'Gereformeerde Bond te veel een eigen kerkje' „Haagland-regioleider bij Youth for Christ Badmintontop wil prof groep Henny Blom: "We halen plaats in de play-offs Ieder kerklid is geroepen Nieuwe vrouwelijke pastor in Leiderdorp: Woordvoerder van Confessionele Vereniging: BANDEN CADEAU DINSDAG 10 JANUARI 1978 -CSSSDSESSB- LEIDERDORP - Leiderdorp heeft weer een vrouwelijke pastor: mevrouw R. van der Kolff (38). Zij is gekomen uit Numansdorp, waar zij vier jaar predikant was van de gereformeerde kerk. In Leiderdorp is zij de opvolger van mevrouw P. Sijsling- Bikker die in de gerefor meerde kerk een paar jaar pastoraal medewerker is ge weest. Zondagmorgen werd mevrouw Van der Kolff in de Scheppingskerk tot haar 2 werk ingeleid. Ds. G. van Loenen hield een be vestiging spreek over 1 Petrus 2 25, waarin sprake is van Christus als herder en hoeder. Zo kunnen we ook de taa kvan de ambtdragers zien, waarbij hoeder dan opgevat moet worden als "omziener" en niet als "opziener"zoals vroeger meer gebeurde. Na haar bevestiging preekte mevrouw Van der Kolff over de verzen 21-24 uit hetzelfde bijbelhoofdstuk. Zij begon met erop te wijzen, dat niet alleen de predikant, maar allen in de kerk geroepenen zijn. Waartoe? Tot een manier van leven, zoals die in deze brief van Petrus wordt be schreven: leed verdragendat ten onrechte wordt geleden, zoals Christus "als Hij leed, niet dreigde, maar het over gaf aan Hem, die rechtvaar dig oordeelt Wij zijn juist trots op onze zelf standigheid en ons voor on szelf durven op komen. Maar God. is nooit gewend geraakt aan onze zelfhandhaving, aan het jezelf belangrijker vinden dan een ander. Dat vindt God zonde, namelijk zonde van ons leven, dat we gekregen hebben om lief te hebben. Mevrouw ds. Van der Kolff -omzetting van bcstaan- Daarom heeft Christus een om zetting van oils bestaan te weeggebracht, en dat geeft hoop voor onze ambtsvervul ling: leven in rechtvaardig heid. Daartoe zijn wij allen geroepen." Na de dienst sprak de heer W. Brums een welkomstwoord namens de gemeente."De ge meente is blij zo snel weer een vrouwelijke pastor gevonden te hebben, die bovendieii pre dikant in volle rechten is." Na afloop hebben velen, ook uit haar vorige gemeente, mev rouw Van der Kolff sterkte in haar werk aewenst. (Van onze redactie geestelijk leven) De Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk vindt het onjuist dat een richtingsorganisatie binnen de kerk als „kerk" optreedt. Haar woordvoerder ds. S. Kooistra (58 jaar, van 1963 tot 1968 in Lisse, nu te Menaldum) laat daarover geen twijfel bestaan in een artikel over „Onze kerkelijke positie" in het Hervormd Weekblad. „Confes sionelen laten zich niet uitpeilen uit het geheel van de Hervormde Kerk". Ds. Kooistra waarschuwt de Con fessionele Vereniging, „die niet anders wil dan dat de kerk haar belijdenis handhaaft en uitdraagt in de wereld", voor elke manier van partijvorming in de kerk. Hij pleit bij alle activiteiten voor het volgen van de kerkelijke lijn. „Wij doen gewoon mee in de ar beid van de kerkelijke vergade ringen onzer kerk en van haar or ganen van bijstand". Vrijgemaakte geref. kerk adverteert Een werkgroep van de Vrijge maakte Gereformeerde Kerken zal zaterdag in enkele landelijke ochtendbladen een pagina-grote advertentie plaatsen waarin de aandacht wordt gevestigd op een bijbelcursus. Deze kerk, die on geveer 90.000 leden telt, wil op deze manier de bevolking van Nederland confronteren met het evangelie. Zij meent, dat velen daarvan zijn vervreemd en voelt zich verplicht daaraan iets te doen. Het is voor deze betrekkelijk kleine kerk organisatorisch onmogelijk, een huis-aan-huis-actie te voeren. Daarom heeft de werkgroep, die daarvoor speciaal was samen gesteld, een schriftelijke bijbel cursus ontworpen. Deze' bestaat uit 24 lessen en is samengesteld door theólogen, neerlandici en een reclamedeskundige, allen lid van deze kerk. Het geld dat voor de advertenties en de cursus no dig was, is gekomen uit een fi nanciële actie onder de kerkle den. De Vrijgemaakte Kerken, die aan het eind van de Tweede Wereld oorlog uit een leer-conflict bin nen de Gereformeerde Kerken zijn ontstaan, tonen de laatste ja ren een opmerkelijke evangelisa tie-activiteit. Het is voor het eerst, dat zij op deze manier naar buiten treden. Partij Neutronenbom. Het Interkerkelijk Vredesberaad, waaraan negen ker ken deelnemen, heeft deze kerken gevraagd, zich op korte termijn uit te spreken tegen de neutronenbom. Eenzelfde verzoek ging naar vooraan staande personen in die kerken en plaatselijke IKV-werkgroepen. Het is de bedoeling van het Vredesberaad, dat de uitspraken tegen de bom voortvloeien uit discussies op het grondvlak van de kerken. Volkswijsjes Koffiebar. Vrijdagavond 8 uur is er weer koffiebar van Youth for Christ op het adres Middelstegracht 47 in Leiden. Een duo uit Vlaardingen zal met volkswijsjes en eigen werk de avond opluisteren. Vluchtelingen. Voor de Waalse gemeente in Leiden (Breestraat 64) spreekt vrijdagavond om 8 uur mej. Alice Compain, medewerkster van Oversea Mission Fellowship in Thailand, over het vluchtelingenpro bleem in dat land. Zij is werkzaam onder de vluchtelingen die uit Cam bodja en Laos naar Thailand zijn uitgeweken. Lokhorstkerk Lezing. Vrijdagavond om 8 uur spreekt in de Lokhorstkerk (Pieters kerkstraat) in Leiden de heer J. Ph. Fijnvandraat uit Sneek over "Het normale christelijke leven. In de maatschappijVan kwart voor acht af is er samenzang. Beroepingswerk. Herv. Kerk - beroepen te Zeist I. J. Wisse Wagenin- gen, te Glanerbrug G. v. d. WeideTricht, te Babyloniënbroek en te Wilnis W. Dekker Sebaldeburen; bedankt voor Scheveningen J. Th. Quak Via- nen; aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Eierland (Texel) kandidaat P. D. Wolthaus Oegstgeest. Geref. Kerken: aangeno men naar Hilversum M. van Harmeien Alphen aan den Rijn, naar Koudekerk aan den Rijn J. Nierop Schiedam. Geref. Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Apeldoorn H. Hidding Den Haag. Geref. Gemeen ten: bedankt voor Groningen J. W. Verwey H.I. Ambacht. Voor Rilland en voor Borssele A. Moerkerken N.-Beyerland. Evang.-Lutherse Kerk: bedankt voor Utrecht D. Th. Strasser Groningen. Op dit punt ziet ds. Kooistra een groot verschil tussen confessio nelen en gereformeerde-bonders in zijn kerk. De reis van een eigen delegatie van de Geref. Bond naar Zuid-Afrika noemt hij als voorbeeld. Afgezien nog van het verslag van de reis (het apartheidssysteem en het rechtsbeleid van de Zuidaf rikaanse regering lijken hem on voldoende kritisch bekeken), vindt ds. Kooistra het op zichzelf fout dat een richtingsorganisatie contacten onderhoudt met ker ken in het buitenland, buiten de officieel-kerkelijke organen van de eigen kerk om. „De Geref. Bond zoekt nu te veel een kerkje of gereformeerde partij binnen de kerk te zijn". Daarmee hangt volgens ds. Kooi stra samen dat men op het terrein van de zending eigen organisaties handhaaft in plaats van mee te doen aan de zending die van de kerk uitgaat. „Dat ligt confessio nelen na de invoering van de nieuwe kerkorde niet", aldus ds. Kooistra, die een nieuwe bezin ning nodig acht op wat „kerkelijk denken" in deze tijd betekent. Politiek Kooistra maakt ook nog een op merking over het „politieke" spreken van de kerk in landelijk verband en van de Wereldraad van Kerken. De Confessionele Vereniging staat positief tegen over de opdracht van de kerk om te getuigen tegenover overheid en volk en dus ook te spreken over politieke vraagstukken. Maar het gevaar dreigt, dat de kerk de inhoud van het evangelie gaat vereenzelvigen met be paalde maatschappijbeschou wingen. „Dan wordt de kerk zelf politieke partij. Dan verliest zij juist haar profetische functie. Solidariteit met de nood der wereld en met de verdrukten betekent nog niet identificatie met bepaalde be vrijdingsbewegingen. Er moet wel onderscheid zijn tussen wat de roeping der kerk is en wat veel meer ligt op het terrein van de politieke en sociale organisaties". Reis Vorige week deed de delegatie van de Geref. Bond naar predikanten uitvoerig verslag van haar reis, waarbij ook werd ingegaan op de motieven die tot deze omstreden reis hebben geleid. Dr. H. van den Heuvel „weerstand in Zuid-Afrika teg<-n hem bijzonder groot" Het hoofdbestuurslid ir. L. van der Waal zei, dat de contacten tussen de Zuidafrikaanse en de Neder landse kerken in theologisch op zicht steeds stroever waren ge worden. De Zuidafrikaanse ker ken hadden dan ook steeds meer behoefte aan contacten met ker ken en groepen in de wereld - ook in Nederland - waarmee op basis van de gereformeerde belijdenis een vruchtbare relatie zou kun nen ontstaan. Eind 1976 kreeg de Gereformeerde Bond de uitnodiging een delega tie te sturen. Wie, zo redeneerde de bond, een paar weken in dit land is geweest, mag niet de pre tentie hebben, een oordeel over Zuid-Afrika te kunnen uitspre ken. De waarde van een bezoek is echter dat men een indruk krijgt van de leef- en woonomstandig heden en zich nader kan oriënte- waarop blan- Zuid-Afrika Een medewerker van het Refor matorisch Dagblad meldde in zijn verslag van deze vergadering van bondspredikanten, dat ver scheidene aanwezigen vroegen naar de gevolgen van de reis voor het eigen kerkelijke leven. Van uit de delegatie werd daar op geantwoord, dat zij in Zuid- Afrika niet „de kerk" vertegen woordigde en dat zij dit daar ook meermalen duidelijk heeft ge zegd. Ook pleitte zij tijdens haar bezoek voor het openhouden van de dialoog met de officiële ker ken en voor het verlenen van visa van het bestuur (moderamen) van de kerk. Weerstand De weerstand in Zuid-Afrika, met name tegen dr. A. H. van den Heuvel, secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, is echter bij zonder groot. „Als hij hier kwam toen hij nog bij de Wereldraad was, zagen we hem niet. Hij ging direct naar zijn zwarte vrienden". Zo gaf men de delegatie te ver staan. Ds. G. Spilt, voorzitter van de her vormde synode en tevens lid van de Geref. Bond. was ook ter ver gadering in Zeist. In een discus sie met hem bracht de delegatie vooral het optreden van dr. Van den Heuvel in het geding. Prof. dr. C. Graafland, die ook deel uitmaakte van de delegatie, ver klaarde, het standpunt van Van den Heuvel radicaal af te wijzen. „Op deze wijze gaat het helemaal fout", zei hij. Tegelijk achtte hij de tijd van be zinning op de wederkerige relatie tussen het geheel van de kerk en de Geref. Bond, met name tussen de Bond en het bestuur van de kerk, méér dan gekomen. LEIDEN - Voor de groepen in het "Haagland"waaronder ook de regio's Leiden en Katwijk res sorteren, heeft de interkerkelijke jeugdorganisatie "Youth for Christ" een medewerker in vol ledige dienst regioleideraange trokken. Het is Klaas Bosscher te Leeuwarden, 26 jaar, gehuwd. "Youth for Christ" zoekt in de buurt van Leiden naar een huis voor hem. De regioleider is verantwoordelijk voor de training en begeleiding van werkgroepen en koffiebars. Dat "Haagland" nu een eigen man krijgt, betekent niet dat men het tot nu toe zonder medewerker heeft moeten stellen. "Haagland" behoorde namelijk tot de regio "West", waarin heel Zuid-Hol land was opgenomen. Op den duur bleek het echter onmo gelijk, het hele gebied als één regio met één man (Victor van Heus- den, Dordrecht) te handhaven, en maakte vooral de uitbreiding van het werk splitsing noodzake lijk. Daarom is "Haagland" nu een zelfstandige regio geworden. Klaas Bosscher is in zijn vrije tijd zo'n acht jaar intensief betrokken geweest bij het werk van Youth for Christ in Leeuwarden. Joke van Beusekom: professio nalisering zou uitkomst zijn. Swift pakt twee punten LEIDEN - In de Katwijkse Cleyn Duin hal boekte het zaalvoetbal team van Swift gisteravond een benauwde 4-3 zege op Van der Plas. Dat gebeurde in een wed strijd die voor het publiek vol ledig het aankijken waard was omdat beide ploegen puur aan vallend speelden. John Janssen opende de score voor Swift. De Leidenaar buitte een misverstand in de Katwijkse zaalvoetbalploeg behendig uit. Even later tilde Piet Gubler de stand naar 0-2. De Katwijkers kwamen echter via een doelpunt van Adrie Pluymgraaff tot 1-2 te rug. Via twee fraaie treffers van de Kat wijkse topscorer Jan van der Plas werd Swift nog in de eerste helft op een 3-2 achterstand gezet. Swift voelde zich echter niet ver slagen. Piet Gubler tekende voor de gelijkmaker en Koos van Eg- mond zorgde er met een kanon- harde kogel voor, dat Swift met een 3-4 zege huiswaarts kon ke- LONDEN - John Joiner, die zich bezig houdt met het behartigen van de belangen van een groot aantal van de sterkste bad- mintonspelers, onderzoekt de mogelijkheden een profgroep te stichten. De topspelers hebben tijdens de open Zweedse kampioenschap pen overeenstemming op dat punt bereikt. Joiner wil" op zoek gaan naar sponsors en denkt dan een serie wedstrijden te organise- Het verlangen van de spelers wordt veroorzaakt door het streven van de internationale federatie terug te keren naar het "zuivere" ama teurisme. Dit omdat badminton een kans maakt in de toekomst een plaats te krijgen in het prog ramma van de Olympische Spe len. Joiner: "Wanneer de bond doorgaat met de sport open te houden voor amateurs en professionals, heb ben wij er geen behoefte aan ons buiten de organisatie te plaat sen". Tot nu toe is een beperkt prijzen schema voor de grote toernooien, de eerste prijs mag ten hoogste 570 gulden zijn. Bij de internatio nale kampioenschappen van Ne derland gaat men overigens niet verder dan 400 gulden. Joiner vertelde dat alle Europese topspelers achter zijn plan staan. Ook Nederlands prominentste speelster Joke van Beusekom. De in Kopenhagen wonende badmintonster heeft onlangs van de NSF de toezegging gekregen van enige financiële steun om Lantrok verliest op punten DEN HAAG - De Leidse bokser Chris Lantrok heeft gisteravond in het Haagse Amicitia een ne derlaag geleden tegen Cor Ton van de boksvereniging Croos- wijk uit Rotterdam. Ton won op punten, na een slopende partij in de A-klasse. Wel gaf zwaarwelter Lantrok goed partij voor 600 toeschouwers, maar de jury besliste tenslotte met 3-2 in het voordeel van Cor Ton. haar sport op topniveau te kun nen voortzetten. Zonder die steun zou dat een praktische on mogelijkheid zijn. In haar situatie zou een zekere professionalise ring in het top-badminton een uitkomst zijn. Schaaktitel Katwijk-jeugd VALKENBURG - Het jaarlijkse snelschaaktoernooi voor jeugdclubzestallen werd ditmaal gedomineerd door een opper machtig Katwijk. Het eerste zes tal van Katwijk won in de Val- kenburgse Gereformeerde Kerk alle acht wedstrijden en gros sierde ook in bordpunten. Veel spannender in de dubbele competitie was de strijd om de tweede plaats, maar ook deze po sitie ging uiteindelijk naar een Katwijkse ploeg, en wel het B- team. Van beslissende betekenis was hiervoor de 8-2 overwinning in de slotronde op Valkenburg A, dat aan een gelijkspel genoeg had. Ondanks deze grote neder laag kon Valkenburg A in de strijd om de derde plaats Noord- wijk nog op bordpunten voor blijven. Katwijk A volgde hiermee Leider dorp als LSB kampioen op, de ti telverdediger was echter wegens het spelen van het jeugdteam in de landelijke competitie en door vakanties, verre van compleet. Eindstand: 1. Katwijk A 16 matchp. 72'/2 bordpnt., 2. Katwijk B 12 m.p.-.öO1/* b.p., ij. Valkenburg A 11—49, 4, Noordwijk 11—451/a, ce. Rijnsburg 9-41'fe, Leiderdorp 7-421/2, Roelofarendsveen 4- 22»/2, -. Voorhout 2-18, 9. Val kenburg B 0-18'/2 Nu wel haast zeker is.dat het Nederlandse elftal zijn voorronde-duels voor de strijd om het wereldkampioen schap voetbal in Mendoza zal spelen, is gisteren een vijfman sterke KNVB-delegatie naar Argentinië vertrokken om aldaar de voorbereidingen te treffen. De equipe, bestaanden uit (Vlnrj bondsarts Kessel pr-man Hamstra secretaris Huybrechts, voorzitter Meuleman en masseur Van den Akker, woont ook de loting bij Die vindt aanstaande zaterdag plaats in Buenos Aires. 99 BREMEN - De zesdaagse van Bremen kende gistermiddag een klein "jubileum", omdat op de piste de honderdste band klapte. Daarop besloten de organisato ren elke renner aan het eind van de zesdaagse een dozijn banden cadeau te doen. Aan de kop van het klassement was gisteravond nog niets veranderd. De koppels Peffgen/Fritz, Clark/Allan, Braun/Tschan en Haritz/Pijnen bezetten nog steeds de eerste vier posities. De stand was maandagavond: 1. Wilfried Peffgen/Albert Fritz (Wdl) 174 punten, 2. Danny Clark/Don Allan (Aus) 116, 3.- Gregor Braun/Jürgen Tschan (Wdl) 109, 4. Günter Haritz (Wdl)/Rene Pijnen (Ned) 68, op twee ronden: 5. Ole Ritter/Gert Frank (Den) 97. Freddy Maertens zal niet uitko men in de Zesdaagse van Rot terdam, die van 26 tot en met 31 januari in sportpaleis Ahoy wordt gehouden. De sponsor van de Belgische wielrenner wil dat Maertens zich in het zuiden van Europa op het wegseizoen gaat voorbereiden. Maertens heeft organisator Peter Post gevraagd het vorig jaar al af gesloten contract voor de Zes daagse te annuleren. Post heeft daarin toegestemd met de moti vering dat "je aan een onwillige renner toch niets hebt". LEIDEN - Zelfverzekerd stelde Parker-coach Henny Blom na afloop van de gewonnen wed strijd tegen rivaal Punch vast: "Na deze zege durf ik met zeker heid te zeggen dat we een plaats in de plays-offs halen. Punch is een erg sterk team, kijk ook maar hoeveel moeite we ermee hebben gehad en de andere teams zullen er zeker op stuk lopen. En dan bedoel ik met name Buitoni en Strijen, die nu nog achter ons staan op de ranglijst". Voor de Haarlemse achtervolger lijkt het inderdaad morgenavond een welhaast onmogelijke op gave om P/Leiden in eigen huis te verslaan. Haarlem moest de Leidse basketballers dit seizoen voor het eerst in vele jaren een overwinning in de Spaamestad toestaan en de vernederende ne derlaag tijdens het Haarlemse Nieuwjaarstoernooi (106-88) zit nog vers in het geheugen. De ploeg die er even over dacht om Harry Pappas op de plaats van coach Fred Develey te zetten zal nog het meest verkrampen bij de aanblik van twee voormalig Haarlemse coryfeeën Arthur Collins en Victor Bartolome. De manier waarop Haarlem zich ontdeed van Bartolome (inge ruild voor Collins, van wie men meer spektakel verwachtte) en Collins is uniek. Bartolome ging uitstekend spelen in Leiden en Collins kon in Haarlem niet het spektakel brengen dat verwacht werd. Een jaar later kan de Amerikaan - nu spelemd op een andere plaats in het veld - dat wel. En tijdens het Nieuwjaarstoernooi wees Collins zijn oude club nog eens op dat feit. De Haarlemmers zullen weinig verwachten van de nieuwe con frontatie met Leiden, dat zater dagavond tegen Punch al bewees weer in topvorm te zijn. Alleen onderschatting door Leiden zou Develey en zijn mannen kunnen helpen. Nieuw Brunhilde LEIDEN - In drie zalen (Bach- straat, Fruinlaan, Broekplein) streden de jeugdleden van de damesgymnastiekvereniging Nieuw Brunhilde onder veel be langstelling om het club kampioenschap. Bij de meisjes van 12-16 jaar ging de titel naar Dorien ter Lingen, bij de meisjes tot 12 jaar was het kampioen schap voor Marjan Henzen. De uitslagen 12-16: 1. Dorien ter Lingen 24.5 pnt., 2. Kitty van Houten 23.4, 3. Conchita Monfils 23.3. Tot 12 jaar 1. Marjan Henzen 23.5,2. Marieke Strijk en Esther v. Lek 22.4, 3. Annemane Labree 22.3

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11