Aanklacht Cambodja bij de YN Binnen 4 maanden SALT-IT NAAST HET NIEUWS Zwemmen in Middellandse Zee riskant West-Europa wil eigen lanceerraket Over agressie Vietnam dinsdag in januari 1978 BUITENLAND PAGINA 13 PARIJS (Reuter) - West-Europa gaat een ambitieus plan uitvoe ren: het bouwen van eigen raket- van telecommunicatiekunstma- Om minder afhankelijk te worden van de V.S. heeft de Europese ruimtevaartorganisatie ESA een programma goedgekeurd voor de bouw van zes krachtige raketten die in het begin van de jaren 1980 commerciële telecommunica- tiekunstmanen in de ruimte moe ten brengen. Er zijn al vier experimentele raket ten gebouwd, gebaseerd op de Franse Arianeraket en deze zul len de komende twee jaren wor den beproefd. Tussen de ESA en de N ASA bestaat een grote mate van samen werking op het gebied van we tenschappelijk onderzoek en ruimtevaart. De Europeanen bouwen op het ogenblik een ruimtelaboratorium, dat 461 miljoen dollar kost, voor lance ring met de Amerikaanse Space Shuttle. ESA en NASA beide hebben al geleerden uitgekozen die in 1980 met een gezamenlijke Amerikaans-Europese vlucht mee zullen gaan. Maar zodra commerciële telecom- municatiekunstmanen ter sprake komen zijn de Amerikanen veel minder toeschietelijk. De V.S. hebben in feite een mono polie op dat gebied met hun In- telsatnet en willen blijkbaar niet dat de Europeanen meesnoepen van deze lucratieve markt. Na de droevige mislukking tien jaar geleden van de Europa-raket, die in de vlucht ontplofte en in de oceaan terecht kwam, vroegen de Europeanen de V.S. om lanceer- raketten. Maar die waren niet al tijd zonder meer beschikbaar. Tot dusver hebben de V.S. slechts één Europese experimentele telecommunicatiekunstmaan gelanceerd, de Frans-Duitse Symphonie. De Europeanen kunnen die echter niet voor za kelijk doel gebruiken. Daarom heeft de ESA, die in Parijs is gevestigd, besloten er wat aan te doen. Niet alleen voor de groei ende behoefte van Europa, maar er zijn ook al enkele andere klan ten, vooral onder de olierijke Arabische landen en zelfs Ca nada, zo beweert de ESA zelf. Het programma voor onderzoek en ontwikkeling van de Arianeraket kost de tien landen die lid zijn van de ESA meer dan 650 miljoen dollar. Frankrijk, dat ook een raket wil hebben voor militaire kunstma nen, draagt 62,5 procent van die kosten. West-Duitsland komt daarna met 20,12 procent, België vijf procent, daarna Nederland en Spapje elk met twee procent en de andere deelnemers delen de rest. Na de mislukking van de Europa en de Bleu Streak-raket had Enge land besloten buiten het Arianeproject te blijven. Maar de Britse luchtvaartindustrie bouwt bepaalde onderdelen voor de nieuwe raket, onder een aparte overeenkomst tussen Engeland en Frankrijk. West-Duitsland doet mee omdat de regering in Bonn Frankrijk wilde betrekken bij de bouw van de Spacelab. Nu beginnen de Duitsers zich echter af te vragen of zij, nu zij 53 procent van het bedrag voor de Spacelab fourne ren, nog wel geld over houden voor andere projecten. Bovendien denken zij dat de Space Shuttle, die tot honderd keer ach tereen gebruikt kan worden voor het in een baan brengen van kunstmanen, daarvoor ook be schikbaar zal zijn en dan een ern stige mededinger gaat worden voor de Europese raket voor kunstmanen. Maar de Fransen en andere deel nemers willen Ariane doorzetten omdat Europa daarmee een on afhankelijke lanceermogelijk- heid krijgt. Elke Arianeraket gaat het equivalent van 25 miljoen dollar kosten, zeggen zij. Dat is ongeveer 10 tot 15 procent goedkoper dan de Amerikaanse Thor-Delta-raketten. Ariane wordt een zware raket, die vloeibare brandstof gebruikt en zelfs de zwaarste tot nu toe be staande Amerikaanse telecom- municqjiekunstmanen omhoog kan brengen. Voor de lanceringen staat de Franse ruimtevaartbasis in Kourou (Frans Guyana) ter be schikking. Drie grote Europese maat schappijen hebben al een con sortium voor de bouw van de kunstmanen gevormd. Dat zijn Messerschmitt-Boelkow-Blohm in West-Duitsland, Aerospatiale in Frankrijk en de Belgische Etudes Techniques et Con structions Aerospatiales. De nieuwe maatschappij, Eurosa- tellite, zetelt in München. Eurosatellite verwacht binnenkort het eerste contract met de ESA voor een zware telecommunica- tiekunstmanen te tekenen, die H-Sat gaat heten. De nieuwe kunstmanen zullen tele foon-, telegraaf- en telexverkeer kunnen relayeren en televi sieprogramma's overbrengen. De landen van de E.G. zijn ook van plan een kunstmaan uitsluitend voor de scheepvaart in eerr baan rond de aarde te brengen. VERENIGDE NATIES (UPI/Reuter) - In een bittere aan klacht bij de Verenigde Naties heeft Cambodja - nu de mocratisch Kampoechia genaamd - buurland Vietnam beschuldigd van het op grote schaal binnendringen op Cambódjaans grondgebied in een "barbaarse agressie". Cambodja beschuldigde Vietnam viseurs bevonden onder gevang van het doden Van mensen, het engenomen Cambodjanen. stelen van duizenden tonnen rijst Joeri Kornilov, de politieke com- en vernietigen van plantages verbranden van wouden. De aanklacht werd gedaan in een of ficiële brief aan VN-secretaris Kurt Waldheim maar er was geen verzoek om een directe actie van de Verenigde Naties. Zbigniev Brzezinski, adviseur van de Amerikaanse president Car ter, ziet in het grensconflict tus sen Vietnam en Cambodja in feite een 'oorlog-op-afstand" tussen de Sovjet-Unie en China. De Ver enigde Staten beschikken gens niet over gegevens dat er De berichten dat China en de Sov- Russische of Chinese adviseurs bij de strijd in Indochina betrok ken zouden zijn. Maar het feit dat de Cambodjanen beweren dat dit wel het geval is, is op zichzelf van politiek belang, ook al klopt het niet, aldus Brzezinksi in een tele visie-interview. "Europeanen" Radio-Phnom-Penh heeft gemeld dat er bij de in Cambodja ge sneuvelde Vietnamezen twee "Europeanen" - kennelijk duidend op Russen - zijn gevon den, en daarop berichtte Vietnam dat er zich twee Chinese ad- Donald Woods naar de VN redacteur die vorige maand is ge vlucht, zal op 26 of 27 januari de veiligheidsraad van de Verenigde Naties toespreken. De raad zal later deze maand Zuidafrikaanse vraagstukken bespreken. Woods is een ver woed tegenstander van de apart heid. ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Voor 1,50 kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzelactie t.b.v. de Stichting Buitenlandse Vakanties voor Gehandicapten en een van de prachtige finaleprijzen winnen, waaronder de Singer Futura. De eerste naaimachine met 'n electronltch brein. Winkel waarde 1846.-. En bent u geen prijswinnaar dan heeft u nog geen pech want er is al een efectrische Singer zig-zag machine voor 399.-. Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten SNUFFEL-EIKEN De provincie Drente gaat eiken gebruiken als snuffelpalen om de milieuvervuiling te meten. Het rijk heeft in Drente acht palen staan en het is aan de provincie om dit "breedmazige" net te verdichten. De meeste provincies gebruiken daarvoor eigen installaties of mo biele eenheden, maar Drente wil er honderd eikebomen voor ge bruiken. Volgens een lid van provinciale waterstaat zijn de korst mossen op de eiken natuurlijke indicatoren voor luchtvervuiling. Is de lucht schoon dan tiert het mos welig, bij vuile lucht verdwijnt het. In Drente is dat duidelijk: de lucht in het noorden is schoner dan die in het zuiden, zei ir. Volbeda gistermiddag in Assen waar hij een korstmossen-rapport overhandigde aan de gedeputeerden J. Hol lenbeek Brouwer en D. Huizinga. Ook landelijk wordt gewerkt aan een luchtmetingssysteem, geba seerd op mossen. Dit wordt opgezet door het rijksinstituut voor natuurbeheer in Leersum, aldus ir. Volbeda. AOW VOOR NIXON Oud-president Richard Nixon van de Verenigde Staten heeft giste ren zijn 65ste verjaardag gevierd waardoor hij nu in aanmerking komt voor de sociale voorzieningen voor bejaarden, bij ons de aow. Een vrouwelijke vrijwilliger van de republikeinse partij, die de tele foon opnam in Casa Pacifica, het vroegere westelijke witte huis in San Clemente (Californië), kon niet zeggen hoe de familie Nixon de verjaardag vierde. Nixon werd op 9 januari 1913 in Yorba Linda in Californië geboren. Hij trad drieëneenhalf jaar geleden af als gevolg van de Watergate- affaire. VOOR DE SLUIER Een honderdtal sluierdragende vrouwen heeft in het religieuze cen trum Mashad in Iran met leuzen en spandoeken gedemonstreerd tegen de officiële afschaffing van de sluier voor vrouwen. Ook in andere steden werden soortgelijke demonstraties gehouden, ter gelegenheid van het feit dat de sluier 42 jaar geleden werd afge schaft door Sjah Reza, vader van de huidige Sjah. De politie heeft enkele arrestaties verricht. REUZE INKTVIS In de Japanse zee is het afgelopen weekeinde een enorme pijlinktvis uit het water gehaald. Het weekdier dat meer dan vijf meter lang was, woog 80 kg en kan aan 400 mensen voedsel bieden. Op de markt van Maizoeroe, bij Kyoto, bracht het dier nog geen 25 gulden op omdat de geur niet bevorderlijk voor de eetlust was. Normaal wordt voor inktvis ongeveer tien gulden per kg betaald. VLEERMUIZEN Ongeveer 1500 vleermuizen zijn in het weekeinde in paniek een flatgebouw in de stad Rosario binnengevlogen. De vleermuizen, die gewoonlijk in het gebladerte van palmbomen verblijven, wa ren blijkbaar opgeschrikt door een hevige regenstorm. Met behulp van rookbommen heeft men de dieren weer verdreven. mil 'I'ip'iiimiiiiiiiii m Enkele tientallen houten kisten met slachtoffers van het wapengeweld tussen Vietnam opgestapeld in het Vietnamese grensdorp Tam Lap. S*1W \Cambodja staan mentator van het Russische persbureau Tass, noemde de uit latingen over een oorlog-op-af stand ongegrond. Volgens Kor nilov wijzen de berichten uit het gebied erop dat het "slechts Pe king is die Cambodja zowel poli tieke als militaire steun geeft". De Vietnamezen, onder wie de Vietnamese ambassadeur in Pa rijs, hebben daarentegen ont kend dat "buitenlandse ad viseurs" de Vietnamese troepen bijstaan, aldus Kornilov. jet-Unie bij de strijd tussen Cam bodja en Vietnam zijn betrokken, zijn volgens de commentator slechts bedoeld om "vijandig heid te creëren tussen ae volks republiek China en de Sovjet- Unie". Brzezinski's uitlatingen zijn niets anders dan een poging om de "wens in de plaats van de werkelijkheid te stellen", aldus Kornilov. Successen Cambodja heeft ook gisteren weer melding gemaakt van successen van zijn troepen tegen de Vietnamese strijdkrachten in de grensgebieden. Radio Phnom Penh meldde dat Vietnamese troepen zondag in de provincie Rattanakiri, in het noordoosten van het land, langs verkeersweg 19 waren geïnfil treerd, maar dat zij door de Cam bodjanen waren teruggedreven met achterlating van twaalf au tomatische geweren. iVij blijven vijanden en drijven ze uit dorpen tricten langs de grens", aldus de radio. De radio maakte gisteren geen melding van gevechten zuide lijker in de zogenoemde "Pape gaaienbek", waarvan wordt ver ondersteld dat daar de Vietname zen de situatie beheersen. Lord Carver verwerpt besprekingen in Salisbury SALISBURY (Reuter/AFP) - De Britse hoge commissaris voor Rhodesië, Lord Carver, heeft in Pretoria het huidige overleg in Salisbury tussen de Rhodesische premier, Ian Smith, en de gematigde zwarte leiders van de hand gewezen. Hij zei dat het Brits-Amerikaans plan voor een regeling in Rhodesië nog steeds veel waarde heeft. Op een persconferentie na een ontmoeting met de Zuidaf rikaanse minister van buitenlandse zaken, Pik Botha, onderstreepte hij dat een akkoord dat niet "alle be trokken partijen omvatte", weinig kans heeft om een einde aan de guerrillastrijd te maken. Het Patriottisch Front van Jos hua Nkomo en Robert Moegabe dat de guerril lastrijders die hun bases in Zambia en Mozambique heb ben, leidt, neemt niet deel aan de onderhandelingen in Sa lisbury. MOSKOU - Minister Andrei Gromyko van de Sovjet-Unie toost met zijn Japanse collega van buitenlandse zaken Soenao Sonoda, die in Moskou op bezoek is. De bewindsman zal niet door partijleider Breznjev worden ontvangen. Deze lijdt volgens een officieel bericht opnieuw aan griep. Toen Breznjev vorige week donderdag een openbare plechtigheid bijwoonde, maakte hij een vermoeide indruk en sprak moeilijk. Optimisme bij Amerikanen en Russen GENEVE (UPI) - Ameri kaanse en Russische on derhandelaars bij de be sprekingen over een nieuw Russisch-Ameri- kaans akkoord ter beper king van de strategische "Vrijheid op spel" VATICAANSTAD (UPI) - Volgens het Vaticaanse blad 'Osservatore Romano' bestaat het gevaar dat de Italianen hun vrijheid afstaan aan iedereen die sterk genoeg is een eind te maken aan de gewel ddadigheid. Het gevaar ligt hierin, dat men de terreur van gewelddadige groe pen als onvermijdelijk gaat be schouwen. Gewenning leidt tot onverschilligheid en onver schilligheid leidt tot steun aan ieder die bij machte lijkt de orde te herstellen", aldus het blad. De Osservatore zegt niet aan wie de bevolking misschien haar vrij heid zal afstaan, maar het zus- terblad, het weekblad 'Osserva tore Delia Domenica' schreef vo rige week dat enkele Italiaanse leiders met de gedachte spelen communisten in de regering toe te laten omdat er behoefte bestaat aan een krachtige hand. wapens (SALT II) hebben gisteren verklaard binnen niet al te lange tijd een overeenkomst te verwach ten over het nieuwe ak koord. De Amerikaanse hoofdonderhan delaar Paul Warnke ging in een verklaring zelfs zo ver dat hy een termijn noemde, namelijk maximaal vier maanden. De be langrijkste Russische onderhan delaar, Vladimir Semenov was wat voorzichtiger en zei dat "de vooruitzichten vrij goed zijn wat betreft het succesvol afronden van onderhandelingen". Gisteren hadden Semenov en de Amerikaanse onderhandelaar Ralph Earle een ontmoeting on der vier ogen om afspraken te maken over een formele hervat ting van de besprekingen. De twee landen hebben al een ont werp opgesteld voor een nieuw verdrag dat ruim 50 pagina's telt. Krachtens dit ontwerp zouden de twee landen hun voorraden aan materieel dat kernkoppen kan transporteren beperken tot maximaal 2.250. Tot dit materieel behoren raketten, bommenwer pers en onderzeeboten. Het aan tal raketten mag niet hoger zijn dan 1.320, voor zover zij zijn voor zien van meervoudige en afzon derlijk te richten kernkoppen. In tegenstelling tot het optimisme over het verloop van de onder handelingen waren functionaris sen in Genève pessimistisch over de mogelijkheden goedkeuring voor het ontwerp te verkrijgen van het Amerikaanse congres. Enigen zeiden dat dit misschien moeilijker wordt dan de onder handelingen de afgelopen vijf jaar zijn geweest. Wanneer de Amerikaanse Senaat niet akkoord gaat met een nieuw akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over de beperking van de strategisch wa pens, zullen de VS tot 1986 bijna 20 miljard dollar moeten uitge ven om hun voorraad strategi sche wapens niet kleiner te laten worden dan die van de Sovjet- Unie. Dit staat in een rapport van Les Aspin, een lid van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den, dat gisteren werd bekend gemaakt. Desgevraagd zei Warnke dat hij Aspins rapport niet had gelezen maar uit andere bronnen al eer der dezelfde conclusies had ver- aan wat de Amerikanen graag zouden willen. "Het gaat erom of wij beter af zijn met of zonder een akkoord." Een afwijzing van een nieuwe SALT-overeenkomst zal slechts de bewapeningswedloop ver snellen, aldus Aspin. "En als Salt-II deze wedloop niet beëindigt, zal het akkoord er in elk geval voor zorgen dat de kwantitatieve wedloop wordt beëindigd en dat nog slechts wordt gestreden om de kwaliteit, precies het gebied dat ons sterk ste punt is", zo meende de afge vaardigde." MONTE CARLO (Reuter) - Zwemmen in de smerige Mid dellandse Zee is een riskante zaak geworden, aldus dr. Mostafa Tolba, hoofd van het V.N.-mi- lieuprogramma, ter opening van de conferentie over de vervuiling van de Middellandse Zee in Monte Carlo. Vertegenwoordigers uit de 18 kustlanden (behalve Albanië) waren gisteren naar Monte Carlo gekomen om een internationaal verdrag op te stellen dat de ziekteverwekkende vervuiling van de Middellandse Zee moet tegengaan. Dr. Tolba zei dat tegen de vervui ling moet worden opgetreden "ondanks politieke en ideologi sche verschillen". "De voor naamste schuldigen zitten in het Noordwesten van de zee", zei hij, daarmee doelend op Frankrijk en Italië. De rivieren de Rhone en de Po voe ren de grootste hoeveelheid vuil van land aan. Vooral de gewel dige industriële afval, riolen en landbouwchemicaliën moet worden verminderd. Daar is al op twee voorgaande con ferenties over gesproken en ver moedelijk is er nog een conferen tie dit jaar nodig voordat een ver drag kan worden ondertekend. Het voornaamste struikelblok vormen de hoge kosten van af- valzuivering voor de duizenden fabrieken in Frankrijk, Italië en elders. Die worden voor de ko mende tien a twintig jaar op vyf miljard dollar geschat Uit onderzoek door 80 laboratoria is gebleken dat jaarlijks 120.000 ton minerale olie, 1.120.000 ton stik stof- en fosforverbindingen en 60.000 ton waswater in de Mid dellandse Zee terecht komt. De deelnemers krijgen de komende dagen ondermeer het resultaat onder ogen van een onderzoek van vijf maanden dat de bekende Franse oceanoloog Jaques-Yves Cousteau in de Middellandse Zee heeft uitgevoerd. De deskundigen, die tot en met za terdag bijeen zyn zullen proberen richtlijnen vast te stellen voor de behandeling van deels zeer sterk verontreinigd water. In de VS is al enige tijd een debat gaande over de wenselijkheid van een nieuw Salt-akkoord. Te genstanders zeggen dat de VS in een nadelige strategische positie worden geplaatst als SALT-II van de grond komt. Aspin is het daarmee niet eens. Hij verklaarde gisteren dat het niet de vraag is of SALT-II precies tegemoet komt ADVERTENTIE bijna 1 miljoen aan prijzen Toerental belast omw/min 850/1900. Aan tal slagen belast per min. 17 000/38 000. Boordiameter in beton mm 12 Boordia- meter in staal mm 10. Boordiameter in hout mm 30. Boorhouder tot mm 10. Halsdiameter Omm 43 Gewicht kg 1 9 Met boorhouder, boorhoudersleutel, handgreep met diepteaanslag, steeksleu- t.b.v. Buitenlandse vakanties voor gehandicapten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13