worden. In totaal gaan door de verplaatsing 14 van de 44 geplande parkeer plaatsen verloren. Vrees voor parkeeroverlast behoeft er vol gens de wethouder niet te be staan, omdat de parkeerterreinen van „De Munnik" en „De Does" beiden gebruikt kunnen worden, wanneer op een van de sport- voorzieningen evenementen worden gehouden, die veel pu bliek trekken. Wat de indeling van het ten- niscomplex betreft: daaraan wordt gewerkt. Zo is in de ruimte tussen het clubgebouw en de overdekte hal een kleedkamer met douches, een pauzeruimte en een opbergruimte gepland. Ver der zal er rekening mee gehouden worden dat ook Alecto en Veloci- tas van de ruimte gebruik maken. Alvorens daadwerkelijk met de bouw kan worden gestart zal de Leiderdorpse raad in februari noch de goedkeuring moeten verlenen aan een garantie verkla ring voor het benodigde bedrag. In die garantie-verklaring is op genomen de verplichting, dat de sportaccommodatie ook door Alecto en Velocitas kan worden gebruikt. Boete van f 300 voor inrijden op tegenstander DEN HAAG/HAZERSWOUDE - De Haagse politierechter heeft gisteren een 22-jarige colporteur uit Voorschoten tot een boete van 300 gulden en twee weken voorwaarde lijk veroordeeld. De man had in Hazerswoude ruzie gekregen. Die ruzie liep zo hoog op dat hij op de Rijndijk enkele malen ach teruit reed met zijn auto en probeerde zijn tegenstander te raken. De officier nam dat zeer hoog op en beschuldigde de col porteur van poging tot dood slag. Verdachte ontkende ten stelligste die bedoeling te hebben gehad en de officier wilde dat wel geloven. "Maar zoiets is toch wel le vensgevaarlijk" vond hij en eiste 300 gulden en twee we ken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp zal aanvragen om woonerven aan te leggen voort aan met een zekere terug houdendheid behandelen. Wet houder Drenth sprak dit voor nemen gisteravond uit tijdens de vergadering van de commissie openbare werken en verkeer. In deze commissie kwam de aan vraag van bewoners van de Alba trosstraat aan de orde om een woonerf aan te leggen in de wijk die wordt begrensd door de Vronkenlaan, de Van der Marck- straat en de Lijnbaan. Het ver zoek hiertoe was al op 18 novem ber 1976 ingediend. Het bevreemdde de heer Bongers, één der aanvragers, dat antwoord van de gemeente zo lang was uit gebleven: pas in december '77, meer dan een jaar later, deelde het college mee dat het in de be doeling lag een werkgroep in te stellen die zou moeten onderzoe ken waar in Leiderdorp tot de aanleg van woonerven kon wor den overgegaan. Raadsleden Voorschoten: VOORSCHOTEN- De commissie voor de financiën en bedrijven te Voor schoten besprak gisteravond de stand van zaken omtrent de kabeltele visie. De commissie wil een spoedige algemene voorlichting aan de burgerij. Te lang hebben B en W. de zaken onder zich gehouden zo werd geklaagd, te meer daar verwacht kan worden dat binnen een jaar de wijk Noord-Hofland aangesloten kan worden op de kabeltelevisie. Daarvoor zal gebruik worden gemaakt van de mast in Oegstgeest. Grote vraagtekens zijn er nog ten aanzien van de vrijheid om wel of geen kabeltelevisie te nemen. Vast staat dat woningen en flats aangesloten op een centraal antennesysteem vrijwel automatisch aangesloten worden op de kabeltelevisie en de plicht krijgen tot betaling van de maande lijkse kosten. Er zal binnen de bebouwde kom geen entreegeld geheven worden, maar een vast maandelijks bedrag. Dat bedrag per maand gaat liggen tussen 12,50 en 15 gulden.Hiervoor krijgen de bewoners dan 6 televisiestations (2 Nederlandse, 3 Duitse en één Belgisch-Vlaamse) en 18 kanalen F.M. voor radio-ontvangst. Er is nog geen beslissing genomen over de kabelaanleg. Er is een keuze uit drie bedrijven. De kabel van Leiden naar Voorschoten wordt door de P.T.T. gelegd. Door ziekte van wethouder Oosterbaan zat de "eerste reserve" ir. Van Dalen de vergadering voor. Hij kon weinig meer doen dan alle opmer kingen van de commissieleden doorspelen naar het college van B en W. Drs.Meershoek (CDA) stelde schriftelijksenige vragen over onderwer pen die al geruime drs. Meershoek op afhandeling wachten, zoals het standpunt van B en W. inzake inzage in "hinderwet-beleid" de grond- verkoop aan deMormonenkerk. Deze zaken zijn al vóór 1977 aan de orde geweest en verder nimmer meer besproken. Ook vorig jaar zijn enige zaken beland in de bureauladen zoals: medede lingen over overdracht gemeentelijk woningbezit aan bouwverenigin gen; controle gasapparatuur in woningen; verkoop watertoren, mede delingen over de financiële reserves; gronduitgifte Bijdorp; verkkop boerderij Adegeest en de kredietbewaking. Alle commissieleden konden zich verenigen met de vragen en de wethou der wordt uitgenodigd deze zo spoedig mogelijk te beantwoorden. De vaststelling na zeer lange discussie verordening subsidiëring georga niseerd jeugdwerk 1977" werd aangehouden. Er bestond geen overeens- uc n/u.owwteföe vu- temmmg en tevens bleken de betrokkenen nog geen gelegenheid te bel op zal worden aangesloten hebben gekregen voor inspraak. y OEGSTGEESTER RAADSLEDEN: 99 OEGSTGEEST - ,,Het is niet onze bedoeling om een adequate huis vesting van ambtenaren op de lange baan zich te schuiven. Wij willen slechts een duidelijk prog ramma van eisen. Dat hebben wij al tijdens de algemene beschou wingen laten blijken". Woorden van de CDA-er Kraan in de gisteravond gehouden com missievergadering voor openbare werken en sport in Oegstgeest. Aan de orde was het plan van het college van B en W om een architect de mogelijkheid te laten onderzoeken of in het Wilhelminapark de verbouw van het huidige raadhuis een oplos sing kan zijn voor een definitieve huisvesting van de gemeente ambtenaren in Oegstgeest. Voorlopig Daarnaast wil het gemeentebe stuur een bedrag van 358.000 gul den beschikbaar stellen voor een voorlopige oplossing. Hiermee zou het pand Rhijngees- terstraatweg 2 voor de duur van 5 jaar geschikt gemaakt kunnen worden om de ambtenaren voorlopig te huisvesten. „Wij willen graag een goede werk gelegenheid scheppen. Onze ambtenaren moeten zich be haaglijk kunnen voelen bij hun werk", aldus wethouder Thorn. Het huidige gemeentehuis beti telde hij als een „ondeugdelijk gebouw met te weinig ruimte en licht, op bepaalde plaatsen te hokkerig". De commissieleden toonden echter niet erg gelukkig met het voorstel van B en W omdat het een kost bare maar slechts tijdelijke op lossing betrof. CDA-er Kraan verlangde een prog ramma van eisen dat als basis zou moeten dienen voor de opdracht aan een architect. Boesjes (PvdA) had zich al eerder afgevraagd aan welke marges de architect zou worden gebonden bij het ont wikkelen van zijn ideeën ten aan zien van een verbeterde huisves ting. Hij wenste basis-beslissin gen die aan het inschakelen van een architect vooraf zouden moe ten gaan en eerst door de raad goedgekeurd moesten worden. Volgens wethouder Thorn zou een betere huisvesting voor het amb- Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uur. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 21 uur. Troef, Noordeinde 2a, koken, 18 uur; druktechnieken; Engels; brugdiploma verplegende en verzorgende beroepen, 20 uur; jazzballet, 21 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, yoga; zelf kleren maken; jazzballet; foto/film club; tekenen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kleiclub, 16 uur; volksdansen, 19 uur; Repelsteeltje, 14-17 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap, 20 uur. Logegebouw, Steenschuur 4-6, lezing Theosofische Ver. "De innerlijke op bouw van de mens, 20 uur. Stadhuis, cie. interne organisatie en be heer, ca. 21 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. finan ciën en culturele zaken, 19.30 uur. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, infor matieavond Baha'i gem., 20 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, do. van 9-11 uur; open huis bejaarden, do. van 14- 16.30 uur. Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30-12.30. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, volks dansen; zeefdrukken; jazzballet; gitaar- cursus; goochelen; pottenbakken; teke nen en schilderen, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, gitaarclub, 15.30 uur; vegetaries eethuis, 18 uur; kreatieve werkavond; gespreksgroep Praxi, 20.30 uur. K O' gebouw, Oude Vest, kinderfilm "De gekke tekkel", 14.30 uur. Gemeentehuis Warmond, cie. openbare werken, 20 uur; cie. financiën en econo mische aangelegenheden, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. centrale Gemeentehuis Oegstgeest, cie. onder wijs en wetenschappen, 19,30 uur. Vrouwencafé, Nieuwe Rijn 20a, van 14- 17 en 21-24 uur. Donderdag Troef, Noordeinde 2a, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren, 20- 21.30 uur. Pieterskerkhof 19, architektexuro gratis advies, 20-21 uur, tel. 142771. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café, 21-24 uur. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voor schoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Troef, Noordeinde 2a, nederlands voor buitenlanders, 19.30 uur; project Leiden, handenarbeid, 20 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, sport- café; toneelworkshop; gitaarcursus; Go, 20 uur. 't Breehuys, Breestraat 19, kera- miekkursus, 19.30 uur, tapdansgroep, koffiebar, 20 uur. Stadhuis, cie. samenlevingsopbouw, maatsch. aangelegenheden, gezond heidszorg en cultuur, 20 uur. Leidse Schouwburg, Publiekstheater met "List en liefde" van Friedrich Schiller, 20.15 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer Apotheken Volgens wethouder Drenth was de vertraging in de behandeling op getreden door de zware belasting van het secretariaat. Hij stelde voor om voor de Albatrosstraat een zelfde aanpak te hanteren als voor de Emmastraat: een en quête. Op korte termijn een woonerf toe zeggen was voor de commis sieleden echter onmogelijk, om dat er andere zaken in de ge meente spelen die een hogere prioriteit genieten. De avond- .nacht-en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 6 tot 13 jan., door Ha ven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaer- met openbaar verve te komen, kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Dag en nacht bereikbaar, ver trouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Leidse Rechtwinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, ma. di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging. Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk. Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. tenaren-apparaat opnieuw wor den vertraagd indien aan deze wens van de commissieleden te gemoet zou worden gekomen. Ten aanzien van de onder zoeksmogelijkheden van de ar chitect deelde hij mee dat hiertoe zou behoren: een uitbreiding naast het gebouw, het omhoog bouwen of het tot stand brengen van een verbinding met het pand Rhijngeesterstraatweg. De conc rete opdracht aan de architect is volgens de wethouder nog niet geformuleerd. Geen oponthoud De commissieleden waren er ech ter van overtuigd dat er geen noemenswaardig oponthoud zou ontstaan door aan hun wensen te voldoen. „Het geheel komt bij ons over als een beslissing in de stijl van: we hebben geld, dus laten we dat maar uitgeven ook. Kom nou maar eens met een gestruc tureerd gegeven. We willen een adequate oplossing en niet zo maar een beetje improviseren", aldus Kraan LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f 155,50 Jaarabonnement per post f 226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij-' ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2