Ook andere ouders op herhaling Kritiek Delta Kabel BY op Leids kabel-tv-plaii kantonrechter SADATSPRAK MET DE SJAH Nieuwe cursus start op Leidse Drie Oktoberschool Wilcl zwaaiende agent oorzaak overtreding? Hartluchtbrug Houston gaat voorlopig door DINSDAG 10 JANUARI 1978 LEIDEN - Na Leiden-Noord hebben nu ook de openbare kleuterschool "De Margriet" en de lagere school "Drie Oktober" een cursus "Ouders op herhaling". Gisteravond nam de cursus een aanvang in het gebouw van beide scholen aan de Drie Octoberstraat. Voorlopig hebben zich zo'n dertig ouders voor de cursus aangemeld. Het doel van de cursus is de ouders vertrouwd te maken met de leerstof van hun kinderen, zodat ze die beter kunnen begeleiden bij het maken van hun huiswerk. Het blijkt namelijk dat sommige kinderen een goede begeleiding best kunnen gebruiken". "Het komt wel voor", zegt Wim Roe land, hoofd van de Drie Oktobe rschool, "dat ouders hun kinde ren bepaalde trucjes leren om sommen op te lossen. En dan komen ze hier op school en dan kennen ze alleen die trucjes, maar die sommen begrijpen ze niet". Beter inzicht in de leerstof van het kind, dat stellen de initiatiefne mers van de cursus voorop. "De cursus is uiteindelijk bestemd voor het kind. Het kind staat cen traal", zegt Roeland. Daarnaast kunnen ouders de cursus ook be nutten om hun eigen ontwikke ling bij te spijkeren. Wat dat be treft zijn er goede voorbeelden van ouders die in Leiden-Noord via de cursus "Ouders op herha ling" verder gingen leren om een mavo-diploma te behalen. De nieuwe cursus "Ouders op her haling" heeft geen formele band met de cursus in Noord. Wel heeft schoolhoofd Roeland zich in Noord georiënteerd alvorens hij met zijn team en de gemeente lijke inspectie ertoe overging om ook in de Drie Octoberstraat zo'n cursus op te zetten. Er is trouwens een groot verschil tus sen beide cursussen, omdat die in Noord door het rijk wordt gesub sidieerd en de andere cursus niet. Behoeftepeiling De nieuwe cursus is min of meer opgezet op verzoek van de ouders zelf. Uit een behoeftepeiling en een daarop volgende informatie avond kwamen uiteindelijk zo'n dertig ouders naar voren. Gezien dit vrij grote aantal, zal de cursus zich voorlopig beperken tot de ouders van de kleuter- en lagere school. Eventueel zal er later be keken worden of ook ouders uit de wijk, die geen kinderen op deze scholen hebben, aan de cur sus kunnen deelnemen. Een bepaalde toelatingseis voor de cursus is er niet. Gisteren taxeer den enkele teamleden het ge middelde niveau van de prille cursisten op vierde tot vijfde klas lagere school. De leerstof zal daarbij zoveel mogelijk worden aangepast. De bedoeling is dat de cursisten zich gaan bezighouden met reke nen (16 lessen), taal en gesprek sonderwerpen over maat schappelijke aangelegenheden. Wat de taal betreft zal er gebruik worden gemaakt van het in Noord vervaardigde spel- lingboek, dat speciaal bedoeld is voor volwassenen. De cursus omvat 16 lesavonden (op maandagavond), die om zeven uur beginnen en om half tien eindigen. De groep heeft een vaste medewerker en elke week is er een andere leerkracht om de vakken te geven. Daarna splitst de groep zich op in kleine groe pen, die samen met een mede werker de stof gaan verwerken. In totaal zijn er vijftien tot zestien medewerkers, onder wie zes leerkrachten (vier van de Drie Octoberschool) en voor de rest studenten-vrijwilligers. De cur sisten betalen voor de hele cursus f 50 om de kosten van het spel- lingboek, stencilmateriaal etc. te bestrijden. Kersverse cursisten van "Ouders op herhalingop'de Drie OctoberschoolLinks het schoolhoofd Wim Roeland. Mail vernielt tijdens ruzie ruit van auto LEIDEN - Tussen een man van de waterleiding en een automobilist ontstond gisterochtend een ruzie die zo hoog opliep dat de water- leidivman met een schop de voorruit van de auto kapot sloeg. De Leidenaar J.R. was op de Korte Mare de waterleiding aan het repareren. De rijbaan was met hekken afgezet. De automobilist wilde toch doorrijden. Om dit te verhinderen ging J.R. voor de auto staan. De automobilist reed echter toch door en J.R. kwam op de motorkap terecht. Hierop sloeg hij de voorruit stuk. De au tomobilist reed door, maar meldde later op de dag op het po litiebureau dat zijn voorruit ver nield was. De automobilist is een 28-jarige Leidenaar. LEIDEN - Een vrachtauto met oplegger, bestuurd door een 26-jarige chauffeur uit Roosendaal,kantelde LEIDEN - IndeHoefstraat 32heeft gistermiddag om kwart voor één op Rijksweg 4 ter hoogte van het spoorwegviaductDoor werkzaamheden aan het zich gevestigd het dakherstel- tolud van de rijksweg ondervond het verkeer enige stemming .De vrachtwagenchaffeur merkte te laat dat het voor bedrijf R. Barendse. De nieuwe hem rijdende verkeer afremde. Hij moest daarna zo krachtig remmen datde oplegger begon te kantelen. Hij kwam firma repareert in principe alle in het talud tot stilstand. De vrachtauto werd totaal vernield. soorten daken. .99, Offerte alsnog mondeling toelichten LEIDEN - Delta Kabel B.V. heeft in een brief aan de leden van de gemeenteraad opnieuw be zwaar aangetekend tegen de plannen van het college van B en W om in de stad kabeltelevisie te laten aanleggen door hun Goudse c_ ..rent Van Eyk. In die brief vraagt directeur Van der Helm de leden van de raadscommissies voor be stuurlijke aangelegenheden en financiën Delta Kabel als nog in de gelegenheid te stellen de door het bedrijf opgestelde offerte mondeling te mogen toelichten. Deze twee raadscommissies zul len zich vanavond in besloten heid over het voorstel van B en W moeten uitspreken, gemeenteraad komende dagavond de zaak ir openbaar zal afhandelen. Aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen zijn geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht J. H. Telkamp (Hillegom), voor het doctoraal orthopedago giek M. den Holder (Oegstgeest) en voor het doctoraal andrago- giek D. A. Mostert-Soeters (Zoeterwoude). Yideo-recorder uit etalage Hot House wil meer subsidie LEIDEN - De Stichting Jazzzolder Delta Kabel Eind vorig jaar richtte Delta Kabel zich al per brief tot de leden van de gemeentelijke werkgroep ka beltelevisie; een ploeg van amb tenaren, raadsleden en externe adviseurs die onder voorzitter schap van wethouder Van Aken de aanleg van kabeltelevisie in Leiden voorbereidt en begeleidt. In die eerste brief vroeg Delta Kabel opheldering over de ge ruchten dat Van Eyk de order van 18 miljoen zou worden gegund. Het bevreemdde Delta Kabel dat niet alle inschrijvers in de gele genheid zijn gesteld om de inge diende offertes mondeling voor de werkgroep toe te lichten, alvo rens deze een definitief advies aan het college zou formuleren. positie was; een andere voor waarde was dat het uitverkoren bedrijf geen gebruik zou maken van onderaannemers en zelf ge noeg mankracht in dienst zou hebben om alle facetten van de opdracht te kunnen uitvoeren. De werkgroep kabeltwevisis- vergaderde in beslotenheid over de inhoud van het advies van het college. Hoewel Van Eyk niet de goedkoopste inschrijver was (Delta Kabel stelde het karwei voor vier ton minder te kunnen klaren) werd dit bedrijf toch door de werkgroep uitgekozen. Wat la ter gaven B en W te kennen zich met de keuze van de werkgroep kabeltelevisie te kunnen vereni gen. Argumenten Zes bedrijven i de i be- LEIDEN - Uit een winkel aan de Aalmarkt is gistermiddag op een vrij brutale manier een videore corder ter waarde van 2895,- ge stolen. De dief kwam uit een auto die voor De verhuizing van Hot House uit de winkel stopte, liep de winkel het gebouw van studentenver- Hot House wil van de gemeente een hogere subsidie per concert krijgen dan ze sinds 1974 ont vangt. De stichting stelt een ver hoging van 75 gulden naar 100 gulden voor. In een brief aan B en W noemt penningmeester Karin Verbaken het voortbestaan van Hot House onzeker, gezien de stijging van de diverse kosten. "Niet in het minst door de ge dwongen verhuizing van Hot House van het pand van Augus- tinus naar eerst het LAK-theater en later het Leids Vrijetijds centrum is de financiële situatie er tamelijk ernstig uit gaan zien", aldus de penningmeester. Maar ook de vaye kosten, die het or ganiseren van jazzconcerten met zich meebrengt zijn de laatste ja- gestegen. drijven die op verzoek van het college voor de order hebben in geschreven. Aanvankelijk wer den daartoe slechts vier be drijven aangezocht, in een later stadium evenwel besloot de ge meenteraad nog twee andere be drijven, waar onder Delta Kabel in de inschrijving te betrekken. Al die bedrijven moesten voldoen aan een aantal door de gemeente raad geformuleerde voorwaar den. Onderzocht werd door de gemeentelijke Accoun tantsdienst hoe hun financiële Over de argumenten die aan de keuze ten gronflag liggen ver scheen een nota die openbaar is gemaakt en die in de gemeente raad zal worden behandeld. Een belangrijk deel van de discussie in de werkgroep is evenwel slechts terug te vinden in niet openbaar gemaakte stukken, die raadsleden wel ter inzage kunnen krijgen. Uit die geheime stukken nu blijkt dat er bij de leden van de werk groep en bij het college een angst bestaat om de order aan Delta Kabel te geven, omdat dit bedrijf eind vorig jaar in Utrecht met de aanleg van kabeltelevisie is be gonnen; een start waar zich nog al wat problemen zouden hebben voorgedaan. Daardoor is men in Leiden gaan twijfelen aan de kwaliteiten van dit Leidschen- damse bedrijf. Een andere reden is, zo blijkt uit de stukken, dat Delta Kabel niet voldoende men sen in huis zou hebben om het civiel-technische (grond werkzaamheden) gedeelte van de aanleg probleemloos te kunnen vervullen. Voor dat onderdeel zou het bedrijf dan toch een on deraannemer moeten aantrekken en dat is nu juist waar het college bezwaar tegen maakt, omdat de verantwoordelijkheden voor de aanleg dan bij meer dan één be drijf zouden rusten. In allerijl In een brief die Delta Kabel giste ren in allerijl aan de leden van de gemeenteraad heeft gestuurd werpt het bedrijf de schuld van de in Utrecht opgelopen vertra ging van zich af. Die vertraging zou zijn ontstaan doordat in het stadium van voorbereiding, toen Delta Kabel nog niet was aange zocht, een verkeerde plaats was uitgezocht voor de plaatsing van de mast, die de domstad van sig naal zou moeten voorzien. Ook zouden in de opgestelde over eenkomst een aantal juridische verfijningen door de gemeente zijn aangebracht en dat alles in een stadium dat het werk volgens schema al had moeten beginnen. "De schuld van de vertraging ligt niet bij ons, maar bij de gemeente Utrecht", aldus Delta Kabeldi recteur Van der Helm, die wet houder Van Aken van een en an der al begin december op de hoogte zou hebben gebracht. In het schrijven stelt Delta Kabel een compromis voor, dat inhoudt dat het bedrijf toch de order krijgt en deze voor het in de of ferte aangegeven bedrag uit voert, maar dat voor het civiel-te- chische werk een beroep zal wor den gedaan op Van Eyk. LEIDEN - "Ik stond gewoon in het vak voor linksaf, want ik was van plan om linksaf te slaan. Maar aan de overkant van het kruispunt stond die agent heel wild naar me te zwaaien, dus ben ik maar naar hem toe gegaan. Toen ik bij hem kwam zegt ie: mev rouw u begaat een overtre ding want u rijdt rechtdoor in plaats van linksaf." Mevrouw S. hing dit mooie ver haal aan kantonrechter Van Dijke op, waardoor die moei lijk anders kon doen dan een nader proces-verbaal op laten maken. Dat zal echter weinig uitmaken, want vertelt de agent dat het inderdaad zo is gegaan als mevrouw S. ver telt, dan zal ze wel schuldig zijn, maar hoogstwaar schijnlijk geen straf krijgen. En vertelt hij dat hij haar wenkte om een andere over treding dan het rechtdoor- rijden, dan moet ze daarvoor worden vrijgesproken omdat alleen recht doorrij den in het proces-verbaal vermeld is. Voor twintig februari lijkt in elk geval een aardig duel tus sen een heer en een dame op stapel te staan. De meest idiote en onwaar schijnlijke verweren hoor je overigens als de muren van het gebouw aan het Rapen burg toch eens oren hadden! Voor een betrekkelijke leek bovendien erg moeilijk om al die verweren op waarheid en waaje te schatten. Met de heer V.d.M., groenteman van pro fessie hadden rechter en of ficier van justitie echter geen enkele moeite. Hij was door rood licht gereden omdat vol gens zijn zeggen: "De auto voor me ineens remde voor een overstekende kat. Daardoor haalde ik het groene licht niet meer. Als ik boven op mijn rem had gaan staan had ik nog kunnen stoppe, maar dan waren de fruitmanden door de auto gevlogen. De politie zei dat ik die dan maar vast had moeten snoeren, maar u zou het ook niet zo fijn vinden als ik u een vastgesnoerde fruitmand bezorgde. Als die man niet voor die kat gestopt was, was er niets aan de hand geweest." De rechter had blijkbaar toch liever een inge snoerde fruitmand dan een dode kat, want hij legde de verdachte de normale boete van honderd gulden op. Mensen die meer dan één ver weer hebben vallen nogal eens door de mand. Zo ook de En gelse mevrouw M. Op het Sta tionsplein had ze het portier van de auto waarin ze zat zonder omzien open gedaan, waardoor een bromfietster er tegenaan was gereden en ge vallen was. Haar eerste ver weer was dat ze in haar ge boorteland niet gewend was aan fietsers en bromfietsers op de weg. De officier vond dat maar zo-zo, want ze bleek toch al Pit jaar in Nederland te verblijven en "Dan had u toch wel kunnen ontdekken dat hier in Nederland een aan tal fietsen en bromfietsen rondrijdt." Haar tweede ver weer, namelijk dat ze moest remmen om haar trein te ha len en dus door de haast niet op-of-om had gekeken toen ze uit de auto van haar vriend, die haar wegbracht, wilde stappen, leek meer overeen komstig de waarheid. Maar het kon voor rechter noch of ficier van justitie een excuus zijn. Voor rechterde-.Ko- ningh nog minder dan voor de officier. De eis was 100,-: de uitspraak van de rechter 125,-. Weinig elegant tegenover de politie had de jongeman zich gedragen die zonder helm op zijn bromfiets reed. "Ik doe gewoon geen helm op. Jullie kunnen in de bomen gaan zit ten met je boete. Ik heb lak aan jullie rotsmerissen", had hij laten vallen, of in elk geval woorden van die strekking. Op de zitting kwam hij ver tellen dat hij de boete al be taald had, maar een bewijs daarvan had hij niet. Op de vraag van de officier zei hij dat hij in de stad nooit een helm droeg. De officier achtte het noodzakelijk daar veran dering in te brengen: "Je weet toch waarom die bepaling is ingevoerd hè? Het kan je een schedelbasisfractuur schelen bijvoorbeeld. Of maakt je dat ook niet uit? Maar niet alleen voor jezelf maar ook uit maat schappelijk belang zal ik een straf eisen die een pressie middel is om voortaan wel een helm, op te zetten: 150,- waarvan 100,- voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaarj'- Het vonnis was gelijk aan die eis. De heer B. die aan het leren is voor rij-instructeur, gaf vorig jaar als oefening zijn buurmeisje S. alvast maar rijlessen. Zij betaalde ge woon, en dacht dat ze met een bevoegd rij-instructeur te maken had. Maar dat was hij niet, bovendien was de auto niet helemaal zo uitgerust als een geëigende lesauto dat be hoort te zijn. Het meisje heeft inmiddels haar rijbewijs ge haald, zij het dat zij haar les sen voortzette bij een be voegd instructeur. De officier van justitie vond niet dat haar schuld trof, maar eiste voor de heer B. een boete van 150,-. Rechter De Koningh achtte het meisje wel schuldig, maar legde haar geen straf op. De heer B. gaf hij, nadat die wat gemompeld had over zijn ge zin dat toch ook moet leven, een boete van 100,-. MARGA WUIS ASSOEAN (Reuter/UPI) - Presi dent Anwar Sadat heeft gisteren het vredesinitiatief in het Mid den-Oosten besproken met de sjah van Iran, een van de weinige Arabische leiders die hem daarin geheel steunt. Toen hij voor dit eendaags overleg in het Egypti sche Assoean arriveerde ver- EINDHOVEN (ANP) - De hart- De medische begeleider van deze binnen, griste uit de etalage de videorecorder weg en sprong weer in de auto die daarop weg scheurde. I Het afgelopen weekend werden van de Leidse Houtschool aan de Adriaan Pauwstraat negen ruiten vernield. De schade bedraagt 3000,- eniging Augustiks werd vorig jaar noodzakelijk, doordat de stichting van de burgemeester eet langer toestemming kreeg om daar openbare concerten te ver zorgen. Augustinus beschikt niet over de hiervoor benodigde ver gunning: yt Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wel. luchtbrug naar Houston voorlopig gehandhaafd blijven. Hoewel de Nederlandse Hart- patientenvereniging overweegt deze luchtbrug te beëindigen ge zien de vrij hoge bijkomende kos ten, met name voor de begeleider van de patiënt, is van een defini tieve stopzetting nog geen sprake. luchtbrug, hartchirurg dr. P.J. van der Schaar uit Eindhoven, wil de luchtbrug echter voortzet ten tot de mogelijkheden voor hartoperaties in Nederland daadwerkelijk en aanzienlijk zijn uitgebreid. Bovendien wil dr. Van der Schaar de nauwe contac ten die hij met het ziekenhuis in Houston heeft opgebouwd in de ruim anderhalfjaar dat hij patiën ten naar deze Amerikaanse stad begeleidt, handhaven om er zijn voordeel mee te doen bij de op bouw van het hartchirurgisch centrum in het Bredase zieken huis De Klokkenberg. Dr. Van der Schaar, die de chirurg van dat centrum wordt, wil bij de opbouw gebruik maken van steun die hem vanuit Houston kan worden verstrekt. De Hartpatiëntenvereniging, die vorig jaar september een luchtb rug voor hartpatiënten op Lon den opende, wil deze luchtbrug gaandeweg uitbreiden. Daardoor zou Houston, in de visie van de vereniging, kunnen komen te vervallen. Volgens dr. Van der Schaar staan er echter nog zoveel Nederlandse patiënten op de wachtlijst dat de operaiiemogelijkheid in Houston niet kan worden gemist. klaarde de sjah dat hij voorstan der is van een vredesverdrag met Israël op basis van de door Egypte ontwikkelde beginselen. Bij de besprekingen met Sadat, waarin de sjah zich over de stand van de Egyptisch-Israëlische vredespogingen liehinformeren, ging het vooral om de rol van Iran bij internationale garanties voor een vrede in het Midden-Oosten en de materiële steun aan het Palestijnse volk. Israël en Egypte hebben hun standpunten in de strijdvraag om de joodse nederzettingen in de Sinai opnieuw bekrachtigd. De Egyptische vice-president Hoesni Moebarak verweet de premier van Israël, Menachem Begin, dat hij met zijn uitlatingen over het voortzetten van de ne derzettingspolitiek in de Sinai "niet de weg naar de vrede volgt". President Sadat zei zondag dat hij niet akkoord zou gaan met de aanwezigheid van ook maar één Israëlische militair of burger in voormalig Egyptisch gebied.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 12