Kagenaars op sokken aan boord Sloop sluipt naderbij "Neem proef met voorrang voor bus bij brugwachter" Zwaartepunt leggen bij grote stads gewesten Droomjacht op weg naar Midden-Oosten DINSDAG 10 JANUARI 1978 STREEK ALKEMADE (KAAG) - "Al Riyadh", het vij fenzestig meter lange droomjacht voor de Arabische vorst Chaled, is op weg naar het Midden-Oosten. "Al Riyadhpasseert Koudekerk. Heel langzaam en met bijzonder veel obstakels "dobberde" het schip gisteren van Kaag eiland richting Leiden, Alp hen naar Gouda. Daar werd tegen de avond een stop in gelast. Het moeilijkste deel van de reis zat er toen, prak tisch gesproken, op. De door gangen bij de bruggen over de Oude Rijn en Gouwe waren zo smal, dat planken bekleed met dekens tussen de wal en het jacht werden gehouden, om beschadigingen zoveel mogelijk te beperken. Vaak was het slechts een kwestie van centimeters die over wa ren om het schip tussendoor te loodsen. Van Lent, die het zeewaardige jacht voor zo'n tweeëndertig miljoen gulden bouwde, had zeker vijftig van zijn per soneelsleden meegenomen om de tocht zo gladjes moge lijk te laten verlopen. Twee sleepboten (één voor en één achter) hielden het schip in zijn baan. Alleen de boeg schroeven werkten om, in dien nodig, bij te sturen. Vandaag is het jacht naar Rot terdam gevaren waar op nieuw zal worden overnacht. Woensdag, zo is de bedoeling, stoomt men op naar IJ- muiden waar "Al Riyadh" op zijn zeewaardigheid zal wor den getest. Politie te water was aanwezig om een oogje in het zeil te houden. Twee jaar Twee jaar, iets langer dan aan vankelijk de bedoeling was, heeft scheepsbouwer Van Lent aan het schip gewerkt. Daarvoor moest op het Kaag eiland een- speciale loods worden neergezet, omdat de huidige accommodatie te klein was om een jacht van deze omvang te bouwen. Dit had nogal wat voeten in de aarde voor het eenmaal rond was. Bewoners van het eiland hadden bezwaar tegen de hoge loods, die bepaald geen fraaie aanblik bood. Van Lent heeft voor dit "onge mak" wel iets terug gedaan. Vlak voor het schip definitief vertrok nodigde hij alle eilandbewoners per brief uit om een kijkje op het jacht te komen nemen. Roken was wel verboden. En alleen op sokken mochten de Kage- naars naar binnen. Massaal is daar gebruik van gemaakt. De opkomst was zo groot dat de uitgetrokken tijd ver werd overschreden. De mensen die moesten wachten werden de kantine binnen geloodst en getrakteerd op een kop koffie, 's Middags kreeg het per soneel van de werf de gele genheid al het fraaie te be wonderen. Volle week De zes werksters, die een volle week in de weer waren ge weest om alles schoon te ma ken, hadden eer van hun werk. Het ene glom nog meer dan het andere. In de gouden deurknoppen en waskranen konden de bezoekers zich spiegelen. De leren meubels, in diverse ruimten van het schip, zijn speciaal ontwor pen door een architect en dus in geen enkele winkel te koop. Op de vloer liggen zachte tapijten en de wanden zijn betimmerd met eiken hout. Een Franse schilder is maanden bezig geweest om de wanden in de gangen te versieren met vogeltjes, boten enz. Eén ka mer heeft dezelfde wandde coratie. Koning Chaled heeft, op aan dringen van zijn arts, een operatiekamer in het jacht la ten aanbrengen. De vorst is hartpatiënt. Indien nodig, zo redeneerde de arts, moet er direct kunnen worden inge grepen. In het schip is ook een ziekenboeg. Andere snufjes Dit zijn niet de enige snufjes. Aan boord is ook een gesloten televisiecircuit. De Kage naars konden zichzelf op het scherm bewonderen. Indien nodig kan er op het platform een helikopter landen. Het jacht herbergt een riant zwembad waarin de zwem- lustigen vanachter een glazen wand kunnen worden gade geslagen. Verder is er een sauna, zijn er achtentwintig badkamers, een dames- en herenkapsalon en een grote hoeveelheid slaapplaatsen. Voor de bediening van het schip zijn er tussen de twintig en dertig man personeel no dig. Werknemers van Van Lent zullen het jacht op zijn tocht naar Saoedi-Arabië be geleiden. De Arabische kapitein is onge veer anderhalf jaar op het ei land geweest om de bouw van het schip van dichtbij mee te maken. Dit was één van zijn wensen om op de hoogte te zijn van de mogelijkheden die het jacht te bieden heeft. Overigens, koning Chaled gaat het schip uitsluitend voor zijn plezier gebruiken. Rijkspolitie in Leiderdorp: beperkte grip op punk-rage in Woubrugge Punk De Punk-rage gaat aan Woubrugge niet ongemerkt voorbij. Eind vo rige maand staken de eerste ver schijnselen in die richting de kop op. De katholieke kerk "De Goede Herder" was het slachtoffer. Op de muur was tweemaal het woord "punk" gekalkt met een bitu- menprodukt dat diep in de po reuze steen was gedrongen. Men heeft geprobeerd de woorden te verwijderen, maar zonder resul taat. Nog steeds wordt de kerk ontsierd door de "punk"-woorden. Om de boel te laten schoonmaken zal er zeker duizend gulden uit de kas tevoorschijn moeten komen, zo vertelde een woordvoerder van de kerk. Onlangs was het weer raak. Het houten jeugdgebouw "Jeugdland 2" was nu aan de beurt. "Punk 78" was er met een teerprodukt opge schilderd. Nieuwe minister Tuynman (verkeer) over zorg voor openbaar vervoer: ALPHEN AAN DEN RIJN - Met het neerzetten van een haltebord nabij het bejaardencentrum De Driehoorne heeft minister D. S. Tuijnman gistermiddag de Alphense stadsbus officieel in gebruik gesteld. Navraag bij de gemeente leerde dat deze "vernielingen" niet de enige zijn. Ook de plantsoenen moesten het vele malen ontgelden terwijl er aan de lantaarnpalen net zolang werd "geschud" tot de verlichting uitviel. Zeker, de poli tie is op die activiteiten attent gemaakt. Maar demogelijkheden om geregeld te surveilleren vanuit Leiderdorp, zo kreeg men te horen, zijn beperkt Voor boerderij aan Parklaan HILLEGOM - Sloop sluipt toch naderbij voor de boerderij aan de Parklaan in Hillegom (foto boven), die de gemeente ruim een jaar geleden kocht. De boerderij, die in een vervallen staat verkeertzou aanvankelijk volgens de ideeën van wethouder Smits toch al gesloopt worden, maar dat werd door de raad voorkomen. Met name de raadsleden Van der Tol (ex-PvdA), Wotte (D'66) en Van Da len (VVD) bepleitten het behoud van de boerderij bij Treslongwaaraan bijvoorbeeld een sociale functie zou kunnen worden toegekend. Naar aanleiding van het raadsstandpunt heeft het gemeentebestuur belangstellenden gelegenheid gegeven een bod te doen op de boerderij. De eventuele koper zou dan de boerderij moeten restaureren, terwijl het uiterlijk en karakter gehandhaafd diende te blijven. De twaalf aanbiedingen die de gemeente daarop binnenkreeg vinden B en W echter allemaal te laag. Verkoop zou niet in het financiële belang van de gemeente zijn. De raad moet nu zeggen wat er moet gebeurenAls er geen acceptabel bod komt of de boerderij niet in de huidige staat verbouwd kan worden vinden B en W dat het gebouw met bijbehorende opstallen toch gesloopt moet worden. Daarna zou een passende bestemming gevonden moeten worden voor het vrijkomende terrein. Een handeling overigens waarvan hij zei dat "men er maar niet al teveel conclusies aan moest ver binden". "Weggewaaide energie Met aandacht gelezen het artikel de heer Veeger en echtgenote om een Bar-Bistro te beginnen in de bijgebouwen van de wind- korenmolen "De Eendracht", ofwel in oude stijl de Gouwsluise molen, nieuwe stijl-molen in Gouwsluis-Wijk-Zuid in de stad Alphen aan den Rijn. Gezien vanuit het standpunt van een aanstaande horeca-önder- nemer zijn de plannen deskundig opgezet. Ook het punt van vesti ging is inderdaad uniek. Als blik vanger een windmolen, het kan niet beter. Zoals aan elke zaak, zitten ook hier meerdere kanten aan. Ik wil al leen denken en schrijven over de blikvanger, de molen. Deze blijft dus zoals hij is: museum op za terdag open en bij wind malen. Hoe zal dat gaan als het graan- en meelpakhuis restaurant is ge worden? En als men dan moge lijk wat stofoverlast krijgt, dan is het malen afgelopen. De molen is dan gelijk aan een museum met muziekinstrumenten: prachtig om te zien en verder zonder enig nut. Worden deze instrumenten echter door deskundigen be speeld, dan genieten vele mensen van de prachtige muziek. Een stilstaande molen als museum is een dood ding. Volgens deskundigen gebruiken wij nu reeds het laatste gedeelte van ons aardgas. Ook de aardo liebronnen zijn niet onuitputte lijk. Men zoekt nu naar vervang ende energie-bronnen. Eén daarvan is de wind. Op kunst matige eilanden voor de kust wil men windmolens bouwen die via generatoren elektriciteit opwek ken. Een zaak van lange duur en met veel problemen. Eehvoudi- ger is toch zeker om alle molens, die bedrijfsklaar staan te laten draaien. En dan niet vijf dagen lang de wind door de hekken la ten waaien, maar elke werkdag dat er wind is malen. Dit is dan een directe aanpak van het ener gieprobleem. Mogelijk is deze gedachte een stimulans voor an dere landen om na te volgen. Voor de toekomst bij nieuwbouw en reparatie van molens perso nen opleiden tot molenmakersn molenaar. Dit laatste is ook een vak dat grondig geleerd moet worden, wil men geen brokken maken. Toegepaste molenverbeteringen zijn geweest de "Dekker-wieken" en het vervangen van houten vij zels door moderne stalen vijzels bij watermolens. Minder verlie zen, meer opbrengst, hoog ren dement. Toegepast voor molen nummer vier in Aarlanderveen, onderdeel van de beroemde mo lenviergang en geboorteplaats van mijn voorgeslacht van moeders kant, die op molen 4 leefden en streden voor hun da gelijks brood. Molenverbetering kunnen volgens mij nog bereikt worden door de hoofdas, waaraan het wiekenk- ruis zit, te laten draaien in kogel- of teflon lagers, waardoor minder wrijvings verliezen ontstaan. Om de zware arbeid van de molenaar te verlichten bij het op de wind kruien, de kleine kruirollen in de kap te vervangen door kruiwie- ken van grotere diameter. Hopende dat door deze kleine bij drage Holland nog weer eens bals- .voorheen molenland zal worden. A. VERMAAS GERBRAND SWARTLAAN 18 WOUBRUGGE (TEL. 01729-8209) 'Mijn voorganger Drees is begon nen met het openen van Aviodome op Schiphol en de heer Westerterp opende bij zijn start een congres van weg vervoerders. U ziet, er zit geen pa troon in en er ligt geen diepere symboliek aan ten grondslag". Niet aan bod De nieuwe minister liet al op voor hand weten de gelegenheid niet te zullen aangrijpen om een be leidsvisie ten beste te geven... Maar zoveel kan ik nu al wel met stelligheid zeggen: Zowel voor het particuliere vervoer als voor het openbaar vervoer zal gelden dat allerlei op zich hele redelijke verlangens niet of nog niet aan bod kunnen komen omdat de middelen nog niet voorhanden zijn". De bewindsman zei van oordeel te zijn dat bij de zorg voor een goed functionerend openbaar vervoer het zwaartepunt moet liggen in de grote stadsgewesten. "In de middelgrote steden en de lan delijke gebieden heeft het openbaar vervoer meer een aan vullend karakter en staat het vooral de mensen ten dienste die geen auto tot hun beschikking hebben en niet op één andere manier uit de voeten kunnen. Dat deze opzet voor Alphen geko zen is betekent echter niet dat er voor openbaar vervoer in nieuwe woonwijken in kleine en middel grote steden altijd een stads dienst moet komen. In veel ge vallen kan de behoefte aan openbaar vervoer namelijk wor den opgevangen door het verleg gen en verlengen van de route van een interlokale lijn. Op deze wfize kan vaak een even goede bediening worden gegeven ais Wél was de bewindsman van oor deel dat de service van de streek bus aan grenzen gebonden is. "Wordt de route van de inter lokale lijn al te lang en te kron kelig dan raken de interlokale reizigers geïrriteerd en loop je de kans dat ze wegblijven". Hardnekkig Burgemeester R. M. Gallas maakte van de gelegenheid gebruik om bij de bewindsman nog eens te pleiten voor de aanleg van de noodzakelijke wegen in de regio. "Nu zijn er groeperingen in onze samenleving die daar hardnekkig tegen zijn. Voor hen is er maar één middel van verplaatsing, het openbaar vervoer. Het accent dat wij gezamenlijk op deze feeste lijke dag leggen, bewijst nog eens hoe positief wij staan ten op zichte van openbaar vervoer. Maar wij wijzen ten scherpste de kunstmatig in het leven geroepen tegenstelling tussen openbaar en particulier vervoer. Wij zijn er diep van doordrongen dat het toenemend autobezit en het toenemend autogebruik én sociaal én economisch als een volkomen aanvaardbare realiteit moet worden gezien. Wij zijn van mening dat die zogenaamde te genstelling tussen openbaar ver voer en particulier vervoer zwaar opgeblazen is... Evenmin als wij het openbaar ver voer kunnen en willen missen, evenmin is het zogeheten "auto otje pesten" in deze tijd van gro tere mobiliteit voor duizenden, een reële zaak. En zij die een goede milieupolitiek willen mis bruiken om zich ongenuanceerd tegen verantwoorde aanleg van wegen te keren, vinden ons op hun pad", aldus mr. Gallas. Volgend jaar halfuurdienst Alphen-Katwijk (Van een onzer verslaggeefsters) ALP HEN AAN DEN RIJN - Vol gend jaar zal een verdere integ ratie van tarieven en biljetten plaats vinden tussen 'West nederland' en de busmaat schappij "N.ZH." op het traject Alphen-Leiden-Katwijk. Op die manier ontstaat een halfuurs- dienst tussen Alphen en Katwijk. Dat vertelde adjunct-directeur J.G. Hooftman van "Westnederland" gistermiddag in Alphen aan den Rijn ter gelegenheid van de inge bruikneming van de stadsbus in Alphen. Hooftman wees verder op de drin gende noodzaak tot het nemen van infrastructurele maatrege len op de Hoge Rijndijk tussen Alphen en Leiden. Die maatrege len zouden de doorstroming van het openbaar vervoer op de Rijndijk moeten bevorderen. Hij vroeg verder aandacht voor de bruggen in de LeidslAlphense re gio die regelmatig vertraging opleveren voor het openbaar ver voer. "Lange wachttijden en files voor de voor scheepvaart geopende bruggen verstoren de regelmaat en de betrouwbaar heid en dus de aantrekkelijkheid van de dienstregeling aanzien lijk. Vooral in de spitsuren zijn de aansluitingen van bus op bus of bus op trein kwetsbaar. Zij wor den meerdere keren niet ge haald", aldus adjunct-directeur J.G. Hooftman van Westneder land. Het gaat daarbij volgens hem om bruggen in Alphen (4), Gouda, Boskoop, Bodegraven, Koudekerk en Leiden. "Wij zouden het toejuichen, als hij bij wijze van proef een regeling tot stand zou komen, die inhoudt, dat een bus zich door middel van een speciaal signaal zich bij de brugwachter kan vóórmeiden en dat de brugwachter dan de brug niet opent alvorens de bus is ge passeerd. Wij achten het zinvol door middel van zo'n experiment de voordelen voor de bus vast te stellen. •k Veel mankracht was ervoor nodig om beschadigingen aan het jacht zoveel mogelijk te beperken.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14