Bert van Marwijk reikt AZ de oplossing aan Feyenoord: met dank aan Derks Spelen of vertrekken ^Qijóbercjen apart Scorebord Topscorers MAANDAG 9 JANUARI SPORT SPORT SPORT SPORT H SPORT I SPORT SPORf SPORT ALKMAAR - Hij had zich geen fraaier competitie-rentree kunnen voor stellen. Bert van Marwijk, een half jaar lang een bijna volledig afgeschre ven voetballer met een zeurende rugblessure, droeg voor AZ'67 tenslotte de oplossing aan voor "het probleem" Ajax en het probleem Van Marwijk. Op het moment dat de patstelling een feit leek in de Alkmaarse Hout, waar de armoedige sub topper in het teken van de angst werd afgewerkt, zorgde uitgere kend hijdie afkeuring nabij was, voor de opwaardering van zijn ploeg.Zijn "alles-of-niets" poging van een handvol minuten voor het einde van de partij bracht AZ zowel in de score (1-0) als op de ranglijst langs de gehandicapte tegenstander. Nadat zijn vleugelschot doel had getroffen was het in eerste instan tie echter niet Van Marwijk die met de eer ging strijken, maar Cor van der Hart. Daar leek het al thans sterk op bij de opmerking die de nieuwe AZ-trainer nader hand in een microfoon lispelde. Van der Hart liet daarbij door schemeren dat hij Bert van Mar wijk min of meer over het dode punt had getrokken met de ge stelde eis dat hij moest "spelen of vertrekken". Het zou uitgelegd kunnen worden alsof Van der Hart daarmee een paar weken geleden al de injectie had gege ven voor de tenslotte zo suc cesvol genoemde terugkeer van Van Marwijk. Een in Alkmaar bepaald niet po pulaire speler die lang uit de run ning was geweest met een rug blessure ("een dubbele hernia", luidde de diagnose, "een be klemde zenuw" meende hij zelf), maar de klachten waren plotse ling verdwenen. Van Marwijk stond daarna een rustige "op bouw" voor, waarop hij botste op de mening van Van der Hart die hem onmiddellijk weer de wei in wilde sturen onder het motto dat de Alkmaarse Hout geen vakan tie-oord was. De vleugelspits, die eerder in dit seizoen alleen mee deed tegen Volendam, waar hij als invaller ook al scoorde en in het bekertreffen tegen Am sterdam, was door dat ultimatum echter bepaald niet extra gemoti veerd geraakt. Hij plaatste dan ook de nodige kritische kant tekeningen bij die uitleg. „Van der Hart heeft inderdaad een keer gezegd dat ik teveel in de watten was gelegd en dat ik moest spelen of vertrekken. Die uitspraak heb ik hem kwalijk genomen, want toen hij kwam was ik al genezen en keihard aan het trainen. Ik vind dan ook niet dat Van der Hart hier zó bij betrokken moet worden". Verder wenste Van Marwijk niet op de zaak in te gaan, "want de problemen zijn inmiddels uitgesproken. Hij had een beetje ongelijk en ik had een beetje ongelijk". De strijd om de persoonlijke eer bleef dus onbeslist, zoals ook het uiterst angstige gevecht AZ-Ajax lang in evenwicht was gebleven. Cor van der Hart mocht dan later foeteren op de laffe speelwijze van de tegenstander, feit was dat met die uitspraak meer AZ dan Ajax werd veroordeeld. Van het kwaliteits-arme Ajax kon eenvoudig niets worden ver wacht nu met de zieke Geels en de geblesseerde Lerby en Erkens drie vaste krachten ontbraken. De Ivic-ploeg kreeg bovendien tijdens het duel nog een nieuwe klap omdat Piet Schrijvers al na twintig minuten moest uitvallen. De doelman was geblesseerd ge raakt tijdens een confrontatie met Spelbos, "die me een schop achter mijn dijbeen gaf'. Voor de Amsterdammers werd de wed- strijd daardoor een handicaprace van "teveel jonge spelers tegen routiniers", zoals Ivic het uit drukte. Een partij die al bij voor baat als gelopen kon worden be schouwd, nu een beroep moest worden gedaan op jongens als Freek Lamain en later de inval lers Peter Jager en Bouma. Des te opvallender was daarom dat de ploeg die enkel was gekomen om de nul te handhaven, zelfs nog een paar redelijke mogelijkheden kreeg via de falende spitsen Ling en Meyer. Het moest worden gezien als een veroordeling van AZ, dat er lang in slaagde volstrekt fantasieloos aan te vallen. Het overwicht dat de Alkmaarse ploeg al bij voor baat bezat tegen de behoudende partner, werd volledig teniet ge daan door de eigen hautaine en risicoloze speelwijze. Met breed- tepassjes werd de verantwoor delijkheid binnen het team let terlijk en figuurlijk steeds op nieuw afgeschoven, waarbij dan nog kwam dat de statische spits Kees Kist voortdurend verstop pertje speelde achter Pim van Dord en doorlopend onbe reikbaar was. AZ moest dus uitwijken naar de vleugels, deed dat ook, maar vond aan de rechterflank een Verheyen die bijna traditioneel, dwars door tegenstanders leek heen te willen. Gevolg was dat AZ naar links ging overhellen, waar Van Marwijk inderdaad mogelijkheden had tegen de on ervaren, verkeerd positie kiezende Lamain. Wanneer Van Marwijk daarvan profiteerde ging het echter elders pijnlijk mis. Niet met Van Hanegem, die zich als de enige persoonlijkheid manifesteerde (hij dwong Schrij vers in de beginfase tot een fabu leuze redding op een kopbal), maar we) zeer opvallend met Jan Peters. Die slaagde er voor en na de rust in de meest riante moge lijkheden om zeep te brengen. AZ-Ajax was dan ook een onthut sende momentopname van de kwaliteit van het Nederlandse voetbal, zo vlak voor de strijd om het wereldkampioenschap. Ze ker als wordt bedacht dat er toch wel een stuk of wat kandidaten voor Argentinië rondliepen in Alkmaar. Er was zo weinig sprake van rede lijk, laat staan goed voetbal, dat de echte attractie tot een handvol minuten voor het einde op zich liet wachten. De val van Van Dord luidde toen de ondergang van Ajax in. Op het middenveld verloor de voorstopper zijn eerste en enige confrontatie met Kees Kist, met wie hij naar de bal sprintte. Van Dord: "Geen pro bleem, dacht ik, want ik lag voor. Maar ik kreeg een duw in mijn rug en gleed uit". Het had fatale gevolgen, want in de drie tegen twee situatie vond Kist zijn collega Van Marwijk die diagonaal 1-0 in de prijzenkast hing. "Als dat eerder was ge beurd. had er tenminste nog enig spektakel kunnen komen", meende Van der Hart, "maar we kregen het niet eerder voor elkaar omdat we moesten gaan zoeken. Er was geen Ajacied te bespeuren op onze helft als we in balbezit waren. Dat vond ik maar laf Die uitspraak werd weerlegd door Pim van Dord ("Een trainer die zelf altijd aanvallend laat voetballen zou gelijk hebben, nu vind ik dit onzin"), zoals match- winnaar Van Marwijk weersprak dat hij extra gemotiveerd zou zijn geweest door het ultimatum van de oefenmeester. Wel lijkt met de terugkeer van de voetballer, die weer voor vijf we ken was geaccepteerd door de verzekering, één vleugelspitsp robleem opgelost bij AZ. Van Marwijk ("Ik laat me niet zomaar afkeuren") lijkt voorlopig in ieder geval óók verzekerd van een plek in de basis. Hij was één van de weinigen die niet de mist in ging PAUL DE TOMBE Sparta komt nog kracht tekort Als ik eerlijk moet zijn kan ik niet anders zeggen dan dat het een geheide strafschop was, ook Aad moest dat er kennen. Maar dat is nou ty pisch Derks. Die man fluit niet snel voor een overtreding en zeker niet wanneer die in het beruchte gebied plaatsvindt. Iedereen weet dat zo onder hand wel, al blijft het natuur lijk sneu voor Sparta, want als dat op 3-1 gekomen was had het waarschijnlijk voor ons „geschud" geweest. Nu konden we ons er bovenop werken en uiteindelijk nog een verdiende overwinning halen ook. Over het geheel ge zien waren wij toch wel beter dan Sparta. Vooral in de tweede helft bleken vnj con ditioneel heel wat meer in huis te hebben. In de score kwam dat dan wel niet tot uitdruk king, maar wij zijn uiteraard toonde spel ben ik toch wel op timistisch voor de toekomst. Laten we het zo zeggen: als heel Feyenoord zo blijft wer ken als tegen Sparta, dan wint geen enkele tegenstander op zijn sloffen meer van dat Feyenoord. Ten opzichte van de laatste maanden is zoiets al een hele verbetering te noemen. WIM RIJSBERGEN al heel content met die 3-2. Goed voor het zelfvertrouwen. Na het débacle bij Veendam hebben we gezamenlijk de za ken op een rijtje gezet en afge sproken vooral keihard voor het goede resultaat te gaan werken. Ik dacht dat dat er helemaal uitgekomen was. Een overwinning op onszelf zeg maar. Ik ben de laatste die zal zeggen, dat we nu weer helemaal terug zijn, want dat kan je natuurlijk nooit na één wedstrijd al bepalen. Maar gezien de inzet en het ver- ROTTERDAM - Sparta, de Rot terdamse eredivisieclub die toch al zo veel "Leidenaars" in de gelederen telt, haalde er gisteren nog "een paar" bin nen zijn muren. Om het publiek voor de topper tegen stadgenoot Feyenoord alvast wat op te warmen wa ren entertainer Hans Versnel en LD-publiciteitsman Jan Bemer aangezocht, die op hun beurt drumband en majo rette-korps van De Burcht met zich mee naar Spangen had den genomen. "Rust" werd de toeschouwers in ieder geval niet gegund, want terwijl De Burcht speelde liet Hans Versnel een aantal prominenten in de pauze strafschoppen nemen. Burgemeester van Rotterdam André van der Louw (J'oto) deed het niet eens slecht. Hoewel hij vertelde de sport uitsluitend passief te beleven knalde hij twee strafschoppen hard tegen de touwen. Een derde inzet ketste af op de staander. ROTTERDAM - Cor Brom, Sparta s trainer die, naar men zegt, momenteel overstelpt wordt met aanbiedingen van andere, grotere, clubs, had na afloop van de verloren derby tegen Feyenoord bitter weinig te melden. Monotoon werkte hij het vragen lijstje af, pas toen "het onder werp" Frans Derks aangesneden werd veerde hij even op. "Hij had van profiteren. Strafschop of geen strafschop, het totale beeld van de wedstrijd in acht genomen hebben we verdiend verloren", strafschop moeten geven, hij Leidenaar Bert Jansen, de vleugel verdediger van Sparta die op nieuw bewees erg veel in zijn mars te hebben, was het in grote lijnen met zijn clubgenoot eens. Wees enerzijds op de kansen die zijn ploeg met name voor en vlak na rust gekregen had, maar be kende ook, dat Feyenoord min stens net zo veel goede scorings kansen om zeep had geholpen. "Wat dat betreft speelden we quitte. Maar inderdaad, de mid denlinie zat na rust vast. Feyenoord kreeg toen een zee van ruimte. De manier waarop zo'n jongen als Rijsbergen daar van profiteerde was echt goed. Het had dan misschien allemaal heel anders kunnen lopen, maar mijns inziens was die 2-3 toch wel verdiend". stond er met zijn neus bovenop toen Henson door Mansveld on deruit werd gehaald. Voor mij was het dé ommekeer in de wed strijd. Krijgen we die penalty en komen we op 3-1 dan is het ge beurd. Een grote fout van Derks", aldus Brom, die later in de Rid derzaal, ten opzichte van Neer- lands meest besproken arbiter van zijn hart geen moordkuil maakte. Arie van Staveren, de ex-War- monder en linksbuiten van de Kasteelbewoners, had meer te vertellen. Hij troefde zijn trainer qua genuanceerdheid duidelijk af, door te stellen dat Sparta in de tweede helft door eigen onkunde de boot ingegaan was. "Natuur lijk", wist de frêle Spartaan, "had het heel anders gelopen als Derks de bal gewoon op de stip gelegd pri]rjafll zou hebben, maar dat doet verder weinig af aan het feit, dat wij het Het cruciale moment dan eerst Phil Henson 15) beleeft zijn doelpunt op geheel eigen wijze.Metzijn rug r de bal tegen de touwen zal werken a de hervatting volkomen lieten afweten. Het middenveld, dat voor rust de zaak zo goed onder controle had, faalde toen vol ledig. Jongens als Valke en Hen son kwamen doodgewoon kracht tekort, met als gevolg, dat de druk op de defensie veel te groot werd. Feyenoord móest er wel Sparta leidt met 2-1 en geheel terecht omdat de ploeg in de eerste helft Feyenoord vaak volledig overvleugelt door be halve met een surplus aan durf ook in een enorm hoog tempo zijn aanvallen op te zetten. Sparta neemt de leiding door een fraaie treffer van Ray Clarke (na voor bereidend werk van Jansen, De Goey en vooral Valke), moet de gelijkmaker toestaan (Kreuz krijgt wél voor elkaar wat daar voor Melis en Van der Lem bij identieke vrije mogelijkheden niet lukte) maar komt weer voor omdat de andere Engelsman. Henson, zich slagvaardiger toont dan Treytel en consorten. Dan, net na de hervatting, soleert op nieuw Henson door de wankele Feyenoord-defensie en trekt Aad Mansveld (op dat moment hét toonbeeld van aarzeling) aan de noodrem. Derks ziet de overtre ding, draait zich om en steekt zijn kop in de wind. Zegt later: "Ik geef pas een strafschop als het ook honderd procent een straf schop is. Die jongen speelde ge woon een spelletje. Daar trap ik niet in. Jammer voor Sparta, maar toevallig heb ik daar maling Sparta-trainer Brom geloofde het nog steeds niet, meende, dat Mansveld wel degelijk een over treding had begaan. Hoe dan ook. hij had gelijk, dat hij stelde dat het van dat moment af aan hele maal fout ging bij Sparta. Al kreeg de ploeg, voordat de totale ontreddering vaste vormen be gon aan te nemen en het alleen nog maar een kwestie van tijd was of er moesten doelpunten gaan vallen, eerst nóg een unieke kans op 3-1. Dat was toen Bert Jansen "buurtgenoot" Wim Rijs bergen te vlug af was. Zijn voor zet kwam op maat bij Ray Clarke terecht, maar de kopgrage gast arbeider knikte te gretig. Over. Vanaf dat ogenblik kon Treytel bij wijze van spreke op vakantie. Wegzakken Sparta, dat daarvoor zo aardig en attractief te werk was gegaan, zakte namelijk van het ene op het andere moment volledig weg. Talent Michel Valke, die de toch bepaald niet van klasse en routine gespeende Wim Jansen aan handen en voeten had ge bonden was opeens geen schim meer van wat hij in de eerste drie kwartier geweest was, Henson stond alleen nog maar stil en ook de eerst zo beweeglijke voor hoede liep geen meter meer. Feyenoord-trainer Boskov had het in de gaten en stuurde on middellijk twee verse krachten - Best en Schneider - het veld in om zijn jonge ploeg een nieuwe injectie te geven. Het effect was verbluffend. Onder aanvoering van de zich meer en meer als spelbepaler opwerpende Wim Rijsbergen, hervond Feyenoord in één klap het zelfvertrouwen waar men al maanden naar op zoek was en de ploeg denderde plotseling als een trein over het veld. Het steeds chaotischer rommelende Sparta werd bijkans onder de voet gelopen, de meest vreemde capriolen werden in ei gen strafschopgebied uitgehaald. Het beeld van de wedstrijd op dat r het doel toe ziet hij niet hoe Treytel moment werd uitgedrukt in de twee Feyenoord-treffers, die het duel ten gunste van de stadion- club zouden beslissen. Typerend voor het "zwemmende" Sparta was dat de anders zo trapvaste Luuk Balkestein finaal over de voorzet van Van der Lem heen- maaide, waardoor Clyde Best eenvoudig voor 2-2 kon zorgen. En vijf minuten later drukte Aad Mansveld met een vreselijke zwieper vanaf zo'n twintig meter afstand uit, wat er kan als er maar zelfvertrouwen is: 2-3. In al zijn enthousiasme vergat Feyenoord daarna nog om definitief afstand te EREDIVISIE Sparta-Feyenoord2-3 Haarlem-Utrecht1-0 Den Haag-Roda JC3-1 VVV-Telstar3-2 Amsterdam-Volendam 0-1 NEC-Eagles 3-1 Twente-Vitesse3-1 PSV-NAC2-0 AZ'67-Ajax1-0 PSV 19 15 4 0 34 48-6 AZ'67 19 11 4 4 26 46-18 FC Twente 19 10 6 3 26 36-18 Ajax 19 10 5 4 25 35-23 Feyenoord 19 8 7 4 23 36-23 Sparta 19 8 6 5 22 30-20 Roda JC 19 8 6 5 22 25-22 Volendam 19 8 4 7 20 27-31 NEC 19 9 2 8 20 27-31 Vitesse 19 6 7 6 19 27-35 NAC 19 5 7 7 17 18-23 FC den Haag 19 8 1 10 17 33-39 Haarlem 19 4 7 8 15 18-30 FC Utrecht 19 4 6 9 14 24-28 FC WV 19 5 4 10 14 24-41 Eagles 19 5 2 12 12 29-40 Amsterdam 19 4 3 12 11 23-47 Telstar 19 1 3 15 5 13-48 EERSTE DIVISIE Vlaardingen-Gronlngen2-0 PEC-Heerenveen2-0 Dordrecht-Willem II1-2 Exeelsior-Den Bosch 1-3 Amersfoort-Helmond Sp1-1 Wageningen-Eindhbven4-0 SC Cambuur-Heracles0-0 Veendam-SVV2-2 Graafschap-MVV1-2 PEC 19 12 4 3 28 41-20 MVV 18 10 6 2 26 38-19 Groningen 20 11 3 6 25 40-25 Heerenveen 19 9 5 5 23 26-21 Fortuna SC 18 8 6 4 22 28-14 Wageningen 19 7 8 4 22 25-15 Willem II 19 8 6 5 22 29-21 Excelsior 19 6 9 4 21 31-18 Eindhoven 19 8 5 6 21 22-25 Heracles 19 6 8 5 20 17-16 SC Cambuur 19 7 4 8 18 24-27 Den Bosch 19 5 8 6 18 25-24 Vlaardingen 18 5 8 5 18 16-17 SVV 19 5 6 8 16 24-40 Graafschap 20 7 2 11 16 21-30 Veendam 19 3 8 8 14 20-31 Helmond Sp. 19 3 6 10 12 18-32 Amersfoort 19 3 4 12 10 10-37 FC Dordrecht 19 2 4 13 8 17-40 Gebrekkig Daar maalde Vujadin Boskov na afloop natuurlijk niet om. Zich nog immer bedienend van ge brekkig Duits klampte de kleine Joegoslaaf zich op een bijna hart verwarmende manier vast aan de voor hem zo belangrijke zege. "Onse kansen op Europees voetbal stijgen", glunderde hij. "Ik denk, dat de rust in de ploeg nu zal terugkeren. De jongens hebben alles gegeven en ik geloof dat het zelfvertrouwen er weer is. Dit is een uiterst belangrijke overwinning". En Boskov be sloot met nog een waarheid: "Voor het publiek was dit een bij zonder aantrekkelijke wedstrijd. Veel spanning en goed voetbal". AD VAN KAAM SKI - Lody Pieters bij de heren en Linda Esser bij de dames zijn in Val d'Isère de nieuwe Rationale ski-kampioenen in de combinatie geworden. Linda Esser won twee onderdelen: de slalom en de af daling. Bij de reuzeslalom moest zij Hetty van der Swaluw voor la ten gaan. Peter van der Swaluw won bij de heren zowel de reuzeslalom als de afdaling. Lody Pieters weid op deze mderdelen derde, terwijl hij ook de gewone slalom op zijn naam schreef.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9